finale Roma: weinig titels, veel supporters Bundesliga laat loon- strookje zien Italië betaalt 't beste Bayern München in dubbel opzicht %v; duurste vereniging ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1 DUSSELDORF De Westduitse voet baltrainers verdienen voldoende om pe rioden van werkloosheid zonder proble men door te komen. De salarissen van de oefenmeesters in de hoogste afdeling van de Bundesliga zijn niet zo ruim als die van de topspelers, maar de trainers heb ben dan ook minder kans op korte ter mijn zonder werkgever te komen. Geven de Nederlandse eredivisieclubs weinig openheid van zaken waar het de inko mens van hun werknemers betreft, in West-Duitsland mag iedereen weten dat Udo Lattek (Bayern München) en Ernst Happel (Hamburger SV) met een maand inkomen van 33.000 mark (35.000 gulden) de* topverdieners zijn. Vandaag begint in West-Duitsland het voetbal seizoen en ter gelegenheid daarvan publiceer den alle Bundesligaclubs (met uitzondering van SVW Mannheim en VfB Stuttgart) een salaris lijstje. Lattek en Happel lijken overigens een ap peltje voor de dorst het minst nodig te hebben. Hun positie is zeker. Dat kan ook worden ge zegd van Otto Rehhagel (Werder Bremen), die met Erich Ribbeek (Bayer Leverkusen) en Pal Csernai (Borussia Dortmund) de subtop aan voert. Dit trio is maandelijks goed voor 25.000 mark. Ribbeek heeft al een contract dat loopt tot 1988, al duurt die zekerheid in de voetbalwereld evenlang als het succes. Lattek overweegt serieus na afloop van dit sei zoen onder de voortdurende prestatiedruk weg te duiken. „De stress vreet mij op", heeft de 50-jarige Lattek dikwijls gezegd. Als zijn con- Trainer Ernst Happel (60) van de Hamburger SV zou in Italië drie keer zoveel kunnen verdienen als in West-Duitsland. tract afloopt wil Lattek naar Engels voorbeeld manager van Bayern worden. Assistent Egon Coordes zal dan als trainer gaan fungeren. Dat die positie niet vrij van stress is, mocht dr. Nor- bert Müller van Arminia Bielefeld afgelopen maandag ervaren. Twee dagen na de nederlaag van 4-1 tegen Darmstadt werd Muller op straat gezet. Muller, die vorig voetbaljaar met Arminia degradeerde, krijgt tot het einde van zijn con tract (31 december) uitbetaald. Droom Happel, bijna zestig en de trainer met de meeste ervaring in de top van het Westduitse voetbal, heeft lang getwijfeld voordat hij een nieuwe overeenkomst voor twee jaar tekende. „Ik heb altijd gedroomd van Italië", mijmert de Wener. „Daar zou ik drie keer zoveel hebben verdiend als in Hamburg". Maar Happel erkent het na deel dat hij geen talenwonder is. „Bovendien heeft ook mijn laatste hemd geen zakken". De overige Westduitse voetbalclubs hebben vrij nauwkeurig aangegeven welke bedragen maan delijks op de rekening van hun oefenmeesters worden overgemaakt. Dat varieert van 9000 mark (Dieter Brei van Fortuna Dusseldorf) tot 18.000 mark (Karl-Heinz Feldkamp van Bayer Uerdingen). Slechts twee verenigingen zijn min der scheutig met de financiële informatie. VfB Stuttgart zwijgt als het graf als naar de boek houding wordt gevraagd. Het salaris van de Joe goslaaf Otto Baric wordt geschat op 18.000 Mark. Wat de populaire en anders zeer spraak zame Klaus Schappner bij Mannheim ontvangt, wil hij niet verklappen. ROME Het Italiaanse sport blad Corriere dello Sport heeft een uitgebreid onder zoek verricht naar de salaris sen van de top voet bailers in de belangrijkste Westeuropese landen. Het vergeleek de voetbalmarkt in West-Duits land, Spanje, Engeland en Frankrijk met die in eigen land. Duidelijk werd dat in Italië de salarissen van de ve detten een veelvoud bedragen van de verdiensten van top spelers in andere landen. De Braziliaan Falcao ontving bij AS Roma het afgelopen seizoen 5,6 miljoen gulden. Verzekeringsgeld overigens, omdat de Braziliaan door een knie-operatie slechts een paar wedstrijden in actie kwam. De Argentijn Maradona neemt de tweede plaats in met 2,8 miljoen gulden. Deze kleine middenvelder in Napolitaanse dienst brengt zijn geld overigens wel op. Opnieuw loopt de verkoop van de seizoen kaarten in Napels als een sneltrein. Grote favoriet voor de landstitel dit seizoen is Inter Milaan. Na de in vestering van acht miljoen vorig jaar (Karl-Heinz Rummenigge), bleek de kas nog niet leeg te zijn. Voor de aankoop van international Tardelli (Juventus) en de Hellas- MÜNCHEN De Westduitse voetbalkamppiek Bayern München is in dubbel opzicht de duifid vereniging in de Bundesliga. De kosten din n Zuidduitse vereniging moet maken, bedrager miljoen mark. Dit bedrag wordt enigszins tyclcÜ derd door VfB Stuttgart dat echter drie milj minder nodig heeft. Tegenover die hoge ui ven staan echter ook veel inkomsten. Vai^n shirtsponsor ontvangt het team van oud-Aja Sören Lerby 1,2 miljoen mark en het is daan j de enige Westduitse vereniging die boven™ mijoen uitkomt. Goede tweede is hier FC K ze dat de laatste jaren toch weinig successen hïn V( geboekt. Deze club blijft net onder het miljt „i, 950.000 mark. ^ed\ De goedkoopste vereniging in de Bundeslizr g< een andere Zuidduitse vereniging, FC Nr berg. De promovendus heeft een uitgaveir^PF van iets meer dan drie miljoen gulden, icht dan tien procent daarvan wordt ingebracht de sponsor, namelijk 380.000 gulden. Minst trekkelijke club voor de geldschieters in Bundesliga is, voor zover de cijfers bekend {arriè Ifannover 96. Dat ontvangt slechts 330.000 pg g den. Interessant is de positie van Borussia lielkaa chengladbach. Tegenover de begrote uitnwinf van meer dan 9 miljoen gulden staat eenplg»nJ ongewis bedrag aan inkomsten van de spofZe is Als enige geldschieter in de Bundesliga Hel ir deze namelijk het bedrag dat voor shirtrecljn. Hc beschikbaar wordt gesteld, afhankelijk geiijle t van de prestaties. Loopt het bij de ploeg P haa trainer Jupp Heynckes niet, dan scharen del Da russen zich aan de zijde van Hannover. Bij htelij de prestaties wordt het bedrag verdubbeld, pied Grootste inkomstenbron voor de verenigiijjpen zijn de toeschouwers. Bayern is ook wat datpmbe treft koploper. Het verwacht voor het komëe eV( seizoen een gemiddeld aantal kijkers van 28|flanli Vorig jaar waren de verwachtingen even hietelh Door de onverwacht goede prestaties kwaKeo°l er uiteindelijk ruim vierduizend toeschouizich per wedstrijd meer. Bayer Leverkusen zag vtkoze jaar het minste publiek. De club hoopte opiange gemiddelde van 13.000 toeschouwers maarog si er per wedstrijd zo'n vierduizend mindeioofd. kassa's passeren. Uerdingen, de andere #len Bayer gesponsorde Bundesliga-vereniging, lalen meer publiek dan verwacht de duels bijwoiiet e De multi-national weigerde als enige sponsa>eko( de Bundesliga het bedrag bekend te maken wacl voor de sponsoring van beide teams is uitgetfr Ali ken. fop h; eid i Het lijstje van de verenigingen uit de BundJten, ga met hun begroting en de inkomsten vaifron shirtsponsor, in guldens, is: ngern ter p Bundesligaclubs Bayern MUnchen VfB Stuttgart Hamburger SV Werder Bremen FC Köln Mönchengladbach Schalke 04 Kaiserslautern Eintracht Frankfurt Borussia Dortmund Bayer Leverkusen VfL Bochum Mannheim Bayyer Uerdingen Saarbrücken Hannover Fortuna Dusseldorf FC Nürnberg an tv Begroting Inkomstërd ik shirtrecla zet 16.5 miljoen 1.3 miljeer i 13.2 0.88 11.0 0.97 10.0 0.66 10.0 1.04 9.4 0.60 7.5 0.50 7.2 0.55 deerde positie in. De spits van Wer- spelers Fanna en Marangon was der Bremen en het nationale elftal nog eens zo'n twintig miljoen be- verdient jaarlijks bij zijn club ruim schikbaar. Europa Cup 1 winnaar achthonderdduizend gulden. Sören Juventus liet behalve Tardelli ook Lerby, de voormalige Ajacied, is spits Rossi en de Pool Boniek ver- een goede tweede met een halve trekken. Ter compensatie van de ton minder. Zijn clubgenoot Matt- verkoop van het drietal, nam deze hSus toucheert weer wat minder, club Serena over van stadgenoot maar staat derde. AC Torino. De elf miljoen die bij In Frankrijk en Engeland zijn aan deze transfer over de tafel ging, de salarissen onder- en bovengren- maakte van Serena de duurste spe- zen gesteld. De spelers hebben Ier van het jaar. daarentegen wel de kans zich van De eerste tien spelers op de loon- neveninkomsten te voorzien via lijst der best betaalden kwamen het opbrengsten uit reclame. In Frank- afgelopen jaar uit in de Italiaanse rijk verdient Alain Giresse, de in- eerste divisie. Na Falcao en Mara- ternational van Bordeaux, op de dona volgden Rummenigge (1,75 grasmat jaarlijks krap een half mil- miljoen gulden), Socrates (1,5 mil- joen, maar zijn jaarinkomen wordt joen), Giordano (1,5 miljoen), Rossi geschat op het dubbele door de ex- (1,4 miljoen), Altobelli en Fanna traatjes. In Engeland voeren spe- (1,25 miljoen), Platini en Bagni (1,2 Iers van Manchester United de lijst miljoen). Pas na die tien volgen en- aan. Jesper Olsen, geen onbekende kele Spanjaarden, voornamelijk in de Meer. wordt door de Corriere spelers van landskampioen Barce- dello Sport aangeduid als meest lona en Real Madrid, dat diep in de verdienende met ruim 600.000 gul buidel tastte voor versterkingen, den, gevolgd door zijn clubgenoot De Westduitser Schuster, aanvoer- en aanvoerder van het Engelse elf der bij Barcelona, en de Spaanse tal Brian Robson met 4,5 ton. Hoe international Gordillo krijgen jaar- deze bedragen zich verhouden tot lijks 1,05 miljoen gulden overge- de salarissen die in Nederland wor- maakt op hun bankrekening. De den betaald is niet bekend. De in- Argentijn Valdano en de Mexicaan komsten van Nederlandse spelers Sanchez, beiden op de loonlijst van worden angstvallig geheim gehou- Real Madrid, volgen op enkele den. Maar een gerucht wil dat een tienduizenden guldens. speler op het niveau van bijvoor- In West-Duitsland neemt Rudi Völ- beeld Ruud Gullit een inkomen ge ler de financieel hoogst gewaar- niet van drie tot vier ton. ROME Als meneer Rossi met zijn zoontje in de buurt van het hoofdkwartier van de voetbalclub AS Roma komt, danken was, menige muur, vuil containers en zelfs antieke monu menten. Geen mens die het waagt hier reinigend op te treden uit angst door de alom aanwezige Ro- zegt hij: „Paulino, saluta la' ma-supporters te worden aangeval- Roma" (Paultje, groet Roma). len. En het ventje doet braaf wat hem wordt opgedragen. De supporters van AS Roma spre ken over hun club ook wel als „la bella Roma" of „Roma magica". Dat duidt op de haast bovennatuurlijke gaven die AS (Associazione Sportiva) worden toegedicht. Vanavond is deze sportvereniging in Eindhoven en dan mag PSV de Romeinse idolen op hun magische krachten testen. AS Roma is in Italië waanzinnig populair. Dat is vooral gebleken in de lente van 1983 toen de club voor de tweede keer in zijn (toen) 57-ja- rige bestaan kampioen van Italië werd. Rome stond een week lang op z'n kop. Sommige wijken (met name de wijk San Lorenzo) dragen nu nog de kleuren van de club: de bekende geel-rode verf op gevels en trottoirs is nog niet verbleekt. De „lupacchiotti", die vreselijke wolvekoppen die het symbool zijn van Roma, sieren met de namen van Falcao, Pruzzo en Conti, aan wie dat kampioenschap vooral te „La Roma heeft 130 supporters clubs, binnen en buiten de stad, binnen en buiten Italië", vertelt een vertegenwoordiger van de club in de bunker aan de Via del Circo Massimo, waarin het hoofdkwartier van AS Roma is gevestigd. „Maar dat is maar een schatting. Elke dag kan er een bij komen. In Rome heeft nu elke wijk, soms zelfs elke straat zijn eigen supportersvereni ging van onze club". Gedrag Over het algemeen is het gedrag van de supporters van Roma rede lijk, maar voor en na een belangrij ke wedstrijd (vooral na een verlo ren wedstrijd) zijn gevaarlijke toe standen toch niet geheel uit te slui ten. Vorig jaar, bij de kaartverkoop voor de finale voor de Europa Cup tussen Roma en Liverpool in de Olimpico, deden zich hier enkele griezelige vechtpartijen voor, waar van men flink is geschrokken. En elke zondag als Roma thuis speelt, is het voor iedereen die niet direct als supporter van „la Roma" te her kennen is beter om uit de buurt van het stadion te blijven. In Rome ben je „romanista", aan hanger van Roma, of „laziale", aan hanger van die andere hoofdstede lijke club: Lazio. Lazio heeft de laatste jaren geprobeerd Roma con currentie aan te doen maar is nu gedegradeerd en moet dus voorlo pig de eer aan AS Roma laten. De bars en restaurants van de hoofdstad zijn ofwel romanista of wel laziale. Een romanista die (per ongeluk) in de bar van de tegen partij belandt en daar ook nog voor zijn clubvoorkeur wenst uit te ko men, speelt met vuur. Een minder heid van de Romeinse bars is „mis- to", gemengd. Maar de laatste tijd lopen steeds meer uitspanningen over naar la Roma. AS Roma kan rekenen op een vas te kern supporters of tifosi van zo'n 50.000 mannen en vrouwen. Daar naast is er een achterban van onge veer een miljoen mensen van al lerlei slag, uit de hoge en lage stan den. In Rome en in heel Italië trouwens werkt niets zo nivelle rend als de liefde voor een voetbal club. Niet geweldig Toch heeft la Roma niet eens zo'n geweldige staat van dienst om de supportershysterie te rechtvaardi gen. Twee keer kampioen van Ita lië in bijna 60 jaar is niet enorm. En in het afgelopen seizoen eindigde la Roma zelfs maar op de zevende plaats. Maar AS Roma heeft de hoofdstad intussen wel afgeholpen van een hardnekkig minderwaar digheidscomplex op voetbalgebied. In de Italiaanse voetbalcompetitie gaven de noordelijke clubs (Inter, Juventus, Milan, Torino, Genoa en Bologna) altijd de toon aan. Roma heeft de Romeinen weer het gevoel gegeven mee te tellen in de wereld. Dat deze prestatie vooral te danken is aan de Braziliaanse spelers Fal cao en Cerezo wordt dezer dagen wel eens vergeten, vanwege de problemen die Roma momenteel met zijn buitenlandse werknemers heeft. Zo wil de club Falcao ont slaan, maar de Braziliaan heeft daartegen beroep aangetekend. Een procedure die nog gaande is. AS Roma werd tot afgelopen week einde voorgezeten door Dino Viola. Deze senator voor de christende mocratische partij stapte woedend op als president-directeur vanwege het voorgenomen ontslag van Fal cao. Van Viola wordt aangenomen dat hij een van de 5700 eigenan van dit voetbalbedrijf. Viola del liticus en Viola de voetbalondefi mer lagen niet met elkaar hoop. „Nauwelijks zat ik in het lement of ik diende een wets werp in om de belastingdruk voetbalclubs te verminderen", klaarde de „senatore" in het blad II Messaggero. Dat zou in T derland eens moeten gebeul Maar betalen de Nederlandse clTl A ook 51 procent belasting over ll/l inkomsten zoals de Italiaanse? la legde uit dat als een voetba een miljard lire (1,8 miljoen den) per jaar krijgt uitbetaald, y club het dubbele moet opbrenj, vanwege sociale en fiscale 1 plichtingen. Maar medelijden met hoeft niemand te hebben. Zij i™ hoort tot de rijkste clubs van! land. Niet in het minst dank zij subsidies van Barilla, de beken spaghettifabriek van Italië. I is dan ook het merk dat de s van AS Roma op hun shirts draj Een betere reclame is niet de baar, want AS Roma is en blijftl van de meest in het oog springe voetbalclubs van Italië. CEES MANDÏ

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16