jkidóe Sou/tont „Wie in mij gelooft wordt stapelgek, maar wie mij vertrouwt CHARISMA, HYPNOSE OF LIEFDE? cclusief interview met -astreden Indische mysticus lagwan Shree Rajneesh „Bhagwan een gevaar voor Amerikaanse maatschappij" ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1985 Ondanks de grondige wasbeurt met reukloze zeep en shampoo neemt de mysticus, althans in letterlijke zin, tijdens het exclusief interview flink afstand van onze verslaggever Willem Scheer. fi 100/Q van 34211 1M lerï aam NEESHPURAM Na in 1981 te zijn vertrokken uit ia, bewaarde de mysticus Bhagwan Shree Rajneesh jaar lang een stilzwijgen, dat hij alleen verbrak voor ^innyasins in zijn onmiddellijke omgeving. November jaar hernam hij zijn dagelijkse lezingen. En eind vo- ^^maand besloot de meester, wat hij tot dan toe altijd geweigerd, journalisten te woord te staan. Verslagge- Willem Scheer greep de mogelijkheid aan. Na een reis ™18 uur en een grondige wasbeurt met reukloze zeep en ïpoo (vanwege de allergieën van Bhagwan) werd hij Balopen zaterdag in Rajneeshpuram binnengeleid in een le, air conditioned ruimte. In de rug gedekt door een itigtal meeluisterende sannyasins had hij, als eerste ïrlandse journalist, een bijna twee uur lang gesprek de fel bekritiseerde mysticus. Hij trachtte daarbij on- |,a,Woordeeld te zijn, maar wees de meester er wel op dat 'oor een kritische krant werkt. wan, ik ben erin getraind om, irnalist, nooit iemand op zijn te geloven. Bent u in staat mmmm tdschap over te brengen aan dochtige journalisten? gr in het begin, wanneer ie- I nog maar net met mij in con- -~ts gekomen, is het onzin om Hauwen in mij te stellen. Een vertrouwen zou nergens erd en dus vals zijn. Nee, schap is precies wat u als geleerd hebt. Kritisch isch zijn, dat is mijn bood- jf „nee" zeggen tegen al- kt iedereen u op de mouw pro- EN( te spelden. Totdat u iets er- waartegen u eenvoudig geen meer kunt zeggen. Totdat u elf een „ja" ontmoet dat on- enbaar is. Alleen dat heeft Mijn sannyasins zijn dan geen gelovigen. Ze zijn het e tegendeel van gelovigen. Ze inderzoekers, mensen die ex- lenteren en die met een open op zoek zijn naar de waar- Ik leer ze maar één ding: aan- I uitsluitend en alleen hetgeen f kunt ervaren". I nu zegt lijkt in strijd met een re uitspraak die behelsde dat list vertrouwen in u moeten lMi. Volg mij" is de titel van uw boeken. I heb ik tegen andere mensen d, die al een eindweegs gevor- len in zekere zin al gearri- waren. Het gebeurt soms dat het ,ja" in zichzelf tegen- mm*n en dat ze zich er toch tegen n verzetten. Tegen mensen in lergelijke situatie heb ik ge- IPstaak je verzet, laat je scepsis Wren, vertrouw je hart, geef er nd*"' ouwen komt dus pas later? komt later. Maar dan nog is ^.voorstel om mij te vertrouwen meer dan een voorstel. Het niet. Ik geef het als advies, jik het als hypothese en kijk r gebeurt als je mij vertrouwt, nleg bezit iedereen de moge- yid tot vertrouwen. Je hoeft er jfcj maar aan toe te geven. Wat k zeg tegen mijn mensen, het jd een hypothese. En zij gaan nee op dezelfde wijze om als wetenschap gebeurt. Een we- happer „gelooft" niet in een hese. Hij aanvaardt haar als Tpt, op proef, en hij toetst ver- _[ns proefondervindelijk of het [verder helpt. In het volle be- iijn dat de werkelijkheid altijd •s is dan de hypothese. De hy- jse is niet de waarheid. Ik leer -^sannyasins dat ook zij zo te moeten gaan. Alleen ga ik tuk verder dan in de weten- gebeurt. De wetenschap be- zich van het verstand en de Ik leer mijn sannyasins een £h vermogen dat veel verder el dieper gaat dan verstande- kritiek. Ik leer ze om over de leid niet te redetwisten. De leid, de werkelijkheid, laat - eenvoudigweg niet benaderen e rede. De waarheid moet er- i worden. Ik reik mijn sann- s methodes aan om met die Jieid in contact te komen". Hw boeken leest, stuit voortdu- Hop tegenstrijdigheden. Nu heb yj/ef alle 360 gelezen, maar af- \ie op hetgeen ik wel heb gele- wenk ik dat er maar weinig van u te vinden zullen die niet door andere uitspra- u op een ander tijdstip hebt gedaan, weersproken worden. Kunt u zeggen wat u nu eigenlijk bedoelt? (Met een intense glimlach.) „U hebt volkomen gelijk, ik ben een man van tegenstrijdigheden! Daarom kan ook niemand in mijn uitspra ken geloven. Wie mij gelooft wordt stapelgek. Wie mij, ondanks alle te genstrijdigheden, vertrouwt kan ik volstrekt gelukkig maken. Maar wie mij gelooftIk geloof zelf ook niet in mijn eigen uitspraken. Zoals 'ik het zie, kunnen alleen idioten niet tegenstrijdig zijn. Hoe intelligenter je bent, des te meer te genstrijdigheden zullen er in je le ven opdoemen. Omdat je voortdu rend groeit en je voortdurend meer bewust wordt van hetgeen er ge beurt. Elke nieuwe dag word je je bewust van nieuwe feiten, nieuwe informatie. Elke nieuwe dag rijst dus de vraag: aanvaard ik die nieu we informatie, aanvaard ik de wer kelijkheid zoals die zich nu voor doet en sta ik toe dat mijn visie verandert, of houd ik vast aan de visie die ik gisteren had en de uit spraken die ik gisteren heb ge daan? Ik ben niet zo laf als jullie fi losofen en theologen zijn. Ik geef geen cent om de uitspraken die ik gisteren, of wanneer dan ook, heb gedaan. Ik ben uitsluitend geïnte resseerd in dit moment, hier en nu. Als ik nu iets zeg dat in strijd is met alles wat ik ooit eerder heb ge zegd, dan kan me dat echt niets schelen. Ik beloof ook niet dat het geen ik morgen zeg, in overeen stemming zal zijn met wat ik nu zeg. De dag van morgen brengt zijn eigen licht en zijn eigen ervaring. Alleen de dag van morgen zal uit wijzen wat ik dan ga zeggen". Maar is er dan geen onveranderlij ke kern in hetgeen u leert? „Mijn bewustzijn is de onverander lijke kern. Maar die kunt u in mijn boeken niet vinden. Bewustzijn kunt u alleen in uzelf vinden. En als u wilt, kan ik u daarbij de weg wijzen". En wie die weg volgt, vindt de ob jectieve waarheid? „Zeker". Heb ik dus ongelijk wanneer ik zeg dat de kern van uw visie is: het le ven te vieren als een dagelijks te rugkomend feest? „Dan hebt u ongelijk. De blijdschap om iedere nieuwe dag, het vieren van het leven, is een bijprodukt. De kern is bewustzijn. Absoluut be wustzijn. En ik ben absoluut be wust. Als ik iets zeg, gebeurt dat vanuit een volkomen alert-zijn. Ik spreek niet volgens een bepaald dogma of volgens een filosofie. Nee. Ik reageer eenvoudigweg op dit ogenblik. Ik reageer op u. Ik ben in niets anders geïnteresseerd dan in dit moment. Ik ben een mens die leeft van ogenblik tot ogenblik. Absoluut bewust. En aan dat bewustzijn ontspruiten veel an dere dingen: het vieren van het le ven, liefde, lachen. Talloze takken en bloemen ontspruiten eraan. Maar de kern blijft bewustzijn. En alleen wat dit betreft heb ik mezelf nooit tegengesproken. De afgelopen dertig jaar heb ik mijzelf 30.000 keer tegengesproken, maar wat dit betreft heb ik altijd hetzelfde ge zegd. Wat dit betreft kan ik mijzelf niet tegenspreken. Want wat ik ook heb gezegd, heb ik gezegd met volkomen bewustzijn". De mysticus: „In de afgelopen 30 jaar heb ik mijzelf 30.000 keer tegengesproken" PORTLAND THE DALLES „Bhagwan is een gevaar voor onze maatschappij. Hij is tegen alle christelij ke idealen. Oregon en de Verenigde Staten moeten alles doen om hem het land uit te werken". Dit zegt Charles Tatom, predikant van de Church of Christ in The Dalles, een plaatsje dat 11.000 zie len telt en gelegen op vele tientallen kilometers afstand van Rajneeshpu ram de dichtstbijzijnde „stad" is. Ds. Tatom is een van de vele actievoerders tegen Bhagwan en zijn re actie is tekenend voor de haat die zich in Orgeon heeft ontwikkeld tegen de meester en zijn discipelen. De agressie uit zich niet alleen verbaal en in juridi sche acties tegen de com mune, maar ook in regel recht fysiek geweld. Waarbij sommige tegen standers het gebruik van bommen en vuurwapens de afgelopen jaren niet hebben geschuwd. Het ju ridisch getouwtrek vormt een complex geheel, dat nog jaren belooft voort te slepen. De drie belangrijkste be zwaren van de actievoer ders tegen de mysticus en zijn commune zijn: Bhag wan zou niet legaal in Amerika verblijven, de scheiding van Kerk en Staat zou in Rajneeshpu ram niet worden geëerbie digd en Rajneeshpuram zou ten onrechte de status van „city" genieten. De laatste kwestie ligt vooral de milieu-organisa tie „Duizend Vrienden van Oregon" zwaar op de maag. Woordvoerder Paul Ketcham van deze organi satie: „Zolang Rajneeshpu ram de status van „city" geniet kan men onbeperkt groeien. Dat willen we niet. Wij zijn niet tegen een commune van enkele honderden mensen in dat gebied. Maar we vrezen dat er straks een stad ont staat van 100.000 inwo ners. Onze opvatting is dat dat volkomen in strijd zou zijn met de geltjende be stemmingsplannen, die voorschrijven dat het be trokken gebied moet wor den gebruikt voor het boe renbedrijf". Bhagwan over de agressie die zijn aanwezigheid en die van zijn discipelen op wekken: „Ik wek de haat en de agressie welbewust op. Haat is het begin van een relatie. Als mensen eerlijk gaan onderzoeken of hun haat wel terecht is, zullen ze me uiteindelijk heel dankbaar zijn. En zal hun haat omslaan in lief de". Is het charisma, hypnose, hersen spoeling of toch die geheimzinnige kracht die G.K. Chesterton om schreef als „the dreadful voice of love", de verschrikkelijke stem van de liefde? Rond de 400.000 mensen kinderen, onder wie vijfduizend Nederlanders, zeggen dat het pure liefde is die hen in de ban houdt van de fel omstreden Indische mysticus Bhagwan Shree Rajneesh. Geboren op 11 december 1931, be reikte hij naar eigen zeggen in de nacht van 21 maart 1953 de staat der verlichting. Een 'toestand die, aldus Bhagwan, sindsdien nooit meer is geweken en waarmee de hoogste staat van menselijk be wustzijn wordt aangeduid. Hoe men zich dat dan ook precies zou moeten voorstellen. Volgens de dis cipelen, of sannyasins, is het dezelf de toestand die Boeddha aanduidde als „nirvana" en Jezus als „het ko ninkrijk der hemelen Oogmerk van de sannyasins is van hun „verlichte meester" te leren hoe ook zij tot verlichting kunnen raken. Na zeven jaar in het Indi sche Poona te hebben verbleven, vestigde Bhagwan zich in 1981 in de Amerikaanse staat Oregon, op een voormalige ranch in een verla ten stuk semi-woestijn van 270 vierkante kilometer. Door zeven dagen per week 12 uur per dag te werken en in het gebied 120 mil joen dollar te investeren, hebben zijn leerlingen er inmiddels een in drukwekkende nederzetting geves tigd die de officiële status van „city" geniet en die over een eigen, stevig bewapend, politiekorps be schikt. Op hoogtijdagen verblijven er 20.000 sannyasins en geïnteres seerden. Het jaar door schommelt de bevolking er rond de vierdui zend mensen. Van hen maken er tweeduizend deel uit van een com mune. Bezoekers betalen voor een verblijf minimaal 45 dollar per et maal, maaltijden, niet-alcoholische dranken en meditaties inbegrepen. Extra betaling wordt verlangd voor faciliteiten die worden geboden door bijvoorbeeld de vliegtuigmaat schappij (vijf vliegtuigen en een he likopter) het chique hotel 360,- per nacht voor twee personen), het luxe restaurant (circa35 voor een maaltijd), de pizzeria, bar, disco, ca sino, kledingboetiek, leerboetiek, boekwinkel en bloemenwinkel. Dus uw benadering houdt in dat alle traditie overboord wordt gezet? „Zeker. Ze houdt in dat je je nooit iets aantrekt van het moment dat voorbij is. Zodat je kunt leven in het ogenblik dat zich nu voltrekt. Dood aan het verleden! Leef in het heden en ook de toekomst zal zich als heden aan je openbaren". Maar is dit idee om volkomen be wust in het heden te leven op zich zelf ook niet een produkt van de traditie? „Nee. Want niemand heeft dit eer der gezegd. Rond dit idee bestaat geen enkele traditie. Boeddha was gedurende 42 jaar zeer consistent in zijn leer. Ook bij Mohammed of Je zus vind je geen enkele tegenstrij digheid. Deze mensen leefden vol gens een bepaald dogma. Zij waren gevangenen van hun dogma. Ik ben een vrije vogel zonder kooi om mij heen. En ik wil alle kooien van alle andere mensen ook afbreken. Zodat je volkomen vrij wordt en heel de hemel jouw deel wordt. Het bestaan verandert voortdurend en een bewust mens blijft in harmonie met het bestaan, verandert met het leven mee. Mijn uitspraken uit het verleden zijn dood, evengoed als ikzelf in het moment dat voorbij is, dood ben". Waarom dan nog de boeken lezen met de uitspraken die u in het ver leden hebt gedaan? „Als die boeken u helpen om mij nu te begrijpen, zijn ze bruikbaar. Als u mij kunt begrijpen zonder die boeken, gooi ze dan op de brandsta pel. Zelf heb ik ze ook nooit gele zen. Voorbij is voorbij. Ik ben geen skelet op een kerkhof. Alleen dode mensen kunnen consistent zijn. Ik leef! Tot mijn laatste ademtocht zal ik blijven leven en blijven veran deren! En misschien dat ik in mijn laatste ademtocht iets zeg dat in strijd is met alles wat ik ooit eerder gezegd of gedaan heb. Dus wacht maar af!" Met andere woorden: we moeten er rekening mee houden dat u op uw sterfbed bekend maakt: heel dat idee van verlichting is onzin. Ver geet het maar? „Natuurlijk. Ik kan alles zeggen. Ik ben zo vrij! En ziet u niet hoe mooi het is om vrij te zijn? Je kunt zeg gen wat je wilt, je kunt leven zoals je wilt. Ik ben zó gelukkig. Ik leef in gelukzaligheid Dus natuurlijk kan ik op het laatste ogenblik van mijn leven zeggen: al die onzin over verlichting en verlichte men sen, dat is allemaal apekool, bull shit. Vergeet het maar! En mis schien zijn er mensen die alleen maar .verlicht raken als ik dat zeg. Nee, uit wat ik leer zal niemand ooit een dogma kunnen distilleren. Na mij kan er geen paus van het Rajneeshisme opstaan. Zo'n paus zou binnen de kortste keren volsla gen gek worden. Al die duizenden tegenstrijdigheden. Wat moet hij daar mee aan?" De enige kern in Bhagwans visie is Bhagwan zelf? „Zeker. Ik ben de spil van mijn cir cus. En als ik er niet meer ben, wie maakt zich dan nog druk om het circus?" Over circus gesproken. In juridi sche zin bezit u niets. Maar u kunt gebruik maken van, als ik het wel heb, 75 Rolls Roy ces. Nu ben ik zelf de gelukkige bezitter van een To yota Corolla. Natuurlijk zou ik er liever twee hebben, dan had ik er een in reserve. Maar ik zou niet weten wat ik met drie Toyota's moest doen. Wat is in vredes naam (Met een lach en een resoluut ge baar interrumperend:) „U vergist zich. Er is net weer een nieuwe Rolls gearriveerd. En, ik maak er geen geheim van, er zijn nu 90 Rolls Royces. Ik heb daar geen en kel probleem mee. U zegt dat u al problemen krijgt met drie auto's. Arme kerel. En dat met Toyota's! Een derderangs auto! Ik krijg bin nenkort 365 RoJJs Royces tot mijn beschikking. Voor elke dag een. En dan nog zal ik geen problemen hebben. Mijn mensen zorgen er wel voor; die zijn intelligent genoeg. Als ze voor 90 Rolls Royces kunnen zorgen, zijn ze ook in staat om er 365 onder hun hoede te nemen. Ik denk niet dat ze daar problemen mee zullen hebben. Ze zien er zó gelukkig uit. En elke keer dat er een nieuwe Rolls arriveert zijn ze in feeststemming". Veel mensen vragen zich af waar om u uw sannyasins wel toestaat almaar nieuwe Rollsen te kopen en hen niet aanmoedigt de armoede en de honger in de Derde Wereld te bestrijden. „Ik beschouw de honger en de ar moede niet als de verantwoorde lijkheid van mijn sannyasins. Voor de armoede in de wereld zijn de priesters en de politici, de leraren en de opvoedkundigen verantwoor delijk. Zij zijn de schuldigen. Zij hebben de armoede gecreëerd en zij exploiteren die armoede op al lerlei manieren. En de mensen die het tot hun taak rekenèn om de ar men te helpen, houden in feite de armoede in stand. Als de arme lan den niet geholpen worden, zijn er twee mogelijkheden. De eerste is dat de arme mensen doodgaan en de tweede dat ze door een enorme revolutie gaan en heel hun samen leving veranderen. De arme landen moeten zelf hun verantwoordelijk heid nemen. Ze moeten zelf de structuur van hun samenleving veranderen. En als de mensen in de Derde Wereld dat veranderings proces niet willen, als ze niet door die revolutie heen willen, en ze blijven vasthouden aan de status- quo, nou, laat ze dan maar dood gaan". Maar moeten we in uw visie dan helemaal niets doen aan de tiental len, binnenkort honderden miljoe nen mensen die in Afrika en elders een lèngzame hongerdood wacht? „De werkelijkheid is dat de rijke landen niet bereid zijn om echt iets aan dit probleem te doen. Natuur lijk, de politici en de priesters laten elke dag een stortvloed van kroko- dilletranen om de hongerenden in de wereld. En ze sturen af en toe wat melkpoeder en een handvol medicijnen. Maar wat is dat imeer dan een druppel op een gloeiende plaat? Die zogenaamde inspannin gen van de priesters en de politici om de arme landen te helpen zijn zo verschrikkelijk schijnheilig, zo vals. Aan de ene kant zeggen ze dat ze de hongerenden willen helpen en aan de andere kant investeren ze als bezetenen in de kernbewape ning. Als de presidenten, de eerste ministers, de koningen, de politici en al die andere fossiele leiders in de wereld oprecht iets tegen de ar moede zouden willen doen, dan zouden ze ophouden met die krankzinnige wapenwedloop. Dan zou de armoede morgen de wereld uit kunnen zijn. Maar ze willen niet echt. Ze doen maar alsof. Wel nu, als je de hongerenden niet wilt helpen, dan zeg ik: wees op zijn minst barmhartig en geef ze de mo gelijkheid om snel dood te gaan. Als je door wilt gaan met het op bouwen van voorraden kernwa pens, wees dan op zijn minst zo barmhartig dat je de hongerenden in Ethiopië de mogelijkheid tot euthanasie geeft. Stuur er medische teams heen en geef de mensen een injectie zodat ze eeuwig kunnen slapen. Dat is barmhartig. Wat er nu gebeurtal die miljoenen mensen die in de loop van 90 dagen een langzame hongerdood sterven, dat is zo wreed WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13