3 Meer chloor in drinkwater Leiden Z-W i SW STAD OMGEVING ALLER 'LEI(DS) „Bijspoorbomen moet je wel even opletten «entoonstelling. Iver Leidse bruggen "Indelijk van start Luuk van Landeghem weer ongenaakbaar VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 >p hiircus Krone volutjrrcus Krone geeft zondag gaat ;n extra voorstelling voor tsgenen die een kaartje 19 avbben voor de reizende irisch'erentuin van het circus. •ie on de piste wordt vanaf Nelf elf een dressuurde- e pohonstratie gegeven. De had pmpteur Karoly Donnert If wajat zien hoe roofdieren van torden gedresseerd. luize; %Anov d°°rt> afdeling Leiden van et KNOV hervat maan- *aga vond 19 augustus het ■SS^aandelijkse spreekuur iaatsSor ondernemers in res- eT}°hurant Wienerwald aan I Steenstraat. Het spreek- b; begint om acht uur yurt tot negen uur. ursussen Ie directie welzijn van de ^meente heeft een aantal irsussen voor mensen ir^^}nder werk op het pro- n"°"-amma staan. De cursus zijn gratis. Op het pro- imma staat onder meer: jits, Engels, Frans, Ne- 1 krlands, Spaans, electro- EHBO. fotografie, gi- ']ar, pottenbakken en we- \bliotheken en het Stad- uis. Nadere inlichtingen zijn tele- verkrijgbaar: 11Ö3. Vc king «x? uilmhuis LVC m in'lmhuis LVC aan de mfeest raat 66 draait van jó/nderdag 15 tot en met an jndag 18 augustus de film granger than Paradise' lige de Amerikaanse regis- misdur Jim Jarmusch uit reriej84. De film gaat over pn speurtocht naar een alf'er bestaan in Amerika twee Hongaren en <p jonge Amerikaan. De jlm begint elke avond om rart over tien. Locomotief strandt op de Vinkbrug LEIDEN Een kapotte locomo tief heeft gistermiddag voor de nodige vertraging op het baan vak Den Haag-Leiden gezorgd. Om drie uur raakte de locomo tief van de trein Amsterdam- Brugge defect en strandde op de Vinkbrug. Het duurde ruim een uur voordat het enkelspoor weer vrijgemaakt kon worden. De Ne derlandse Spoorwegen leidden het treinverkeer tijdelijk om via Breukelen, terwijl ook een aan tal treinen uitvielen. Het duurde tot het eind van de middag voor dat de drukte op de stations in Leiden en Den Haag opgelost Joviale chauffeur LEIDEN Een 37-jarige Leidse vrachtwagenchauffeur had het gisteren zo druk met het groeten van een buurman dat hij zonder te kijken vanaf de Lorentzkade de Lammen- schansweg overstak en een personenauto vol in de flank raakte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de auto van een 28-jarige Leiderdorper raakte aan de linkervoorzijde zwaar bescha digd. De bumper van de vrachtwagen van de joviale Leidenaar liep krasjes op. Dode bij aanvaring LEIDEN De 67-jarige C. Twigt uit Krimpen aan den IJssel is gister avond om half tien in het AZL over leden aan de verwondingen die hij eerder die avond opliep bij een aan varing bij de spoorbrug bij De Vink. Het slachtoffer was opvarende van het zeiljacht „Betelgeuse". Men wil de met deze boot onder de spoorbrug doorvaren en daarom was de mast gestreken. De 39-jarige roerganger uit Rotterdam merkte echter dat het schip toch niet onder de brug door kon en daarom spoedde de 67-jarige man zich naar het voorschip om de boot af te houden. Hij raakte echter bekneld tussen de mast en de brug en liep zwaar inwendig letsel op. De vrouw van het slachtoffer was ook aan boord. Krakers Noordeinde 40 mogen blijven zitten LEIDEN/DEN HAAG De krakers van Noordeinde 40 mogen in het pand blijven zit ten. Dat heeft de vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. P. Offers, vanmorgen be paald. Offers deed uitspraak in een kort geding dat door de ei genares van het pand tegen de krakers was aangespannen. Volgens de eigenares heeft zij het pand zelf nodig om er een uitgeverij in te vestigen, die nu nog op de zolder van haar wo ning zou zijn ondergebracht. De krakers betwisten dat. Vol gens hen gaat het alleen maar om speculatie. Het kort geding spitste zich toe op de over gangsbepalingen in het be stemmingsplan Academiewijk. Volgens de krakers blijkt daar uit dat vestiging van een kan toor in het pand niet is toege staan. Kantoorruimte zou al leen op de begane grond mo gen, terwijl de rest van het pand als woning gebruikt zou moeten worden. De eigenares beweert daarentegen dat het bestemmingsplan ruimte biedt om het hele pand als kantoor in te richten. Televisiepiraat voor derde keer actief LEIDEN Voor de derde keer in korte tijd heeft een televisiepiraat gisteravond het programma van Duitsland 2 gestoord. Uit eindelijk heeft de Casema het kanaal met het zogenaamde balkentestbeeld afgesloten. Een woordvoerder van kabelexploitant Ca sema zei vanochtend dat de piraat een ver velend spelletje speelt. „Zodra wij het test beeld weghalen, dan begint hij weer uit te zenden. Daarom hebben we na drie keer sto ren de balken er definitief voor gegooid". De woordvoerder vraagt zich af wat de pi raat bezielt. „Zijn programma's komen ge stoord door en Duitsland 2 kan ook niet meer worden bekeken". Casema heeft de Ra dio Controledienst ingeschakeld. LEIDEN/KATWIJK De dosis chloor in het drinkwater van Leiden Zuid-West wordt met in gang van maandag 12 augustus verhoogd. Het gaat hier om een proef. De Leidsche Duinwater- maatschappij (LDM) is op zoek naar een effectieve bestrijdingsmethode van de Aeromonas-bacterie die nog steeds in het Leidse drinkwater zit. Het is mogelijk dat het water in Zuid-West van af maandag naar chloor smaakt en ruikt. Bezit ters van een aquarium wordt aangeraden het water een nacht in een emmer te laten staan of met een koolfilter te zui veren voordat het water in het aquarium wordt ververst. Het drinken van het water kan totaal geen kwaad. De LDM heeft niet zolang geleden al wat extra chloor in het drinkwater van Zuid- West gedaan, maar deze lich te chlorering (0,3 milligram per liter) had niet het gewen ste effect. Vandaar dat de do sis nu bij wijze van proef met enkele tiende milligrammen wordt verhoogd in het gebied dat wordt omsloten door Churchilllaan, Haagweg, Voorschoterweg en Korte Vliet. Overigens wordt het hele drinkwaternet van de LDM sinds vorig jaar van chloor voorzien. Men is daar mee begonnen toen in juli 1984 de Aeromonas-bacterie werd ontdekt. Het chloor (1 milligram per liter) wordt in het pompstation in Katwijk toegevoegd, verderop in het leidingennet is er van deze chemische stof niet veel meer te merken. Deze is dan al zeer sterk verdund. Daarom wordt in Leiden Zuid-West (aan de Rigolettohof) recht streeks chloor in het water gedaan. De Aeromonas-bacterie kan buikpijn en irritatie van de slijmvliezen veroorzaken. De bestrijding ervan is erg moei lijk omdat de bacterie zich in schoon water kan vermeer deren en groeien. Vooral bij warm weer is dit het geval. De LDM begon op 6 juli 1984 met het toevoegen van chloor, op 27 juli kon worden geconstateerd dat het Kat- wijkse drinkwaternet, waar de concentratie chloor het hoogst is, bacterievrij was. Maar met het chloreren is men nooit meer opgehouden. Het toevoegen van deze stof aan het drinkwater heeft nooit tot klachten geleid. Bij de LDM kwamen destijds slechts twee telefoontjes bin nen van mensen die vragen hadden. Geklaagd is er niet. Hoe lang de proef in Leiden Zuid-West gaat duren is niet bekend. RC O Het heeft -ia.<n geduurd, maar het is w&lan toch van gekomen, werd in de 03 eg aan de Aalmarkt de „De Leid- oe#6ruggenM geopend. De 1 "koeling was dat deze Crè<ositie op 28 november 5 Oiï) in het Gemeentear- zou worden gehou- or b, maar een hinderlijke stak inenr een stokje voor. De ,fffisitie is samengesteld wax r de heer P.J.M. de r van het Gemeente- llen^ief. Hij putte uit ma- «S:aal dat is verzameld Jr de Werkgroep de ansjlse Bruggen. De Baar pk de schrijver van de Utggenrubriek die we pel. jks in deze krant ver- 30 pt- wammen hebben er overi- wel voor gezorgd dat het ^eentearchief aan de Boi- 'n september of okto- 06 een spiksplinternieuwe ex- lieruimte in gebruik kan fen. De heer T.N. Schel- hoofd van het archief. zei dat gistermiddag toen hij de tentoonstelling opende. Bij de opening was wethouder F. Kuijers van onder meer cul tuur aanwezig. De tentoonstelling bestaat uit een groot aantal tekeningen, kaarten en foto's van bruggen. Alle typen Leidse bruggen ko men aan bod. De oudste, nauwkeurige tekening van een Leidse oeververbinding hangt er ook, de afbeelding is nog voor 1600 gemaakt en stelt mogelijk de Hartebrug (tussen de Lange en Stille Mare) voor. Ook de oudste foto die van Leiden bestaat, is te zien. Het gaat om een foto van Ad. Braun uit de Elzas die in 1858 het Rapenburg met Academie gebouw en de Nonnenbrug vastlegde. Wie langs de vaak fraaie, ge kleurde ontwerptekeningen en foto's loopt, maakt een reis in de tijd die begint in 1600 en eindigt in de jaren zeventig van deze eeuw. Zo zijn twee prachtige bouwtekeningen van de stadsarchitect Willem van der Helm te zien. Het zijn ont werpen van de Rijnsburger- brug uit 1662 en de St. Sebasti- aansbrug uit 1664. Uit een te kening van de Hoogstraat, St. Jansbrug en Visbrug blijkt dat men het standbeeld van bur- P.J.M. De Baar bij een panorama van de buurt Haarlemmertrekvaart, gemaakt in 1778. gemeester Van der Werf op de Hoogstraat wilde plaatsen. Er zou een speciaal plateau voor worden geconstrueerd. Deze plannen zijn niet verwezen lijkt; het beeld is uiteindelijk in 1884 in het Van der Werf- park beland. Ook een serie van drie foto's over de vervan ging van de Grote Havenbrug in 1894/1895 is zeer de moeite waard. Schaalmodellen Opvallend is dat men vroeger veel meer belangstelling had voor openingen van bruggen en dergelijke. Komt er nu maar een .handjevol mensen kijken naar de ingebruikname van een brug of naar een an dere feestelijke opening, vroe ger kwamen de Leidenaars er in drommen op af, zo blijkt uit een drietal foto's. Bij de ope ning van de Koepoortsbrug, in 1957, zag het zwart van de mensen en ook op de feestelij ke ontsluiting van de Rijn- zichtbrug kwam veel volk af. Men verdrong elkaar zelfs op het dak van conservenfabriek De Sleutels. In 1863 stortte de Jan Vossenbrug bijna in el kaar toen de Japanse gezant een bezoek bracht aan Krantz en de Leidenaars yanaf deze brug naar deze oosterse heer keken. Jammer is alleen dat maquet tes en schaalmodellen van bruggen ontbreken. Het Hoog heemraadschap van Rijnland heeft daar een hele verzame ling van. De heer De Baar is het daarmee eens, maar wijst op de hoge verzekeringspre mie die voor deze kostbare en tere attributen moet worden betaald, wanneer men ze wil tentoonstellen. Al met al is het een expositie geworden die vooral interessant is voor ech te, wat oudere Leidenaars, die op veel foto's zaken uit hun jeugd zullen herkennen. De expositie duurt tot en met donderdag 29 augustus en is dagelijks gratis van elf tot vijf uur te bezoeken. Op zondag is de Waag gesloten. f)IDEN/DEN HAAG Het verhaal i de Bloemenmarathon begint voor ^$t betreft de leiderspositie eentonig 'im™\vorden: Luuk van Landeghem, de "dy Merckx onder de de rolstoelatle- ji, liet zich ook in de twee criteria gisteren werden verreden niet van j overwinning afhouden. Het eerste öterium werd gistermiddag gehou- v/as»n op het Kasteelplein in 's Graven- hde, nabij de veilinghal Westland Jid, het tweede criterium gister- ]ond tijdens de koopavond op de Be- Wolfstraat in Den Haag. De be- [bgstelling was redelijk. i de Utrechter Kees van Breu- len en de Heidelberger Errol Mar gin kunnen nog enigszins in het 'tor van de Belg blijven. Zij wissel- gisteren stuivertje voor wat be- t de tweede en derde plaats in de teria. In het algemeen klassement lat Van Landeghem dus eerste met een tijd van 1 uur, 43 minuten en 5 se conden. Tweede is Kees van Breuke len met een totaaltijd van 1.45.32 en derde Errol Marklein 1.46.37. Huub Nelisse uit Vlaardingen en Jeannette Jansen uit Westerhaar staan respec tievelijk vierde en vijfde. Eddy Pie- terse uit Maassluis is de meest opval lende stijger in het algemeen klasse ment. Hij staat nu dertiende. In de B-groep leidt nog steeds de Mar- gret Quell uit West-Duitsland met een tijd van 2.16.06. Kees van Zaal uit Ter Aar, die het goed deed met een zesde en een zevende plaats in de criteria blijft in de B-groep op de zevende plaats staan. Zijn tijd: 2.25.40. De Rot terdammer Gerard de Sterke deed gisteren het meest van zich spreken in de B-groep: hij werd eerste en vier de in de criteria. Luuk van Landeghem, de beul van Kruibeke is feitelijk leider in alle klassementen. Aangezien hij echter maar één trui tegelijk kan dragen wordt de groene trui, die van leider in het puntenklassement nu gedragen door nummer twee, Errol Marklein en de bolletjestrui, die van de leider in het bergklassement door Ivan van Breemen uit Beesd. Het griepvirus heeft inmiddels danig huisgehouden in het peloton. Kees Keus uit Den Haag, Suzette den Heij- er uit Zoetermeer en Ben Westerhof uit Hengelo zijn uitgevallen. Theo Duyvestein uit Poeldijk, Ronnie Beer- ens uit Aspelare (België) en Marja Lokker uit Purmerend hebben het erg moeilijk. Ook enkele begeleiders zijn door griep geveld. Gisteren moesten de begeleiders ove rigens onder drang van de deelnemers ook enkele rondjes in de rolstoel op het Kasteelplein afleggen. Penning meester K. van Eek deed dat het bes te. Organisator Wim van Duivenbode bleek minder thuis in de rolstoel: hij werd laatste. Vandaag gaat de Bloemenmarathon van Alphen naar Scheveningen, mor gen volgt dan de afsluitende rit Sas- senheim-Oegstgeest. De olifanten op het Kort Rapenburg. tien olifanten dwars door leidse binnenstad (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Uiterst gedis ciplineerd, als een klas schoolkinderen in de ja ren twintig, sjokten ze netjes achter elkaar dwars door de Leidse binnen stad. Tien Afrikaanse en Indische olifanten op een rij, met de slurf zich vast houdend aan de staart van een soortgenoot. De die ren werden gistermiddag overgebracht naar het parkeerterrein van de Groenoordhallen, waar Circus Krone gisteravond de eerste voorstelling in Leiden verzorgde. De grijze lobbesen waren gis termorgen omstreeks half ne gen per trein op het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg gearriveerd. Behalve de olifanten werden op die manier ook paarden, ponnies, een groot aantal caravans en rijdende keukens vanuit Haar lem waar het circus woens dagavond nog stond naar Leiden overgebracht. Tussen de Haagweg en de Willem de Zwijgerlaan pendelden de hele dag vrachtwagens en tractoren om alle dieren en onderko mens op tijd bij de circustent te krijgen. Behalve per trein waren in de nacht van woen- dag op donderdag ook al tien tallen auto's in Leiden gearri veerd. Opvallend hoogtepunt van het transport was gistermiddag te gen half vier het overbrengen van de olifanten. Tien goeiige dikhuiden een enkefe met indrukwekkende slagtanden achter elkaar, wat angstig gadegeslagen door het winke lend publiek en passerende automobilisten en fietsers. Volgens het circus is de kans zeer klein dat er ongelukken gebeuren met een dergelijk transport. „Voor een buiten staander is het misschien een beetje eng, maar het stelt echt niets voor. We doen het in elke stad zo en het gaat prima. Als ze in formatie achter el kaar lopen, kan er weinig ge beuren. Je moet alleen bij spoorbomen goed opletten en als het even kan een spoorwe govergang vermijden. Als die dingen gaan bellen en naar be neden gaan, terwijl de groep net op de overgang loopt, heb je grote kans dat ze dwars door de bomen heen lopen. Ze heb ben nu eenmaal geleerd in for matie te blijven lopen", legde circus-manager F. Banning gistermidag uit, terwijl hij het toegestroomd publiek op het terrein van Van Gend en Loos op een goede twintig meter af stand zette. De route leidde dan ook via het Kort Rapen burg, Molen de Valk en de Haarlemmerweg en niet via de Rijnzichtbrug en het Stations plein naar de Groenoordhal- Zweep Terwijl Banning ruimte voor de olifanten maakte, plaatsten medewerkers van het circus afstapjes naast de treinwagons, waar de ongeduldig snuivende en trompetterende beesten al urenlang aan hun kettingen rukten. Eén voor één stapten ze, nadat de kettingen waren losge maakt, uit hun wagons en werden naast elkaar opgesteld. Even later ging het, begeleid door drie motoragenten van de Leidse politie, het Noordeinde op. Slechts twee medewerkers van het circus waren voldoen de om de tien dieren in be dwang te houden. De een voorop om dé weg te wijzen, de ander naast de olifanten meehollend, scherp oplettend of de formatie niet werd ver broken. Schreeuwend als dat toch gebeurde, omdat één van de olifanten besloot zich te goed te doen aan gras, een boom of een paar struiken, werden de beesten tussen het verkeer doorgeloodst. Een en kele keer bleef het niet bij schreeuwen maar werd één van de dieren geprikt met een stok met een ijzeren punt of kreeg een klap met de zweep, omdat hij wat al te enthousiast een tak van een boom trok. Schijnbaar onaangedaan zoch ten de dieren ondanks zo'n prik of klap telkens weer aan sluiting bij hun voorganger in de rij. Oude dame Niet alle olifanten werden in formatie door de binnenstad naar de circustent vervoerd. Een paar kleine werden in een wagen gezet en één van de volwassen dieren kreeg een zeer speciale behandeling. Zij werd helemaal alleen door één van de medewerkers van het circus, lopend via de Morsweg en het Stationsplein maar de Willem de Zwijgerlaan ge bracht. Een speciale behande ling, want het gaat hier om een bejaard exemplaar, dat vroeger optrad in Circus Kro ne. „Het is een oude dame van vijftig jaar. Ze treedt al jaren niet meer op", verklaart één van de begeleiders van de die ren. „Maar door de ouderdom is ze een beetje dement gewor den. Als we haar in de forma tie zouden opnemen, gaat het fout. Dan gaat ze halverwege rondjes draaien en spelen en dan gaan de andere meedoen. Dat kunnen we niet hebben". Rustig wandelend vervolgt hij met de dikhuid naast zich zijn weg richting Groenoordhallen. Eindelijk naar buiten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9