ËgiidacGoina/nt ^Haarlemmerstraat week vu dicht voor auto's PU Bezwaren tegen gewijzigde inrichting Verdamstraat ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Ml Griepvirus waart rond in peloton Bloemen- marathon Geen torenflat, maar hutten en wigwams aan Galgewater DEN HAAG/LEIDEN „Het gaat om kleine de tails, maar ik vind ze be langrijk genoeg". De heer W. Pera is de enige die nog bezwaar maakt tegen de gevolgen van de uit breiding van meubelzaak Colijn op de hoek van de Hoge Rijndijk met de Ver damstraat. Hij maakte zijn bezwaren gistermorgen kenbaar voor de provinci ale commissie AROB. Pera wil een pad langs zijn huis op een breedte van twee ënhalve meter houden om zo doende zijn auto in zijn achter tuin te kunnen parkeren. Bo vendien wil hij een hek tussen het pad en het terrein van het naastgelegen hoveniersbedrijf Van der Born, dat door de ge wijzigde plannen een stuk ter rein naast het huis van Pera krijgt. Bewoners van de Rijndijk straat, Verdamstraat en de Kernstraat hadden vorig jaar al bezwaren geuit tegen de plannen tot uitbreiding van de meubeltoonzaal. De gemeente Leiden kwam de bewoners te gemoet en legde eind oktober 1984 in een hoorzitting een ge wijzigd bouw- en inrichtings plan op tafel. De parkeerpro blemen die zouden ontstaan waren daarmee opgelost. Pera is echter nog niet tevre den. In de huidige plannen wordt de breedte van een be staande brandgang naar de achtertuin van Pera terugge bracht tot 1,20 meter. Het na bijgelegen hoveniersbedrijf Van der Born mag daar uit breiden. Dit ter compensatie van een stukje grond dat is af gestaan ten behoeve van de uitbreiding van de meubel toonzaal. Daarmee heeft Pera echter niet langer de mogelijk heid om zijn auto in de achter tuin te kunnen parkeren. „Door het busbanenproject op de Hoge Rijndijk wordt het moeilijker om daar straks te parkeren, dus die parkeermo- gelijkheid in mijn achtertuin wil ik graag houden", aldus Pera. Verder is hij bang dat zijn huis in waarde zal dalen, omdat het niet langer een specifiek hoek huis is. Ook wil hij een laag hek om een verder opdringen van het hoveniersbedrijf te voorkomen. „In het verleden gebruikte het bedrijf al stuk ken van de openbare weg om te parkeren en tuinafval te storten. Om te voorkomen dat dat opnieuw gebeurt zou er een hekje moeten komen", al dus Pera. Namens de gemeente Leiden zei mevrouw G.C.J. Schramm dat aan het hekje en de scha devergoeding wel een mouw te passen viel. Met het hove niersbedrijf zou te praten zijn over de afscheiding en voor schadevergoeding kon Pera een beroep doen op de daartoe in de wet vastgelegde procedu res. Volgens mevrouw Schramm was de gemeente de heer Pera al tegemoet geko men, door de plannen voor een parkeerterreintje bij zijn achtertuin te schrappen. „Maar de gemeente heeft geen zin om het bestaande pad te handhaven. Het kan nuttig ge bruikt worden door het hove niersbedrijf. Bovendien zijn we geen voorstander van het parkeren van auto's en cara vans in achtertuinen". Pera vond het jammer dat hij nog bezwaar moest maken. „Tegen het bouwplan heb ik geen bezwaar, wel tegen het inrichtingsplan. Het is spijtig dat de gemeente niet met alle betrokkenen overleg heeft ge pleegd. Dan was dit waar schijnlijk niet nodig geweest", aldus Pera. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici 77- cek start vrijdag 6 september met een cursus volksdansen. De lessen voor zo wel beginners als gevorderden worden gegeven door Truus Willems en vin den plaats in het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg. Meer inlichtingen worden verstrekt door Jantina Haas noot, Kagertuinen 110 in Sassenheim. RUL), mr. G.J. Jansen (lid college be stuur RUL) en E. Neuteboom (stu dent). Het debat is georganiseerd door de Leidse Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen en de stichting Het Leids Debat. De discussie begint om acht uur. Literair Stichting Lift (een organisatie die pro beert aankomende schrijvers en dich ters te stimuleren) houdt woensdag 14 augustus in het kader van de El Cid week een literaire avond in de ont moetingsruimte van de studentenflat De Pelikaanhof. De bijeenkomst met optredens van onder meer Pierre Kor- tooms, Rik van Boeckel, Joseph Nan tes, Géraldine Dam, The Soekha en Fulco Lorenzo begint om half acht. Debat „Het universitair onderwijs moet zich richten op de vraag van het bedrijfsle ven". Dit is het thema van een debat dat op dinsdag 13 augustus wordt ge houden in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapen burg 73. Voor deze stelling zullen plei ten: prof.dr. D.D. Breimer (hoogleraar farmacologie RUL), drs. W. Vlasblom (personeelszaken Siemens) en B. Visée (student). Hun opponenten zijn: mr.dr. H. Philipse (interfaculteit filosfie Hans de Booy Hans de Booy treedt maandagavond 12 augustus op in de Koets-O-Theek aan de Kruisstraat 30. Het is een optreden in het kader van de El Cid-week (in troductie van eerstejaars studenten). Deze Nederlandstalige zanger is onder meer bekend door zijn singles „Een vrouw zoals jij", „Annabel", „Thuis ben", „De vrijheid" en „Ogen uit". Het optreden van De Booy begint om ne gen uur, een toegangskaartje kost een rijksdaalder. Verder staan er in de Koets-O-Theek op het programma: dinsdag 13 augustus: bieravond; woensdag 14 augustus: Jules Deelder; donderdag 15 augustus Mai Tai en 16 augustus disco. Alle activiteiten begin nen om negen uur. Beheerder postagentschap overmeestert overvaller LEIDEN De 53-jari^e beheerder van een postagentschap aan de Johan de Wittstraat heeft gistermiddag een Leidenaar die een over val op het agentschap pleegde, overmeesterd en aan de politie over gedragen.'Om vijf minuten voor half vier stapte een man het posta gentschap binnen en bedreigde de beheerder, een inwoner van Oegstgeest, met een pistool. De overvaller droeg een muts en een bril. De beheerder gaf de man een handvol bankbiljetten. Deze stop te ze in een tas later bleek dat het om een paar duizend gulden ging en liep het postagentschap uit. Op het laatste moment zag de beheerder dat de overvaller geen echt maar een speelgoedpistool in zijn hand had. Hij rende de overvaller achterna die op een fiets was gesprongen. De beheerder trok de overvaller van de fiets en ging boven op hem zitten. Toen de inmiddels gealarmeerde politie arri veerde, troffen de agenten de beheerder nog zittend op de overval ler aan. Het bleek om een 29-jarige Voorschotenaar te gaan, een goe de bekende van de politie. ochtend meldden zich nog eens vijf coureurs met griep- verschijnselen bij de dokter. Hoeveel deelnemers vanmid dag starten voor de rit van Monster naar Den Haag was vanochtend nog niet duidelijk. Leider Luuk van Landeghem heeft echter nergens last van. Hij won gisteren de etappe naar Waalwijk en bleef het al gemeen klasement aanvoeren. Waar het virus vandaan komt, is niet bekend. De rijders zijn de laatste dagen wel actief ge weest onder barre weersom standigheden. Gisteren bleef het echter droog. De zieken boeg raakt zo langzamerhand goed bezet: Suzette den Heijer heeft een schouderblessure en Westerhof rijdt vanwege een peesschede-ontsteking met een arm gedeeltelijk in het gips. Kees Keus is met griep naar huis gegaan. Kees van Zaal uit Ter Aar staat na de etappe van gisteren op de zevende plaats in het algemeen klassement van de B-rijders. Vandaag kan hij opschuiven naar de vijfde plek omdat de voor henj ge klasseerde rijders Lozeman en Van Hattem vanochtend griep bleken te hebben. Van Zaal heeft één seconde achterstand op Lozeman en moet elf secon den op Van Hattem goed ma ken. Cijfers Etappe Oirschot-Waalwijk over 43 kilometer. A: Luuk van Landeghem; Kees van Breukelen; Ron Marklein; Huub Nelisse; Pieterse. Alge meen klassement: Van Lan deghem 1.10.07; Van Breuke len 1.11.17; Marklein 1.12.08; Nelisse 1.18.23. Marklein leidt in het puntenklassement. B: Quell. Algemeen klasse ment: Quell 1.33.39; Valken burg 1.35.24; De Sterke 1.35.54. ECHTZAAK TEGEN VERDACHTE OORD PASTOR AANGEHOUDEN HAAG/LEIDEN De ^Sjtzaak tegen de 38-jarige Lei- par die verdacht wordt van de *«Mrd op jongerenpastor B.J. Jul- ^Tpans (36) is vanochtend aange ven tot 24 oktober. Het wach- Ss op de resultaten van hel psy- [trisch onderzoek, dat de ver te momenteel ondergaat in Pieter Baaneentrum, de psy- trisehe observatiekliniek van [tie Op 3 december werd de e jongerenpastor in zijn wo- aan de De Sitterlaan door pis- hoten om het leven gebracht, [politie tastte aanvankelijk in 'duister omtrent de toedracht iet motief van de moord. Van de dader ontbrak elk spoor Vijf maanden later werd de zaak bij toeval opgelost. Op 5 mei meldde een man zich bij de politie. In ver band met een ander door hem ge pleegd delict wilde hij zijn vuur wapen inleveren. De man werd aangehouden, omdat de jongeren pastor met eenzelfde wapen was vermoord Spoedig legde deze 38- jarige Leidenaar een volledige be kentenis af. Het motief was jaloe zie. De man kon niet verkroppen dat de jongerenpastor amicaal met zijn vriendin omging. Hij bekende zes kogels op het hoofd en lichaam van Juffermans te hebben afge vuurd. Kladderaars hakenkruizen aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN/BOSKOOP Een 16-jarige inwo ner van Alphen aan den Rijn en een 17-jarige inwoner van Bos koop zijn gisteren door de Boskoopse rijkspolitie aangehouden wegens het bekladden van schuttingen met anti-Duitse teksten. De twee zijn aangehouden na een uitgebreid onderzoek dat de Alphense en Boskoopse politie zijn gestart naar aanleiding van het verschijnen van de schutlingteksten en het bekladden van auto's met hakenkruizen, Vorige week werden vier auto's in Al phen van een dergelijke tekening voorzien en de week ervoor achttien in Boskoop. De politie weet nog niet of de bekladdingen op de schuttingen en die op de auto's met elkaar te maken heb ben. De jongens die zijn aangehouden, worden nog verhoord. Bij een regionale krant is een pamflet binnengekomen van de Bafk- verzetsgroep die niets te maken zegt te hebben met het Bos- koops Anti Fascisten Komitee. In dat pamflet eist de actiegroep de verantwoordeljkheid voor het bekladden van de auto's in Boskoop voor zich op. De groep richt zich nadrukkelijk tegen auto's van Duitsers omdat de gemeente te tolerant ten opzichte van bezoekers van die nationaliteit zou zijn. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 72 "wr -gr trnoen Auto te water LEIDEN Een auto, die stond ge parkeerd op de Kanaalweg, is gis teren door onbe kende oorzaak het Rijn- en Schieka- naal ingegleden. De auto is eigen dom van een in woner van Rijns- burg. De wagen is vanmorgen weer op het droge gezet. LEIDEN/WAALWIJK De deelnemers aan de Bloemen- marathon worden sinds giste ren geteisterd door griep en blessures. Gisteren bleken twee rolstoelers en de wed strijdleider Wim van Duiven- bode koorts te hebben, van- LEIDEN De Haarlem merstraat wordt volgen- de week donderdag, middags om twaalf officieel afgesloten 74/1. hvoor auto's. Wethouder ij peters van ruimtelijke «ordening en verkeer zal gernee tijdens de braderie, die dan in de langste win- keistraat van Leiden ijdig mwordt gehouden, een e eppaal plaatsen ter hoogte irderuvan Hartebrugkerk "van'en daarmee het startsein }seCre|geven voor de gemeente- g 1 en lijke poging de straat 900 'leefbaarder te maken. Voorlopig geldt de af sluiting echter alleen overdag. Over het afsluiten van de Haarlemmerstraat is jaren lang gesproken maar tot dus ver durfde de gemeente het nooit aan daadwerkelijk maatregelen te nemen. Men was bang voor hevige protes ten van winkeliers. Begin dit jaar besloot het college van B en W echter door te zetten. Volgens wethouder Peters is de Haarlemmerstraat 's a- vonds en 's nachts levensge vaarlijk door met name de automobilisten en bromfiet sers, die zich van alle verbo den in het voetgangersge bied, niets aantrekken. Over dag wordt de Haarlemmer straat momenteel door auto mobilisten onder wie een aantal winkeliers als par keerplaats gebruikt en de hele dag rijden vrachtwagens af en aan om te laden en te lossen. Dit laatste is officieel alleen tot elf uur 's morgens toegestaan. Aan dit alles hoopt men een einde te maken door het plaatsen van palen. Alle ste gen naar de Haarlemmer straat worden op die manier afgesloten. Met het plaatsen van die palen is inmiddels begonnen. Bij de Blauw- poortsbrug. de Hartebrug- kerk, de Pelikaanstraat en de Haven komen palen, die in de grond kunnen verzinken. Laden en lossen is voortaan toegestaan van half vijf tot elf uur 's morgens. Om elf uur 's morgens zal de par keerpolitie de verzonken pa len. die met sleutels worden afgesloten, naar boven halen om autoverkeer de rest van de dag onmogelijk te maken. Sleutels worden in geen en kel geval afgestaan door de parkeerpolitie, omdat de ge meente verwacht dat dat on middellijk leidt tot het op grote schaal namaken ervan. ,Als je dat zou doen, kun je er beter niet aan beginnen. Al leen in uiterste noodzaak zul len auto's toch toegelaten worden, bijvoorbeeld bij een verhuizing, maar dat kan al leen in overleg met de par keerpolitie", zegt een woord voerster van de gemeente. De eerste dagen na de afslui ting zal men nog waarschu wend optreden tegen over treders maar daarna worden bonnen uitgedeeld. De eige naars van auto's, die na elf uur nog in de winkelstraat staan, worden zo veel moge lijk opgespoord. Blijken ze onvindbaar, dan blijft hun auto „opgesloten" achter. In een enkel geval zullen auto's van overtreders worden weg gesleept. Proef De palen verdwijnen 's mid dags om zes uur onder de grond (op donderdagavond Vooruitlopend op de afsluiting van de Haarlemmerstraat zijn de afgelopen dagen al palen neer gezet in de stegen, die naar de winkelstraat leiden. Gistermiddag gebeurde dat in de Vrouwen- steeg. om negen uur) zodat de Haarlemmerstraat dan weer toegankelijk is voor auto's. Wat de gemeente betreft zou den de palen de hele nacht blijven staan, maar onduide lijk is wie 's morgens vroeg om half vijf als de eerste auto's om te bevoorraden weer arriveren de palen moet laten verdwijnen. Bij wijze van proef zal eerst drie maanden bekeken worden of het verbod 's avonds en 's nachts in de straat te rijden nog vaak overtreden wordt. Omdat de gemeente ver wacht dat dat inderdaad zal gebeuren, zal over drie maanden hoogstwaarschijn lijk toch worden besloten de palen ook 's avonds en 's nachts te laten staan. „Het zal er wel op uitdraaien dat de politie ze 's morgens om half vijf de palen laat verzin ken", aldus de woordvoerster van de gemeente. Volgens.haar is er nauwelijks meer protest tegen het afslui ten van de Haarlemmer straat: „Alleen met slager Van der Zon hebben we nog wat problemen. Hij wil een sleutel hebben van die palen, maar daar kunnen we uiter aard niet aan beginnen". IDEN De buurt is er niet jwig om dat het braaklig- |de terrein aan de Morsweg, jde spoorbrug over het Gal- |/ater. voorlopig niet wordt )ouwd. Er waren plannen er een torenflat neer te ten, maar nu die voorne- ns voorgoed van de baan konden kinderen uit de !irt ook dit jaar weer hutten iwen op het landje. Maan- werd met deze activiteiten onnen. Aan de Morsweg is liddels een flink jeugddorp staan met hutten in allerlei ten en soorten en wigwams, heerste gisteren een grote rijvigheid en het was er gezellig; duidelijk is dat de deren zeer veel plezier aan vakantieactiviteit bele- Maar morgen is het uit de pret, dan gaat het dorp vlammen op. :e huttenbouwweek is een iatief van buurthuis Het irennest en wordt dit jaar r de tweede keer gehou- Het is de bedoeling dat een traditie wordt, maar of zal lukken, hangt natuur- af van de plannen met het rein aan de Morsweg. Door centrale ligging in de buurt is het een ideale locatie; alle moeders kunnen gemakkelijk even komen kijken hoe hun kroost het maakt. Wordt het landje toch bebouwd, dan is het nog maar de vraag of er een nieuwe plek gevonden kan worden. Mooie grasvelden zijn er wel, maar de gemeente zal het waarschijnlijk niet op prijs stellen wanneer daar een week lang kinderen in de weer zijn. Schoorsteen Het terrein, waar een aantal jaren geleden de lange schoor steenpijp van Nieuwenhuizen tegen de grond ging, is voor de gelegenheid afgezet met hek ken. Bij de ingang staat een zogenaamde keet wagen (veel in gebruik bij bouwvakkers) waarin de organisatie en de EHBO huizen. Toezicht is er voldoende. Bij deze wagen moet ook de entree worden betaald; per dag is dat één gul den en een kwartje, een hele week kost vijf gulden. Maandag werd door ongeveer 70, zeer enthousiaste kinderen met de bouw van de hutten begonnen, het hout ervoor werd bereidwillig aangedra gen door een sloopbedrijf. Er werd zelfs nog een lading deu ren nabezorgd, deze worden gebruikt als daken. De kinde ren tot zes jaar bouwden geen hutten, maar wigwams, deze groep was ook als indinanen verkleed. Gistermiddag werd nog druk aan de houten bouw sels getimmerd, ook werden sommige huisjes ingericht. De vloeren werden belegd met parket of kwamerbreed ber ber, aan de vensters versche nen gordijntjes en aan de mu ren werd een enkele (naakt- )poster opgehangen. En na tuurlijk gingen de vlaggen in top. Verder werd gistermiddag op echte kampvuurtjes stok brood gebakken. Vandaag worden de hutten ge schilderd; bedrijven hebben gratis verf ter beschikking ge steld. Is het schilderwerk klaar, dan wordt een tocht per rondvaartboot door de binnen stad gemaakt. Vanavond is er een buurtfeest (met steelband) voor alle buurtbewoners en de kinderen die dat van hun ou ders mogen, brengen de nacht in de hutten door. Morgen gaan de huisjes in vlammen op en behoort de tweede hutten- bouwweek van het Mierennest tot het verleden. Be deelnemertjes aan de huttenbouwweek in hun VfÉ bouwsel.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9