BBC zendt gewraakte documentaire toch uit Frankrijk aast op Europees Disneyland Goud-boycot meest effectieve sanctie tegen Zuid-Afrika dik heb ""ids ]én ik bijt" sederland |kent op frijgeleide e Jonge Dodental noodweer stijgt tot achttien pagiiJITENLAND SeidóaQowumt DONDERDAG 8 AUGUSTUS 198S PAGINA 5 JOHANNESBURG Zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika zijn begonnen met een boycot van de door blanken gedreven winkels bij de mijnen en bij de woongebieden van de mijnwerkers. Deze ac tie is een protest tegen de invoering van de nood toestand in 36 zwarte woongebieden. Als de rege ring in Pretoria uitvoering geeft aan het dreige ment zwarte gastarbeiders naar de buurlanden te rug te sturen, zullen de mijnwerkers in staking gaan. Deze berichten wijzen op een bereidheid tot zelfopoffering, waarmee een van de belangrijkste argumenten van de te genstanders van economische sancties wordt weerlegd. Het excuus niets te doen omdat sancties de zwarte bevolking meer kwaad dan goed doen, lijkt niet langer op te gaan. Terwijl de roep om internationale maatregelen steeds ster ker wordt, zal president Botha die toch al niet bekend staat om zijn gevoel voor humor met weinig genoegen herinnerd worden aan het feit, dat het moderne concept van sancties in grote lijnen bedacht is door een Afrikaner, generaal Jan Smuts, de latere premier van Zuid-Afrika. Bij de oprichting van de Volkenbond, de organisatie die na de Eerste Wereldoorlog de vrede moest bewaren, kwam Smuts met het voorstel om sancties voortaan als alternatief te gebruiken voor militaire acties, in het geval een land de nieuwe internationale afspraken zou schenden. De Vol kenbond heeft geen enkele maal effectief van dit „wapen" gebruik kunnen maken. Toch werd, na de Tweede We reldoorlog, de macht om sancties af te kondigen overgedra gen aan de Veiligheidsraad van de net opgerichte Verenig de Naties. Ook daarbij speelde Smuts een grote rol. Onvermorgen Het onvermogen van de Volkenbond om met behulp van sancties de Italiaanse verovering van Ethiopië te voorko men, wordt door veel Westerse politici nog altijd be schouwd als hét „bewijs" dat sancties niet werken. Toen de Volkenbond in 1935 tot de sancties besloot, waren noch de VS noch nazi-Duitsland lid van de organisatie. Belangrijke lidstaten als Groot-Brittannië en Frankrijk waren officieel voorstander van de maatregelen, maar hadden tegelijker tijd Mussolini nodig om Hitler in toom te houden. Van ech te sancties kwam niets terecht, maar toen ze in 1936 weer waren ingetrokken, gaf Mussolini privé toe dat een olie- embargo of het sluiten van het Suez-kanaal voor de Itali aanse scheepvaart in één week een einde had kunnen ma ken aan zijn avontuur in Afrika. Het gebrek aan vertrouwen in sancties wordt nog eens versterkt door het mislukken van de sanctiemaatregelen tegen Rhodesië (het huidige Zimbabwe). De Verenigde Naties kondigden een olie-embargo af. Een Brits fregat voor de haven van Beira (Mozambique) was voldoende om te voorkomen dat olie via de daar liggende pijpleidingen naar Rhodesië zou stromen. Maar terwijl Groot-Brittannië de voordeur bewaakte, zat er een groot gat in de achtermuur. Via Zuid-Afrika en Mozambique stroomde de olie per trein Rhodesië binnen. De Rhodesi- sche olieconsumptie verdubbelde zelfs in de tijd van de sancties, maar het land moest daar wel een flinke prijs voor betalen. De sancties, die bedoeld waren om de zwarte meerderheid in Rhodesië te steunen, hielpen de (toch al grote) werkloos heid onder de zwarten verder vergroten. Andere economie De Zuidafrikaanse economie is echter veel omvangrijker en moderner dan de Rhodesische. Daarom is een verwij zing naar het geringe succes van die eerdere sancties, om er in het geval van Zuid-Afrika van af te zien, onjuist. Men zou zich in eerste instantie meer moeten verdiepen in de mogelijkheden én de gevolgen van sancties tegen Pretoria. De oproep van de Veiligheidsraad tot vrijwillige sancties zou als zinloos kunnen worden afgedaan, ware het niet dat de Zuidafrikaanse regering de dreiging kennelijk serieus genoeg neemt om met tegenacties te dreigen. Dit bewijst dat sancties ook een psychologische waarde hebben. Een eerste vereiste bij het treffen van sancties is een rea listische doelstelling. De ervaring leert, dat de Afrikaners niets voor de zwarte meerderheid zullen doen, tenzij onder zware druk. Het doel van sancties is deze druk te vergro ten. Bovendien zijn sancties een voelbaar blijk van solida riteit voor de slachtoffers van het apartheidsregime en ge ven ze de landen die de sancties treffen het tevreden ge voel iets aan de situatie te doen, hoe weinig dat ook is. Ten tweede moet aandacht geschonken worden aan de aard van de sancties. Hier leert de ervaring dat beperkte maatregelen, waaraan alle betrokkenen gehoor geven, meer effect sorteren dan zeer uitgebreide sancties, waar toch maar weinig landen aan meewerken. Goud ligt nog altijd aan de basis van de Zuidafrikaanse economie en eigenlijk zou de wereld daar best even buiten kunnen. De industrie, een van de belangrijkste afnemers, zou het metaal ergens anders vandaan kunnen halen. Lief hebbers van juwelen hebben ook genoeg alternatieven, net zoals tandartsen en zelfs bankiers. Het Amerikaanse drei gement van een Krugerrand-boycot heeft de Zuidafrikaan se mijnwerkerswereld al danig schrik aangejaagd. Een boycot van het Zuidafrikaanse goud zou overigens de Russen de zeldzame gelegenheid bieden hun woorden nu eens in daden om te zetten: hun medewerking zou onmis baar zijn. Als de tweede goud producerende natie van de wereld zou een boycot van Zuid-Afrika bovendien in hun eigen voordeel uitvallen. Investeringen De meest voor de hand liggende maatregel is echter het stopzetten van nieuwe investeringen. Het terugtrekken van investeren is praktisch moeilijk: hoe moet je een Ford fabriek uit Port Elizabeth verwijderen? Je loopt ook het risico, dat het bedrijf in beslag wordt genomen. Intussen is in Zuid-Afrika de verkoop van buitenlands be zit op gang gekomen, zoals op valt .te maken uit de grote hoeveelheid Zuidafrikaanse aandelen die in het buitenland te koop worden aangeboden en de val van de Zuidafri kaanse rand. Het volledig dichtdraaien van de investeringskraan zou Zuid-Afrika al snel dwingen tot het opeten van het eigen economische zaaigoed, maar op zichzelf geen banen wegha len bij de zwarte bevolking, die deze banen toch niet heeft. Geschiedenis en ervaring suggereren dat hoe minder lan den bij de sancties betrokken worden, het des te waar schijnlijker is dat de maatregelen effect zullen sorteren wanneer tenminste de juiste landen mee doen. De overige Afrikaanse landen zouden overigens een geldig excuus hebben het verzoek om sancties naast zich neer te leggen: voor veel Afrikaanse landen is het economisch contact met Zuid-Afrika noodzakelijk om te kunnen over leven en bovendien zijn deze landen te zwak om de vergel dingsmaatregelen die president Botha al heeft aangekon digd het hoofd te kunnen bieden. DAN VAN DER VAT Copyright The Guardian euw-Zeeland ziet Franse ld achter aanslag Greenpeace *IJS De Franse president Francois Mit- and heeft premier Laurent Fabius gevraagd ■„diepgaand onderzoek" te gelasten naar de siot- vrfelijke Franse betrokkenheid bij de aanslag «7-8 bourifjp „Rainbow Warrior", het schip van i.oo i9?£npeace, dat op 10 juli in de haven van !'oo 209i and (Nieuw-Zeeland) door een bomexplo- i.oo 179,101 zinken werd gebracht. Daarbij kwam l'oo» wln Nederland wonende Portugese fotograaf t.'so 68j het leven. In Parijs kwamen gisteren i'20 y'jwzeelandse politiefunctionarissen aan, die ',so .{onderzoek naar de daders van de aanslag !oo 4eJ"ankrijk voort willen zetten. Tot nu toe zijn '20 337F'jzingen gevonden, die er op wijzewn dat 2°3f ns^a^ ^et werk 's geweest van de Franse oojime dienst of een andere Franse organisa- „Geen contacten tussen joodse en arabische leerlingen" JERUZALEM Het Israëlische ministerie van onderwijs wil contacten tussen religieuze joodse en Arabische leerlin gen verbieden uit vrees voor vermenging en gemengde hu welijken. Dit heeft de Israëlische pers gisteren gemeld. Het verbod was vervat in een memorandum aan alle scholen van Jacov Hadani, de voorzitter van de autonome religieu ze afdeling van het ministerie. De onderwijsinstellingen wordt gevraagd „ieder contact en elke ontmoeting van joodse en Arabische leerlingen te vermijden uit vrees voor gelijkstelling en gemengde huwelijken tussen joden en ara bieren". Het Israëlische ministerie van onderwijs weigerde commentaar. Voor de Israëlische radio veroordeelde de Communistische afgevaardigde Tewfik Toubi, een Israëli sche Arabier, „de racistische en onmenselijke houding van de verantwoordelijken voor het joodse religieuze onder-- Chilenen beëindigen bezetting EG-kantoor SANTIAGO Acht leden van de Chileense oppositie, die sinds dins dag het regionale kantoor van de Europese Gemeenschap in de Chi leense hoofdstad Santiago bezet hiel den om de aandacht te vestigen op de arrestatie van veertien dissiden ten, hebben hun actie gisteravond (Nederlandse tijd) beëindigd. Zij be sloten hiertoe na de belofte, dat hun „ongerustheid" zal worden overge bracht aan de Europese Commissie in Brussel. De bezetters hadden de EG-autoriteiten gevraagd bij de Chi leense overheid te bemiddelen voor de arrestanten, die voor drie maan den naar een uithoek van Chili zijn verbannen. Poolse politieke gevangenen in hongerstaking WARSCHAU In de gevangenis van Lec- zyca in het zuidwesten van Polen is een tiental politieke gevangenen in hongersta king gegaan. Onder hen is Wladyslaw Fra- syniuk, oud-bestuurder van het thans ver boden vakverbond Solidariteit. De honger stakers hebben de gevangenisleiding een aantal eisen voorgelegd. Volgens de actie voerders is met geweld op hun eisen gerea geerd. Het is de eerste hongerstaking van politieke gevangenen in Polen sinds het af kondigen van de amnestiewet in juli vorig jaar. Volgens de autoriteiten zijn er thans 231 politieke gevangenen. De politieke op positie schat hun aantal op ongeveer 300. 1 t*urc7-8 1930,00 «I 144,70 'STOCKHOLM Een 180,50feedse automobilist die i08.'«>fige week in een slaap- 7720 jd van Stockholm was [gehouden en meegeno- 375.00 in om een bloedproef te dergaan, waarschuwde 409.50 agenten dat hij aan aids 1751.00 d en hen zou bijten als 100000'kem niet vrijlieten. De 11300kedse radio, die dit gis- ^•jgen berichtte, voegde er- 24800 3 toe dat de 28-jarige 43*50d'e een Z'ekenhu'sat" 260001 had laten zien, naar 173.00 is werd gebracht omdat 43000ïn a8enl 'n z'jn buurt 56.io|de blijven en geen zie- ™®°®nhuis hem wilde opne- 23800in. Verwacht werd dat 10800* r'jhewijs van de man 73008* worden ingetrokken. 6900> Zweedse politie wil nu 30940 (te richtlijnen hoe te 23000 ndelen met wetsovertre- SMOfc die zeggen aids te bben en op zo'n manier n vervolging proberen pntkomen. ,80 51. 685.00, 39.10 l 180,00 56,60 'Si HA AC Nederland 99,50 ervan uit dat Zuid-Afrika 115100 ^tropoloog Klaas de Jonge 10420 vrijgeleide geeft. Die is 2620 g omdat de Nederlandse aljoassade, waarin De Jonge 120.00 10 juli vertoeft, over en- weken een nieuw gebouw 4s!oo'retoria betrekt. De antro- 172,00 pg beschikt niet over di- latieke onschendbaarheid ^jou zonder vrijgeleide na rerlaten van de ambassade iddellijk kunnen worden ^^^^esteerd. Buitenlandse Za- siot. „We nemen aan dat Pre- b«jfj7-8. er geen behoefte aan 102.S01 6e zaak op de spits te 103'. 10'en". 104.15 b'j speelt mee dat minister 101.20 den Broek enkele dagen 100 60 B 6eP'an6e verhuizing van 10270 Bmbassade als vertegen- 101.80 rdiger van de Europese lozso «enschap Zuid-Afrika zal 10370 eken om de Europese af- i026o'në van 6e noodtoestand 10225 e lichten. Een nieuwe rel 10170 *^aas 6e Jonge zou Zuid- 10080 °P 6at moment zeker 100.70 uitkomen. HjJ} iren krijgt Van den Broek 9870 ?en rapport van een inter- inale liberale delegatie die 9820 -Afrika enkele dagen 97 50bezocht. De liberalen 97'_30 len geen goed woord over 96.70 het „misdadig beleid" Pretoria. Gijs de Vries, 9680 irlands lid van de liberale ie in het Europees Parle- 94201 en lid van de delegatie, ^•80 laarde na zijn terugkeer 9530 er enig optimisme tegen 9820 toestand aan te kijken, ^•go rhts één ding kan het ge- 9670 beëindigen: de zwarte 880® rderheid moet over zijn ei- 9420 [oekomst kunnen beschik- 93.70 Maar men is in Zuid- 9920 ka ziende blind en horen- pof", aldus De Vries. LONDEN De nieuws uitzendingen op de Britse radio en televisie zijn vannacht om 00.00 uur na een staking van 24 uur weer hervat. De BBC-di- rectie heeft intussen laten weten dat de door de re gering verboden docu mentaire over Noord-Ier- land, die de inzet van de protestactie was, alsnog in gewijzigde vorm op het televisiescherm zal ko men. Volgens de Britse journalis ten was het ingrijpen van de minister van binnenlandse zaken, Brittan een ongeoor loofde inbreuk op de hoog geroemde onafhankelijkheid van de BBC. Door de staking bleven gis teren 56 miljoen Britten ver stoken van nieuws via radio en televisie. Ook de naar schatting 120 miljoen luiste raars over de gehele wereld moesten het doen zonder de vaste uitzendingen van de BBC-Wereldomroep. De BBC-directie heeft van minister Brittan al wel de duidelijke toezegging gekre gen dat deze de onafhanke lijkheid van de omroep vol ledig respecteert. Zij zag er daarom vanaf het eerdere besluit om zich bij het uitzendverbod neer te leggen te Herroepen. Door de staking is het de BBC-di rectie echter duidelijk ge worden dat elke vorm van censuur door de journalistie ke staf niet wordt geaccep teerd. Zij heeft daarom be sloten de documentaire op een later tijdstip en in aan gepaste vorm alsnog uit te zenden. In het Zillertal in Oostenrijk proberen inwoners een muur vrij te krijgen van een dikke laag modder, die het huis dreigde te overspoelen. De modderlaag is een gevolg van de zware regenval in Oostenrijk. PUINRUIMEN IN DE ALPEN WENEN/CHAMONIX Het zal nog dagen duren voordat in het Alpenge bied de ergste ravage is opgeruimd, die het hevige noodweer de afgelopen dagen in Oostenrijk, Zwit serland en Noord-Italië heeft aangericht. Het aan tal slachtoffers bedraagt achttien maar zal zeker stijgen, omdat nog talrijke mensen worden vermist. De omvang van de mate riële schade is voorlopig niet vast te stellen. Ook gisteren heeft het in de Alpen vrijwel de gehele dag geregend, maar tegen de avond klaarde het op. Voor de komende dagen wordt beter weer verwacht, zodat het red- dings- en opruimingswerk met kracht ter hand kan worden genomen. Vooral Oostenrijk, waar zeker tien mensen zijn omgekomen, is zwaar getroffen. Rivieren zijn buiten hun oevers getre den en weg-, telefoon- en elektriciteitsverbindingen ver broken. De Brennerpas is weer gedeeltelijk voor het au toverkeer heropend. De Bren- nerspoorweg, een van de be langrijkste noord-zuidverbin dingen in Europa, blijft voor alsnog geblokkeerd. Het trein verkeer wordt omgeleid via Zwitserland, waar het nood weer met name slachtoffers heeft geëist onder bergbeklim mers, die niet op tijd een schuilplaats konden vinden. In de Franse Alpen zijn met een helikopter twee Neder landse alpinisten gered, die sinds dinsdagavond werden vermist nabij de Pic de la Meije (3883 meter). Ook in Italië hebben het slech te weer én bosbranden slacht offers geëist. JIDJE VERHOLEN Nieuwzeelanders redden walvissen Een Nieuwzeelandse kikvorsman is in de Kawa-baai van het Great Bar- rier-eiland bezig een aantal walvis sen weer naar open zee te drijven. Met behulp van andere kikvors mannen slaagde hij er gisteren in een kudde van 300 walvissen van het strand te houden. Hiermee werd voorkomen dat de kudde een collectieve „zelfmoord" zou be gaan. Voor 80 walvissen kwam de redding echter te laat. Onder de dode dieren was een grote man netjeswalvis, die waarschijnlijk de leider was en een wijfje, dat bezig was een kalf te baren. Mogelijk was het mannetje ziek en heeft het dier het strand opgezocht waarbij de gehele kudde volgde. EN DE KNAP-MUTATOR J) Smidje „Pjotr" Verholen koesterde geen vaan jegens de oude Turk, maar wel erger lij zich er aan, dat deze blijkbaar dacht dat T" kleedje het in de smidse wel goed zou 9 dl. „Pak je spullen maar weer bij elkaar, Yu- 3 i6oeli Bey," zei hij nors. „Turkse kleedjes l Un niet in de smidse." - „Gij spreekt ver- i3idige taal, o edele heer uit het avondland," 9 'ik de Turk. „U moet het kleedje kopah voor 9 3|voonvertrek, opdat uw geliefde echtgenote 3~| blanke voetjes alleen nog maar zal doen if) over de warme wol uit Istanboel. Kopah? ïdje kost maar driehonderd waardeloze gul- ,p." - „Het spijt me wel, meneer Boeli Bey," boordde de smid. „Maar hier is voor jou [tiaag geen handel. Bovendien ben ik niet ge- wd. Ik verzoek je dus met spoed op te hoe- n." - Verdrietig rolde de Turk zijn kleedje op. „Geen handel?" sprak hij gebroken. i zullen de honderd arme weeskindertjes lYusuf's tien arme weduwvrouwen honger lij- Als gij dat op uw west-europese verant woording kunt nemen, vind ik het goed, want al leen de wil van Allah zal geschieden..." - „Hier, arme man!" riep Jopie 009 de Bietel toen. Hij haalde een glanzende gulden uit zijn broekzak en gaf die aan de Turk. „Als ik geld had, kocht ik uw mooie kleedje," vervolgde hij. „Maar mis schien kunt U hiervoor toch nog een beetje snoep kopen voor uw kindertjes." - „Allah zal U duizend maal belonen, o kleine vent," sprak de Turk geroerd. „Kijk 'es an! Een hele gulden voor honderd arme kindertjes. Da's een cent de man! Wil dan vast als nietig geschenkje deze heerlijke dadels van mij aanvaarden. Ik plukte ze zelf in de zoete, zonnige tuinen van Istanboel. Jammer genoeg is het pakje niet meer helemaal vol, want ik snoepte er zelf reeds van. Maar dat mag hem de Turkse fez niet drukken...." - Met een onmerkbaar knipoogje pakte Jopie 009 het pak je dadels aan, en hij dacht: „Daar zit natuurlijk de B.G.D.-camera SP 11 in. Die slimme Plimmp!" (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Frankrijk is zeer geïnteresseerd in de plannen van het Ameri kaanse Disney-concern om in Europa een nieuw Disneyland te bouwen van dezelfde omvang als het fameuze pretpark in Californie. De mogelijke komst van Mic key Mouse en zijn vrienden was gisteren onderwerp van gesprek tussen de Franse pre mier Fabius en de voorzitter van de gewestraad Ile-de- -France. Deze regio zou een goede kans maken het nieuwe Disneyland naar zich toe te trekken, waarbij het stadje Marne-le-Vallee (ongeveer dertig kilometer ten oosten van Parijs) als locatie wordt genoemd. Frankrijk is voor dit miljardenproject in concurren tie met Spanje, dat de streek rond Alicante beschikbaar heeft gesteld. Hoewel waarschijnlijk pas vol gend jaar zal worden besloten aan welke kant van de Pyre neeën Mickey Mouse een Eu ropese domicilie zal krijgen, rekent men er hier voorzichtig op dat de keuze in het voor deel van Frankrijk zal uitpak ken. Een bouwterrein van tweeduizend hectare, de aan wezigheid van twee vliegvel den in de buurt, goede trein en wegverbindingen en vooral een potentieel van driehon derd miljoen bezoekers in een straal van zeshonderd kilome ter, zouden Marne-le-Vallee zwaarder doen wegen dan Ali cante, dat het in hoofdzaak van zijn altijd mooie weer moet hebben. Indien de Fran sen dit „grootste pretpark" van Europa krijgen, zou dit een welkome stimulans voor hun economie betekenen. Dis ney heeft een eerste investe ring in gedachten van een mil jard dollar. Het totale project, inclusief de bouw van hotels, de aanleg van wegen en der gelijke wordt geraamd op 25 miljard dollar. Ongeveer tien duizend mensen zouden in en rond het nieuwe pretpark werk kunnen vinden. Over vijf jaar zou het Europese Dis neyland open moeten. Geluidsapparatuur in beslag genomen LEIDEN De politie heef vannacht na klachten van om wonenden in een woning van een 24-jarige Leidenaar de ge luidsapparatuur in beslag ge nomen. Een en ander speelde zich af in het Hof van Venetië aan de Uiterstegracht. De Lei- pg denaar werd aangehouden. Tegen half vijf waarschuwde de politie de man dat de appa ratuur veel te hard stond. Een half uur later bleek dat de man zich niets van de waar schuwing had aangetrokken. In aanwezigheid van een hul pofficier van justitie forceerde de politie de deur van de wo ning en maakte definitief een einde aan de herrie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5