^Gigantische woningnood Mider Leidse studenten STAD OMGEVING over exploitatie van Oosthout Van Landeghem heerst in Bloemenmarathon ALLER LEI(DS) Frans Boelen verzweeg niets Inbreker gepakt VEEL TE WEINIG KAMERS VOOR EERSTEJAARS P»liliblj||«l»|ÏB I ffi©ELEPEPkeukens I Hoogleraren benoemd DINSDAG 6 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 litie velt dolle koe met 37 kogels EN De Leidse politie heeft gisteren 37 [net scherp op een dolle koe moeten schie- [oordat het dier het loodje legde. Het beest Lntsnapt vanaf het terrein van de Groe- ïhallen. be ontsnapte even na twaalf uur aan zijn kar. een inwoner van Wijngaarden. Het j rende rond op het terrein van de Groe- Ihallen waar gistermorgen de gebruikelij- bemarkt werd gehouden. De koe slaagde Hoor het hek van de Groenoordhallen op boimeerlaan te komen. Een 14-jarige jon- ton alleen maar aan het beest, dat met de hs vooruit op alles afstormde wat maar be- ontsnappen door in een sloot te springen, be stak de Gooimeerlaan over. en rende het Ligsweggetje naar de volkstuinen bij de ixstraat in. De politie slaagde er met moei- I omstanders op afstand te houden en in veiligheid te brengen. Een man moest in een boom klimmen om zich te redden, ook enkele agenten waren niet veilig voor het woeste Op een speelveldje langs het weggetje besloten de agenten met scherp op het beest te schieten. Men durfde het niet aan te wachten op de komst van het verdovingsgeweer, dat altijd in het bureau aan de Zonneveldstraat ligt. De agenten vuurden twintig kogels af, waardoor het beest door de knieën ging. Toen de politie de koe naderde, stond zij weer op. De politie schoot daarop weer 17 keer. Tegen zoveel ge weld was het dier niet bestand. Het beest is uiteindelijk naar het slachthuis af gevoerd. Volgens de politie was de koe zo drif tig omdat zij bloedende wonden aan de poten had opgelopen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Braderie met vrijmarkt LEIDEN De traditionele braderie in de Haarlemmerstraat, die dit jaar op donderdag 15 en vrijdag 16 augustus wordt gehouden, wordt uitgebreid met een zogenaamde vrijmarkt. Dit betekent dat particulieren op de lege plekken die de winkeliers openlaten hun spulletjes mo gen verkopen. Handelaren zijn niet welkom op deze markt. Straatmuzikanten wel. Donderdagmiddag 15 augustus, om drie uur, treedt John Massis bij de Hartebrugkerk op. Massis is een sterke man die een crossmotor kan tegenhouden. Joe Alcatraz is de volgende dag om twee uur op het ir. Driessenplein te zien. Hij laat zich in de boeien geslagen ophij sen naar een hoogte van 30 meter en tracht zich daar te bevrijden. Belangstellenden voor de vrijmarkt kunnen zich aanmelden bij lunch room Bouma aan de Haarlemmerstraat 216. LEIDEN De nieuwe directeur van de Leidse Schouwburg, Frans Boelen, heeft tijdens zijn sollicitatiegesprekken met de gemeente Leiden geen onjuiste informatie verstrekt. Wethouder F. Kuijers (van onder meer cultuur) heeft dit vanochtend bekend gemaakt. Vol gens berichten zou Boelen verzwegen hebben dat hij door zijn vorige werkge ver, de VARA, op staande voet was ontslagen. Direct na de vakantie heeft Boelen Kuijers uitgelegd hoe hij zijn dienstverband met de VARA heeft be ëindigd. De wethouder heeft geconclu deerd dat Boelen geen verkeerde voor stelling van zaken heeft gegeven. Kuij ers zegt alle vertrouwen te hebben in de nieuwe schouwburgdirecteur. Controle op Stationsweg LEIDEN Bij een ver keerscontrole is gisteren tegen verschillende au tomobilisten proces ver baal opgemaakt, omdat zij het rode licht op de kruising van de Sta tionsweg met het Sta tionsplein negeerden. Die lichten staan maar heel kort op groen om sluipverkeer te weren. Automobilisten die on danks verbodsborden toch de Rijnsburgerbrug en de Steenstraat inre den, werden terugge stuurd. Condoom automaat gestolen LEIDEN Een winkelier aan de Haarlemmerstraat heeft aangifte ge daan van diefstal van een condoom automaat. Het appa raat is afgelopen weekend van de muur van zijn win kel gerukt. In de automaat zat een aantal pakjes con dooms en een aan tal guldens. LEIDEN Een 27- jarige Brit zonder vaste woon- of ver blijfplaats is van nacht in het Marine complex aangehou den. Agenten zagen een man rondschar relen en ontdekten een ingeslagen ruitje aan de achterkant van het complex. De man werd in een ka mer op de begane grond van het ge bouw aangetroffen. EIDEN De woning- iod onder studenten |emt dit jaar ongeken- vormen aan. De Stich- pg Leidse Studenten- jisvesting (SLSH) is de gelopen weken gecon- bnteerd met zo'n dertig jocent meer studenten e een kamer zoeken In in de zomer van (84. Enkele honderden irstejaars kunnen voor- big niet door de SLSH orden geholpen. „Vorig ar hadden we iedereen ór 1 november aan on- rdak geholpen, maar it zal dit keer zeker let lukken", aldus jSH-directeur C. Hüb- ;n. Degenen, die onder in de wachtlijst staan, Jmen pas begin 1986 :n de beurt. J jecteur Hübbën zegt geen J jkele uitleg te hebben voor H plotselinge toename van |t aantal eerstejaars dat in - (iden een kamer zoekt: If ij hebben wel naar een ïj* rklaring gezocht voor die ptselinge stijging. Dit voor- ir hadden we nog kamers b? staan en nu gaat het ieens fout. Om een of ande- j reden is Leiden blijkbaar t studentenstad in trek. In jjmegen bijvoorbeeld is er jst sprake van een daling pt 15 procent van het aan- I eerstejaars dat een kamer pkt." inschrijving voor het euwe studiejaar is op 1 juli in start gegaan. „Toen ston- n er 150 mensen in de rij", jus Hübben. Inmiddels is it aantal inschrijvers geste- p tot zo'n 1.000, terwijl de ,SH vorig jaar bijna 700 Irstejaars aan een kamer Blp. De studenten worden volgorde van inschrijving holpen. woningnood onder stu denten is nog groter dan op het eerste gezicht uit de cij fers van de SLSH blijkt. De SLSH schrijft lang niet elke eerstejaars student in, die een kamer zoekt. Alleen dege nen, die verder weg wonen dan anderhalf uur reizen van Leiden wat per dag dus neerkomt op drie uur reizen komen in aanmerking. De SLSH acht het niet terecht dat een nieuwbakken student uit bijvoorbeeld Gouda wel een kamer in Leiden krijgt, terwijl een Fries elke dag naar Leiden op en neer zou moeten reizen. Gevolg van deze bepaling is wel dat een inwoner van Breda of Amersfoort elke dag naar Leiden op en neer neer moet. Nivellering De SLSH verwijst de studen ten die voorlopig niet gehol pen kunnen worden onder meer naar de particuliere ka- mermarkt. Veel studenten vaak veel hoger liggen. „De kale huür van onze nieuwbouw is de laatste jaren gestegen en ligt nu zo rond de tweehonderd gulden. Daar komt dan nog gas en licht bij. Voor veel studenten met een inkomen van achthonderd of negenhonderd gulden per maand zijn dat al bijna on- overkomenlijke bedragen", aldus de directeur. Hij zegt de indruk te hebben dat de huren op de particuliere markt iets dalen: „Er is spra ke van een zekere nivelle ring". Net zoals in de afgelopen ja ren heeft de SLSH ook dit jaar weer hotels en pensions in Noordwijk ingeschakeld om studenten onder te bren gen. Studenten kunnen zich bij de hotels melden voor een kamer. In vorige jaren maak ten zo'n veertig a vijftig stu denten van die mogelijkheid gebruik, maar vaak wordt nuisvesting in Noordwijk af gewezen, omdat de afstand ils een bezwaar wordt ge- den. Volgens Hübben nemen studenten in afwachting van oetere tijden in sommige ge vallen samen een kamer. .Eerstejaars voelen zich ge dwongen tot dat soort dingen Dmdat ze per se voor bijvoor- oeeld de introductieweek in Leiden moeten zijn". De stijging van het aantal studenten dat een kamer zoekt, is overigens nauwe lijks verklaarbaar uit het aantal studenten dat het ko mend studiejaar- de Leidse universiteit bezoekt. De uni versiteit denkt dit jaar in to taal 18.000 studenten te zul len inschrijven. Bij het aantal eerstejaars wordt geen stij ging gesignaleerd. „Veel stu denten moeten zich nog in schrijven, maar we verwach ten dat het er net zoals Vorig jaar zo'n 3500 worden", aldus een woordvoerder van de universiteit. r studenten neer laten De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting beheert nu 4.500 kamers in Leiden en omgeving. De SLSH heeft niet alleen veel panden in de binnenstad maar bijvoor beeld ook nieuwbouwcom- plexen aan de Wassenaarse- weg of de Pelikaanstraat. In Oegstgeest staat een aantal houten noodgebouwen dat door studenten wordt be woond en ook in de Meren- wijk staan studentenflats. Hübben verwacht dat dat aantal de komende jaren vrij stabiel zal blijven. „De afge lopen jaren hebben we vrij veel gebouwd. Pas werden weer 421 eenheden opgele verd, maar de komende jaren gaat de nieuwbouw nog maar mondjesmaat verder. De ver wachting is dat het aantal 18- jarigen in 1995 een diepte punt zal hebben bereikt, waardoor een sterke uitbrei ding van het aantal kamers niet langer nodig is. Massale leegstand van kamers van de SLSH verwacht de directeur niet: „Het CBS voorspelt dat het aantal 18-jarigen zo rond het jaar 2000 weer zal toene men. Over grote leegstand hoeven we ons dus geen zor gen te maken". De SLSH zal de beschikbare financiën de komende jaren met name besteden aan het renoveren van bestaande panden. Hübben: „We heb ben nu panden met zeventien kamers en één douche en één toilet. Dat kan nu echt niet meer". Het opknappen van dergelijke panden zal wel tot gevolg hebben dat het aantal beschikbare kamers afneemt. De SLSH denkt daarvoor de komende jaren zo'n vijftig miljoen gulden nodig te heb ben. Momenteel wordt met de rijksoverheid onderhan deld over de financiering van de renovatieplannen. De fi nanciële positie van de SLSH is niet dusdanig goed dat men in staat is uit eigen middelen veel panden op te knappen. HAAG/VOOR- JT Is de exploita- 'ereenkomst met riander Beheer voor ,weede en derde deel- van het Voorhoutse ^mmingsplan Oost- 9 wel rechtsgeldig? E. Ier en E.Th.M. Meijer, n van de statenfractie PSP, CPN en PPR JË\en deze vraag gesteld aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Na mens de drie linkse partij en zetten zij vraagtekens bij het besluit van de Voorhoutse gemeenteraad om de verdere exploitatie van wijk Oosthout groen licht te geven. De-raad nam met een krappe meerderheid dit besluit op 20 juni. In die raadsvergadering dien de PPR-raadslid T. de Groot al een motie in om de beraadsla gingen te staken. Volgens hem ontbrak het aan een geldig be stemmingsplan om de exploi tatieovereenkomst op te base ren, omdat er nog geen eerste herziening van het plan was geweest. Toen de raad dat /oorstel destijds verwierp, wil den de fracties van PPR en Gemeentebelangen „uit res pect voor de wet en de Voor houtse burgerij" niet langer deelnemen aan de beraadsla gingen over Oosthout. Demon stratief staakten zij toen de discussie. De statenleden stellen ook vragen over de rol van de wo ningbouwvereniging Voor hout, die zeer verontwaardigd is over het feit dat zij buiten alle overleg tussen de gemeen te Voorhout en exploitant Noorlander is gehouden. Aan de raadsvergadering gingen destijds twee besloten commis sievergaderingen vooraf. Koh ier en Meijer vragen hoe die beslotenheid zich laat rijmen met de vereiste openbaarheid van bestuur. Zij* zijn bang dat Noorlander door de aangegane exploitatieovereenkomst de mogelijkheid heeft om voor goedkopere woningwetbouw bedoelde grond te benutten voor duurdere huizen in de vrije sector. Is de overeen komst niet eenzijdig in het be lang van Noorlander Beheer, vragen zij GS. EERT De Belg 4uk van Landeghem Ieft na de derde dag n de Bloemenmara- j>n voor rolstoelatleten gele trui nog steviger i de schouders. Hij w$n een tijdrit in Molen- ersel, was eerste bij de van de Cau- ook de [rkste in een plaatselij- 0^ omloop in .Weert. De I op de Caubsg was zo jaar dat slechts drie B- jiers de top haalden. In ™jt B-klassement gaat de Quell aan de lei- laklimming i tg en w« tijdrit in het Belgische ilenbeerstel werd live ver gen door radio Grensland. Van Landeghem legde de drie kilometer af in acht mi nuten en vijf 5 seconden. De beklimming van de Cauberg speelde zich af in de stro mende regen. in Weert liet Van Landeghem na de slo pende bergrit nog eens zien waartoe hij in staat is; het plaatselijke parcours legde hij af met een gemiddelde snel heid van 24.027 kilometer per uur. Vandaag zijn de rolstoe lers gestart voor de vierde Uitslagen Tijdrit Molenbeersel, 3 kilo meter. A: Van Landighem 8.05; Ron Marklein 8.15; Kees van Breukelen 8.39; Huub Nelisse 9.18; Janssen 9.58. B: Quell 10.52; Valkenburg 11.42; Duyvestein 11.43; Lo- zeman 11.52; De Sterke 12.14. Beklimming Cauberg. A: van Landeghem; Baggen; Nelisse; Van Dijk. B: De Sterke; Ber- nhart; Akkerveken. Parcours 6 km, Weert. A: Van Landeghem; Van Breu kelen; Marklein; Nelisse; Kuis. B: Valkenburg; Van Hattem; De Sterke; Quell; Duyvestein. Algemeen klassement. A: Van Landeghem 39.20; Van Breukelen 40.13; Marklein 40.57. B: Quell. Puntenklassement. A: Mar klein. B: Valkenburg. Sjaal bijna fataal VOORHOUT Een 40-jarige inwoner van Sassenheim is gistermiddag ernstig gewond geraakt na een ongeluk met een bollenmachine. Het onge val gebeurde op het bollenland aan de Oude Herenweg in Voorhout. De. machine werd bestuurd door een inwoner van Voorhout, de Sassenhei- mer stond op de machine. Zijn sjaal raakte op een gegeven moment verstrikt met de rol len van de bollenmachine, waardoor hij naar beneden werd getrokken en bijna ge wurgd. Ook raakte hij met zijn hand beklemd in het apparaat. De brandweer van Sassenheim moest er aan te pas komen om het slachtoffer te bevrijden. De Sassenheimer is met een zwaar gewonde hand en nek letsel overgebracht naar hel Academisch Ziekenhuis Lei den. Kunst op PTT-auto's De PTT heeft drie bijzondere wagens van de storingsdienst in gebruik genomen. De Haagse kunstenaar Huibert van Dorp heeft de wagens een vernieuwd en artistiek ui terlijk gegeven. Van Dorp heeft vier weken aan de auto's gewerkt. Dg vertr0uwde groene kleur van de wagens heeft plaats gemaakt voor de visie van de kunstenaar op telecommunicatie. De figuren op de auto moeten beeldschermen, satellieten en tele foonhoorns voorstelten. Aanleiding van de opdracht aan de jonge kunstenaar is het vijftig jarig bestaan van,het telefoondistrict Den Haag, waar ook Leiden toe behoort. De wagens worden gebruikt in de omgeving van Leiden, Delft en Den Haag. Kijkhuis Swing In het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat wordt vrijdag 9 augustus een swingavond gehouden. De zaal gaat om tien uur open en de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Na de African Night, op 16 augustus, gaat het LVC twee weken dicht. In deze periode zal het jongeren centrum worden opge knapt. Hulpgroep Iedereen die hulp nodig heeft bij zaken als bood schappen doen, medicijnen halen, de hond uitlaten, brieven schrijven, of gezel schap zoekt kan terecht bij de Leidse Hulpgroep. De groep is te bereiken bij de Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a, op maandag tot en met vrijdag Het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 draait van donderdag 8 tot en met woensdag 14 augus tus „Profession Reporter" van Michelangelo Antonio- ni met Jack Nicholson en Maria Schneider. De film handelt over een reporter die de identiteit aanneemt van een dode man die wa penhandelaar blijkt te zijn. Alleen voor dinsdag 13 au gustus staat een andere film op het programma: „The Hit" van Stephan Frears met John Hurt van Terence Stamp over een bankrover die wacht op zijn straf om dat hij zijn maten heeft ver raden. De films worden elke avond twee maal ge draaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Cursussen In het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 is de inschrijving gestart voor de cursussen die in het ko mende seizoen worden ge geven in het L VC. Men kan er terecht voor gitaar, saxo foon, acrobatiek, tekenen, schilderen, mime, clowning, jazz, geluidstechniek en volksdansen. Het LVC is telefonisch bereikbaar op de nummers 146448 en 146449. Voor het volksdan sen moet men zich aanmel den bij Toos Knijnenburg van de groep Tarantella, 071-123377. Handig Mevrouw Sobels uit Oegst geest heeft met haar inzen ding „Herfstbladerende hobbyprijs gewonnen van de tentoonstelling „Handig Bekeken", die van 15 tot en met 27 juli in de Hoogland se Kerk werd gehouden. Mevrouw Sobels was suc cesvol in de categorie schil derstukken. De eerste prijs in de afdeling poppen was voor mevrouw Barning uit Leiden met haar „clownsfa milie", mevrouw Aalders uit Leiden won met haar merklap de hobbyprijs in de categorie handwerken en Stefan Weelders uit Lei den kreeg voor zijn gete kende stripfiguren een aan moedigingsprijs. (ADVERTENTIE) Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, pertekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 LEIDEN Het hooglerarenkorps van de Leidse Uni versiteit is uitgebreid met twee. Twee personen wer den benoemd tot gewoon en twee tot buitengewoon hoogleraar. Toch maar een uitbreiding met twee omdat mr. T.G. Drupsteen en dr. W.A. Wagenaar van buiten gewoon, gewoon hoogleraar werden. Drupsteen (39) is nu gewoon hoogleraar in het staats- en ad ministratief recht (hierbij hoort ook het milieurecht). Hij werkt vanaf 1972 aan de faculteit Rechtsgeleerdheid van de Vrije Universiteit en werd in 1981 buitengewoon hoogleraar milieurecht aan de Leidse Universiteit. De 44-jarige dr. W.A. Wagenaar is benoemd tot gewoon hoogleraar in de toegepas te functieleer. Hij promoveerde in 1972 in Leiden, is vanaf 1974 in dienst bij TNO en werd in 1982 benoemd tot buiten gewoon hoogleraar. Dr. D. Smeenk (62) is buitengewoon hoogleraar in de stofwis selingsziekten en endocrinologie geworden. Smeenk promo veerde in 1958, werkt vanaf 1953 op de tweede kliniek voor inwendige geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden en werd in 1963 benoemd tot lector in de inwendige geneeskunde met de opdracht onderwijs te geven in de stof wisselingsziekten en endocrinologie. Dr. J.W. de Vries (48) is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Nederlandse taalkunde. Hij is vanaf 1972 als wetenschapenschappelijk hoofdmedewerker verbonden aan de vakgroep Algemene Taalwetenschap van de Leidse Universiteit. De Vries promo veerde in 1975 tot doctor in de letteren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9