Weer catastrofaal voor landbouwers Kabinet: streep door investeringssteun ARTS DE TERP VEROORDEELD TOT ÉÉN JAAR GEVANGENIS Reagan verdedigt nood toestand in Zuid-Afrika Remco Boere nieuwe spits FC Den Haag BON BRITSE POLITIE JAAGT OPKUNSTDIEVEN Vandaag oppagma Pm Strafkorting dreigt foor woningdelers QowuvntWM Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthofi Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, lel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 1 0,61 per mm, kleintjes f Q,43 per mm. Loss^ nummers f 1 00 Dinsdag 6 augustus 1985, 76e jaargang no. 23263 HET WEER Haagse euthanasie, paus in Afrika en problemen in Israël in Brandpunt op Ned. I om 21.35 uur. Op Ned. II om 22.45 uur in Tijdsein anti-Sovjetdemonstra tie in Helsinki en de vergeten derde wereld-vrouwen in Nai robi. Wolkenvelden en nog een en kele bui. Minimumtempera tuur ongeveer 11 graden, mid- dagtemperatuur rond 19 gra den. Overwegend matige wind draaiend naar zuidwest. Zon op: 06.11, onder: 21.19; hoog water Schev.: 07.48 en 20.14; laag water: 03.47 en 15.53. DEN HAAG De 32-jarige Haagse arts die in april van dit jaar werd gearresteerd op verdenking van vier moorden op bejaarde bewoners van het verzor gingstehuis De Terp, is vanmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. In één van de verdachte sterfgevallen houdt de rechtbank er rekening mee, dat de bewus te patiënt niet is overleden aan de door de huisarts toegediende injectie met insuline, maar aan de ge volgen van een long-embolie. Op dit punt werd de verdachte dan ook van alle verdenkingen vrijge sproken. De Haagse rechtbank vindt dat onvoldoen de is gebleken, dat de drie andere patiënten ondub belzinnig en nadrukkelijk aan de arts hebben duide lijk gemaakt dat zij hun leven beëindigd wilden zien. In de andere drie gevallen was volgens recht bank-president mr. S.F.Kootte ook geen sprake van een ondraaglijk lijden bij de bejaarden. De arts zal de resterende straf van ongeveer acht maanden op een ander moment uitzitten. Voor een voortzetting van de voorlopige hechtenis achtte mr. Kootte geen termen aanwezig. Vandaar dat de Haagse huisarts vanmorgen direct in vrijheid is gesteld. Hij heeft bij na vier maanden gevangen gezeten. Pag. 3: Gebeurtenissen in De Terp maken on voorwaardelijke straf nodig. Cheers en Hill Street Blues: kans op Emmy's LOS ANGELES De door NCRV-tv uitgezon den series „Hill Street Blues" en „Cheers" (een komische serie die zich afspeelt in een café te Boston), maken grote kans op een Emmy-tv-on- derscheidfng. Hill Street Blues kreeg op de lijst van nominaties de aante kening mee „beste dra matische serie", terwijl „Cheers" wordt geprezen om de spitse humor. Dode na vloedgolf aan Franse zuidkust NICE Een vloedgolf die gisteren de Franse Middellandse-Zeekust trof, heeft aan een persoon het leven ge kost. De golf spoelde talrijke tenten en caravans van een strandcamping en ook kwam een weg geheel onder water te staan, aldus de politie. De vloedgolf, waarschijnlijk veroorzaakt door de harde wind, trof een afgele gen stuk strand in de buurt van de plaats Les Saintes Maries de la Mer, ongeveer 80 kilometer ten westen van Marseille, dat door vakantiegan gers als kampeerterrein werd ge bruikt. Op het strand zouden min stens 2.000 kampeerders hebben ge staan. Het reddingswerk werd gehin derd door de woelige zee. ieagan mag g met meer tnet neus in de zon WASHINGTON Presi- en-lent Reagan heeft gisteren fia opferklaard dat het geïrri- d nog eerde bobbeltje, dat vori- onds-le week door een derma- dege-°l°°S van zÖn neus werd rerwijderd, een huidkan- iwer-ter was -•even*1 toe^omst moet hij de ;on vermijden. „Dit is de "peest voorkomende en Ja3rninst gevaarlijke vorm harte.an kanker", aldus de Amerikaanse president, ipellejeagan, die voor het eerst delen rragen van verslaggevers ij de>eantwoordde sinds hij op juli een operatie onder en[ing waarbij een door kan- onzeker aangetast stuk van zijn ingenlikke darm werd verwij- kun-lerd, verklaarde dat de sven-imdkanker het gevolg is nnen^an intensieve blootstel- nogin8 aan zonnestraling. Hij :ei dat de aandoening geen ferdere behandeling of inderzoek behoefde. Zijn llgehele gezondheidstoes- "ic%nd omschreef hij als zeer evoed. RECORD-CLAIMS BIJ HAGELUNIE DEN HAAG De aan houdende regenval en de extreem lage tempe raturen voor de tijd van het jaar dreigen voor de boeren in ons land cata strofale gevolgen te krijgen. De landbou wers kunnen niet of nauwelijks uit de voe ten op het drassige land en komen voor grote problemen te staan als het weer niet snel om slaat. Volgens woordvoerder G. Schroten van het Land bouwschap hebben de aard appels het zwaar te verdu ren en is het nog niet rijpe graan platgeslagen door de slagregens. „Maar het ergst is het gesteld met de mais en de suikerbieten. De mais heeft de warmte hard nodig voor het vormen van de kolf en het suikergehalte van de bieten heeft zwaar te lijden van het weer", al dus de woordvoerder. Hier en daar is het vee al binnengehaald en wordt ge vreesd voor de kwaliteit van het gras, dat veel te nat is en op veel plaatsen nog moet worden ingekuild. Nu al wordt door de landbouw organisaties gesproken van enige miljoenen guldens schade. Dat bedrag dreigt nog hoger uit te vallen als door de modderige omstan digheden de oogst van o.m. peulvruchten nog langer moet worden uitgesteld. Net over de helft van 1985 is duidelijk geworden dat dit jaar voor de Hagelunie rampzalig wordt. Dit scha deverzekeringsbedrijf voor de glastuinbouw, de land bouw, de bollenteelt en de boomkwekerijen zal naar schatting 26 miljoen gulden moeten uitkeren voor scha de door het weer. Het is het hoogste schadebedrag sinds 1933. De organisatoren van de jaarlijkse landbouwdag in het Noordhollandse Opmeer hebben gisteren de expositie voortijdig moeten sluiten omdat de landbouwvoertui gen in de blubber wegzak ten en de harde wind de tent dreigde te beschadigen. rwijl haar vader dolblij is, kijkt de driejarige Linda Tomlijsan uit Jam nog steeds een beetje sip. Totaal verkleumd werd ze gis- zwéen gevonden in een maïsveld, waar ze een hele nacht had Ze werd sinds zondagavond vermist, nadat ze met nds h aantal vriendinnetjes buiten had gespeeld. Pas na een zoe le dcties van ruim tien uur door twintig ME'ers werd het meisje evengespoord. In een ziekenhuisbedje moet ze de komende dagen erbyer op krachten komen. WASHINGTON De Ame rikaanse president Reagan heeft gisteravond het instel len van de noodtoestand in het door onlusten geteisterde Zuid-Afrika door de blanke minderheidsregering verde digd. Volgens Reagan moet de maatregel gezien worden als een poging een einde te maken aan het geweld tus sen de zwarten onderling. Hoewel de Verenigde Staten Pretoria hebben opgeroepen de drie weken oude noodtoe stand op te heffen, noemde Reagan het „een reactie van de regering op enkele geweld daden die schadelijk waren voor het gehele volk". „Gezien het geweld tussen zwarten on derling en het optreden van de overheid tijdens de onlusten denk ik dat we soms moeten erkennen dat er acties geno men worden om het geweld in te dammen", aldus Reagan. Sinds de instelling van de noodtoestand zijn meer dan 20 mensen om het leven geko men en ruim 1300 zwarten ge arresteerd. Krachtens de bepa lingen kan hun gevangen schap elke keer met een perio de van maximaal twee weken worden verlengd. De rassen- rellen van de afgelopen 11 maanden hebben aan meer dan 500 mensen het leven ge kost. Reagan weigerde te zeggen of hij zijn veto zal uitspreken in het geval de Amerikaanse volksvertegenwoordiging een wet aanneemt waarin sprake is van economische sancties te gen de blanke minderheidsre gering in Pretoria vanwege de apartheidspolitiek. Om over eenstemming met de Senaat mogelijk te maken heeft het Huis van Afgevaardigden vo rige week een compromisvoor stel met maatregelen tegen Zuid-Afrika goedgekeurd. Zo wil het Huis een verbod op nieuwe Amerikaanse bankle ningen en de overdracht van nucleaire technologie aan Zuid-Afrika. Voorts moet de import van Krugerrands ver boden worden en de verkoop van computers aan banden worden gelegd. De Senaat zal zich na de zomer over de voor stellen van het Huis beraden. Schuilend onder een woud van paraplu's wachtten gisteren toeristen op de Amsterdamse Prins Hendrikkade op een plaats in één van de drukke rondvaartboten voor een blik op Sail '85. Het aantal bezoe kers van de manifestatie heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. De organisatie Sail onder paraplu schat dat aan het einde van deze laatste dag in totaal een kleine vijf miljoen mensen de schepen aan zich voorbij heb ben zien trekken. Ruim twee honderdduizend kijkers aan schouwden gisteravond een groots slotvuurwerk. Na de „parade of sail" in het haven front werden de tweeduizend schepen vanmorgen vanaf het Colombiaanse tolschip Gloria uitgezwaaid door burgemees ter Van Thijn en Pieter van Vollenhoven. Inmiddels hebben de veel grote schepen vanuit IJmuiden het ruime sop huis waarts gekozen. FULMER De Britse politie heeft een grote speuractie op gezet naar de dieven van een hoeveelheid kunstschatten uit een villa in het dorp Fulmer in Buckinghamshire. De buit zou een waarde hebben van ongeveer 12,5 miljoen gulden. De verzameling Franse impressionisten, zilver en antiek was eigendom van een Saoedische familie die geregeld in de wo ning vakantie hield. Het huis was beveiligd met een geavan ceerd alarmsysteem dat de dieven toch konden ontwijken. (ADVERTENTIE) KRANTIVITEITEN e dr ier mf'sN HAAG De investe- igssteun die verliesgevende drijven nu nog via de WIR ijgen verdwijnt op 1 januari, it kabinet heeft daartoe be- Yaniten. afschaffen van de WIR vol voor verliesgevende bedrijven, de negatieve aanslag WIR, le vert 1,4 miljard gulden per jaar op. Dat bedrag zal echter pas in 1987 en latere jaren vrij komen omdat het om een be lastingmaatregel gaat. In de WIR gaat vijf tot zes miljard gulden per jaar om. Voor 1986 krijgt het kabinet wel 1,5 miljard gulden extra binnen door een nieuwe rege ling met DSM. Dit bedrijf moet gasbaten die het voor de overheid beheert sneller af dragen aan de Staat. Het kabinet heeft het Centraal Plan Bureau gevraagd om uit te zoeken wat er het beste met de 1,5 miljard gulden kan ge beuren. Het CPB mag twee mogelijkheden bezien: - het hele bedrag wordt be steed aan lastenverlichting voor burgers en bedrijven, - de helft van het bedrag gaat naar een verlaging van het fi nancieringstekort. De rest gaat naar lastenverlichting. Het kabinet heeft besloten om naast het afschaffen van de WIR voor verliesgevende be drijven verder geen verande ringen in de investeringssteun te brengen. Voor het wegval len van de WIR voor verlies gevende bedrijven komt geen compensatie. De WIR werd onder het kabi net Den Uyl ingevoerd. Via de WIR wilde het kabinet inves teringen gericht stimuleren. Ook verliesgevende bedrijven zouden ervan profiteren. De negatieve aanslag WIR is echter een bron van fraude ge weest. Om de subdidie te krij gen probeerden veel bedrijven kunstmatig een negatief saldo te creëren. VDTTERDAM Elf procent van de Rotterdamse uitkeringsge- no£bhtigden heeft nog geen gehoor gegeven aan de oproep van de eentelijke Sociale Dienst (GSD) om het „woningdelersfor- pillier" voor dit jaar in te leveren. Het gaat om 6.050 personen 'fn de totaal 52.779 Rotterdammers die zo'n formulier kregen, f f"j negeerden tot nu toe twee oproepen om het formulier op te .iren. De GSD zal hun nu een derde en laatste aanmaning stu- Als daarop niet vóór 15 augustus alsnog wordt gerageerd, 'KeVht hun een korting van 25 procent op hun uitkering. li uitkeringsgerechtigden zijn volgens artikel 30 van de alge- 'u tne bijstandswet wettelijk verplicht alle informatie te geven j P nodig is voor het vaststellen van het recht op een uitkering ~®J de hoogte ervan. Begin juli was het aantal Rotterdammers t niet had gereageerd op het verzoek van de GSD nog 12.000. helft daarvan reageerde wel op een tweede verzoek en voor- ij de GSD van de gevraagde informatie. De GSD stelt de be lleken uitkeringsgerechtigden gratis informatie beschikbaar j een speciaal voor de woningdelersregeling ingestelde balie en de informatietelefoon. Solarium voor paard BRYNE Remco Boere wordt zo goed als zeker de nieuwe spits van FC Den Haag. De 23-jarige aanvaller, nog eigendom van Roda JC, dat hem in het afgelopen seizoen uitleende aan SC Cambuur, heeft een principe overeenkomst bereikt met FC Den Haag, waarvoor de onlangs benoemde jeugdtrainer Pim van de Meent de onderhandelingen voerde. Boere, die in zijn 87 profwedstrijden 50 doelpunten produ ceerde, is vanmorgen al naar Noorwegen vertrokken om zich bij de Haagse ploeg te voegen, die zich in Bryne voorbereidt op de competitie. Met Boere rijdt ook FC Den Haag-speler Bram Rontberg mee, die alsnog overeenstemming bereikte over een contract. onderbreking van het fraaie zomerweer door een depressie, die plaatselijk 40 tot 50 millimeter regen bracht. Is er storm of valt er regen, overal kom je de bezorger van de Leidse Courant tegen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ^*£eidóe Qowumt i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1