ANWB: record aantal Nederlanders in nood Zwarte advocate in Zuid-Afrika doodgeschoten Kampeerders vluchten, ^bungalows goed bezet Nieim mPo Kopert BON: VEEL TOERISTEN OVERHAAST VERTROKKEN VREES VOOR OPLEVING GEWELD Enorme overlast na springen waterleidingen Het Motorhuis „Geen vrees voor huidkanker Reagan" (Sou/tont ificicUc ©omo/nt Vrijdag 2 augustus 1985, 76e jaargang no. 23260 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl 5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. „Een vlucht regenwulpen", film over speurtocht bioloog naar metgezellin. BRT 1, 20.15 uur. Ned. II, 22.45 uur docu mentaire „Gevangen in het gezin", 23.30 uur Westduitse film „Het huis in het park". Sky Channel, 22.10 uur grie zelfilm „The comeback". Half- tot zwaar bewolkt en en kele buien, mogelijk met on weer. Minimumtemperatuu ongeveer 13 graden. Middag temperatuur rond 18 graden. Zuidwesten wind, aan de kust vrij krachtig. Zon op: 06.04, onder: 21.26; hoog water Schev.: 05.19 en 17.59; laag water: 01.23 en 13.30. Dode bij Sail AMSTERDAM Een van de deelnemers aan Sail '85, de 40- arige G. Hermans uit Sassen- leim, is afgelopen nacht van ;en botter gevallen en ver dronken. De man kwam door 3 iog onbekende oorzaak in de [J-haven terecht, waar zijn v ootter lag afgemeerd. Hoewel zier mannen hem onmiddel lijk nasprongen, bleek het niet •nogelijk de drenkeling in het |§lonker te vinden. Duikers van de brandweer hebben het ont helde lichaam later uit het Arater gehaald. Pag.3: Sailparade adembene mend voor kwart miljoen mensen Bankovervaller krijgt wroeging HILVERSUM De overvaller van een bijkantoor van de Bondsspaarbank in Hil versum heeft gisteren geen plezier kun nen beleven aan zijn buit. Nadat hij bij de opening van de bank een mes had getrok ken en de twee aanwezige vrouwelijke personeelsleden had gedwongen de kluis te openen, was hij ontkomen met dertig duizend gulden. Hij kreeg echter vrijwel meteen na zijn daad wroeging en ging naar een vriend, die hij verzocht te politie te waarschuwen. Bij verhoor op het poli tiebureau bleek de overvaller, een 26-jari- ge Hilversummer, in acute financiële nood te zitten. Hij zit nog vast op het bu reau. De buit is in zijn geheel terecht. PCB IN WESTDUITSE MOTOROLIE WEST-BERLIJN In bijna de helf; van alle merken motorsmeerolie du in West-Duitsland worden verkocht zit pcb, een voor het milieu zeer scha delijke chemische verbinding. Bij on voldoende verbranding kan uit pcb het zeer giftige dioxine ontstaan. De Westduitse consumentenorganisatie Stiftung Warentest, die dit gisteren bekendmaakte, zei dat bij een onder zoek van 33 smeeroliën in 14 gevallen een pcb-concentratie van meer dan 10 milligram per kilogram was aange toond. In één geval was het zelfs 240 milligram. Duiven verontreinigen drinkwater Roosendaal ROOSENDAAL Een flink deel van de inwoners van het Westbrabantse Roosen daal heeft het advies gekregen het leiding water vóór consumptie twee minuten te koken. Duiven hebben in het reservoir van de watertoren hun behoeften gedaan en daarmee het water flink verontreinigd. In het water is ook een dode duif aangetrof fen. Dat heeft ertoe geleid dat in het water de colibacterie tot ontwikkeling kon ko men. Die veroorzaakt darmstoornissen. De duiven konden in het reservoir komen doordat een raam open stond. Spuien van het water uit de toren heeft onvoldoende reiniging opgeleverd. De toren is nu tijde lijk buiten bedrijf gesteld. DEN HAAG De drie grootste alarmcentrales in ons land hebben in de maand juli een re cord aantal meldingen ontvangen van Neder landers in nood in het buitenland. Zowel de ANWB, SOS-internatio- nal als Eurocross spre ken van een aanzienlij ke stijging ten opzichte van juli vorig jaar. Ook moesten meer toeristen via de radio worden op geroepen omdat ze thuis geen verblijfadres had den achtergelaten. De C- alarmcentrales wijten één en ander aan het „overhaaste vertrek" van veel vakantiegan gers. ANWB-alarmcentrale legde vorige maand ruim 3.200 dossiers aan, 15 procent meer dan in juli vorig jaar. De centrale repatrieërde ongeveer 1.600 auto's met caravan en regelde de inzet van 850 huurwagens. SO- S-international maakte eni ge honderden dossiers meer op dan vorig jaar. Een woordvoerder: „Veel men sen besloten op het laatste moment te vluchten voor het slechte weer, waardoor de voorbereiding soms in het gedrang is gekomen". Opvallend is de forse toena me van het aantal vakantie gangers dat met autopech te kampen had. Eurocross no teerde een toename van liefst 25 procent. Een woordvoerder van deze centrale veronderstelde, dat steeds meer mensen vanwe ge een krappe beurs de „va kantiebeurt" dit jaar achter wege hebben gelaten. De ANWB heeft de indruk dat steeds minder een adres achterlaten, i dat ze op vakantie gaan. Zo werden in juli zeven pro cent meer radio-oproepen via de Wereldomroep uitge zonden. Staflid F. Beems van de alarmcentrale: „Daarvan zijn nog steeds, zo'n driehonderd mensen zoek. Een onbeschrijflijke ellende voor de achterblij vers". De ANWB overweegt nu „harde" televisie-spots uit te gaan zenden om „van thuisblijvers geen spoorzoe kers" te maken. Eind dit jaar zal de alarmcentrale in overleg met de PTT en We reldomroep voorstellen zo'n actie te gaan ondernemen voor het volgend seizoen. De ANWB speelt daarbij met de gedachte via postbus 51 bijvoorbeeld beelden te laten zien van een begrafe nis terwijl de niets-vermoe- dende zoon op het strand vertier zoekt. „Ik ben geen regisseur", aldus Beems „maar het gaat er om dat mensen ervan doordrongen raken wat het kan beteke nen als ze geen adres ach terlaten". De ANWB noemt de PTT- actie, waarbij „spoorzoeker- posters" naar vrijwel alle campings in Frankrijk en Italië zijn gestuurd overi gens nu al een succes. Van de radio-oproepen kwam in juli circa 60 procent „aan", tegen 50 procent vorig jaar. >rgtoE: t' EN HAAG/KATWIJK Het slechte weer heeft eel kampeerders ver- agd van kampeerterrei- ds,^ien langs de kust, in de atersportgebieden en in :et noorden en oosten van et land. De vakantiebun- jalows zijn in het hele and echter goed bezet, al- "us het Nederlands Bu- eau voor Toerisme. uittocht van de kampeer- minder groot op Veluwe, in Noord Brabant, lin noord en midden Limburg i Zeeland, waar de weers omstandigheden gunstig afste- i bij die in de rest van het land. Volgens de kampeerbe- Idrijven zijn er echter tot nu weinig of geen annulerin- Jgen ontvangen voor gereser veerde plaatsen in augustus. Toch is de grootste drukte nu voorbij en is overal weer 'plaats te vinden, ook als de weersomstandigheden zullen verbeteren. Daarentegen is het aan de kust en op de Waddeneilanden moeilijk om nog een vakantie woning te reserveren. In de rest van het land is meer ruimte. De bungalowbedrijven ondervinden kennelijk van het slechte weer geen nadelige invloed: er zijn geen meldin gen van annuleringen. Vakantiegangers die in een hotel of pension willen logeren kunnen overal terecht, met uitzondering van het water sportgebied in midden Fries land, waar de Sneekweek voor extra drukte zorgt. Ook in Amsterdam is in verband met Sail '85 moeilijk hotelruimte te vinden. Greenpeace wil walvisjacht IJsland stoppen AMSTERDAM Het actie- schip Sirius van de milieu-or ganisatie Greenpeace, dat on langs ontsnapte uit Antwer pen, waar het aan de ketting was gelegd, is vertrokken naar IJsland om daar te proberen de walvisjacht te dwarsbomen. Onder het mom van weten schappelijk onderzoek pro beert IJsland het internatio naal verbod op de walvisjacht te ontduiken, aldus Greenpea ce. IJsland heeft bij de Inter nationale Walvisvaartcommis sie een plan voor „weten schappelijk onderzoek naar de toestand van de walvissen" in gediend. Maar volgens Green peace wil IJsland 220 walvis sen, waaronder de steeds zeld zamer wordende blauwe vin vis, doden en aan Japan ver kopen. Vrouw van Sjaranski demonstreert in Helsinki Avital Sjaranski vroeg woensdag op deze wijze voor de in gang van het Intercontinental Hotel in Helsinki aandacht voor haar echtgenoot, de Russische dissident Anatoly Sjaranski, die sinds 1977 in een Russisch werkkamp zit. Tijdens haar demonstratie vond in het hotel de ontmoeting plaats tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, en diens Russische ambtgenoot Sjevardnadze. Op het bord dat mevrouw Sjaranski bij zich draagt staat: „Sjaranski, jood die wegens zijn overtuiging gevangen zit in de Sovjet-Unie". De 35 landen die in 1975 de Slotakkoorden van Helsinki onderte kenden, hebben gisteren de herdenkingsconferentie afgeslo ten zonder dat er opzienbarende resultaten werden bereikt. De Russische minister Sjewardnadze omschreef vlak voor zijn vertrek naar Moskou de herdenkingsconferentie als een stap vooruit in de Oost-West verhouding. DURBAN De zwarte gemeenschap in Zuid- Afrika is geschokt door de moord, gisteren, op de be kende zwarte advocate Victoria Mxenge. Me vrouw Mxenge, een van de verdedigers van de zes tien leden van het Vere nigd Democratisch Front (UDF) die terechtstaan op beschuldiging van ver raad, werd voor de deur van haar woning in Dur ban door onbekenden doodgeschoten. De moord is volgens de politie door vier mannen gepleegd. Een woordvoerder weigerde meer details over het gebeurde te verstrekken. Mevrouw Mxenge stond be kend als een fel tegenstandster van de apartheid. Haar man, Griffith Mxenge, was even eens actief in de strijd tegen de apartheid. Hij werd vier jaar geleden vermoord. Op zijn lijk werden tientallen steekwon den aangetroffen. De moorde naars zijn nooit gevonden. Gevreesd wordt dat de moord op mevrouw Mxenge aanlei ding zal zijn tot nieuwe felle demonstraties in de zwarte woongebieden. Het proces te gen de UDF-aanhangers, waarin zij een belangrijke rol vervulde, wordt maandag her opend. In de Verenigde Staten heeft het Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring gehecht aan economische sancties tegen Zuid-Afrika. De Senaat zal pas na het zomerreces over de wet stemmen, als gevolg van ver tragingstactieken van tegen stander van strafmaatregelen tegen Pretoria. Als ook de Se naat instemt met sancties, zal president Reagan de wet moe ten tekenen. Het is nog onze ker of hij dat zal doen. Presi dent Reagan is tegenstander van strafmaatregelen. Pag. 5: Bisschop Tutii kal meert menigte. Tijd- boom sokkel voor het station Saint Lazare. Het is wel even zoeken voor je de juiste tijd hebt gevonden. AMSTERDAM Een deel van de Am sterdamse wijk Duivendrecht heeft gis teravond te kampen gehad met enorme wateroverlast door twee gesprongen hoofdleidingen. De kracht van het spui tende water was zo groot dat de politie verscheidene meldingen van omwonen den binnenkreeg over trillende huisraad. Ook elders veroorzaakte het water grote overlast. Een voetpad, een fietspad en een grasveld werden door het water ge deeltelijk weggeslagen. Hier en daar zijn diepe gaten in de aardkorst ontstaan. Als gevolg daarvan ontstonden zand- en aardeverschuivingen in de richting van de belendende sloot De Wetering. Het watertje werd ter plaatse door de lawine van aarde en puin volledig gedempt. Een brug over de sloot stortte in. Pas tegen één uur vannacht hadden medewerkers van het waterleidingbedrijf de zaak on der controle. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Volgens de politie is vijf jaar geleden in dezelfde straat de wa terleiding ook al eens gesprongen. Toen had men de zaak echter vrij snel onder controle. (ADVERTENTIE) vraag eerst naar onze inruilprijzen l.'.l'l'V.li.U'.'.lll'JCTTgl vondellaan 80, Lelden. iei_ 071-76 9313. LUCHTAANVAL ISRAËL BEIROET/JERUZALEM De Israëlische luchtmacht heeft vanmorgen in de Liba nese Beka'a-vallei twee bases gebombardeerd van de Syri sche Nationalistische sociale partij (SNSP). Daarbij zijn ze ker 15 doden en 20 gewonden gevallen. Volgens Israël heeft de SNSP de hand gehad in verschillende aanvallen op Is raëlische troepen in Libanon. Alle Israëlische toestellen zijn veilig naar hun basis terugge keerd, aldus een Israëlische woordvoerder. Het was de tweede Israëlische luchtaanval van deze week. WASHINGTON Bij presi dent Reagan is een stukje geïr riteerde huid van zijn neus verwijderd, maar hij heeft daar geen verdere behande ling meer voor nodig. Onder zoek heeft uitgewezen dat er geen vrees is voor huidkanker.. Dat heeft het Witte Huis van ochtend meegedeeld. Nadat verslaggevers gisteren hadden gevraagd naar de her komst van een litteken op de neus van de president, maakte diens woordvoerder bekend dat afgelopen dinsdag op ver zoek van de president een stukje huid van zijn neus was weggenomen. Volgens woord voerder Larry Speakes had Reagan „al maanden, zo niet langer" last van een „irritatie aan de huid". De irritatie ver ergerde door de pleisters, waarmee tijdens Reagans re cente verblijf in het zieken huis het slangetje van een in fuus werd vastgeplakt. Zoals bekend werd toen een kwaad aardig gezwel uit Reagans dar men verwijderd. Volgens de artsen verloopt het herstel van de president voorspoedig. Van den Broek naar Z-Afrika JOHANNESBURG Minis ter Van den Broek van Bui tenlandse Zaken gaat binnen kort naar Pretoria om daar met de situatie in Zuid-Afrika te bespreken. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie vanmorgen bekendge maakt. Zuid-Afrika hèeft er mee ingestemd de ministers van buitenlandse zaken van Nederland, Italië en Luxem burg te ontvangen. Daarbij werd er echter op gewezen dat de Europese Gemeenschap geen recht heeft zich te men gen in de binnenlandse aange legenheden van Zuid-Afrika. Maar langer dan de negentig dagen van 21 december tot 21 maart, die ervoor op de kalender staan, wordt 'ie niet. „Zo i ontvangt, zo temeer u naar een vast abonnement verlangt". De Leid» Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien durtoe aanleiding beslaat, kan een verzoek ,j om een proelabonnemenl worden geweigerd. CU i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1