„Vrijere contacten tussen Oost en West" ^Oostenrijkse knoeiers maakten ook kunstwijn Blanke Zuidafrikanen volgen struisvogelpolitiek Corruptie in Chinees vrijhandelsgebied Knesset aanvaardt wet tegen racisme rf PLEIDOOI VAN DEN BROEK IN HELSINKI Naaste medewerker van Obote nu premier Oeganda Tutu negeert verbod op begrafenissen Salvadoraanse leger doodt met hulp van VS 21 guerrillastrijders BUITENLAND CcidAcSotvuMit DONDERDAG 1 AUGUSTUS 198S PAGINA S 3NDERZ0EK NAAR AIDS n [N AMERIKAANS LEGER jnne^ASHINGTON Een studiegroep binnen Amerikaanse ministerie van defensie heeft derer{oor6estcld alle 2,1 miljoen leden van de Ame- tran^aanse strijdkrachten op aids te onderzoe- uiginjen- zo meldde gisteren de Washington Post. horef'Jcle landmacht zijn 100 gevallen van aids ge- e.actonstateerd, aldus de krant. Het gezondheids- angdureau van het Pentagon en minister Wein- t ste}erSer van defensie moeten volgens de Post ierinun goedkeuring nog hechten aan het voorstel. je g^nkele Hollywoodsterren, onder wie Liz Tay- et ge)r en Shirley MacLaine, willen een gala-diner lie aF6aniseren om 1 miljoen dollar in te zamelen rmeloor de bestrijding van aids. Hun collega-ac- !rind^ur Pock Hudson is getroffen door deze dode- dü^e ziekte. Om bij het gala-diner een hapje te meeunnen meedten moet een bedrag van 500 tot 000 dollar per couvert worden betaald. Demonstratie bij herdenking opstand Warschau WARSCHAU Een menigte van 2.000 mensen heeft gister avond een demonstratieve mars gehouden in het centrum van Warschau na het bijwonen van een kerkdienst ter herdenking van de opstand van Warschau te gen de nazi-troepen. De mars, die een anti-regeringskarakter droeg, werd na een kilometer door de politie verspreid. Er hebben zich geen gewelddadigheden voorge daan en er zijn er geen arrestaties verricht. PEKING De twee hoogste regeringsfunctio narissen op het Zuidchinese eiland Hainan zijn ontslagen in verband met een corruptieschan daal waarmee een bedrag van 3,2 miljard gul den is gemoeid. Dit meldde gisteren het persbu reau Nieuw-China. De rol van tientallen ande re functionarissen wordt onderzocht. Volgens westerse waarnemers gaat het mogelijk om het grootste corruptiezaak sinds de oprichting van de Volksrepubliek in 1949. Zeker 872 bedrijven en 88 overheidsinstellingen zijn bij het schan daal betrokken. Tegen 143 personen is een ge rechtelijke vervolging ingesteld. Hainan is een vrijhandelszóne en dank zij die status konden functionarissen luxe goederen, zoals auto's, tele visies en videorecorders, importeren die zij ver volgens tegen een flinke winst verkochten. BISSCHOP MALAGA HEKELT ORGIËN VAN DE RIJKEN (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De spectaculaire feesten van de interna tionale jet-set in de Zuidspaanse badplaats Marbella hebben de irritatie opgewekt van de bisschop Malaga, Ramon Buxarrais. In een pastorale brief opent de bisschop ten kei harde aanval op de paraderende multimiljonairs die bras partijen organiseren waarbij „de schaterlachen van de rij ken de noodkreten van de armen lijken te verstikken". De directe aanleiding voor de bisschoppelijke protestbrief is waarschijnlijk een spectaculair verjaardagsfeestje dat enke le dagen geleden in Marbella werd georganiseerd door de Arabier Adnam Kashoggi, die wordt beschouwd als een van de allerrijkste mensen die er momenteel op de aardbol te vinden is. Aanwezig op de braspartij van Kashoggi wa ren onder anderen beroemdheden als Sean Connery, Brook Shields en Jaime de Mora, de broer van de Belgi sche koningin Fabiola. De kosten van het „sterrenfeest" worden op minimaal een miljoen gulden geschat. JERUZALEM De Knesset, het Israëlische parle ment, heeft een wetsontwerp aanvaard dat racisme in Israël strafbaar stelt. Van de 78 aanwezige parlementa riërs stemden er 68 voor. Partijen of kieslijsten die in hun programma „racisme predi ken", het „democratische karakter van de staat aanvallen" of „het bestaan van Israël als thuisstaat van het joodse volk be twisten" zullen niet aan verkiezingen mogen deelnemen. Waarnemers in Jeruzalem merkten op dat de nieuwe wet het deelnemen van de anti-Arabische lijst van rabbijn Kahane aan verkiezingen onwaarschijnlijk maakt. „Met zijn oproep Arabieren uit Israël uit te wijzen, maakt Kahane zich schul dig aan racisme", zo menen juristen. Extremistische sikhs verdacht van aanslag ramilieleden huilen om de dood van de Indiase parlementariër Lalit Maken. Deze werd glste- en samen met zijn vrouw voor zijn huis in New Delhi door onbekenden doodgeschoten. Ook medewerker van Maken kwam bij de aanslag om het leven. De Indiase autoriteiten, die dat de aanslag het werk is geweest van extremistische sikhs, heeft een samen scholingsverbod voor geheel New Delhi ingesteld. Bijeenkomsten van meer dan vijf personen Jijn verboden. De moordaanslag op Maken heeft de spanningen tussen de diverse bevol- „jXingsgroepen in India sterk opgevoerd. /vENEN In Oostenrijk fen reest men dat er niet al- een op grote schaal wijn s vergiftigd met diëthy- englycol, maar dat er 3k „kunstwijn" is gepro- Üuceerd. Bij een eigenaar van een wijngaard en een ivijnhandelaar werden Chemicaliën in beslag ge- bomen die blijkbaar dien- pen voor het maken van leze namaakwijn. Het jweetal werd gisteren op- P' gepakt in verband met het wijnschandaal en daarmee is het aantal ar restaties in (leze affaire op 22 gekomen. Ondertussen werden in het Britse graafschap Avon weer twee flessen Oostenrijkse wijn ontdekt waarin 2,5 gram diët- hyleenglycol per liter zat. Het gif zat in flessen uit 1977 en 1979. In Engeland is tot nu toe in tien flessen gif aangetroffen bij een steekproef van tachtig wijnen. De Oostenrijkse minis ter van volksgezondheid zei bang te zijn dat het wijnschan daal uitgroeit tot „de grootste misdaad in de geschiedenis van de tweede republiek". Het aantal Duitse witte wijnen waarin het giftige zoetmiddel diëthyleenglycol is aangetrof fen, is inmiddels opgelopen tot negen. De stof werd gevonden in een „Albinger Petersberg Kanzier", welke wijn afkom stig is van bottelaar Niederta- ler Hof. Daarvan zijn eerder al twee giftige wijnen opge spoord. HELSINKI Minister Van der Broek (Buiten landse Zaken) heeft van daag in Helsinki een plei dooi gehouden voor actie ve deelname van mensen, niet alleen regeringen, bij het in de praktijk brengen van de beloftes van de Slotakte van Helsinki. Mi nister Van den Broek sprak op de bijeenkomst ter herdenking van het feit dat tien jaar geleden de staats- en regeringslei ders van 35 landen in Helsinki de Slotakte on dertekenden. Van den Broek ging niet tot in details in op het lot van dissi denten in Oostbloklanden. In direct verwees hij naar de dis sidenten met zijn opmerking dat „het verontrustend is dat het burgers in sommige landen doorgaans niet is toegestaan met hun regeringen te spreken over zaken die in de Slotakte worden behandeld". De enige westerse minister die wel direct is ingegaan op het lot van de dissidenten was de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz. Deze heeft gisteren drie uur lang gesproken met zijn Russische ambtgenoot Sje- vardnadze. Hoewel Shultz zich in zekere zin tevreden uitliet over dit gesprek, benadrukte hij nog wel dat er voor de to pontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov, die in november in Genève zal plaatsvinden, nog „diepe verschillen van mening" overbrugd moeten worden. Shultz zei zijn ont moeting met Sjevardnadze te hebben beschouwd als een eer ste stap om de topontmoeting produktiefte laten verlopen. Shultz zei verder te verwach ten dat hij met zijn nieuwe Sovjetcollega tot een even goe de werkverhouding zal kun nen komen als met Sjevard- nadze's voorganger Andrei Gromyko. Een Brits jongetje staat temidden van een groep landgenoten bij het Oegandese grensplaatsje Busia te wachten op een visum voor Kenia. Ongeveer driehonderd buitenlanders, die na de mili taire staatsgreep uit de Oegandese hoofdstad Kampala zijn ge vlucht, zijn gisteren in Kenia aangekomen. De vluchtelingen ga ven de eerste ooggetuigenverslagen van de onregelmatigheden en de plunderingen die- na de coup plaatsvonden. Volgens de vluchtelingen zijn alle winkels in Kampala gesloten en zit de stad zonder water en elektriciteit. KAMPALA De militaire machthebbers in Oeganda hebben gisteren Paulo Moewanga, de voormalig vice- -premier en minister van defensie van het land, be noemd tot premier. Dit is bekendgemaakt door Radio- -Kampala. Moewanga wordt vandaag beëdigd. Direct na de coup van afgelopen zaterdag verklaarde het le ger dat Moewanga veilig thuis was. Hieruit werd al af geleid dat de voormalige vice-premier, die onder de verdreven Obote had gediend, was overgelopen naar de militaire machthebbers. In diplomatieke kringen in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salam werd vernomen dat de nieuwe machthebber in Oeganda, Okello, heeft aangedrongen op de uitlevering van de afgezette president Milton Obote. Deze zou in Kampala terecht moeten staan op beschuldiging van het schenden van de mensenrechten. Obote is na de coup gevlucht naar Kenya. Volgens anonieme bronnen zouden zich een onbekend aantal soldaten die nog loyaal zijn aan Obote bij een plaatselijke militie gevoegd hebben in Lira. Er zijn nog geen officiële berichten over het aantal slachtoffers van de coup maar volgens onbeves tigde berichten zouden zich in het belangrijkste ziekenhuis van Kampala de lijken van 40 soldaten en 20 burgers bevinden. Het militaire bewind heeft opgeroepen alle daden van moord en plundering onmiddellijk te stoppen. Vooral in Kampala werd za terdag bij de coup door soldaten uitgebreid geplunderd. De meeste winkels, banken en overheidskantoren waren gisteren nog gesloten. jeg')OHANNESBURG vjToen onlangs een bom vontplofte in het zeer luxe °d Carlton hotel in Johan- reageerde de ei- sta£enaar van ^et bedrijf te- uurf>enover bet beschadigde vecgebouw met het sluiten naVan de gordijnen van zijn 1 vkantoor. Deze reactie i$ ^typerend voor de manier ivaarop een groot gedeelte 'n van de blanke Zuidafri- i vkaanse gemeenschap te- w%en de crisis in hun land ^aankijkt. Struisvogels zijn wJjmmers inheemse bewo- kh£ers van Zuid-Afrika. entpp het eerste gezicht zou je uit jftf de Zuidafrikaanse pers op kunnen maken, dat de blanke gemeenschap zich volledig be wust is van de politieke crisis in Zuid-Afrika. Vorige week stonden de kranten vol berich ten over de diplomatieke breuk met Frankrijk, de VN- sancties, de steeds langer wor dende lijst van mensen die in hechtenis zijn genomen na het afkondigen van de noodtoe stand en het groeiende doden- cijfer in de zwarte woonwij ken. Maar dit soort berichten gaat vergezeld van een gevoel van onwerkelijkheid, alsof het zich allemaal afspeelt in een land dat ver verwijderd is van de blanke wijken, waar men meer aandacht lijkt te schen ken aan het schoonmaken van het zwembad in de achtertuin. „Kijk, de enige mensen die het nieuws lezen zijn diegenen die twijfelen of ze willen blijven of weggaan. Wanneer je hier blijft, doet het allemaal niet meer terzake. Misschien is er ergens verderop een rel bezig, maar ik moet gewoon naar mijn werk. Wanneer er rellen zijn in een zwarte woonwijk en de hele boel platgebrand wordt wat zou dat? Het raakt me niet", aldus een ad vocaat uit Johannesburg. De zondagsbladen leken nog eens te bevestigen dat de situa tie niet zo ernstig wordt geno men. Op de voorpagina van de Afrikaans Sunday Report werd uitgebreid aandacht be steed aan de nederlaag van een jonge Zuidafrikaanse boxer in de zwaargewichtklas se tegen zijn Amerikaanse uit dager. Het Engelstalige blad The Sunday Times besteedde een kwart van de voorpagina aan de herinneringen van een „Zuidafrikaans mannelijk top model" over zijn relatie met de door aids getroffen acteur Rock Hudson. Het hoofdartikel in deze krant ging weliswaar over de zwarte woonwijken, maar bestond voornamelijk uit onthullingen van de politie over „mafia- achtige commando- en afper- singsgroepen, die gebruik maakten van de onrust in de zwarte woonwijken". Blank Zuid-Afrika mag dan niet direct getroffen zijn door de staat van beleg, maar over één aspect maakt men zich toch ernstige zorgen, zoals uit de financiële berichten in de kranten valt op te maken. „Bloedbad op de beurs van Jo hannesburg" en „Rand en aan delen kelderen" waren enkele koppen in de kranten. »yorige week daalde de rand met bijna negen cent ten opzichte van de dollar en zakten de aandelen op de beurs met meer dan 11.000 miljoen rand. Met in het achterhoofd de ge beurtenissen in Sharpeville in 1960 en Soweto in 1976, is het onvermijdelijk dat veel blan ken een gevoel van déja-vu niet kunnen onderdrukken. De hoofdredacteur van de Jo hannesburg Star schreef hier over: „Diegenen onder ons die de rellen, het geweld, de sta kingen en de schietpartijen in 1948, 1960 en 1976 moesten verslaan, zal veel van wat er nu gebeurt bekend voorko men. Alles is al eens eerder gebeurd en zal in de toekomst nog wel vaker voorkomen". Het verschil tussen de eerdere uitbarstingen van geweld en de huidige crisis is gelegen in de groeiende politieke bewust wording van zwart Zuid-Afri ka. Dit blijkt ondermeer uit een consumentenboycot in het industriële hart van de Trans vaal, die twee weken geleden in Port Elisabeth begon en waar nog maar weinig aan dacht aan is geschonken. Vol gens de organisatoren is de ac tie een initiatief van een aan tal vrouwen uit de zwarte woonwijken rond Port Elisa beth, dat vervolgens overgeno men werd door de plaatselijke leiding van het Verenigd De mocratisch Front (UDF). Volgens blanke winkeliers in de stad daalde hun omzet in de eerste week van de actie met dertig tot zelfs honderd pro cent. Ook in andere steden in de Transvaal zijn zwarten aan dergelijke acties begonnen. Of de boycot succesvol zal zijn, nu de staat van beleg is afge kondigd, valt te betwijfelen. Maar zelfs wanneer de actie op niets uitloopt, zal zwart Afrika niettemin weer een stap voor uit hebben gezet in het politie ke bewustwordingsproces. De blanke struisvogelgemeen schap zal zich uiteindelijk ge dwongen zien de kop uit het zand te halen. ^MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1045) Diezelfde mooie zomeravond verdween agent 009, alias Kareltje, alias Jopie, in zijn ka- hertje, waarvan hij de deur zorgvuldig afsloot. ,En nou maar weer 'es fijn met het bietelgui- laartje geknutseld," grinnikte hij. „Een handig bstrumentje, die guitaar. Dat dient gezegd." Hij jam de guitaar op en trok onder een van de knoppen een lange, dunne zwiepantenne uit. roen sloot hij een kleine, maar zeer gevoelige microfoon aan en maakt gelijkstroom-contact pet behulp van enkele zeer speciale B.G.D.- patterijen. „Hallo hallo.hier 009.zei hij :acht. „009 roep Macro-controle, 009 roept Ma- fcro-contröle. Oproep voor Macro-contróle van 109. - En op het hoofdkwartier van de Bij- londer Geheime Dienst zat de kundige radio-te- grafist Hendrik Spark bij zijn super-gevoelige ntvangtoestel. Rustig suisden de buizen en emden de transistors, terwijl Spark de tijd lerdreef met het oplossen van een kruiswoord puzzel. Doch plotseling knetterde en vonkte het in de toestellen en sloegen de metertjes hevig uit. Een metaalachtige stem klonk zacht, maar doordringend uit de luidspreker. „Oei.een oproep voor Macro-contröle!" mompelde Spark. „Da's dus een oproep voor Plimmp. Dan Is er zeker weer zwaar weer an de B.G.D.-knik- kerl" - Kundig schakelde Spark zijn eigen mi crofoon in en hij sprak: „Wij ontvangen U, 009. Wij ontvangen U, 009. Blijf contact houden. In tussen zetten wij U op de gevraagde golflengte. Ja.spreekt U maar. Over!" - En terwijl agent 009 zijn onderhoud begon met kolonel Plimmp, rommelde onze vriendin Jantina Spruytjens met de emmers en melkbussen van boer Knolle. Ze zong het hoogste lied en kon maar niet verge ten, dat ze eens was opgevangen in de gespier de armen van haar lievelings-held Sjeems Pond. Ze was aan het werk achter de boerderij en van de plaats waar ze stond, kon ze precies op het zolderkamertje van Jopie 009 kijken. Deense politie schiet bij ontruiming kraakpand De politie van Kopenhagen heeft gisteren op dit kraakpand geschoten van waaruit jeugdige bezet ters allerhande voorwerpen naar beneden gooiden om ontruiming te voorkomen. Volgens de politie zijn twee kogels afgevuurd, die echter niemand hebben getroffen. Wel raakten acht personen on der wie twee politiemensen en een brandweerman gewond door andere wapens. Na het afvuren van de kogels vluchtten de krakers naar een huis aan de overkant van de straat, van waaruit benzinebommen en stenen naar beneden werden gegooid terwijl andere krakers een barricade opwierpen. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG Bis schop Desmond Tutu heeft aangekondigd dat hij het door de Zuidafrikaanse regering af gekondigde verbod op openba re begrafenissen naast zich neer zal leggen. De regering van Zuid-Afrika maakte gisteren bekend dat begrafenissen van meer dan een persoon voortaan zijn ver boden en dat er geen openbare herdenkingsdiensten mogen worden gehouden voor perso nen die een niet-natuurlijke dood zijn gestorven. Verder mogen alleen geestelijken tij dens een uitvaart een toe spraak houden, waarbij deze zich moeten onthouden van enig politiek commentaar of kritiek op de noodtoestand. Ook mogen er geen luidspre kers worden gebruikt, geen spandoeken en borden worden meegedragen en moeten be langstellenden per auto langs een door de politie voorge schreven route. Begrafenissen van zwarte slachtoffers van het politieoptreden in Zuid-r -Afrika hebben de laatste maanden vaak tienduizenden mensen getrokken. Ze zijn het belangrijkste platform van po litiek protest geworden, omdat de meeste vormen van politiek protest of demonstraties zijn verboden. In een televisie-interview kondigde Tutu gisteren aan, dat hij vandaag zou spreken tijdens een rouwdienst in de openlucht voor slachtoffers van ongeregeldheden in Parys, ten zuiden van Johannesburg. Hij zei politieke en sociale kwesties aan de kaak te zullen stellen. „Ik zal spreken zoals ik altijd heb gesproken", aldus Tutu. Ook andere kerkleiders hebben de maatregelen ver oordeeld. Tutu zei verder dat het verbod tot een geweldsex plosie onder de zwarte Zuida frikaanse bevolking kan lei den, omdat religieuze leiders niet langer hun matigende in vloed kunnen uitoefenen. WASHINGTON Het Salvadoraanse leger heeft met hulp van Amerikaanse inlichtingen de moord van 19 juli op vier Ameri kaanse mariniers en twee Amerikaanse burgers in San Salvador vergolden. Dit heeft de' Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, gisteren bekendgemaakt. Bij de aanval van het Salvadoraanse leger werden 21 guerrilla strijders gedood en negen anderen gevangengenomen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie legde later uit dat Weinberger niet had willen verklaren dat de daadwerkelijke plegers van de aanslag op de Amerikanen gedood of gevangen genomen zijn. Volgens Weinberger hebben Amerikaanse mili tairen niet deelgenomen aan de aanval op de guerrillagroep. De aanslag van 19 juni in San Salvador is opgeëist door een weinig bekende linkse groep, de stadsguerrillacommando's Mardoqueo Cruz. Toen de lijken van de vier mariniers naar de VS werden teruggebracht, zwoer president Reagan dat de .jakhalzen", die voor de aanslag verantwoordelijk waren, hun straf niet zouden ontlopen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5