Boer bestierde Kempen voor het Romeinse rijk ;c Het spel van verkennen spreekt nog steeds aan T DAMHERTEN 'T LOO NAAR BEEKSE BERGEN n Uitzetting dreigt voor Surinaamse vluchtelingen Gevaar voor botulisme bi zelf wecken van eroenteng I faidócQowumt HONDEN SLACHTEN VIJFTIG SCHAPEN Auto blijkt rijdende bom Opgravingen in Hoogeloon brengen aan het licht BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 PAGINA KEMA vreest stijging stroomtarief ARNHEM Volgens de KEMA in Arnhem is er sprake van een dramatische ontwikkeling van het aandeel van de brandstof prijs in het stroomtarief. De kans bestaat dat door de groei van dat aandeel, de stroomtarieven zul len stijgen. Een woordvoerder van de KEMA heeft deze ver wachting gisteren geuit. Volgens de woordvoerder was het aan deel van de brandstofprijs in het stroomtarief op 1 juli ten opzich te van 1 juli 1984 al 13 procent groter. Reclame NS misleidend UTRECHT De Reclame Code Commissie meent dat de spoorwegen voor diverse kor tingskaarten misleidende re clame hebben gemaakt. Via folders en reclameborden heeft de NS volgens de Com missie ten onrechte de indruk gewekt dat houders van een daluren- of kortingskaart mo gen rekenen op een vast kor tingspercentage terwijl dat percentage in werkelijkheid tussentijds wel degelijk kan worden veranderd. De folders over de reductiekaarten zijn inmiddels aangepast LOOSDRECHT Twee honden hebben gisternacht een grotè slachting aangericht onder schapen in weilanden tussen Loos- drecht en 's Gravenland. Zeker vijftig schapen zijn daarbij om het leven gekomen Een aantal dieren overleed ter plekke. An dere schapen waren dermate toegetakeld dat ze moesten worden afgemaakt. De totale schade bedraagt ruim vijftienduizend gul den. De honden, een bouvier en een kruising tussen een rottweiler en een herdershond, drongen omstreeks twee uur 's nachts de weilanden binnen. Een aantal schapen vluchtte in paniek een moerasachtig gebied in en verdronk. De politie heeft de gehele nacht gezocht maar werd volgens een woordvoerder door de duisternis gehinderd. Pas tegen de ochtend konden de honden met de karabijn worden neergeschoten. Eén hond wist zich al bloedend naar huis te slepen. Het bloedspoor leidde de politie naar de eigenares. Zij bleek al eerder te zijn gewaarschuwd, de honden niet los te laten. BEEK Bij een verkeerscontrole in het Limburgse Éeek heeft de rijkspolitie gis teren een auto met een zelfgebouwde LPG-installatie in beslag genomen. De automobilist had een in de kofferbak een losse butagasfles liggen die via een tuins lang en een koppelstuk met de motor was verbonden. De man, een inwoner van Neerbeek, verklaarde dat hij van de installatie geen gebruik maakte en slechts op weg was om de gasfles te vul len voor gebruik in de keuken. De poli tie sprak van een rijdende bom en heeft tegen de eigenaar proces-verbaal opge maakt. De auto wordt vandaag nader on derzocht. Minister ontlast civiele rechtspraak DEN HAAG Minister Korthals Altes van Justitie wil de mogelijkheid verrui men dat civiele rechtspraak plaats vindt door enkelvoudige kamers van de recht bank. Dat staat in een voorstel dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. Op deze manier wil de bewindsman de rech terlijke macht ontlasten. Momenteel dient een civiele zaak voor een meervoudige kamer, met de moge lijkheid van verwijzing naar een enkel voudige kamer. Korthals Altes stelt voor dit nu om te draaien. In hoger beroep blijft de meervoudige kamer gehand haafd, zij het dat familiezaken onder be paalde omstandigheden mogen worden verwezen naar een enkelvoudige kamer. Transsexueel mag 3; geboorte-acte wijzigen DEN HAAG Transsexuelen kunneiVA vanaf vandaag de geslachtsaanduiding1 in de geboorte-acte laten veranderen00 De nieuwe wet verstaat onder transna sexuelen mensen „die de overtuiging." hebben tot een ander geslacht te horef'J dan vermeld staat in hun geboorte-actDn! en die lichamelijk aan het verlangdun geslacht zijrt aangepast". De wet stel°rf als voorwaarden voor de verandering" van de geslachtsaanduiding in de ge"*1 boorte-acte dat de betrokkene niet ge>r 1 huwd is, en dat de betrokkene die aF6£ mannelijk in de geboorte-acte vermei001 staat, niet meer in staat mag zijn kind^"r ren te verwekken. De betrokkene dU*" als vrouw vermeld staat, mag niet mee"" in staat zijn kinderen te baren. HOOGELOON Even buiten het plaatsje Hooge loon m de Brabantse Kempen bij Eindhoven woonde in de tweede eeuw na Christus een wel gestelde hereboer. Puis sant rijk was-ie en daarom kon hij het zich veroorlo ven met duur geïmpor teerd bouwmateriaal een Romeinse villa te bouwen. De Romeinen hielpen met de inrichting van het huis en brachten hem wat be schaving bij. Op zijn beurt bestierde de dankbare boer de nederzetting en hief belasting over de agrarische produktie. Een aardige anekdote, zo lijkt het. Sinds kort weten we ech ter dat het werkelijk zo was, daar in Hoogeloon. Tussen de maisvelden en bossen in, zijn ongeveer dertig studenten uit heel Nederland bezig met een secuur werkje. Op een stuk open terrein graven ze stukje bij beetje een vlakte af, met een schep of iets kleiners, soms zelfs met de blote han den. Elk stukje hout. steen of ijzer dat ze vinden wordt zorg vuldig schoongemaakt en op geborgen, de vindplaats tot op de centimeter nauwkeurig ge registreerd. Ze worden er geen van allen voor betaald, want dat graven doen ze voor hun studie of gewoon voor de lol. Ontdekking Tussen de werkers in loopt drs. J. Slofstra, archeoloog aan de Vrije Universiteit van Am sterdam en tussen april en ok tober projectleider in Hooge loon. Het Archeologisch Insti tuut van de VU is in die perio de meestal totaal verlaten, im mers: een archeoloog die van tijd tot tijd niet kan graven is niet gelukkig. Slofstra heeft niet zo zeer de vondst te melden van een drie hectaren grote nederzetting van enige tientallen boerderij en en een Romeinse villa uit de tweede eeuw na Christus die zijn namelijk al enige jaren geleden opgegraven. Veel inte ressanter aldus Slofstra, is de vraag hoe het leven in de ne-' derzetting verliep. En omdat de archeoloog en zijn mede werkers verder groeven is daar nu een aardig beeld van ontstaan. Bovendien hebben de onderzoekers er zicht op gekregen hoe de Romeinen hun noordelijk rijksdeel be stuurden. „Het paaien van het dorps hoofd, het besturen van een nederzetting via gedelegeer den; het is voor het eerst dat zoiets in Noordwest-Europa is blootgelegd", zegt Slofstra. De (Romeinse) leefstijl van de Hoogeloonse hereboer kwam Slofstra en zijn medewerkers bekend voor. Dorpshoofden in het voormalige Nederlands-In- dië hielden er immers dezelfde gewoontes op na; velen raak ten vernederlandst en werden voor hun trouw af en toe be loond met presentjes. Ook deze man had contacten, maar dan met Romeinen. „We hebben een compleet beeld van het le ven in een inheemse nederzet ting met een inheems dorps hoofd onder Romeinse bezet ting", zegt Slofstra. De Romeinse villa stond in een dorpje met tussen de vijf tig en tachtig inwoners, die in houten boerderijen woonden met acht a tien erven. Men haald? water uit houten put ten. Eén boerderij werd be woond door een smid. Op die plek hebben de onderzoekers een aantal kettingen, messen, ovens, en veel smeedslakken gevonden. In een van de hoe ken van de nederzetting was een centrale opslagplaats waar de dorpelingen hun graan be waarden. „Dat was veiliger, want de boerderijen vlogen nogal eens in brand", doceert Slofstra. Dan de stenen villa met dak pannen uit (waarschijnlijk) Limburg. Daarin werd centra le verwarming aangetroffen, sjiek aardewerk, geïmporteerd glaswerk. Alles duidt erop dat de man uitstekende con- >qp er' Er moet nogl heel wat werf worden verricht in Hoogeloon, maar inmiddels i hebben de i archeologen J een aardig ji beeld r gekregen va de leefstijl in de Romeins» villa die daai werd opgegraven: necties had met de Romeinen. „Die Romeinen hadden hier in de bush-bush niets te zoeken. Dus zorgden ze dat iemand hun zaakjes hier voor hen re gelde. De dorpsoudste profi teerde van de „beschaving op afstand", zoals Slofstra het uit drukt. Badcomplex De man is rijk geworden van zijn baantje, dat is wel zeker. De produktie van de nederzet ting werd naar alle waar schijnlijkheid op de markt van Tongeren of het nu Belgische Grobbendonk verhandeld. De man was zo welgesteld dat hij zich een groot badcomplex kon veroorloven. Slofstra en zijn mensen vonden resten van kranen, kleppen, zalfjes, par fumflesjes en andere zaken die het beeld van de grootse en verfijnde leefwijze van deze inheemse inspecteur bevesti gen. Een pikant detail: de Bra bantse boer had een voorliefde voor oesters. De boeren van de nederzetting waren „hoogstwaarschijnlijk" verplicht diensten te verrich ten voor dit dorpshoofd. „Waarschijnlijk", want archeo logie is vaak een combineren E) van mogelijkheden en waai»en schijnlijkheden. „Een bijzor' der complex", noemt Slofstr h het terrein, waar nog heel gegraven zal worden deze z<r.' mer. Eén mysterie is nog ni€<lnS opgelost. Waarde diende d poel met de houten beschoei ingen voor? Slofstra: „Maa ook daar komen we nog wtj achter". ARJEN VAN DER SA] DEN HAAG Een tien tal met afschieten be dreigde damherten ver huist in de winter van Paleis 't Loo naar het pretpark de Beekse Ber gen in Hilvarenbeek. Het gaat om een proef: er wordt afgewacht hoe de her ten het in deze omgeving doen. Als de proef een succes wordt kunnen meer damherten van 't Loo naar de Beekse Bergen. Onlangs werd bekend dat de Kroon alle 300 damherten in het gebied wil laten afschie ten. Dat plan heeft in ons land tot veel protesten geleid. Het pretpark had aangeboden alle 300 herten op te nemen. Overigens was het oorspron kelijk de bedoeling de dam herten verspreid over een aantal jaren af te schieten. Ook nu worden er elk jaar damherten afgeschoten om de kudde niet nóg groter te laten worden. Deze herten eten het jonge bos op 't Loo op en bo vendien is bijvoeren vrij kost baar, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. In het gebied le ven volgens de RVD veel te veel herten. Het Tweede-Kamerlid Van Noord (CDA) vindt overigens dat de ministers Braks (Land bouw) en Ruding (Financiën) een oordeel moeten geven over het plan van de Kroon om 300 damherten bij het pa leis Het Loo af te schieten. Van Noord vraagt zich af of met het plan van de Kroon de belangen van het onvervang bare natuur- en recreatiege bied Het Loo wel zijn ge diend. Hij wijst er op dat de damherten al vele jaren on derdeel zijn van het gebied. zijn voor het afschieten van de herten. Hij wil verder een schema te zien voor het doden van de herten. De CDA'er wil bovendien inzicht in de op stelling van de bewindslieden bij toekomstige plannen voor het afschieten van wild. ROTTERDAM De Stichting Surinaamse Vluchtelingen Makmur in Rotterdam beraadt zich over acties om de uitzet ting van twintig uit Suri name gevluchte „verzet strijders" te voorkomen. De stichting zal onder meer de hulp inroepen van het Hoge Commissari aat voor Vluchtelingen, Amnesty International en Tweede-Kamerfracties. De advocaat van Makmur, mr# Japajoe, heeft inmiddels om herziening van de beschikking verzocht. Hij beraadt zich nog over verdere juridische stap pen tegen de uitwijzing. Vol gens voorzitter Paul Somo- hardjo van Makmur zou terug keer naar Suriname een „ze kere dood" betekenen, omdat de twintig zich met verzetsac tiviteiten hebben beziggehou den. De twintig Surinamers kregen onlangs van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie te horen dat zij voor 5 augustus Neder land moeten verlaten. Zij ko men niet in aanmerking voor een verblijfsvergunning, even min zal hun de status van vluchteling worden verleend, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestigd. „We hebben de asielzoekers op hun eigen indi viduele merites beoordeeld, maar er waren voor ons geen gronden die leiden tot het ver lenen van enige status". Behalve de twintig Surina mers zitten in Rotterdam nog eens zeventig tot tachtig Suri naamse vluchtelingen te wachten op een beslissing over hun asielaanvraag. Somohard- jo vreest dat ook zij een afwij zende beschikking zullen krij gen. fan wijt" <rhei non In de modder Toen de eigenaresse van dit paard haar dier uit de wel in Oostzaan wilde halen zakte het tot de buik in de drassige bodem. Er moesten heel wat helpende handen aan te pas komen, eer het dier weer vaste grond onder de voeten had. DEN HAAG Het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag raadt de consument het zelf wecken van groenten of vlees af wegens het ge vaar van voedselvergifti ging door botulisme. Het wecken of „inmaken" zoals het ook wel wordt genoemd van fruit of met azijn aangezuurde groenten kan volgens het bureau daarentegen geen kwaad. De laatste jaren wordt wecken uit een soort nostalgie weer toegepast. Volgens de woord voerster zijn de omstandighe den voor het wecken in de laatste decennia sterk gewij zigd. Het water dat wordt ge bruikt is van mindere kwali teit en in de meeste huizen zijn nauwelijks meer kelders te vinden waar de glazen potten in een ideale temperatuur kunnen worden weggezet. Bo vendien weten veel mensen niet meer precies hoe ze moe ten wecken. Bij het wecken worden de meeste micro-organismen ge dood en door de goede afslui ting van de weckfles kunnen geen nieuwe micro-organis men bij het ingemaakte pro- dukt komen. De houdbaarheid lijkt gegarandeerd, maar he laas is dit niet helemaal waar. Sommige micro-organismen vormen sporen die bestand zijn tegen hoge temperaturen en die na verloop van tijd weer kunnen uitgroeien tot bacteriën, die het produkt kunnen bederven of op een andere manier ongeschikt ma ken voor consumptie. De botu lisme veroorzakende bacterie Clostridium botulinum kan onder dergelijke omstandighe den in de weckfles extra goed groeien, omdat hij geen „con currentie" heeft van andere bacteriën die wel worden 'dood. Tijdens de groei maakt de ba terie een zeer gevaarlijke gUr^r tof, die zich hecht aan de r, nuwuiteinden en ernstige vèToe lammingsverschijnselen vontj oorzaakt, vaak met de dood Car gevolg. In een zure omgeviuesj kan het door botulisme vL oorzaakte gif niet ontstaa>en' Daarom kunnen aangezuurBen' groenten wel worden gewecgcbi evenals fruit waarin van nalran re zuren voorkomen. Het v^an werken van groenten kan vi gens het Voorlichtingsbure^ het beste in de diepvries. aa In een huishouden kan Kan groente nooit zo worden vkaai werkt als in de industrie, wjben alle geconserveerde groente aan] glas en blik altijd ruim bov| de 100 graden Celsius wor verhit. De enige mogelijkhrf161"5 is nog de ingemaakte groentDp h direct voor het eten opnieu te koken, maar dan blijft f— nauwelijks iets lekkers ovL-_ aldus de woordvoerster. SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" APELDOORN Vol strekte chaos bij de par keerterreinen van Berg en Bos, grote drukte in Hoenderloo: Scouting Nederland trad naar bui ten. Het spel van ver kennen bleek nog of weer velen aan te spre ken. De terreinen van de Jubileum-jamboree 1985 werden gisteren over stroomd met ouders, fa milie, vriendjes of ge woon belangstellenden. Het aarzelende zonnetje in de morgenuren zal er zeker aan hebben meegewerkt dat zo- velen deze dag richting Apel doorn togen. De rijen bij de kassa van park Berg en Bos hadden zich echter nog nau welijks naar binnen gewor steld of de eerste regen begon alweer te vallen. Velen ble ken daar echter op gerekend te hebben; paraplu's, regen kleding en laarzen waren in voldoende mate aanwezig en bovendien klaarde het in de loop van de middag weer wat op. Het optreden van de ver schillende groepen op dit ju bileumfestival ondervond enige vertraging, maar de „abseilbaan", de engelse wentelteefjes, de duitse pan nekoeken, de lijnbaan waar je echt touw kon slaan en de vele typische scoutingbezig- heden met hout en touw mochten zich in een grote be langstelling verheugen. Ouders van de hier in nattig heid en modder kamperende scouts zochten moeizaam naar hun kroost in de, on danks plattegrondjes, vaak niet eenvoudig te vinden subkampen. Iedere groep heeft zijn eigen grondgebied, keurig afgepaald en herken baar aan groeps- en/of lands- vlaggen. Zolang men echter niet weet in welke hoek van het kamp de gezochte scou tinggroep gelegerd is, is het moeilijk zoeken. Op die ma nier echter.kwamen de fami lieleden wel in aanraking met de opbouw van het kamp. Ze bewonderden vaak de ingenieuze bouwwerken, waren verrast over de vele kranen en toiletten. Broertjes en zusjes waagden het zich te laten grimeren of door de schoonheidspecialist te laten behandelen, ze klauterden in de touwladders of probeer den het levensgrote schaak- of damspel, sprongen op het grote luchtkussen of bliezen hetelucht-ballons op. De kampleiding zuchtte maar eens over de zoveelste regen bui. Begin deze week moes ten er al verschillende activi teiten afgelast worden. Voor zeilen op het IJsselmeer woei het te hard, surfen was ook niet aantrekkelijk en zweef vliegen gaf problemen. Wel werden dinsdagavond in de heftige regens- en onweers buien een honderdtal primi tieve kampeerders, die ge-| acht werden de nacht door tel brengen onder een zeiltie op] de Achelse hei, opgehaald en naar het subkamp terugge haald. Woensdag gingen de' geplande centrale activiteiten1 gewoon door. In Hoenderloo! lieten de oudere scouts inwo ners van het dorp en vakan tiegasten op hun wijze zien, wat de beweging van Lord, Baden Powell ook nu nog be-1 tekent. Ook hier veel hout-j en bouwwerken, tenten met binnenactiviteiten. Overal j waren de buitenlandse groe pen duidelijk aanwezig, vaak trots voorgesteld aan de be zoekende ouders of vriendei

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4