Veel kritiek op AbvaKabo dagjes mens „Sexistische'' student trekt kort geding in Weekenddrukte vooral op buitenlandse wegen FNV-BONDEN: 36-URIGE WERKWEEK MOET NUMMER ÉÉN ZUN Dagboek van een Applaus voor Felix Minderzoutlozingen maken Rijnwater lang niet rein *2 3INNENLAND EetdócSouxont DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3 Vederland moet EG 100 niljoen terugbetalen )EN HAAG De Nederlandse overheid is for- neel nog niet op de hoogte dat zij 100 miljoen gul len moet terugbetalen aan de Europese Gemeen- chap omdat het geld niet is gebruikt overeen komstig de EG-richtlijnen. Volgens de Europese Commissie zou ons land ten •nrechte 75,3 miljoen uit de EG-kas hebben ont- angen om de ingestelde vangstcontingenten voor •is te compenseren. De Nederlandse vissers wer- len later betrapt op overschrijding van die contin enten. Verder zou Den Haag ten onrechte EG- geld hebben ontvangen voor een programma om Ie produktie van magere-melkpoeder te vergro- en. De regering moet de daarvoor ontvangen 25 niljoen gulden eveneens terugbetalen. Het is aarom nog niet te zeggen wie moet betalen, het ninisterie van financiën of het ministerie van andbouw en visserij. Wiegel wel op verkiezingspad LEEUWARDEN De saris van de koningin in Fries land, Hans Wiegel, zal in de ko mende verkiezingstijd „af en toe" optreden in de landelijke cam pagne voor de VVD. Wiegel hier over: „Ik denk dat ik wel eens een aardige spreekbeurt houd. Niet als cdk in Friesland, maar als erelid van de VVD. Al was het alleen maar omdat ik die spreekbeurten met volle zalen en levendige debatten altijd een van de mooiste dingen heb gevon den". Wiegel zei een en ander voor de KRO-microfoon in ge sprek met Ad Pilgram. DEN HAAG Dit weekeinde worden op de Nederlandse wegen weinig problemen verwacht. Wel is er veel verkeer te verwachten op de autosnelwegen rond Breda en Eindhoven, de A-12, Den Haag-Duitse grens, tussen Utrecht en Maarsbergen en tenslotte de A50/N50, Apeldoorn-Arnhem, voor Beekbergen en tussen Beek bergen en Arnhem in beide rich tingen. Dit komt, aldus ANWB en politie, door de wisseling van de vakantiegangers. In België wordt het druk op alle wegen richting kust en Ardennen en verder alle belangrijke door gaande wegen richting Luxem burg en Frankrijk. In Frankrijk wordt bijzonder veel verkeer verwacht. Daar zullen komend weekeinde opnieuw 9 miljoen weggebruikers op pad zijn. De drukte concentreert zich zaterdag op de wegen richting zuiden en westen en vrijdagmid dag en -avond rond Parijs. Knel punten in zuidelijke richting zijn de A6/7/A9, Beaune-Lyon-Mont- pellier, de N20, Orléans-Vierzon, de N23, Le Mans-Angers, en ver der de wegen rond Bordeaux, Lyon, en Limoges. Ook in West-Duitsland zal het zeer druk zijn op vrijwel alle doorgaande wegen, in zowel noor delijke als zuidelijke richting. Bij de grensovergangen Salzburg/Au tobahn en Pfronten/Reutte moet rekening worden gehouden met wachttijden. Op vrijdag en zater dag zullen bovendien de meeste benzinestations in de omgeving van belangrijke grensovergangen overvol zijn. Geadviseerd wordt van de autosnelweg af te gaan en op de secundaire wegen te tan ken, „waar bovendien de benzine goedkoper is". sociaal-economische redactie) DEN HAAG De meeste 'J FNV-bonden zijn onaan genaam verrast en teleur gesteld over het voorstel /an het AbvaKabo-be- »tuur de eis van een 36- arige werkweek voorlopig :e laten vallen en in te ruilen voor koopkracht verbetering. Overigens heeft inmiddels ook de CN V-ambtenarenbond CFO laten weten voor volgend jaar geen heil meer te zien in een verdere verkorting van de werkweek, zoals CFO-voorzit- ter De Jong gisteren op de te levisie liet weten. Eind deze maand vinden al de eerste ge sprekken plaats over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor ambtenaren in 1986. Binnen de FNV toonden bondswoordvoerders zich gis teren nogal verbaasd over de koerswijziging van de Abva Kabo. Dick Visser, voorzitter van de op een na grootste bond, de industriebond FNV, noemt het besluit van de amb tenaren in strijd met de af spraken binnen de FNV, dat korter werken duidelijk num mer één moet zijn. Visser heeft wel begrip voor de financiële argumenten van de ambtenaren, maar volgens hem had het mogelijk moeten zij koopkrachthandhaving met korter werken te combineren. „Dat is ons in een aantal con tracten dit jaar al gelukt". Voorzitter Thomasson van de Dienstenbond FNV vindt dat de ambtenaren „een verkeerd besluit" hebben genomen. „Toen we destijds met arbeids tijdverkorting begonnen wis ten we dat het geen eenvoudi ge weg was en dat er de nodi ge hobbels moesten worden genomen. Het is nogal makke lijk om dan ineens te zeggen: we houden er nu effe mee op!" Thomasson vindt ook dat de ambtenaren hun ommezwaai wel eens eerst in FNV-ver- band aan de orde hadden mo gen stellen. „Er zijn immers afspraken over korter werken gemaakt. Dan moet je die niet zomaar zonder overleg naast je neer leggen en je eigen weg gaan. Ik vind dat geen stijl". De voorzitter van de Diensten bond vindt dat de ambtenaren zich aan de zijde van de werk gevers hebben geschaard door te pleiten voor een evaluatie van de 38-urige werkweek. „De AbvaKabo had zich wel eens wat meer aan de FNV ge legen kunnen laten liggen". In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers er deze weken in ei gen land op uit Van noord naar zuid en van west naar oost doorkruisen zij e lage landen om dage lijks een zeer persoonlijke impressie te geven van zo merse evenementen vol vakantievertier. In sommi ge gevallen kan het zelfs een waardevolle tip ople- en voor een dagje uit. Zo bezocht dagjesmens Piet Snoeren de tentoon stelling „Zon- en windspe len '85" te Hoek van Hol land, die nog tot en met komende zaterdag geheel gratis te bezichtigen is. Wel eens een waterhoentje gezien dat zich boos maakt? Het zet de veren van zijn achterlijf op om groter, dus gevaarlijker te lijken, en stuift vooruit. De Zonne-zil- verpijl doet hetzelfde. Alleen zet hij geen veren, maar een zonnepaneel op, en stuift hij vooruit met een snelheid van 75 km per uur, hetgeen voor waterhoentjes onhaal baar is, hoezeer deze drift koppen dat ook zouden wil len. De Zonne-zilverpijl vormt het klapstuk van de tentoonstelling „Zon- en windspelen '85", die gehou den wordt op het terrein van de stichting „Energie Anders" te Hoek van Hol land. Het voertuig is ontwik keld door Mercedes en loopt geheel op zonne-energie, ge leverd door de 432 cellen van 10x10 cm, waarmee het dak is bedekt dat in de rich ting van de zon kan worden opgeklapt. Drie maanden oud is deze zonnewagen pas, maar hij heeft al de wed strijd Bodensee-Genève ge wonnen, 58 mededingers achter zich latend. Tijdens de etappe van Neuchêtel naar Lausanne nam coureur Peter Bauer een berg aldaar stijging 10 procent) met een vaart van 42 km in zijn eer ste versnelling. Dat zegt wel iets over de energie die uit zonlicht kan worden ge haald, mits er het nodige technisch vernuft aan te pas komt. En zulks is natuurlijk precies de bedoeling van de ijveraars voor alternatieve brandstoffen. De Zonne-zil verpijl is meer een reclames tunt dan een auto. Wind-auto's zouden dezer dagen overigens beter op hun plaats zijn, want stuif zand vlaagt als schuurpapier over het verlaten plaveisel. Er staat een bries, die, ver telt het instrumentenpaneel van de windturbine met ca talogusnummer 10A, uit schieters heeft van 20 meter per seconde. Nou: wind-au to's staan er ook, twee in ge tal. De ene is gebouwd op het chassis van een gewone personenwagen en kan de druk nog wel aan van de windmolen met de spanwijd te van een albatros, die op de motorkap zit gemonteerd. Maar de tweede werd gecon strueerd met behulp van twee fietswielen plus een stepwiel en bij elke wind stoot helt hij gevaarlijk over. „Daarmee zou ik me niet op de E9 durven wagen", zegt een omstander hoofdschud dend. Betrouwbaarder lijkt de zon- ne-boot. „Varen op zonlicht, een primeur voor Europa" jubelt de catalogus. Hij is ontworpen door de gebroe ders Gerd (15), Ton (14) en Frans-Joseph (13) uit het Brabantse Megen. Men moet zich er een polyester roei bootje bij voorstellen waarop in het midden een schuin dakje van zonnecellen staat die een elektromotor met een vermogen van 40 Watt aandrijven. „We hebben al een snelheid van 27 knopen bereikt. En dat in het Ne derlands klimaat", zegt Gerd gelovig. Vervolgens telt hij de voordelen van varen op zonlicht af. „Bijtanken is niet meer nodig, dus geen oponthoud tijdens de vaart. Een oneindige actieradius waardoor een atlantische overtocht binnen handbe reik is. En de schipper wordt gedwongen alleen bij mooi weer te varen waardoor de romantiek van de scheep vaart weer een kans krijgt". Geen twijfel mogelijk in welk beroep Gerd het straks helemaal zal gaan maken. Verkoper. „Energie Anders" gele pijlen wijzen de weg is een particuliere stichting die onder meer gesubsidieerd wordt door het ministerie van economische zaken. Veertig bezoldigde mede werkers zijn het hele jaar door actief met reizende voorlichtingsprojecten, met het organiseren van cursus sen en congressen en met wetenschappelijk onderzoek naar duurzame energie, ver telt een bereidwillige jonge man aan de balie. Ook blijkt hij te handelen in milieu vriendelijkheid. Voor 69 gul den heeft hij een zonnepa- neeltje ter grootte van een pocketboek in de aanbie ding, waarop een transistor- radio kan spelen. „Geen mi lieu-onvriendelijke batterij en meer", zegt hij er ten overvloede bij. Waarschu wing: Het paneel kan de op gewekte energie niet bewa ren. De radio doet het alleen overdag en de zon moet schijnen. Misschien leuk voor in de zonne-boot wan neer die ter hoogte van de Azoren is aangekomen, be denkt deze dagjesmens. Hij gaat naar huis met een aan steker van 17,50. Het ding bestaat uit een schoteltje van blank metaal, in het hart waarvan een spiraaltje zit gemonteerd. Het uiteinde van het spiraaltje valt pre cies samen met het brand punt van het schoteltje. Een sigaret er in schuiven, de juiste stand zoeken ten op zichte van de zon en hup, binnen vijf seconden krin gelt de rook omhoog. „Geen gebruik meer van werg- werp-aanstekers", zegt de jongeman automatisch. Een aardige tentoonstelling. Maar het aardigst is eigenlijk de 14-jarige Felix. Hij had al enig opzien gebaard toen werd halt gehouden bij een windmolentje met de aan prijzing zeer geschikt te zijn voor de stroomvoorziening van boot of buitenhuisje. „Zal ik uitrekenen of het voor u rendabel is?", had hij aangeboden. Even later en ergens anders was hij er weer, ditmaal bij de zuinig heidsmobiel THE-2, die ooit een wereldrecord heeft ge vestigd door 894,3 kilometer te rijden op één liter super- benzine. „Let op de wielen", schoot hij te hulp. „Helemaal dicht, net als bij de racefiet sen waarop ze in de Tour de France een tijdrit rijden Vervolgens dook hij op bij de auto die door TNO ge schikt is gemaakt om te rij den op methaan- alcohol. Aan de motor zelf is niets veranderd behalve de sproeier in de carburateur", schudde hij uit de mouw. „Er zit een sensor in, een elektronisch apparaat dat voortdurend met lichtmeting in de leiding uitrekent hoe de mengverhouding van de brandstof is. Dit verhou dingsgetalenz. Applaus voor Felix. Hij zit op het spoor waarop Jan Adriaensz Leeghwater en Cornelis Lely, Anton Philips en An thony Fokker hem zijn voorgegaan. Er is hoop voor de natie. PIET SNOEREN De Zonne-Zilverpijl, de snelste zonne-auto ter wereld die zijn energie haalt uit 432 zonnecellen. Voorproefje Een voorproefje van Sail '85. Linkboven de Zeewolf, de Ne derlandse klipper van 42 meter lengte die vandaag meedeed aan de parade. Linksonder de Columbiaanse driemastbark Gloria, één van de vierkant getuigde schepen. Daarnaast de ogenschijnlijke warboel van touwen op de Mexicaanse wind jammer Cuauthemoc, waarvan de naam op de boeg door één van de bemanningsleden netjes wordt opgeschilderd. Rechts onder een luchtfoto van dit Mexicaanse schip, dat liefst 92 meter lang is, aan de Amsterdamse kade. Uit de foto boven blijkt al een beetje dat er veel mensen belangstelling hebben voor Sail '85. De organisatie verwacht twee miljoen kijkers; honderden van hen brachten de nacht door in auto of caravan langs de oever van het Noordzeekanaal, waar de schepen vanochtend in optocht doorvoeren. De geschorste student en zijn advocaat, mr. J. Mathijsen. AMSTERDAM R. van Nieuwenhof, de van „sexis- tisch" gedrag beschuldigde student psychologie aan de Vrije Universiteit van Amster dam, heeft het kort geding te gen de universiteit gisteren in getrokken. Het college van bestuur van de universiteit had Van Nieu wenhof net als drie andere studenten, in juni de toegang tot de universiteit ontzegd en gekondigd dat hij ook voor het studiejaar '85/'86 nergens op hoefde te rekenen. De 34- jarige Van Nieuwenhof ont kent echter zich aan sexistisch gedrag schuldig te hebben ge maakt. Hij wilde met het kort geding het besluit van het col lege ongedaan maken. Rechtbankpresident mr. B. As- scher maakte de raadsman van Van Nieuwenhof echter duidelijk dat het kort geding te vroeg is aangespannen. Tij dens de rechtszitting bleek na melijk dat de student eerst nog beroep kan aantekenen bij de Universiteitsraad en het Colle ge van Geschillen. Hij dient eerst die wegen te bewande len. Krijgt hij bij raad of colle ge nul op rekest, dan kan hij alsnog een geding aanspannen. Het besluit om het geding in te trekken op advies van As- scher overigens werd pas genomen na twee en een half uur heen en weer gepraat. Uit gebreid kwam het vermeende sexistische gedrag van de stu denten aan bod. De groep zou regelmatig vrouwelijke stu denten hebben lastiggevallen met „sexistische, mensonteren de en intimiderende opmer kingen". Dat zijn althans de klachten van twaalf vrouwelijke stu denten, die zeggen onbekend te willen blijven met het oog op eventuele represaille. Vol gens Van Nieuwenhofs raads man zijn de klachten „leugens en halve waarheden". „Van Nieuwenhof is boven dien niet of nauwelijks ge hoord, de klachten zijn alleen tegen de groep en niet tegen Van Nieuwenhof persoonlijk gericht, en mijn cliënt kon zich niet tegen de klachten verweren omdat die hem on bekend waren", aldus de raadsman. Negen jaar geleden werd het zogenoemde Rijn-zoutverdrag gesloten, nadat ontoelaatbaar hoge zoutconcentraties in de Rijn werden aangetroffen. Da gelijks lozen de Franse kali- mijnen 20.000 ton pekelwater in de Rijn. Dit komt neer op dagelijks anderhalve kilo zout voor iedere Nederlander. Vooral de tuinders in het Westland hebben te lijden on der die lozingen, omdat ze het Rijnwater gebruiken voor de besproeiing van hun gewassen. Ze schatten de jaarlijkse scha de door het zout op ongeveer dertig miljoen gulden. Frankrijk legde in het Rijn verdrag vast de zoutstortingen te verminderen met een derde binnen 18 maanden nadat de bij het verdrag betrokken par lementen dit zouden hebben goedgekeurd. Door allerlei vertragingen bij de uitvoering van het project, politieke on- kMSTERDAM De ^"J^tichting Reinwater is niet 4,""r nthousiast over de toe- :egging van Frankrijk net ingang van 1 januari '987 te beginnen met de ig van afvalzout uit Elzasser kalimijnen. iet heeft al veel te lang eduurd voordat Frank- ijk tot ceze gedeeltelijke ■pslag overgaat, vindt de nilieu-organisatie. En rerder zou dit de lozing ^an de overige ruim drie niljoen ton per jaar legali- eren. De stichting laarom van mening dat fle Nederlandse regering [erechtelijke stappen noet nemen om de opslag an al het afvalzout af te Iwingen. 'dzij- llllllll RIEMELS wil en het verzet van de Elzas ser bevolking tegen de injecte- ring van het zout, is er tot nu toe nog geen gram zout uit de Rijn gehouden. Nederland zet te uiteindelijk begin juni van dit jaar de handtekening onder het akkoord. De Fransen heb ben daardoor tot begin 1987 de tijd om hun beloften in te los- Inmiddels zijn de Franse kali- mijnen begonnen met proefbo ringen in de Elzas om te on derzoeken in hoeverre men het zoutafval daar in de grond kan opslaan. Dat gebeurt in de rond Mulhouse gelegen dorpjes Reiningue en Chalampe, waar men al tot een diepte van 100 meter zou zijn gevorderd. Zware apparatuur is inmiddels ter plaatse om verder te kun nen boren tot een diepte van 1800 meter, waarop het zout zonder gevaar zou kunnen worden opgeslagen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3