Parkeerautomaten nachts achter slot en grendel STAD OMGEVING (Sowuvnt# Eerste zeilschepen in Galgewater Opknappen huizen Merenwijk kost 1,5 miljoen gulden om vernielingen te voorkomen 4gst voor Pressie rjaagt i'n!0eristen LEIDSE LAKENFEESTEN WONINGEN PAS TWAALF JAAR OUD DINSDAG 30 JULI 1985 PAGINA 9 Winkeldieven gepakt LEIDEN Bij verschillende winkels zijn gisteren winkel dieven gepakt. Jongens van 12. 16 en 17 jaar werden bij V&D wegens een poging tot diefstal aangehouden. Twee kinderen van 12 jaar die er met wat boekjes ter waarde van bijna dertig gulden van door wilden gaan overkwam hetzelfde. Een 26-jarige vrouw werd gepakt toen zij ;r met kleren met een waar de van 228 gulden vandoor wilde gaan. Een 35-jarige Leidenaar werd betrapt in een supermarkt aan het Be vrijdingsplein en een 15-jari- ge Leidenaar in een super markt aan de Kopermolen. Vrouw aangerand LEIDEN Een 26-jarige vrouw uit Zet- ien heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van aanranding. De vrouw ver- Klaarde dat zij zondagavond rond kwart over negen op de Stationsweg werd las- ig gevallen door twee jongens. De jon gens waren handtastelijk en bleven haar volgen. De vrouw gaf de jongens een bil jet van honderd gulden waarop het tweetal er vandoor ging. Geen wateroverlast LEIDEN Ondanks de overvloedige regenval van de afgelopen nacht hoefde de Leidse brandweer niet in actie te ko men om te assisteren bij wateroverlast. Een woordvoerder van de brandweer noemde dat een opmerkelijke zaak. Ook de Leidse politie kreeg geen meldingen van wateroverlast. Veel geluidsoverlast door Lakenfeesten LEIDEN De viering van de Leidse Laken feesten heeft gisteravond en vannacht tiental len klachten over geluidsoverlast tot gevolg ge had. De herrie werd veroorzaakt door cafés op en rond de Nieuwe Beestenmarkt. De politie werd geconfronteerd met telefonisch klachten Lussen half twaalf en tien over een. De klachten kwamen niet alleen uit de directe omgeving van de Nieuwe Beestenmarkt maar Dok uit de Hansenstraat. De cafés hadden giste ren voor één keer toestemming om tot twee uur s nachts open te blijven. „Men had blijkbaar ten onrechte de indruk dat het feest ook op straat gevierd mocht worden", aldus een woordvoerder van de politie. De caféhouders hebben in opdracht van de politie ramen en deuren gesloten en de boxen van hun geluids installatie naar binnen gehaald. >2 3 OND AAN ZEE De itische bedrijven in de e yidhollandse kustgemeen- bef 3jn ontevreden over de Don van zaken in het nog lo- e seizoen. De tussenbalans 50 horeca, middenstand en g°§re dienstverlenende be- Intr'Bn is negatief. Behalve e-n lechte weer is de aange- ichi reputatie door de rellen »orig jaar aanleiding voor smensen- en vakantiegan- mom de badplaatsen te mij- 8.3 De uitdrukkelijke aanwe- d feid van voortdurend pa- politiemensen t voor neringdoenden een „De toeristen worden Pojdoor onbedoeld herinnerd de incidenten van vorig zegt een horecabaas in ond aan Zee. „De negatie- ubliciteit is voor ons fnui- d", zegt hij met speurende naar mogelijke klanten u v de nauwelijks gevulde Gi isjes. „Het strand van Eg- e a d (waar vorig jaar een jon bij een vechtpartij om ':Ff even kwam) lijkt wel be- v; Natuurlijk is zo'n rel chrikkelijk maar in de ia is de indruk gewekt, dat 2kk ond aan Zee het middel- is van agressiviteit, en i s ten onrechte. Dit jaar is arie og geen klap gevallen en attf zie je: voortdurend pa- (0 illerende politiewagens." 0 dejAlkmaarse officier van jus- mr. Botman vindt het nog roeg om een beeld te vor- i over het geweld en ande- j. i ellen in de kustgemeenten Najaar. Op grond van het be- ,a[ t aantal aanhoudingen en jg geleidingen heeft mr. Bot- i5 i wel de indruk, dat het in ida Noordhollandse kustge- '•01 nten dit jaar „rustig" is. 1- ar de bevolking is er niet R ers dan elders in het land". 0 de Provinciale VVV in on maar bevestigt men de on- 5 Sin v n appartemen- |0 hotels en andere accomo- e voor vakantiegangers, taatsen als Bergen, Schoorl Egmond aan Zee zijn nor- lt il gesproken in deze maan- :hi v°lgeboekt. Nu kan men nog moeiteloos onderdak Liaen", aldus het toeristisch lieradio storen IN Net zoals zondag had de rk gisteren veel last van ge- radioverbindingen. Zondag vijf rmal muziek uit de poli- ook gisteren was dat het half negen 's morgens ge- at de eerste keer en uiteinde- half vier vannacht voor het [et is steeds maar enkele minu- r het is toch een linke aangele- Surveillancewagens in de Me- zo nu en dan helemaal niet bereiken. Op die manier wor- aarlijke situaties opgeroepen", woordvoerder van de politie, is er nog niet geslaagd, dege- de storingen veroorzaakt op siel aan de Besjeslaan zaterdag 3 augustus huis. Dit is voorname- ]a bedoeld om verandering in de kattenpo- het dierente- zitten momenteel honderd katten te- dag van tien tot 'gerecht - ïan? blai wetfang Golek" is de titel hade film die zondag 4 teel stus in het Rijksmu- )an$ voor Volkenkunde dkale Steenstraat 1 wordt n. >ond. De film is voor- ;mbl van Nederlandse tekst ndc itirt ruim een half uur re» nn benoord ebe buurthuis Groen oord ere de Pasteurstraat it vanaf maandag 5 au- 1 is activiteiten voor de d Voor de kleintjes (4- 'n ar) zijn er tal van be- e P den zoals figuurzagen. 1 n. maskers maken en en elijke en uitstapjes naar eji Hand Ahoy in Rotter- en zwembad De Zijl. de kinderen die ouder dan 12 jaar zijn er film- stellingen, fietstochten, ^^voetbaltoernooi en be Ken aan Scheveningen. Wfftelmg en Duinrell. LEIDEN De eerste zeil schepen die meedoen aan de Sail-binnendoor-race zijn gisteren in Leiden ge arriveerd. Rond drie uur werd het expositie-schip de Isis als eerste in Voor schoten gesignaleerd. In totaal zullen zo'n 30 sche pen in het Galgewater in Leiden afmeren. De boten zijn via Brugge en Dor drecht in de Sleutelstad aangekomen en zullen vandaag verder varen naar Amsterdam waar Sail '85 wordt gehouden. De schepen doen Leiden aan in het kader van de Lakenfeesten. LEIDEN Zo'n anderhalf miljoen gulden steekt de wo ningbouwvereniging „Ons Doel" in een opknapbeurt van 342 woningen in de Meren wijk. De woningen zijn pas 11 a 12 twaalf jaar oud maar de aanhoudende stroom klachten van de bewoners van de 342 woningen aan de „Rodes" over met name lekkages en een ge brekkige ventilatie hebben ge leid tot het besluit van „Ons Doel" de woningen aan te pakken. Volgens een woord voerder van de gemeente gaat het om klachten die „een beet je vroeg komen", gezien de leeftijd van de huizen. Tot de opknapbeurt van alle woningen in het wijkje is be sloten wegens het grote aantal klachten. „Als er maar een paar klachten zijn, neem je een dergelijk besluit niet.. Maar de klachten waren op een aantal punten zo structu reel dat het geen zin meer had incidenteel te reageren. Dan wordt het repareren uiteinde lijk alleen maar duurder". Het gaat om eengezinswonin gen van verschillende typen. Van ruim 200 woningen moe ten de dakbedekkingen wor den vervangen. De asfaltlaag wordt verwijderd en moet plaats maken voor een nieu we. Bij alle 342 woningen wordt de ontluchting vanaf de zolder aangepakt. Op de zolderver diepingen van de woningen is de warmwatervoorziening en de installatie van de centrale verwarming aangebracht. Voor de luchtverversing die daarvoor nodig is, werden bij de bouw van de huizen pijpen in het dak gemaakt. Volgens de woordvoerder van de ge meente hadden veel bewoners klachten over de ventilatie die onvoldoende zou zijn en bo vendien is in een aantal geval len ook sprake van lekkages. De pijpen worden weggehaald en er komt één nieuwe voor in Na talloze klachten van de bewoners met name over lekkages is besloten tot een opknapbeurt van de 342 woningen aan de „Rodes" in de Merenwijk. de plaats. Volgens de architect die het voor het karwei is in geschakeld, zijn deze maatre gelen voldoende om alle klachten weg te nemen. Doorgerot Van 238 woningen moeten de gevels van de bergingen wor den vernieuwd. Tot deze maatregel is besloten, omdat bij veel huizen in het wijkje in de Merenwijk de gevels op sommige plaatsen volledig zijn doorgerot. Hier en daar kan door de gaten van buiten naar binnen worden gekeken. Dat geldt met name voor de plan ken die vlak boven de grond liggen. Verder worden bij alle wonin gen de dakbedekkingen van de bergingen vervangen en te vens worden de dakranden aangepakt. „Achteraf gezien is het onver standig geweest om de schuren van hout te maken, maar de architect wilde het nu eenmaal zo. Het probleem met die hou ten schuren is dat de onderste planken bijna altijd nat zijn dus dat moet wel gaan rotten. Bij de woningen van „Ons Doel" in de Merenwijk lag er ook nog eens grond tegen de planken aan omdat zo het leuk was plantenbakken tegen je schuur te hebben. Op die ma nier moet het natuurlijk wel fout gaan", meent de woord voerder van de gemeente. Een dergelijke constructie bij het bouwen van bergingen van woningen zou nu nauwelijks meer voorkomen. Nu worden vrijwel altijd gemetselde schu ren neergezet. De platte daken moeten vol- gens de gemeente maximaal 25 jaar mee kunnen. „Dat er nu al na elf of twaalf jaar zulke problemen zijn, is inderdaad niet zoals het hoort. Je krabt je natuurlijk wel achter de oren als je hoort dat het al zo snel fout gaat. Achteraf moet je constateren dat het allemaal beter had gekund, maar daar valt nu niets meer aan te van de gemeente. Het verhalen van de kosten op bijvoorbeeld de architect of de aannemer die de woningen in de jaren zeventig onder het toeziend oog van de gemeente hebben gebouwd, wordt uit gesloten geacht. De opknap beurt zal geen gevolgen heb ben voor de huren van de hui zen. Meevaller De woningbouwvereniging maakt van de gelegenheid ge bruik om aan de woningen ook wat gewoon onderhoud uit te voeren, maar verreweg het grootste deel van de 1,5 mil joen gulden is nodig voor het herstellen van de gebreken aan de schuren en de daken. Zo'n 330.000 gulden krijgt de woningvereniging vergoed in het kader van een regeling, die door het rijk is ontworpen om langdurig werklozen weer aan een baan te helpen. In zo verre is voor de woningbouw vereniging dus sprake van een meevaller, omdat het onder houd aan woningen, dat nu door de gebreken vervroegd wordt uitgevoerd, normaal ge sproken volledig uit eigen zak betaald moet worden. LEIDEN De kans be staat dat parkeerautoma ten binnenkort 's avonds worden binnengehaald, de nacht op een veilig plekje doorbrengen en de volgende ochtend weer op hun plaats wor den neergezet. De ge meente denkt aan deze maatregel na ervaringen op de Apothekersdijk en Boommarkt waar de dure apparaten regelma tig werden vernield. „Er loopt daar een vandaal rond die niet met zijn vingers van de automa ten kan afblijven", aldus een woordvoerder van de directie Verkeer. De twee parkeerautomaten aan de Apothekersdijk heb ben nauwelijks een cent op gebracht. Nadat ze in augus- Kis van het vorig jaar waren geplaatst, werden ze na een aantal eerste pogingen al gauw (in september 1984) on herstelbaar vernield. In het apparaat werd een gat ge boord en door deze opening goot men het verwoestende zuur S39. Ook de electronica in de automaat aan de Boom- markt liep niet meer te repa reren schade op. De twee apparaten aan de Apothekersdijk zijn inmid dels verwijderd, die aan de Boommarkt staat er nog. Deze affaire heeft de ge meente veel geld gekost; één automaat heeft een waarde van tienduizend gulden en daarbij grijpt men naast dui zenden guldens parkeergeld; de automobilisten kunnen immers gratis parkeren op de Apothekersdijk en Boom markt. Parkeerautomaten van dit type staan ook aan de Molenwerf, het Stationsplein, de Lammermarkt en de Kaasmarkt. Hiermee heeft de directie Verkeer alleen nog maar goede ervaringen. De twee parkeerautomaten Agent R. Veenstra van de Leidse politie in september 1984 bij een door zuur vernielde parkeerautomaat. worden op korte termijn weer op de Apothekersdijk geplaatst. Maar eerst wil men maatregelen treffen om de kostbare apparatuur te be schermen. Zo wordt gedacht aan een stalen plaat voor het bedieningspaneel. Deze zou elke avond moeten worden aangebracht en 's ochtends er weer afgehaald. Bij de direc tie Verkeer beseft men ech ter dat dit waarschijnlijk geen afdoende bescherming biedt. Dit heeft te maken met het feit dat de „vandaal" het gebruik van grove middelen als een schroevendraaier of bijl niet schuwt. Daarom wordt overwogen de auto maat 's avonds met een wa gen op te halen en hem 's nachts veilig op te bergen. Beide maatregelen kosten veel geld; werknemers van de gemeente moeten immers op incourante tijden (zoals donderdagavond en zaterdag) in actie komen om ze uit te voeren. Een woordvoerder van de politie zegt dat de Apothe kersdijk en Boommarkt de nodige aandacht hebben, maar dat wanneer iemand echt kwaad wil daar toch weinig aan te doen is. „We kunnen er nu eenmaal niet 24 uur per dag bij gaan staan", meent hij. Net als de woordvoerder van de directie Verkeer heeft ook hij ge ruchten gehoord dat een be woner uit de buurt van de Apothekersdijk het op de parkeerautomaten heeft voorzien. „Wie het is, weten we niet, anders hadden we hem natuurlijk allang ge pakt". De politiewoordvoerder vindt het niet zo'n gek idee om de apparatuur 's nachts naar binnen te halen. „Over dag zal het vernielen niet zo gemakkelijk gaan. Misschien is ophalen en terugbrengen van de automaten te combi neren met het afsluiten van de Haarlemerstraat". Deze winkelstraat zal binnenkort met palen worden afgesloten voor auto's. De afsluitbare palen zullen 's avonds en 's ochtends worden „bediend" door parkeercontroleurs. De politiewoordvoerder wijst er op dat oude methodes terug keren. „Vroeger gingen men sen van de gemeente de stad in om de straatverlichting aan en uit te doen". Vandalisme De Apothekersdijk en Boom markt zijn niet de enige plaatsen in Leiden waar par- keerapparatuur wordt ver nield. Onlangs nog zei wet houder J. Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) dat het vernielen van parkeermeters en -automaten een steeds groter probleem wordt. Ver wacht wordt dat deze vernie lingen alleen maar toe zullen nemen. Volgens Peters kan dit grote gevolgen hebben voor de financiële haalbaar heid van het parkeerplan. Dit plan, dat voorziet in be taald parkeren in de hele binnenstad en een sterke uit breiding van het aantal par keercontroleurs, moet kos tendekkend zijn, maar het is nog maar de vraag of dat on der deze omstandigheden lukt. De wethouder gaf toe dat hij niet weet hoe het van dalisme moet worden aange pakt. „Het wordt echt een groot probleem". In de laatste week van deze Leidse Lakenfeesten zijn er op het Stadhuisplein nog drie straattheatervoorstellingen. Morgen treedt vanaf twee uur doen", meent de woordvoerder EMU; Zo'n dertig schepen die deelnemen aan Sail '85 bezoeken Leiden. De eerste schepen arriveerden gisteren. het Belgische duo Wurre Wur- re op. Eigenlijk is Wurre Wur re een trio, want het bestaat behalve uit twee mannen ook uit een hond, die er een ge woonte van maken om, ge tooid met donkere zonnebril len, precies dezelfde handelin gen uit te voeren, hetgeen leidt tot prachtige visuele ab surditeiten. Donderdag 1 augustus treedt Ubu de clown met zijn pop penfamilie op vanaf twee uur. Ubu is een verschrikkelijk grote clown van drie meter hoog, die danst. Op een gege ven moment valt hij in slaap. Dan gaat zijn buik open en verschijnt er plotseling een miniatuur-poppentheater, waarmee een komische pop- penvoorstelling wordt ge speeld. De derde straattheatervoor stelling op het Stadhuisplein wordt vrijdag 2 augustus ver zorgd door de Brassband uit Los Angeles. De voorstelling begint om vier uur. De naam van de optredenden roept nog weieens misverstanden op, want het gaat hier niet om een brassband maar om vijf koper blazers die afkomstig zijn uit gerenommeerde Amerikaanse symfonieorkesten, die nu de wereld rondtrekken met een muziektheaterprogramma.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9