Botha voelt niets voor apart gesprek met Tutu j Moge ambtenaar in Liladrid vermoord „Schoonheidsfoutjes" ontsieren wereldjeugdfestival in Moskou ijchtse rtremisten iegering-Peres stelt besluit ivoering doodstraf uit Ll, Gesprek S jevardnadze met Shultz hoogtepunt bijeenkomst Helsinki 'agUITENLAND C«idócSoivuMit DINSDAG 30 JULI 1985 PAGINA 5 f# fll atelier lijdt nederlaag Hogerhuis De regering-Thatcher heeft nederlaag geleden in het Ho rnet HO stemmen voor en 136 aannam waarin de forse i overheid wordt gekritiseerd. Veel vatieve Hogerhuisledcn stemden 7|r deze motie van de Labour-partij. De "gering kan ondanks de motie het voorge len beleid gewoon uitvoeren, Maar na krappe meerderheid die het voorstel vo- I week in het Lagerhuis kreeg, was de timing in het Lagerhuis vooral een psy- flogische nederlaag voor Thatcher. De >ringsplannen voorzien in een forse «risverhoging, soms met 46 procent, voor iJunctionarissen in het leger, de rechter- i macht en topambtenaren. Vrouw springt in IJszee van schip OSLO Een 29-jarige vrouw uit de Oekraïne is tijdens een cruise met het Russische pas sagiersschip Maxim Gorki na bij Spitsbergen van boord ge sprongen. Ze heeft een kilo meter gezwommen om aan land te komen, aldus maan dagavond een woordvoerder van het Noorse ministerie van justitie. Na vier dagen ont moette de vrouw een Noorse ingenieur, met wiens hulp ze belandde in het ziekenhuis van Longyearbyen. de hoofd stad van Spitsbergen. Haar toestand wordt bevredigend genoemd. _#heime »ljenst iieunt 7930; E Generaal Pietro Mu- •ci, voormalig plaatsver- 'end chef van de Sismi, de 'j^jfaanse militaire inlichtin- lienst, is in Rome tot ne- jaar gevangenisstraf ver- ?ld. waarvan twee jaar aardelijk. De generaal schuldig verklaard aan nwerking met misdadi- verduistering van over- igeld en ongeoorloofd be- 1aVan explosieven. Twee an- voormalige functionaris- 62 werden veroordeeld tot J 1$ectievelijk acht jaar en zes einden en zeven jaar en j M maanden. Zij werden er- 232 beschuldigd in januari een koffer met explosie- in de trein Taranto-Mi- jQpnt te hebben gezet, om het UÖC"ierzoek naar de bomaanslag iet station van Bologna in een dwaalspoor te gen. De aanslag werd toe- hreven aan rechtse terro- n. Het proces is onderdeel een reorganisatie van de htingendiensten, waarvan inger werd vermoed dat zij itse terroristen steun ver- Nazi op vrije voeten HAMBURG Een rechtbank in Hamburg heeft een man vrijge sproken die werd be schuldigd van moord op drie joden en hulp bij de deportatie van 5.000 joden uit Zuid-Polen naar Auschwitz in 1942 en '43, De man, Harrie Schulz (70), werd vrij gesproken omdat de be wijzen tegen hem niet overtuigend genoeg wa ren. De aanklagers kon den maar een paar oog getuigen naar Hamburg halen. Queen-mum viert 85e verjaardag in een Concorde LONDEN Koningin-moe der Elizabeth van Engeland wordt volgende week getrak teerd op een vlucht per Con corde boven de Britse kust, ter gelegenheid van haar 85e ver jaardag. Dit heeft British Air ways bekendgemaakt. Wij hoorden dat vliegen met een Concorde een van haar wen sen is", aldus de president van British Airways, Lord King. „Ik weet zeker dat hare majes teit volop van haar cadeautje van British Airways zal genie ten Andrei Sacharov bij het verlaten van het ziekenhuis in Gorki. Sacharov uit ziekenhuis HAMBURG/PARIJS De dissidente Russische kern fysicus Andrei Sacharov is op 11 juli uit een kliniek in zijn ballingsoord Gorki ontslagen, waar hij sinds half april zou zijn behandeld wegens hartklachten en symp tomen van de ziekte van Parkinson. Dit blijkt uit een tien minuten durende film, die westerse media uit Russische bron hebben ontvangen. Eerder werden films ontvangen, waaruit bleek dat Sacharov in het ziekenhuis lag. In de film die het afgelopen weekeinde werd ontvangen, is te zien hoe Sacharov een gesprek voert met de directeur-arts van de bewuste Semajs- ko-kliniek, dr. Obukhov, die hem verzoekt binnen twee weken voor controle terug te komen. Sacharov wordt vervolgens in een ambulance naar huis ver voerd, waar hij door zijn vrouw Jelena Bonner wordt verwelkomd. Sacharov komt op de film redelijk ge zond over. De kerngeleerde werd in 1980 uit Moskou verbannen naar Gorki, zijn vrouw overkwam dat in mei 1984. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president Pieter Botha heeft geen behoefte aan een gesprek onder vier ogen met de Anglicaanse bisschop Des- mond Tutu over de situa- m tie in het land. De zwarte bisschop toonde zich giste ren zeer teleurgesteld over de afwijzing van zijn verzoek. „Onze situatie is wanhopig ernstig. Ik had gehoopt dat de president staatsmanschap zou to nen", aldus Tutu. Botha liet gisteren weten dat hij er geen bezwaar tegen heeft als Tutu deel uitmaakt van een kleine kerkelijke de- Bisschop Tutu thuis in Soweto: „Ik heb een gesprek geprobeerd, maar het is mislukt". legatie, die hij op 19 agustus zal ontvangen. Maar Tutu ver klaarde dat hij geen deel zal uitmaken van deze delegatie, waarvan volgens de president alleen mensen deel mogen uit maken die „geweld en burger lijke ongehoorzaamheid afwij zen". Tutu zei dat hij elke dag een daad van burgerlijke on gehoorzaamheid stelt, door niet het voor zwarten voorge schreven pasje bij zich te heb ben. Botha en Tutu ontmoet ten elkander voor het laatst in 1980. Hun besprekingen liepen uit op beschuldigingen over en weer en werden gevolgd door een officieel onderzoek tegen de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, waarvan Tutu toen voorzitter was. In een reactie op de oproep van de Verenigde Naties tot vrijwillige sancties tegen Zuid- Afrika, heeft president Botha gisteren gedreigd de 1,5 mil joen buitenlandse „gastarbei ders" uit het land te zetten, wanneer het Westen gevolg zou geven aan de oproep de investeringen te staken. Hij noemde de resolutie „onwet tig" en zei dat zij grote schade zou berokkenen aan de zwarte buurlanden, die voor een be langrijk deel van hun devieze- ninkomsten zijn aangewezen op de lonen van hun arbeiders in Zuid-Afrika. )LITIE VERDENKT ETA \DRID De Spaanse vice-admiraal Fausto Estrada gisteren bij een aanslag gedood. De politie gaat ervan dat de Baskische afscheidingsbeweging ETA achter I de aanval zit. i - {{jjlrada was sinds 1984 directeur-generaal voor defensiepoli- icak van het ministerie van defensie. De aanslag werd uitge- ]$rd toen Estrada in zijn auto op weg was naar het werk. iooj chauffeur van Estrada verkeert in levensgevaar. Enkele ]{jln later vond in de Noordspaanse plaats Vitoria in Basken- ioi|d opnieuw een aanslag plaats. Twee jonge mannen scho- a daar een hoge politiefunctionaris dood. Aangenomen NMjrdt dat ook voor deze aanslag de ETA verantwoordleijk is.. v pUZALEM De Israëli- regering heeft gisteren jjloten om de doodstraf in jj land te herzien. De rege- ig-Peres heeft een studie- jep ingesteld, die het straf- laboek moet herzien en die prschijnlijk zal gaan advise- rechtbanken meer jelruimte te geven om de (dstraf te kunnen toepassen. doodstraf voor terroristen, die een moord hebben begaan, uit gesteld, hetgeen de verhitte gemoederen in Israël mis schien tot bedaren kan bren gen. In Israël gaan steeds meer stemmen op om Arabieren, die Israëliërs hebben gedood, tot de doodstraf te veroordelen. In het burgerlijk wetboek kunnen alleen maar nazimis- dadigers ter dood worden ver oordeeld. In de bezette gebie den waar de militaire recht spraak wordt uitgeoefend kan een rechtbank de doodstraf uitspreken als het gaat om zo geheten georganiseerde ter- reuractiviteiten. De militaire tribunalen hebben in het ver leden twee keer mensen ter dood veroordeeld, maar de straffen werden later omgezet in levenslang. Adolf Eich- mann is tot nog toe de enige man die in Israël is geëxecu teerd. l-widje verholen en de knap-mutator 43) Zo hard hij kon rende Jopie (009) de Bie- met zijn krant terug naar de smidse. „Dank 1/4 iMWel' ventje. Geef die krant maar hier," zei 1/2 ltr Verholen. „En ga jij intussen piepers jas- 3/4 3ji voor het avondeten, want ik rammel van de 3/4 ar9er-" - ..|n orde, baas," lachte Jopie. „Gaat 1/4 uhaar lekker zitten lezen. Ik schil wel." Hij zet- 5/a 8Tet mandje aardappelen gereed en begon 1/2 wt zijn werk, doch hield intussen zijn baas 3/a 6?erp 'n het 009' Die had trouwens niet veel i/4 3feite het speciale bericht te vinden, waarover 7/8 3ie Klansky hem gesproken had. Het stond im- 3/4 4lrs °P «3e voorpagina, gedrukt in vette letters 1/4 3'met een foto er bij van Tjerk Hinze Bonke- 3/11$ -GOEDE VANGST VAN DE VADERLAND- 15/8 u MARINE," las Pjotr. „Dorus Kaaiman neemt u/8 »e beruchte internationale spionnen aan jPrd...." - Even hield Pjotr de adem in, maar 13/4 «n hij nog verder las, maakte zich al gauw een 'oei van opluchting van hem meester. „Ver- jedelijk gedwongen door motorpech maakte een vreemde helikopter hedenochtend een noodlanding in het ruwe water van de Vale Kale Baailas Pjotr. „De twee inzittenden zouden zeker jammerlijk omgekomen zijn als H. M. Do- rus Kaaiman, het trotse vliegkampschip van onze nationale marine, toevalligerwijs niet juist in de buurt op oefentocht was geweest. Onmid dellijk werd door onze wakkere marinemannen een reddingsactie ingezet, onder, de persoonlij ke leiding van de kapitein ter zee Tjerk Hinze Bonkema. Dit leidde ertoe, dat de inzittenden van de helikopter nog juist op tijd van een jam merlijke verdrinkingsdood kondén worden ge red. De reeds bewusteloze mannen werden on dergebracht in het marine-hospitaal te Graven- drecht en de marine-inlichtingendienst stelde een onderzoek in...." - Pjotr Nogrottr, die dit eerste stuk met stijgende verbazing gelezen had, begon toen zo loeiend en daverend te la- cljen dat de muren ervan trilden en de ruiten er van rinkelden Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) wordt door zijn Finse collega, Vayrynen, verwelkomd op het vliegveld van Helsin ki. (Vervolg van de voorpagina) HELSINKI De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken George Shultz zal morgen in de Finse hoofdstad Helsinki een eerste ontmoeting hebben met zijn nieuwe Russische ambt genoot Eduard Sjevardnadze. Beide ministers voeren vandaag al het woord tijdens de conferentie ter herdenking van de 10e ver jaardag van de Slotakte van Helsinki, waarin in 1975 afspraken werden gemaakt voor de Oost-West-betrekkingen. Nog voor de eigenlijke conferentie was begonnen, werd de ont moeting van Shultz en Sjevardnadze tot de belangrijkste gebeur tenis van de bijeenkomst in Helsinki bestempeld. Beide minis ters hielden zich bij hun aankomst op de vlakte over die komen de ontmoeting. Shultz zei slechts verheugd te zijn, zijn nieuwe tegenvoeter te kunnen ontmoeten en Sjevardnadze zei niet op de gebeurtenissen vooruit te willen lopen. Minister Sjeverdnadze heeft de komende dagen geen tijd om in de marge van de conferentie een afzonderlijke ontmoeting te hebben met minister Van den Broek. Dat heeft de woordvoer der van de minister in Helsinki meegedeeld. Minister Van den Broek hoopt nu zijn Sovjet-college te ontmoeten wanneer bei den, in de derde week van september, in New York de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties bijwonen. (Van onze correspondent) MOSKOU De jonge Westberlijner, die blij kens zijn leren outfit lid is van de motorclub „Koude Pens", begrijpt er niet veel meer van. Hij is naar het wereld- jeugdfestival in Moskou gekomen als lid van een delegatie uit de Bondsre publiek en hij heeft van de Russen zonder proble men een visum gekre gen. Ook de drie verte genwoordigers van „De jeugd van het Oosten" en de negen socialistische Israëliërs mochten de Sovjet-Unie binnen. Maar terwijl de Sovjet autoriteiten in het kleine en verborgene royaal waren, lieten zij zich in het openbaar van hun onbeholpen en klein geestige kant zien. Dit kregen ze betaald gezet. Want het jeugdfestival was nog maar nauwelijks begon nen of het beleefde al een ernstige crisis. De oorzaak daarvan was, dat de gasthe ren de leden van het over koepelend comité van de jeugdorganisaties van de Sov jet-Unie zich op wezenlij ke punten niet gehouden hebben aan de besluiten waarover tevoren in het per manente voorbereidingsco- De wereldkampioen schaken, Anatoly Karpov, was gisteren op het twaalfde wereldjeugdfestival in Moskou, waar hij een partij simultaan schaak speelde. Het belangrijkste wrijfpunt was West-Berlijn. Na lang touwtrekken hadden de in ternationale organisatoren besloten, dat de Moskou-ge- trouwe deelnemers uit West- -Berlijn, die als aparte dele gatie naar de Russische hoofdstad waren gekomen, tijdens de openingsceremonie noch als zelfstandige nationa le afvaardiging noch met de vlag van de Berlijnse Beer het stadion zouden binnen marcheren. Zowel het een als het ander gebeurde toch. De Russen waren verrast door de harde protestreactie van de niet-communistische Westduitse jeugdorganisaties en probeerden aanvankelijk de gang van zaken op een merkwaardige wijze te baga telliseren. In een land als de Sovjet-Unie, waar het mee voeren van nationale vlaggen onder strenge controle staat, werd beweerd dat elke dele gatie voor haar eigen „festi val-decoratie" en daaron der werden ook de vlaggen f;erekend verantwoorde- ijk was. En dat de Westber- lijners als nationale delegatie waren aangeduid noemden de Russen eenvoudigweg een „technische fout". Entreebiljetten Maar ook op andere gebieden hebben de gastheren zich aanvankelijk niet aan de af spraken gehouden. Elke Sov jetburger zou bijvoorbeeld vrije toegang krijgen tot de nationale festivalclubs; hij zou slechts moeten beschik ken over een entreebiljet dat hem door een clublid kan worden verstrekt. Op de eer ste dag scheen dit systeem goed te functioneren. Doch vervolgens begonnen Russi sche veiligheidsagenten in burger, die bij bosjes voor of in de clublokaliteiten gepos teerd staan, de entreebiljetten van hun landgenoten weer af te pakken. Ook werd er op grote schaal gemanipuleerd met de spre kerslijsten voor de politieke bijeenkomsten. Deze zouden slechts voor een kleine uitge lezen groep deelnemers die over speciale doorlaatbewij- zen beschikken toegankelijk zijn. Deze politieke bijeen komsten worden wel in het tweehonderd bladzijden tel lende programma in meerde re talen aangekondigd, maar er staat niet bij waar zij ge houden worden. Dit kan na tuurlijk aan de gebruikelijke slordigheid te wijten zijn, maar gezien het feit, dat het festival met een maximum aan veiligheidsmaatregelen is omgeven, is het wat veel ge vraagd om aan toevallighe den te geloven. Dit alles werpt een dikke schaduw op de positieve kan ten van deze gigantische ont moeting van de jeugd. De Sovjet-Unie, die vele natio naliteiten herbergt, voerde tijdens een grandioos geëns ceneerde vier uren durende openingsceremonie een per fecte folkloristische show op. Vijfduizend Moskovieten to verden het jubelende publiek telkens weer nieuwe „ta bleaux vivants" voor. En de dynamische partijleider Gor- batsjov had zijn zomervakan tie onderbroken om in aan wezigheid van het voltallige Politburo de jeugd van de wereld te kunnen begroeten. N ieu wsgierigheid Wanneer echter iets is dat dit jeugdfestival ondanks de propaganda en de vooroorde len die de Westerse en Russi sche jeugd ongetwijfeld inge prent zullen krijgen tot een succes kan maken, dan ligt dit in de nieuwsgierig heid van de jeugd om er ach ter te komen „wat die bui tenlander nu precies voor ie mand is". Die nieuwsgierigheid kan zo z'n onvermijdelijke sociale consequenties hebben. Negen maanden na het laatste jeugdfestival in Moskou was er een piek in het geboorte cijfers en het gerucht doet de ronde dat het land over spoeld werd door een golf van geslachtsziekten. Deze keer lijkt de angst voor aids een kleine domper op de feestvreugde te zetten. Berichten over deze ziekte zijn pas kort geleden officieel tot de Sovjetpers doorgedron gen en afgelopen weekeinde werd er in de Pravda editie voor de jeugd gewaarschuwd tegen aids. „De ziekte maakt vooral slachtoffers onder mensen die een ongeregeld of pervers sexleven hebben, of drugsverslaafden die be smette naalden gebruiken", zo waarschuwt dokter Vladi mir Zhdanov. Ook de Russische tv stond af gelopen week in het teken van het jeugdfestival. Vooral oudere kijkers konden hun hart ophalen aan nostalgische beelden van het festival in 1957, van de grote optocht door de stad en de bootladin gen vol jongelui, die onder romantisch gitaargetokkel de rivier de Moskou afzakten. Commissaris door maffia geëxecuteerd (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Siciliaanse afdeling van maffia heeft de laatste maanden heel wat „nederlagen" moeten incasseren, maar weet nog steeds fors uit te halen. Zondagavond werd vlak bij Palermo politiecom missaris Giuseppe Monta na (34) op straat ver moord. De schietpartij had alles weg had van een re gelrechte executie. Monta na was te gevaarlijk voor de maffia en moest dus uit de weg worden geruimd. Montana was als politiecommi- saris in Palermo speciaal be last met de opsporing van voortvluchtige maffiosi. Deze afdeling dateert van enkele ja ren terug, na de moord op de maffia-bestrijder Dalla Chiesa, die de strijd tegen de georgani seerde misdaad serieus aan pakte. Evenals Chiesa had ook Mon tana veel succes in zijn functie. Vorige week wisten zijn man nen acht maffia-leiders tijdens een geheime bijeenkomst in een villa bij Cefalu op Sicilië te verrassen en te arresteren. In het huis bleek zich ook een heroïne-raffinaderij te bevin den. Montana sloeg twee be langrijke vliegen in een klap geslagen. Maar zondagavond werd hij zelf het slachtoffer. Iedereen legt de aanslag uit als een waarschuwing van de maffia. De maffia heeft met deze goed georganiseerde executie laten weten dat met haar nog terde ge rekening moet worden ge houden. Nieuwe leider Oeganda laat Noordkoreaanse militaire adviseurs arresteren KAMPALA De 71-jari- ge chef-staf van het leger, Tito Okello, is gisteren twee dagen nadat hij de macht greep in Oeganda als staatshoofd beëdigd. In een uitzending van de Oe- gandese legerradio werd meegedeeld dat „een re gering op brede basis" zal worden gevormd die „een doorsnede van alle bevol kingsgroepen" zal zijn. Radio-Kampala had eer der op de dag gemeld dat op korte termijn de be noeming van een premier een feit zal zijn. Óver de samenstelling van een re gering is nog niets meege deeld. Onbevestigde berichten uit de hoofdstad Kampala maakten gisteren melding van de arres tatie van ongeveer 150 Noord koreaanse militaire adviseurs. Ook het hoofd van de geheime dienst is gearresteerd. Minis ters die gehoor hebben gege ven aan de oproep van de mi litairen zich over te geven, zijn weer op vrije voeten gesteld, zo is meegedeeld. Plunderingen hebben zich ook gisteren nog voorgedaan in de Oegandese hoofdstad Kampa la. Ooggetuigen meldden dat militairen in de lucht schoten met de bedoeling groepen mensen uiteen te drijven. De gewelddadigheden waren vol gens waarnemers van een ge ringere omvang dan zaterdag en zondag. Godfrey Binaisa, ex-president van Oeganda, heeft gisteren jonge Oegandezen opgeroepen tot een guerrilla tegen de nieu we militaire machthebbers in zijn land. Binaisa, die elf maanden president was tot hij in mei 1980 werd vervangen door een militaire raad, bekri tiseerde de nieuwe leider Okello, omdat deze door een hevige stammenstrijd binnen het leger aan de macht is ge komen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5