r Eigenaar auto straks altijd aansprakelijk IER kraakt nieuwe sociale zekerheid VS en Sovjet-Unie wijzen voorstellen kernproeven af /lucht van Challenger ernauwernood gered BON: Milieu levert steeds meer banen op VOOR VERKEERSOVERTREDINGEN Hagelslag 3Vluizenplaag Bp Schiphol laislukking Washington nodigt waarnemers uit; Moskou stopt proeven £cick>c Souoant dagblad voor zuid-holland Dinsdag 30 juli 1985, 76e jaargang no. 23257 Uitgave Westeipers behorende tot SiithoC Pere Apothekersdnk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. lel 071 122244 Voor abonnementen: tel.071 313677 Giro 103003 Bank:Amro-benk N V. Leiden. Directeur-hooldreddcleur: M.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalinq).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15 00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excT5%"BTW) f 0,61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. „Computermacht", tv-film over misbruik computers en de gevolgen daarvan. Ned. II, 19.35 uur. Ned. I, 21.40 uur „Brandpunt" over Helsinki- akkoorden en om 22.05 uur toerisme in serie „De nieuwe Pacific". Duitsland 2, 22.05 uur Zweedse film „Sally und die Freiheit". HET WEER Half- tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur 14 graden, middagtempe- ratuur 19 graden. Matige wind, kracht 4, draaiend naar west tot noordwest, kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. Zon op. 06.00, onder: 21.32; hoog water Schev.: 03.12 en 15.47, laag water: 11.26 en 23.56. rie doden bij hietpartij 1TERDAM Bij een tpartij in een koffieshop in terdam zijn gisteravond mannen om het leven ge en. Over de toedracht van rhietpartij tast de politie nog •dig in het duister, 's A- ls om acht uur werden na- iet koffiehuis zes schoten Toen de politie ter fcse kwam werd in het por- ■voor de ingang van de kof- lop het stoffelijk overschot |ndcn van een man. Later 1| de politie achter in het ge- verlaten koffiehuis nog lichamen van mannen. Topberaad over toekomst van Shell Curacao WILLEMSTAD De toekomst van de Shell-raffinade- rij op Curasao hangt aan een zijden draad nu de termijn van tien dagen waarbinnen met Venezuela overeen stemming moest worden bereikt over olieleveranties, is verstreken. In Londen is de top van Shell bijeen om te beraadslagen over de vraag of de raffinaderij gesloten moet worden. Nederland, Venezuela en de Nederlandse Antillen voeren intussen „op het hoogste politieke ni veau" onderhandelingen om de impasse te doorbreken. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst is ook Lubbers, hoewel hij op vakantie is, bij het overleg betrokken. Over de aard en inhoud van het overleg is niets bekend gemaakt. Twee weken geleden werd tussen de drie landen nog een principe-overeen komst gesloten, die binnen tien dagen uitgewerkt moest worden. Deze termijn is nu „zonder positief resultaat" verstreken, aldus een woordvoerder van Shell. DEN HAAG Bestrijding van milieuveront reiniging levert steeds meer mensen een baan op. Uit een meerjarig milieuplan dat het kabi net op Prinsjesdag zal presenteren blijkt dat de werkgelegenheid in de milieusector de komen de jaren verder kan uitgroeien tot 70.000 men sen. Nu al gaat er gemiddeld vijf miljard gulden per jaar aan de zorg voor het milieu om. De overheid neemt daarvan drie miljard voor haar rekening. Daarvan gaat twee miljard op aan de verwijdering van gifbelten en rioleringsprojec ten. Er moet in Nederland nog vijf miljoen ku bieke meter verontreinigde grond, verspreid over duizend gifbelten, worden afgegraven. Voor dat doel is een tienjarenprogramma opge steld. Weduwe door inbrekers tot in coma gemarteld MAASTRICHT Al bijna vijf dagen verkeert de 67-jarige Maastrichtse weduwe M. Lathauwers in levensgevaar, als gevolg van ernstige verwondin gen die zij heeft opgelopen toen zij in haar wo ning door onbekende inbrekers werd overvallen. Pas enkele dagen na de overval werd de vrouw bewusteloos in haar woning door de politie ont dekt. Omwonenden hadden de politie gealar meerd omdat zij het ongewoon vonden dat de overgordijnen van het huis ook overdag gesloten bleven. De vrouw vertoonde ernstige brandwon den met name aan haar bovenbenen en onderli chaam. Volgens de politie hebben de inbrekers uit woede dat zij niet veel geld in de woning van de vrouw aantroffen met kranten een vuurtje ge stookt op de schoot van de machteloze vrouw. tini eei Dat het weer niet alleen in Nederland maar ook in de ons om ringende landen allesbehalve zomers is, bewijzen deze foto's. In de Westduitse stad Westhofen viel zondagavond na een zwaar onweer zoveel hagel, dat de bewoners de dertig centi meter hagellaag konden ruimen alsof het sneeuw was. De in Westhofen had zo'n kracht, dat het gaten louziën. DEN HAAG Eigenaren van ^motorrijtuigen kunnen binnen- l0fd_kort ook aansprakelijk worden e ii gesteld voor een verkeersovert- Du! reding of een misdrijf als ande- ,®(ren het voertuig hebben be- [MuftUUrd ^ffDat blijkt uit een wetsvoorstel ter wij- ziging van de Wegenverkeerswet dat 'tgisteren door minister Korthals Altes Justitie) en staatssecretaris Scherpen- (Verkeer en Waterstaat) bij de „.Tweede Kamer is ingediend. Het wetsontwerp moet voorkomen dat de politie een groot aantal geconsta teerde verkeersovertredingen naast zich neer moet leggen omdat de be stuurder niet bekend wordt. Het gaat daarbij vooral om bestuurders die een verkeersovertreding hebben begaan met een motorvoertuig dat niet van Een eigenaar van een voertuig waar mee een overtreding of een misdrijf is begaan wordt straks veroordeeld, ten zij hij binnen een bepaalde termijn naam en adres van de bestuurder be kendmaakt. Als hij dat niet kan moet hij verklaren waarom dat onmogelijk is. Gaat het om een misdrijf, bijvoorbeeld I het doorrijden na een aanrijding, dan krijgt de autobezitter twee dagen de tijd om naam en adres van de bestuur- i der te noemen of te verklaren dat niet te hebben kunnen vaststellen. Als de autobezitter dat binnen twee dagen niet doet kan deze zelf tot j maximaal drie maanden gevangenis- straf of 5000 gulden boete veroordeeld worden. Ook kan het rijbewijs van de autobezitter voor maximaal twee jaar worden ingetrokken. "A UITVALLEN VAN RAKETMOTOR 'E CANAVERAL vlucht van het ruimte- jr Challenger, dat gis- ivond met twee uur ;raging is gelanceerd 'ar wegens een defecte tetmotor in een te lage an rond de aarde was (tomen, is op het laatste nde>pertje gered. net j ere>| de motor van de Challen- 33 seconden eerder was uitgevallen, had het ruimte veer een noodlanding moeten maken op een landingsstrook bij de Spaanse stad Zaragoza. Dit heeft een functionaris van de NASA-vluchtleiding van ochtend verklaard. Een van de drie hoofdmotoren viel vijf minuten en 45 seconden na de lancering uit. Aanvankelijk overwoog de vluchtleiding om de Challenger terug ie halen, maar uiteindelijk werd beslo ten om met de twee resterende motoren de zevendaagse vlucht uit te voeren. Maar als de derde motor iets eerder was uitgevallen, zouden de twee overige motoren niet voldoende kracht gehad heb ben om het ruimteveer in een veilige stabiele baan te bren gen, aldus de NASA-functio- naris. Het was de eerste keer in de geschiedenis van het ruimteveerproject dat een der gelijk ernstig probleem zich na de lancering voordeed, maar de NAS A-functionaris bena drukte dat de zeven astronau ten geen enkel gevaar hebben gelopen. Oppasser door tijgers gedood NEW YORK Twee Si berische tijgers hebben in hun beboste verblijf in de dierentuin van het New- yorkse stadsdeel Bronx een oppasser doodgebeten. Volgens de directie is de 24-jarige mevrouw Robin Silverman het ruim één hectare grote tijgerverblijf binnengegaan, zonder zich er van te vergewissen of de ruim vier jaar oude tij gerinnen in de buurt wa ren. Dierentuinpersoneel dat op de gillen van Robin Silverman toeschoot, pro beerde de tijgerinnen met een brandblusapparaat te verdrijven. Toen dat lukte, was het voor de oppasser te laat. ^a!HIPHOL Op de luchthaven iphol werden gisteren een paar tderd muizen losgelaten door een iegroep, die daarmee protesteerde jen de weigering van de regering gezj vierde startbaan te verleggen. bedoeling was met een muizenplaag inniek te veroorzaken onder de reizigers, lar dat lukte in het geheel niet. De psten hadden zuurstofgebrek en bleven -""Erdoor versuft zittten op de plaats waar waren losgelaten. Enkele tientallen en zelfs al dood. De overige muizen iden door de luchthavenpolitie een- idig worden gevangen. De actievoer- s komen uit Zwanenburg en Halfweg, ke plaatsen veel geluidshinder onder- iden door de huidige ligging van de tbaan. Passagiers kijken naar een tas vol versufte muizen (foto boven), die even daarna door de luchthaven politie worden opgepakt (foto onder). MOSKOU De Sovjet-U nie en de Verenigde Sta ten hebben elk een voor stel gedaan met betrek king tot het houden van kernproeven, maar elkan ders suggesties als propa ganda afgedaan. De Ame rikaanse regering kondig de aan dat Russische waarnemers welkom zijn bij de eerstvolgende Ame rikaanse kernproef in de woestijn van Nevada. De Russische partijleider Gor- batsjov verklaarde korte tijd later dat het Kremlin met ingang van 6 augustus (de 40e verjaardag van de atoombom op Hiroshima) voor een periode van vijf maanden alle kernproe ven zal staken. Beide voorstellen maken vol gens waarnemers deel uit van de propaganda-slag die de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie op dit moment voe ren. De inzet daarvan is zowel de vandaag begonnen confe rentie in Helsinki als de ko mende top-ontmoeting tussen president Reagan en Sovjet leider Gorbatsjov in novem ber. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz noemde het tijdelijke stoppen (moratorium) met kernproeven niet in het be lang van de Verenigde Staten. Bovendien zijn er volgens hem onvoldoende mogelijkheden om de naleving ervan te con troleren. Het officiële Russische persbu reau Tass verklaarde dat de Amerikaanse uitnodiging om waarnemers te sturen niet meer is dan een truc van het Witte Huis was om de aan dacht af te leiden van de Rus sische oproep. Tass liet overi gens in het midden of de Sov jet-Unie het aanbod zal af- Volgens militaire experts in de Verenigde Staten en Zweden, die de kernproeven volgen, hebben de Verenigde Staten in 1985 negen kernproeven uitge voerd, en de Sovjet-Unie acht. In 1984 nam Moskou zevenen twintig ondergrondse kern proeven en de VS zestien. Pagina 5: Gesprek Sjevard- nadze-Shultz in Helsinki (Van onze sociaal- economische redactie) IN HAAG Uitke- igsrechten en de pre- |es die daarvoor worden d moeten met el- in overeenstemming (jven. Het elk half jaar lagen van de werk- >uit?sheidsuitkering tot het aaninimum is bereikt, zoals regering wil, kan in de jen van de Sociaal Eco nomische Raad (SER) geen genade vinden. Zo wel werkgevers, werkne mers als kroonleden wij zen de voorstellen van het kabinet in een voorlopig ontwerp-advies van de hand. Het herziene stelsel van socia le zekerheid, dat er al had moeten zijn, maar waarvan de invoering in elk geval is ver traagd tot maart 1986, voorziet in een uitkering van 70 pro cent van het laatst verdiende loon gedurende een half jaar. Ongeacht de premie die er voor betaald is wil het kabinet vervolgens de uitkering, af hankelijk van de periode dat men heeft gewerkt, verminde ren in halfjaarlijkse stappen tot het minimum (voor alleen staanden tot 70 procent daar van). De SER wijst dat af. De raad wil de koppeling aan de premiebetaling (en dus het in komen) houden. Wel voelt dit adviesorgaan voor het afhan kelijk maken van de uitkering van het arbeidsverleden. Ook de aanslag op de inko mens van arbeidsongeschikten gaat de SER te ver. Volgens de kabinetsplannen zouden wao'ers alleen voor het per centage dat zij arbeidsonge schikt zijn een wao-uitkering ontvangen; het overige deel van de uitkering zou worden berekend op grond van de nieuwe ww, die dus in enkele jaren terugloopt tot het mini mum. Veel wao'ers die gedeel telijk zijn afgekeurd zien hun inkomen hierdoor drastisch zakken. Niet alleen op de uitkerings- voorstellen van het kabinet heeft de SER kritiek. Ook de macht die de minister van So ciale Zaken in het nieuwe stel sel krijgt gaat werkgevers, werknemers en Kroonleden veel te ver. Hij bepaalt immers de hoogte en de vorm van de uitkering, terwijl werkgevers en werknemers daar alle las ten voor moeten opbrengen en zelf niets te zeggen krijgen. I eenmaal met allerlei zaken zo en niet alleen met het weer. De Leidse Courant wordt natuurlijk ook niet overal en door iedereen gelezen. Maar waar men dat toch dagelijks doet, vindt men die krant zelfs De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1