'eense regering verscherpt •olitiebewaking na rellen ►tammenoorlog irengt Oeganda op randvan de afgrond Politieke rel tijdens jeugdfestival Moskou Reis van Arron bevestigt toenadering in Suriname Shamir wil doodstraf voor terroristen Toeristen maken vervuild Italiaans strand schoon Botha: resolutie Y-raad heeft geen enkele waarde gihUITENLAND QeidMQounant MAANDAG 29 JULI 1985 PAGINA 5 'aaseiland in gebruik ls NASA-landingsbaan De Chileense regering zal Ie Staten toestaan de luchthaven i iland te gebruiken als nood-lan- I bgsbaan voor ruimteveren. De Chileense L jlitaire regering besloot hieraan wel een intal voorwaarden te stellen, na scherpe ritiek in de Chileense publieke opinie. Cri- ci menen dat het NASA-project het Paas- tland zal inlijven in het Amerikaanse de- hsiesysteem en het milieu in gevaar zal lengen. Het Paaseiland, dat ruim 3.200 km liten de Chileense kust ligt, is beroemd om verzameling reusachtige beelden die eeu- L;n geleden door een onbekend volk uit Jkaanrots zijn gehouwen. De NASA be- rdraPH ruim 30 miljoen gulden, in ruil ateJaarv00r onder meer de landingsbaan 400 Vojeter wordt verlengd, ring, Joodse ex-activist beschuldigt Nederlandse consul in Moskou MOSKOU Een voormalige joodse activist in de Sovjet-Unie heeft afgelopen vrijdag voor de televisie zijn „misdaden" tegen de Russische staat opgebiecht. Dmitri Shapiro verklaarde dat hij was „gezwicht voor het zionisme en daardoor een vijand van de Sovjet-Unie" was geworden. Hij noemde namen van diplomaten en buitenlandse correspondenten, die hem zouden hebben aangespoord tot anti-Russische acties. Daarbij was ook Alfons Schellekens, de Ne derlandse consul in Moskou, die hem geadviseerd zou hebben. Shapiro beschuldigde Schellekens ervan papieren vervalst te hebben voor joodse emigranten naar Israël. Sinds Israël en de Sovjet-Unie in 1967 hun diplomatieke betrekkingen verbraken, verte genwoordigt Nederland de Israëlische belangen in Moskou. Schellekens is op dit moment met verlof in Nederland. De Nederlandse ambassade in Moskou wilde niet op de zaak reageren. Politiecommissaris in tv-uitzending vermoord BELEM Een Braziliaanse politiecommis saris, Robson Abade da Costa, is zaterdag tijdens een televisie-uitzending met revol verschoten vermoord door de broer van een politicus uit Belem (Noordwest-Brazi- lië). De politieman had de politicus van cor ruptie beschuldigd. Middenin de uitzending konden de televisiekijkers zien hoe de broer van genoemde politicus, Salvador Chamon, met enige medeplichtigen de stu dio binnenviel en onmiddellijk zijn revol ver leegschoot op de politieman, die daarop overleed. De moordenaars sloegen vervol gens op de vlucht. Televisie-programma's werden een kwartier onderbroken alvorens in een speciale uitzending melding werd gemaakt van het overlijden van de politie functionaris. Vier Libische diplomaten W-Duitsland uitgewezen HAMBURG West-Duitsland heeft vorige week vier Libische diplomaten uitgewezen, omdat zij misdadige acties beraamd zouden hebben tegen in de Bondsrepubliek wonende tegenstan ders van kolonel Khadaffy. Dit meldt het weekblad Der Spiegel. Er zou geen ruchtbaarheid aan de zaak zijn gege ven uit vrees voor wraakacties tegen de Westduitse ambassade in Libië. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wilde geen com mentaar geven. West-Duitsland is in het recente verleden een geliefkoosde plaats van voor- en tegenstanders van khadaffy geweest om onderling reke ningen te vereffenen. Soedan vordert vrachtauto's voor voedseltransport KHARTOEM De Soedanese regering heeft besloten tot het vorderen van alle par ticuliere vrachtauto's, om deze in te zetten bij het transport van voedsel naar door hon ger getroffen streken. Volgens het Soedane se persbureau krijgen de eigenaren van de trucks een „eerlijke" vergoeding. Minister van binnenlandse zaken Madani zei dat ei genaren die geen gehoor geven aan het be vel, zwaar zullen worden gestraft. Het be sluit tot vordering kwam omdat eigenaren van vrachtwagens terughoudend waren hun voertuigen voor voedseltransport beschik baar te stellen en als zij wel meewerkten, vroegen zij zeer hoge vergoedingen voor het vervoer van voedsel van de havenstad Port Soedan naar regionale hoofdsteden in het oosten en westen van het land. Circustent tegen kabel: vijf doden CHAMBERY In het Franse dorp Landy zijn gisteren vijf leden van een circusgezel schap om het leven gekomen, toen de mast van de circustent een hoogspanningskabel raakte. De vijf, onder wie de directeur van het uit Paris afkomsti ge gezelschap, waren bezig hun tent op te bouwen. Het dorp Landy ligt in de Alpen in de buurt van Al- bertville. se vluchtelingen zijn on dergebracht. iPENHAGEN De nse regering heeft gis- :n opdracht gegeven politie-surveillance bij Zondagochtend raakten 12 jchtelingencentra in het mensen lichtgewond toen hele land te verscher- ongeveer 200 relschoppers in De maatregel werd Kalundborg slaags raakten lïnomen nadat het twee met 50 agenten. Bij soortge- 'ichten achter elkaar on- Hike rellen raakte zaterdag itig is geweest bij een een ^ran'ër lichtgewond toen itel in Kalundborg bij er ecn fles door een raam tckholm, waar 60 Iraan- werd gegooid. Er werden gis teren zeven arrestaties ver richt. Minster van justitie, Ninn- -Hansen, sprak de vrees uit dat het niet ging om puur vandalisme, maar dat de twee achtereenvolgende nachten van rellen wezen op escalerende onrust die is ge richt tegen vluchtelingen en immigranten. Sommige Deense politici brengen de rellen in verband met de twee bomaanslagen vorige week tegen het kan toor van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij en een synagoge in Kopenha gen. De organisatie Islamiti- val in de stad teveel gedron ken hadden. Een Deens par lementslid uit Kalundborg waarschuwde echter dat als sche Jihad heeft hiervoor de er sprake is van vandalisme, verantwoordelijkheid opge- dat het dan in elk geval gaat om racistisch vandalisme. Volgens hem moet er meer aandacht geschonken wor den aan de klachten van werkloze jongeren, die ër on tevreden over zijn dat de im migranten en vluchtelingen meer worden geholpen dan zijzelf. ëist. Het hoofd van de politie in Kalundborg, Ole Bovien, hield echter vol dat de on ruststokers vooral uit waren op een vechtpartij met poli tie. Volgens hem betreft het jongeren die tijdens een festi- Twee lichtgewonde Iraniërs lopen naar een ambulance die voor het gebouw in het plaatsje Kalundborg staat dat afgelopen weekeinde door Deense oproerkraaiers werd belaagd. "[vervolg van de voorpagina) AMP ALA Okello was tweede man van de erzetsbeweging die er in Ö79 in slaagde dictator nin te verdrijven. Na fet bloedige bewind van nin trad een periode ^n enorme chaos in. Met verkiezing van de bur- lerpresident Obote in de- lember 1980 kwam daar- pn geen einde. Geweld verzetsbewegingen lleef voortduren en ook fbote werd beschuldigd an schending van men- bnrechten op grote phaal. Oegandese leiders n ballingschap, zoals Idi fcmin, hebben hun steun etuigd aan de nieuwe hilitaire machthebber. sn^et is de tweede keer dat Obo- le ex» voor militairen het veld snpioest ruimen. In 1971 werd Onztij afgezet na een staatsgreep e driinder leiding van Amin, die les gedurende eeri periode van x)siti«cht jaar een waar schrikbe- in bevind uitvoerde. Over de rond Okello, een beroeps- ij daioldaat, die volgens westelijke voorstander is van i ooken zekere mate van democra- -n wisering, is eigenlijk weinig nwerneer bekend dan dat hij reeds ahnder het eerste president- n Nojchap van Obote als officier eeiliende en in '79 betrokken nwervas bij de verdrijving van s". kmin. Volgens Okello is de staatsgreep uitgevoerd „om eenheid in zijn land te bren gen". Tenminste 20 ministers van de regering-Obote bevinden zich momenteel in arrest. Wat er met hën gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Een van de lei ders van het verzet tegen Obo te. de vroegere defensieminis ter Moeseveni, zei bereid te zijn tot een gesprek met de nieuwe machthebbers over sa menwerking. Intussen werd in de hoofdstad Kampala op grote schaal ge plunderd door zowel soldaten als burgers. Er werd ook ge schoten en er woedden bran den. Soldaten zaten op trot toirs zwaaiend met flessen bier in hun handen. Vele burgers met geplunderde buit zoals op het hoofd gedragen tv-toes- tellen verlieten gisteren de hoofdstad, terwijl honderden anderen nog bezig waren hun buit in Kampala bijeen te zoe ken. De straten bij de markt lagen bezaaid met rommel en dozen waarin eerst tv's en ra dio's zaten. Stammentegenstellingen Stammentegenstellingen heb ben sinds de onafhankelijk heid in '62 de economische ontwikkeling van Oeganda verhinderd. Van oorsprong was Oeganda geen land, maar een groep koninkrijken geba seerd op stammen, die van oudsher met elkaar vochten. Toen de Britten het gebied overnamen besloten zij in elk koninkrijk beperkte autono mie te laten bestaan. De Oegandese economie stort te in 1972 ineen, doordat Amin 40.000 Indische handelaren het land uitzette. Slechts langzaam vroeg Obote hen terug te ke ren. De koffieproduktie de voornaamste bron van devie zen daalde van 175.000 ton in 1972 tot minder dan 50.000 ton in 1981. Ook het twee presidentschap van Obote slaagde niet als ge volg van de aanhoudende stammentegenstelligen en de rampzalige economie. Obote, behorende tot de Lan- gi-stam, stuitte op steeds grote re weerstand van de leden van de Baganda- en de Acholi stam, die samen de meerder heid vormen en hem ervan beschuldigden in 1980 aan de macht te zijn gekomen door middel van fraude bij de ver kiezingen. Lage soldij, minimale discipli ne en zwakke leiding ken merkten het nieuwe Oegande se leger dat werd opgebouwd na de verdrijving van Amin en nu de macht heeft overge nomen van Obote. Uniformen zijn een zeldzaamheid. Solda ten loopt meer op tennisschoe nen dan op laarzen. In de lage re rangen vult men de mini male soldij veelal aan door wegversperringen op te rich ten op te richten en voorbij gangers een „tolgeld" te laten betalen. In de hogere rangen is het uitoefenen van nevenbe drijfjes toegestaan, waarin vaak goederen worden ver kocht die langs minder eerlij ke weg zijn verkregen. >MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR |042) „Jij moet 'es proberen het avondblad te Jakken te krijgen, Pjotr," zei Kille Klansky aan ie andere kant van de lijn. „Daar zul je dan iets i lezen, waar je wel even van zult opkijken. Een Dl-komisch bericht, mag ik wel zeggen. Ten- ite voor iemand met gevoel voor humor, r wil ik er door de telefoon niet van zeggen. )rg dus snel voor een krant..." Met die woor- ën hing Kille Klansky de telefoon weer op^en otr Nogrottr mompelde: „Een krènt? Wat zou j dèar nou mee bedoelen? Hoe kom ik in dit e-dorp trouwens aan een krant? Het lijkt ne het beste er Kareltje Knetter maar even op uit te sturen." - Het is dus wel een ingewikkelde 'fcaak met die agent 009. Voor de echte smidje Verholen was hij Jople de Bietel, voor de na maak smidje Verholen was hij Kareltje Knetter ten in de Bijzonder Geheime Dienst stond hij be kend als de onversaagde Sjeems Pond. Men moet echt wel een bijzonder goeie geheime agent zijn, als men dit nog uit elkaar wil houden. En zo ging Sjeems, alias Kareltje, alias Jopie op zoek naar een krant. En nu moet men het dorp Rijkhuyzen echt niet te laag aanslaan, want op de Kerkbrink bij het beginpunt van de tram be vond zich een kioskje, waar alle tijdschriften te koop waren, die ook in de grote stad te koop waren. Jopie de Bietel wandelde er op af en vroeg: „Pardon, juffrouw. Is het avondblad van vandaag al binnen?" - „Net binnengekomen," antwoordde de juffrouw. „Asjeblieft dertig cent graag." - „Dank u wel, juffrouw," zei Jopie en hij wandelde een eindje weg, zich onopvallend opstellend in de schaduw van de dikke kerkmu ren. „Pjotr vroeg die krant niet voor niks...", mompelde hij. „Even kijkenja..., aha! Dèt is het dus wat hij weten wil! Fijn! Mooi! Héél slim van de kolonel! Héél slim! Ik zal vanavond nog contact met hem zoeken...." ROME Een uniek protest van toeristen in Italië: de be zoekers van de „Riviera del Conero" aan de Adriatische Zee konden de rotzooi op hun strand niet langer aan zien en hebben zelf een schoonmaakdienst georgani seerd. Voordat er gezond en gebaad wordt, maken groepen toeris ten eerst een ronde over het strand om lege blikjes, fles sen, plastic en andere rom mel te verwijderen. En me debadgasten worden met zelfgemaakte borden uitge nodigd het strand schoon te houden. uit zo'n beetje alle landen", zegt de toeristenorganisatie van Porto Recanati, de be langrijkste badplaats van deze riviera. Er zijn ook Ne derlanders en Belgen bij, maar de schoonmaakactie is in eerste instantie uitgegaan van een aantal Zwitserse badgasten. „Het gaat hier om toeristen De toeristenorganisatie juicht dit merkwaardige initiatief van harte toe. „Het is een protest tegen de gemeente hier die haar stranden niet schoon houdt", Niet schoon genoeg dus, want de gemeen te doet echt wel wat, als we de gemeentesecretaris mogen geloven. De Zwitsers, Hollanders en Duitsers aan de Riviera del Conero hebben nu echter een aardig precedent geschapen, dat hopelijk elders in dit land wordt nagevolgd. Italië heeft naar eigen zeggen de „moois te stranden ter wereld". Maar voordat je je handdoek op het witte zand uitspreidt, moet je altijd eerst de sigarettenpeu ken, de uitgelezen kranten, plastic zakken, bierflessen en andere rommel van je voor gangers opruimen. Wegblokkade Naar onafhankelijkheid strevende activisten op het Franse Caribische eiland Guadeloupe hebben gisteren met deze wegblokkade de vrijlating geëist van een militant lid van hun onafhankelijkheids beweging. die drie jaar geleden door de politie werd opgepakt en sindsdien in de gevangenis zit. MOSKOU Het „We- reldjeugdfestival" in Mos kou heeft zijn eerste poli tieke rel gekend. De Westduitse delegatie naar het een week durende culturele, sportieve maar vooral politieke festival heeft zich „voorlopig" te ruggetrokken uit het pro gramma. Enkele internationale jonge renorganisaties, onder andere die waarin de Nederlandse li berale jongeren en de Neder landse socialistische jongeren zijn opgenomen, hebben het Westduitse protest onder steund. Aanleiding tot de poli tieke rel was het optreden van. de afvaardiging van West-Ber- lijn als een zelfstandige dele gatie. Tijdens maandenlange onderhandelingen was juist overeengekomen dat er geen aparte Westberlijnse vertegen woordiging zou zijn. Het „Wereldjeugdfestival" is een bijeenkomst van 20.000 jongeren uit 150, met name communistische, landen. In de westerse afvaardigingen hbbben vooral vertegenwoor digers van linkse partijen en groepen zitting. Tijdens de openingsceremonie, afgelopen zaterdag in het (Olympische) Leninstadion, hekelde partijleider Gorbats- iov „reactionaire krachten die hun dictaat aan volken willen opleggen". Naar verluidt zou den de Sovjet-autoriteiten za terdag hun wil aan het weer hebben opgelegd. Een regen- storing die de openingscere monie bedreigde, werd met behulp van uit een vliegtuigje gestrooide zilverjodide voortij dig „onschadelijk" gemaakt. DEN HAAG/PARAMA RIBO De Surinaamse ex-premier Henck Arron maakt deel uit van de of ficiële SujTinaamse delega tie die deze week in Cuba een conferentie van La- tijnsamerikaanse landen bijwoont over monetaire problemen. Arron gaat naar Cuba op grond van zijn functie van onderdi recteur van de Volks Cre- diet Bank (VCB), een overheidsinstelling. Het is voor het eerst sinds de militaire coup van 25 februari 1980, die een eind maakte aan zijn regering, dat Arron naar het buitenland reist. Na de coup in 1980 werd het paspoort van Arron ingetrokken. Een onderzoek tegen hem wegens corruptie leidde niet tot ver volging. In politieke kringen in Para maribo wordt de aanwijzing van Arron in de delegatie op vallend genoemd en gezien als een poging van het militair ge zag een gunstiger politiek kli maat te scheppen. Hierbij wordt een verband gelegd met de gesprekken die legerleider Bouterse al enige tijd voert met de „oude" politieke partij en over economische en poli tieke problemen in het land. Arron en andere „oude" politi ci mengden zich vorig jaar voor het eerst sinds de coup van 1980 in de politieke dis cussie met de opstelling van een democratiseringsplan. Dit plan behelst vrije verkiezingen na een overgangsperiode van een jaar terwijl het militair ge zag alleen nog langs indirecte weg (via een referendum) in vloed kan uitoefenen. Volgens ingewijden speelt het plan, dat aanvankelijk door de militai ren was genegeerd, steeds na drukkelijker een rol in de ge sprekken met legerleider Bou terse. Voor Bouterse speelt hierbij onder meer een rol, dat een akkoord met de „oude" partij en de Nederlandse ontwikke lingshulp weer op gang zou kunnen brengen. TEL AVIV De Israëli sche minister van buiten landse zaken, Yitzhak Shamir, heeft zich giste ren op de Israëlische le- gerradio voorstander ge toond van het invoeren van de doodstraf voor ter roristen in Israël. De doodstraf zou volgens de minister onderdeel moe ten zijn van een pakket nieuwe afschrikwekkende maatregelen. De Israëli sche regering vergadert vandaag over de invoe ring van de doodstraf en andere strafmaatregelen als reactie op het toegeno men aantal Palestijnse moord- en terreuracties tegen Israëlische burgers. Shamir, die tevens leider is van het rechtse Likoed-blok, werd geïnterviewd in verband met de moord op twee Israëli sche onderwijzers eerder deze week in Noord-Israël. Vrijdag werden in een grot de lijken ontdekt van een 35-jarige on derwijzer en een 19-jarige on derwijzeres. De twee waren vermoord. Het nieuws over de moord leidde in Israël tot heftige re acties. De begrafenis van |de twee heeft tot felle reactries geleid. In de stad Afoela, ten noordoosten van Tel Aviv, werden Palestijnen gemoles teerd en Palestijnse auto's en winkels vernield. De Israëli sche autoriteiten hebben poli- tieversterkingen gestuurd naar Afoela en Hadera waar de twee slachtoffers zondag wor den begraven. Drie jonge Palestijnen hebben de moord op de twee onder wijzers bekend, zo werd zon dag in kringen van de politie vernomen. Zij zouden donder dag, nog voor de ontdekking van de twee lijken, zijn gear resteerd. De vier, afkomstig van de bezette westelijke oever van de Jordaan, hebben de moordwapens gestolen uit een militair kamp in Nurit, dicht bij de plaats van de moorden, zo werd uit een bron bij de politie vernomen. PRETORIA De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse za ken, Roelof Botha, heeft de vrijdagnacht door de Veiligheids raad van de Verenigde Naties aangenomen resolutie over zijn land „van nul en generlei waarde" genoemd. De resolutie roept op tot vrijwillige economische sancties tegen Zuid-Afrika. De Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland en Nederland zul len geen gehoor geven aan de oproep. Volgens Botha zal de resolutie „indien uitgevoerd door alle lan den, wat niet het geval zal zijn" ernstige gevolgen hebben voor de buurlanden van Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika zelf is het afgelopen weekeinde een man door militairen doodgeschoten. Hij zou op een militaire patrouille zijn ingereden. Het aantal personen dat in Zuid-Afrika wordt vastge houden krachtens bepalingen van de noodtoestand is gestegen tot 1205. In Pretoria wordt rekening gehouden met een gesprek, deze week, tussen bisschop Tutu en de Zuidafrikaanse president Bot ha. Het gesprek zou moeten dienen om te zoeken naar oplossin gen voor de onrust in het land. Tutu verklaarde gisteren dat jon ge zwarten vastbesloten lijken om door middel van geweld een einde te maken aan apartheid en dat zij hem spoedig kunnen verwerpen als leider, die de vreedzame weg wil volgen. In een interview met het Franse weekblad „Le Point" heeft bisschop Tutu gezegd dat de rellen zouden kunnen verminderen, als de regering een tijdschema voor de afschaffing van de politiek van apartheid zou vaststellen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5