Liefde tussen Oost en West nog ver te zoeken „Studie samenwerking niet uit de weg gaan" IN EN OM DE KAS TIEN JAAR VERSTANDSHUWELIJK VAN HELSINKI Helsinki belegerde veste V akantiestemming op Flora-tribune FLORA-VOORZITTER VAN NOBELEN: GDECONSUm^- BUITENLAND/LAND EN TUINBOUW Eekbe6owq*ii MAANDAG 29IULI 1985PAGI(jUI DEN HAAG In de Fin- se hoofdstad wordt deze week de tiende verjaardag herdacht van de „Akkoor den van Helsinki", waar van optimisten ooit hoop ten dat ze zouden uitmon den in een effectief veilig heidssysteem in Europa. Het lijkt een sobere vie ring te worden zonder feestgedruis. Zowel Oost als West staat niet te jui chen bij het opmaken van de balans van een ver standshuwelijk, waarin na tien jaar de liefde nauwe lijks is opgebloeid. In wezen is er niet zoveel ver anderd in vergelijking met 1 augustus 1975, de dag dat zich in de Finlandia-hal in Helsin ki een stoet van staatshoofden en regeringsleiders verzamel de voor de ondertekening van de slotakte. Ook bij die plech tigheid was er geen onver deeld enthousiasme, zeker niet aan westerse zijde. De toenma lige Amerikaanse president Gerald Ford waarschuwde in een toespraak dat vrede meer is dan een stuk papier. ,,De ge schiedenis zal deze conferentie niet beoordelen naar de belof ten die wij afleggen maar naar de beloften die wij nakomen". „Helsinki" vormde in zekere zin het hoogtepunt van de ont spanning, de na de Koude Oorlog geleidelijk ingetreden verbetering van de Oost-West betrekkingen. Op nucleair ge bied was de Sovjet-Unie in de loop van de jaren zestig de ge lijke geworden van de Vere nigde Staten en de toenmalige leiders beseften dat samenwer king geboden was om het ge vaar van een catastrofale bot sing te vermijden. Beloftes In juli 1973 begon de „Confe rentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa" (CVSE). Vijfendertig staten deden eraan mee: alle Europe se landen minus Albanië maar plus de Verenigde Staten en Canada. Na twee jaar „zoeken naar de touwtjes om de kom ma's mee op te hangen" (een ongeduldige Kissinger) produ ceerden de diplomaten een slo takte. die in de Nederlandse vertaling 32 pagina's telt. In het document zeggen de deelnemende landen hun be trekkingen te willen verbete ren en beloven ze een bijdrage te zullen leveren aan de vrede, veiligheid, gerechtigheid en samenwerking in Europa. Ook verklaren de deelnemers het proces van ontspanning duur zaam te willen maken. De akte is verdeeld in drie zo geheten „manden". De eerste mand bevat tien principes die moeten bijdragen aan de vei ligheid in Europa, zoals on schendbaarheid van de gren zen, niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden, onthouding van geweld- of dreiging daarmee, en ook eer biediging van de mensenrech ten. Tevens bevat zij een aan tal vertrouwenwekkende maatregelen, zoals het aankon digen van militaire manoeu- De tweede mand betreft sa menwerking op het gebied van de economie, wetenschap, technologie en milieu. De der de mand gaat over samenwer king op humanitair gebied, waarbij een vrijer verkeer van informatie, ideeen en mensen moet worden verzekerd. Ten- SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" n acusn.}i$ncrr mom rdit roorrolMin mam willtm Klump, hip tem m de 'Amsterdam' slotte werden er afspraken ge maakt over het houden van vervolgconferenties (vandaar CVSE-proces). Grenzen De akkoorden van Helsinki betekenden een verwezenlij king van de centrale doelstel ling van de Sovjet-diplomatie van na 1945: bevestiging van de naoorlogse politieke en ter ritoriale status quo via het principe van de onschendbare grenzen. Met dat specifieke doel voor ogen had Moskou vanaf het begin van de jaren vijftig aangedrongen op een Europese veiligheidsconferen tie. Veel commentatoren zagen de akte dan ook als een „over winning" voor Moskou omdat de uitbreiding van de Sovje t-invloed over Oost-Europa nu min of meer formeel was er kend. De Russische dissident Solzjenitsyn hekelde „het ver raad van Oost-Europa". De Fransman Jean-Francois Re- vel huldigde de mening dat „het verdelen van de wereld is gebeurd in Helsinki, niet in Jalta". Andere waarnemers bleken niet zo zwaar te tillen aan het vermeende succes van de Sov jet-Unie. Zij wezen erop dat, met of zonder erkenning, de status quo in Europa toch niet te veranderen is, tenzij men zijn toevlucht neemt tot ge weld. Daar kwam bij dat de publikatie van de slotakte met name in Oost-Europa onver moede gevolgen had, die de zogenaamde „overwinning" van de Sovjet-Unie in een an der daglicht stelden. Niemand had voorzien, aldus Neder landse diplomaten, dat in Oost-Europa dissidenten en zo geheten monitor-groepen met de tekst van de akte in de hand zich tegenover hun rege- ringen zouden beroepen op de inhoud ervan. Daarnaast had het Westen in ruil voor de onschendbaar verklaarde grenzen van de Sovjet-Unie gedaan gekregen, dat Moskou akkoord ;ging met de eerbiediging van de men- senrechtenen en de funda mentele vrijheden, zoals de vrijhei4 van denken, gods dienst, geweten en overtui ging. Daarmee meende het Westen zich een instrument HELSINKI In de Finse hoofdstad Helsinki zijn zeer strenge veiligheidsmaatregelen genomen met het oog op de komst van hoogwaardigheidsbekleders uit 35 landen, die van morgen tot en met donderdag de herdenking zullen bijwonen van de 10e verjaardag van de Akkoorden van Helsinki. Voor de duur van de herdenkingsbijeenkomst is een omstreden wet aangenomen, die de politie de bevoegd heid geeft mensen zonder aanklacht twee weken vast te houden, post te openen en huizen te doorzoeken zonder huiszoekingsbevel. De herdenkingsplechtigheid wordt morgen geopend door de Finse president Mauno Koivisto. De bijeenkomst is het internationale debuut van de nieuwe Rusissche minister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze. geschapen te hebben om de Oostbloklanden ter verant woording te roepen wegens schendingen van de rechten van de mens. Andropov De acties van door Helsinki geïnspireerde dissidenten be antwoordde de toenmalige KGB-leider Joeri Andropov met arrestaties. Westerse kri tiek op de humanitaire staat van dienst van de Oosteurope- se regimes werd gepareerd met een verwijzing naar de collectieve mensenrechten, zo als het recht op arbeid, dat volgens de Oosteuropeanen in het door werkloosheid ge plaagde Westen slecht gewaar borgd is. Ook deed het Oost blok een beroep op beginsel zich te onthouden van inmen- [itiek Ci me daarop maakten duidelijl(Mn(* de realiteit ver verwijderdrsies geraakt van de idealen vd*nEe ontspanning. Een procesi"160 na 1979 inzette met de Sf t-interventie in Afghai het niet-bekrachtigen di VS van het Salt-II-verdi beperking van de stratej bewapening, het NAVO belbesluit tot stationeringl raketten in West-Europa neerhalen van een Zuidl aans passagiersvliegtuig de Sovjet-Unie en de Ai kaanse invasie op Gret Deze langzame teloorgan) de ontspanning ontnai CVSE een vruchtbare dingsbodem. Zonder goedi dergrond en in een s! Oost-Westklimaat werd CVSE een tere kasplant vervolgconferenties van grado (l977-'78) en M (1980-.83), waar de nali van de akte werd getoet* verden weinig tot niets oj Enkele honderden vluchtelin gen uit Estland, Letland en Li touwen demonstreerden giste ren in Helsinki tegen de inlij ving van de Baltische staten door de Sovjet-Unie, direct na de Tweede Wereldoorlog. ging in andermans binnen landse aangelegenheden. De toch al omstreden geloof waardigheid van de slotakte kreeg een gevoelige klap in december 1981, toen generaal Jaruzelski na intensieve druk van Moskou een punt zette achter de door de vrije vak bond Solidariteit opgeroepen volksbeweging in Polen. De in de akte opgetekende principes inzake niet-inmenging bleken geen obstakel voor de toepas sing van de Brezjnev-doctrine, op grond waarvan de Oost bloklanden bereid zijn tot „broederlijke hulp" als bij een van hen het socialistisch sys teem wankelt. De Poolse verwikkelingen en de scherpe westerse reactie Rondedans iren Naar aanleiding van pC moeizame gang van zak4„ch in het westen menigmaa vraag opgeworpen of hetrne zin heeft door te gaan mefn. CVSE-proces. Is het nietjnon rituele rondedans voor d|cht maten geworden omdat Ujg mand de verantwoordelijke j durft te nemen voor beer ging ervan Voor het Westen vormen voortgaande schending mensenrechten in het blok en duurzame de spanningen plaatsv teleurstelling. Toch westerse landen tevrede zij via de CVSE verm misstanden in het Oostblof reet bij de betrokkenen j nen aankaarten. Voorts i gematigde voldoening verbeterde mogelijk!» voor menselijke contactenj sen Oost en West en miliehereniging en -bez< Alle deelnemers aan CVSE-proces, dat niet al „Polen maar ook de stat» ring van nieuwe NAVO-rt ten overleefde, willen d gaan. Een afscheid vatw CVSE en een terugkeer 1 totale polarisatie, lijkt geen van beide partijen aantrekkelijk alternatief. ,:pL Er is geen beter oord om informatie op te doen dan een vei lingtribune. Terwijl de grote meute van handelaren daar jachtig op de knoppen drukt om vooral maar zo vroeg moge lijk met de bloemen bij de klanten te zijn, zitten kwekers stek- en zaadleveranciers en journalisten daar omheen en bespreken het laatste nieuws uit de groene sector. De vakan ties zijn zo'n onderwerp. De Europese bloemenklanten zijn van huis. Dat is te merken aan de prijzen. Nou is er geen beter middel om het gesprek op hoger niveau te brengen dan eens hardop te twijfelen aan de superioriteit van de veilingklok boven andere verkoopsystemen. „Een bloemenkweker heeft niet eens een vraagprijs", poneerde iemand heldhaftig, met zijn wijsvinger in de richting van de veilingklokken, die magere prijzen te zien gaven. „Een kwe ker kan niets doen", vervolgde hij, „als er weinig produktie is dan is de prijs hoog, maar als de oogst op gang komt zakt de prijs". De kwekers in zijn omgeving op de tribune meende dat dit verschijnsel al net zolang bestond als er veilingen zijn, maar dat in de bloemen alleen de jaarcijfers een beter inzicht ga ven. Aan de prijzen over het jaar genomen kan een kweker pas zien of het jaar goed was. Dat is de mening van de kwe ker. Maar toen mengde een veilingbestuurder zich in de dis cussie. „Wanneer je geen bredere kijk- hebt op de hele sier teelt moet je niet zeuren", zei de man tegen de twijfelaar. „Voor de klokken zit de vraag". De ontwikkeling in de sierteelt is niet beter te schetsen dan de herinnering aan veilingen vol met oude kwekersbakfiet sen, zoals veertig jaar geleden kwekers hun bloemetjes brachten. „Dan moet je nu eens gaan kijken, dan zie je wat vooruitgang is...", zei de man, „en dan praat ik nog niet over nieuwe kassen, computers en andere moderne outillage". „Ja, mooi gezegd", aldus de onruststoker, „al dat fraais heeft de overproduktie bevorderd, de kostprijs verhoogd en was tenslotte oorzaak van de zwakke markt", en hij wees alweer naar de klokken. Het antwoord liet niet op zich wachten. „De bloemensector is zo groot geworden", zei nu de veiling- bestuurder, „dat je nu een andere kijk op de dingen moet hebben. Ik zeg je, dat we zonder die overproduktie van de kwekers Amerika niet ontdekt zouden hebben. Nou ja, als exportland bedoel ik". Kijk, zo werkt dat in deze groene hoek. „Door overproduk tie kwam er stoom op de ketel van de export". „In 1973 waren er al bloemen te veel, en toen zei iedereen dat Amerika te ver was en dat het daar voor bloemen veel te warm was in de huizen". „Let op", zei de man, die nu aan de winnende hand was, „ik geloof in een goede toekomst voor bloemen en de matige prijs van vandaag werkt mee aan een betere prijs in de vol gende jaren". „De verre markten zijn de grootste groeiers". „Markten breek je open met matige prijzen". „Wie wil er koffie van mij?". Voor dat prijsje wilden ze allemaal. Door de overkoepelende organisatie Vereniging Bloemenveilingen Ne derland, waarvan twaalf veilingen lid zijn, is be gin mei een rapport vol prognoses gepubliceerd over de toekomst van de sierteeltveilingen. Daarin werd als conclusie ge constateerd dat kleine veilingen door samen gaan een sterkere basis kunnen bereiken en dat ook bij grotere veilingen over samenwerking in de toekomst gedacht moet worden. Genoemd worden de veiling Ber- kel en omstreken en vei ling Flora te Rijnsburg. Vanuit een bepaald ge zichtspunt bekeken lij ken deze veilingen goed bij elkaar te passen, luidt het rapport. De voorge stelde samenwerking dient geheel vrijwillig te worden aangegaan en daarom worden de aan bevelingen vergezeld van adviezen om een on derzoek naar de moge lijkheden te starten. Niet afwijzend Op de ledenvergadering van Flora in juni heeft Flora voorzitter Van Nobelen het standpunt van het Flora-be stuur aan de leden meege deeld. Flora staat niet afwij zend tegenover een studie met het doel samenwerkings vormen met Berkel te testen, maar zal in elk geval het be lang van haar coöperatie-le den het zwaarst laten 'wegen. Het is zeker binnen een coö peratieve vereniging een zaak van grote verantwoor delijkheid om over samen werking te praten. Daarom zal het onderzoek langdurig zijn, omdat er veel facetten zijn aan deze zaak. Het VBN-rapport ging uit van de aanvulling die deze twee veilingen over en weer aan elkanders sortiment zou den kunnen bijdragen. Bij deze benadering is echter de veelzijdigheid van het Flora veilingaanbod wel onder schat, deelde voorzitter Van Nobelen als toelichting mee. Het is bepaald niet zo dat de Flora-aanvoer het bestuur zou dwingen tot samenspre- king. De breedte van het aanbod groeit met de dag. Enkele jaren geleden was op Flora bijvoorbeeld het roze- naanbod matig. Dat is inmid dels sterk toegenomen door de zuigkracht van een snelle moderne veiling op kwekers en ook op kopers. Hetzelfde kan worden gezegd van enkele andere produkten die op Flora in een aanvoer- groei zitten. „Van binnenuit zijn wij met succes bezig dit groeiproces te versnellen", aldus Van Nobelen. Financiën spelen rol Volgens Van Nobelen zal het kwekersbelang optimaal ge diend worden door het wer ken van het Flora-bestuur aan de hoogste vermarkting van de produkten tegen zo laag mogelijke veilingprovi sie. Daardoor speelt op de achtergrond van samenspre- Flora-voorzitter W.A.J. van Nobelen. king en samenwerking de fi nanciële toestand van de af zonderlijke gesprekspartners een grote rol. Flora-voorzit ter Van Nobelen weet van nabij hoe nieuwbouw een fi nanciële krachttoer vraagt van een veilingcoöperatie. Flora heeft een sterk verbe terde financiële positie ge creëerd in de laatste jaren. Goed financieel beheer en zuinig werken hebben naast de zeer moderne werkwijze vruchten afgeworpen. Het Flora-bestuur is van mening dat juist de koopkracht van de Flora-tribune door de snelheid van het elektroni sche veilingssysteem sne(et i groeit. De handel en de ex» v port willen snel kopen, sneioes laden, snel vertrekken. Onztij a service voldoet aan deze driinde eisen en wij zullen alles iijedu het werk stellen deze posititcht te behouden. Dat is van bevinc lang voor onze leden. Vanuiè-ja deze positie denken wij da'old; Flora zeker haar zelfstandiglipk heid zal behouden en ooken vanuit deze positie willen wijser een studie over samenwerriee: king niet uit de weg gaan, altnde dus Flora-voorzitter Van Noicha beien. „Maar ik denk dat eeijien ideaalbeeld voor samenwerivas king nog niet in zicht is". \nr De groenteman zal In de ko mende week beslist geen aanslag op het huishoud- en vakantiebudget van de con sumenten plegen. Alle groen tegewassen zijn op het ogen blik goedkoop tot redelijk goedkoop. Voor een flinke maat bloemkool is men be slist niet meer kwijt dan 1,50 per stuk. Een leuke combinatie met bloemkool vormt sla, deze is zeer voor delig en kost slechts 30 cent per krop. De komkommers zijn niet van prijs veranderd. Voor de rechte exportkwali teit ligt de prijs tussen 52 cent en 76 cent per stuk. Voor komkommers van binnen landse kwaliteit liggen de prijzen lager. De ronde ex porttomaten zijn voor slechts 60 cent per halve kilo te koop. Dit is voor deze kwali teit tomaten een ongekend lage prijs. De vleestomaten zijn duurder, deze kosten 1,50 per halve kilo. De pa- prikaprijzen schommelen de laatste tijd nogal. Voor de groene paprika 's betaalt men 1,10 per halve kilo. Per stuk komt dit neer op onge veer 44 cent. De rode papri ka's zijn duurder; een rode paprika, van exportkwaliteit kost 1,40 per stuk. Voor de binnenlandse kwaliteit, deze wordt te koop aangeboden in grijze kunststof kisten, liggen de prijzen lager. Aubergines zijn nog steeds niet duur, de prijs loopt wel iets op. Per stuk betaalt men ongeveer 80 cent. Een klein gewas dat cp het ogenblik voor een klein prijsje te koop is, is radijs, na melijk 56 cent per bosje. Ijs bergsla wordt geleidelijk goedkoper, de prijs ligt op 1,20 per stuk. De bleeksel derij kost 1,30 per struik. Voor andijvie is men gemid deld 60 cent per kilo kwijt. De spinazie is wat duurder en kost 1,- per kilo. Chine se kool daarentegen kost weer niet meer dan 60 cent per kilo, spitskool is voor hetzelfde prijsje te koop. Bos- peen is nog weer wat goedko per geworden, een bos kost 1,50. De aanvoer van tuin bonen wordt kleiner, maar de prijs verandert niet veel, namelijk 1,10 per kilo. Venkel is duurder geworden en kost nu 2,30 per kilo. Broccoli is ongekend goed koop, dit komt door het grote aanbod. Deze bijzondere groentesoort kost nu slechts 2,20 per kilo. De groene De groenteman zal in de komende week beslist geen aanslag op het huishoud- vakantiebudget van de consumenten plegen. courgettes zijn met een prijs van 36 cent per stuk ook nog steeds spotgoedkoop. Er wor den nu ook weer Hollandse kersen aangevoerd, ze kosten 4,35 per halve kilo. Voor een doosje kruisbessen van 200 gram ligt de prijs op 1,16. Een doosje frambozen met dezelfde gewichtsinhoud kost 2,50. Rode bessen wotiaa den nog steeds volop aangiet voerd, een halve kilo ko*na, 1,68. De doosjes met roden bessen zijn wat duurder. ker mo

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4