TAFEL Politieke kwesties hebben in Kenia de vrouwenzaken overschaduwd CcidócGotucHT' je CcitLcSouim ACHTERGROND kerk wereld Wereldraad vergadert in gespannen Argentinië weer Aanhoudend buiig EeidócGoirumt MAANDAG 29 JULI 1985 PAGN Evangelischen: Meer contact tussen Oost en Westduitsers De bond van protestantse kerken in de DDR wil dat de inwo ners van de DDR en de Bondsrepubliek meer mogelijkheden krijgen met elkaar in contact te komen De kerken roepen de regeringen van van beide landen op alles te doen voor de vrede. Daarbij noemen de kerken in het bij zonder de voorstellen voor een zone zonder chemische wapens in Centraal Europa. De protestantse kerken in de DDR vech ten al jaren voor meer contacten tussen de Oost- en Westduit sers. De kerken menen dat minder Oostduitsers zouden vragen naar de Bondsrepubliek te mogen emigreren, als zij regelmatig naar dat land zouden kunnen reizen. Simonis: Noodtoestand toont falen regering Zuid-Afrika De spanningen tussen blanken en zwarten en het uitroepen van de noodtoestand tonen aan dat het beleid van de Zuidafn- kaanse regering om de apartheid geleidelijk te ontmantelen en vrede voor de mensen te waarborgen geen succes heeft. Dat constateert de voorzitter van de Nederlandse bisschoppencon ferentie, kardinaal Simonis in een telexbericht aan mgr. Denis Hurley, voorzitter van de bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika. De kardinaal betuigt mgr. Hurley zijn solidariteit met diens strijd voor vrede en gerechtigheid in de „christelijke be tekenis van deze vaak misbruikte woorden" en zegt hem toe dat de Nederlandse bisschoppen hem in hun gebed zullen ge denken Elkaar kennen betekent niet: alles van elkaar weten en elkaar beoordelen, maar liefde en vertrouwen voor elkaar hebben en in elkaar geloven Albert Schweitzer PERSONALIA recteur van de Oecumenische Ontwikkelingscooperatie (Engelse afkorting EDCS), die te Amersfoort is geves tigd. Hij volgt Adrian St.V. Wijemanne (Sri Lanka) op, die sinds de oprichting in 1975 de EDCS heeft geleid Brunson (51), lid van de pres byteriaanse kerk, is organisa tiedeskundige. Hij wekte on der meer bij IBM en is nu on derdirecteur van de EX- XON-computer-afdeling, die binnenkort wordt opgehe ven. Vanuit de steunverenigingen, waaronder de NVOC (Neder landse Vereniging tot Steun aan de Ontwikkelingscoöpe ratie), was kritiek geuit op de hoogte van het salaris (onge veer anderhalve ton) van de EDCS-directeur. Dit zou de beweging, die kerkelijk geld tegen lage rente aan ontwik kelingsprojecten leent, min der geloofwaardig maken. Het bestuur van de EDCS. waarvan de Nederlandse oud-minister prof. dr. W. Al- beda voorzitter is, heeft pro jecten ter waarde van ruim 4 miljoen gulden goedgekeurd. Kerken, kerkelijke instellin gen en particulieren hebben bij de EDCS ruim 10 miljoen dollar (ongeveer 33 miljoen gulden) belegd. Terwijl de Argentijnen hun hart vasthouden over een "riskant" genoemde reis van president Alfonsin naar Peru, is zondagavond in de Argentijnse hoofdstad Bue nos Aires de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken geo pend De nieuwe secretaris-gene raal Emilio Castro, prekend over de wonderbare spijzi ging, noemde daarin de op lossing van de populistische leiders, die snelle en gemak kelijke antwoorden beloven, een weg die niet leidt tot de bevrijding van de mensheid. Demagogen bieden uiteinde lijk geen persoonlijke vrij heid, geen gedeelde verant woordelijkheid en geen be vrijding van het gehele volk. aldus Castro. Alfonsin, die zondag de in stallatie van de eerste sociaal democratische president van Peru bijwoonde, moest on derweg een noodlanding ma ken nadat er een bomalarm was binnengekomen bij de verkeersleiding van het vliegveld Carrasco (Uru guay). Na enkele uren opont houd vloog het presidentiele vliegtuig, waarin zich ook president Sanguinetti van Uruguay bevond. verder naar Lima. Dr. Emilio Castro Castro bestreed de opvatting dat Latijns-Amerika niet ge noeg voedsel produceert. Er is echter sprake van funda menteel onrecht, zo zei hij. Een groot deel van de bevol king is te arm om voedsel te kopen. De economische pro gramma's van veel landen hebben geleid tot opeenho ping van rijkdom enerzijds en tot bittere armoede ander- zijds De groeiende buitenlandse schuld van de derde wereld geeft aan hoe ver weg een oplossing voor deze proble men is. De overvloed in de landen van het noordelijk halfrond en de armoede en het voedseltekort in de rest van de wereld noemde hij een flagrant voorbeeld van het huidige onrecht in de we reld. Hij waarschuwde dat de vervulling van de materiele behoeften nooit gescheiden mag worden van respect voor andere menselijke waarden. „Zelfs in landen waar de ba sisbehoeften bij de wet gega randeerd zijn, is er behoefte aan menselijke warmte en aan solidariteit met machte lozen en dissidenten," aldus Castro. Juist in Latijns-Amerika, dat een lange traditie van lijden en grote problemen heeft, moeten de kerken met kracht de boodschap van ge rechtigheid en solidariteit verkondigen. Het centraal comité zal woensdagavond worden toe gesproken door president Al fonsin, die de keuze van Bue nos Aires voor deze vergade ring „van nationaal belang" heeft genoemd. Alfonsin werd twee jaar gele den bij vrije verkiezingen ge kozen, nadat Argentinië ze ven jaar onder een militaire dictatuur had geleden. Over de steun die de Argentijnse kerken in die periode aan de strijd voor de mensenrechten hebben gegeven, spreekt dinsdag de Methodistenpredi kant Aldo Etchegoyen, op richter van de oecumenische beweging voor de mensen rechten in Argentinië. In Wereldraadverband is hij voorzitter van de pas opge richte speciale commissie voor de mensenrechten. Deze commissie is onderdeel van de commissie voor internatio nale zaken van de Wereld raad onder voorzitterschap van onze landgenoot prof. dr. Theo van Boven. In de agenda van het centra le comité is met opzet ruimte gelaten opdat de 150 leden donderdagmiddag hun soli dariteit kunnen betuigen met de "dwaze moeders van het Plaza de Mayo". die berech ting eisen van allen die ver antwoordelijk zijn voor de ..smerige oorlog" tijdens de dictatuur. In die periode zijn ongeveer 10.000 personen verdwenen zonder dat ooit een spoor van hen is terugge vonden. Momenteel vinden in Buenos Aires de zittingen plaats van Veiligheidsraad De Wereldraad van Kerken heeft bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aan gedrongen op alle noodzake lijke stappen met het oog op de toenemende onderdruk king in Zuid-Afrika. Enkele weken geleden werd in zwarte woonwijken de staat van beleg afgekondigd. Het uitvoerend comité (dagelijks bestuur) van de Wereldraad spreekt in een telegram aan VN-secretaris Perez de Cuel- lar zijn steun uit voor een voorgestelde resolutie, waar in Zuid-Afrika wordt ge vraagd de noodtoestand op te heffen en alle politieke ge vangenen onmiddellijk zon der voorwaarden vrij te la- In een boodschap aan de Zuidafrikaanse Raad van Kerken noemt de Wereld raad de afkondiging van de staat van beleg een, nieuwe en kritische fase in de strijd voor gerechtigheid in Zuid- -Afrika". Braziliaanse pater vermoord in landhervormingsstrijd De strijd op het Braziliaanse platteland om het bezit van de grond heeft de dood ge kost aan pater Ezechielle Ra- min. Na een bijeenkomst met landloze boeren. vorige week, werd hij samen met een vakbondsleider in een hinderlaag gelokt en ver moord door gewapende huurlingen van grootgrond bezitters in het grensgebied tussen de deelstaten Mato Grosso en Rondonia. Het met kogels doorzeefde lijk van de 32-jarige pater werd gevonden door de poli tie. De vakbondsleider die hem vergezelde werd ge wond, maar slaagde erin na een urenlange tocht door het oerwoud te ontsnappen. De bisschop van Londrina, mgr. Geraldo Majela Agnelo, schreef de moord toe aan grootgrondbezitters „die zich aan het bewapenen zijn om zich te verzetten tegen de door de regering aangekon digde landhervormingsplan- Eerder verklaarde de voor zitter van de Braziliaanse bis schoppenconferentie (CNBB), mgr. Ivo Lorscheiter, dat de kerk in eerste instantie ak koord gaat met de regerings plannen om in een periode van 15 jaar het niet produk- tieve grootgrondbezit te on teigenen. „In een daarop vol gende fase moet evenwel ook het produktieve grootgrond bezit worden onteigend, om dat het niet juist is dat één persoon in zijn eentje tot een miljoen hectare bezit", aldus de CNBB-voorzitter. Hij ont kende dat de kerk zelf groot grondbezitter is en zei bereid te zijn grond te verdelen als mocht blijken dat hij zich vergist. Bisschop sluit zich aan bij hongerstaking dÉscoto De Braziliaanse bisschop Pedro Casaldaliga zal zich aansluiten bij de vastenactie van de minister van buitenlandse zaken van Nicaragua, pater Miguel d'Escoto. De conservatieve leiding van de Nicaraguaanse R.-K. Kerk heeft de hongerstaking veroor deeld en de gelovigen aangeraden zich ervan te onthouden. Mgr. Casaldaliga verklaarde dat hij evenals D'Escoto net zo lang in hongerstaking blijft tot de Verenigde Staten besluiten hun militaire en economische druk op het volk van Nicaragua op te heffen. Hij zei dat hij niet namens de Braziliaanse bis schoppenconferentie (CNBB) reist, maar dat hij de steun heeft gekregen van alle bisschoppen met wie hij voor zijn vertrek naar Nicaragua contact heeft gehad. „Nicaragua wordt voortdurend aangevallen door de regering- - Reagan, die daarvoor bases gebruikt in Costa Rica en Hondu ras. Dit kan zo niet langer. Er is een aantal duivels die, zoals de Heer zegt, alleen maar kunnen worden uitgedreven met gebed en vasten. Daarom ga ik mij voegen bij de groep van pater D'Escoto, aldus mgr Casaldaliga. „Ik heb goud noch zilver, wapens noch macht. Wat ik heb aan te bieden is mijn gebed en liefde voor Latijns-Amerika, mijn eindeloos vertrouwen in de bevrijding en als het nodig is mijn leven". Ham-omelet met sperziebon en - tomatensalade en gebakken aardappelen - vla met jambiscuits Voor twee personen heeft u nodig: 3 eieren, 3 lepels wa ter, peper, SO g schouder ham, 15 g margarine, peter selie: 250 g sperziebonen, zout, 2 vleestomaten, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, bieslook, 1 lepel olie; 0,5 -1 kg aardappelen, olie, 15 g margarine, zout: 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 lange vingers of eenvoudige biscuits, jam. Klop de eieren los met wa ter, peper en stukjes ham. Laat de margarine smelten in een koekepan, schenk er het eimengsel in en schep meteen het stollende ei met een vork naar het midden van de pan. Stop met schep pen als de eimassa zich nog net tot een mooi ronde ome let wil vormen. Gebruik steeds een matig vuur, een goed gebakken omelet is aan één kant lichtbruin. Laat de omelet uit de pan op een warm bord glijden, vouw haar daarbij dubbel. Kook de sperziebonen gaar in weinig water met zout, laat ze uitlekken en koud worden. Leg de tomaten twee tellen in kokend water, ontvel ze en snijd ze in stuk jes. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd, bieslook en olie en schep er de bonen en toma ten door. Kook de aardappelen in de schil net gaar, laat ze afkoe len, pel ze en snijd ze in ste vige plakken. Bak de aard appelen in een bodem olie met de margarine (dat bakt mooi en smaakt goed) op een flink vuur bruin er strooi er zout over. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk, schenk wat hete melk bij dit papje en doe het in de pan. Laat de vla al roerende even koken en doe er van het vuur de rest koude melk bij. Besmeer de biscuits met jam, duw ze met het mes in de schaal(tjes) en leg er de afgekoelde vla op. JEANNE NAIROBI „Op zo een ma nier hoeft het niet meer", luid de de reactie van staatssecreta ris Kappeijne van de Coppello op de vraag of zij tevreden was over het resultaat van de VN-vrouwenconferentie in Nairobi. Zij liet zich positief uit over de overeenstemming die in de nacht van vrijdag op zaterdag werd bereikt over het slotdocument. Maar over de gang van zaken was zij niet zo positief. De manier waarop het document „met veel hangen en wurgen" is aangenomen, vond zij niet fraai. Internatio nale politieke kwesties hebben de vrouwenzaken overscha duwd, zo zei zij. „En dat had den we nu juist niet gewild". Voor Nederland bevat het do cument, de toekomststrate gieën ter verbetering van de positie van de vrouw, geen nieuwe gezichtspunten We zijn al bezig met uitvoeren daarvan, aldus mevr. Kappeij ne; ze voegde er aan toe dat het wel goed is dat het docu ment is aangenomen. Deze derde, en waarschijnlijk voorlopig laatste, vrouwencon ferentie vormde de afsluiting van het door de Verenigde Naties uitgeroepen decennium van de vrouw. Het doel was te evalueren wat de afgelopen tien jaar is bereikt op het ge bied van vrouwenemancipatie en het opstellen van toekomst strategieën tot het jaar 2000 voor de verbetering van de po sitie van de vrouw. Al van te voren was verwacht dat internationale politieke kwesties een belangrijke rol zouden gaan spelen. In de ont werptekst van de toekomst- strategieën was een groot aan tal paragrafen opgenomen met politiek gevoelige internatio nale aspecten, zoals vrouwen onder apartheid en Palestijnse vrouwen en kinderen. Vooral op aandringen van de Verenigde Staten werd verle den week maandag op de eer ste conferentiedag besloten te streven naar consensus. Die kwam er uiteindelijk ook, zij het met veel moeite. Het gast land, Kenya, heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld even als het feit dat de conferentie in een Afrikaans land werd gehouden. Zionisme Toen vrijdag dreigde dat de overeenstemming doorbroken zou worden, omdat in de ont werptekst van het slotdocu ment zionisme op één lijn werd gesteld met racisme, kwam Kenia na een urenlange schorsing van de vergadering met een compromis. Zionisme zou uit de tekst verdwijnen. Gesproken wordt nu van ra cisme „en iedere andere vorm van rassendiscriminatie" als obstakel voor de verbetering van de positie van de vrouw. De westerse landen die zionis me uit de tekst willen hebben, maar ook de Arabische landen en de Palestijnse bevrijdings beweging PLO konden daar mee instemmen. Doordat de PLO akkoord ging. kon ook een land als Iran, dat ook elders in de tekst een ver oordeling van het zionisme had willen zien opnemen, het compromis aanvaarden. Veel landen legden een verklaring af waarin zij stelden dat voor hen zionisme gelijk staat met racisme, maar dat zij instem den met het compromis „om wille van de vrouwen van de wereld" of om Kenia niet te leur te stellen, dat als gastland de conferentie graag wilde zien slagen. Vooral de PLO kreeg dave rend applaus toen zij eerst fel uithaalde naar Israël en ver volgens liet weten geen be zwaar te hebben tegen het compromis. Een woordvoerder van de PLO, die overigens geen stemrecht had op de con ferentie, verklaarde dat een van de redenen voor de in stemming was dat de confe rentie werd gehouden in Ke nya, in Afrika, waar de apart heid zo nabij is. De VS haalden zich een enorm boe-geroep op hals door na de aanvaarding van het compro mis in ongezouten taal duide lijk te maken dat zij nooit zou den aanvaarden dat zionisme en racisme op een lijn werden gesteld. Onthoudingen Vooral de laatste dagen werd de conferentie overheerst door internationale politieke kwes ties. De paragrafen van het slotdocument waarover geen consensus viel te bereiken gin gen over vrouwen en kinde ren onder -apartheid, Pale stijnse vrouwen en kinderen, het gebruik van economische sancties en een nieuwe inter nationale economische orde. Deze vier paragrafen werden bij stemming aangenomen en in alle vier de gevallen waren het hoofdzakelijk de westerse landen die zich van stemming onthielden of tegenstemden. Nederland onthield zich vier maal omdat de inhoud van de paragrafen niet strookte met het regeringsbeleid. De VS stemden tegen de paragrafen over apartheid, Palestijnse vrouwen en de verwijzing naar onder andere resoluties van de Algemene Vergadering van de VN over een nieuwe internationale economische orde. Desondanks sloten ook zij zich aan bij de consensus over het slotdocument. Reagan, die de Amerikaanse delegatie leidde, beschuldigde in een stemverklaring aan het De Amerikaan se delegatie leidster bij de conferentie van Nairobi Mau reen Reagan in overleg met de Amerikaanse diplomaat Alan Keyes over de slotverklaring van de vrou wenconferentie. Keyes protes teerde namens zijn land tegen het in één adem noemen van zionisme en ra cisme in de oor spronkelijke tekst van de slotverklaring. eind van de conferentie „som mige landen" ervan de confe rentie te hebben misbruikt voor hun eigen politieke doel einden. En ook voor haar hoeft zo'n conferentie niet Huishouding Over zuivere vrouwenzaken lagen de meningen minder verdeeld. Mevrouw Kappeijne tekende hierbij aan dat er wel een tendens is dat dingen die vroeger geen weerstand on dervonden, dat nu wel doen. Zij noemde in dit verband het fundamentalisme in sommige Arabische landen. Mevrouw Shahani, secretaris- -generaal van de conferentie, noemde de tekst van Nairobi in veel gevallen krachtiger dan de slotdocumenten van de eerste twee vrouwenconferen ties in Mexico (1975) en Ko penhagen (1980). Een van de nieuwe punten die is opgeno men is dat wordt erkend dat het werk dat vrouwen in de huishouding en de zogenoem de informele sector verrichten een bijdrage is aan de econo mie van het land. Dat is vooral belangrijk voor plattelands vrouwen in ontwikkelingslan den waar vrouwen vaak voor een groot deel van de voedselproduktie zorgen maar ook voor huisvrouwen in ontwikkelde landen, aldus me vrouw Shahani. In de toekomststrategieën wordt onder andere gepleit voor financiële steun aan vrouwen die op het platteland in ontwikkelingslanden wo nen. Gesteld wordt dat ook vrouwen het recht moeten hebben land te bezitten, iets wat zij in bijvoorbeeld sommi ge Afrikaanse landen niet hebben. Gepleit wordt ook voor een eerlijker verdeling van het huishoudelijk werk tussen mannen en vrouwen en voor flexibeler werktijden zo dat dat makkelijker gereali seerd kan worden. Kinderen Vrouwen moeten zelf kunnen beslissen of en hoeveel kinde ren ze willen, aldus het slotdo cument. Aanbevolen wordt dat de Wereldgezondheidsorgani satie een lijst van „essentiële voorbehoedsmiddelen" opstelt. En in plaats van alleen zwan gerschapsverlof voor de wer kende vrouw zou er een ou derschapsverlof moeten ko men. Nederland heeft zich bij de op stelling van het document on der andere sterk gemaakt voor economische zelfstandigheid voor vrouwen, het bestrijden van seksueel geweld en het creëren van toegang voor vrouwen tot machtsstructuren. En in het document is een re delijk deel van de Nederlandse inbreng opgenomen. De conferentie heeft niet al leen de toekomststrategieën opgesteld, maar ook het vrou wendecennium geëvalueerd, dat als thema's had: gelijkheid, ontwikkeling en vrede. Me vrouw Shahani zei dat de re sultaten van het decennium niet onderschat moesten wor den. Het is een waardevol me chanisme geweest. Regering rapporteerden iedere vijf jaar over de vooruitgang die in hun land was gemaakt met de emancipatie. Tien jaar geleden was het moeilijk aandacht voor vrouwen te krijgen, zo Shahani. Het de- bood regeringen een aanknopingspunt zich op vrouwen te richten. Maar de doelstellingen van het decennium zijn niet gehaald en zij moest erkennen dat in sommige opzichten vrouwen het moeilijker hebben dan tien jaar geleden, onder andere door de economische recessie. In de afgelopen tien jaar zijn er veel gegevens verzameld over vrouwen, aldus mevrouw Shahani. Maar bij het bepalen van hun beleid maken rege ring daarvan nog niet erg veel gebruik. Hoopvolle ontwikkeling Het is ld inge zenden gen vot |k Aar iren ge; ar als g in hoge mate onwaarschijnlijk dat het Isra^|s'Ster kabinet vandaag later op de dag zal besluiten voortaj doodstraf toe te passen als antwoord op een golf van ta!" keS van Palestijnen tegen Israëlische staatsburgers. In het I ^ejde, ste geval zal het kabinet-Peres er wellicht toe overgaanu met dig Palestijnse leiders uit de gebieden van de westelijkéhtende daanoever en de Gazastrook naar Arabische landen tactic nu bannen, een strafmaatregel die premier Begin een jaar £te t,ei geleden als gebaar van goede wil heeft afgeschaft. L^t de' 1 boer ZiELFS onder de hevige druk van de verontwaardig^ raëlische bevolking zal premier Peres niet veel verder gaan. Allereerst omdat hij beducht is voor scherpe intc tionale reacties. Voorts vanwege het risico, dat bij invc ijntf van de doodstraf ook Israëliërs het risico lopen ter dooa oordeeld te worden. Maar Peres zal zich vooral ook bel. .KV zaam opstellen omdat zich de laatste weken in de polf situatie in het Midden Oosten hoopvolle ontwikkel! voordoen, die hij niet wil verstoren. fOOr Nu Israël zijn troepen uit Libanon heeft teruggetroljg hc Syrië de VS de helpende hand heeft geboden bij het opli van de vliegtuigkaping in Beiroet en koning Hoesseiij Jordanië onvermoeibaar doorgaat met zijn pogingen dei^g-pï stijnse bevrijdingsorganisatie, de PLO, bij onderhandelijkspol over de toekomst van de Palestijnen te betrekken, lijkftmster kaarten opnieuw te worden geschud. De Egyptische regfhddag heeft de beperkende bepalingen in het handelsverkeer3" Israël opgeheven en uit de Sovjet-Unie komen s'6nalet^3g 1 erop wijzen, dat ook daar beweging zit in het sinds 196^dere wrikbare standpunt. jjoest 2 lus co De gebeurtenissen hebben elkaar de laatste weken sn£az'd gevolgd. Eerst ontving de Israëlische premier Peres ii^idder geheim enkele Palestijnse voormannen, om met hen op*>ertui gen te zoeken voor een gesprek over de bezette gebiindse Dat was op zichzelf al opmerkelijk, maar nog opvallen- was, dat er weinig protesten uit de Israëlische bevolking klonken toen men het geheim liet uitlekken. rui kei >eslote KONING Hoessein heeft inmiddels een lijst opgesteld an'sat Palestijnen. die deel moeten uitmaken van een gemengd e daans-Palestijnse delegatie, die in Washington bespreki 0ger zal voeren over het plan-Reagan. Dat plan voorziet ifer di stichting van een Palestijnse staat op de westelijke Jorderkee oever in federatief verband met Jordanië. Peres keurdeMat iswaar maar twee van de zeven namen goed, maar heie ^us: ernaar uit dat over de andere valt te praten. Wcs°ai \t rn di€ V OORTS hadden ambassadeurs van Israël en de SoM'S v Unie onlangs in Parijs een geheime ontmoeting, die oa0*'*'6 uitlekte. Er zouden toenaderingspogingen zijn gedaan Kvorel de Russen, die na de zesdaagse oorlog hun betrekkingen^, on de joodse staat verbraken. Bovendien verklaarde Grontoor e de vroegere minister van buitenlandse zaken en nu presJrugge van de Sovjet-Unie, in een uitzending van Radio Moskoir^S Rusland niet uit is op vernietiging van de joodse staat ere? achter de extremistische krachten staat, die dat wél pro^ef 7, ren. Hoopvolle ontwikkelingen, want een duurzame reghnder voor het conflict in het Midden-Oosten lijkt niet goed irle bus lijk zonder medewerking van de Sovjet-Unie, DE BILT (KNMI) Ook morgen is het buiig. De mid- dagtemperatuur blijft hierbij enkele graden onder normaal. De buien hangen samen met een storing die boven de Britse eilanden ligt. Hieromheen trekken randstoringen die het weer bij ons in negatieve zin beïnvloeden. De storingen trekken maar langzaam naar het noordoosten. Hierdoor kan ook woensdag nog een enkele bui vallen. Eerst na woensdag wordt het wat beter en neemt de buiigheid af. Vooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt-en nu en dan een bui. Middagtemperatuur 18 tot 23 graden. $0 I Britse Eilanden: Af en In het oosten nog een bui. Middagtemperatui 16 graden in het noordi 20 graden in het zuiden. BeC Eerst nog enkele buien ppj H wisseld door zonnige perfder)£ Middagtemperatuur van j]]eg 21 graden ltcr-p bed Zuid-Frankrijk, Zuid-^n gU land: Zonnige perioden.^ zate dagtemperatuur 20 tot 25sUitat den, langs de Middellir )ev Zee ongeveer 28 graden. ie em Alpengebied: Zonnige fcreran den en woensdag nog eeibben kele regen- of onwee\n he Middagtemperatuur 22 het graden. imput lat. Spanje, Portugal: Zonnig. Italië, Joegoslavische Zonnige perioden en noorden mogelijk enkelé weersbuien. In het zii droog en warm. Middagte ratuur 25 tot 32 graden. tele Eenbijdetijdsqescfiet dit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: I Postcode/plaats:_ Telefoon:. (voorcontrólebezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gra Daarna wordt het abonnement betaald per: G maand (per automatische betaling) j kwartaal per acceptgiro Stuur als dank het computerklokje aan: I Naam:. I Adres:. I Postcode/plaats:_ Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 9 ^2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2