Weer speelt veel paalzitters parten STAD OMGEVING rÜeidócSomxmt Varkenshouder vindt dwangsom onrechtvaardig Zomerfeesten Aarlanderveen Duizendste tienertour WEEK EINDE ZATERDAG 27 JULI 1985 PAGINA 9 •l li b ehouder wil land bij pdwesten wind gieren ï®jïAAG/HAZERSWOUDE „Het is toch te gek dat ik in mijn werk 'merd wordt, omdat het een keertje stinkt". Dit zei veehouder H.W. prp gisteren tijdens een zitting van de Raad van State, jfldveehouder. die aan de Galgweg in Hazerswoude woont, had pro- ingetekend tegen het verbod dat de gemeente hem heeft opgelegd gieren van zijn land tijdens zuidwestelijke wind. Dit zou voor de rs van de nabijgelegen wijk Rhijnenburch teveel stankoverlast mee brengen. „Als ik mijn land niet bij zuidwesten wind bemest, :j dat ernstige schade aan de grond teweeg", zei Van Dorp. „Zuid- i wind brengt regen met zich mee en zonder regen kan het land na ftren zelfs verbranden". Volgens de veehouder is de stank van het geen tijdelijke zaak. „Het gebeurt trouwens maar een paar keer per Voegde hij daaraan toe. drijf van de heer Van Dorp moest enkele jaren geleden naar de eg verplaatst worden om op grotere afstand van de woonwijk te liggen. Leidse gewond door pan vet LEIDEN Een 42-jari ge Leidse is gisteravond zwaar gewond naar hef Elisabethziekenhuis Leiderdorp overge bracht, nadat zij in haar woning aan de Genes- tetstraat een pan gloei end vet over zich heen had gekregen. De vrouw had op 35 pro cent van haar lichaam brandwonden. De toe dracht van het ongeval is de politie nog niet duidelijk. 18 maanden cel geëist wegens verkrachting DEN HAAG/KATWIJK Een 32-jarige Katwijker heeft gisteren in hoger beroep wegens het verkrach ten van een vrouw anderhalf jaar gevangenisstraf te gen zich horen eisen. De Katwijker had hoger be roep aangetekend tegen het vonnis van de Haagse rechtbank: een jaar cel, waarvan 4 maanden voor waardelijk. Procureur-generaal mr. K.H. Mijring was het echter evenmin met dit vonnis eens en eiste een aanzienlijk hogere straf. De verdachte zegt dat hij zich niets meer kan herinneren van de hoofdrol die hij in de nacht van 3 op 4 december '83 vertolkt zou hebben in de verkrachtingszaak. De vrouw zat onder de schaafwonden en blauwe plekken. Het hemd van de verdachte werd in haar woning teruggevonden.' De advocate vond de straf te hoog. Het Haagse ge rechtshof wijst arrest op 9 augustus. AARLANDERVEEN De tra ditionele Aarlanderveense zo merfeesten worden gehouden op maandag 29, dinsdag 30 en woensdag 31 juli. Maandag avond gaan de feestelijkheden van start met een bejaardena vond in het Dorpshuis, waarna de kermis begint te draaien. Dinsdag 30 juli komen de leer lingen van de lagere scholen, aan bod. Na de reveille is er om half negen een optocht van ver sierde fietsen/steppen/driewie lers en crossfietsen. Om kwart over tien wordt er op het dorps plein voor het Dorpshuis de kindermarkt gehouden, waarbij de jeugdige kooplui hun waren te koop kunnen aanbieden, 's Middags na half twee is er op het v.d. Windhof straattekenen voor alle leeftijden. Tevens wordt er een vliegerwedstrijd gehouden. Om drie uur wordt voor jongens en meisjes in de leeftijd van 12 t/m 16 jaar, de zeephelling gehouden, waarbij het dragen van gymschoenen verplicht is. De feestadag wordt besloten met een touwtrekwed strijd op de Kerkvaartsweg voor ploegen van vijf personen, waarbij er tenminste 3 uit Aar landerveen moeten komen. Het zomerfeest staat 31 juli in het teken van ringsteken met gewone landbouwtractoren, bij de deelnemers moet er één woonachtig zijn te Aarlander veen, ook dienen de deelnemers in het bezit te zijn van een trac torrijbewijs en/of tenminste 18 jaar oud te zijn. Behalve prijzen voor het ringsteken, zijn er ook prijzen voor de versieringen aan de voertuigen. Om twee uur in de middag wordt op het v.d. Leeplein kuipsteken voor da mes en heren gehouden vanaf 17 jaar. De feestelijkheden wor den besloten met een gezel schapsspel voor dames en heren vanaf 17 jaar. Jan van Duyvenbode uit Lisse Ook Janny Bouwmans uit stapte gisteren af. Noordwijkerhout gaf op. ÖORDWIJKERHOUT Twaalf mannen en er vrouwen zitten er )g, nadat gisteren eerst als bekend de 25-jarige >gaf, later gevolgd door 45-jarige bloemistenk- ?cht Jan van Duyven- >de uit Lisse. Deze stap- na 51 uur en 40 minu- i af. Gistermiddag idden de paalzitters het vaar te verduren. Ter ijl op het scorebord de uren naar de 55 opliepen teisterden regenbuien en windvlagen de stramme ledematen. Toch is het nu wat makkelijker dan de eerste dagen. Toen was het drukkend warm en dat is slopend, aldus de deskundigen. De paalzitters worden dage lijks door duizenden gadege slagen. Onder hen een aantal dat op campingstoeltjes aan de waterkant zit en door de paalzitters gebiologeerd schijnt te worden. Onver stoorbaar en met starre blik houden ze de paalzitters in de gaten. Ook dit is een activi teit die aandacht verdient. Mogelijk wordt volgend jaar niet alleen een wereldrecord paalzitten gehouden, maar ook een recordpoging paalzit- ters-kijken. De paalzitters laten zich niet storen door de honderden die zich amuseren op de kermis. Die rijden hartstochtelijk in botsautootjes over de baan om slechts bij de korte stops een blik op het Oostduinse meer te werpen. Voor de vele haring- en hamburger- tentjes lopen de zaken uitste kend. „Maar morgen, als het record gebroken wordt, is er hier pas een echte topdruk te", aldus een der organisato- Maar voor het zover is, zul len er al heel wat paalzitters de spreekwoordelijke pijp aan maarten hebben gege ven. Recordhouder Piet Hoogeboom uit Leiderdorp maakt nog een uitstekende en fitte indruk, maar de meeste anderen zaten giste ren al zichtbaar vermoeid op de paal. Rondom het paalzitten zijn er vandaag en morgen nog al lerlei evenementen georgani seerd. Speciaal is de air- en aquashow met onder meer waterskiën, para-sailing, blootvoets waterskiën en een stuntvliegtuig. Deze show be gint vanavond om half acht op en boven het Oosterduinse meer. Om kwart voor negen volgt een demonstratie para chute springen en een kwar tier later stijgt een luchtbal lon op. Om half elf yordt het festijn besloten met een groots vuurwerk. Zondag morgen worden de paalzitter om elf uur gewekt met een discoshow die tot half vier duurt. Tussen twaalf en vijf uur zijn er. verder een talen tenshow en de uitverkiezing van Miss Zomer 1985. Om vijf uur worden de prijzen aan de winnende paalzitters uitgereikt. De duizendste tienertour passeerde gistermorgen het loket van het Leidse station. Ter gelegenheid van dit gebeuren ontving de 18-jarige Anton van Ruiten uit Lisse zijn tienertourkaart gratis. Ook kreeg hij een speciaal NS radiootje cadeau. Hij kreeg zijn cadeau's uit handen van NS groepchef F.J. van der Velde. Met de verkoop van de tienertour, waarmee jongeren tot 18 jaar vier dagen onbeperkt met de trein door Ne derland kunnen reizen, werd 1 juni begonnen. De kaart is alleen verkrijgbaar in de maanden juni, juli en augustus. Volgens Y. Koning, medewerkster verkoop bevordering in Leiden, neemt de belangstelling voor de tienertour enorm toe. Vorig jaar werden er in totaal 1700 tienertourkaarten in Leiden verkocht. „Dat nu reeds de duizend gepasseerd is betekent dat de ver koop dit jaar nog hoger zal uitvallen", aldus Koning. DEN HAAG/HAZERS- WOUDE De eigenaar van het mestvarkensbe- drijf aan de Dorpsstraat, de heer J.C. Smits, wei gert een dwangsom van 750 gulden te betalen voor elke dag dat hij zijn be drijf voortzet zonder hin derwetvergunning. Deze zaak kwam gisteren aan de orde tijdens een zitting van de Raad van State. Smits, die al sinds 1919 varkens in een schuur achter zijn woning houdt, is de laatste jaren door steeds meer woonbebouwing omgeven. Toen steeds meer klachten van omwonenden over stankoverlast de gemeen te bereikten, stuurde deze Smits in 1981 een bevel tot sluiting van de varkensstal. Een vergunning kon niet ver leend worden omdat het be drijf te dicht bij woonhuizen lag. „Dat kwam als een don derslag bij heldere hemel", al dus de advocaat van de heer Smits. Na ontruiming van zijn be drijf, luwde de storm weer wat, totdat de gemeente vier jaar later ontdekte dat Smits op dezelfde plaats opnieuw met mestvarkens was begon nen. Hierop volgde oplegging van een dwangsom. Smits ver telde gisteren dat hij ongeveer vijf minuten nadat de stal in 1981 door de gemeente op ont ruiming was gecontroleerd, de varkens weer teruggehaald had. Deze afspraak zou hij met een toenmalig raadslid van de gemeente Hazerswoude en te vens graanhandelaar, E. van Elderen, gemaakt hebben. Deze zou „zorgen dat alles in orde kwam". De woordvoer der van de gemeente zei giste ren tijdens de zitting „in het geheel niet van een dergelijk complot op de hoogte te zijn". Tweede Lakenmarkt in binnenstad LEIDEN In het centrum van Leiden wordt morgen opnieuw een Lakenmarkt gehouden. Afgelopen zondag trok de markt op en rond de Nieuwe Rijn enkele tienduizenden belangstellenden. De organisatie van de Leidse Lakenfeesten, waarvan de zondag se markt een onderdeel is, verwacht dat het komend weekeinde opnieuw druk wordt. De Lakenmarkt biedt textiel, maar vooral lappen en stoffen en natuurlijk een kraam met het beroemde Leidse laken. Zoals ook vroeger bij jaarmarkten gebruikelijk was, wordt het eigenlijke marktgebeuren omgeven met allerlei verstrooiing en vermaak, zoals straattheater, kinderspelen en muziek. Zo treedt zondag middag op het Stadhuisplein de muziektheatergroep Kip op en in het Van der Werfpark vanaf 13.00 uur de gebroeders Flint. Ook in dit park wordt van half drie tot ongeveer half vijf een concert op twee vleugels gegeven door de pianisten Marius van Paassen en Jan van Maris van Dijk. Met bijdragen van Paul van der Bijl, Willem Buijteweg, Marcel Gelauff en Astrid Schoordijk. Foto: Wim van Noort. punt: Een paar keer per week „Mr. Ed, het sprekende paard" of „The Lucy Show". Anno 1985 is dat niet echt leuk meer. ïtheroorlog (1) |%*Jk heb geen behoefte aan etheroorlog", liet Joop 'ralenkamp zich deze week 'oor alle duidelijkheid: hij zei at niet in zijn hoedanigheid an fractievoorzitter van het ten-DA in de Leidse gemeente- vamad. Ook niet als lid van het nietlgemeen bestuur van de Ge- teenschappelijke Regeling ie de televisiemast in Oegst- eest overeind probeert te meJbuden, maar als voorzitter :w©lan Omroep Rijnland. In hoe- erre Walenkamp zelf nog al ■■de petten uit elkaar kan hou- ën, is de vraag. Feit is wel at geen zee hem te hoog gaat m zijn geesteskind Omroep ijnland op de been te hou- ti. Tot dusver is hij daar ma in geslaagd. Rijnland eft alle benodigde vergun ningen om uit te zenden en is imiddels dagelijks on- inks voortdurend geruzie issen de vrijwilligers die de rogramma's maken via de idio in de lucht, let de televisie is het alle- il wat-moeilijker. Rijnland irzorgt in de Leidse Meren- 'ijk al een kabelkrant en wil armee graag de hele regio irblijden. Probleem is alleen er geen televisiekanaal hikbaar is, terwijl Rijn- d daar wel recht op meent hebben. Bovendien stor en satellietzenders als Sky innel, Olympus en Music ix op Leiden af om nog aar niet te spreken van Ne- xland 3 en abonneetelevisie. Etheroorlog (2) club die moet proberen a verschillende belangen op één lijn te brengen, is die Ge meenschappelijke Regeling. Dit gezelschap raadsleden en wethouders uit de regio Lei den en de Bollenstreek is he laas niet gezegend met een overmatige dosis inzicht in het mediagebeuren. Zo kon het gebeuren dat men eind vorig jaar nog van plan was een schotelantenne te ko pen met geld dat allang was uitgegeven. De benodigde 150.000 gulden is inmiddels toch gevonden en de schotel is aangeschaft, maar voorlopig werkt het ding nog lang niet. De raadsleden en wethouders hadden niet alleen onvol doende nagedacht over het grote aanbod zenders de verdeling die eind 1984 werd afgesproken, was een paar weken later al niet meer uit voerbaar maar bovendien blijkt men vergeten dat de schotel ook nog ergens moet staan. De plek die men op het oog had, blijkt bij de eigenaar ervan het ministerie van defensie niet in goede aar de te vallen. Een etheroorlog om een en ander weer recht te breien, is inderdaad wat overdreven. Een kleine veldslag binnen de Gemeenschappelijke Regeling zou daarentegen geen kwaad kunnen. Trouwens, zo boéi- end zijn de programma's van Omroep Rijnland nu ook weer niet. Avond na avond hakkelende radio-amateurs die plompverloren berichten uit de regionale kranten voor lezen. En wat te denken van Sky Channel of Music Box: de aanblik van irritant geestige, puistige pubers die wat video clips aan elkaar proberen te brabbelen en dat wordt dan ook nog een paar keer per dag herhaald. Absoluut diepte Bijten Het zal nog nooit zijn ge beurd. Een nijvere ambtenaar van de gemeente Leiden die zijn tanden zet in een engeltje. Maar het is toch echt waar. Vorige week zaterdag in de Leidse Pieterskerk tijdens de op een na laatste uitvoering van het moraliteitsspel Elc- kerlyc. Aan het eind van de voorstelling dalen vier enge len uit de nok van de kerk om de gestorven Elckerlyc op te halen als hij bij God ver antwoording af moet leggen. De vier engelen zijn in wer kelijkheid amateur-bergbe klimmers, dus gewend aan grote hoogten. Een van de en gelen bleef na een levensge vaarlijk ogende afdaling van enkele tientallen meters ste ken. Een paar meter boven de grond. Dat kwam doordat een vleugeltip tussen de touwen was geraakt waaraan hij was bevestigd. De immer glimlachende amb tenaar Arnold van der Ree reageerde alert. Hij pakte een trapje en knaagde met zijn tanden de stof van de engel vleugel aan stukken. De engel was vervolgens net op tijd op de begane grond om de finale mee te maken. Functioneel „De functionele commissies functioneren niet". Deze kreet werd tijdens de behandeling van de meeija- renbegroting gehoord van de VVD-afdeling Voorschoten. De liberalen vinden dat die (on)functionele commissies dus maar moeten worden op geheven. Uit de jaarverslagen van de functionele commissies voor welzijnszaken en sport zaken, die na enig nadenken dit zomerreces verschenen, blijken de burgers in die com missies het moeilijk te hebben met hun functioneren in het politieke wereldje. Waarom? Omdat ze niets te Voor paal in Noordwijkerhout (zie „Leedvermaak"). vertellen hebben. De functio nele commissies ooit in het kader van de inspraak in het leven geroepen mogen al leen adviseren. Dat is extra zuur als je bedenkt, dat er niets meer te verdelen valt en de burgerleden door hun aan wezigheid in die bewuste commissies wel verantwoor delijk kunnen worden gesteld voor alle bezuinigingen en subsidieverminderingen. Geen wonder dat dat niet functioneert. Leedvermaak Het is tegenwoordig in om een wereldkampioenschap of een poging tot verbetering van een wereldrecord te orga niseren. De TROS kan er zelfs een maandelijks TV-pro- gramma mee vullen. Onlangs werd Leiden opgeschrikt door een viertal studenten dat het wereldrecord mens-erger-je- niet'ten verbeterde. Deze da gen is Noordwijkerhout het decor van het Wereldkampi oenschap Paalzitten. Een wat pretentieuze benaming. De deelnemer die de langste reis moest ondernemen om mee te kunnen doen, kwam uit Ku- delstaart Hij trachtte het eve nement een internationale tintje te geven door een le vensgrote sombrero op te zet ten. Niettemin blijkt het eve nement een enorme publieks trekker te zijn. Vorig jaar kwamen er meer dan hon derdduizend mensen kijken en naar verwachting komt dit keer minimaal een zelfde aantal. Wie .de beweegredenen van deelnemers en toeschouwers kan doorgronden mag het zeggen. Welk zinnig denkend mens gaat een paar dagen op een plankje van luttele vier kante centimers zitten, de hele dag bekeken door een enorme mensenmenigte. Voor de dagelijkse behoefte moet een tijdelijke stellage ge bouwd worden, even de be nen strekken blijft beperkt tot de letterlijke betekenis van de uitdrukking. De honorering is onzeker en beslist de onge makken niet waard. De toe schouwers zien slechts een stel deelnemers op palen zit ten, de enige actie blijft be perkt tot een podium waarop entertainer Hans Versnel een en ander presenteert. Een po pulaire showman die evenwel (terecht) geen honderddui zend man trekt. Vanwaar dan toch die belang stelling? Misschien valt het al lemaal terug te voeren op het gezegde „geen leuker ver maak dan leedvermaak". Om die reden stonden ooit velen midden in de nacht op om twee Amerikanen elkaar in de boksring half dood te zien slaan. Gaan velen naar gemo toriseerde snelheidssporten kijken omdat een ongeluk daar bijna garant staat voor doden en gewonden. En gaan nu velen naar het paalzitten kijken. Want wat is er leuker dan iemand in slaap te zien vallen, waardoor hij met een plons in het water tuimelt? Onfris (1) De politieke verhoudingen in Voorhout zijn danig ver stoord. Oorzaak: de omstreden nevenfunctie van burgemees ter Van de Wouw die com missaris is bij een van de be drijven van bouwer en projec- tontwikelaar Noorlander, die volop huizen plaatst in zijn gemeente. CDA-fractievoor- zitter Piet Verdegaal van het CDA schreef een brief op po ten aan zijn collega's van PPR en Gemeentebelangen waarin hen onheus en weinig subtiel gedrag werd verweten. Radi- kaal Toon de Groot daagde Verdegaal vervolgens uit om zijn beweringen hard te ma ken met het raadslidmaat schap als inzet. Gemeentebelangen heeft de zer dagen op haar beurt een duit in het zakje gedaan. In een lijvig epistel reageren Ben Venne en Jacques Beelen op de brief van Verdegaal. Al leen gaat het tweetal een stap je verder. De brief is dan wel gericht aan de CDA-voorman, maar bevat een uitgebreide aanval op burgemeester Van de Wouw. En werd ter publi catie toegezonden aan een lo kaal huis-aan-huis-blad, zoals ook al eerder de discussie in de publiciteit is gevoerd. Dat hoort kennelijk zo te gebeu ren in een dorpje. Dorpspolitiek bij naderende verkiezingen? In elk geval een zeer onfris stukje dorps politiek al had Van de Wouw natuurlijk nooit aan dat bij baantje moeten beginnen. Onfris (2) In het werkstuk gaan beide heren 'en passant' in op het functioneren van de journalis tiek. In het schrijfsel stelt Ge meentebelangen vast, dat „het leggen van niet bewijsbare verbanden behoort tot het wezen van de journalistiek". Een ogenschijnlijke verstandi ge, maar verre van correcte vaststelling. Om de onverholen aanval op burgemeester Van de Wouw wat te verduidelijken enkele citaten uit de brief: „De heer Van de Wouw loopt bij wijze van spreken met een bord voor zijn kop waarop de hele streek kan le zen: M.Th. van de Wouw, commissaris Grand Hotel- Restaurant Huis ter Duin B.V." „We zijn blij dat de man, wellicht vanuit een diepge voelde affiniteit met het hore- ca-wezen, ook eens een balle tje mag opwerpen". „Het is weer eens iets an ders naast de sleur van het burgemeestersambt en goed beschouwd misstaat zo'n extra pet aan de kapstok helemaal niet. Al die wisselbekers die je moet uitreiken, al die ver schillende metaalsoorten die je moet opspelden op de bor sten van mensen die zijn blij ven zitten waar ze zaten en het een halve eeuw hebben uitgehouden in een klooster of bij hun man of vrouw, ge voegd bij het feit, dat je elk jaar de kermis moet openen en door de middenstand ge dwongen wordt in de tweede helft van november die idioot uit Myra toe te spreken, al die dingen geven zo'n burgemees ter toch recht op een verzet je?" Tot zover de brief die wordt ondertekend met „gevoelens van hoogachting". Die „hoog achting" verdienen beide scri benten niet, want enig respect weten ze niet af te dwingen met het schrijfsel, dat meer zegt over de auteurs dan over de al dan niet getroffen doel witten. Meevaller? Zijn er afgelopen maandag veel boodschappen betaald met girobetaalkaarten bij een grote supermarkt in Oude Wetering waarvan de naam begint met een D? Dat is de vraag waarop alleen de boodschappers het ant woord weten. De supermarkt is ook sterk geïnteresseerd want maandag werd een overval gepleegd op de geld- loper, die, de dagopbrengst kwam halen. De girobetaal kaarten waren door de super markt al voorzien van een stempel, zodat de overvallers die niet meer kunnen verzil veren. Zij hebben er dus niets aan en zullen de kaarten noodgedwongen vernietigen. Een meevaller voor degenen die maandag hun boodschap pen met zo'n kaart betaalden. Goedkoper kan het immers niet.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9