etalage op WD-initiatief siert vooral liberale Ook onder ANC-bestuur blijft in Zuid-Afrika plaats voor blanken Politiek Partij Parlement SIITHOFF^gS ZeidóeOowiant Gi NNENLAND/BUITENLAND DIALOOG MET ZWART VERZET LAATSTE KANS ÓP VREEDZAME OPLOSSING. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 j ot persoonlek in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag (maandag t, m vrijdag van 9-16 uur). •l II POSTBUS 160S0 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 5-daagse luxe touringcarrreis ELZASenVOGEZEN vertrek op dinsdag 07C 20 augustus a.8. J O f Wi* Een unieke reis naar Frankrijk, waar u verblijft in hotel Europe in SAVERNE. Het hotel ligt midden in het stadje waardoor u 's avonds gemakkelijk op ei gen gelegenheid de stad kunt verkennen. Op de eerste dag vertrekt u vanuit Den Haag/Rot terdam naar de Belgische Ardennen. Via Bastogne en Luxemburg rijdt u naar SAVERNE Na het ontbijt op woensdag maakt u een stadswan deling. onder leiding van een gids. In de middag brengt de bus u naar Haute Barr. Vanaf de uitkijkto ren heeft u een fraai uitzicht over de Elzas en de hoogvlakte van Lotharingen. Via Lutzelbourg, met werelds hoogste schepenlift (45 meter) rijdt u terug naar het hotel voor het diner. De volgende dag gaat u naar Straatsburg met zijn oude en gezellige binnenstad. Een stadstour met de bus staat op het programma. Op de vierde dag van deze reis staat een uitgebrei de dagtocht door de Elzas op het programma waar u een bezoek brengt aan de drukst bezochte berg van de Vogezen, de Mont Ste. Odile. Langs een toe- ristische wijnroute waar o.a. de wijnen: Gewurztra- miner en Riesling vandaan komen rijdt u via Barr. Haut Koenigsbourg naar de geboorteplaats van Al- bert Schweitzer, het oude wijnstadje Kaysersberg. Vervolgens rijdt u via de hoofdstad van „Haute Rhin" naar Colmar, een mooie, vrolijke en grootse stad met een vrijwel ongeschonden stadscentrum. waar de late Middeleeuwen en de vroege Renais- sance voortleven. Via Munster. Col de la Schlucht, Col du Bonhomme en Schirmeck rijdt u terug naar het ANC niet kunnen passe ren. Het ANC is tenslotte de belangrijkste machtsfactor on der de zwarten. Maar tot dus ver is het standpunt van Bot ha steeds geweest dat een dia loog met een gewelddadige organistie geen zin heeft. Steeds opnieuw verklaren blanke woordvoerders dan ook, dat het multiraciale Zuid-Afrika zoals het ANC dat bepleit, met zijn stelsel van één-man-één-stem, nooit een democratie zal kunnen zijn. Het zou neerkomen op een zwarte dictatuur. Het zou bovendien een zeer instabiele samenleving zijn, omdat de zwarten, met hun aloude stammentegenstellingen, spoedig met elkaar slaags zou den raken. De vraag is of dit waar is. Zuid-Afrika is een land dat, anders dan de rest van Afri ka, al meer dan honderd jaar van industrialisatie heeft ge kend. Er is een omvangrijke verstedelijkte bevolking ont staan, die de stammentradities allang achter zich heeft. Ze ker voor de blanken zou er de eerste jaren onder een zwart meerderheidsbewind vermoe delijk weinig te vrezen vallen. Het nieuwe bewind zal aan zienlijke sommen willen uit geven aan onderwijs en socia le zorg voor de zwarten. Daarvoor is economische groei nodig, en deze zou on denkbaar zijn als blanken op grote schaal het land zouden verlaten. Te verwachten valt dus dat een regering onder ANC-leiding moeite zal doen om de blanke minderheid een veilig bestaan en een zekere welvaart te garanderen. Sancties: weinig effect Het effect van buitenlandse sancties zal onder de huidige omstandigheden niet groot zijn. Hun betekenis is vooral dat ze bijdragen tot het zelf vertrouwen van de zwarte op positie, die zich in zo'n geval gesteund weet door de rest van de wereld. Tot dusver zijn de westelijke landen te rughoudend geweest. Ze zijn bang dat een sanctiebeleid de importen in gevaar zal bren gen van een aantal vitale grondstoffen uit Zuid-Afrika, waaronder mangaan, chroom, vanadium en platina. Natuur lijk komen deze metalen ook elders in de wereld voor, maar voor het starten van nieuwe mijnbouwprojecten is veel kapitaal en tijd nodig. Ook bij toenemend geweld in Zuid-Afrika zal de voorzie ning van grondstoffen vanuit dit land echter stagneren, ze ker als het gepaard zal gaan met het vertrek van blanke ingenieurs. Sancties of niet, het Westen zal er in elk geval goed aan doen zich minder af hankelijk te maken van grondstoffen uit Zuid-Afrika. DRS. J.W. VAN DER MEULEN (Drs. J.W. van dar M«uten ia verbonden het Instituut voor Internationale Betrek kingen „Clingendaei" te Den Haag.) uw hotel. Onderweg wordt gestopt voor koffie en lunch. Op zaterdagmorgen vertrekt u na het ontbijt,via de Ardennen terug naar Nederland. De prijs voor deze unieke reis 4 7 E bedraagt slechts J 0 I W«"pepersoort. Op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension 4x diner, logies en ontbijt) alsmede een afscheidsdiner in Nederland en bege leiding door een Nederlands sprekende gids. De toeslag voor een 1-persoonskamer (waarvan er 3 beschikbaar zijn) bedraagt 50.-. Er zijn in het hotel tevens een tweetal 3-persoonskamers be schikbaar. Gecombineerde reisverzekering 12.50 per per soon 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van Ha rpi«nm i R ZATERDAG 27 JULI 1985 PAGINA 5 Veel is er niet veranderd in uid-Afrika. nu de regering i grote delen van het land de T'oodtoestand heeft uitgeroe- en. Leger en politie beschik- j en al tientallen jaren over dde il8ebreide bevoegdheden. uiszoekingen en arrestaties ie vDnder verdere vorm van pro- ter z'Jn een betrekkelijk nor- taal verschijnsel. Veel kran- j tn durven niet te schrijven at ze eigenlijk zouden wil- >n. Toch is de noodtoestand - en ingrijpende gebeurtenis. e/pe regering-Botha heeft er- ;rt oor te kennen gegeven zelf 14 iet meer te geloven in het n eleid van geleidelijke her iet orm'nf>en- De toestand blijkt eel ernstiger te zijn dan de jverheid ooit heeft willen toe- jeven. roor de meeste zwarten was iet allang duidelijk, dat het ieweld sterk toenam. Voort- lurend zijn de zwarte woon wijken de afgelopen maanden iet toneel geweest van ge- echten. Steeds weer deden ch dezelfde gebeurtenissen oor. Zwarte jongeren hielden f rotestbetogingen en werden 'oor de oproerpolitie met 2 aangas en kogels uiteenge- pjfcj reven. Zwarte gezagsdragers i zwarte politiemannen wer- n door woedende volksme- jten belaagd. Knokploegen in zwarte gemeentebesturen ikken op hun beurt woon- fbieden als Soweto in en lishandelden talrijke on- :huldige voorbijgangers. busonderneming Putco be- loot in mei de zwarte woon- ibieden rond Johannesburg zonsondergang niet langer linnen te rijden. Teveel bus- n werden met stenen beko- ild. De passagiers moesten een lange werkdag maar ien hoe ze in het donker luiskwamen. t alles stond dagelijks uit- •erig te lezen in zwarte anten als The Sowetan en 'ity Press. De blanken (Afri- mers) in hun riante villawij- ten konden echter nog steeds illusie hebben, dat ze in n paradijs leefden. In Afri- jtJaanstalige dagbladen als waren de onlusten leestal binnenpaginanieuws, last de ongelukken op de elwegen. 'iemand kan rustig meer ipen", meldde Beeld in sep- mber 1984 op de voorpagina. Iet bleek echter te gaan om en ruzie binnen de Trans vaalse rugbybond. Pas als "anken bij rellen om het le en kwamen werd er uitvoe- ig melding van gemaakt. Schokeffect »lin)e noodtoestand zal in elk ge- ,.lnial een schokeffect onder de Urikaner-bevolking teweeg irengen. Een ander gevolg is ~~!at de positie van de legerlei ding er plotseling door is ver sterkt. Ook dit zou ertoe kun- len leiden dat Botha zijn aar telend hervormingsbeleid op- lij zet en zal besluiten tot een >aar drastische ingrepen. De legertop is al jaren ernstig •^iezorgd over de huidige situa- ^|e en vreest dat de bijna vijf van de verkiezingen maken en deze coalitie laten voortbe staan. Een coalitie, die door verzet van het CDA juist ten prooi viel aan de onmacht waar het de anti-discriminatie wetgeving betrof, en waarte gen de VVD tot nog toe nau welijks met daadkracht op trad. Politieke logica maakt het dus bepaald niet uitgeslo ten dat de ingrijpende liberale voorstellen een mooi stuk pa pier zullen blijven, dat dan vooral dient ter opsiering van de eigen liberale etalage. Die moet immers het VVD-pro- duct in de komende verkie zingsstrijd zo goed mogelijk zien te verkopen. Het krachti ge pleidooi het kwaad van de discriminatie bij de wortel aan te pakken kan dan bij de kie zers misschien compensatie bieden voor de laksheid, waar mee de eigen en eerst verant woordelijke liberale bewinds lieden dit onderwerp de afge lopen jaren hebben behandeld. ARJEN BROEKHUIZEN Nobelprijswinnaar bisschop Tutu is een van de gematigde zwarte leiders met groot moreel gezag, die een rol zouden kunnen spe len bij het zoeken naar een vreedzame oplossing in Zuid-Afrika. Tutu, op de foto bij een begrafenis van een door politiekogels gestorven demonstrant in Kwathema, is een verklaard tegenstan- Een dagelijks terugkerend beeld in de zwarte woonwijken in Zuid-Afrika. Patrouillerende agenten controleren de voorbijgangers, der van geweld. na de begrafenis van een van de slachtoffers van het aanhoudende geweld. miljoen blanken het op den duur in een confrontatie nooit kunnen winnen van de ruim 21 miljoen zwarten met hun veel hogere geboortecijfer. De schepping van zwarte thuislanden zien de militairen meer als een probleem dan als een oplossing, omdat de grens die verdedigd moet worden cr duizenden kilometer langer door is geworden. Het leger, dat voornamelijk uit dienst plichtige blanken bestaat, zal het nooit kunnen volhouden om overal in zuideliik Afrika tegen „communisten te vech ten en tegelijk ook nog eens de binnenlandse orde te handhaven. Het liefst zou de legerleiding veel meer dan nu gebeurt onder de zwar te bevolking gaan recruteren. Maar dat zal niet kunnen zon der de verlening van politieke rechten. Dat er iets moet gaan gebeu ren, ?al dus ook voor de con servatieve Afrikaners duide lijk zijn geworden. Tot dusver probeerde Botha een oplos sing te vinden door de blanke machtsbasis te verbreden. „Coöptatie" werd dit ge noemd. Twee minderheids groepen, de bijna drie miljoen kleurlingen en de 850.000 Azi aten, kregen eigen parlemen taire vertegenwoordigingen. Verstedelijkte zwarten, men sen die dus buiten de thuis landen wonen en onmisbaar zijn in de blanke industrie, kregen het recht op lokaal zelfbestuur. Op hun politieke toekomst zou gestudeerd wor den. Maar na een paar jaar van „coöptatie" is gebleken dat dit nooit een oplossing kan zijn. Bij de verkiezingen voor de parlementen van kleurlingen en Aziaten in 1984 kwam slechts een fractie van de kiesgerechtigden opdagen. Een kleurlingpoliticus die als staatssecretaris toetrad tot het kabinet-Botha, werd onlangs door een bomaanslag bijna ge dood. Zwarten in verzet Veel meer tegenstand nog kwam er van de zwarten. Na tuurlijk zal ook de economi sche recessie een belangrijke oorzaak van de onlusten ziin geweest. Armoede en werk loosheid hebben met name veel zwarte jongeren de straat op gedreven. Maar dat ook het politieke bewustzijn sterk is gegroeid, blijkt wel uit de talrijke massademonstraties die het Verenigd Democrati sche Front (UDF) heeft weten te organiseren. Deze bunde ling van zwarte organisaties en vakbonden werd in 1983 opgericht uit protest tegen Botha's initiatieven. Doel is een multiraciaal Zuid-Afrika. Blanke regeringsvertegen woordigers hebben er de afge lopen maanden steeds op ge wezen dat de onlusten eerder een teken zijn van zwarte verdeeldheid dan een blijk van mislukte hervormingen. Aanhangers van het UDF raakten herhaaldelijk slaags met leden van Azapo, een zwarte bewustzijnsorganisatie, die niets van multiraciale principes wil weten. De mas sale stenigingen van zwarte lokale gezagsdragers en zwar te politiemensen wijzen vol gens de blanke overheid eveneens op interne zwarte conflicten. In het laatste geval gaat het echter wel degelijk om een conflict tussen blank en zwart. Zwarte gezagsdragers als Soweto's burgemeester Kunene, met zijn Mercedes en zijn lijfwacht, worden door veel zwarten als verlengstuk ken van de blanke overheid beschouwd. Doordat ze belast zijn met impopulaire taken als het innen van belastingen en huren, en weinig blijken te kunnen doen aan oplossing van de woningnood of verbe tering van het onderwijs, kan het haast niet anders of ze worden verafschuwd. Voor aanslagen op zwarte bestuur ders is bovendien minder moed nodig dan voor aansla gen op de gevreesde witman. Vandaar dat deze mensen zo dikwijls worden belaagd. De meesten van hen zijn intussen vrijwillig afgetreden. Ook op dit terrein zijn Botha's her vormingen dus mislukt. Onderhandelings forum Het is moeilijk te voorspellen wat Botha en de legerleiding nu zullen gaan doen. De laat ste maanden gaf de blanke president zelf al regelmatig te kennen, dat hij een voorstan der is van veel radicalere her vormingen. Hij sprak van zwarte medezeggenschap „op het hoogst mogelijke niveau" en wilde een onderhande lingsforum met een aantal zwarte politici in het leven roepen. Vermoedelijk zal hij deze pogingen voortzetten en proberen met mensen als Zoe loeleider Buthelezi, de leider van de machtige Inkathabe- weging, tot een vorm van machtsdeling te komen. Bu thelezi staat aan het hoofd van het thuisland Kwa Zulu, maar heeft zich niettemin al tijd tegenstander van het thuislandenbeleid getoond. Waarschijnlijk zal Botha, on der Amerikaanse druk, tege lijk moeite doen om enkele zwarten met een groot moreel gezag bij zijn forum te betrek ken. Te denken valt aan do minee Boesak en bisschop Tutu. De laatste werd vorig jaar door president Reagan ontvangen. In Amerikaanse ogen zou hij de ideale (want gematigde) president van een multiraciaal Zuid-Afrika zijn. Onder hem zouden blanke en andere minderheidsgroepen én buitenlandse investeerders zich redelijk veilig kunnen voelen. Tutu is een verklaard tegen stander van geweld. Hij heeft deze week nog een emotioneel beroep op de zwarten gedaan om op te houden zwarten te doden. Maar steeds meer zwarten volgens een re cent onderzoek zelfs 63 pro cent ziet geweld als de eni ge oplossing. Het verboden African National Congress, dat net als het UDF naar een multiraciaal Zuid-Afrika streeft, blijkt een groeiende aanhang te hebben. Bij ettelij ke begrafenissen van omge komen zwarte activisten werd de afgelopen weken de ANC- vlag gedragen. ANC-leider Mandela, die als sinds 1963 gevangen zit, is de populairste politicus onder de zwarten. De guerrillastrijders van het ANC treden bovendien steeds effectiever op. Tot voor kort opereerden ze vanuit de zwar te buurstaten. Sinds enige tijd beschikken ze echter ook over bases en trainingsfaciliteiten in Zuid-Afrika zelf. Dit stelt het ANC in staat zeer snel op bepaalde gebeurtenissen, zoals stakingen, te reageren. On langs werden bomaanslagen uitgevoerd tegen de kantoren van twee mijnmaatschappijen, de dag nadat deze onderne mingen 17.000 stakers hadden ontslagen. Dialoog met ANC Als Botha werkelijk in machtsdeling gelooft, zal hij discriminatie nu bij de wortel aanpakken. Elk ongerecht vaardigd onderscheid moet in een wet worden geregeld en slachtoffers of wie zich voor hen opwerpen moeten in het strafrecht, burgerlijk recht en administratief recht middelen krijgen tot genoegdoening. Waar overheidssubidies discri minatie in stand helpen hou den moet de geldkraan dicht worden gedraaid. Zuiver op principes beschouwd verdient deze aanpak lof. Recente we tenschappelijke studies toon den immers aan dat discrimi natie, met name van homo- sexuelen, in Nederland anno 1985 nog steeds een diep ge worteld kwaad is. Bij de liberale gedrevenheid discriminatie met wortel en tak uit te roeien passen echter ook een paar kanttekeningen. Als wordt vastgesteld dat het uitblijven van een wet in de praktijk een legitimatie aan het worden is voor discrimina tie, zou het verstandiger zijn geweest al op zeer korte ter mijn de bepalingen in de straf wet met discriminatie naar ge slacht en sexuele geaardheid aan te scherpen. Ook het CDA blijkt daar voorstander van, zodat dit probleemloos kan ge beuren. Kiezen voor een breed opgezette anti-discriminatie- wet zonder zo'n eerste „noodo peratie" houdt het gevaar in van nog meer vertraging, waardoor de liberalen juist het 'omgekeerde bereiken van wat ze beogen. Grondrechten Ook bij de inhoudelijke en po litieke haalbaarheid van de VVD-voorstellen past een vraagteken. De liberalen plaatsen het non-discrimina tiebeginsel zo zeer boven de grondrechten van onderwijs, godsdienst en vrije meningsui ting, dat zij scholen en zelfs predikanten of pastores voor de rechter willen brengen, die zich in het uitdragen van hun beginselen discriminerend uit laten over homosexuelen. Het is duidelijk dat de VVD nim mer in innige samenwerking met het CDA zo'n voorstel tot wet kan verheffen. Het CDA zal zich op het standpunt stel len dat de tolerantie jegens de een op die manier verruild dreigt te worden door intole rantie iegens de ander. Politiek is het VVD-voorstel, zo dit ooit al werkelijk bij het parlement wordt ingediend, dus alleen maar haalbaar met steun van de PvdA. De libera len willen echter het met het CDA gevoerde beleid tot inzet bij de Kamer in te dienen evenmin nakomen. Het terugschakelen naar een lagere versnelling heeft er toe geleid dat menig ander Euro pees land Nederland intussen voorbij is gestreefd. België heeft naar het oorspronkelijk Nederlands voorbeeld inmid dels al een wetsontwerp in het parlement liggen. In Frankrijk werd deze zomer in record- tempo en ondanks verzet van de Senaat een wet aanvaard die discriminatie van homo sexuelen gelijk stelt aan racis me en met flinke boetes en ge vangenisstraffen bedreigt. Zelfs in Spanje, dat pas op 1 ja nuari lid wordt van de EG, is de regering koortsachtig bezig zijn wetten aan te passen aan modern Europa. De Spanjaar den gaan daarin zo ver, dat ze in een toeristische folder over hun hoofdstad al wijzen op de voortreffelijke uitgaansmoge lijkheden voor homosexuelen. Franco draait zich om in zijn graf. Hoewel de Nederlandse libera len sinds eind 1977 vrijwel on afgebroken hebben meegere- geerd hebben zij niet kunnen of willen verhinderen dat hun stokpaardje van de gelijkbe rechtiging achter in de kast werd opgeborgen. Pas de laat ste maanden zijn zij weer bezig hun staart te roeren en deze week presenteerden zij een notitie waarin de hoofdlijnen worden geschetst van een anti-discriminatiewet, waar voor de VVD in het najaar een concreet wetsontwerp wil in dienen. De liberalen motive ren dit initiatief niet alleen met de laksheid van het eigen kabinet en met name de twee eerst verantwoordelijke VVD(!)-bewindslieden. Zij wij zen er ook op dat het lang uit blijven van wettelijke maatre gelen in de praktijk steeds meer een legitimatie vormt voor het ongehinderd voortbe staan van discriminatie. Inhaalmanoeuvre In een soort van inhaalma noeuvre willen de liberalen de l USKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" el !N HAAG Nederland had de jaren zestig en zeventig Vn in de Westerse wereld de een vrijzinnig en libe- oe^l land te zijn. Op het gebied 'Sbj de zedelijkheidwetgeving, afbaken als het tolereren van *[^ijkend sexueel gedrag, roeiar ook in gelijke behande- k van mannen en vrouwen onrvulde ons land een voor- w°kkersrol. Als uitvloeisel ^dlrvan kwam het toenmalige %inet-Van Agt I in septem- f 1981 nog met een vooront- rp van Wet Gelijke Behan- |ing Mannen en Vrouwen. voorstellen voor een zo- laamde anti-discriminatie die ook achterstelling van iwen en homosexuelen :t bestrijden, kwamen uit koker van de CDA-be- tdslieden De Ruiter (Justi- en Kraaije veld-Wouters lancipatie) en vormden in- iationaal nog steeds een •rbeeld van Nêerlands vooruitstrevende beleid. In het najaar van 1981 werd het voorontwerp aan een groot aantal organisaties toegezon den met het verzoek commen taar te leveren. Dat moment betekende het keerpunt in de voortrekkers rol van Nederland. Een goed geoliede lobby in orthodox Ne derland zorgde ervoor dat een stroom van bezwaren tegen het voorontwerp bij de staats secretaris van emancipatieza ken werd afgeleverd. De be zwaren uit deze kring waren zo talrijk dat het CDA, dat twee van zijn eigen leden als eerst verantwoordelijken voor dit voorontwerp had, de ste ven onder druk van de eigen achterban moest wenden. Sinds 1981 is de Wet Gelijke Behandeling daardoor gaande weg dieper in het slop geraakt en heeft daarbij een aantal verwante zaken, zoals de uit voering van de Derde Europe se Richtlijn inzake gelijke be handeling van mannen en vrouwen in de sociale zeker heid, met zich mee gesleurd. Het huidige kabinet slaagde er daardoor niet in, eind vorig )aar deze richtlijn op tijd te lebben ingevoerd, hoewel daar al sinds 1978 de tijd voor was gegeven. En deze zomer kon het kabinet zijn eigen be lofte om vóór 1 juli een defini tief wetsontwerp inzake gelij ke behandeling conform de af spraak in het regeerakkoord

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5