België reorganiseert politie na Heizeldrama „Humane" dood voor kikkers Witte Huis: Sovjets onbuigzaam met SDI Sikh-leiders akkoord met regering Vrouwenconferentie aan mis Debuut Sovjet-minister: ontmoeting met Shultz ukking ontsnapt Aids-debat door ziekte Rock Hudson verhevigd PLO geeft Israël schuld van moordef 4 495.-f 'SIJTHOFEs BUITENLAND ËeidócSotuont ZATERDAG 27 JULI 1985 PAGlfN IN NEW DELHI Het Centrale Indische Instituut voor Visserij-Technologie heeft een ..humane'' ma nier ontwikkeld om kikkers te doden De dieren worden in de toekomst gedood door een stroomstoot, voordat de vooral in het westen als lekkernij be schouwde billetjes worden afgesneden. Nu is het nog zo dat de poten van het levende dier worden afge hakt, wat de internationale dierbeschermers en lief hebbers in het geweer heeft doen komen De nu ont wikkelde „elektrische stoel" kan maximaal 200 kik kers in één keer doden. In het hoofdseizoen echter verwerken de kikkerbilexporteurs van India 32.000 dieren per dag. De wetenschappers werken er nu aan het vermogen van de stroomstootmachines op te voeren tot 500 dieren per keer. WASHINGTON De woordvoerder van het Witte huis. Larry Speakes. heeft gisteren gezegd dat de Sovjetunie geen blijk heeft gegeven van enige buigzaamheid in haar tegenkanting te gen het Amerikaanse „Strategie Defense Initiative". Speakes zei: „Wij zien geen enkel teken van een verandering in het Sovjet-standpunt van botte afwijzing van SDI", minder for meel bekend als „Star Wars De woordvoerder zei dat elk zinvol voorstel gedaan moest wor den in Genève. waar de Sovjetunie en de Verenigde Staten wa- penoverleg voeren. „Over deze zaken onderhandel je niet op een persconferentie". Recente berichten uit Moskou dat de Russen informeel enige concessie zouden doen aan het onderzoek over SDI, werden door Speakes afgedaan als „waarschijnlijk propaganda", mede omdat er in Genève niets van bleek. Schip na 4 maanden uit pakijs bevrijd MOSKOU Na vier maanden vast te hebben gezeten in het pakijs van Antarctica is het Russische onderzoeksschip Michail Somov ontzet door de ijsbreker Wladiwostok. Dat heeft het officiële persbureau Tass gisteren gemeld. Sinds half maart zat de Michail Somov vast in het ijs van de Ross Zee bij Antarctica. Zware stormen hadden ervoor gezorgd dat het schip werd ingesloten door pakijs en geen kant meer op kon. Het schip had 53 opvarenden aan boord. Begin juni maakte Tass voor het eerst melding van de gebeurtenissen met het schip, toen 77 bemanningsleden en wetenschappers met he licopters van boord werden gehaald en 53 res terende bemanningsleden achterbleven. Haïtianen willen „Baby Doe" voor het leven PORT AU PRINCE Bij de volksraadpleging die op 22 juli op Haiti plaatsvond hebben slechts 440 kiezers (0,02%) zich tegen de voor gestelde wijziging van het politieke systeem uitgesproken. Volgens de einduitslag waren 2.375.001 Haïtianen (99,98%) er voor om onder een president te leven die zo lang hij leeft de touwtjes in handen zal houden. Bij het referen dum was de bevolking ook nog in het vooruit zicht gesteld dat het parlement meer zeggen schap zou krijgen en dat de premier uit de grootste partij mag worden gekozen. Volgens de oppositie hebben veel mensen het referen dum geboycot. De aanhangers van premier Duvalier, „Baby Doe", zouden zwaar met de uitslag hebben geknoeid. Zo reden vrachtauto's met steeds dezelfde kiezers de stemlokalen af. Acties in Suriname gaan y uid DEN HAAG/PARAMARIBO JJ8J' langzaam-aan-actie bij het baux drijf van de Billitonmaatschappij en' name, een dochteronderneming v ?n Shell, gaat ondanks een bemiddel v® voorstel van de regering door ulj Sinds het begin van de actie drie v geleden is de produktie tot 50% ter z, bracht. Dit is voor de regering a 'aa ding geweest om te verklaren „c 'r' een situatie is ontstaan die haarra zorgen baart". De regering meent:n' oplossing te hebben gevonden iivn voorstel dat erop neerkomt, dat ee c 1 voor twee jaar zal worden onderte ?°tr terugwerkend vanaf 1 juni 1984 t f met 30 mei 1986. De directie van d liton had het voorstel echter niet 0 cepteerd, de vakbond wel. Joodse ex-activist „bekent" fouten voor Russische tv MOSKOU Een voormalige joodse activist in de Sovjet-U- nie heeft gisteren zijn „misda den" tegen de Russische staat voor de televisie opgebiecht. Tijdens een uitzending zei Dmitri Shapiro dat het hem speet te zijn gezwicht voor het buitenlandse zionisme en daar door een vijand van de Sovje t-Unie te zijn geworden. Shapiro die voor zijn arrestatie de meer bijbelse voornaam Daniil droeg, sprak een kwar tier lang en noemde tegelijker tijd namen van diplomaten en buitenlandse correspondenten die hem zouden hebben aange spoord tot anti-Sovjet acties. Shapiro was een leraar He breeuws en werd in december gearresteerd tijdens een proces tegen een andere leraar He breeuws, Yuli Edelsjtain. Hij werd beschuldigd wegens een aanslag op een agent en kwam zelf voor de rechtbank nadat hij de Sovjet-Unie had „belas terd". Er werd na zijn arrestatie niets meer van hem vernomen, tot- ,dat Tass meldde dat hij op 27 juni schuldig was bevonden aan de aanklacht en hij alles had bekend en beloofd nooit meer deel te nemen aan anti- -sovjet activiteiten. Daardoor werd hij voorwaardelijk be straft. Bankroof met stokbrood LYON Met een stokbrood onder de arm heeft een onge veer 25-jarige man in Lyon een bank beroofd. In het brood had hij een pistool ver borgen. waarmee hij de bank bediende dwong geld af te ge ven. Hij verdween met 25.000 franc te voet in het verkeer zonder een kruimel achter te laten, aldus de politie. NEW DELHI De leiding van de belangrijkste politieke partij van de Indiase sikhs heeft gisteren het akkoord met de regering goedgekeurd, om een eind te maken aan drie jaar onrust in de staat Punjab en elders in het land. De belangrijkste vleugel van de Akali Dal-partij besloot ook formeel een eind te maken aan de agitatie om grotere po litieke en religieuze autonomie te verwerven voor Punjab. De partijtop beraadslaagde vier uur over het akkoord dat woensdag werd bereikt tussen premier Rajiv Gandhi en Har- chand Singh Longowal, de lei der van Akali Dal. Het ak koord werd onmiddellijk ver worpen door de radikale Al l-India Sikh Students Federa tion, als een „totale uitver koop" en een „dolkstoot in de rug". Verwacht wordt echter dat de overgrote meerderheid van de sikhs akkoord zal gaan met de regeling. BRUSSEL Om verbete ring te brengen in het functioneren van de rijks wacht en andere politie diensten heeft de Belgi sche regering gisteren een aantal maaregelen be kendgemaakt. Zo mag de para-militaire rijks wacht zelfstandiger gaan op treden. Verder krijgt de dienst er de komende jaren zo n 1450 dienstplichtigen bij. Volgend jaar mag de rijkswacht 180 mensen extra in dienst nemen Het weifelende optreden van de rijkswacht wordt gezien als één van de redenen voor het uit de hand lopen van de on geregeldheden bij de voetbal wedstrijd Liverpool-Juventus op 29 mei in het Brusselse Hei- zelstadion. Daarbij kwamen 38 mensen om het leven, 37 Ita lianen en een Brit. Omdat de verantwoordelijke minister van binnenlandse za ken. Nothomb. weigerde zijn ontslag in te dienen, beleefde België vorige week een kort stondige kabinetscrisis, die uit liep op vervroegde verkiezin gen in oktober. Een van de problemen tijdens de ramp in de Heizei was dat de rijkswacht niet kan optre den zonder opdracht van de plaatselijke autoriteiten. Het kabinet heeft ook besloten de taak van de Rijkswacht te ver lichten. Verder wordt de coör dinatie tussen de drie grote po litiediensten (Rijkswacht, ge rechtelijke- en gemeentelijke politie) verbeterd. Britten 2 maanden onschuldig in cel BRUSSEL Twee sup porters van Liverpool zijn gisteren in Brussel op vrije voeten gesteld. Ze werden onschuldig bevonden aan het beroven van een Belg. De vrijlating vond plaats na getuigeverklaringen van voetbalfans, die zei den dat de twee op het moment van de beroving ergens anders waren. Offi cier van justitie De Brau- were bood de twee zijn verontschuldigingen aan dat zij twee maanden in voorarrest hebben doorge bracht op grond van on deugdelijk onderzoek van de politie. Vaccinaties Afrikaanse kinderen die nog geen vijf jaar oud zijn krijgen injecties tegen polio, tuberculose, difterie en tetanus. Dit is een onderdeel van het programma dat Unicef en de wereld gezondheids organisatie samen uitvoeren. MOSKOU De nieuwe Sovjet-minister van buitenlandse za ken. Eduard Sjevardnadze. arriveert morgen in Helsinki waar hij zijn internationale diplomatieke debuut maakt bij de viering van de 10e verjaardag van de Akkoorden van Helsinki. Sjevardnadze (57), die zijn eerste buitenlandse reis maakt als mi nister. was een maand geleden nog partijleider in Georgië. Voor de meeste ministers van buitenlandse zaken, die de volgende week in Helsinki bijeen zullen komen, is hij dan ook een volsla gen onbekende. Er komen vertegenwoordigers van 35 landen naar de Finse hoofdstad om een driedaagse herdenking bij te wonen van de ondertekening van de Akkoorden van helsinki tien jaar gele den. Met de ondertekening werd in 1975 de conferentie inzake Europese veiligheid en samenwerking afgesloten. Sjevardnadze heeft weinig ervaring op het terrein van de bui tenlandse politiek. Zijn benoeming werd vrij algemeen gezien als een maatregel van partijleider Gorbatsjov om zijn eigen stempel op de buitenlandse politiek te drukken. Sjevardnadze's internationale debuut omvat onder meer .een ontmoeting met zijn Amerikaanse ambtgenoot George Shultz. De „grote schoonmaak" die onder leiding van partijleider Gor batsjov in het Kremlin gaande is, lijkt zich ook uit te strekken tot het Russische corps diplomatique. In Washington wordt er rekening mee gehouden dat ambassa deur Anatoli Dobrynin (65), die nu in de Sovjet-Unie met va kantie is, niet meer naar de Amerikaanse hoofdstad terugkeert. Dobrynin al 23 jaar de Russische afgezant in de Verenigde Staten zou worden opgevolgd door de 55-jarige Yuli Voront- sov, de huidige ambassadeur in Parijs. Andrei Gromyko, die 28 jaar leiding heeft gegeven aan de Rus sische buitenlandse politiek, werd begin deze maand weggepro moveerd naar de ceremoniële functie van président. Dobrynin was een vertrouweling van Gromyko en werd ge noemd als diens mogelijke opvolger. Dobrynin, lid van het cen traal comité van de Rusissche communistische partij, heeft zelf al eens gespeculeerd op een mogelijk vertrek uit Washington. Vorontsov, de genoemde opvolger van Dodrynin, is overigens geen onbekende in de Verenigde Staten. In het midden van de jaren zeventig, tijdens de presidenten Nixon en Ford, was hij op de Russische ambassade in Washington een naaste medewerker van Dobrynin. NAIROBI Op de vrouwen conferentie in Nairobi is giste ren op het laatste moment een akkoord bereikt over een reso lutie waarin het zionisme in een adem werd genoemd met racisme en kolonialisme. Op voorstel van de Keniase delegatie werd het woord zio nisme uit de resolutie ge schrapt, waarna de resolutie met algemene stemmen werd aangenomen. De PLO-vertegenwoordigster op de conferentie zei dat haar delegatie met het schrappen van het woord akkoord ging om de conferentie te redden, maar ervan overtuigd te blij ven dat zionisme gelijk is aan racisme. De enige mannelijke Ameri kaanse afgevaardigde Alan Keyes had geëist dat het woord uit de resolutie werd geschrapt. „Hoe vaak die las terlijke leugen ook wordt her haald, het zal er nooit toe lei den dat er enige waarde aan zal worden gehecht", zei hij. Een Russische woordvoerder zei dat zijn delegatie wel dege lijk vond dat het Zionisme het feminisme in de weg stond, maar dat ook hij bereid was met het schrappen van het woord akkoord te gaan, om de resolutie met algemene stem men aangenomen te krijgen. In de overgebleven resolutie worden alleen imperialisme, kolonialisme, neokolonialisme, expansionisme, apartheid en racisme nog genoemd. (ADVERTENTIE) MALLORCA, NÓG GOEDKOPER DAN U DACHT App PORTO FINO te SANTA PONSA heerlijk gelegen bij de baai Vliegvakanties: 8dgn v a. f675,- 15dgnv.a.f 785.- Vertrek elke woensdag en zondag v a. 31 juli. Toeslag vertrek zondag f 25,- Vraag uw ANVR-reisbureau of bel 070-654800 of 521551 SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1041) Eenmaal buiten raapte Eelco Eelkema zijn positieven zeer snel weer bij elkaar. Met een harde, eeltige vuist greep hij Jopie 009 beet en hij schudde hem krachtig door elkaar. „Ik zal je het lach'n wel afleer'n, jongmens!" zei hij bars. „Jij bent nog geen twee daag'n op het dorp of Jan Jacob Verhool'n is al hillegaar zenuwziek en gewiebeld! En als jij nou denkt, dat je met je stadse provo-manier'n ons dorp kunt ringe- loor'n, dan za'k je graag eev'n een stukkie bie- telmuziek van de gummieknuppel laat'n hoor'n! Begreep'n!?" - Toen liet hij Jopie los om krijgs haftig heen te wandelen. „Zie zo," gromde hij. „Dat hè'k die halve meid 'es eev'n goed gezegd. En laa'k niet merk'n, dat-ie nog meer van die provo-kunst'n wil uithaal'n, want dan...." - Intus sen keek agent 009 de boze koddebeier grinni kend na. „Eelco moest het eens weten," mom pelde hij. „Eén hoshi miko met de buitenkant van de hand en de arme kerel loopt drie maand in de ongevallenwet. Afijn, alles is met een sis ser afgelopen. Nu maar weer'es naar binnen om te kijken hoe baas Verholen het maakt..." - Deze bleek alweer een heel stuk gekalmeerd te zijn, vermoedelijk ook al omdat de telefoon in tussen gegaan was. Grommend en mopperend was hij naar het toestel gelopen om de hoorn van de haak te nemen. „Met Pj. eh..., met smid- je Verholen, bedoel ik," zei hij. „Met wie spreek ik?" - „Klansky hier...," klonk het antwoord. „Ik heb nieuws voor je, Pjotr. Belangrijk nieuws NEW YORK Het bericht dat de Amerikaanse film acteur Rock Hudson aan aids lijdt, heeft in de Verenig de Staten het debat over de meestal dodelijk verlopen de ziekte verhevigd. Amerikaanse homofielenkringen spraken de hoop uit dat de ziekte van de sterk vermagerde ster de aandacht van het publiek net zo op aids zou vestigen als de kan ker van president Reagan de aandacht vestigde op de gevaren van kanker van de dikke darm. De 59-jarige ster van de komedie „Pillow Talk" met Doris Day, die met succes de overstap maakte naar de televisie met op hem geschreven series en korte tijd een rol in Dynasty, wordt momenteel in Parijs behandeld met het door het Pasteurinsti tuut aldaar ontwikkelde medicament HPA-23. Willy Rosenbaum, de internist die in het Pasteurinstituut het met aids samenhangende onderzoek coördineert, vertelde dat de onthullingen over Hudson een vloed van telefoontjes, vooral van Amerikanen, tot gevolg had gehad. „Het is vreselijk", zei hij. „In de voorbije 48 uur heb ik tien tele foontjes van Amerikanen gehad en één van een Amerikaanse collega die zei dat al zijn patiënten in Frankrijk behandeld wil den worden". Volgens niet-officiële berichten willen meer dan 100 Amerika nen zich in Parijs laten behandelen. Er zijn zo'n 10.000 gevallen van aids in Amerika, veel meer dan in Frankrijk, maar, zei Ro senbaum, de gevallen hier „verdubbelen jaarlijks, zoals in de Verenigde Staten". In sommige gevallen schijnt HPA-23 te werken, voegt hij eraan toe, „maar het werkt niet wanneer de ziekte gevorderd is. Enke le patiënten die ermee behandeld werden zijn overleden". Het Pasteurinstituut experimenteert sinds tien jaar met HPA-23, dat nu niet voorhanden is in de Verenigde Staten. Rosenbaum zei dat hij een wachtlijst van twee maanden heeft voor een be handeling van twee weken tot drie maanden in een ziekenhuis in Parijs. Verkoeling De Japanse premier Yasuhiro Nakasone (67) zoekt verkoeling i het water. Na 75 meter zwemmen zei hij tegen de pers: „Ini^l water kunnen jullie me niet achtervolgen". ^fri üj z >aai BEIROET/SIDON Leiders van de Palestijnse Bevrijding! ganisatie hebben Israël de schuld gegeven van het vermoorj van de vier Palestijnen die gisteren door de politie in Sidon den gevonden. „Hier heeft Israël de hand in gehad, om een nieuwe oorlog t sen ons te laten ontstaan", verklaarde een PLO-command grimmig. In Beiroet verklaarde een woordvoerder van de sjii sche Amal-militie dat de moorden de methode van Israël fri om de situatie in het zuiden te laten exploderen. '<je De Libanese politieke leiders en plaatselijke commandanten u, de Palestijnse facties drongen aan op eenheid tussen de PLOjm de afgescheiden pro-Syrische factie van kolonel Saeed Moesjj j. Er bestaat onder de Palestijnen momenteel grote onenigq, over het beleid van PLO-leider Yasser Arafat. De begraf^j van de vier vermoorde Palestijnen werd gisteren bijgewotym door naar schatting 3.000 Palestijnen van verschillende groeja,- ringen. Twee vermiste Israëlische leraren blijken overigens vermoonf^u zijn. Hun lijken werden gisteren gevonden. In Afoula, de wofck plaats van één van de twee, werden demonstraties gehoud^ waarbij zo'n 15 Arabieren gewond raakten. Zij waren met nen bekogeld. r j< -rp (ADVERTENTIE) Extra aanbieding van uw krant: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS SAUERLAND VOOR ALLEENGAANDEN vertrek maandag 26 augustus a.a. Voor wie al dan niet genoodzaakt is om alleen op va kantie te gaan hebben wij een speciaal 5-daags arran gement naar het fraaie Sauerland georganiseerd. De bedoeling is om in tegenstelling tot onze overige rei zen dit keer geen (echt)paren mee te nemen. Daartoe hebben wij uitsluitend 1-persoonsaccommoda tie gereserveerd in het PARKHOTEL OLSBERG. gelegen in het centrum van het fraai aangelegde Kurpark. Het werd pas in 1984 gebouwd en beschikt over een restau rant. bar, café, discotheek, kegelbanen, een overdekt zwembad, schoonheidssalon, sauna en solarium. Er is een lilt en alle kamers hebben douche en toilet alsmede kleuren-tv Het lieflijke stadje Olsberg wordt omringd door dichtbeboste hellingen van het Duitse middelge bergte. waarvan de toppen tot 843 meter hoogte reiken. Gelegen aan de Olsbergerstausee vormt het met zijn kleurrijke vakwerkhuizen een gezellige standplaats voor Hel programma ziet er in het kort als volgt uit: Maandag: vertrek uit Den Haag en Rotterdam per luxe touringcar via het Roergebied naar de Mohnsee. een klein stuwmeer, temidden van natuurschoon voor een pauze, daarna verder door het fraaie landschap naar Olsberg. Dinsdag: In de middag uitgebreide tocht door het Sauerland. bezoek aan de Kahler Asten en Winterberg. In het hotel wacht een uitgebreid diner en maken we het ons in de avonduren gezellig. Woensdag: Middaglocht Sauerland en Rothaargebergte I via Fredeburg naar Gteidorf. Vervolgens door het I stroomgebied van de Lenne naar Kirchhundem. Over de j Hohe Hesset (743 m) en via het dal van de Eder naar Bad Berleburg, een prachtig plaatsje met veel vakwerk- huizen en bovendien het kasteel Berleburg. U Donderdag: Middagexcursie naar de Edersee. Duits- lands grootste stuwmeer met zicht op het oude slot Waldeck-Pyrmonl. Bezoek aan het schilderachtige plaatsje Korbach, waar tevens enige tijd wordt gestopt Via een mooie route terug naar Olsberg. f Vrijdag: via de bekende „Sauerlandroute" naar Neder- fj landse bodem waar een welverzorgd afscheidsdiner wacht alvorens men naar Den Haag en Rotter dam Op basis van VOLPENSION. d wz alle maartijden w de lunch op de eerste dag t/m het afscheidsdiner op de j laatste dag. Inclusief de omschreven excursies, n exclusief eventuele entrees. De lunches op heen- et rugreis alsmede tijdens de dagexcursies zullen te alen tijde in een hotel of restaurant worden gebruikt Gecombineerde reisverzekering 17,50. Annulerings verzekering 23.35. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder no 070 - 190882 (var», maandag t/m vri|dag van 9 tot 16 uur) of persoonlek in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4