Omkoperij bij fiscus blijft nog in duister mens MALLORCA ƒ795,- dagjes lustitie vraagt bank om meer gegevens De Vries Ook dieetwi jn vergiftigd Daders parkmoord bekennen Schade door slecht produkt kost klant altijd ƒ1250 8-DAAGSE VLIEGREIS 8" SIJTHOFF PERS Bestraling aan banden Dagboek van een %IENLAND fteidóaQowuvnt ZATERDAG 27 JULI 1985 PAGINA 3 Jt agenten in Renesse tlKZEE De politie in Zeeland maakt zich op **een druk weekeinde, nu daar vooral de kustge- sn propvol toeristen zitten. Er wordt geen bijster weer voorspeld en daarom denkt men dat jonge- saal op stap zullen gaan. In Renesse op Schou- liveland waar zich de afgelopen weken de problemen hebben voorgedaan, is de politie Je zomermaanden extra versterkt. De politie geüniformeerde surveillance ook weer een aantal politiemensen in burger de straat opstu- ~)at heeft in het verleden preventief gewerkt. De en vechtpartijen worden meestal door een paar groepjes uitgelokt, waarna de vlam in de pan Je problemen doen zich over het algemeen lts na sluitingstijd van de disco's en de bars In Renesse geldt gedurende de zomer een ver met alhohol op straat te lopen. Zie ook Finale Zusters moeten uitmesten erf zelf betalen KAATSHEUVEL De enorme rei- nigingsactie begin dit jaar van hun ernstig verwaarloosde boerderij komt de zusters Van der Heuvel uit Kaats heuvel op 62.000 gulden te staan. Er werden destijds een groot aantal ka davers op het erf van de boerderij aangetroffen, samen met een sterk verwaarloosde veestapel. Verder bleek in en rond de woning het afval metershoog opgestapeld te liggen. In totaal waren 140 vrachtwagens nodig om het vuil af te voeren. De kosten van die operatie wil de gemeente Loon op Zand binnen twee maanden betaald hebben, anders start de ge meente een gerechtelijke procedure. Ontvoerder Heineken blijft in Scheveningen DEN HAAG De 32-jarige ontvoer der van Heineken en Doderer, J.C.B. moet in de zwaarbewaakte strafge vangenis van Scheveningen blijven. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Den Haag beslist in het kort geding dat B. tegen de staat had aangespannen. B. eiste te worden overgeplaatst naar een gevangenis met een milder regime. Zijn advocaat voerde aan dat hij niet vluchtgevaar lijk genoeg was om detentie in de zwaarst bewaakte gevangenis te rechtvaardigen. Volgens de landsad vocaat is B. dat echter wel degelijk. ZWOLLE Twee van de drie verdachten in de zaak van de Zwolse parkmoord hebben een vrijwel volle dige bekentenis afgelegd. Over het motief van hun daad tast de politie nog in het duister. Wel zeker is dat overmatig alcoholverbruik een rol heeft gespeeld. Het tweetal bekende het slachtoffer Antoon van Hal (39) uit Zwolle in het park de Hogenkamp ernstig te hebben mishandeld en zwaar gewond te hebben ach tergelaten. Ze meenden dat hij dood was, maar toen ze later naar de plek terugkeerden, lag Van Hal daar niet meer. Na een zoekactie vonden ze hem, waarna ze de man opnieuw sloegen en schopten en uiteinde lijk met een mes de keel doorsneden. viurg loopt naaf ing^ warm voor ts jichting °°'jinlasten rakjjURG Van de één mil- 'ek-jgulden die de gemeente ivoliirg begin dit iaar had uit- |e Qkken voor het matigen 'de woonlasten van de in- »rs, blijft bijna 400.000 gul- I in de gemeentekas. Dat uit een tussentijdse eva van het project. Volgens woordvoerder van de ge- itc komen ruim 8.000 Til- »rs in aanmerking voor rhting van hun woonlas- rerljmaar er zijn maar 5.000 ingediend waarvan eer'*1 gehonoreerd wordt, n bi •tikel over jf^ervisten It slecht ^ECHT De rijkspolitie is >8l kwaad geworden over ojartikel in het blad van de Siiebond waarin de reserve- vfie het moet ontgelden. De jd noemde deze agenten nhazen en niet geschikt hun vak. Die opmerkin- zijn vooral slecht gevallen algemeen inspecteur van *orPs rijkspolitie, W. Frac- 4. Hij noemt het artikel '00,tsend voor de reservisten 'aatyindt dat het afbreuk doet >sy< de goede naam die deze liaa p binnen de politie heeft, jbpproep aan de reguliere po- om een bijdrage te leve- aan de samenstelling van °°n zwartboek en kwaad te 4ken over hun onbezoldig- ideiollega's acht hij bovendien ïrstpekt verwerpelijk. ADVOCAAT HAPPY FAMILY WIL MEER GETUIGEN HOREN AMSTERDAM De ad vocaat van het Amster damse jongerencentrum Happy Family, mr. Pen, wil meer getuigen horen over de tipgeldregelingen bij de fiscus in het alge meen en speciaal die bij de Amsterdamse belas tingdienst. Dit zei Pen gis teren na afloop van het voorlopig getuigenverhoor rond de vermeende om koperij van de hasjdealer Van Erven van de Happy Family door de Amster damse belastinginspecteur Versteeg. Voor rechter-commissaris mr. R.A.Beukenhorst legde Van Erven gisteren een belastende verklaring af over de praktij ken bij de Amsterdamse fiscus. Van Erven zegt dat hem begin juli 30.000 gulden belastingver mindering is aangeboden door inspecteur Versteeg, in ruil voor een verklaring over Hap py Family. Wat de inhoud van die verklaring zou moeten zijn vertelde de belastingman niet. Wel zei hij dat die verklaring moesten aansluiten bij twee verklaringen over het jonge rencentrum die de belastingin spectie al in huis zou hebben. „Het was duidelijk dat ze die verklaring tégen de Happy Fa mily wilden gebruiken. Ik vermoed dat het over de han del en omzet in softdrugs zou moeten gaan", aldus Van Er ven. Het gesprek met de belas tingman legde hij uit voorzorg vast op een band. Hij weigerde op het aanbod in te gaan, en lichtte in plaats daarvan de advocaat van Happy Family in over het gebeurde. Hoor en wederhoor was vrij dag niet mogelijk, hoewel ad vocaat Pen ook de belastingin specteur Versteeg en twee an dere mogelijk betrokkenen had opgeroepen te getuigen. De drie beroepen zich echter, met goedkeuring van de mi nister van financiën, op hun geheimhoudingsplicht en wei gerden te verschijnen. Of zij zich terecht beroepen op dit verschoningsrecht maakt de rechter-commissaris uit. Eind volgende week wordt hierover een beslissing verwacht. Herenigd Mevrouw De Vries uit Roosendaal kon gisteren weer lachen. Na een jaar werd zij in het Geleense dierenasiel herenigd met haar hondje Hippy. Die was destijds aan het zwerven gegaan en werd kortgeleden ontdekt door de politie. Door een tatouage aan het oor van het dier kon deze achter naam en adres van zijn bazin komen. Hippy was daar gisteren ook erg blij om, maar met al die haren was het wel moeilijk te zien. 4STERDAM Justitie ^a?ft de handelsbank van j.XuRSV-topman dr. J. de iJJes gevraagd om meer Sevens. De nu verstrek- jip e informatie is onvol- jeJJ»nde om na te gaan eiidr wie De Vries in 1977 i bedrag van 648.000 ERslden heeft overgeboekt. Dat meldt de directeur van de Bankgirocentrale in Amsterdam. Die gegevens het nummer van de computerrun, het reke ningnummer van de opdracht gever en het juiste bedrag heeft de centrale nodig van de betrokken handelsbank voor dat zij de gewenste informatie aan de Haagse officier van jus titie kan verstrekken. Dit heeft directeur W.J. Dalmijn van de BGC gisteren meege deeld. Minister Korthals jAltes (Justi tie) moet het openbaar minis terie opdracht geven alsnog strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen oud RSV-top- man De Vries. De Vries moet aangepakt worden op basis van vermoedelijke meineed, die hij voor de parlementaire enquêtecommissie RSV beging bij zijn verhoor over declara ties bij RSV en Bredero. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) stelt dit in schriftelijke vragen. De PSP'er wil van de minister weten of hij persoonlijk be trokken is geweest bij het be sluit van de Haagse hoofdoffi cier van justitie mr. Graaf van Randwijck om af te zien van strafvervolging tegen De Vries. Van Randwijck zelf heeft gezegd dat hij zijn besluit na een gesprek met de minis ter heeft genomen. Als Korthals Altes niet bij de zaak betrokken is geweest wil Van der Spek een oordeel van hem vernemen over het be sluit van de hoofdofficier van justitie. „Deelt de minister de mening dat, juist in gevallen als deze, een openbare behan deling voor de rechter, waarbij betrokkenen onder ede wor den gehoord, de aangewezen weg is om duidelijkheid te scheppen?" Mouw gewond ™lj brand in LE - |°<pjaardenhuis ""'^STERDAM Bij een nd in het bejaardentehuis lorperhofje in Amsterdam gisteravond een 96-jarige 2 u|uw zwaar gewond geraakt. lgens de politie ontstond de INTftnd vermoedelijk door kort- Spïting in een televisie op de Jurkje etage. De woning van de ilTE Parde vrouw, die met ver- ei itkingsverschijnselen in een Kenhuis moest worden op- '4omen, brandde geheel uit. overige twintig kamers op l(j; nflfde etage liepen rookscha- op. De bewoners van de elf- ij zvietage werden elders in het j^^ardentehuis onderge- Tcht. Over de schade is nog Stlts bekend. De zwaar gewonde vrouw wordt door de brandweer naar de ziekenwagen gedragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) wil voor medio 1988 via wettelijke maatregelen de produkt-aansprakelijkheid van producenten hebben geregeld. Op deze manier moet de positie van de con sument verbeterd worden. De bewindsman maakt de wetgeving op basis van een EG-besluit. Via de wettelijke regels wordt de producent aansprakelijk voor de eventuele schade die zijn produkt wegens een gebrek veroor zaakt. Is de producent niet te achterhalen dan is de leverancier aansprakelijk. De consument zal wel zelf moeten bewijzen dat het produkt niet deugt. Op basis van de EG-regels wordt een schade tot een bedrag van 1250 gulden evenwel niet vergoed. Is de schade groter, dan wordt wel het hele bedrag vergoed. Konsumenten Kontakt is blij dat er „nu eindelijk" een Europese regeling is, maar vindt het eigen risico van 1250 gulden evenwel een slechte zaak. In negen van de tien gevallen, aldus KK, ligt de schade die de consument aan goederen heeft onder dat be drag. De consument heeft daardoor niets aan die richtlijn. ADVERTENTIE EXTRA VOORDELIGE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS: 'hotel Metropolitan Playa, Playa de Palma. Het hotel ligt 600 m. van het strand en beschikt over zwembad, zonneterras volledige bediening. Vol-pension. 15 dagen 1120,-. VERTREK ZONDAG 11,18 EN 25 AUGUSTUS A.S. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag. LINZ In Oostenrijk zijn be halve in predikaats- en kwali teitswijnen vermoedelijk ook dieetwijnen voor diabetici met diëthyleenglycol vergiftigd. Het ministerie van volksge zondheid in Wenen waar schuwde gisteren voor meer dere van deze wijnsoorten. Het zou gaan om rode landwijn, Grünen Veltliner, Weissbur- gunder Trockenbeerenauslese, Beerenauslese Welschriesling en Eiswein. De giftige stof is inmiddels ook gevonden in een Duitse wijn die naar Japan is geëxpor teerd. Het ging om 0,13 gram per fles 'Oppenheimer Kröten- brunnen', afkomstig uit de Moezel. Het Japanse ministe rie van gezondheid heeft een lijst gepubliceerd met de mer ken van 699 wijnen, waaron der 557 uit West-Duitsland, die mogelijk met het gif zijn ver sneden. Importeurs en slijters is geadviseerd alle wijnen uit Oostenrijk en West-Duitsland 'vrijwillig' uit de roulatie te nemen tot vaststaat welke wel en welke geen gif bevatten. In België zijn gisteren even eens sporen aangetroffen van diethyleenglycol in Oosten rijkse en Duitse wijn. Eén daarvan, de Framersheimer Kreuzweg Huxelrebe Auslese uit 1983 uit Duitsland, bevatte een kleine hoeveelheid. Maar in twee Oostenrijkse wijnen uit 1982 is 8,6 gram aangetrof fen. In verband met het wijnschan daal zijn inmiddels in Oosten rijk tien personen gearres teerd, hoofdzakelijk wijnko pers of producenten. Gisteren vonden weer vijf arrestaties plaats. ADVERTENTIE SPAANSE DÓEVAKANTIES IBIZA App CLUB VADELLA PUEBLO- CALA VADELLA Dóe eens wat in uw va kantie: surf, waterski, zeilen, volleybal etc. Ook lesmogelijkheid! Nu nóg goedkoper! Vertrek 11-18-25 augustus: alle data: 8 DAGEN f 750,-15 DAGEN f 895, (bew min. 2 pers Vraag uw ANVR-reisbureau of bel 070-654800 of 521551 DEN HAAG Mensen zullen binnenkort minder mogen worden blootgesteld aan (ra- dioctieve) straling bij medisch onderzoek. Het toepassen van onder andere röntgenstraling is dan alleen toegestaan als het strikt medisch verantwoord is. Dat is onder andere het geval als het gaat om een bevol kingsonderzoek of een epide mie. Artsen mogen dus niet meer te pas en te onpas rönt genfoto's van patiënten laten maken of deze met andersoor tige apparatuur bestralen. Op het ministerie van WVC wordt momenteel gewerkt aan nieuwe richtlijnen voor het gebruik van straling in de ge neeskunde. Deze zijn een uit vloeisel van door de EG geno men besluiten op dit punt. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers er de komende we ken in eigen land op uit. Van noord naar zuid en van oost naar west door kruisen zij onze lage lan den, om dagelijks een zeer persoonlijke impressie te geven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. In sommige gevallen kan het zelfs een waarde volle tip zijn voor een dagje uit. Zo ontdekte dagjesmens Piet Snoeren, op zoek naar de verloren Biesbosch, dat er een blik je verrassing voor in de plaats gekomen is. Het onmogelijke wordt mogelijk „Drieënzeventig bezoekers op maandag", bladert de cassière in haar opschrijf boek na. „Tweehonderd twee op dinsdag, honderd- vierenzestig op woensdag". In het Biesboschmuseum behoeft men niet bevreesd te zijn over hoofden te moe ten lopen. De doffe rust van een rouwkapel heerst er en zo komt vanzelf het gemij mer op gang over wat hier verloren is gegaan sinds met de sluiting van het Ha ringvliet in 1971 de getijde bewegingen zijn verdwe nen. Verwilderd, alle grienden en rietgorsen die vijf eeu wen lang het aanzien van dit ambivalente labyrinth wat was land en wat was water? hebben bepaald. De killen en kreken, waar deze dagjesmens zich in zijn jeugd op een zandplaat droog liet vallen om zich zes uur lang, tot het opkomen van de vloed, Robinson Crusoe te wanen. Voorbij, voorbij, o en goed voorbij, gelijk de dichter Bloem in zijn grafsteen liet beitelen. Na Werkendam de weg langs, de Nieuwe Merwede vervolgen en men vindt het Biesboschmuseum vanzelf. „Heel de week, dus ook op zondag, van tien tot vijf uur open", zegt de cassière zon der veel hoop. „Alleen op maandag van één tot vijf". De collectie, hoe zorgvuldig ook vergaard en beheerd, is gauw bekeken voor iemand die de Biesbosch heeft ge kend van vóór de tijd dat de Nederlandse Maagd zich watersnood-gedwongen in het betonnen corset van het Deltaplan liet snoeren. Maar toch. In de Biesbosch blijven de verschieten lok ken. Het pontje genomen naar Kop van 't Land dus, aan gene zijde van de Nieu we Merwede, links de Ban dijk opgegaan in de richting van de Zuidhol landse Biesbosch, minder bekend dan de Brabantse, want gesloten voor het pu bliek. En daar, ongeveer halverwege, gebeurt het. Een parkeerplaats. Een bordje met de waarschu wing dat het betreden van het achterliggende gebied geheel voor eigen risico ge schiedt. Wie niet verschrikkelijk goed oplet, is er al voorbij. Noch attendeert de kaart van de Streek-VVV West- Brabant, die over de Bies bosch gaat, op dit verscho len wondertje. Een begin van een pad, krap vijftig centimeter breed, loopt weg van de dijk en begeeft zich ja, waarheennaar een ervaring, zo zal blijken, die de Biesbosch van voor het Deltaplan zijn bezoekers bij hoog en laag placht te onthouden. In die Biesbosch namelijk kon men hooguit per boot penetreren en dan moest men nog geen zon- dagsschipper zijn ook. De oevers waren groene mu ren, afwerend, vijandig, ja loers op hun levende en dode geheimen, ongeveer zoals men dat van natuur films over het stroomgebied van de Amazone kent. Het buitendijkse gebied echter, waarin dit hoofd stuk van het dagjesmens dagboek uitmondt, maakt het onmogelijke mogelijk. Jawel: een tocht dwars door het griend. Van Oosthaven naar Zuidhaven (zo heet het daar), langs een ander pad terug, bijna acht kilometer. Anderhalf uur avontuurlij- ke natuur. Wat het kinde roog slechts gissen moogt hapgrage aligators, blaas roeren met giftige pijlen is voor de volwassen blik ontsloten en de werkelijk heid overtreft de droom. Het spoor want meer is het niet kronkelt zich door een woeker van vege tatie die ritselt en kwettert van gevederde en ongeve derde vrienden. Smalle bruggetjes zonder houvast overspannen diepe kreken, waar het in- en uitgaande water een geheimzinnige droesem heeft doen neer slaan, die rimpelt en borrelt rond soms vuistgrote schel pen. En telkens raakt het pad een liefkozing bijna even de rivier waaraan al dit schoons te danken is. Op zulke plekjes staat het riet in reusachtige slagorde opgesteld en sterven bre kers een tumultueuze dood op hagelwitte strandjes. Hier, kan men zich voor stellen, krabbelen de reeën aan de kant, die tot stomme verbazing van natuurvor sers vanuit de Brabantse Biesbosch de Nieuwe Mer wede overzwemmen dwars tegen sterke stromen in. Ook reeën zijn op zoek naar het Paradijs en hebben er het nodige voor over. - Dat betreden op eigen risico vraagt om uitleg. Daarvoor zorgt Louis Egbers, die ambtshalve het groen be- heert op het Eiland van Dordrecht zoals de omge keerde driehoek tussen Oude Maas, Dordtse Kil, Hollandsch Diep en Nieuwe Merwede wel wordt ge noemd. Van afkomst een zandhaas, maar hals-over- kop verslingerd geraakt aan het soppende griend. „In het algemeen", zegt hij, zorgt de overheid voor goed begaanbare wegen en straten, want als iemand zijn nek breekt over een losliggende tegel, is de over heid aansprakelijk. Maar in het griend valt begaanbaar heid gewoon niet te garan deren. Het is altijd glibberig buitendijks. Je kunt uitglij den op een wankel brugge tje. Vandaar". De waarschuwing slaat dus niet op de gevaren van het wassende water, door ro mancier Herman de Man zo dreigend verwoord? Zeker wel, corrigeert Louis Egbers zichzelf met gezwinde spoed. Het kan voorkomen dat je door het wassende water overvallen wordt, want ondanks de afsluiting van het Haringvliet zijn er nog getijdebewegingen, en vooral in de winter wan- neer de wind het bovenwa ter van de rivier opstuwt, kan het peil in een oog wenk dertig centimeter stij gen. Ik heb zelf met mijn kindertjes wel eens benen moeten maken". Een ge waarschuwd dagjesmens in de Biesbosch, wil hiermee maar gezegd zijn, telt voor drie als de watersnood aan de man komt. PIET SNOEREN De Biesbosch: hapgrage aligators en blaasroeren met gifti ge pijlen achter vijandige groene muren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3