Zomeragenten in de strijd egen drank en verveling IDS: bij besmetting Tordje 'echts bij \itzondering ek De verspreiding van AIDS |UU|1 ZATERDAG 27IUU 1985 AUSTRALIË jcTïül „En die medewerking is essen tieel", stelt Bruntink. „Wie denkt dat je er bent als je alleen een blik agenten opentrekt, die heeft het Té rustig Ron Tenge is een van de nieuwe soort agenten. Hij woont in Delft, volgde de politieopleiding, werkte een jaar als agent in Woerden en had het toen al bekeken. „Woerden is voor een agent een rustige stad, té rustig. Na zes uur kun je er een kanon afschieten. Je vervalt er heel snel in routine en ik moest er niet aan denken dat ik tot mijn pensioen niets anders meer zou doen". Hij nam een jaar geleden ontslag en ging rechten studeren aan de Eras mus-universiteit in Rotterdam. Omdat zijn vriendin agente is in Delft, kreeg hij het politievakblad onder ogen waarin de advertentie voor zomeragenten stond. Om drie redenen solliciteerde hij. „Ten eer ste heb ik een enorme maatschap pij-ervaring als ik over drie jaar klaar ben met mijn studie. Ten tweede kan ik mijn studie ermee bekostigen. En ten derde wil ik ook die lange vakanties een beetje op vullen. ik ben nu een goed betaalde werkstudent". Met collega-studenten heeft hij herhaaldelijk felle discussies, om dat er een groepering is die vindt dat het strafrecht moet worden af geschaft. Aanhangers daarvan gaan uit van een hoog normbesef bij de burgers, die daardoor onderling conflicten moeten kunnen oplos sen. Ron Tenge noemt dat een vorm van idealistisch denken, die hij niet aanhangt. Integendeel: „Mensen moeten zien dat er politie is". Hij wilde als kind al agent worden; zijn vader was het ook. Het leukst vindt hij om zich lang in een pro bleem te verdiepen, maar daar krijgt hij als agent niet zoveel kans voor Ook niet in Zandvoort, al vindt hij het werk daar een stuk leuker dan in Woerden. „Toch lij ken die twee plaatsen wel op el kaar als de zomer voorbij is", zegt hij zachtjes. Zijn werk bestaat voor namelijk uit surveilleren, soms lo pend, soms in de auto. Schokkende dingen heeft hij nog niet meege maakt. sinds hij op 1 juni in dienst trad. „Dat had ik ook niet ver wacht, ik wist wel ongeveer wat het werk zou inhouden. Maar het prettige is dat ze je hier heel erg vrij laten, je kunt veel initiatieven nemen en voorkeuren uiten". Iets anders Na een routineuze middag-surveil lance, die meer weg heeft van een gezond wandelingetje, schuift zijn zomer-collega Pim van Cappelle aan in de meldkamer. Deze 28-jari- ge hulpkracht uit Heemskerk be gint dit jaar met een rechtenstudie aan de Leidse Universiteit. Hij heeft er net zes en een half jaar op zitten als hoofdagent in Haarlem. Een leuke en mooi stad, maar hij wilde toch iets anders. De politie officiersopleiding in Apeldoorn die hij graag had willen doen, ging niet door. Hij zag daardoor geen promo tiekansen meer, terwijl zijn ambi ties wel verder reiken. „Ik zat aan mijn plafond en ik weet zeker dat ik op den duur was gaan verzuren. Bovendien had ik tot mijn vijftigste onregelmatige diensten moeten draaien en daar voel ik helemaal niets voor". Nu kan hij tijdelijk werken in een naar zijn mening leuke stad, met de mogelijkheid om daarnaast in vier jaar zijn doctoraal te halen. Als hij naast een „normale" baan had moeten studeren, in deeltijd dus, zou daar zeven jaar mee gemoeid zijn. En net als Ron Tenge kan hij die rechtenstudie nu mooi bekosti gen. Voor beiden geldt echter na drukkelijk dat ze een baan willen in hun studierichting. „Maar wie weet is dat wel onmogelijk en dan zijn we toch mooi nog agent". En volgens de man die hen heeft aan getrokken, inspecteur Bruntink. niet voor niets: „Statistisch kan ik de goede invloed van zomeragen ten nog niet bewijzen, maar het aantal mishandelingen en vernie lingen is tot nu toe beduidend min der dan vorig jaar". DICK HOFLAND En wat men tegen een positieve do nor moet zeggen weet men ook niet precies. Zeker is, dat hij met een aantal ingrijpende leefregels op het gebied van sexuele contacten naar huis wordt gestuurd. Oppassen met andermans tandenborstel of scheer- apparaat. En daarbij de knagende twijfel dat niemand weet hoeveel positieven alsnog aids krijgen (men schat tussen de 1 en 10 procent) en hoe groot de kans is dat je de ziekte doorgeeft. Twijfelachtig Minder duidelijk is wat het nut van deze test is voor de grootste risico groep, die van de actieve mannelij ke homofielen. Met de wetenschap dat je positief bent, valt weinig te doen. Geneesmiddelen die het vi rus kunnen aanpakken zijn er niet In Amerika is er wel een levendige handel in antivirus middelen als Ribavirin en Suramin, maar hun werkzaamheid is uiterst twijfelach tig. Een vaccin wordt de eerste vijf jaar niet verwacht. Daar komt nog bij, dat het virus uiterst verander lijk is, zodat elk vaccin net als dat tegen griep binnen de kort ste keren is verouderd. De woord voerer van het Aids Co ördinatie Team. drs. Jan van Wijn gaarden, ziet weinig heil in de test „De voordelen wegen niet op tegen de nadelen. Ben je positief dan zit je vijf jaar in doodsangst zonder er iets tegen te kunnen ondernemen". k zij de inzet van (voorlo- -drie zomer-agenten zullen tienduizenden zon-aanbid- I deze zomer duidelijker nen zien dat er in Zand- 1 politie is. In de hoop dat rdoor de criminaliteit zal ninderen. (gemeentepolitie n Zandvoort heeft ^^jaar een novum ge reduceerd: zome- enten. Deze tijde- ;e hulpkrachten leten ertoe bijdra- 1 dat de criminali- t tijdens de vakan- periode flink li Ardt teruggedron- Minister Kort- Is Altes van jusiti- heeft al zoveel ver- mwen in dit initia al, dat hij volgend g ir zomerpolitie ut inschakelen bij Pd6 e rijkskorpsen in kustplaatsen, ri, pi rer ieidte Intussen is aids met enkele jaren vertraging ook naar onze contreien overgewaaid. Laatste telling: 66 pa tiënten in Nederland, van wie er 38 zijn overleden. Van paniek is voor lopig nog geen sprake, gelukkig niet, al weigert hier en daar een tandarts om manneljke homofielen te behandelen. Toch heeft aids alle eigenschappen om mensen behoor lijk in de zenuwen te gooien, want niets jaagt de burgerij zo de stuipen op het lijf als een ongrijpbare moordenaar die anoniem door onze straten sluipt. Reden genoeg om heden en verleden en toekomst van aids eens op een rijtje te zetten. Toen in 1981 bleek dat bij sommige zeer actieve mannelijke homofielen plotseling alle weerstand tegen doorgaans onschuldige ziektekie men was weggevallen, stond men voor een compleet raadsel. Wat kon de oorzaak zijn? Aanvankelijk dacht men dat hun tamelijk in spannende levensstijl (500 sexuele contacten per jaar is niet onge woon) hun weerstandsvermogen had ondermijnd. Die theorie kwam in moeilijkheden toen ook andere risicogroepen opdoken. Dat drugs verslaafden aids bleken te kunnen krijgen, viel nog wel met de oude theorie te rijmen. Toen ook hun kinderen, en ook een groep volko men buitenstaanders zoals mensen met bloederziekte door de ziekte werden bezocht, viel de theorie in duigen. Aids moest wel een besmet telijke ziekte zijn. Vorig jaar von den twee onderzoekers Luc Montagnier in Frankrijk en .Ri chard Gallo in Amerika onaf hankelijk van elkaar de werkelijke De strand-agenten Ron Tenge uit Delft (links) en Pim van Cappelle uit Heemskerk. Om uiteenlopende redenen besloten zij een punt achter hun carrière bioj de politie te zetten. Nu hebben ze een tijdelijke baan als strand- agent bij de Zandvoortse politie. De rest van de tijd studeren ze rechten. beuren dat je er in de zomer tijden geen agent tegenkwam. Terwijl on der andere Bruntink juist vindt, dat mensen minder snel tot crimi neel gedrag geneigd zijn als ze steeds zien dat er een agent in de buurt is. Zegt hij: „Met meer agen ten kun je niet alleen meer surveil leren, meer je gezicht laten zien, maar kan ook de administratieve organisatie sneller worden afge handeld. Omdat we daarnaast dui delijke afspraken hebben gemaakt met Justitie, kan het nu niet meer voorkomen dat een autokraker wordt aangehouden, na een uur weer op straat staat en eerst na vier of vijf maanden een dagvaarding in zijn brievenbus vindt. Nee, zo ie mand zit nu minimaal zes uur vast en maximaal 2x24 uur, met nog eens de mogelijkheid op verlenging met 2x24 uur. Daarna komt hij of zij voor de rechter of wordt, als daar justitieel aanleiding toe is, vrij gelaten". Drie extra agenten als dé oplossing tegen, ruw gezegd, de misdaad; dat gaat ook Bruntink wat ver. Hij zegt dat er in elk geval nog drie zome ragenten bij moeten komen, maar dat dank zij drie mensen extra toch al veel meer mogelijk is dan je op het eerste gezicht zou denken. Maar hij hamert voor alles op de organisatie en goede afspraken met Justitie en zeker ook met de horeca in Zandvoort. Die laatste categorie lijkt te beseffen dat het onverstan dig is het ene na het andere vat bier leeg te storten over de toeris ten. Natuurlijk zijn de verdiensten erg belangrijk, maar als er eens iets gebeurt of dreigt te gebeuren zijn de uitbaters toch eerder geneigd de politie erbij te betrekken. In som mige gevallen willen ze ook hun zaak nog wel eens eerder sluiten. boosdoener, het HTLV virus type Mikpunt Op warme dagen stroomt het bier rij kelijk. De oorzaak vaak van veel el lende. ND VOORT Zandvoort l en en van die plaatsen waar je een beetje mooi weer per ikopter gedropt zou moe- worden. Of met een para- toppdte. Met de auto is de lol er nel af, zo eindeloos lijkt de 1 En zo oneindig ook het B Ke%senras dat koste wat kost plaatsje wil bemachtigen id u deze overspannen zonne- ik. Het gedistingeerde, tje saaie Zandvoort lijkt i de kaart geveegd; een of lere grappenmaker heeft er Tropez van gemaakt. n achter de duinen, in een ikemikkig gebouwtje, eten een rdighl agenten hun boterham. Door ïpenstaande ramen klinkt het phoudelijke gejank van kermis te k en achter een glazen wand- 'ordt een Duitse jongen in zijn Tstaal verteld dat zijn gestolen >r terecht is. Het is de tijd van ig dat toeristen de politie vra- waar een camping is. De tijd dat de gelagkamers in het cen- n nog allemaal leeg zijn; de gla- Svachten netjes gewassen in sta- maal te gek naar hun zin gaan t*n. :rs van twee jaar geleden: bijna t zware mishandelingen per Eindelijk een mikpunt. Men kon nu in recordtijd een test ontwerpen om antistoffen tegen het virus aan te tonen. Wie antistoffen heeft, is ooit tegen het virus aangelopen. Wat blijkt nu na een jaar onder zoek? Het aantal mensen dat ooit met het virus besmet is geweest, is vele malen groter dan het aantal aids-patiënten. In Amerika zijn nu 10.000 patiënten tegen naar schat ting 2 miljoen dragers van antistof fen. Eigenlijk een enorme meeval ler: bij besmetting word je dus bij uitzondering ziek. Als je al besmet wordt, want het virus springt slechts zeer moeizaam van de ene mens naar de andere over. Buiten de echte risicogroepen zijn antistoffen tegen het virus nauwe lijks aangetoond. Was het virus ui terst besmettelijk geweest dan was dat beslist anders gegaan. Dan had het zich al lang als een bosbrandje over de hele bevolking verspreid. Voor bloedbanken en hemofiliepa- tiënten (niet ho maar he: mensen met bloederziekte dus) was de test een geschenk uit de hemel. Het vi rus kan via bloed worden overge dragen en hemofilie-patiënten krij gen geregeld een bloedprodukt, het bloedstollende Factor VIII, toege diend. Vijftien procent van hen blijkt nu al antistoffen te hebben. De bloedbanken zijn daarom in mei begonnen alle donoren op antistof- In Zaïre komt aids voor zowel bij hetero mannen als bij vrouwen. Haïti- aanse gastarbeiders schijnen in de jaren zeventig het virus mee naar huis genomen te hebben. Dit eiland was als een soort Caribisch Miko- nos zeer in trek bij New Yorkse homofielen. Eenmaal in New York aan gekomen, verspreidde het virus zich over de rest van Amerika en vond uiteindelijk een weg naar West-Europa. ten te controleren. Bloed niet goed, dan bloed weg. Maar ja, elke nieu we medische mogelijkheid schept zijn eigen moeilijkheden, want wat moet er gezegd worden tegen de donor die positief wordt bevonden? Men heeft nu het volgende plan. Als het bloed positief is, wordt dat eerst voor de donoren verzwegen. Pas als een tweede speciale test, de Western Blot test, hetzelfde resul taat geeft, volgt een slecht-nieuws- gesprek. Wie het met deze procedu re niet eens is, zo hebben alle dono ren in een brief kunnen lezen, wordt gevraagd zich als donor te rug te trekken. Pas over zes maan den zal men in staat zijn om zo'n tweede test op grote schaal uit te voeren. week en een kleine tweehonderd autokraken per maand. Vorig jaar bleef het betrekkelijk rustig in Zandvoort, maar toen ging het in enkele andere Noordhollandse bad plaatsen helemaal mis. Met als ex ces de dodelijke mishandeling van een onderwijzer door een groepje jongeren op het strand bij Egmond. Aanleiding: drank en verveling. Maat vol Voor de Zandvoortse politie was daarmee de maat vol. In een po ging de mishandelingen, diefstallen en nare bijverschijnselen van over matig drankgebruik de kop in te drukken, werden de zomeragenten in het leven geroepen. Sinds op 1 januari van dit jaar deeltijd bij de politie mogelijk werd, konden deze hulpkrachten, die wel ervaring als agent moeten hebben, worden aan getrokken voor de helft van de ge bruikelijke tijd. Maar in plaats van elke week twintig uur te werken, zijn ze 's zomers full-time in dienst en maken ze in de andere jaargetij den weinig uren. Daardoor hebben ze tijd voor ander werk of een (dag)studie: Zo studeren twee van de zomera genten rechten, Ron Tenge en Pim van Cappelle. De ander, Rieky van Deun, is huisvrouw en tevens de eerste vrouw in het korps. De drie besloten om uiteenlopende redenen een punt achter hun carrière bij de politie te zetten. Voorlopig wenden ze hun ervaring voor drie jaar aan, daarna bekijkt men of het verstan dig is met dit experiment door te gaan. Inspecteur Bruntink: „De enige op lossing om iets tegen de criminali teit te doen is meer mensen in dienst nemen en straffer optreden. Met een korps van totaal 66 man kunnen we niet alles doen, kunnen we niet overal te gelijk zijn. Al thans niet in een stad waarvan het inwonertal van 16.000 's zomers groeit naar een veelvoud daarvan. Zo hebben wij voor een strand met een lengte van acht kilometer zes agenten en een brigadier. Scheve- ningen heeft voor negen kilometer vijftig man. Zandvoort heeft in de zomer een enorm druk verkeer, mede door activiteiten op het cir cuit. Er staan 8.500 parkeermeters, terwijl Den Haag er ongeveer 2.000 heeft en Haarlem 1.200. In Zand voort mogen de horecabedrijven open blijven tot drie uur en is er ook nog een casino dat pas op de zelfde tijd sluit. En dan zijn in de zomer de winkels zeven dagen per week open, ook 's avonds". Gezicht laten zien Kortom, te weinig mensen voor te veel werk. Waardoor het kon ge- In de zomer van 1981 sloegen Ameri kaanse ziektepeilstations groot alarm. Homofiele mannen zo bleek ineens werden in toenemende mate bezocht door een zeldzame maar dodelijk verlo pende kanker, het Kaposi-sarcoom. Bo vendien ontpopten doorgaans handtam me bacteriën en virussen zich bij hen tot dodelijke ziekteverwekkers. Een golf van paniek sloeg over Amerika. Verpleeg kundigen weigerden aids-patiënten te behandelen, dominees riepen van de kansel dat dit nu de straf van God was voor het nieuwe Sodom. Een handig type wist een bank te beroven met de mede deling dat hij aids had. Het personeel deinsde ontzet achteruit waarna de rover ongestoord met de kas verdween.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17