Meer concurrentie maakt PTT niet goedkoper voor gewone klant TOPMAN IRC. WIT: ZATERDAG 27IU] De PTT, met ruim 100.000 werknemers de grootste werkgever in Nederland, staat voor ingrijpende veranderingen. Vele honderden PTT'ers moeten naar Groningen verhuizen en de commissie- Steenbergen (toekomstige structuur PTT) heeft de regering geadviseerd het staatsbedrijf ook nog enkele van zijn monopolies af te nemen en het als een „gewone" BV voor zijn klanten te laten vechten. Hoeveel vertrouwen niet wil betalen voor de die wij bieden, nou, die kot iets anders. Met die draadl foons bijvoorbeeld moet je kere veiligstelling hebben ander niet draadloos met j< stel kan gaan bellen. Wij s| zekerheid en kwaliteit en zo in het tijdperk van de rentie. Daar schamen we Is de gewone consumentl ook van bewust, dat de PT[ kwaliteit levert Weer die verontwaardiginl zal u verwonderen, want nogal eens nare stukken PTT in de krant. Het geldt f| dig om openbare nutsbedri kijk te zetten. Dat is bon-L vindt men leuk om daar I te schoppen. Maar uit marktonderzoeken blijkt I consument best te spreken de PTT". DEN HAAG Wie de werkkamer van ir. C. Wit binnenkomt, heeft even het gevoel dat hij van de we reld is geraakt. De muren, van warm lood- naar koud staalgrijs, het wit gelakte parket en de spaar zame meubels geven zijn kantoor rust en ruimte. Scherp gelijnde schilderijtjes in koele pasteltinten laten een nauwelijks waarneemba re artistieke bries waaien. Slechts een enkele manshoge kamerplant zorgt er voor dat de bezoeker zich zelf niet helemaal in die strakke moderne omgeving verliest; dro mend over de wonderen der tech niek, beloftes voor de toekomst. .Over die toekomst willen we nu juist praten met de hoogste baas van de PTT. Het is immers nog niet zo lang geleden dat de kranten bol stonden van verontrustende verhalen en beschouwingen over de nijpende problemen van Tante Pos. Tien jaar politieke discussie had een spreidingsplan opgeleverd dat funest zou kunnen zijn voor het staatsbedrijf. En dan waren er nog allerlei andere veranderingen op til. Concurrentie met het particu liere bedrijfsleven op het gebied van randapparatuur (telefoon, telex e.d.) kondigde zich aan, spectaculai re ontwikkelingen in telecommuni- catie-technieken. Een bedrijf dat voor zo n enorme uitdaging staat, mag je niet met nog eens een ver- huisoperatie opzadelen, riepen or ganisatie-deskundigen in koor. En daarna werd het rustig. De door de regering ingestelde commissie Steenbergen ging intus sen geheel los van het spreidings plan (totaal 2.200 PTT'ers moeten naar Groningen) eens bekijken wat de toekomstige taak. functie en structuur van de PTT in deze roeri ge tijden zouden moeten zijn. Er rolde een rapport uit de bus waarin slagvaardigheid, bedrijfsmatigheid en flexibiliteit sleutelwoorden zijn. De PTT moet gesplitst worden in een Post-NV, een commercieel ge richte Telecommunicatie-NV en een telecommunicatie-nutsbedrijf dat onder meer de netwerken gaat beheren. In goede aarde Hoe dit rapport, waarover het kabi net al in oktober knopen wil door hakken, bij de PTT is aangeko men „Dat rapport is bij ons zeker in goe de aarde gevallen", zegt Wit beslist. „De commissie heeft duidelijk on derkend dat de PTT een grotere zelfstandigheid moet hebben in zijn financiering en bij zijn personeels beleid en zich beter op de markt moet richten. Dat heeft ons niet verbaasd. Die ontwikkelingen zie je wereldwijd: staatsbedrijven worden zelfstandig gemaakt, beleid wordt gedecentraliseerd en PTT's raken monopolies kwijt. Dan kun je als Nederland niet langs de zijlijn gaan staan en zeggen: wij doen niet mee". Maar hebben we alle verhalen over het dreigend verlies van tiendui zenden arbeidsplaatsen dan ver keerd begrepen? Het eerdere drei gement van ir. Wit dat hij zou op stappen als de bedrijfsvoering van de PTT door de spreiding en de re organisatie in het gedrang zou ko men, deed toch vermoeden dat de commissie-Steenbergen met haar ingrijpende voorstellen bij de PTT weinig enthousiast zou worden ont vangen. Maar nee. We moeten echt vissen om een enkele kritische noot te vernemen over het werkstuk dat de organisatie van de PTT op de helling zet. Of in het rapport ook voorstellen zijn opgenomen waar de bedrijfslei ding minder gelukkig mee is? Wit: „Geluk is een moeilijk woord in dit verband. Het hangt er maar van af wat er met het rapport ge beurt. Hoe de invulling is. Daar ha mer ik steeds op. Het gaat erom of het rapport in zijn geheel bespro ken wordt of dat alleen een paar puntjes eruit gepikt worden. In het laatste geval kan het nogal negatief uitpakken". Die twee treinen zullen elkaar niet in de wielen rijden? „Ach kijk eens, in een organisatie als de onze zijn zo veel veranderin gen gaande op technisch en sociaal gebied. Al jarenlang. En daar krij gen we nu dan wat veranderingen bij en zo. Daar moet je toch alle maal niet te dramatisch over doen". Eerder heeft u gezegd dat wanneer de aanbevelingen van Steenbergen onverkort worden doorgevoerd, dat grote gevolgen zal hebben voor duizenden medewerkers. De druk op de bedrijfsleiding zou zo groot kunnen worden dat de hele sprei dingsoperatie onmogelijk wordt. „Als het rapport zou betekenen dat duizenden arbeidsplaatsen verloren gaan en je in een heel andere geva renzone terecht komttja, dat is zo simpel als twee keer twee vier is". Wit, opeens enthousiast: „Stel je voor dat je een bedrijf gaat krijgen waarvan je zegt: moet je kijken, dat is zieltogend bezig. Dan ga je je af vragen of je dat nog moet verplaat sen' Het hangt er maar van af hoe reëel die verwachting is. „Ach, dat perspectief zie ik toch niet zo. Ik denk dat de politici in hun besluitvorming over het rap port-Steenbergen ook wel de sprei ding zullen betrekken. En, daar maken we geen geheim van: de re organisatie kan de spreiding ook wel gunstig beïnvloeden". U bedoelt dat de PTT medewerkers die niet naar Groningen willen verhuizen riante salarissen kan gaan aanbieden? Steenbergen stelt immers voor dat de PTT zelf zijn arbeids voorwaarden beleid -gaa t be palen. Glimlachend: „Dat is zo gek nog niet. inderdaad. We moeten het he lemaal hebben van technische en commerciële ontwikkelingen. Daar heb je specialisten voor nodig die je niet alleen voor je bedrijf moet zien te vangen, je moet ze ook zien te houden. Verder hopen we in Gro ningen met succes een nieuwe ar beidsmarkt aan te boren. Daar kun je wat dat betreft gemakkelijker aan informatica- en automatise ringsdeskundigen komen dan in de Randstad". Bouwpakket Het gesprek met Wit krijgt een scherp randje als we ons afvragen in hoeverre het staatsbedrijf zich zelf al „commercieel" en „marktge richt" kan noemen. Verontwaardi ging wordt gevolgd door soms on verklaarbare berusting als aan de orde gesteld wordt of de PTT slag vaardig genoeg op bepaalde ont wikkelingen reageert. Is de PTT niet wat langzaam met het inspelen op bepaalde ontwikke lingen? Begin deze maand bijvoor beeld kwam de PTT met een bouwpakket op de markt voor een tweede telefoonaansluiting, terwijl de kruidenier op de hoek al jaren lang draadloze telefoons uit de VS verkoopt. Wit, op hoge toon: „Op dit moment krijgen wij een uitschot van goed kope toestellen over onze markt heen. De goede apparaten niet te na gesproken. Kort geleden heeft ons bedrijf een aantal van die din gen verzameld. Als je dan ziet hoe zo'n toestel in elkaar zit. Dat is he lemaal niks. De Amerikaanse markt is overvoerd met deze rot zooi. Daar moeten ze er nu van af omdat je in de VS al de terugkeer van goeie toestellen beleeft. Wel: Engeland is dicht, Duitsland is dicht en Frankrijk is dicht en in Nederland is het allemaal maar welkom". Toch, zo meldt Wit, heeft de PTT nooit actie ondernomen tegen de dumping van Amerikaanse rommel op de Nederlandse markt. Waarom niet? Wit, mismoedig: „We leven niet in een politiestaat waar je zo maar je grenzen kunt sluiten voor buitenlandse spullen". Boos is hij er niet om, verdrietig wel. Verzucht, terwijl hij een wegwuivend gebaar maakt: „Een consument die de prijs heeft de PTT nog in de toekomst en wat staat de gewone klant, die gemiddeld zeven keer per dag met de PTT te maken heeft, te wachten? „Als het rapport wordt uitgevoerd kan de consument rekenen op hogere tarieven", vertelt ir. C. Wit sinds 1 april vorig jaar directeur-generaal bij het staatsbedrijf. Met hem een gesprek over monopolie, concurrentie, spreiding en publiciteit. „Of er elders werkgelegenheid bij komt, interesseert me geen bal". Wellicht wordt die volgel scheve verhouding weer if trokken als de PTT als elkj bedrijf moet gaan concurrj de markt van vraag en |u Normaal gesproken leidt dal* gere prijzen en een betere k, maar bij de PTT spelen and£ cessen een rol, zo beluisteren, de directeur-generaal. HijBje een ontwikkeling waarbij d&, ne consument juist meer, ij particuliere bedrijfsleven L minder voor de PTT-dienst^ betalen. Wit: „Als de PTT zijn mcP voor de randapparatuur ven dat leiden tot hogere tarievl de consument. In de VS hebrP zelfde gezien. Daar moest gaan concurreren met het leven, dat vooral de commi aantrekkelijke activiteiten overgenomen. Vervolgens gi gewone tarieven in de mei ten opgeschroefd om dat aan inkomsten weer goed [n ken". Wit vat samen: „In l meen is de teneur dat meer rentie de PTT goedkoper voor het bedrijfsleven en voor de consument". Ook de extra kosten van d|(j ding zullen, zo besluit de di - generaal, hoofdzakelijk voc ning komen van „gewom foon- en posttarieven. „I j toch onzinnig zijn om dez ,e kosten, zeg vijftig miljoen 'e per jaar, ten laste van on: merciële afdelingen te b Dan kan Telecommunicate mee stoppen. Nee, die kosl doorberekend worden in ven van het toekomstige I bedrijf". Er valt in het strakke, n kantoor een korte stilte. T zj de vraag: U betreurt het, consument moet opdraaien reorganisatie van de PTT? Wit, schijnbaar onaangedaan hoor. Dat is niet aan mij. i dat de consumenten dat moeten betreuren". PAUL KOOPMAN CAREL GOSELING Negatief voor de werkgelegenheid? „Die kans is vrij groot. ja. Als men uit het rapport alleen maar de voor ons beperkende maatregelen over neemt, gaat dat vooral in de sector van de randapparatuur arbeids plaatsen kosten. Daar werken zo'n twaalfduizend mensen en of je daar nu de helft, een derde of een kwart van verliestWit aarzelt, her stelt zich: „Er spelen natuurlijk ook andere effecten mee zoals arbeids tijdverkorting, extra arbeidsplaat sen in andere sectoren. Het hangt er maar van af. hoeveel ruimte de PTT krijgt om op nieuwe terreinen actief te zijn. De commissie- Steen bergen zegt daar helaas bijzonder weinig over". Gaan die arbeidsplaatsen dan ook verloren voor Nederland, of wor den ze door andere bedrijven over genomen? „Dat interesseert me geen bal". Ja, maar ons wel. Wit, plotseling fel: „Kijk eens. daar zit ik niet voor. Als ik tienduizend mensen hier moet zeggen: we gaan het anders doen maar u kunt bij aannemer A en aannemer B nog solliciteren, wat heb ik daar aan?". De directeur-generaal wendt zich ter illustratie tot zijn voorlichter De Voogd, die het gesprek belangstel lend heeft gevolgd en roept uit: „Beste meneer De Voogd, ik heb iets geweldigs gevonden. We gaan uw functie stroomlijnen en dat be tekent dat u moet vertrekken. Maar bij Philips ontstaat binnen kort een vacatureLacht triom fantelijk. „Dat is toch geen be leid?". Al met al lijkt Wit niet erg zwaar te tillen aan de organisatorische problemen die met de omwenteling naar een commercieel bedrijf sa menhangen. In politiek Den Haag, en zeker ook onder het PTT-perso- neel, wordt niettemin druk gespe culeerd dat de reorganisatie van het staatsbedrijf de verhuisoperatie kan doorkruisen. „Die spreiding naar Groningen gaat nu niet meer door", vertelde onlangs een mede werker van de dienst Telecommu nicatie. „Je kunt het zo zien: een huisbaas kan het ook niet aan zijn huurders verkopen om eerst het hele pand overhoop te halen en ze vervolgens, als ze midden in de rot zooi zitten, naar- elders over te plaatsen". Twee treinen Wit vervolgt: „Die spreiding en de reorganisatie van de PTT zullen een Deetje door elkaar heen gaan lopen. Het zijn twee treinen, die op zeker moment samen gaan rijden. Ik kan me niet voorstellen dat de politiek zegt: wacht maar met die spreiding tot het rapport-Steenber gen uitgevoerd is. Ik kan me aan de andere kant ook niet indenken dat men zegt: ga eerst maar verhui zen en dan zien we wel met Steen bergen". Duurder Waarom zou ons dat verwoi „Nou, als je de pers ziet in; land Een mooi verhaal i of andere vergissing is na Nóu kun je bij ons dagelijks! soort verhalen maken. All gaat dat we dagelijks gemitf ven keer een zakelijk conf iedere Nederlander hebberj r dat wij in honderd i contacten één fout maken verschikkelijk, dat kan niet. Wij zitten in percentJ veel en veel lager zijn. Ma/ dan komt er weer een m«f de pers met een mooi verhj Dat vindt u unfair? En wederom maakt de van Wit een raadselachtig! ding. Berustend: „Nee paald niet. Ik vind het welt dat we wat meer i staan dan bijvoorbeeld Phfc VenD".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14