VS blokkeren oproep sancties Zuid-Afrika (M]€* 4 rapport: PTT moet ivestenngen verdubbelen lond wil korte metten laken met hulppolitie Nieuwe auto Kopen! Overboeking De Vries blijft zoek BON: NI VETO DREIGT IN VEILIGHEIDSRAAD Het Motorhuis Noordwijkse bende rooft er op los Vrijdag 26 juli 1985, 76e jaargang no. 23254 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (exd75% BTWjT0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Hitchcock-thriller „Dial M for Murder" over het beramen van een perfecte moord. Ned. II, 23.30 uur. Ned. I. 21.20 uur optreden The Carpenters. BRT 1, 20.15 uur film „Stemmen" over doofstom meisje. Sky Channel, 22.10 uur thriller „Brainwaves" met Tony Cur tis. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien, in de nacht en ochtend nog met onweer. Vannacht on geveer 16 graden, morgen om streeks 21 graden. Matige zuid-' westenwind. Zon op: 05.54; onder: 21.38. Schev. hoog water: 11.22 en 23.59; laag water: 6.46 19.27 -pzjnschandaal beïnvloedt S drinkgedrag niet [AAG/BONN Voor de meeste wijndrinkende Neder- bijna 62 procent heeft het schandaal rond de Oos- e wijn geen enkel invloed op het drinkgedrag. Dit heeft iderzoek uitgewezen van het informatiebureau Inter- Volgens dit onderzoek heeft de wijnaffaire voor 37,1 pro- an de Nederlandse wijnliefhebbers tot een kritische hou- teleid ten opzichte van alle wijnen. Bijna de helft van deze rocent drinkt zelfs helemaal geen Oostenrijkse wijn meer. iNTlElftenrijk is een fles wiJn in beslag genomen die als een re- jit moordwapen zou kunnen dienen. De fles bevatte 48 voor di-ethyleenglycol per liter. Dertig gram van het gif geldt 2j|ver1 hoeveelheid die de dood ten gevolge kan hebben. De fles, 'elsch riesling Beerenauslese uit 1981, wordt op de markt laarlen)ht door de firma Sautner uit het plaatsje Gols. Ook in 071'15)uitsland zijn gisteren weer twee Westduitse wijnen aan- vfen die de chemische stof di-ethyleenglycol bevatten, LUCHTBALLON BOTST TEGEN ZEILBOOT LOOSDRECHT Op de Loosdrechtse plassen heeft zich gisteren een bijzondere botsing voor gedaan: een luchtballon die te laag over het water vloog schampte de mast van een zeil jacht. De schade bleef beperkt tot wat kapot touwwerk, maar de aanvaring zal de ballon vaarder wel op een bekeuring komen te staan, omdat hij ter plaatse niet lager mag vliegen dan 150 meter. De Amstelveense zeiler A. van Hecken was op zijn jacht „Keerpunt '85" van de mooie zomeravond aan het genieten, toen hij een geelgroene heteluchtballon zag aanko men. Van Hecken wilde een foto te maken van de ballon, toen hij tot zijn schrik zag dat het gevaarte recht op de tien meter hoge mast van zijn boot afstevende. De ballon vloog na de botsing door, maar de dienst luchtvaart van de rijkspolitie weet wie de bestuurder is. Paard geslacht op Italiaans toneel SANT'ARCANGELO Dl ROMAGNA Een toch al voor de slacht bestemd paard is woensdagavond tijdens de première van een toneelstuk in San- t'Arcangelo di Romagna bij Forli in Italië op het toneel geslacht. Het stuk, „Genet in Tanger", werd opgevoérd op een toneel, dat speciaal voor deze gelegenheid in het plaatselijke slacht huis was opgebouwd. Op het einde van de opvoering doodden de spelers het paard en plonsden hun armen vervolgens in de ingewanden. Op de muur schreven ze woorden in bloed. Na heftige protesten van bezoekers en tegenstanders van proeven op dieren, zal het gezelschap in het vervolg kunstpaarden moeten gebruiken. De olifant die de bejaarde Hilversummer door de I gerde krijgt hier een portie hooi. Bejaarde zwaar verwond door boze olifant HILVERSUM In Hilversum is een 83-jari- ge inwoner uit die plaats levensgevaarlijk verwond door een olifant van circus Krone, dat gisteren zijn eerste voorstelling in Hilver sum heeft gegeven. De olifant sloeg zijn slurf om de nek van de bejaarde Hilversummer E.A. Ethner, pakte de man op en slingerde hem met grote kracht meters ver over het perron. Het slachtoffer werd met zware ver wondingen aan het hoofd naar een zieken huis gebracht. Zijn toestand is kritiek. Het dier stond met andere soortgenoten in een wagon op een rangeerterrein, waar particu lieren niet mogen komen. De bejaarde is, on danks waarschuwingen, het rangeerterrein opgelopen. met een aansteker zoeken naar een gaslek heeft gisteren in Amsterdam geleid tot een IflerSme gasontploffing, waarbij twee mensen met ernstige brandwonden moest worden opge- •iek. \en en waarbij een enorm ravage is aangericht. Minstens tien huizen zijn totaal verwoest. aan NEW YORK De Verenigde Staten en Groot-Brittannië heb ben zich in de Veilig heidsraad van de Vere nigde Naties zoals ver wacht gekeerd tegen de Franse voorstellen voor economische sancties te gen Zuid-Afrika. Parijs is in actie gekomen na het afkondigen van de noodtoestand in Zuid-Afri ka, waarbij inmiddels meer dan 900 mensen zijn aange houden. De stemming in de raad is uitgesteld tot van middag vijf uur (Nederland se tijd), om Frankrijk de tijd te geven genoeg landen achter de resolutie te verza melen. De Amerikaanse en Britse afgevaardigden verklaar den dat sancties niet de juis te weg zijn om een eind te maken aan apartheid. Beide landen zullen waarschijnlijk hun veto uitspreken over de Franse resolutie. Dat ge beurt zeker als de resolutie ook een passage zal bevat ten waarin de Amerikaanse politiek van „constructieve betrokkenheid" jegens Zuid-Afrika wordt veroor deeld én de waarschuwing bevat dat „de VN Zuid- -Afrika desnoods met ge weld zal dwingen de rassen discriminatie in het land af te schaffen". De overige Eu ropese landen prijzen het Franse initiatief maar lij ken, met uitzondering van de Scandinavische landen, r.iet van plan het voorbeeld te volgen. De Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu heeft de houding van de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad krachtig veroordeeld. In een interview voor de Ame rikaanse televisie zei hij: „We zullen niet vergeten wat ons volk is aangedaan en waar de Amerikaanse regering stond op een ogen blik dat we haar wanhopig nodig hadden". De New York Times meld de gisteren dat Zuid-Afrika een topontmoeting heeft voorgesteld met de rege- ring-Reagan. Minister van buitenlandse zaken George Shultz verklaarde dat „de Zuidafrikaanse regering voor zichzelf een kader moet opstellen, waarbij de vraag niet is of het apart heidssysteem naar een ein de loopt maar hoe". In de Tweede Kamer is ver deeld gereageerd op het voornemen van het kabinet om „met een relevant aan tal landen" maatregelen te treffen om investeringen in Zuid Afrika te beperken. De regeringspartijen CDA en VVD zijn blij met de houding van het kabinet. De PvdA meent echter dat de stap niet ver genoeg gaat en wil eventueel de Kamer commissie voor buitenland se zaken van vakantie te rugroepen om over de zaak te praten. Reclameborden Daf uit Engelse stadions EINDHOVEN Daf-Trucks in Eindhoven heeft het con tract met twintig Engelse voet balclubs om in de stadions re clameborden te mogen plaat sen voor het komend seizoen niet verlengd. Naar de mening van Daf draagt het gedrag van de Engelse voetbalsupporters niet bij tot een goede beeldvor ming van het bedrijf. Een woordvoerder van Daf-Trucks heeft dat gisteren desgevraagd meegedeeld. „We zagen de re clameborden op de televisie te rug in handen van relschop- pende supporters. We willen graag in beeld komen, maar niet op die manier", aldus de zegsman. ortinc idd6r 1111 onze parlementaire re dactie) HAAG De PTT t zijn investeringen in elecommunicatiesector omende jaren verdub- n. De 1,6 miljard die jaarlijks in de sector oken wordt, zal in de entiger jaren rond de niljard gulden moeten en. Blijven deze mil- en-investeringen ach terwege, dan mist de PTT de boot bij de vernieu wing van de communica tie-netwerken in het Wes ten. Dit schrijft het organisatie-ad- viesbureau McKinsey in een tot dusver nog geheim gehou den rapport „Signalen voor straks, een nieuwe richting voor de PTT". Het onderzoek werd verricht in opdracht van de commissie Steenbergen, die de overheid onlangs adviseer de de PTT te splitsen in een openbaar nutsbedrijf en twee commerciële en relatief zelf standige bedrijven: Post NV en Telecommunicatie NV. McKinsey stelt in „Signalen voor straks" dat de PTT de be nodigde investeringsbedragen alleen op kan brengen door zelfstandig geld op de kapi taalmarkt te lenen. De PTT zal daar geen moeite mee heb ben aangezien het bedrijf een eigen vermogen heeft van achttien miljard gulden. McKinsey wijst er verder op dat het verzelfstandigen van de PTT vermoedelijk niet zal leiden tot een lagere afdracht aan de Staat (vorig jaar ging f 1,6 miljard aan PTT-winst naar de schatkist). McKinsey: „Gezien het financieringste kort is het niet realistisch te verwachten dat de overheid met minder genoegen zal ne men". Pag.3: PTT loopt achter met vernieuwing netwerken 5TERDAM Het hoofd- lur van de Nederlandse tiebond (NPB) heeft zijn n opgeroepen mee te wer- aan de voorbereiding van zwartboek over de hulp- tie. De bond van politie- itenaren wil dat men bij- jen stuurt naar de redactie het bondsblad, in de vorm klachten of anekdotes het functioneren van de rvepolitie. De NPB wil het zwartboek aantonen afschaffing van deze inhazenclub" absoluut dzakelijk is. leiding van een politie- ps kan volgens de oor- )nkelijke regels een hulpa gent inschakelen in tijden van oorlog of rampen en wat in deze tijd gebruikelijk is, bij drukke evenementen als wie lerwedstrijden. Volgens de po litiebond wordt de hulpagent echter ook steeds meer inge schakeld voor reguliere dien sten. De reservepolitie vervult zelfs surveillancediensten, als de korpsleiding daar door een tekort aan mankracht toe be sluit. „De korpsleiding camou fleert op deze manier sterkte- problemen bij de politie", al dus voorzitter L. van der Lin den van de NPB, die met de woordkeuze in het artikel hier en daar minder gelukkig is. De Landelijke Organisatie van Reservisten (LOR) heeft ze venduizend leden, die een be perkte opleiding hebben gehad en bevoegd zijn een uniform en een wapen te dragen. Een woordvoerder van de LOR noemt de actie van de politie bond een stoot onder de gor del. „Onze mensen willen wat doen voor de samenleving, melden zich vrijwillig daar voor aan en worden slecht be loond. De hulpagent verdient het niet om op deze manier be lachelijk te worden gemaakt", aldus de woordvoerder, die verklaarde dat de NPB tot drie maal toe niet is ingegaan op een uitnodiging om met de Bi over de zaak te praten. \OR (ADVERTENTIES) vraag eerst naar onze inruilprijzen Ook voor gebruikte auto's. vondeilaan 80, Lelden, tel.: 071 -769313. AUTOVERHUUR F. PRANGERS verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tal. 071-89.40.40. NEGEN JONGEREN GEARRESTEERD NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft negen personen aangehouden die in de afgelopen maanden zeker tachtig inbra ken hebben gepleegd in deze regio. De bende roofde alles wat los en vast zat uit winkels, bedrijven, woningen, een kerk in Lisse, kantines, scholen enzovoorts. De totale buit bedroeg aan geld meer dan 100.000 gulden, voorts voor 30.000 gulden aan le deren kleding, 10.000 gulden aan drank en enkele tienduizenden guldens aan sigaretten, geluids-apparatuur en sieraden. De politie kwam de bende op het spoor toen op 14 juni een 21- J'arige Katwijker en een 21-jarige Noordwijker werden betrapt in iet Boulevard Hotel in Noordwijk. Het tweetal stond op het punt te verdwijnen met een buit van 30 mille. Tijdens het ver hoor bleek het tweetal te behoren tot een groep criminelen, die elkaar regelmatig in cafés in de badplaats ontmoetten. Aan het licht kwamen inbraken in Noordwijk (37x), Leiden (llx), Oegstgeest (6x), Rijnsburg (4x), Voorhout (4x), Vogelen zang (3x), Sassenheim (2x), Noordwijkerhout (3x), Lisse (lx), Hillegom (lx). Voorschoten (lx), Wormerveer (lx), Valkenburg (lx), Bergen (lx), Den Haag (3x). In totaal werden vier kluizen in zijn geheel meegenomen en elders opengebroken om vervol gens in het water te worden gedumpt. Ook werden kluizen ter plaatse geopend. Behalve de serie inbraken werd één keer een overval gepleegd. Dat was op 3 oktober in Den Haag in een ben zinestation. Daar werd 2500 gulden meegenomen. Nieuwe arrestatie bevelen in zaak Rainbow Warrior WELLINGTON De politie van Nieuw-Zeeland heeft ar restatiebevelen uitgevaardigd voor drie Fransen in verband met de bomaanslag op het vlaggeschip van de milieu-or ganisatie Greenpeace, de Rain bow Warrior. Een woordvoer der van de politie verklaarde dat de drie verdachten op een jacht met de naam Ouvea zit ten dat zich ergens op de Stille Oceaan bevindt. De Franse marine zoekt in het gebied van Nieuw-Caledonië, waar het vaartuig door de Fransen werd gehuurd. De Ouvea zou op 9 juli uit Nieu w-Zeeland zijn vertrokken. De bomaan slag op de Rainbow Warrior vond op 10 juli in de haven van Auckland plaats. Twee gewonden bij bedrijfsongeval SCHEVENINGEN Bij een bedrijfsongeval op het terrein van de Norfolklijn in Scheve- ningen zijn gistermiddag twee Hagenaars gewond geraakt. Een 29-jarige werknemer kwam tussen twee terminal- trekkers klem te zitten toéh deze door een bedieningsfout van een bestuurder op elkaar botsten. De 30-jarige berijder van de trekker liep verwon dingen aan het hoofd op ter wijl de klemgereden werkne mer met ernstig inwendig let sel is opgenomen in het West einde Ziekenhuis. De ver keerspolitie en de Arbeidsin spectie stellen een onderzoek Nederlandse ambassade door Colombiaanse studenten bezet BOGOTA Ongeveer twintig Colombiaanse studenten hebben gisteren de Nederlandse ambassade in de Colombiaanse hoofd stad Bogota bezet. Het betreft een vreedzame actie. De bezetters willen met hun actie de dreigende sluiting van hun school te voorkomen. Dit heeft een woordvoerder van de ambassade mee gedeeld. De studenten hebben gevraagd om overleg met functio narissen van het Colombiaanse ministerie van onderwijs en de burgemeester van Bogota. Ze hebben gezegd in de Nederlandse ambassade te zullen blijven tot de Colombiaanse regering hun een regeling voorstelt om de school open te houden, aldus de embassadewoordvoerder. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Bankgirocentrale (BGC) is Amsterdam is er bij een eerste onderzoek niet in geslaagd een overboeking van oud-RSV-topman De Vries aan de Verenigde bouwbedrijven Bredero ter waarde van 648.000 gulden te vinden. Justitie heeft de BGC te weinig gegevens kunnen leveren om een gerichte zoekactie naar de overboeking te ondernemen. De Haagse hoofdofficier van justitie, mr. R. Graaf van Rand- wijck, besloot deze week een nieuw onderzoek te starten. Een eerste onderzoek van justitie leidde tot de conclusie dat De Vries niet wegens meineed vervolgd kon worden. Daarbij ging men echter alleen af op informatie van de handelsbank van De Vries. Daar was de overboeking van hem aan Bredero, waarmee De Vries het dubbel declareren (zowel bij RSV als Bredero) zou hebben rechtgetrokken, niet meer aanwezig. Justitie zocht toen niet bij de BGC, een centrale waar alle overboekingen die via banken lopen tien jaar bewaard blijven. De Haagse officier van justitie Vermeulen bestrijdt dat justitie onzorgvuldig is geweest. Volgens hem was het onderzoek van justitie gericht op meineed en niet op de financiële handel en wandel van De Vries. Deze zou justitie overigens afschriften hebben laten zien van een overboeking aan Bredero, maar op dat papier stond geen rekeningnummer. andere berekening is: zeven dagen met een temperatuur van meer dan vijfentwintig graden. Al is één dag al voldoende om te zien wat voor een kwaliteitskrant de Leidse Courant is, u krijgt hem bij wijze van proef toch niet minder dan veertien dagen lang cadeau. Na de golf van veertien gratis kranten, tellen wij u gaarne onder onze klanten. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CeidocSouoant

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1