Somani Jongeren reageren nauwelijks op subsidiem ogelijkheid STAD OMGEVING Gemeente eist vertrek kunstenaar uit atelier -Lr zijn zelfs kandidaten %ar mijn huis men kijken" Bouwen in zee goedkoper dan in de Randstad era Joy-rider aangehouden ^STICHTING BURCHTGROEP MISSCHIEN NOG ONBEKEND ;J JËSfllMkÊk&ï DONDERDAG 25 JULI 1985 PAGINA 9 goedkope woningen lverder Het tekort Iidkope huurwonin- de komende jaren stijgen. Die ver- tg spreekt het col- ji B en W uit in het H||:en meerjarenpro- ja nieuwbouw en tie. In dat program- rdt berekend hoe- oningen en welke Dningen tot en met ibouwd of gereno- zouden moeten om in de Leidse 'behoefte te voor- verwachten dat Lei- de rijksoverheid wel digde financiën krijgt flink aantal koopwo- iü e bouwen, maar dat de voor met name vol- woningwetwoningen blijven. Deze verschui- ds huur- naar koopwo- me— een van veie manie- 1 kojarop de rijksoverheid ng ^woningbouw bezuinigt jaar al goed merkbaar, vachting is dat die ont- ng zich door zal zetten. is daar met name niet p, omdat veel mensen I als woningzoekenden hrijven tot de laagste igroepen behoren, jmocht dit jaar 752 ge- irde woningen bou- dat zouden er de ko- jaren 900 moeten zijn. Sq |en voor dat aantal ook i krijgt, is echter zeer 39 tg- 27 jeente schat het tekort januari 1985 op totaal lizen. (Een jaar eerder 10 met het tekort overi- 11 pg op 2900). De bevol- 16 an Leiden zal de ko- :5 jaren nauwelijks toene- j! «aar B en W verwach- >9 het aantal huishoudens 3 'der zal groeien. [0 willen de komende ja- /eel mogelijk projecten i9 ën als leerlingenbouw- >3 n. In de Stevenshof 12 de komende jaren el huizen neergezet .g worden als in de rest 15 :Stad. Volgens de plan- 16 I vanaf 1987 ook op het >4 fsveld gebouwd moeten met 1990 zouden verder >4 r 800 na-oorlogse wo- r0 gerenoveerd moeten 2 Of dat lukt, is vraag woningbouwverenigin- ak niet in staat zijn de gde gelden op tafel te Volgens B en W zou c daaraan meer moeten fllOfen. ;.n.' Vrachtwagen de sterkste LEIDEN Een 44-jarige man uit het Duitse Wesel am Rhein kwam er gis terochtend rond half twaalf achter hoe sterk een vrachtwagen is en hoe kwets baar zijn eigen Volkswagentje. De Duitser stond op de A4-afriJ Zoeter- woude (bij de Hoge Rijndijk) te wach ten voor het rode verkeerslicht. Achter hem stond een vrachtwagen met een 38-jarige Rotterdammer achter het stuur. Deze liet per ongeluk de voet van zijn koppelingspedaal schieten en zijn wagen huppelde tegen de auto van de Duitser aan. De Volkswagen zat aan de achterzijde helemaal in elkaar, de vrachtwagen vertoonde alleen een schrammetje. Auto uit de bocht LEIDEN Een 22-jarige Leidse vrouw vloog van nacht rond kwart voor vier met haar auto uit de bocht en kwam tegen een lantaarn paal tot stilstand toen zij vanaf Molenwerf de Bees tenmarkt wilde oprijden. Zij is met een gescheurde lip naar het Diaconessenhuis ge bracht. Haar passagier, een 22-jarige Leidenaar, volgde haar met een hoofdwond. De vrouw bleek te hebben ge dronken, beschikt niet over een rijbewijs en de flink ver nielde auto was niet verze kerd. Bromfietser gevallen LEIDEN Een 24-ja- rige man uit Leiden is gisteravond met onbe kend letsel naar het AZL gebracht nadat hij rond half tien op de Surinamestraat de macht over het stuur van zijn bromfiets was verloren en tegen een ijzeren paal was opge reden. Hij kreeg het stuur van zijn brom mer in zijn onderli chaam. Waarom de man is gevallen is nog niet bekend; hij kon nog niet worden on dervraagd. LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar werd vannacht om tien voor vier op de Dia mantlaan betrapt achter het stuur van een auto die hij even daarvoor op de Muider- kring had gestolen. Agenten zagen de wagen rij den en kregen vervolgens via de radio de melding dat het voertuig was gestolen. De man is al eerder gepakt we gens joy-riding. LEIDEN Van de Leidse jongerenorganisa ties hebben maar enkele gereageerd op de moge lijkheid om subsidie te krijgen van de Stichting Burchtgroep. Deze stich ting stelde enkele maan den geleden 15.000 gul den beschikbaar voor jongerenactiviteiten. Het geld is afkomstig uit een fonds van het voormali ge „Heilige Geest" wees huis dat tot 1959 aan de Hooglandse Kerkgracht heeft gestaan. Uit dit fonds kunnen nog een flink aantal jaren activi teiten voor jongeren ge subsidieerd worden. Secretaris van de stichting „Burchtgroep" mevrouw M. Onderwater noemt de hoe veelheid reacties, die op de subsidiemogelijkheid zijn binnengekomen, teleurstel lend. „We hadden echt een stortvloed van aanvragen verwacht. Tenslotte klagen veel organisaties in deze tijd van bezuinigingen over gebrek aan geld. Dat er maar zo'n 13 subsidieaan vragen zijn binnengekomen is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat velen nog niet op de hoogte zijn van het bestaan van het fonds", aldus mevrouw Onderwa ter. Toch is het bestaan van het fonds niet helemaal onbe kend. Er werd in het verle den namelijk ook al flinke financiële steun verstrekt. De totstandkoming van de drie Leidse Boddaertcentra en de jongeren-activiteiten in de wijk de Kooi werd uit het fonds gefinancierd, maar ook kregen Klussen- bank, Stadskrant, de Zon nebloem en diverse andere instellingen een subsidie. Aan de Stichting Ex-Drugs verslaafden wordt één de zer dagen eveneens een be drag ter beschikking ge steld. Voorwaarden Welke nieuwe aanvragen (die moesten voor 31 mei van dit jaar binnen zijn) door de stichting „Burcht- groep" worden gehonoreerd is nog niet bekend. Momen teel wordt onderzocht wel ke aanvragen voor een fi nanciële bijdrage uit het fonds in aanmerking ko men. Volgens de secretaris van de stichting zullen waarschijnlijk enkele indie ners buiten de boot vallen, omdat ze niet aan de voor waarden voldoen. Het geld wordt namelijk alleen be schikbaar gesteld voor acti viteiten die niet op een an dere manier gefinancierd kunnen worden. Tevens moet het een activiteit be treffen die ook haalbaar is en ten goede komt aan jon geren. Maar de toepassin gen kunnen veelzijdig zijn. Zo kunnen er culturele ac tiviteiten, produkties, maar ook zaken gericht op vrije tijdsbesteding of sport uit het fonds gefinancierd wor den. Ook kunnen het groeps- of individuele aan gelegenheden zijn. Tenslotte onderneemt het bestuur van de stichting „Burchtgroep" actie om be heerders van andere „sla pende" fondsen te stimule ren geld ter beschikking te stellen voor projecten, zodat de sociale nood, ontstaan door de bezuinigingen, enigszins geledigd kan wor den. LEIDEN/DEN HAAG De gemeente Leiden heeft giste ren in een kort geding be werkstelligd, dat beeldend kunstenaar F. Borst binnen drie weken zijn atelier aan de Kernstraat moet ontruimen. Borst meent dat de gemeente hem het werken onmogelijk maakt. De aankomend beeldend kun stenaar betrok het atelier in 1983. Er ontstonden klachten wegens overlast. Het geluid van een kettingzaag waarmee de man boomstammen hout te lijf ging, werd enkele omwo nenden te veel. Op verzoek van een moeder met kleine kinderen schoof Borst zijn zaag in maart '84 aan de kant. De gemeente eist dat Borst het atelier ontruimt. Dit vanwege huurschuld. Tevens zou de kunstenaar de huurovereen komst geschonden hebben door buiten het atelier goede ren op te slaan (een auto, een boomstam en een trap). Vol gens de gemeente ging de huurder niet in op het bevel de spullen weg te halen. De gemeente verwijderde daarop de boomstam. Volgens Borst had hij op dat moment uit ei gen beweging al de trap en de auto verwijderd. Op 31 januari werd hem ver trek aangezegd. Borst weiger de, omdat hij niet weet waar hij met de schilderijen en de loodzware beelden uit zijn ate lier naartoe moet. Sinds twee jaar werkt de beeldhouwer niet meer in zijn atelier. Na de klacht, zo zegt hij, werd het hem onmogelijk naar behoren zijn werkzaamheden te ver richten. De gemeente bood hem twee maal een ander atelier aan (in het Pesthuis en in de Kaas- marktschool). Borst wees deze locaties echter als ongeschikt van de hand. Volgens de ge meente stelt de artiest te hoge eisen. „Maar burgemeester Goekoop heeft mij in een per soonlijk onderhoud gezegd, dat er een oplossing voor mij moet komen", stelt Borst. Mr. R.R. Portheine, vice-presi dent van de Haagse rechtbank, schorste gisteren de zitting, omdat hij meende dat beide partijen in een persoonlijk ge sprek alsnog een oplossing zouden kunnen bereiken. De oplossing kwam er, zij het dat Borst zich niet van harte met de uitkomst kon verenigen. De aankomende kunstenaar mag zijn spullen gedurende zes jaar opslaan in het Pesthuis. Bin nen drie weken moet hij het atelier ontruimd hebben. Voorwaarde is echter dat Borst de opslagruimte na de verhui zing niet meer mag betreden. De gemeente vreest dat de kunstenaar anders toch in het pand zal gaan beeldhouwen. „Het is er te vochtig. Er zullen scheuren in de beelden ko men. Dat is al eens gebeurd en ik wil het me gèen tweede keer laten overkomen. Ik ben niet van plan mijn spullen in een vergiet te zetten" aldus de kunstenaar. Na overleg met zijn advocate besloot hij echter toch van deze mogelijkheid gebruik te maken. Maar verbitterd als hij was, weigerde Borst opnieuw de kamer van de vice-presi dent te betreden om hem van de „oplossing" op de hoogte te brengen. Tevreden is Borst allerminst. Hij heeft de afgelopen twee jaar niet meer kunnen wer ken. En de uitkomst een nieuw atelier is na gisteren geen stap dichterbij gekomen. Straattheater trekt veel belangstelling De Amsterdamse mime-groep Limited Company, die gistermiddag een voorstelling gaf op het Stadhuisplein, trok veel belangstelling. De weergoden, waren dit evenement dat in het kader van de Leidse Lakenfeesten plaats vond, goedgezind. Met ijsjes in de hand sloegen jonge en oudere belangstellenden het optreden van de mime-groep gade. Het was goed te merken dat velen al vakantie hadden, want men nam nu echt eens de tijd en ging rustig zitten op de stenen van het Stadhuisplein. beheerder Tiele bedreigd met ontslag or ij EN De wapenstil- tussen het bestuur ^et Leidse dierenasiel Dierenbescherming en omstreken is ligd. Beide instan- ïan weer eens lijn- tegenover elkaar nu ïstuur van het asiel [de rechter stapt om irder Wil Tiele te en ontslaan. De Die- scherming heeft in Dnflict de zijde van (getrouwd, één gekozen. Men heeft onder meer een ad- t bezorgd. De heer Schouten, penning- ïr van de Dierenbe- "ming, geeft toe dat jereniging hoopt hier- meer vat op het ie asiel te krijgen. lichtingsbestuur van het heeft een uitgebreide Iring bij de kantonrech- jedeponeerd waarin de gaanvraag voor Tiele beargumenteerd. De be er van het asiel wordt l meer verweten dat hij lat bestemd was voor het h zijn eigen zak heeft ge il. Volgens het bestuur j Tiele in hoge mate de Iktheid te missen voor de ie van asielbeheerder. Er n zich al jarenlang onre- (tigheden hebben voorge- izoals een gebrekkige hy- (hokken vol vlooien), 'e verzorging van de die- Dok zou Tiele bezoekers pefd te woord hebben ge en zou het bestuur niet üwelijks controle op hem _Jinnen oefenen. Het be klaagt voorts dat Tiele >ks herhaalde waarschu- ïn geen of lagere pen siontarieven zou hanteren. Op 26 april van dit jaar wees het arbeidsbureau een ontslagaan vraag voor Tiele af, men moest trachten betere werkaf spraken te maken. Het bestuur meent dat dit niet meer moge lijk is en vraagt op grond van een verstoorde arbeidsrelatie ontslag voor de beheerder. Diefstal Wil Tiele wijst alle beschuldi gingen verontwaardigd van de hand. Over de vermeende diefstal van geld zegt hij: „Er komt hier bijvoorbeeld een man die zijn weggelopen hond wil meenemen. Normaal moet men 12 gulden pensionkosten per dag betalen. Als hij dat geld niet heeft dan laat ik hem bijvoorbeeld de helft betalen, of vijf gulden per dag. Van een kale kip kun je nou een maal niet plukken. En daarbij is de hond weg en dat scheelt ook weer geld, omdat je hem niet meer hoeft te verzorgen. Maar er komt dus minder geld in kas en het bestuur zegt dat ik het ontbrekende bedrag heb gestolen", légt Tiele uit. „Er komt hier twee keer per week een dierenarts die de dieren en hokken onderzoekt. Die heeft nooit iets onregelma tigs kunnen ontdekken", zegt Tiele. Dierenarts Van der Wouw bevestigt dat. „De die ren worden door de familie Tiele zeer goed verzorgd en de hokken zijn zeer schoon". Vol gens de dierenarts zijn er maar weinig mensen bereid altijd klaar te staan voor de dieren zoals Wil en Mieke Tiele. Op de beschuldiging dat hij bezoe kers onfatsoenlijk zou benade ren, reageert Tiele met: „Ik ben zakelijk en kom misschien koel over. Maar soms komen mensen naar het asiel omdat ze door berichten van het be stuur hebben gehoord dat het De toegang tot het Nieuw Leids Dierenasyl. mm vol zit met honden. Als er dan maar één blijkt te zitten wor den ze boos. Ook als ze het volle pond moeten betalen worden sommige mensen kwaad. Ik zit hier in een gla zen hokje dat constant wordt ingetrapt. En ik moet het iede re keer maar weer opbou wen", verzucht de asielbeheer der. Volgens Tiele worden er nooit werkvergaderingen met het bestuur gehouden. „De be stuursleden zijn altijd heel vriendelijk. Alles gebeurt ach ter mijn rug. Ze komen mis schien eens in de maand kij ken en dan wordt er nooit wat gezegd. Kritiek hoor, ik altijd achteraf. Mevrouw Eefting (deze zit al jaren in het be stuur, red.) komt misschien drie of vier keer per jaar hier", zegt Tiele. Hij heeft in de laatste jaren te maken ge had met wel twintig nieuwe bestuursleden, die hem alle maal kwamen vertellen hoe hij het moest doen. „Maar in de praktijk is dat niet uitvoer baar". Tiele geeft toe dat er op administratief gebied mis schien wel eens wat fout is ge daan. „Maar dat was in de drukke maanden juni en juli als we ineens met 100 katten zaten". Het stichtingsbestuur ging enigszins voorbarig te werk door in het maart-nummer van het blad „Dier" een ad vertentie te plaatsen waarin om een nieuwe asiel-beheer der werd gevraagd. Tiele zegt dat er bij hem mensen aan de deur kwamen die zijn huis (dat bij het asiel aan de Besjes laan hoort) wilden bekijken. Hij bekent dat hij en zijn vrouw nachtenlang wakker liggen van deze hele toestand. „Als de Dierenbescherming er niet was geweest dan lag ik er zeker allang uit", besluit de beheerder. Clinch De Dierenbescherming voor Leiden en omstreken en het bestuur van het Leidse asiel lagen in 1982 nog met elkaar in de clinch over een bedrag van 25.000 gulden. De Dieren bescherming wilde dit geld al leen aan het asiel geven wan neer het zou worden besteed aan een bepaalde dierenarts. Het asiel weigerde en heeft tot op de dag van vandaag geen cent van de Dierenbescher mers gekregen. Vroeger werd het asiel be heerd door de Dierenbescher ming, maar om financiële re denen werd besloten het te huis bij een aparte stichting onder te brengen. Het bestuur zou bestaan uit vertegenwoor digers van de Dierenbescher ming uit Katwijk, Hazerswou- de, Oegstgeest, Lisse en Lei den (drie bestuursleden). In 1982 echter werden de statuten door het stichtingsbestuur ge wijzigd en verloor de Dieren bescherming de grip op het asiel. De wijziging hield name lijk onder meer in dat een be stuurslid dat de stichting ver laat een vervanger aanwijst. Of een nieuw lid wordt door de overige leden gezocht. Vol gens de Dierenbescherming wordt het asiel momenteel ge regeerd door een vijftal ama teurs. De suggestie dat de Dierenbe scherming de macht in het asiel wil overnemen ten koste van Wil Tiele wordt door pen ningmeester Schouten van de hand gewezen. „Wij zijn pas in actie gekomen toen in het bad „Dier" die advertentie stond. Schouten geeft eerlijk toe dat de Dierenbescherming meer invloed wil hebben op de gang van zaken in het asiel. „De boel is ingeslapen en wij wil len de zaak nieuw leven inbla zen", legt hij de bedoelingen van zijn vereniging uit. Schou ten merkt verder op dat de Dierenambulance, de Dieren bescherming en het asiel ei genlijk zouden moeten fuse- Vooralsnog heeft de Dierenbe scherming besloten Wil Tiele terzijde te staan. Dat gebeurt niet alleen door hem juridisch te assisteren in zijn strijd tegen het bestuur van het asiel, maar ook op andere wijze. De Die renbescherming komt Tiele te gemoet als hij te maken krijgt met klanten die niet het volle pond voor een dier kunnen betalen. De vereniging past het verschil bij. Zo werd on langs een oud vrouwtje op kos ten van de Dierenbescherming per taxi naar het asiel ge bracht en aan een huisdier ge holpen. KEES VAN HERPEN (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Als de grondprijs in de te bou wen kustlocatie op zo'n zestig gulden per vierkan te meter komt, is bouwen in zee nog goedkoper, dan op al bestaande grond. Volgens projectleider ir. A.F. Hartman van de stuurgroep Borgman, die de haalbaarheid van de kustuitbreiding onder zoekt, is een prijs van zes tig gulden zeer wel haal baar. Op het oude land liggen de grondprijzen over het algemeen net on der de honderd gulden per vierkante meter, uit gezonderd het .Westland dat daar aanmerkelijk bo ven zit. Of de kust tussen Hoek van Holland en Scheveningen wordt uitgebreid, hangt af van grofweg twee onderdelen: de financieel-economische haal baarheid en de maatschappelij ke gevolgen zowel op het nieuWe als het oude land. Vol gens de stuurgroep Borgman bedragen de aanlegkosten mo menteel nog tussen de 160 en 130 gulden per vierkante me ter, maar moet het mogelijk zijn dit bedrag minstens terug te brengen tot zo'n honderd gulden. In totaal zou de kus tuitbreiding (besparingen nog niet ingecalculeerd) tussen de 11,5 en 12,9 miljard gulden ko men te liggen. Besparingen, die tot dertig procent kunnen oplopen, worden bereikt door bijvoorbeeld het vulmateriaal dicht in de buurt te winnen en zand uit binnenmeren te ha len. Door de „punten" van een locatie evenwijdig met de kust te laten lopen, heeft de zee er minder invloed op en dat heeft bouwkundige (en financiële) voordelen. Wat betekent de aanleg van Drie modellen Aan de hand van drie voorlopige modellen wordt bekeken wal de mogelijkheden zijn voor een kustuitbreiding. Het Compact-model staat een uitbreiding voor die bij Den Haag het breedst en bij Hoek van Holland het smalst is. Zonder zeewering is het gebied 1550 hectaren groot en kunnen er zo'n 16.000 woningen op. Het Vinger-model be gint smal bij Den Haag en loopt breed uit in de richting van Hoek van Holland. Het heeft twee binnenmeren, is 2855 hec taren groot en goed voor 20.000 woningen. Het Baai-model is het breedst ter hoogte van Den Haag en ten zuiden van Kijkduin. Kijkduin zelf blijft open door mid del van een baai. De lo catie zou 2435 hectaren groot zijn en plaats bie den aan 14.000 woningen. een kustlocatie voor het toeris me? Uit een onlangs gehouden onderzoek blijkt dat jaarlijks zo'n negen miljoen bezoekers naar de Haagse kusten komen. Kunnen deze bezoekers gedu rende de aanleg van de locatie nog terecht op Zuidhollandse stranden en hoe moet het in de toekomst met het voorzie ningenniveau. Bestaande win kelcentra en badplaatsen zul len tijdens en na de aanleg de toeristische bestedingen voor een groot deel gaan missen, zo concludeert het rapport. Echter uit becijferingen zou blijken dat zonder kustuitbrei ding eveneens een sterke ach teruitgang in de uitgaven wordt verwacht door sociaal economische aspecten en door de ontwikkeling van het toe risme in het gebied. Een heel ander aspect van de kustuitbreiding is het gevolg op dé tuinbouw in het West- land. In tuinderskringen wordt gevreesd dat wanneer hun warenhuizen verder van de zee af komen te liggen, de lichtintensiteit en de tempera- tuursinvloeden (relatief koel in de zomer en warm in de winter) verminderen. Dit zou directe gevolgen voor de teel topbrengst kunnen hebben en dus ook op de financiële op brengst. Het KNMI start 1 au gustus een klimaatsonderzoek in het Westland, maar de eind resultaten daarvan zullen niet eerder dan in 1988 bekend zijn. Tegen die tijd, zo hoopt stuurgroep-voorzitter Borg man. moet de besluitvorming echter al een heel eind op dreef zijn. WIJZIGING SPREEKUREN MAATSCHAPPELIJK WERK LEIDEN De spreekuren van het maatschappelijk werk worden per 1 augustus gewij zigd. Dit komt door het sa mengaan van de stichting bu reau voor maatschappelijk werk en de afdeling maat schappelijk werk van de ge meentelijke sociale dienst in de stichting Maatschappelijk Werk Leiden. Met de reorga nisatie is Leiden in drie secto ren verdeeld: noord, midden en zuid. Elke sector heeft een eigen team maatschappelijk werkers. Men kan zonder af spraak en zonder kosten met vragen op de spreekuren te recht Voor gesprekken buiten de spreekuren moet wel een afspraak gemaakt worden. Spreekuur wordt op de Oude Rijn 44c (tel. 142144) gehouden van maandag tot en met vrij dag van negen tot tien uur. i(De middag- en donderdaga vondspreekuren zijn verval len). De spreekuren in het wijkgezondheidscentrum aan de Rosmolen 2 (tel.212195) hebben plaats op maandag van elf tot twaalf uur en donder dag van twee tot drie uur. Het spreekuur in het wijkgezond heidscentrum Stevenshof aan de Petronella Moensweg 52 (tel.311506) wordt op donder dag van tien tot elf uur gehou den. Tijdens de spreekuren kunnen ook telefonische af spraken gemaakt worden. Het centrale adres aan de Oude Rijn 44c is dagelijks van negen uur tot half een en van half twee tot half zes telefonisch te bereiken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9