Sandhi sluit Ikkoord met Ikh-leider Eskimo's en Indianen zien NAY O- vliegtuigen liever vertrekken Mint Laurent lp klassieke toer Vliegramp Colombia: 74 doden TORITEITEN VOORBEREID OP IRREUR VAN SIKH-EXTREMISTEN Bisschop Tutu wil met Botha praten Enthousiast welkom voor Zuidiibanezen „Vader van wijn- schandaal" vermoedelijk gearresteerd iPAGiTEMLANlj" lEeidaeSowcwit DONDERDAG 25 JULI 1985 PAGINA 5 ie Zimbabwe ;oekt woning Nkomo ^RE Zimbabweaanse veiligheid- ihebben gisteren de woning van op leider Nkomo in Harare doorzocht ^^^^en mensen gearresteerd. Dat heb- i Vwjnhangers van Nkomo gezegd. De bweaanse minister van staatsveilig- i96.ooeeft de arrestatie van één opstande- 215 00 bet ^u's van Nkomo toegegeven. i75.'2oenoten van Nkomo zeiden dat hun althuis was op het moment dat de 64;ioieidsagenten arriveerden, maar dat 49.oo^iiddellijk met onbekende bestem- JMOLyas vertrokken. De huiszoeking 69.50 op de benoeming van Nkomo's 35i*oo'noot Fnos Nkala tot minister van 2i3!soilandse zaken. Nkala wordt be- oo Rn'd aL de grootste vijand van Nko- Drie arrestaties in verband met dambreuk TRENTO In verband met de dambreuk bij het Italiaanse dorpje Stava zijn gisteren drie mannen gearresteerd. Twee van hen zijn broers, die eigenaar zijn van het stuw meer en de nabij gelegen mijn. Zij worden beschuldigd van meervoudige doodslag en het veroorzaken van de ramp, waarbij meer dan 200 mensen om het leven kwa men. Volgens de openbare aanklager Francesco Simeoni zijn er nog meer arres taties te verwachten. Uit de eerste onder zoeken blijkt dat verschillende lokale au toriteiten rapporten over illegale werk zaamheden aan de dam hadden gene geerd. Intussen gaat het zoeken naar slachtoffers nog door. Gisteren werden weer vier lijken onder de modder van daan gehaald. EG lanceert nieuw 'technologie-plan BRUSSEL De Europese Com missie heeft gisteren een ambi tieus plan gelanceerd om de ko mende zeven jaar tot een inter nationale samenwerking tussen industrie en universiteiten te ko men. Het plan, dat een verbete ring beoogt van het technologisch onderzoek, zal ongeveer 250 mil joen gulden gaan kosten. In ze ven jaar hoopt men 10.000 stu denten, 350 hoogleraren en 350 andere specialisten op te kunnen leiden. Het plan heeft de naam COMETT gekregen, hetgeen staat voor Gemeenschap in On derwijs en Training voor Tech nologie. Ernstige kritiek op premier Thatcher LONDEN De Britse pre mier Thatcher heeft gisteren de zwaarste storm van kritiek uit haar eigen partij over zich gekregen sinds zij zes jaar ge leden aan de macht kwam. Van Conservatieve Partij keerden zich 98 leden tegen Thatcher bij de stemming over het regeringsvoorstel de sala rissen van topambtenaren fors op te trekken. Hoewel het voorstel door het Lagerhuis werd aanvaard met 249 stem men voor en 232 tegen, stuitte het salarisvoorstel binnen de Conservatieve Partij op ernsti ge bezwaren. BOGOTA Een vliegtuig van de Colombiaanse luchtmacht met 74 mensen aan boord is gisteren neergestort in het Amazo negebied in het zuiden van het land. Het toestel was ingezet voor passagiersvervoer in verband met een staking van het bur- gerluchtvaartpersoneel. Het vliegtuig, een DC-6, verloor kort na zijn vertrek van de luchthaven van Leticia, de zuidelijkste stad van Bogota, een van zijn vier motoren en stortte neer. Aangeno men wordt dat niemand het ongeluk heeft overleefd. De Colom biaanse luchtmacht nam maandag de binnenlandse passagiers- vluchten over, nadat het personeel van de burgerluchtvaart maatschappijen in staking was gegaan. De vakbond van piloten waarschuwde eerder deze week dat de toestellen van de lucht macht niet veilig waren voor het vervoer van grote aantallen passagiers. Israël gaat 20.000 ambtenaren ontslaan TEL AVIV De Israëlische rege ring heeft besloten het ambtena renapparaat met zes procent in te krimpen. Dat betekent het ontslag van 20.000 ambtenaren. Het besluit werd genomen na een week van onderhandelingen met het vakver bond Histadroet over de plannen van de regering om de overheids uitgaven te verminderen en lonen en prijzen te bevriezen. Een nood plan dat op 1 juli werd gelanceerd leidde tot stakingen en felle pro testen. De regering maakte bekend dat drie procent van de ambtena ren onmiddellijk zal worden ont- ,00 164| .00 7900, .00 1780, 337J 310J i idsen DELHI De auto- in in de Indiase deel- [Punjab hebben van- so 24ond extra veiligheids- m egelen getroffen ter oming van terreu- die het akkoord Stfi de regering en ge- de sikhs kunnen on- jnen. Het gisteren ten akkoord tussen ier Gandhi en Sing iwal, leider van de sikh-partij Dal, voorziet in een jing van de drie jaar crisis in de Punjab. De extremistische sikhs, die een onafhankelijke sikhstaat in de Punjab na streven, hebben zich altijd krachtig verzet tegen een compromis met de rege- ring-Gandhi. In de 12 punten tellende over eenkomst is de premier Gand hi aan een van de belangrijk ste eisen van de sikhs tege moetgekomen. Chandigarh, de met de buurstaat Haryana ge deelde hoofdstad, wordt bij de Punjab gevoegd. In ruil daar voor zullen hindi-sprekende gebieden van Punjab bij Hary ana worden ingedeeld. Voorts stemde Gandhi erin toe dat sikhs, die uit het leger werden ontslagen na hun muiterij uit protest tegen de bestorming van de heilige Gouden Tempel in Amritsar in juni vorig jaar, gerehabiliteerd zullen worden. Ook heeft Gandhi ingestemd met het intrekken van de noodwetten, die sinds de be storming van de Gouden Tem pel in de Punjab van kracht zijn. In India is verder zeer positief gereageerd op het akkoord met de gematigde Akali Dal, die zegt de meerderheid vand esikhs te vertegenwoordigen. Alle kranten omschreven het akkoord vanochtend als een historisch pact. 03,j 44/ RIJS Perfectie was gis- n het wachtwoord in Pa- ttijdens de Haute Couture Suvs voor de komende win- Ontwerpers Yves Saint 1019rent, Guy Laroche en Ma- i02iae Gres toonden Haute ^•ïure mode waarbij de na- ioi2r lag op draagbare en ioos'e kleding niet ge- 101,'ïd, maar klassiek. 102/1 ioi.8boodschap van Yves Saint t was zelfs hoe min- ioi,ahoe beter". Weinig juwe- i020Ldu5, en voor overc^a8' ioo!»e rustige en nostalgische joojftstinten. Korte wollen en ioo!»e rokken en pakjes met 99,uk wart jasjes, ook veel g® -mplooi broeken gecombi- 99,2td met korte jasjes. De was in veel opzichten %'ai verademing: de manne rs werden ditmaal niet %£jgezeld door keiharde pop- 96.7tiek, maar schreden in over de plankiers, tot 95,5&t genoegen van het pu- ÜF' 95'^jw bij Saint Laurent wa- 05.3/ de glimmende satijnen g^jfs, die voor een levendigde 93'.txnt zorgden bij zwarte tailjurken van fluweel, 90.5te en kant. De avondjur- ®4.W waren adembenemend 93$/ in de tinten paarsblauw* 99.zand el, matbeige en zacht- Veel bewondering oogst ten ook de soepelvallende lan ge jurken van velours vaak met een split tot aan de navel, maar toch heel „net jes" en de prachtige baljur ken, zoals de combinatie van een strak strapless topje van zwart fluweel op een wijdval lende robijnrode of amethist- kleurige rok van taf zijde. Zeer vrouwelijke mode, waar bij de vrouwelijke vormen duidelijk weer in waren, was te zien bij Guy Laroche. Brui ne tinten voor de overdagmo- de en paars, rood en blauw voor de avond en vooral die avondmode is erg mooi: zwart fluwelen rokken met een bo venstuk van dunne mousseli ne of kant. Zijn rokken zijn vaak gedrapeerd of de stof wordt op de rug bij elkaar ge nomen. Ook Madame Gres kwam met een draagbare en klassieke collectie. Haar ruimvallende mantels en kostuums in de kleuren turquoise, mosgroen of toastbruin zijn weliswaar niets nieuw, maar nog altijd wel erg mooi, net zoals de sluike avondjurken van chif fon en tafzijde. En hoeveel kost zoiets nu?, vraagt de lezer zich misschien af.„Wie de prijs wil weten, kan het toch niet betalen", is helaas de leuze in dit milieu. Een klassieke, met bloemen bedrukte coctailjurk van ont werper Yves Saint Laurent. Een ander klassiek antwoord is: „net zoveel als een auto". Voor een Volkswagen heb je een dagensemble, voor een Mercedes (wanneer je geluk hebt) een avondjurk. Dus re ken maar na. 1/4 1 9 s) ..Een ingewikkeld werkje, baas," zuchtte gggZou zo'n kleine wijsneus als jij best 'es wil- 491'eten, hè? Luister goed, dan zal ik je er een /4 6oïklein beetje van vertellen. Een geleerde /8 36iissor uit de stad heeft een nieuwe uitvin- /e 32 5 gedaan en ik ben nu bezig er een model /a 46èe bouwen. Als we ermee klaar zijn, kunnen /2 36atijken of het werkt.." - „En wat moet het /4 12?adoen?" vroeg Jopie onschuldig. „Wordt het is 19 kleurentelevisie? Of een nieuw soort snijbo- /8 4!310len? ,,Het spW me' ventje," grinnikte 14 34 i' ..Maar meer mag ik je er niet van vertel- 45 want het is allemaal erg geheim. Dat is met pog op de concurrentie, begrijp je? Als die Phter zouden komen, dan zouden ze het hele idéé zo overpieken." - „Ik zal zwijgen als het graf, baas," beloofde Jopie de Bietel. - „Mooi zo," antwoordde Pjotr. „Zaag dan nou maar een stukje chroom-wolfradium af, trekbe- stendig vijf duim lang bij een doorsnee van drie duim. Het afgezaagde stukje netjes bramen, zoeten en in de draaibank zetten." - „Komt pri ma voor de bakker, baas," glimlachte Jopie, en hij ging aan het werk. „Zie zo..., ik weet alweer een stukje méérdacht hij bij zichzelf. Intussen kwam buiten de wakkere veldwachter Eelco Eelkema aangewandeld. Hij was op zijn ronde en kuierde rustig voorwaarts, de handjes gevouwen op cfe rug. „Ik mot toch 'es eev'n bij smidje Verhool'n gaan kijk'n," mompelde hij. „Die arme kerel heeft de mens'nziekte van Alva. Boer Knolle zegt het zelf (Vervolg van voorpagina) LONDEN/JOHANNESBURG De zwarte Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu wil met president Botha gaan pra ten over mogelijkheden om de onrust in het land te vermin deren. „Ik zou bereid zijn, on der de voorwaarde dat de pre sident het niet louter doet om te praten", aldus de anglicaan se bisschop in een vraagge sprek met de BBC. „We moe ten heel snel spijkers met kop pen slaan". Tutu en Botha voerden het laatst besprekin gen in 1980. De afkondiging van de staat van beleg in 36 zwarte woon gebieden keert zich volgens Tutu tegen de regering zelf. De bisschop zei verder dat de tijd naderbij komt, dat de zwarte gemeenschap zwarte politiemensen zal vragen te besluiten of zij nog kunnen doorgaan een moreel onverde digbaar apartheidssysteem overeind te houden. „We heb ben het punt nog niet hele maal bereikt, maar ik denk dat we er dicht bij zijn". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisteren gezegd dat in Zuid-Afrika alleen echte vre de kan worden bereikt als er een einde komt aan apartheid en de regering gaat onderhan delen met de zwarte leiders, in plaats van ze op te sluiten. Tij dens een rede in Washington verklaarde Shultz dat het in stellen van de noodtoestand aantoont hoe „dramatisch" het probleem in Zuid-Afrika is ge worden. Bij aanhoudend geweld in zwarte woonsteden zijn giste ren opnieuw vier doden geval len. In de stad Daveyton, ten oosten van Johannesburg, schoten leger en politie tijdens een begrafenis van een slacht offer van eerdere onlusten vier mensen dood, nadat de menigte zich tegen een leger patrouille had gekeerd. Toch verklaarde de politie dat het geweld sinds de afkondiging van de noodtoestand sterk is verminderd Het aanhoudende geweld be gint intussen gevolgen te heb ben op de emigratie naar Zuid- Afrika. Officiële cijfers tonen aan dat het aantal mensen dat naar Zuid-Afrika komt in de eerste vier maanden van 1985 met meer dan 25 procent is ge daald vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Het aantal mensen dat het land verliet is in dezelfde periode met 17 procent gegroeid. In de omgeving van Port Eli zabeth komen blanke winke liers in steeds grotere proble men door een zwarte koper sstaking. Al meer dan een week weigeren de zwarten in kopen te doen in winkels van blanken. Een aantal zaken heeft de deuren al moeten sluiten. Deze uiterst effectieve boycot zou in andere delen van Zuid-Afrika navolging hebben gekregen. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roe lof „Pik" Botha, heeft de af kondiging van de noodtoe stand verdedigd als „noodza kelijk voor het herstel van vrede en orde" in het land. „Er staat te veel op het spel voor de Zuidafrikanen om aan oproerkraaiers, die levende mensen verbranden, de zorg over te laten om over de toe komst van het land te beslis sen", aldus Botha in Pretoria. De minister zinspeelde op de lynchpartijen, die de afgelopen maanden in de zwarte woon steden plaatsvonden, waarbij zwarten die ervan werden verdacht met het bewind te collaboreren op gewelddadige wijze de dood vonden. Pastora gewond bij helikopterongeluk SAN JOSÉ De Nicara- guaanse verzetsleider Eden Pastora is bij een helikopte rongeluk gewond geraakt maar bevindt zich veilig in Panama City. Dit meldde gis teravond een Costaricaanse ra diozender. Eerder op de dag werd van verschillende kan ten bekendgemaakt dat Pasto ra na een helikoptervlucht bo ven het Nicaraguaans-Costari- caanse grensgebied spoorloos was verdwenen. Radio Monu mental, die nauwe banden on derhoudt met Pastora's Demo- cratisch-revolutionaire Allian tie (ARDE), omschreef zijn verwondingen als „licht". In de Zuidlibanese havenstad Tyrus deden zich gisteren emotionele taferelen voor toen de door Israël vrijgelaten Libanese gevangenen arriveerden. De honderd Libanezen, die uit de Atlit-gevangenis in Noord-lsraël zijn ontslagen, werden als helden binnengehaald. In Israël worden nu nog ongeveer 350 Libanezen vastgehouden. Een 20-jarige vrijgelaten man uit het Zuidclibanese dorp Kfar Hoemine zei dat de Israëliërs „vreselijk" waren. „Zij kwamen om het uur onze cellen binnen, maakten ons wakker en lieten ons onze handen omhoog houden. Zij verboden ons te bidden". WENEN Met de arrestatie gisteren van de 49-jarige Hel mut Rotter uit Retz is vermoe delijk de „vader van het Oos tenrijkse wijnschandaal" ach terhaald. De man, die werk zaam was bij de belasting dienst, zou bedrijven hebben geadviseerd diëthyleenglycol te gebruiken om wijnen zoeter en duurder te maken. Het was de vijfde arrestatie in verband met het schandaal. Vrijwel te gelijkertijd werd de eerste ar restatie in West-Duitsland ver richt; een 59-jarige importeur uit Hochheim in Hessen wordt verdacht van vervalsing en bedrog De Duitse justitie heeft inmid dels aanwijzingen dat een sterfgeval uit 1981 is terug te voeren op het drinken van vergiftigde Oostenrijkse wijn. De vrouw overleed na een verblijf in de Alpenrepubliek aan een vergiftiging van diët hyleenglycol. Het wijnschandaal heeft on verwacht ook zijdelingse ge volgen gekregen. In het Gol- ser Kanaal werden dode vis sen aangetroffen, die zijn ver giftigd met diëtyleenglycol. Men vermoedt dat knoeiende boeren en groothandelaren in het Burgenland aangelengde voorraden wijn in de rivieren hebben geloosd. In de Bondsrepubliek is in drie Italiaanse mousserende wijnen azijnzuur aangetroffen, dat veel wordt gebruikt als de- sinfecteermiddel. Hoewel de gevonden hoeveelheden in geen enkel geval alarmerend waren, heeft de regering con sumenten wel aangeraden de wijnen voorlopig niet te drin ken. CANADESE LUCHTMACHTBASIS MOGELIJK OEFENBASIS F-16'S OTTAWA De Neder landse minister van de fensie, De Ruiter, beloof de tijdens een bezoek aan Canada begin dit jaar dat Nederlandse piloten nog deze zomer met hun F- 16's zouden kunnen oefe nen boven de uitgestrek te ruimte rond de Cana dese luchtmachtbasis Goose Bay. Die uitspraak bleek een slag in de lucht, of op zijn minst ge voed door een overdre ven optimisme. „Zoiets kost meer voorbereiding dan een paar maanden", verklaart de Nederlandse militaire attaché in Otta wa, kolonel J. W. A. Bou- dens. „Pas volgend jaar kan de Nederlandse luchtmacht hier met een tiental F-16's komen vlie gen". De komst van de Nederlandse vliegtuigen ons land heeft een optie genomen op tien ge bouwen op de NAVO-basis is een nieuwe steun in de rug voor de plannen van de Cana dese regering, die Goose Bay geheel ondergebracht wil zien bij de NAVO. Canadese, Brit se en Westduitse piloten, die er al oefenen, zijn enthousiast over de mogelijkheden van Goose Bay, inclusief het laag vliegen, dat nu eenmaal een „must" is om goed voorbereid te zijn op een oorlogstaak. Kaper op de kust is Turkije, dat probeert de NAVO te overtuigen van het nut van de basis Konya, aan de oost flank van het NAVO-verde- Bart Jack; „Ik wil dat onze mensen ook rechter kunnen worden". digingsgebied, niet ver van de grens met de Sovjet-Unie. Volgend jaar moet de NAVO een definitieve keuze maken. Een beslissing ten gunste van Turkije roept direct proble men op met aartsvijand-bond genoot Griekenland. Derhal ve is de kans groot dat de voorkeur van de NAVO-part- ners in eerste instantie zal uit gaan naar Goose Bay. Deze basis, waarin dan een bedrag van 2,5 miljard gulden geïn vesteerd zal worden, heeft als voordeel dat het een oefenge- bied biedt dat groter is dan geheel West-Duitsland. De enige mensen in de omge ving zijn 1.000 indianen en 2.500 eskimo's. Zij hebben in middels de weg gevonden naar de internationale pers, om uiting te geven aan hun verzet tegen de plannen voor de uitbreiding van de basis en hun ongerustheid over wat hen nog meer boven het hoofd hangt. Mevrouw Elisabeth Watts, burgemeester van North West River, het door de Canadese regering ingerichte dorp waar. de eskimo's onderdak hebben gevonden voor zover ze niet op jacht zijn of vissen, ver woordt de onrust als volgt; „We willen alles weten over de effecten op het milieu en de wildstand als de hele NAVO hier komt vliegen. We willen niet alleen geïnfor meerd worden door de mili tairen, die dat inderdaad doen, maar ook door de rege ring, waarvan we nog steeds niets gehoord hebben". „In ons dorp hebben we er geen probleem mee als de vliegtuigen laag overkomen. We zijn eraan gewend en bo vendien moeten we er iets voor over hebben, als er voor onze mensen werkgelegen heid komt. Maar veel mensen hier leven van wat de natuur biedt. Wij vragen ons af het wild niet veijaagd zal wor den? Ik ken verhalen van vis sers, die zo schrokken van laag vliegende toestellen dat zij uit hun boot tuimelden. Er moet dus zeker een afspraak komen dat men niet over plaatsen vliegt waar gejaagd of gevist wordt. We zullen eerst de studies moeten zien voor we akkoord gaan met Goose Bay als NAVO-basis, ook al worden ons nog zoveel banen beloofd", aldus burge meester Watts. In Sheshutshit, op de andere oever van de rivier, zijn de Montagis-indianen veel mili tantere tegenstanders van Goose Bay dan de eskimo's. De beide chiefs, Ben Pokue en Daniel Ashizi, willen er niet eens over praten. Zij ont lopen journalisten die hun mening willen horen. Bart Jack (34), de enige Montagi met een middelbare schoolop leiding, werpt zich op als woordvoerder. „De Indianen zijn sterk ver deeld over de komst van de NAVO", zegt hij. „Sommigen willen er absoluut niets van weten, anderen willen eerst eens horen hoe de geluidhin der zal zijn en hoe de onge veer 600.000 rendieren in het noorden erop zullen reageren. Want de meeste van ons zijn jagers en vallenzetters. Het feit dat banen in het vooruit zicht worden gesteld telt niet zwaar. Indianen verblijven nu eenmaal liever in het vrije veld dan dat zij op een basis te werk worden gesteld". „De Indianen moeten zelf standig en zonder inmenging van buitenaf beslissen of de komst van de NAVO naar de basis een goede of slechte zaak is. Persoonlijk denk ik dat we afspraken moeten ma ken over het ontwijken van plaatsen waar mensen van ons jagen en vissen, maar dat we wel akkoord moeten gaan met de uitbreiding van de ba sis. Want de welvaart die daardoor ontstaat, straalt toch ook op ons af. Al was het al- mensen van ons volk ook de mogelijkheid moeten hebben om dokter, rechter of journa list te worden". AADJONGBLOED

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5