@otiAdtitsfl Nederland: investeringen in Zuid-Afrika beperken [ankafschriften De Vries i jn niet gecontroleerd i«— Justitie stuurt 89 Tamils terug BON FRANSE RESOLUTIE VANAVOND IN VEILIGHEIDSRAAD DS DIREKTSERVICE /an der Valk koopt Dierenpark Wassenaar Nog steeds honger Uitwijzing Marokkaanse broers opgeschort Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) pier maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Donderdag 25 juli 1985, 76e jaargang no. 23253 „Night Moves", Gene Hack- man gaat als Harry Moseby op zoek naar een weggelopen meisje. Ned. I, 21.55 uur. Ned. II, 20.40 uur tv-spel „Genoeg om jou te laten hangen". BRT 1, 20.20 uur „Dempsey en Ma kepeace". BBC 2, 22.55 uur „One for the road", tv-spel van Harold Pinter. HET WEER Veranderlijke bewolking met regen- of hagelbuien, sommige met onweer. Morgen om streeks 25 graden. In de loop van de dag daling van tempe ratuur. Matige wind, tijdens buien mogelijk zware windsto ten. Zon op: 5.52; onder: 21.40. Schev. hoog water: 10.03 en 22.44; laag water: 5.42 en 18.09 ravanbezit met pet toegenomen HAAG Rond de laatste jaar ling waren er in Nederland 100 caravans. Dat is 45 procent dan op 1 januari 1984, toen er 100 geregistreerd waren. Dit blijkt le gisteren verschenen jaarlijkse nkricatie „Kerncijfers verkeer en bran van de Stichting Weg. Deze or- dgjatie baseert haar gegevens onder mef op cijfers van het Centraal Bu- vj| voor de Statistiek. Uit het vouw- vor| van Stichting Weg blijkt dat ook 'erel*anta^en autos- motoren, brom- egrsjj en fietsen in 1984 per saldo toe- ziln- Deze stijging varieerde q0,9 procent bij de auto's tot 11,6 ,:ent bij de fietsen. BOUWEN IN ZEE IS FINANCIEEL HAALBAAR DEN HAAG Er zijn voldoende aanwijzingen dat kus- tuitbreiding tussen Den Haag en Hoek van Holland niet al leen ruimtelijk, maar ook financieel haalbaar is. Dat staat in het gisteren gepubliceerde interim-verslag van de com missie-Borgman, die de mogelijkheden en wenselijkheid van kustuitbreiding, bestemd voor wonen, werken en re creëren, onderzoekt. Als wordt overgegaan tot kustuitbrei ding ontstaat er, uitgaande van een prijs van 145 gulden per vierkante meter, globaal een exploitatietekort van 1,5 tot 2 miljard gulden, afhankelijk van de omvang van de uitbreiding. Met eert iets andere aanpak zou het nieuwe land 100 gulden per vierkante meter kunnen kosten. Vol gens ir. A.F. Hartman, projectleider, kan dat nog veel min der worden. Misschien daalt de prijs zelfs tot 60 gulden per vierkante meter. In het voorjaar van 1986 komt de com missie met haar eindrapportage. Pag. 9: Bouwen in zee nog goedkoper dan in Randstad Fransen drinken meeste alcohol LONDEN De Fransen staan op de wereldranglijst van con sumenten van alcoholische dranken op de eerste plaats. Zij worden op de hielen ge volgd door de Portugezen en Oostduitsers. Volgens de cij fers van de „British Brewers' Society'" dronken de Fransen in 1983 per hoofd van de be volking 14,6 liter zuivere alco hol, de Portugezen 14,3 en de Oostduitsers 14,1. Maar wat het wijndrinken betreft staan de Fransen op de derde plaats, achter Portugal en Italië. De grootste bierdrinkers zijn de Tsjechen en Oostduitsers. Aids overgebracht door kunstmatige bevruchting SYDNEY Vier Australische vrou wen hebben het dodelijke virus aids opgelopen door kunstmatige bevruch ting in een onvruchtbaarheidskliniek. Volgens de krant Sydney Morning Herald is het voor het eerst dat men op deze manier aids heeft opgelopen. Een van de vier vrouwen vertoont verschijnselen die met het tweede sta dium van de ziekte samenhangen. De vier vrouwen werden in 1982, zonder succes overigens, bevrucht met zaad van dezelfde donor. Australië is het enige land waar spermadonors sinds april van dit jaar aan een aids-onder- zoek worden onderworpen. Benzineprijs weer omlaag ROTTERDAM De prijzen van normale- en superbenzine gaan mor gen met een cent per li ter omlaag. Voor een li ter super moet dan bij de zelftankstations 1,89 gul den worden betaald. Een liter normale benzine gaat dan 1,82 gulden kos ten. De prijsdaling is het gevolg van de notering op de internationale pro- duktenmarkt in combi natie met de ontwikke ling van de dollarkoers. Boze CDA'ers Rijnmond keren partij rug toe ROTTERDAM Twee leden van de CDA-fractie in de Rijnmondraad zullen volgend jaar het lidmaat schap van hun partij opzeggen. Het opstappen van de twee, H. Metaal en A. Sonneveld, vloeit voort uit hun onvrede met de behandeling van het CDA-ka- der in Rijnmond door de partijleiding. Volgens hen hebben de leden in Rijnmond een eigen mening over het handhaven van deze bestuurslaag, maar nam de CDA-top nauwelijks de moeite hierover te komen praten. Bovendien is er zeer slecht naar het kader geluisterd, aldus de twee. Metaal zegt zijn lidmaat schap op wanneer op 1 januari 1986 Rijnmond ver dwijnt. Sonneveld zal, als Rijnmond later dan die aangekondigde datum verdwijnt pas op dat moment het CDA verlaten. De CDA-fractie in Rijnmond heeft 16 leden. f^tiemwedstrijd aantal wilde pony's klauteren aan wal nadat zij als eer- de afstand van het eiland Assateague naar Chincoteague zesJe Amerikaanse staat Maryland zwemmend hadden afge- Arjjf. Deze opmerkelijke zwemwedstrijd ging gepaard met een PetHinzamlingsactie. Met dat geld willen de organisatoren Eddrkomen dat de wilde pony's tijdens de barre wintermaan- •n Ja door gebrek aan voedsel sterven. Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiliimiiiiiiiiiiimiiiliiiiitiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililliiiiiiiiiiiiililiiiiiiii DEN HAAG/NEW YORK/PARIJS Ne derland wil met een „relevant aantal" ande re landen gezamenlijk maatregelen treffen om investeringen in Zuid- Af rika te beperken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vanmorgen in Den Haag meegedeeld. Het Nederlandse standpunt is een reactie op de aan kondiging van de Fran se regering om uit pro test tegen het afkondi ging van de noodtoe stand de ambassadeur in Pretoria terug te roe pen en nieuwe investe ringen in Zuid-Afrika op te schorten. Neder land is echter niet van plan eveneens zijn am bassadeur in Pretoria terug te trekken. Op initiatief van Frankrijk komt vanavond om half elf Nederlandse tijd in New York de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen voor een debat over de situatie in Zuid-Afrika, waar op grond van de nood toestand inmiddels 792 mensen zijn opgepakt. Er zal gesproken worden over een Franse resolutie, waar in wordt opgeroepen tot on middellijke economische sancties tegen Zuid-Afrika. Vooruitlopend op het debat in de Veiligheidsraad heeft Frankrijk zelf inmiddels een aantal van deze maatre gelen uitgevaardigd. Zo is de Franse ambassadeur in Pretoria naar Parijs terug geroepen en zijn alle nieu we Franse investeringen in Zuid-Afrika opgeschort. Overigens hebben deze Franse stappen vooral psy chologische betekenis. Er- stonden, mede door de hui dige onrust, voorlopig geen- Franse investeringen in Zuid-Afrika op stapel. „He- tis eigenlijk een goedkope politieke stap", aldus een Europese diplomaat in Pre toria. „Frankrijk heeft hier weinig te verliezen". Bo vendien hebben de maatre gelen geen betrekking op de strategisch belangrijke han del tussen beide landen in onder meer uranium en steenkool. De kans is groot dat de re solutie wel wordt aangeno men, maar dat de Verenig de Staten en Groot-Brittan- nië zich van stemming zul len onthouden. Beide lan den zijn tegenstander van economische sancties jegens Zuid-Afrika, omdat de zwarten er meer schade van zouden ondervinden dan de blanken. Pagina 2: Britse kerken eisen directe beëindiging apartheid Pag. 5: Bisschop Tutu wil met Botha praten. onze parlementaire re dactie) HAAG Justitie |ft verzuimd bij de kgirocentrale in Am- dam na te vragen op ke girorekening oud- topman De Vries in '7 een bedrag van 1.000 gulden heeft ge- ft. het onderzoek naar de juist- 11 van De Vries' onder ede ■elegde verklaring dat hij geld aan het bouwbedrijf dero had betaald, is alleen de bank geïnformeerd die kon men niet meer ach- jialen waar het geld naar in vwas gegaan, omdat derge- ;se v<e gegevens na vijf jaar wor- Sa vernietigd, rikaa Bankgirocentrale, schakel :ordpen giro en banken, be- olblèrt de afschriften echter hen) jaar, zodat hier de juist- en d van De Vries' verklarin- veiï had kunnen worden ge- het i 42 ri grond van het ontbreken i duidelijkheid over de be- istigde van de bankstorting De Vries besloot de Haag hoofdofficier van Justitie Pi: deze week de oud-president- commissaris van RSV niet te vervolgen wegens meineed. Volgens Justitie kan het be wijs hiervoor niet meer gele verd worden. De aanwezig heid van gegevens bij de bankgirocentrale, die niet zijn opgevraagd, plaatst de beslis sing van Justitie echter in een merkwaardig daglicht. Bovendien is inmiddels geble ken dat niet De Vries de 648.000 gulden heeft gestort, maar dat iemand namens hem is opgetreden. Justitie stelde echter dat zich in de stukken een bankafschrift bevindt' waaruit blijkt dat de rekening van De Vries wel voor dit be drag is gedebiteerd. De 648.000 gulden betreffen geld dat De Vries bij zowel RSV als bij Bredeo had gede-- clareerd. Het ging hier echter om voor RSV gemaakte on kosten. De Vries beweerde dit geld aan Bredero té hebben te rugbetaald, maar Bredero's ac countant verklaarde nimmer wat te hebben ontvangen. Persofficier mr. B. Vermeulen bevestigde vanochtend het achterwege blijven van onder zoek bij de Bankgirocentrale. „Wij hebben niet de opdracht gekregen alle geldstromen te' onderzoeken. We hebben af schriften gevonden waaruit een storting aan een handels bank voor Bredero blijkt. Deze bank deelde ons mee echter niet meer over afschriften van de uitbetaling te beschikken. Daaruit hebben wij afgeleid dat dit niet meer te achterha len viel. Wij hebben inmiddels besloten daar alsnog een on derzoek naar in te stellen". Vermeulen sluit niet uit dat de zaak-De Vries nog zal worden heropend. „Maar dan moeten er wel nieuwe feiten of om standigheden aan het licht ko men". Zo'n nieuw feit zou kunnen zijn een bewijs van de bankgirocentrale dat de 648.000 gulden inderdaad niet aan Bredero zijn overgemaakt. De tweede voorzitter van de RSV-onderzoekscommissie, het PvdA-Kamerlid Van Dam, sprak zijn vanochtend desge vraagd bevreemding uit over het afzien van strafvervolging zonder navraag bij de bankgi rocentrale. Volgens Van Dam is er eens te meer reden de mi nister van Justitie aan de tand te voelen. Over heropening van de zaak is hij overigens ui terst pessimistisch: „Dit sepot is voor zover ik weet onher roepelijk". (ADVERTENTIE) IIJ Je kunt zien dat 't vakmensen zijn! HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). ASSENAAR Het Van der Valkconcern (eigenaar van een 'ite hotel- en restaurantketen) gaat Dierenpark Wassenaar ko- De onderhandelingen met de provincie Zuid-Holland zijn :n afrondend stadium. Van der Valk is bereid vele miljoe- ti in de noodlijdende dierentuin te steken. Dat deelde gedepu- frde J. Borgman, voorzitter van de raad van commissarissen het park, vanmorgen mee. Afgelopen weekeinde heeft Van Valk definitief tot aankoop besloten. Volgens gedeputeerde "gman hangt nu alles af van de familie Louwman, die op >ier alleen nog eigenaar van de dieren toestemming moet 'en. Tijdens eerdere gesprekken met andere geldschieters is 'leken dat de familie Louwman er niets voor voelt de zeggen- iap over het park kwijt te raken. Hoe de Louwmans nu tegen- r overname door Van der Valk staan, is niet bekend. E. iwman is op dit ogenblik in Amerika. Volgens Borgman gaat renovatie gewoon door als er overeenstemming met Van der lk wordt bereikt. „De familie Van der Valk wil wel de vrij- id hebben het park enigszins te reorganiseren". Negenjarige motorrijder van de weg gehaald ZOETERMEER De politie van Zoetermeer haalde gis termiddag een negenjarige motorrijdertje van de weg. Het jongetje, dat met toe stemming van zijn vader over de Ambachtsherenlaan reed, is met de motor naar het bureau gebracht. Een hevig verontwaardigde va der, die boos was over de in beslagneming van de motor, haalde het kind even later op. Het jongetje heeft bij zijn tocht door Zoetermeer geen brokken gemaakt. Ondanks alle hulp die de afgelopen maanden naar de hongergebieden in de Hoorn van Afrika is gezonden, zijn er nog steeds miljoenen mensen die op de rand van de hongerdood balanceren. Dit jongetje is een van de duizenden kinderen in een opvangkamp van het Rode Kruis in de Ethiopi sche provincie Tigre. Op het moment dat deze foto werd genomen was hij nog te zwak om zelf te kunnen eten, maar de artsen van het Rode Kruis hadden goede hoop dat hij het toch zou halen. DEN HAAG Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (Justitie) heeft op de valreep de uitwij zing van de Marokkaanse broers Moestafa en Yamani El Bourimi (18 en 16 jaar) opge schort. De twee jongens zou den vanochtend het land zijn uitgezet. Gisteren drongen de Tweede-Kamerleden Buikema (CDA) en Stoffelen (PvdA) er echter bij de bewindsvrouwe op aan het tweetal op humani taire gronden in Nederland te laten. De twee broers gingen in 1983 met hunouders terug naar Marokko, na 13 jaar in Neder land te hebben gewoond. Na aanpassingsproblemen keer- Nederlam Het tweetal, dat zich vanmor gen bij de politie in Eindhoven moest melden, dook op aanra den van het Jongerenadvies centrum (JAC) onder. Kort daarna maakte staatssecretaris Korte bekend dat in afwach ting van het beantwoorden van de vragen van de twee kamerleden, de broers in Ne derland mogen blijven. Een woordvoerder van Justitie liet weten dat die beantwoor ding minstens drie weken op zich zal laten wachten. De be windsvrouwe is vandaag op vakantie gegaan en keert pas over drie weken terug. Boven dien vraagt de ondertekening van het verzoek om een ver blijf svergunni tiek overleg. DEN HAAG Negenentachtig Tamils die asiel heb ben gevraagd in Nederland, moeten terug naar Sri Lanka. Elf van hun landgenoten krijgen volgens Justi tie „om humanitarie redenen" wel een verblijfsvergun ning. Het gaat hier om de eerste groep van honderd Tamils waarvan de asielaanvragen zijn behandeld door het ministerie. In totaal hebben 3000 Tamils een ver blijfsvergunning aangevraagd. Staatssecretaris Korte van Hemel streeft ernaar de meeste zaken voor 1 december af te handelen. Zij zegt dat de beslis sing over een verblijfsvergunning wordt genomen na zorg vuldige en individuele afweging van alle relevante gegevens. De Tamils die geen asiel krijgen, kunnen herziening van de afwijzing aanvragen. Of zij de afwikkeling van dat verzoek in Nederland mogen afwachten, hangt af van individuele omstandigheden. Tamils die bijvoorbeeld bij hun aanvraag onjuiste gegevens hebben verstrekt, zullen waarschijnlijk on middellijk worden uitgewezen, evenals asielzoekers waarbij sprake is van een ander „land van eerste opvang". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. was men deze spreuk waar of niet natuurlijk allang vergeten. Toch durven wij op deze plaats op die lange termijn ook een voorspelling te doen. En die kan men dan zelf op waarheidsgehalte controleren: „Een (proef)abonnement in juli genomen, doet de Leidse Courant zelfs met Kerstmis nog komen". i De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend 'CridócGoutout i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1