Denen geschokt na aanslagen iU Blanke rots kan worden verwoest 3 ANC-LEIDER OVER AANHOUDENDE ONRUST IN ZUID-AFRIKA Glitter troef bij Parijse avondmode EG eist opheffing van noodtoestand jgj^ITENLAND Ccidóc Somant DINSDAG 23JULI 1985 PAGINA 5 itiek op beperkte klacht tegen Barbie ™^N Vertegenwoordigers van Franse Koffers van de Duitse bezetting heb- gisteren felle kritiek geuit op een "^bank in Lyon, omdat enkele punten aanklacht tegen de oorlogsmisdadi- "^^laus Barbie zijn vervallen. Vorige 194,40: vrijdag liet de rechter van onder- 00 Christian Riss, wegens onvoldoende i75!5cjzen de beschuldiging van moord ver- Barbie, de „slachter van Lyon", zal eiisfrecht moeten staan wegens onwettige 48;30jtie en deportatie van joden. Barbie, J^njdens de oorlog de chef van de Gesta- 69,9a Lyon was, is vlak na de oorlog al 50 keer door Franse rechtbanken bij ter dood veroordeeld. Maar de 34io%den waarvoor hij toen werd veroor- 99,5flF, zijn inmiddels veijaard. ATHENE „WEER VEILIG" VOOR AMERIKANEN WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft gisteren het advies ingetrokken om niet per vliegtuig naar of via Athene te reizen, omdat het vliegveld van die stad onveilig zou zijn. De Amerikaanse luchtvaartdienst heeft de Griekse luchthaven vo rige week geïnspecteerd en is tot de conclusie gekomen dat het vliegveld nu wel veilig is. Op 18 juni waarschuwde de Ameri kaanse regering luchtreizigers niet via Athene te reizen, nadat een TWA-toestel na een tussen landing in Athene was gekaapt. Heseltine: „Europeanen geen onderaannemers in SDI" WASHINGTON Britse en Westeuropese bedrijven zullen zich niet in een rol van „onderaannemer" laten dringen als zij even tueel gaan deelnemen aan het Amerikaanse SDI-programma. Dit heeft de Britse minis ter van defensie, Michael Heseltine, gisteren verklaard in Washington na een werklunch met zijn Amerikaanse ambtgenoot Weinber ger. Het overleg in het Pentagon was be doeld om na te gaan wat de eventuele Britse en Westeuropese bijdrage kan zijn aan het SDI, beter bekend als Star Wars en hoe de eventuele Amerikaans-Europese samenwer king inhoud moet krijgen. Heseltine ver klaarde dat geen definitieve overeenkomst is bereikt tijdens de besprekingen. Levenslang voor drie joodse kolonisten JERUZALEM In Israël zijn gis teren drie joodse kolonisten veroor deeld tot levenslange gevangenis straf. Twaalf andere kolonisten kre gen lichte straffen van vier maan den tot zeven jaar gekregen voor hun aandeel in een zelf-verklaarde terreurcampagne tegen Palestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Het driemaal levens lang werd gegeven voor de moord op drie Palestijnse studenten van de islamitische universiteit in Hebron in juli 1983. Bij de overval op het universiteitsterrein met machinege weren en granaten werden ook nog 40 studenten gewond. Portugees terreurproces verdaagd tot oktober LISSABON Het proces tegen de held van de Portugese revolutie, luitenant-kolonel Otelo Saraiva de Carvalho, die ervan wordt beschul digd de leider te zijn van de stadsguerrülabe- weging FP-25, is gisteren direct na de opening verdaagd tot oktober. De Carvalho was in 1974 de leider van de Anjer-revolutie, die een eind maakte aan 50 jaar militaire dictatuur. Toen zijn plannen voor een extreem-linkse koers in Portugal geen aanhang kregen, zou hij hebben besloten tot oprichting van de guerrillabewe ging, die sinds 1980 zeker zes mensen om het leven heeft gebracht en een aantal bankover vallen heeft gepleegd. De Carvalho en de ove rige verdachten noemden het proces gisteren een schertsvertoning. De rechters besloten tot verdaging, omdat een kroongetuige het afgelo pen weekeinde bij een aanslag gewond raakte. Arrestaties in verband met aanslag op Rainbow Warrior WELLINGTON De Nieuwzeelandse politie heeft vanochtend een man en een vrouw gearresteerd die worden beschul digd van medeplichtigheid aan de aan slag op het schip van Greenpeace, de Rainbow Warrior. De identiteit van de twee is niet bekend gemaakt. Morgen verschijnen zij voor een rechtbank. De aanslag op de Rainbow Warrior gebeur de op 10 juli in de haven van Auckland. Bij de aanslag kwam de Nederlandse fo tograaf Fernando Pereira om het leven. Dé Rainbow Warrior zou deelnemen aan een protestactie tegen Franse atoomproe- ven bij het atol Moeroeroa in de Stille Oceaan. JIHAD EIST VERANTWOORDELIJKHEID OP I op het kantoor van Northwest Oriënt liep een man zware brandwonden op. Op t verwoeste kantoor werd eerste hulp geboden. KOPENHAGEN De Deense regering heeft be loofd de veiligheidsmaat regelen in het gewoonlijk rustige land te verscher pen, nadat gisteren bij bomaanslagen tegen jood se en Amerikaanse doelen 27 gewonden waren ge vallen. „Ook Denemarken is nu ge troffen door het internationale terrorisme", aldus premier Schliiter. De aanslagen hebben een schok teweeg gebracht on der het publiek in Denemar ken. In Beiroet is de verant woordelijkheid voor de explo sies opgeëist door de organisa tie „Islamitische Jihad" (Heili ge Oorlog). In het centrum van Kopenha gen ontploften bommen in een kantoor van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Nort hwest Oriënt, bij een joodse synagoge en bij een joods be jaardentehuis. Enkele van de 27 gewonden zijn er ernstig aan toe. Het kantoor en de sy nagoge zijn grotendeels ver woest. Het aantal slachtoffers zou veel hoger zijn geweest, als een vierde „zeer professio nele en krachtige" bom niet tijdig onschadelijk was ge maakt. Deze bom werd ont dekt in het oude havenkwar tier „Nyhavn", een toeristische trekpleister. Volgens de verklaring van de Jihad-beweging zijn de aansla gen gepleegd door „een van onze cellen in de Scandinavi sche landen", als vergelding voor een Israëlische actie, af gelopen zondag, tegen de door sji'ieten bewoonde Zuidlibane- se plaats Kabrikha. Daarbij kwamen volgens radio-Beiroet drie mensen om het leven. De Deense politie weigerde com mentaar op de verldaring van de Jihad-beweging. jseivr besluit j# - fnferentie fer Verdrag °Jn Rome ,&n onze correspondent 13|6 Aad Jongbloed) i°|sSEL Groot-Brit- ii40ië, Denemarken en 1$kenland hebben hun 3«et opgegeven tegen ia conferentie die de be ding heeft het Verdrag t«j Rome, waarin de be- elen van de EG zijn gelegd, te wijzigen. 1 van die wijzigingen e besluitvorming bin- «de EG te vereenvou- """'n. De eerste zitting zal i lOjtsvinden op 9 septem- Sin Luxemburg. i ia i iotns de EG-top van rege- {{aleiders, eind vorige load in Milaan, verzetten {{Britten, de Denen en de ioken zich nog fel tegen {{{mogelijkheid van Ver- ios-wijzigingen. {{j!e aanvankelijke tegen- ioders nu wel voluit hun ^werking zullen geven is 9de vraag. Staatssecretaris «Eekelen zei daar giste- i 9in Brussel over: „Ik con- |er een verandering van 9ëk. De drie landen heb- Ijwellicht beseft dat zij de 9; niet meer tegen kunnen |)en. Maar in hoeverre 9ten ernst is, zal nog moe- blijken". Ministers hebben gisteren jjj commissies samenge- 9i De een gaat zich bezig- Den met een nauwere 9lnlandse samenwerking, Uiteindelijk tot een ge- J ^schappelijk buitenlands |d te komen. Een andere 3 9p zal zich buigen over de ilijke wijziging van het je|d"erdrag- LUSAKA De verboden Zuidafrikaanse verzetsbewe ging, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), gelooft dat nu politieke onrust en geweld zich steeds verder over Zuid- Afrika uitbreiden, er een gro te kans is dat het hele kaar tenhuis van het apartheidsbe wind net zo plotseling ineen zal storten als het regime van de sjah in Iran in 1979. Vorige maand kwamen in Zambia de belangrijkste afde lingen van het ANC voor het eerst sinds 1969 weer bij el kaar voor overleg. Een van de opmerkelijkste beslissingen van deze conferentie was dat het ANC haar hoogste rangen heeft opengesteld voor iedere Zuidafrikaan. In de leidingge vende organen zitten nu ook twee Indiërs, twee kleurlin gen en een blanke. Zijn naam is Joe Slovo, een vooraan staande lid van de militaire vleugel van het ANC (Um- konto We Swize, vertaald Speer van de natie). Slovo is de stafchef van het militaire hoofdkwartier van het ANC waar alle recente sabotageac ties zijn uitgedacht. In de Zuidafrikaanse pers wordt hij meestal omschreven als „de meest gezochte man van Zuid-Afrika" of „het super- brein achter de bomaansla gen". „Niemand hoeft de ro mantische illusie te koesteren dat apartheid snel opgelost kan worden", zegt Slovo in een van de schaarse interview die hij toestond. „Maar nog nooit hebben zoveel mensen besloten zelf het intitiatief te nemen als op dit moment. Ze zijn niet aangezet door een nationale of regionale onder grondse organisatie, maar aangespoord dóór de situatie' zelf. Men laat zijn tanden Slovo is van mening dat de laatste maanden zowel aan blanke als zwarte zijde be langrijke psychologische bar rières zijn doorbroken. „Het eeuwenoude Afrikaanse ge voel van onmacht is vervaagd en men begint langzamer hand te geloven maar niet meer dan dat dat de blan ke rots kan worden verwoest. Aan blanke zijde is men er niet meer zo zeker van, dat het systeem onaantastbaar is". Verkiezingen De huidige escalatie van pro test in Zuid-Afrika begon vo rig jaar augustus met het boy cotten van de verkiezingen voor het nieuwe drie-kamer parlement (bestaande uit blanken, kleurlingen en In diërs). Na de ondertekening van het Nkomati-akkoord tussen Zuid-Afrika Mozambi que (voorjaar '84), als gevolg waarvan het ANC Mozambi que moest verlaten, waren veel mensen ervan overtuigd dat de effectieve macht van het ANC af zou nemen. Maar toch is het aantal gewapende acties toegenomen en dat heeft volgens Slovo „een groot en inspirerend effect" gehad op de ANC-kaders en de Zuidafrikaanse bevolking. Slovo wijst erop dat, hoewel de regering wel vaker perio des van onrust en momenten van crisis heeft meegemaakt, nu voor het eerst drie essen tiële pré-revolutionaire facto ren samenvallen: verdeeld heid onder de blanken, de zwarte bevolking is bereid te strijden en zelfs te sterven én er is een alternatieve macht: het ANC. In de meeste zwarte woonwij ken wordt door de politie vol op gebruikt gemaakt van ge pantserde voertuigen: geen zwarte politieman die het an ders zou overleven. De admi nistratie van de stedelijke ghetto's staat op instorten en de noodtoestand is afgekon digd. Volgens Slovo wijst dit erop dat de blanke regering het initiatief heeft verloren en niet langer beschikt over een samenhangende strategie. Het beleid verandert voortdu rend van richting, slingert van hervormingen naar on derdrukking. Kunstmatig in leven „De regering realiseert zich dat het middel dat hen zolang kunstmatig in leven heeft ge houden, de vorming van thuislanden, is uitgewerkt. Deze gebieden zijn niet langer bestuurbaar. Het zijn „verbo den" gebieden geworden voor de blanke autoriteiten. De thuislanden zijn niet geaccep teerd, niet door de bewoners zelf, niet door de internatio nale gemeenschap. Ook het plan voor het drie-kamerpar- lement van Botha is niet geac cepteerd. Aan het begin van dit jaar begon de Zuidafri kaanse premier zelfs voor zichtig toespelingen te maken over de rechten van zwarten in de steden een gevaarlijk onderwerp voor een Afrika ner. Maar hij zal weinig zwar te collaborateurs voor zijn ste delijke hervormingen kunnen vinden", aldus de ANC-leider. Slovo geeft toe dat in de meeste gevallen de stakingen en protesten spontaan ont staan. In deze opmstandighe- den probeert het ANC in eer ste instantie haar ondergrond se cellen te versterken en uit te breiden. Een hoopgevende recente onwikkeling is vol gens Slovo de groeiende een heid van de zwarte organisa ties. De oprichting van het Verenigd Democratisch Front (UDF), waarin talrijke afzon derlijke organisaties samen werken, is volgens hem „een enorm positieve factor". Hoe wel er geen officiële band be staat tussen het UDF en het ANC, zijn veel UDF-leiders afkomstig uit het ANC. „Bo vendien is de vakbeweging enorm gegroeid. Voor het eerst in de Zuidafrikaanse ge schiedenis zitten er in vak bonden meer zwarten dan blanken". Ondergronds verzet Volgens Slovo zijn de sabota- ge-acties van het ANC „gewapende propaganda", noemt hij het tot nu toe zeer succesvol geweest, maar moet het ANC haar militaire activiteiten uitbreiden en meer aandacht besteden aan het organiseren van het on dergronds politieke verzet. Hij ontkent de recente berich ten in de media dat het ANC een dodenlijst zou hebben op gesteld van vooraanstaande blanke politici. IRA-achtige acties, zoals de bomaanslag in Brighton, vormen geen on derdeel van de strategie van het ANC, aldus Slovo. „We geloven niet dat we het pro bleem simpelweg kunnen op lossen door Botha uit de weg te ruimen. Dan komt er ge woon een andere Botha voor hem in de plaats: er zijn er ge noeg". De grens tussen militaire en burgerdoelen „vervaagt ech ter meer en meer. De blanke staat is al grotendeels gemili tariseerd: elke boerderij heeft bijvoorbeeld een communica tiecentrum, dat in verbinding staat met de militairen. Alle boeren maken deel uit van het paramilitaire apparaat, de Skietcommando's", zegt de ANC-leider. Tot voor kort schonk het ANC relatief weinig aandacht aan het gebied in Zuid-Afrika waar toch de meeste zwarten wonen: de thuislanden. Vori ge maand werd op de ANC- conferentie besloten de activi teiten van de organisatie in de thuislanden uit te breiden. Slovo beschouwt de ongezou ten kritiek die de Verenigde Staten onlangs op het Zuida frikaanse apartheidsbeleid hebben geleverd en de drei gende Amerikaanse maatre gelen als „een maatstaf voor de macht van onze beweging. De VS beginnen bang te wor den dat alles wat Amerika on dersteunt, ondermijnd kan worden. Daarom is men nu begonnen voorzichtig toena dering te zoeken tot het ANC en het ANC is bereid om, mits onder de juiste condities, met iedereen te praten. De dialoog is onderdeel van de strijd". Tijdens de onlangs gehouden ANC-conferentie in Zambia werd ook gesproken over de pogingen van het blanke regi me om de zwarte eenheid te doorbreken en tweedracht te zaaien tussen het UDF en „black consciousness" organi saties zoals de Azapo. Volgens het ANC maakt de regering ook gebruik van provocateurs en infiltranten en probeert men het stamgevoel te bevor deren. Een nieuwe ontwikke ling is de opkomst van de doodseskaders, die verant woordelijk zouden zijn voor de dood van elf mensen en de ontvoering van 25 zwarte ac tivisten. „De strijdlust van de meer derheid, dat is waar het nu om draait", zegt Slovo. „We moeten reageren op de stem ming die onder de bevolking heerst. Maar hoewel sommi gen op wraak uit zijn, is dat niet het beleid van de ANC. Wij moeten manieren vinden om die strijdlust bruikbaar te maken en profiteren van de kracht van een 'volk in poli tieke beweging". JONATHAN STEELE Copyright The Guardian Twee Chinese modellen tonen creaties van Pierre Car- din: tamelijk nauwsluitende mantels en opvallende hoe den. PARIJS Bontstola's, struisvogelveren en veel, veel glitter zetten gisteren extra luister bij aan de Parijse mode shows. Uit de getoonde collecties bleek op nieuw, dat de lengte van de rok vogelvrij is verklaard. Maar een nauwsluitende stijl van kleding is in veel geval len een „must". Toch is bij Scherrer de kle ding voor overdag heel lang tot de enkel en wijd. De roomwitte of beige wol len creaties worden gecom bineerd met veel vosse- of lynx bont. Zijn schitterende kabeltruien zijn voor de verandering afgezet met glinsterende rijnkiezels en pailetten. De korte cocktailjurkjes van bedrukte zijde zijn nogal so ber en simpel gehouden, maar ook eenvoud kan su bliem zijn, zoals een zwart jurkje bewijst- van voren hooggesloten en zonder poespas maar met een diep decolleté op de rug. Voor de avondmode zijn kerstbomen en kroonluch ters geplunderd en sommige renaissance'-crea ties lij ken regelrecht uit een mu seum te komen. Rijk (en dun) moet je hier wel voor zijn. Ook bij Marc Bohan van het modehuis Dior veel glitter, soms zelfs op het vulgaire af. Volgens Bohan, een fa-> voriet van de koninklijke zusjes uit Monaco, zullen glitterende zandloper-jur ken de disco-scène van vol gend jaar gaan domineren. Voor overdag koos hij ruim- vallende licht- of donker groene jasjes, die gedragen worden op zeer korte en strakke rokken. Cardin had voor zijn show negen modellen uit China over laten komen, maar volgde toch de Westerse modelijn, waarbij het vooral de details zijn de kragen en mouwen die de crea tie een onmiskenbare Car din maken. Bij Nina Ricci wordt de vrouw uitbundig behangen met trompe-ïoeil linten, vlechten en sjaaltjes, met lo vertjes geborduurd op sim pele zuilen van jurken. Voor de avondmode trok zij haar modellen kamerbrede gewatteerde tafzijde jurken Een kamerbrede gewatteer de japon van tafzijde van ontwerpster Nina Ricci. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezeltde avond nahft20rnd IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Tranen van woede sprongen smidje Ver- i i in de ogen. Nu was hij gered uit de bloed- jige klauwen van Bulbac de Beul, doch hij i er geen cent mee opgeschoten. En de toe- 11jl werd er waarlijk niet beter op toen de for- 3 ^otsman hem in de kraag greep en op ruwe i begon over te brengen naar het inwendige 3 }iet grote schip. - „Héla! Een beetje kalmer 3 lóók wel!" riep de smid verbolgen. - „Ja i het is goed," grinnikte de bootsman. „We 3 h meneer héél zachies aanpakken. Dan 5 Me direct een sigaartje, een konjakkie, en moccapunt. Ga hier nou maar naar binnen, 3 en. Daar zit een meneer, die jou dolgraag spreken wil." - De bootsman opende de i en gaf de smid een fikse por, zodat deze I in de armen vloog van.... kolonel Plimmp! - I wél, daar hebben we de echte meneer «jolen," lachte de onverstoorbare kolonel vriendelijk. „Dat was op het nippertje, nietwaar? Tot mijn spijt hebben we u een paar onaange name ogenblikken moeten bezorgen, maar he laas, het ging niet anders." - „Dus.... dus u weet wie ik ben?" stamelde de smid. - Plimmp glim lachte even en zei: „Natuurlijk weet ik dat. Mijn naam is Plimmp. Kolonel Plimmp, hoofd van de Bijzonder Geheime Dienst. Wij van de B.G.D. weten, dat uw plaats te Rijkhuyzen is ingeno men door uw merkwaardige dubbelganger, Pjotr Nogrottr. Wij achtten het onze eerste taak u uit handen van de Nicolagoniërs te bevrijden. Dat is gelukt. Rest ons nog uit te zoeken waar om dit vreemde spionnen-gespuis zich in uw' smidse heeft genesteld. Maar daar zullen we wel gauw achter komen, want we hebben er een van onze beste mannen op afgestuurd." - „Goeie help, waar ben ik nóu weer in verzeild geraakt?" mompelde de smid (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL/PARIJS De Europese Gemeenschap heeft giste ren geëist dat de noodtoestand in Zuid-Afrika wordt opgeheven en dat alle arrestanten van de afgelopen dagen worden vrijgela ten. Ook eist de EG de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrij lating van Nelson Mandela, de voorzitter van het Afrikaans Na tionaal Congres die al 20 jaar in de gevangenis zit. De 10 EG-ministers van buitenlandse zaken gaven uiting aan hun ernstige verontrusting over het voortdurend menselijk lij den dat in Zuid-Afrika wordt veroorzaakt door het apartheids systeem. De EG riep de regering in Pretoria op om met vastbe radenheid te gaan werken aan opheffing van de apartheid en toepassing van de rechtmatige politieke en burgerrechten van de zwarte bevolking. Aan het niet uitvoeren van die eisen wer den door de ministers geen sancties gekoppeld, maar de EG be houdt zich het recht voor haar standpunt te wijzigen als er zich binnen een redelijk afzienbare tijd geen ingrijpende veranderin gen in Zuid-Afrika worden doorgevoerd. De Amerikaanse regering heeft in een reactie op de afkondiging van de noodtoestand aangedrongen op „betekenisvolle hervor mingen" in het Zuidafrikaanse beleid. Witte-Huiswoordvoerder Larry Speakes zei dat Washington het apartheidsysteem be schouwt als „weerzinwekkend en als in aanzienlijke mate ver antwoordelijk voor het huidige geweld". Zuidafrikaanse troepen patrouilleren door een zwarte woonwijk bij Johannesburg, is de afkondiging van de noodtoestand in 36 zwarte woongebieden er een bewijs v ke regering de situatie in de zwarte wijken niet meer in de hand heeft.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5