KLM verwacht een goed jaar Brussel verwacht koersaanpassing Export bloemisterij 15 procent gestegen Bij verdere ombuigingen landbouw ontzien ECONOMIE CeidaeSotMXwt DINSDAG 23 JULI 198S PAG Nog geen resultaten op OPEC-conferentie GENÈVE De ministers van olie van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) hebben op de eerste dag van hun conferentie, gisteren in Genève, nog geen concrete resultaten bereikt. De dertien ministers praten vandaag verder over de voorstellen van het marktcomité en de uitvoerende raad. De bijeenkomst stond gisteren in het teken van de toenemende concur rentie vanuit landen die geen lid zijn van het oliekartel. De vergadering zal zich alleen bezig houden met de aan passing van de olieprijs. Andere zaken, zoals produktiebeperking en de verde ling van de produktiecontingenten, zul len pas in het najaar worden bespro ken. Russische krant: „Geef toch geld uit!" MOSKOU Een krant in de Sovjet-Unie heeft het publiek aangeraden geen roebels meer op te potten, maar ze uit te geven aan alles wat men leuk vindt, van televisietoestellen tot weekeinden op het strand. „Waarom zijn wij zo bang om uit te geven?" vroeg Sovjetskaja Rossija. „Als U de kans krijgt om een nieuw pak te kopen, doe het dan. Als U een tweede televisietoestel zou willen, waarom niet?" De krant schreef, dat men de kinderen alles zou moeten ge ven wat ze willen. „Wij moeten het publiek leren meer geld uit te geven en minder te sparen aldus Sovjetskaja Rossija, dat geld op de bank een „inerte massa" noemde. Het Russische volk hoeft niet bang te zijn voor werkloosheid, aldus de krant, het kan dus onbezorgd geld uitgeven en hoeft niets van zijn inkomen opzij te leggen voor later. IBM brengt geen nieuwe pc NEW YORK IBM, de grootste computerfabrikant ter wereld, heeft meegedeeld in weerwil van geruchten, geen plannen te heb ben voor het op de markt brengen van een nieuwe personal compu ter. IBM deed de mededeling om dat speculaties over een „myti- sche" tweede computer voor klein zakelijk gebruik uiterst schadelijk voor het bedrijf kunnen zijn. De geruchten zijn gekomen op een moment waarop de vermindering van de vraag naar kleine compu ters voor problemen zorgt. Vendex doet bod op Van der G raaf AMSTERDAM Vendex International (V D) heeft een bod uitgebracht op het Amsterdamse incasso-en 'informatiebureau Van der Graaf. Volgens een persbericht van Vendex past de overneming binnen de strategie van het concern, die is gericht op een versterkte uitbreiding van het pakket diensten, voorna melijk hulpdiensten aan het bedrijfsleven. Het concern laat via een public relations bureau weten geen me dedelingen te doen omtrent de hoogte van het bod, omdat de aandelen nu nog in particuliere handen zijn. Van der Graaf houdt zich bezig met het verstrekken van gege vens aan bedrijven over potentiële zakelijke partners. Het be drijf heeft verder een incasso-afdeling, het verzorgt merken-en modellenregistratie, bedrijfsjuridische advisering en het geeft publicaties uit over deze onderwerpen. Het is op het moment nog een familiebedrijf met 304 mensen werknemers, wier werk gelegenheid door Vendex wordt gegarandeerd. Vendex maakt ook melding van het opstellen van een statuut waairin wordt ge garandeerd dat Vendex International en met haar verbonden ondernemingen geen enkele inbreuk zullen mafren op de ge heimhoudingsplicht en onafhankelijkheid van nxerkengemach- tigden. AMSTELVEEN Indien het verbeterde economi sche klimaat voortduurt, verwacht de KLM-direc- tie hiervan op de vervoer- sontwikkeling en de re sultaten van de bedrijfs tak een positieve invloed. De directie gaat voor het op 1 april begonnen boek jaar 1985/1986 uit van een produktiestijging van vijf procent (v.j. drie procent), die vooral op de routes naar het Verre Oosten en Noord- en Midden-Ameri- ka zal worden behaald. Dit staat in het vandaag verschenen jaarverslag. In verband met deze verwach te produktiestijging en het vervoer zal het aantal mede werkers met circa twee pro cent toenemen. Vorig boekjaar nam het personeelsbestand al met drie procent toe tot 19.193 per 1 april van dit jaar. De investeringen hebben voornamelijk betrekking op de vloot zoals de verbouwing van zeven Boeing 747's en de afle vering van de tiende Airbus A310. De bestelling van tien Fokker-100 vliegtuigen en van de negentiende Boeing 747 zal het financieringsprogramma van volgende jaren gaan belas ten. De financiering zal ge schieden uit de beschikbare middelen, de kasstroom en nog aan te trekken middelen. Wanneer alle warrants, beho rend bij de 125 miljoen 4,5 procent achtergestelde obliga tielening 1996-2000, worden uitgeoefend, komt 145 mil joen aanvullend eigen vermo gen beschikbaar. Gestreefd wordt naar uitbreiding van het aantal Europese bestem mingen in het lijnennet en naar hogere frequentie van diensten in Europa. Daarbij wordt een actieve tarievenpo litiek gevoerd, mede gericht op uitbreiding van de markt. Zoals bekend, heeft de KLM over 1984 een winst behaald van 290 miljoen gulden tegen 103 miljoen gulden over het voorgaande jaar. Het was het negende winstjaar in successie. Het passagiersvervoer nam toe met negen procent, het vracht vervoer met veertien procent en de post met 27 procent. Het totale vervoer was tien pro cent hoger dan in het voor gaande jaar. Bij een stijging van de gemiddelde opbreng sten van drie procent waren de vervoerinkomsten dertien procent hoger dan vorig jaar. Brazilië waarschuwt voor „on buigzaamheid" crediteuren BRASILIA De Braziliaanse president, Jose Sarney, heeft de internationale financiële wereld gewaarschuwd het land met de hoogste schuld ter wereld niet door „dogmatische onbuigzaamheid" in een eco nomische recessie te dringen. Sarney riep tevens op tot een nieuwe internationale econo mische orde en verlaging van het rentepeil. „We zullen niet nalaten een nieuwe internatio nale economische orde te ei sen, tegen het protectionisme van de intwikkelde landen, dat de deuren voor onze ex port dichtslaat en ons eenzijdig onbeschaamde rentes oplegt". De buitenlandse schuld van Brazilië beloopt rond 330 mil jard gulden. Het land zal zijn internationale verplichtingen en verdragen nakomen, verze kerde de 55-jarige Sarney, die vier maanden geleden als eer ste burgerpresident na een 21-jaar durend militair bewind in functie trad. BRUSSEL Binnen de Euro pese Gemeenschap wordt er rekening mee gehouden dat in de herfst opnieuw een her schikking plaats zal moeten vinden van de munten in het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Het aanpassen van de koers van de lire tijdens het afgelopen weekeinde met een effectieve devaluatie van 7,8 procent ten opzichte van de zeven andere Europese mun ten zal, volgens financiële ex perts van de EG onvoldoende blijken te zijn om de druk van de „spilkoersen" weg te ne men. De koers van de Italiaanse lire is gisteren nifet zoveel lager ge worden als op grond van de devaluatie met bijna acht pro cent mocht worden verwacht. Op de wisselmarkt van Am sterdam werd donderdag tegen het slot van de handel 16,70 gulden voor 10.000 lire geno teerd tegen 17,30 vorige week vrijdag voordat de koers in Milaan inzakte. In de och tenduren werd gisteren gehan deld op ongeveer 16,40. De advieskoers van de banken luidt 16,00 (aankoop) en f 18,00 (verkoop)-tegen respec tievelijk/ 16,70 en 18,70 afge lopen vrijdag. E=3: ™i' r EED. DE NIEUWE land regelmatig gebruikt voor betalingen, worden vervangen door een zogeheten optisch leesbaar formulier. De nieuwe acceptgiro lijkt enigszins op de betaalcheque en de Euroche que. De laatste maanden van dit jaar zullen de eerste acceptgi ro's van nieuwe snit in de brie venbus glijden. De meeste ver enigingen en bedrijven zullen het nieuwe formulier in de loop van volgend jaar gaan gebrui ken in plaats van de bekende acceptgiro's met ponsgaten. De omschakeling naar het nieuwe formulier heeft voor het bedrijfsleven, de banken en andere betrokkenen nogal wat voeten in aarde (zoals hoge kosten). Voor de consument, dat wil zeggen de mensen, die de toegezonden acceptgiro's gebruiken om te betalen, ver andert er echter vrijwel niets. Per jaar worden in Nederland meer dan 250 miljoen accept giro's gebruikt. goud en zilver De goud- en zilverprijzen van gistermiddag, tussen haakjes de vorige noteringen. Goud onbe werkt 32.980-33.480; (32.920-33.420). Bewerkt ver koop 35.160; (35.100). Zilver on bewerkt 605-675; (605-675). Be werkt verkoop 710; (710). De snijbloemenuitvoer zat afgelopen jaar weer flink in de lift. Met name door de Verenigde Staten, Italië en Groot-Brittannië wer den aanmerkelijk meer snijbloemen afgenomen. DEN HAAG De export van bloemen en planten is in de eerste helft van 1985 met bijna vijftien procent gestegen tot een kleine twee miljard gul den. De potplantenexport steeg het sterkste met 22 pro cent tot bijna 500 miljoen gul den. Het Bloemenbureau Hol land heeft dit gisteren bekend gemaakt. Over 1984 bedroeg de totale uitvoerwaarde ruim drie miljard gulden. De uitvoer naar de belangrijk ste afnemer van bloemisterij- produkten uit ons land, de Bondsrepubliek Duitsland, steeg met acht procent. De uit voer naar Frankrijk en Italië steeg met respectievelijk 44 en 57 procent. De snijbloemenuit voer naar de Verenigde Sta ten, Italië en Groot-Brittannië vertoonde met respectievelijk 53, 77 en 31 procent een grote stijging. Het Bloemenbureau Holland, dat voor de gezamenlijke bloe- memtelers en -handelaren on der meer de reclame en voor lichting doet, noemt als rede nen voor de toenemende ex port onder meer het brede Ne derlandse assortiment, de goe de kwaliteit en de ten op zichte van andere landen redelijke prijzen. Ook speelt het moderne distributiesys teem in ons land een belangrij ke rol, zo meent het. LANDBOUWSCHAP: nen de betrekkelijk kleinscha lige bedrijfsstructuur van de land- en tuinbouw. Een aparte DEN HAAG Bij verdere ombuigingen in ons land ter beperking van het financie ringstekort van de overheid moet de landbouw worden ontzien. Voor het in stand houden van het gemeenschap pelijk Europees landbouwbe leid moet voldoende financiële ruimte blijven. Dit stelt het Landbouwschap in zijn con cept beleidsprogramma, waar in de hoofdlijnen worden aan gegeven van het naar zijn me ning te voeren beleid voor land- en tuinbouw in de ko mende regeringsperiode. Het landbouwbeleid dient de werkenden in de agrarische bedrijfstak voldoende moge lijkheden te geven wat betreft beleidsprogramma. heden. Dit moet, aldus het ke produkten zal voor een Landbouwschap, passen bin- verdere ontplooiing van de Nederlandse agrarische sector naar de mening van het schap nog meer nadruk moeten wor- benadering in het overheids- den gelegd op het marktge- beleid is gezien het specifieke karakter van land- en tuin bouw een vereiste. Volgens het schap is er door de gewijzigde economische ontwikkelingen voor de agra rische bedrijven „toch al een minder gunstige situatie ont staan". Er is dus ook maar een zeer beperkte mogelijkheid voor medefinanciering door het bedrijfsleven ten behoeve van huidige overheidstaken, aldus het schap in zijn concept inkomensvorming, werkgele genheid en arbeidsomstandig- Gezien de huidige overschot ten voor een aantal belangrij- SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM' richt produceren. Binnen de Europese Gemeenschap zal het accent veeleer moeten liggen op het bevorderen van de om schakeling van overschot- naar tekortprodukten, zoals ei witrijke gewassen en hout, en het gebruik van bestaande produkten, zoals granen, voor nieuwe doeleinden, bij voor beeld als grondstof voor ener gie en chemische produkten. Voor de vaststelling van land bouwprijzen in de EG moet de zogenaamde objectieve metho de, waarbij wordt uitgegaan van de ontwikkeling van kos ten en prijzen, blijven gehand haafd. Daarnaast zal het vol gens het schap noodzakelijk zijn dat de agrarische sector bijdraagt aan de financiering van de afzet van agrarische produkten, ook buiten de Ge- veren. Om concurrentieversto- menhang met het al bestaande beleid. De huidige problemen in land en tuinbouw vragen aanpas singen op de bedrijven. Naar het oordeel van het Land bouwschap moet het uitgangs- f»unt zijn de huidige betrekke- ijk kleinschalige bedrijfsstruc tuur. Door het toepassen van technische vernieuwingen en intensieve begeleiding van boer en tuinder via voorlich ting, onderwijs en onderzoek kan in een dergelijke struc tuur doelmatig worden gepro duceerd. Daarbij is verbetering van de infrastructuur (landin richting, kavelruil) belangrijk. Het Landbouwschap erkent in zijn concept beleidsprogramma het belang van een zorgvuldig milieubeheer. Maatregelen, zo als het aanpakken van mesto verschotten en het verbteren van het welzijn van dieren, zullen gefaseerd moeten wor den ingevoerd. De overheid moet financiële bijdragen le- meenschap. Het Landbouw schap verwacht van een ver dere liberalisering in de inter nationale agrarische handel een positieve uitwerking op de economische ontwikkeling in en buiten de EG. De ontwikkelde, geïndustriali seerde landen hebben een spe ciale verantwoordelijkheid met betrekking tot de voedsel voorziening in de ontwikke lingslanden. De voedselpro ductie in de derde wereld kan onder meer worden bevorderd door stabiele wereldmarktprij zen op een redelijk niveau en het verlenen van voedselhulp op een wijze die leidt tot struc turele verbetering van de voedselvoorziening door de ontwikkelingslanden zelf. In de huidige situatie kan het volgens het schap onontkoom baar zijn dat tijdelijk op basis van EG-regels inkomensaan vullingen worden gegeven aan bepaalde groepen van bedrij ven. Dit moet gebeuren in sa ringen te vermijden zal een uniforme regelgeving op Euro pees niveau moeten worden nagestreefd. De lastenverlichting voor het bedrijfsleven moet in voldoen de mate worden afgestemd op bedrijven zonder ot met wei nig werknemers en op de ver sterking van de vermogenspo sitie van de bedrijven. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Akzo vast., Medicopliarma scherp omlaag AMSTERDAM Akzo lag gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs stevig in de markt. Medicopharma echter, die een fraaie halfjaarwinst meldde, raakte desondanks ge heel uit de gratie en sloot 8 lager op 218. Het zag er bij de start van de handel gisteroch tend even uit alsof Wall Street, dat vriijdag weer een record kon begroeten, ook de Amsterdamse beurs zou opsto ten, mede geholpen door de vaste dollar. 'De dollar bleef echter niet vast, maar brok kelde in de loop van de dag gestadig af. Dtatzelfde gebeur de daarop met de aandelen koersen, die hier en daar flink onder het slot van vrijdag ge raakten. De ANP/CBS-index sloot niettemin toch nog een punt hoger op 219,2. Bij de in ternationale aandelen waren behalve Akzo, die ƒ0,90 hoger noteerde ook Unilever, Philips en KLM beter. Het luchtvaart- fonds, dat vandaag het jaar verslag publiceert, won ƒ0,80. Philips was ƒ0,40 beter en Unilever ging J 1,50 vooruit. Hoogovens en Kon. Olie lagen echter zwak in de markt. De handelsbanken waren, op NMB na, lager. ABN verloor 3 en Amro inoest 0,90 terug. NMB werd ruim 1 duurder. Bij de verzekeraars was een winst van 1,70 weggelegd voor Aegon, maar Nat. Neder landen raakite 1,40 kwijt. In de scheepv aarthoe k raakte Nedlloyd 1,30 kwijt. Op de lokale markt was behalve Me dicopharma ook Kiene uit de gratie. Dit fionds werd 22 la ger aangeboden. Holec daaren tegen ging 17 duurder van de hand. De obligatiemarkt ver toonde vrijv/el geen beweging. Nationaal inkomen steeg in 1984 met 4,5 procent (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In 1984 is het bruto nationaal inkomen met 4,5 procent gestegen tot 391 miljard gulden. De groei van de totale consumptie bleef daarbij echter achter, zodat er meer gespaard werd. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het wanen vooral de bedrijven die zorgden voor de groei van ons totale inkomen. Zij zagen hun middelen met 16 procent stijgen. Het inkomen van de overheid steeg met één mil jard, dait van de gezinshous- houdingen nam met zeven miljard toe. De totale nationale bestedingen (consumptie en investeringen samen) zijn in 1984 reëel met één procent toegenomen. Daarvan namen de bedrijven het leeuwendeel voor hun rekening. De nijver heid gaf bijvoorbeeld een in- vesteringsstijging van 15 pro cent te zien. Het beschikbaar gezinsinkomen bleef vorig jaar op het peil van 1983 en bleef daarmee achter bij de ontwik- kleing van het nationaal inko men. Dat voerde tot een da lende particuliere consumptie van ene half procent. Overi gens is deze sinds enige maan den weer in de positieve cij fers. Er wordt nu een stijging van de particuliere consumptie met anderhalf procent voor speld. Compudata zet omzet- en winstgroei voort •s HERTOGENBOSCH De Nederlandse fabrikant van mi cro-computers Compudata heeft in de eerste helft van 1985 ten opzichte van de eerste helft van 1984 opnieuw een aanzienlijke stijging in omzet en winst geboekt. De omzet groeide van 14 miljoen tot bijna 20 miljoen en de netto winst steeg van 0,8 tot 1,3 miljoen. Dit heeft de directie dinsdag bekendgtemaakt. Ge zien het feit dat de twee volle dig nieuwe produkten van Compudata, de Tulip System PC Advance en de Tulip Sys tem PC Compact eerst in juli respectievelijk augustus in produktie gaan, kan worden aangenomen dat de tweede helft van 1985 eveneens suc cesvol zal verlopen, aldus Compudata.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4