Langs Omwegen fAan de Doelensteeg heeft Camino Real' zijn Am erikaanse poorten geopend Widens omgeving TENNIS CIRCUIT oordwijks badgastentoernooi s terug van weggeweest Geschiedenis van de parochie H. Michael SaidoaQowuvnt DINSDAG 23 JUU 1985 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ^CHUIN TEGENOVER DE ZEER KUISE MAAGD EVA VANHOOGEVEEN ;5 UN JE ETEN EN DRINKEN DA T HET EEN AARD HEEFT et 13 ?r m het Lil huin tegenover de eeuwe- ■>it Ijude hofjesbehuizing van deeliger Eva van Hoogeveen, addje zeer kuise maagd", staan JStitids een maand twee don- - vajrrode deuren wagenwijd vanen. Er is dan nog slechts ijüjfo beletsel om binnen te viei&n: een deur met prachtig lf uigrafeerd glas vol frivool ir vjuisterwerk, als engelen kopjes, een spuitende fontein 1- A veel eind-19e eeuwse 1 zijuilen en tierelantijnen. Het anJ<kt me een beetje uitkijken voofet dat mooie doch breekba ars) spul. Maar dan kom je in ar in ruimte die ongedacht is, ïnrhter de Leidse Doelensteeg: 'ng3og en wit en met tinten »erl^n het hele pastel-spectrum mwjn de heilige hallen opge- I ietpkken waarbinnen de ere- erdienst aan smaak, dorst en me^kkere honger wordt opge- onj-agen. De aanloper waant redich in een zonbeschenen nuablissement aan een baai dermgs Europa's warme kus- nar>n; het volk is er niet talrijk, atioant het is siësta. Of je zou be^ koelte kunnen zoeken, als- *se$ je aan de voet van de Hoge kndes met je muildier was estrand en in uren geen wa- ~~irkraan was tegengekomen, farmer zorgvuldig door - e kunstenaar nagebootst TV ronkt je tegemoet. Het is er angenaam, het oog wordt veifstreeld, verwachtingen zijn eeLwekt en de bestellingen ge- lta]naakt. Achterin, waar het ve>eszaalgedeelte is, staat meu- rk^ilair dat een vrolijke kin- In jerhoek zou kunnen stoffe- ocj^n: iets feller gekleurde ,en(oeltjes die achterover hel- j vpn en waar een „versnel- lojlngspoök" aan zit. a 4et heet er „Camino Real", le koninklijke weg" naar rbijgn voorbeeld in Mexico 'fefity, waar de zon echt 'Orandt. „Camino Real" is te kens een leipe knipoog naar le Doelensteeg; „bovendien lebben wij pretenties, en het ""Uinkt ook goed", zegt Pieter lutein, één van de spirituele Pieter Stein in het nieuwe etablissement. vaders die hun helder oplich tend geesteskind ten doop hebben gehouden en dage lijks volop (tot aan hun nachtpermissie) in de weer zijn om deze zuigeling tot volle wasdom te brengen in het oude hart van Leiden waar dezg aanwas als restau- rant-koffieshop-bar verras send en onverwacht opschiet. Een uitzonderlijke verschij ning, „Camino Real", in de geschiedenis van de Leidse horeca, én een uitstekend initiatief. Exit „De Globe Ruim een jaar geleden begon de ontwikkeling van een idee. Aan de Doelensteeg kon de eerbiedwaardige wijnhan del De Globe worden overge nomen, een heel oude geves tigde firma met een welhaast Dickensiaanse manier van doen. Vijf durfals staken de hoofden bijeen en begonnen de Koninklijke Weg te ont werpen. Het kwintet bestaat uit de ondernemingsgezinde André Polm en Hans Juffer mans, eigenaars van het stadscafé „de W.W.", de afge studeerde natuurkundige „zonder baan tot nu toe" Waldo Broeksma, ex-student psychologie Ricardo Lanza (geen familie van Mario), en Pieter Stein, „in deeltijdse aanstelling" wetenschappe lijk medewerker psychologie aan de rijksuniversiteit in Leiden. „Het was een oude droom van me: het restau rantwezen", vertelt Stein; „Maar het is nu 80 uur per week werken; wel even een heel andere wereld dan aan het bureau". Het werd een vijfmanschap onder vennoot- In plaats van „De Globe" ontstond „Camino Real", on der architectuur van Leidse ontwerper Wim Hofman. Man van het „Memphis-idee" die de vijf enthousiast maak te en gaandeweg ook zelf en thousiast werd. Pieter Stein: „Het was wel uitkijken, met die zware investering, maar Hofman schiep een huis waar veel mensen zich prettig kunnen voelen. Hij maakte er een beeldbepalend monu ment van. Ook de gemeente Leiden toonde zich vrij geest driftig en schokte twee ton; een subsidie die door ge meente en rijk samen gedra gen wordt. Het werd een werkgelegenheidsproject dat vier mensjaren aan arbeid heeft opgeleverd". Dat feit werd al eerder gevierd door burgemeester Goekoop, die hier al vrij snel als gast was en zich vrij nauw bepaalde tot de ruimte die, in ijselijk licht beschenen en geïnspi reerd door geavanceerde Memphis-opvattingen, de naam bar mag dragen. Daar kun je zowel frisse dranken als espresso en cappucino be stellen, alsmede iets stevi- gers. Eten en drinken in een „Memphis-onderkomen", dat een eigen huisstijl heeft. En als je erg goed kijkt naar het ontwerp van de „logo", krijg je de indruk van een veelzeg gende plattegrond die ook een uitbreiding van Schiphol zou kunnen zijn, met z'n spikkeltjes en tangenten. Ne ver mind. Als je er maar ge zellig onder de pannen bent. je kunt er, via de geluidsin stallatie, een prelude laten spelen op veel culinair ge noegen. „Memphis": wat is dat helemaal? Ik zou het niet weten, maar men leze er in bevoegde dag- en weekbla den de recensies over. Ik weet dat Memphis iets Egyp tisch over zich heeft. Dus zal die stijl daar iets mee te ma ken hebben. Oder. De Ju gendstil en Bauhaus hebben het ook moeilijk gehad, maar het werden „hervorragende" opvattingen van bouwen. Zo ook „Memphis"; de manier van ontwerpen die de farao's in haar conceptie had opge nomen en in '80 opkwam en in haar palet zoveel pastel toestanden en onfunctioneels verwerkte dat je er verbluft over mag zijn. Je mag nu zeggen: zie Camino Real, en je ziet „Memphis". Ook in Leiden, dus. De binnenhuisarchitect Wal ter Kuivenhoven sloeg toe in zijn ontwerp van de „aparte" bar; en hij tekende voor de kleurige poot-stoeltjes met de versnellingspook, en voor de ophangingen .van tweemaal drie driehoekige glasplaatjes, die bij de bar boven je hoofd zweven zonder functioneel te zijn. Zeventig zitplaatsen ver schaft „Camino Real", voor lopig (want er komen nog een paar tweezits-plaatsen bij). En dat allemaal onder een azuren plafond, met uit zicht (onder een citroengele ventilatiekoker) op een „Orangerie", die een tegen hanger lijkt van de Taffeh- opstelling in „Oudheden". Maar daar kun je niets eten en drinken, althans amper. In de Doelensteeg destemeer. Het is trouwens een artistie ke opstelling, die de toiletten- eenheid afschermt. „Ik moet even", zeg je tegen je gezel schap, alvorens achter het Memphistempel-front te ver dwijnen. Mocht er, overigens, te veel gerookt worden in „Camino Real", dan schakelt zich een koolzuur-alarm in; Co-2. Dan gaat dat allemaal werken en hoeft niemand zich benauwd te voelen. Bestel maar bij... Er is vloerverwarming en air-conditioning. Dat kost wel het een en ander, om de atmosferen helder te houden. Pieter Stein elke keer dat ik z'n naam vermeld denk ik aan de laatste president van de Oranje Vrijstaat zegt: „We maken de klasse van een ouderwetse zaak in een moderne vorm. Zonder als een knipmes buigende ober, maar wel met iemand die voorkomend de clientele ver zorgt. Wij willen een zaak zijn, waar je als klant goed bediend wordt; met mensen die je een beetje naar de zin kunt maken. Mensen die je een beetje moet kunnen kie telen. We willen niet meer de „mooie borden-policy" vol gen. Geen volle borden, maar iets meer in de richting van de Nouvelle Cuisine. Niet he lemaal die Nouvelle Cuisine, maar laat ze maar liever iets bij bestellen. Kijk, wij heb ben liever iets als een rode poon, „opgemaakt als een plaatje", dan aan iets rechttoe recht aan. Weet je: we leve ren iets graag af in een „lan ding" bij het serveren, om de atmosferen helder te hou den". Wat Pieter Stein maar wil zeggen: „Wij proberen hier een klasse van een ouderwet se zaak te onderhouden in een moderne vorm. Zonder obers als knipmessen Maar we willen wel onze gasten correct en voorkomend ver wennen. „Camino Real" wil een zaak zijn waar je goed bediend wordt. Niet een „plok", bij 't ontkurken van een goede fles wijn. „Dat ont kurken hoeft geen klant te horen". Het vijfmanschap ziet uit naar formele en in formele studenten, ze hebben al gezinnen ontvangen, men sen van jong en oud die zich er prettig voelden. Pieter Stein: „Dat was een ontdek king". Na de vakantie komen boven „Camino Real" nog vier 3-kamer-appartementen. Leuk hoor. Er is een mooie wijnkaart „die er wezen mag" en een „ruime menukaart" met zeer gematigde prijzen, met 40 ti tels, exclusief de excellente toetjes. Het vijfmanschap, de raad van beheer en bestuur, wil elke twee maanden de kaart veranderenden. Pieter Stein: „Dat houdt jezelf ook actief en wakker!" 1IDEN Na een afwe- leid van een jaar wordt Noordwijks badgasten jnnis)toernooi deze lek weer wèl gehouden. ztt vertrouwde gebou- o/ïncomplex mag dan al m«ge tijd geleden onder slopershamer zijn ge ilen; de nieuwbouw nog wjt gereed: het toernooi ?/Jn TC Casino zal deze ?ek gewoon doorgang nden. Wedstrijdleider nton Will van Zoelen deft met z'n getrouwen rJn plaats gevonden in strategisch bij de in- ,;iig neergezette caravan d beschikt aldaar over goed functionerende 'ejefoon en dito omroep- llatie, zodat niets een verloop van het eve- lent meer in de weg staan. fs de gisteren ook in ge- emde caravan huishouden- i, bepaald stormachtig te lemen zeebries, vermocht £T in Zoelen niet tot negatieve ''nachten te kunnen brengen. Iet weer wordt deze week ig een stuk beter en daarbij dit natuurlijk wel weer een lel aparte ervaring. Nee, dat Itekent niet dat je het elk Vr op deze manier zou moe- doen. Een jaartje is net net sterke B-veld wordt in >ebordwijk aangevoerd door leek van der Capellen. De 'Jteuw Serge Carpentier, Mau- tee van den Donk en Jan tfillem Lugthart hebben nreneens een rode streep on- ir de naam gekregen. Andere Irenommeerde spelers on- tr wie de winnaar van Hille- >m, Olivier Bonke (Essen) .jfhter niet, zodat het zeer de s faag is of het geplaatste yier- 111 inderdaad ongeschonden de five finales zal halen. De da- rieslijst kent Xandra Weller Js favoriete. Zeeuwse Martine jm Maarleveld wordt met haar in de eindstrijd verwacht. Rogier Liefbroer en Simone den Hollander beginnen als grootste kanshebbers aan het C-single-werk, terwijl badgast Th. Chauff en A. Hooghoudt de enkelspel-toernooien in D winnend zouden moeten af sluiten. Voorhout Het negende open toernooi van de SVV Voorhout dient naar de mening van de organi satoren ook dit jaar weer een gezellig evenement te worden. Hoewel de organisatie bij dat streven vanzelfsprekend sterk afhankelijk is van de deelne mers, mag worden verwacht dat de „negende open" inder daad weer een zeer geslaagd gebeuren zal worden. Niet al leen is Voorhout al jaren ver zekerd van dezelfde vaste groep deelnemers en dus van het bijbehorende sfeertje, ook het vorig jaar ingestelde, zeer lezenswaardige toernooibulle tin zorgt er voor dat Voorhout iets unieks heeft en houdt. Dat de voor het toernooi verant woordelijke SVV-ers per defi nitie veel aandacht schenken aan de deelnemers, blijkt dit jaar daarbij ook nog eens uit de hoogte van de inschrijfgel den. Het sponsorgeld is in Voorhout immers niet in de prijzen voor de „happy few" gestoken, maar als tegemoet koming in de post „inschrijf geld" opgenomen. Voor der tien gulden èn singelen èn dubbelen: vooroorlogse tijden lijken te herleven. In Voorhout wordt bij de C- heren overigens (waarschijn lijk niet ten onrechte) het meest verwacht van Marco Visser. Jan Baan, Olav ten Bosch en Erik de Graaf wor den op papier als grootste con currenten gezien. De C-dames kennen noem het maar tra ditioneel Liesbeth Hooger- vorst onder de favorieten. Co- linda Voskuil zou de finale volgens planning overigens wel moeten winnen. Ben Dekker, achtereenvolgens winnaar van De Boekhorst en Hillegom, zou ook Voorhout op zijn naam moeten gaan schrijven. C. Laros dient als tegenstander in de eindstrijd te fungeren. Bij de D-dames worden N. Bader en N. Ende- ma in de finale verwacht. Tehado Ook het toernooi van Tennis vereniging Hazerswoude Dorp (TeHaDo) heeft zich zo langza merhand een goede naam ver worven in het Leidse toernooi- encircuit. Het feit dat het ook hier niet uitsluitend om het tennisspel gaat, neemt echter niet weg dat de HEC-lijst in Erik Snellenberg, Eelco van Adrichem, Karl van Uden en Philip Nagtegeller gevestigde namen 'telt. Bij de C-dames is het de bedoeling dat S. van der Sman het toernooi gaat winnen. Marquerite Patiwael zal echter zeker voor het nodi ge tegenspel zorgen. Zoals die zelfde Patiwael ook in D onge twijfeld zal trachten duidelijk te maken dat niet A. Lange- veld, maar zij als eerste ge plaatst had moeten worden. De D-lijst in Hazerswoude dorp is bij de heren niet alleen qua omvang indrukwekkend; ook de toonaangevende deel nemers mogen er zijn. Ronald Lammens en Jacco Schoone- wolf lijken dan ook niet ten onrechte als de nummers een en twee geprogrammeerd te staan. GERT-JAN ONVLEE TC Casino HEB: 1. F. van der Capellen; 2. S. Carpentier; 3. M. van den Donk; 4. J.W. Lugthart. DEB: 1. X. Weller; 2. M. van Maarleveld. HDB: 1. F. en H. van der Capellen; 2. S. Carpentler/J. Moerland. DDB: A. Verrijzer/M. Maar leveld; 2. I. Morrlnk/M. Rutten. GDB: 1. X. Weller/F. van der Capellen; 2. A. Verrijzen/S. Carpentier; 3. M. Rut- ten/H. van der Capellen; 4. M. van Baalen/J.W. Lugthart. HEC: 1. R. Liefbroer; 2. J. van der Broek; 3. P. Bouw; 4. O. van Paridon. DEC: t. S. den Hollander; 2. L. Poots. HDC: 1. P. Bogw/M. Lugthart; 2. G. en E. Helj- nen. DDC: 1. W. den Otter/J. Tee- kens. GDC: 1. P. Rasch/Rouschalij; 2. J. Junger/M. van Maaren. HED: 1. Th. Chauff; 2. Stansefskl; 3. A. Koeken bier; 4. Ch. Stork. DED: 1. A. Hoog- QüdMQowiant houdt; 2. C. van der Sman; 3. E Guyt; 4. J. van Overloop. HDD: 1. Koekebier/Wijkhuizen. DDD: 1. A. Whitton/E. Joose; 2. Jagerman/Dijk stra. GDD: 1. J. Willems/E. Monfils; 2. W. van der Meer/H. Salman. SVV Voorhout HEC: 1. M. Visser; 2. J. Baan; 3. O. ten Bosch; 4. E. de Graaf. DEC: 1. C. Voskuil; 2. L. Hoogervorst. HDC: 1. Chin a Foeng/Visser; 2. Homan/Rey; 3. Van Balen/Damen; 4. Baan/De Graaf. DDC: 1. Van Balen/Endema; 2. Hoogervorst/Van der Meer GDC: 1. Endema/Van Balen; 2. Veenman- /Schrama. HED: 1 B. Dekker; 2. C. Laros. DED: 1. N. Bader; 2. N. Ende- ma. HDD: 1. Van de Water/Walen kamp; 2. Van der Meer/Schouten; 3. Van Gerven/Warmerdam; 4. Schout- sen/Warmerdam. DDD: 1. Castlen- /Timmer; 2. De Pagter/Wempe. GDD: 1. Stigter/Stlgter; 2. Bader/Heems kerk. TV Tehado HEC: 1. E. Snellenberg; 2. E. van Adrichem; 3. K. van Uden; 4. P. Nag tegeller. DEC: 1. S. van de Sman; 2. M. Patiwael. HDC: 1. Nagtegeller/S- nellenberg; 2. E. van Adrichem/A. Weening. GDC: 1. F. Meijer/A Wee ning; 2. D. Martens/H. Brandenburg. HED: 1. R. Lammens; 2. J. Schoone- wolf; 3. W. Sekeris; 4. E. Steegers. DED: 1. A. Langeveld; 2. M. Patiwael; 3. C. van Vliet; 4. A. Weerts. HDD: 1 S. Goldstaub/I. Parsons; 2. M. Chris- pijn/J. Liem. 'DDD: 1. M. Jonkeren/W. de Vrij; 2. 2. C. van de Loo/A. van der Wiel. GDD: 1. L. Brand/A. Verschu ren; 2. H. Visser/A. Chevalier. De heer A.J. Vos uit Hazerswoude een stuk Alphen. Dit gebied werd verre en nabije verleden van onze stelde voor deze krant een serie sa- vroeger de Rijnstreek genoemd. In parochie". De verhalen die hierin men die handelt over de kerkge- tien delen beschrijft hij het wel en staan, zijn een aanvulling en uit- schiedenis van Hazerswoude-Rijn- wee van de parochies in deze plaat- breiding daarop. Dit deel gaat over dijk. Groenendijk, Koudekerk, Lei- sen. De heer Vos maakte voor het de geschiedenis van de parochie H. derdorp, Zoeterwoude-Rijndijk en parochieblad al eerder de serie „Het Michael die in 1968 samenging met de H. Bernardus Na de splitsing van de statie Koudekerk in 1839 in de twee zelfstandige staties H. Michael en H. Bernardus, werd Joan nes Heemskerk als eerste pas toor aan de Rijndijk benoemd. Hij was geboren op 8 septem ber 1800 in Roelofarendsveen en was 25 jaar lang de paro chieherder van de Michael- sparochie. Op 3 juli 1850 sloeg onder zijn pastoraat de blik sem in de kerktoren waar door deze flinke schade op liep. Heemskerk liet de voor gevel en de toren van de kerk toen maar meteen helemaal vernieuwen. Pastoor Heemskerk heeft niet lang mogen genieten van de nieuwbouw. Hij stierf in 1864 aan de besmettelijke typhus en werd op het rk-kerkhof begraven. Eén van de teksten op zijn bidprentje luidt: „Be mind bij God en bij de men sen. droeg hij zorg voor zijn volk en heeft het tegen bederf behoed". Zijn opvolger was Cornelis Joannes van der Laar (tot 1891) die in zijn 27-jarige „diensttijd" historie schreef door de aanzet te geven tot de bouw van de kerk toegewijd aan de H. Michaël. Op 31 maart 1870 legde de Zoeter- woudse deken en pastoor C.J.M. Bottemanne de eerste steen. Negentien jaar later werd door dezelfde Botteman ne, toen bisschop van Haar lem, de kerk geconsacreerd. Pastoor Van der Laar stierf in 1891. Zusters Zijn opvolger Adrianus Joan nes Meijs stierf al na twee jaar. Joannes Franciscus Ber- nsen werd daarna feestelijk ingehaald aan de Rijndijk. Onder zijn pastoraat kwamen in 1900 de Eerwaarde Zusters De Zwaantjeskerk. zerswoude. In die tijd werd nardus Theodorus Verhoeven volgde hem op. Van deze pas toor, die tot 1921 bleef, is wei nig bekend. „Een goed man en vol geloof", meldt zijn bid prentje alleen. Ook opvolger Joannes Josephus Mes (1921- 1931) liet niet veel indruk achter op de Hazerswoudena- ren. Gerardus Cornelis Jacobus van Leeuwen die de volgende tien jaar voor zijn rekening nam, liet meer van zich spre ken. Hij was een goed herder. De Leidsche Courant van 21 oktober 1940 meldt twee da gen na zijn dood: „Het jaar lijkse huisbezoek, die noodza kelijke band tusschen herder en gelovigen, werd door hem nauwgezet verricht. Alle pa rochianen konden er op reke nen hun pastoor minstens eens per jaar in huis te zien,- behalve de meest afgelegen wonenden". Laatste dertig jaar Zijn opvolger in de oorlogsja ren werd Wilhelmus Marie Petrus Joseph Boin (tot 1951). Over hem staat er: „Hij was een ijverige herder, die de naam „geestelijke" volkomen verdiende. Hij had in het ge heel geen behoefte aan aardse dingen". De toenmalige koster vond pastoor Boin een brave man, maar niet erg zakelijk ingesteld. „Hoewel hij sober leefde, was het leven toch duur. Hij was geen baas over de'parochie, want alles was maar goed". Al deze aanteke ningen stammen van pastoor Koene. Tenslotte: „Jammer dat hij bang was om iets uit te geven, waardoor kerk, pasto rie, tuin en kerkhof wel wat verwaarloosd zijn". Cornelis Johannes Koene (1951-1962) volgde pastoor Boin op. Ruim tien jaar lang stond deze pastoor aan het hoofd van de parochie aan de Rijndijk. Hij bewoonde de op geknapte pastorie, reed op een Engelse damesfiets en restau reerde en verfraaide de kerk voortdurend. Onder zijn pastoraat was er in de parochie nog sprake van „roepingen" voor de priester stand en het klooster. Een vijftal meisjes uit de parochie ging naar het klooster; twee zonen van de parochie wer den tot priester gewijd en nog zeven jongens uit de parochie studeerden voor priester. Pas toor Koene tekent hierbij aan: „Mogen ze of heilige priesters worden of bijtijds terugkeren in de wereld. Wij steken gun stig af bij Alphen, waar begin 1960 geen enkele jongen op het seminarie was". Henricus Josephus Antonius Maria van der Ven (1962- 1968) was de tiende en laatste pastoor van de bijna 130 jaar zelfstandige parochie van de H. Michael. Onder zijn pasto raat stierven zijn beide laatste H. Michael. voorgangers. Beide pastoors werden als laatsten bijgezet op het kerkhof achter de Zwaantjeskerk. Sinds 1 janua ri 1980 is dit kerkhof defini tief gesloten. Na zes jaar pas toraat aan de Rijndijk verliet pastoor Van der Ven de paro chie, ging in emeritaat en ves tigde zich in Den Haag, waar hij op 13 juni 1983 op 83-jarige leeftijd overleed.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11