Europa zet eerste stap op weg naar „Eureka" Met vrouwen aan de macht alles beter I, eres vindt Palestijnse ilegatie onaanvaardbaar Franse premier houdt vast aan bezuinigingen rgen eert nog Anne Frank Militaire ziekenhuizen Rio nemen werk van artsen over örbatsjov —t jongt Zwemmen blijft in Italië riskante bezigheid ONDANKS GROEIENDE KRITIEK VAN KIEZERS Minimumsnelheid op Franse autowegen BUITENLAND EeidócSoiwant DONDERDAG 18IUU 1985 PAGINA 5 kGEN De gemeenteraad van het Stduitse plaatsje Bergen heeft een bereikt over het voorstel voof. een straat te vernoemen naar Anne het bekendste slachtoffer van concentratiekamp Bergen-Belsen. sociaal-democratische SPD had een straat naar Anne Ms'sopk te noemen, maar van rechts en 29!iouit de bevolking waren daartegen 4«io^aren gerezen omdat het stadje 76^90 s het eind van de oorlog al genoeg hebben geleden onder de aanwezig- J^l70 van het voormalige concentratie- 347,00 ip. Er zal nu alsnog een straat, een 234ooH een P^e'n naar Anne Frank 99!aoden genoemd. Oostbloklanden ontvangen neer VN-hulp dan zij geven NDW YORK De Verenigde Staten, Groot- -Irittannië, West-Duitsland en Japan hebben giteren een brief gestuurd aan de secretaris-ge- na-aal van de VN, Perez de Cuellar, waarin zij de Oostbloklanden ervan beschuldigen vier keer zcreel hulp van de VN ontvangen als zij bijdra- ga. De brief is een reactie op beschuldigingen vai de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije, waarin he Westen wordt beschuldigd van exploitatie vai de ontwikkelingslanden. Volgens de wester se anden is door 23 westerse landen in 1983 in total 5,3 miljard dollar bijgedragen aan de VN- hubprogramma's. In dat jaar bedroeg de hulp uit hetOostblok 51 néiljoen dollar, terwijl Bulgarije, Tsjcho-Slowakije, Hongarije, Polen en Roeme- niëïlleen al 216 miljoen dollar aan VN-hulp ont- vinjen. RIO DE JANEIRO De twee weken oude staking van me disch personeel in de openba re ziekenhuizen in de provin cie Rio de Janeiro heeft aan een baby van twee maanden het leven gekost. De militaire hospitaals zijn daarom openge steld voor burgers die spoedei sende medische verzorging nodig hebben. De baby overleed aan longontste king, nadat een van de 200 open bare ziekenhuizen waar wordt gestaakt had geweigerd de baby op te nemen. De dienstdoende arts weigerde het kind te behan delen omdat hij zich aan de alge mene staking wenste te houden. De autoriteiten onderzoeken of hierbij sprake is van een misdrijf. De 98.000 mensen die sinds 3 juli het werk hebben neergelegd ei sen betere salariëring en betere werkomstandigheden. Saoedische prins opgepakt wegens cocaïne-handel LONDEN Een Saoedische prins is vorige week in Lon den gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld we gens handel in cocaïne. Prins Mashoer Bin Saoed Abdoela- ziz, een 31-jarige neef van de Saoedische koning Fahd, zit in voorarrest in de gevangenis van Brixton ten zuiden van Londen. De aanhouding van de Saudische prins volgde op een onderzoek dat de Britse politie heeft gedaan in Neder land, Frankrijk en België. tIKOU Het hoofd van Jolitieke afdeling van het ütt-leger, de 77-jarige gene- oAleksei Yepichov, is van ijfunctie ontheven en ver- jen door de twintig jaar $re Aleksei Lizitchov. Dit I officiële bron in Moskou jomen. Lizitchov was tot week hoofd van de po- afdeling van de Sovjet- jen in Oost-Duitsland. jchov gold als een van t invloedrijke personen in iger. Het hoofd van de 54eke afdeling is verant- 'rdelijk voor de politieke al in het Sovjet-leger, [erse diplomaten in Mos- menen dat de vervanging Yepichov erop is gericht ïtaerwicht van de partij op leger te versterken. trekkende -ambassadeur Ü)opte tegen 'ganse schenen &jlJS Tussen Frankrijk ^?je Verenigde Staten is een 23»matieke rel ontstaan naar 61piding van uitspraken die ^^deze week vertrokken rikaanse ambassadeur, |])raith, heeft gedaan. Gal- T zei vlak voor zijn terug aar Washington dat de rechtse oppositie de iezingen van volgend jaar finnen en dat de Commu- ^che Partij niet aan de ^iezingen zou mogen mee- Parijs meent dat Gal- 1 zich daarmee in de bin- indse politiek van Frank- teft gemengd. Hoewel de rikaanse zaakgelastigde i Franse ministerie van landse zaken is ontbo- menen waarnemers dat |pe uitlatingen van Gal- Jh slechts een storm in een jWater storm hebben ver- saakt. (Van onze corespondent Bob vai Huet) PARIJS „lureka" staat op de rails, naar het zal nog wel ever duren voor de trein van een nauwe Europese sanenwerking op technologsch gebied zich in bewejing zet. Die conclusie koi hier giste ren worden getrokken aan het slot van de minis ter-conferentie, waar op uitnodiging van de Franse regering 17 Europese lan den (de 12 EG-landen plus Noorwegen, Zweden, Finland, Zwitserland en Oostenrijk) en een verte genwoordiging van de Eu ropese Commissie tot in de kleine uurtjes hebben vergaderd over het Franse initiatief „„Eureka"" dat, zoals bekend, Europese samenwerking behelst op gebieden als micro-elec- tronica, communicatie, la sers en robot- en biotech nologie. De ministers va zeventien Europese landen tijdens hun vergadering in Parijs, waar de eerste stap pen werden geat op weg naar „Eureka". Alle geïnteresseerde Europese landen zijn overtuigd van de noodzaak de krachten op het oude continent te bundelen om niet op beslissende afstand te worden gezet door de techno logische supermachten Ameri ka en Japan. Probleem is al leen hoe en in welke vorm die samenwerking precies gestalte moet krijgen. „Er is een steen in de vijver gegooid met veel positieve effecten", meende de Nederlandse minister Deet- man van onderwijs en weten schappen. Net als zijn collega Van Aardenne van Economi sche Zaken vond hij het nog wat vroeg om te zeggen wat die positieve effecten nu pre cies zullen zijn. De minister kondigde aan dat Nederland na de vakantie met een uitge werkt plan over „Eureka" zal komen. Op een volgende con ferentie, waarschijnlijk ko mende herfst in Bonn, hoopt men dan spijkers met koppen te kunnen slaan. Nog steeds is niet duidelijk welke projecten nu wel en welke niet van het label „Eu reka" kunnen profiteren. „Over concrete projecten is nog niet gesproken", aldus mi nister Deetman, die eerst dui delijkheid wil hebben over het kader waarin het samenwer kingsplan uiteindelijk zal wor den ingepast. Anders dan Frankrijk gelooft Nederland meer in zogenaamd „basis-on derzoek" dan in het ontwikke len van produkten die zo snel mogelijk op de markt moeten worden gebracht. De Neder landse delegatie drong gisteren opnieuw aan op het creëren van een werkelijk Europese afzetmarkt (met uniforme standaards en overheidsbeleid) alvorens met nieuwe produc ten te komen. Een dergelijke gedachte wordt sterk aange hangen door Philips-directeur Dekker, die gisteren in Parijs bijval oogstte van Sir Geoffrey Howe, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Hoewel de Franse president Mitterrand de deelnemers aan de conferentie meteen liet we ten dat zijn land volgend jaar een miljard frank (ongeveer 400 miljoen gulden) in „Eure ka" zal steken, hield minister Van Aardenne de boot van een eventuele Nederlandse bij drage wat af. „Zolang we niet precies weten waaraan we ons geld besteden, kunnen we moeilijk nu al bedragen gaan toezeggen". De Nederlandse delegatie kwam in Parijs terug op de gedachte dat de Europe se Commissie een centrale rol dient te spelen bij de opzet van „Eureka". De commissie zelf bleek namelijk „niet staan te dringen de leiding te nemen". De toekomstige organisatie- -vorm blijft derhalve vaag. Nederland zegt er nog steeds voor te voelen het project in dien mogelijk in een van de bestaande Europese organisa ties onder te brengen. Andere landen voelen daar minder voor, uit vrees voor bureau cratie en vertragingen. r-poBi Op de vrou- ««^conferentie in Nairobi n ^en de vrouwen giste- M lorrie uur lang gefiloso- w over de vraag hoe als de leideide posities zouden worlen bekleed door vrouwm. Ondanks grote verschilen van me ning bestom grote eens- ting dat in een wereld waar vrouwen aan de macht zijn „het streven naar vrede zal overheer sen". gereld eruit zou zien, gezindheid orer de opvat- De Egyptische professor Fa- ronda Hassan, een voormalig parlementslid, benadrukte dat vrouwen een moederlijke aard en instinct hebben en dat er daarom in een vrouwenmaat schappij geen oorlog en honger meerz al zijn. De meeste femi nistes waren het erover eens dat de vrouwen niets gewon nen hebben met de manier waarop mannen regeren. Maar ook de Britse premier That cher en wijlen premier Golda Meir van Israël hebben vol gens de conferentiegangsters weinig voor de positie van de vrouwen in de wereld gedaan. Volgens Margaret Papandreou, de Amerikaanse vrouw van de Griekse premier, is de strijd verloren als vrouwen zich net zo gaan gedragen als mannelij ke politici. AVIV De Israëli premier Peres heeft en negatief gerea- op de lijst met na- van de Palestijnen aanmerking komen .ao zitting in een delega- met Jordanië voor «bereidend overleg. 2Q 9-de Verenigde Staten, üo Is noemde de voorge- !g Je lijst, die waarschijn- iso a wel de goedkeuring S sjt van de Amerikaanse ring, gisteravond voor geldkaëlische televisie on aanvaardbaar, omdat daarop PLD-leden ver meld zoudei staan. Peres heeft fisteren wel een gesprek gevoa"d met de Pale stijnse burgeneester van Beth lehem, Elias Freij. Daarmee gaf hij aan dl deze gematigde en pro-Jordanse Palestijn wel aanvaardbaai is voor Israël. Premier Pere en zijn minister van buitenlaidse zaken, Sha mir, zijn giteren overeenge komen hun landpunt ten aan zien van de 'alestijnse kwestie te coördineen. Daarmee lijkt een breuk ii de regeringscoa litie tussen de Arbeiderspartij en het Likoedblok voorlopig bezworen. Peres en Shamir zijn het erover eens dat niet onderhandeld zal worden met PLO-leden. Volgende week zal de Ameri kaanse regering haar oordeel over de door Jordanië en de PLO samengestelde lijst ge ven. Dan zal ook bekend ge maakt worden of Richard Murphy, de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, naar Amman zal vlie gen om een ontmoeting te heb ben met de Palestijnse delega tie. IIDJE VERHOLEN EN DEKNAP-MUTATOR «Zo gelukkig als een kind wardeldedulbac J i slachtoffer de kamer uit, de arne Ver- Is een kostbaar geschenk voor rich uit- En de smid was machteloos in de ster- haarde armen van zijn beü. Doctor Pol- Sing ook mee en deze kleinedrie-mansop- wam tenslotte terecht op tet binnenplein oude slot. Daar was Kill* Klansky met van een monteur reeds bzig een heli- naar buiten te duwen uit <en voormalig bouw. Bulbac zette smidje 'erholen neer ërde hem over aan de goee zorgen van Polnyck. Zelf repte hij ziel weg om zijn te gaan halen en zich ii het vlieger- 5 steken. En hij had blijkbae haast, want i enkele minuten was hij al trug. „Zie zo, i gereed voor de reis," grijnde hij. „Kom mee, Verholen. Eerst nog een mooi vliegtochtje naar Nicolagonië, en dan mollen. Ik beloof je, dat ik er een bekwaam en bekeken stukje vak werk van zal maken." „U hoort het, misera bele oorworm," zei doctor Polnyck spottend. „Uw vonnis is getekend en u kunt ervan op aan, dat Bulbac het foutloos, langzaam en pijnlijk zal uitvoeren. En daarmee is voor mij de kous af." „Daar zult u nog spijt van krijgen, doctor Polnyck," knarsetandde de smid. Maar op Pol- nyeks gelaat tekende zich slechts een minach tend lachje af. „Nou, dan gaan we maar," grinnikte Bulbac. Hij hees de smid bij zich in de helikopter en even later verhief het toestel zich al trillend en gonzend in de lucht. Snel zonken het kasteel, doctor Polnyck en Kille Klansky on der het nijdig razende toestel weg. Vrolijk gesprek De Amerikaanse president Reagan herstelt goed van zijn darmoperatie, waarbij eind vorige week een kwaadaardig gezwel werd verwijderd. Gisteren had hij in zijn kamer in het Bethesda-ziekenhuis in Washington een zo te zien vrolijke bespreking met vice-president Bush en de chef-staf van het Witte Huis, Donald Regan. Naar verwachting mag president Reagan het komende weekeinde naar huis. Hij is vastbesloten volgende week zelf gastheer te zijn bij het bezoek van de Chinese presi dent, Li Xiannan, aan Washington. TOERISTEN TE WA TER IN VERVUILDE MEREN EN ZEEËN Het strandje kan er nog zo idyllisch bijliggen (blinkend wit strand en heldere zee), de kans dat het water vervuild is, is in Italië bijzonder groot. De stranden onder Venetie zijn gevaarlijk. Niet vanwe ge de aanwezigheid van haaien of sterke stromin gen, maar van de uitwerp selen van mens en indus trie. Montesilvano, Pescara, een strandgebied van jewel ste aan de Adriatische Zee, heeft ongezond badwater. En iedereen die geregeld de „stranden" van Rome (La- dispoli, Fregene, Ostia, Tor- vaianica en zelfs Anzio) be zoekt, ziet en weet dat er in het warme seizoen beter niet gebaad kan worden vanwege de smurrie van olie en ander vuil die je te gemoet drijft. Enkele beroemde stranden als die van Formia en Gae- ta, meer naar het zuiden, komen uit het onderzoek zelfs tevoorschijn als „zwar te punten" Maar ook daar komt het zelden voor dat-de badgasten op de gevaren van het water worden ge wezen. De autoriteiten die gaan over de fraaie stran den van Sicilië, Sardinië en Apulië hebben de milieuor ganisatie gewoon geweigerd gegevens over de kwaliteit van hun wateren te ver strekken. De bezoekers moeten dus zelf maar zien, ruiken, voelen. De baai van Napels is een van de mooie die er op deze wereld te vinden zijn. Maar er kan volstrekt niet wor den gezwommen. De ge meente Napels vraagt och dezer dagen toevallig af waarom toch zoveel riool water van de stad in zee te recht komt, en niet door de waterzuiveringsinstallaties wordt verwerkt zoals be hoort. Het hele riolerings telsel zal worden „doorge licht". De milieuorganisatie geeft elke badgast de raad voor hij in Italië „te water" gaal eerst even te informeren naar de nabijheid van ix>- dustrie en riolering. Vooral dit laatste is belangrijk. Het water van zee of meer in de buurt van een stad af darp is in Italië meestal onbe trouwbaar. Want het is nooit zeker dat de lokale overheid in kwestie de wet toepast en afvalwater inder daad zuivert alvorens het te lozen. „Een trieste situatie", zo schrijft de krant II Mes- sagero als commentaar. „Maar deze toestand is ze ker niet ongebruikelijk voor ons land, waar de controle van het milieu nog altijd iets van science-fiction is". ROME Zwemmen en zelfs pootjebaden in de meren en zeeën van Ita lië is een riskante bezig heid. Soms wordt de badgast geconfronteerd met het bordje „Divieto di balneazione" (verbo den te baden) en weet hij waar hij aan toe is. Meestal geldt er geen verbod. Betekent dat dan dat het water veilig of betrouwbaar is? Vol strekt niet, zo heeft de Lega per l'Ambiente, een van de belangrijk ste Italiaanse milieuor ganisaties, laten weten. De Lega per l'Ambiente heeft de laatste maanden op eigen houtje en kosten alle populaire en minder beken de meren en kustwateren van Italië getest. De over heid, die er alles aan gele gen is zoveel mogelijk (bui tenlandse) toeristen naar het land te halen, werkte niet mee. De meren van Garda, Como, Lugano, Bracciano, de verschillende Riviera's en ga zo maar door zijn daarbij onder zocht. Het resultaat is niet alleen teleurstellend maar ook verontrustend. Volgens de wet moeten de lokale overheden zelf de kwaliteit van hun zwemwa ter in de gaten houden en zonodig een baad-verbod instellen. Uit het onderzoek van de milieuorganisatie blijkt dat dat in zeer vele gevallen niet gebeurt: ieder een is bang zijn toerisme- -omzet te schaden en steekt zijn kop in het strandzand. Vele delen van het Garda- -meer, het meer van Como, dat van Lugano, de rivier de Po, het Lago Maggiore; de Noorditaliaanse bestem mingen van jaarlijks hon derdduizenden toeristen (vooral ook Nederlanders) zijn niet voor het (pootje)ba- den geschikt, wel natuurlijk voor het zonnebaden. De Ligurische Rivièra, eens het drukstbezochte kustgebied van de Middellandse Zee, kent enkele tientallen bord jes met „Verboden te ba den", maar als die verboden ontbreken kan dat ook ko men omdat de lokale over heid nalatig is of gewoon niet wil. PARIJS Met ingang van 1 augustus aanstaande zal op de inhaalstrook van de Franse autowegen een minimums nelheid gelden van 80 kilometer per uur. Wie zich meteen lagere snelheid aan een inhaalmanoeuvre waagt, loopt kans op een fikse boete. Tot deze maatregel is gisteren in Parijs besloten door de Franse minister van Tramsport, Quiles. De bewindsman hoopt zo de veiligheid op de auto weg te vergroten, omdat veel ongelukken op de inhaal strook ontstaan doordat weggebruikers die harder rijden abrupt moeten remmen voor de langzaam rijdende auto mobilisten. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse pre mier Fabius heeft ver klaard dat hij niet zal af wijken van de koers van een economisch bezuini gingsbeleid, om bij de par lementsverkiezingen van volgend jaar electorale winst te kunnen halen. Hoewel Fabius onderken de dat het werkloosheids cijfer er in de toekomst niet beter op zou worden, rechtvaardigde hij de handhaving van het impo pulaire bezuinigingsbeleid door te wijzen op de afge nomen inflatie en „de po sitieve ontwikkeling bij de ondernemers", die bereid zouden zijn tot nieuwe in vesteringen. Fabius zei een en andere in een interview ter gelegenheid van het feit dat hij precies een jaar geleden Pierre Mauroy opvolgde als eerste-minister. Eerder deze week was de jon ge regeringsleider al een grote pluim op de hoed gestoken door president Mitterrand, die Fabius een „voortreffelijk pre mier" noemde. Duidelijk is dat Fabius, die zichzelf in het in terview „socialist, modern en pragmatisch noemt, niet meer met de communisten in zee wenst te gaan. Hij heeft van president Mitterrand toestem ming gekregen een zo groot mogelijk deel van de Franse kiezers achter zich te verza melen, waarbij openingen naar het politieke centrum ooglui kend zijn toegestaan. Over het algemeen, zo zei Fa bius, verloopt de uitvoering van zijn moderniseringsplan voor Frankrijk goed. Het dis tribueren van computers op oe Franse scholen en de nauwere banden tussen het onderwijs en het bedrijfsleven zijn daar van goede voorbeelden. Fabius ontkende verder dat de franc gedevalueerd zal worden. Een sterke franc en een verminde ring van de inflatie hlijven naar zijn zeggen het funda ment waarop het economische herstel van Frankrijk zal moe ten worden gebouwd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5