,Moet ik nu ineens melk gaan drinken?" Sprankelende vakantie in augustus in een luxueus 5-sterrenbungalowpark JS% V\ nIenSSimdo Hartstichting erft 9,5 miljoen 'UBLIEK LAAT itCHDEWTTTE WIJN NIET SNEL AFNEMEN Keuringsdiensten overspoeld met klachten over witte wijn -bchoo krijgt meer geld *-S3r 020-924926 agboek van een minis BINNENLAND CfiidócSouaant DONDERDAG 18 JUU 1985 PAGINA 3 n de bouw 35.000 1 werklozen minder EN HAAG Het aantal werklozen onder het bouw- ikpersoneel is de laatste twee jaar verminderd met >.000 mensen (30%) Eind juni stonden 82.000 bouwvak- ers als werkloos bij de arbeidsbureau's ingeschreven, ind mei waren dat er nog meer dan 84.000. Het minis- rie van sociale zaken heeft geen goeie verklaring voor forse daling van de werkloosheid in de bouw. Er zijn nwijzingen dat steeds meer bouwvakkers naar andere ■drijfstakken overstappen. Ook wordt de mogelijkheid inoemd dat de werkgelegenheid in de bouw verbeter- A door arbeidstijdverkorting. „Hoewel het aantal ont- ian agverzoeken in de bouw drastisch is verminderd en de ho aag naar bouwvakkers fors toenam, is de ontwikke- ig van de bouwproduktie zo dat een echte groei van werkgelegenheid onwaarschijnlijk moet worden ge- ht", aldus het ministerie. De bouwproduktie is van nsl >ril '84 tot april '85 gedaald met 5%. Hakenkruis- speldjes in verrassingseieren EPE De officier van justitie in Zutphen stelt een onderzoek in naar de herkomst van een aantal haken kruis-speldjes, die zijn opgedoken op een braderie in het Veluwse Epe. Kinderen ontdekten de speldjes, een Duitse adelaar met daaronder een hakenkruis, in „verrassingseieren". Een bijgesloten briefje meldt dat het hier gaat om „Fashion jewellery made in Hongkong". Volgens de standhouder die de eieren in zijn as sortiment heeft is het kinderspeel goed via een Rotterdamse importeur bij een bedrijf in Frankrijk gekocht. Hij verklaarde zelf „diep geschokt" te zijn door de vondst. UTRECHT De Nederlandse Hartstichting heeft vorig jaar 29,6 miljoen gulden uitgegeven aan subsidies voor wetenschappelijk onderzoek naar hart- en vaatziekten. Daar stonden 29,2 miljoen gulden aan inkomsten tegenover, bijna tien miljoen meer dan in 1983. De stijging in de inkomsten is vooral te danken aan een „waarschijnlijk eenmalige" groei van de erfenissen waarin de Hartstichting werd vernoemd. Vorig jaar ontving de stichting 9,5 miljoen gulden uit erfenissen, tegen 3 miljoen in 1983. De opbrengst van de collectes steeg van 5,1 naar 5,7 miljoen gulden en die van de gi ro-inzameling van 7,2 naar 8,1 miljoen. Nederland strijdt met Brazilië om wereldjamboree APELDOORN In München wordt de komen de dagen beslist of Nederland in 1991 de wereld jamboree voor padvinders mag organiseren. Ons land heeft alleen nog concurrentie te duchten van Brazilië. Alle overige kandidaten zijn inmid dels afgevallen. Dit heeft een woordvoerder van Scouting Nederland gisteren in Apeldoorn aan de vooravond van de jubileumjamboree meege deeld. Deze jamboree in Apeldoorn, ter gelegen heid van 75 jaar Scouting in Nederland, wordt 27 juli door minister Brinkman geopend. Ongeveer achtduizend jongens en meisjes scouts uit twintig landen nemen hier aan deel. De jamboree, die georganiseerd wordt door 750 vrijwilligers, duurt tot en met 2 augustus. ,J sAlle Oostenrijkse wijn gevaarlijk, p :hteraf onjuiste berichten over nbetrouwbare Duitse wijnen aar wellicht toch een luchtje aan gel t en de voorspelling van de Keu- tpl ngsdienst van Waren dat er nog bl ieer giftige wijnen zullen worden ple ïtdekt. Met die kennis op zak 'k i ng de Nederlandse wijndrinker i" v< steren boodschappen doen. Onze kle jrslaggever winkelde mee. rbij De eigenaar van een supermarkt staat wat mistroostig achter een tiental flessen Oostenrijkse wijn, die verontruste klanten bij hem terugbrachten. Mensen die een fles inleverden, konden hun geld terugkrijgen. Konmar: nooit meer Oostenrijkse wijn DEN HAAG De Kon- mar heeft besloten nooit meer Oostenrijkse wijnen te verkopen. „Er zit een smet op dat artikel; het heeft afgedaan en is voor ons onverkoopbaar", zegt de heer Michel, hoofd van de afdeling inkoop. De Duitse wijnen blijven, te gen de gebruikelijke prij zen, normaal in het assor timent. „Wij hebben na de berichten van de Keu ringsdienst meteen contact opgenomen met onze im porteur en die kon aanto nen dat er in de Duitse wijnen die wij verkopen, geen gif zit". Hij verwacht niet snel dalende verkoop cijfers van de witte wijn, maar sluit zelfs niet uit dat vooral de Franse en Itali aanse wijn zullen profite ren van de affaire. EN HAAG „Mis- hien een lekker Shell- pasj ijntje?" Een sportief ge iten ede jongen suggereert oni jn vriend bij het schap jftaar de witte wijnen lig- ?n, een kistje mee te ne- len voor van de winter, jtart de auto tenminste, vaïjk de grappen beginnen te komen, kan het niet nissen: het schandaal is ngeburgerd. maar dan ook ieder- [n die deze middag zijn kar- (e door de supermarkten vt, weet wat er met Oosten- se wijn aan de hand is. e mensen spotten toch lar met de gezondheid van Inderdduizenden", zegt een evrouw, die luide bijval ijgt van enkele omstanders, denkt niet dat ze van een meteen van haar stoel zal Hen „maar wie gif in wijn n om er meer aan te ver dienen, dat is toch te verwer pelijk voor woorden". Kwaad, soms zelfs woedend is het winkelend publiek op 'de „gewetenloze schurken", maar over pakweg een half jaar zien de meeste klanten zichzelf heus wel weer achter een glas Oostenrijkse wijn zitten. De vorige voedsel-schandalen zijn ze immers ook wel te boven gekomen. Zoals Henk, die net een krat bier in zijn auto heeft geladen. „Met die Noorse gar nalen en Iglo-maaltijden schrok iedereen zich toch ook een ongeluk? Maar nu denkt bijna niemancbmeer daaraan". Zijn vriend Ronald zegt dat hij destijds -voor de garnalen toch minder bang is geweest. „Ook al zijn daaraan heel wat be jaarden gestorven, het was toch een vergiftiging op kleine schaal. Dit wijnschandaal is immens: er is vrijwel geen wijn meer te vertrouwen. Hoe wel. Als me op een feestje een glas Oostenrijkse wijn wordt aangeboden, dat zal ik dat zeker opdrinken hoor. Ik denk echt niet dat ik er dan meteen ben geweest". Gifbelten Deze Ronald bekijkt alles in een groter verband. Hij somt een aantal chemische midde len op waarmee eten en drin ken wordt „opgepept", rept over de zee waarin we niet meer kunnen zwemmen en herinnert aan de bijna onaf zienbare reeks gifbelten. „Je wordt groot gebracht in een giftige maatschappij; je weet niet beter meer. Daarom denk ik dat de mensen niet zo snel meer schrikken als ze horen dat er een giftige stof in wijn is gevonden. En daarom zijn ze ook niet zo bang om een ande re witte wijn te kopen". Tien tallen mensen bewijzen in de winkels zijn gelijk; het publiek laat zich de witte wijn niet snel afnemen. Uit gesprekken met winkelen de mensen tonen zich overi gens vooral vrouwen liefheb sters van een zoete witte wijn. De Oostenrijkse, vrijwel alle maal zoet en maar al te vaak extra gezoet met gif, is voor sommigen zelfs een lievelings drank geworden. „Ik heb dan ook flink de pé in", zegt één vrouw. „Van mij hadden ze het mogen blijven verkopen, je gaat er toch zeker niet aan dood? Of moet ik nu ineens melk gaan drinken? Maak 't nou!". Een vrouwelijk lid van een wijnclub vraagt zich al een paar dagen af wat ze al die tijd misschien wel voor troep heeft zitten drinken. Ze heeft pas nog 25 flessen van ver schillende wijnen ingeslagen en zegt die voorraad in elk ge val voorlopig niet aan te spre ken. Het publiek dat altijd al liever wat drogere wijn drinkt, en daarvoor met name Franse en Italiaanse wijn insloeg, blijft dat doen zonder met de ogen te knipperen. „Ik heb die zoete wijn toch altijd al smerig ge vonden, het heeft niets met wijn te maken", sneert een meneer. Acht jaar achtereen ging hij overigens met vakan tie naar Oostenrijk, waar hij zich toch altijd liet verleiden tot het drinken van locale wijn. „Ik heb nooit ergens last van gehad, maar wie zegt dat er toen niets in heeft gezeten? Schande natuurlijk, maar ik ben niet zo snel bang". Op tilt Bij een slijter staat in een ver laten hoekje één merk Oosten rijkse wijn waaraan niets zou mankeren. De verkoper: „Als een klant vraagt om een lek ker wit wijntje en ik zeg om te proberen: wat dacht u van deze Oostenrijkse? Nou, dan springt zo'n mens geheid op tilt". Veel Oostenrijkse wijn verkoopt de slijter sowieso niet. „Onze klanten prefereren doorgaans droge wijn, en dan kiezen ze meestal voor een Franse. Als daar al een zoet- middel in zit, dan proef je dat direct". Twee klanten zeiden dat ze voorlopig helemaal geen enke le witte wijn meer willen, maar even later ging iemand doodleuk met twaalf flessen Keiler-Geister de deur uit; één van de drie Duitse wijnen die gisteren nog verdacht waren. Pikant detail: Keiler-Geister is veruit de meest verkochte Duitse witte wijn in Neder land, terwijl dit merk jaren ge leden in opspraak was omdat er te veel hoofdpijnverwek- kend sulfiet in zat. In de ver koopcijfers is dat schandaal vandaag de dag niet meer te rug te vinden. „Het blijkt dat je wordt beduveld waar je bij staat", zegt de slijter. „Ik denk daarom dat de handel nu toch echt een stuk scherper moet gaan controleren, anders blij ven dit soort schandalen zich herhalen". DICK HOFLAND DEN HAAG Keurings diensten over heel Neder land worden deze dagen overspoeld met klachten over witte wijn. Tientallen mensen bellen op met het bericht dat ze last denken te hebben van met anti-vries vergif tigde wijn. Anderen vra gen inlichtingen over merken en soorten waar in tot nog toe het di-ethy- at ni leenglycol (anti-vries) is aangetroffen. Ook komen mensen flessen of restjes witte wijn langsbrengen om deze te laten onder zoeken. Veel keuringsdiensten kun nen dit extra werk nauwelijks aan. Daarom zal in een over leg met de directeuren van de zestien diensten vandaag wor den geprobeerd de verschil lende activiteiten beter op el kaar af te stemmen. Ook wordt geprobeerd tot een ge zamenlijk testprogramma te komen, waarvan elke dienst een deel voor eigen rekening neemt. De meeste keuringsdiensten hebben al op eigeninitiatief in slijterijen, bij de groothan del en in supermarkten wijn monsters genomen om deze op de aanwezigheid van anti vries te onderzoeken. Daarbij werd het di-ethyleenglycol steeds weer in Oostenrijkse witte wijnen gevonden. Naast de eigen monsters testen de keuringsdiensten ook veel van de wijn die consumenten zelf komen aanreiken. Ongelegen Voor de meeste keuringsdien sten komt de rel over de witte wijnen in de zomervakantie overigens erg ongelegen. „Die hele wijnaffaire legt een groot beslag op onze capaciteit die in deze zomermaanden toch al gering is. Theoretisch moet dat ten koste gaan van ander onderzoek, bijvoorbeeld naar de hoeveelheid sulfiet in ge hakt. Daarom hoop ik dat de verschillende keuringsdien sten spoedig hun activiteiten op elkaar kunnen afstem men", vertelt directeur Cools- ma van de Haagse Keurings dienst van Waren. Coolsma vindt dat veel tijd en mankracht door „het mini- probleem", zoals hij de wij naffaire aanduidt, wordt ver spild. Weliswaar is in tal van Oostenrijkse wijnen die in Den Haag worden verkocht het di-ethyleenglycol aange troffen, maar de Duitse witte wijnen die werden onderzocht bleken in Den Haag allemaal in orde. Bovendien is het vol gens Coolsma zeer de vraag of bepaalde klachten aan het ge bruik van een paar glaasjes wijn moeten worden toege schreven. Gortdroog Met Franse wijnen verwacht directeur Coolsma weinig of helemaal geen problemen. Een gerucht dat ook in Fran se wijn anti-vries zou zijn aangetroffen blijkt alweer achterhaald. „Vooral de meer noordelijke wijnen zijn van huis uit niet zoet genoeg, zo dat er kunstmatige middelen aan te pas moeten komen. In Franse wijn zal dat veel min der snel gebeuren". Ook op het informatiebureau van Duitse wijnen in Amster dam dat onderdeel uitmaakt van het Deutsches Wein Insti- tut in Mainz begint het wijn schandaal merkbaar te wor den. Woordvoerster mevrouw Verbeke krijgt vooral journa listen aan de telefoon die wil len weten hoe de Duitse wijn gecontroleerd wordt. Ze ver telt dan steeds dat de kwali teitscontrole zeer streng is, maar erkent: „Tot nog toe hebben we nooit op de aan wezigheid van anti-vries ge test omdat dit spul in de ge wone tests niet naar voren komt". Mevrouw Verbeke wijst er overigens op dat de populair ste wijn Keiler Geister, die een dag lang onder verden king stond, helemaal geen Duits produkt is. „Het gaat hier om een pure rotzooiwijn. Een allegaartje van Italiaanse en Griekse wijnen die in een Duitse fabriek wordt ge mengd en gebotteld. Daar komt echter helemaal geen Duitse wijn aan te pas". ARJEN BROEKHUIZEN otIEN HAAG Minister :hoo (Ontwikkelingssa- tsi^enwerking) mag in '86 halen uit het stuw- r van niet uitgegeven twikkelingsgeld. Dat beurt om het voor de erde Wereld bestemde n drag op de afgesproken 'igp% van het netto natio- al inkomen te houden, ihoo heeft daar toestem voor gekregen van rung haar collega's in het kabi net. Het stuwmeer van niet uitge geven ontwikkelingshulp be loopt nu 2,3 miljard gulden. Schoo wilde daar al eerder op interen, maar vond minis ter Ruding (Financiën) op haar weg. Omdat zij in 1984 haar begroting met 400 mil joen had overschreden blok keerde Ruding het stuwmeer totdat deze rekening zou zijn vereffend. Vanaf volgend jaar mag Schoo echter weer uit het stuwmeer putten als zou blij ken dat haar gewone begro ting niet voldoende is om de taakstelling van 1,5% van het nationaal inkomen te halen. Daarmee wordt overigens geen extra „nieuw geld" uit getrokken voor ontwikke lingshulp. Het stuwmeer be vat immers geld dat in het verleden al voor de Derde Wereld was bestemd, maar nog niet is uitgegeven. MEMELS 7MMN v/ftOUU HM T sëw&w vinCÊN MCS KPEN5N NOEMT VC N6T HOSe LOON 6N T FEIT CWIK vWN ZEOfeN THUIS 2OU ZiiN- (ADVERTENTIE) Kom begin augustus eens een week lekker luxueus logeren in zo'n 5-sterrenbungalowpark van Vendorado: Weerterbergen of Loohorst in het mooie Limburg. U bent er welkom om te genieten van de luxe bungalows met kleuren-tv, de gezellige restau rants, het geweldige golfslagzwem bad, de fantastische waterglijbaan, de vele sportieve akkommodaties en... de prachtige omgeving met veel natuurschoon. Wanneer u boekt voor 9 augustus, profiteert u Van een extra-voordelige weekprijs: slechts all-in*. Excl. toeslagen huisdier en voorkeur bungalouinummer. Eventuele andere kortingen vervallen bij deze aanbieding. Geldt niet voor reeds geboekte vakanties. U betaalt geen cent extra voor: alle luxe waterpret gebruik zonnehemels videofilms op de kleuren-tvj verbruik van gas, water en elektriciteit kinderstoel, box en babybedje toeristenbelasting toeslag vrijstaand toeslag Anjer of Iris Reserveer nü bij ABN Bank en Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: Weertert>6'9en niSSr Per weekalMn r> IU.UO tot 16.00 uur) 5-sterrenbungalowparken van Vroom Dreesmann In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers er de komende we ken in eigen land op uit Van noord naar zuid en van west naar oost door kruisen zij onze lage lan den om dagelijks een zeer persoonlijke impressie te geven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. In sommige gevallen kan het zelfs een waarde volle tip zijn voor een dag je uit. Dat geldt bijvoor beeld voor de onderstaan de passages uit het dag boek van dagjesmens Ar jen van der Sar. Hij toerde namelijk gisteren een dag je mee in de Camera-Obs- curatrein. Die stoptrein rijdt nog tot en met 21 juli op gezette tijden vanaf Amsterdam CS of Amster dam RAI naar Den Haag, Rotterdam en Dordrecht en terug. Wie een ritje in de speciale coupés (tegen normale tarieven) wil meemaken, doet er goed aan even bij de NS in één van de plaatsen op de rou te te informeren naar de vertrektijden. De wereld dagjes een gaatje inviia van een halve centimeter Je zult toch maar als een nog wat slaperige dagtoe rist in de ochtendspits op Amsterdam CS in de trein stappen. Met attachékof fertje (waarin broodzakkie en appeltje) door het gang pad lopen en tussen de fo renzen neerploffen. De zo merse stemming zit er goed in. Het is voor Nederlandse begrippen al aardig weer en de ongetwijfeld oerge zellige Brabantse braderie die voor vandaag op het programma staat is nog ver weg. Ongemerkt ben je in een vrij donkere coupé te rechtgekomen, maar dat geeft niet. De ogen kunnen op een dergelijk tijdstip toch weinig licht verdra gen. Dan trekt iemand de schuifdeur dicht en wordt het plotseling pikdonker. Als de ogen wat aan het donker gewend zijn, wordt ook het spierwitte interieur zichtbaar. Een blik naar buiten is ons niet gegund, de ramen zijn met stalen platen dichtgelast. Een gaatje, iets meer dan een halve centimeter grootis de enige kans die het licht krijgt om binnen te drin gen in deze hermetisch ge sloten vesting. De trein zet zich in beweging. Eenmaal het station uit en het volle licht in, wordt duidelijk waar het gaatje voor dient. Haarscherp tekent de we reld van Nederland zich op het blanke interieur van de coupé af, zij het op z'n kop. Het gras van de wei landen boven, de zomerse luchten onder. Twee medepassagiers, da mes van in de vijftig, blij ken heel goed te weten wat hier gaande is. De dagtoe rist is, zo leggen ze uit, zon der er erg in te hebben te rechtgekomen in een heel maffe trein, de Camera- Obscuratrein. De dames blijken op weg te zijn naar Dordrecht. Ze zitten, zeg gen ze, al voor de derde keer in deze trein. We blij ken min of meer collega's te zijn, want ook zij bezoe ken elke dag een attractie. Vandaag wordt 't iets cul tureels, een tentoonstelling van Jozef Israëls in Dor drecht, het eindpunt van deze speciale trein dus. „Kijk die wolken eens, net sponzen, of olifanten voor mijn part". De dames kij ken hun ogen uit, ze blik ken snel naar links en rechts, om maar niets te hoeven missen. Op elk station dat deze trein aandoet, stapt een verse voorraad onweten den in. Ook deze reizigers zijn weldra ingewijd in de wondere wereld van Hil- debrandt. Ze stappen wat onwennig de coupé in en blijven nieuwsgierig rech top zitten, in afwachting van wat komen gaat „Ooh, fantastisch wat mooi", klinkt het als ze weer on der de wereld doorvliegen. „Kijk daar eens, een fietser op zijn kop". Op zich iets minder bijzonder dan de Rotterdamse handelsge bouwen die we verderop zien. Beton vliegt namelijk niet. Dat is onmogelijk. Grijs, zwart, licht grijs, donker grijs, het is een wonderlijk palet echter nog zonder veel echte kleuren. Na een kort ver blijf in deze wel zeer apar te trein is ook het licht blauw van de lucht en het geel van de passerende treinen zwak zichtbaar. Zoef, daar komt weer een lichtgroene wei met niets vermoedende koeien on dersteboven voorbij. Ze lij ken te balanceren op een wirwar van slappe koor den: de bovenleidingen. Het is inderdaad zoals de makers het hadden voor speld: een scène bij maan licht. Gadegeslagen door een stel zeer wakkere treinreizigers. Binnen in de coupé lijkt alles rond te vliegen. Als de trein halt houdt, staat ook de rol prent stil, alsof er een nieuwe film moet worden ingezet. Het programma dat op het volgende traject wordt vertoond, blijft lang ongewis. Dat hangt hele maal af van het gebied waardoor de reis voert Door de snelheid van de trein weef de reiziger op den duur niet meer wat buiten de trein beweegt en wat niet. Auto's vliegen zo met een snelheid van 80 km/per uur door de coupé, terwijl ze in werkelijkheid stilstaan. „Boe!". In het donker heb ben de treinreizigers niet in de gaten gehad dat de conducteur naast hen was komen zitten. „Grapje. Zijn er hier nog zwartrijders?". De grap wordt gevolgd door het geknip van kaar tjes en weg is de man. Dit is het moment waarop ik besluit de Brabantse braderie alsnog van het programma te schrappen. Hier stopt mijn reis rich ting zuiden, Brabant moet nog maar even geduld heb ben. De Camera Obscura trekt de aandacht en de verleiding om na het eind punt Dordrecht in de trein van de Duitse kunstenaars Fritz Rahmann en Florian Kleinefenn te blijven zit ten en te blijven genieten van het schouwspel is te groot. Van dit moderne Pa norama Mesdag krijg je geen genoeg. Zo wordt het wel een wat ander dagje uit dan de bedoeling was, maar: een kniesoor die de wereld tekent zich af op het blanke interieur van de coupé, zij het op z'n kop.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3