TAFEL Het verstikkende isolement van Zuid-Afrika HP Religieuze Hiroshima-herdenking in Verenigde Staten en Japan Htf deOPENE kerk wereld Opperrabinaat houdt vast aan symbolische bekering Falasha's beroepingen Rust langs de kust >U Dl TIJD ACHTERGROND CcidóC SoUT&Tlt DONDERDAG 18IULI198SPAGIN 3IN Eerste Amerikaanse nonnenboek In de Verenigde Staten is de eerste editie verschenen van wat wordt genoemd het Nonnenboek. Opgenomen zijn 80.000 na men van in de Verenigde Staten werkende vrouwelijke reli gieuzen. Ursulinenzuster Magdalen O'Hara heeft als verant woordelijk redacteur naar aanleiding van het verschijnen van dit 2,7 kg wegende en 227 gulden kostende boekwerk ver klaard, dat zij al eerder pogingen had aangewend de vrouwelij ke religieuzen te registreren, maar dat invoering van de com putertechniek het pas mogelijk heeft gemaakt deze ambitieuze onderneming tot een goed einde te brengen. Naar haar schat ting werken er in de VS rond 109.000 vrouwelijke religieuzen. Mormoons centrum Jeruzalem geeft aanstoot Israëlische opperrabbijnen hebben gisteren opgeroepen een einde te maken aan de bouw van een mormoons centrum in Jeruzalem. De mormonen hebbfn in de ogen van de rabbijnen zending als oogmerk. Het centrum is een „verschrikkelijke wonde" voor de joden, aldus de rabbijnen. Met de uitbreiding van de mormoonse Brigham-jongerenuniversiteit werd vorig jaar begonnen. Hoewel de mormonen hebben toegezegd zich te zullen onthouden van zendingswerk, heeft de bouw al eerder protesten opgeroepen van een aantal joodse religieuze groepe ringen. De opperrabijnen duidden het centrum gisteren aan als „een kankergezwel". Zichzelf bevrijden is niets; het is vrij zijn dat moeilijk is. Op de avond van 5 au gustus om kwart over ze ven zullen door de hele Verenigde Staten de klokken van zeer veel kerken worden geluid, een uur lang, elke twee seconden. In Japan is het dan 6 augustus kwart over acht in de ochtend, het tijdstip waarop de eerste Amerikaanse kernbom werd neerge worpen op Hiroshima. Het luiden vormt de ope ningszet van wat wordt gezien als de grootste re ligieus getinte anti-kern- bom demonstratie ooit georganiseerd in Ameri ka. In kerken en synagoges zul len religieuze samenkomsten worden gehouden, waarbij de Japanse slachtoffers wordne herdacht en waarbij wordt opgeroepen meer energie te steken in ontwapening of deel te nemen aan demon straties bij fabrieken waar kernwapens worden ge maakt. Veertien overleven den van de kernbommen, be kend onder de naam „hiba- kusha's", maken momenteel een tocht langs 70 Ameri kaanse steden. Een groep rooms-katholieke bisschop pen en een delegatie van de grote protestantse Kerken nemen onder auspiciën van de Nationale Raad van Ker ken van de Verenigde Staten op hun beurt deel aan her denkingsbijeenkomsten in Japan. Het meest de aandacht trekt een manifestatie in Washing ton, waar ten minste 20.000 vrouwen worden verwacht. Die zullen met 20 km lint, waarvan een deel uit elf lan den met inbegrip van de Sovjet-Unie afkomstig is. een symbolische afsluiting reali seren rond het ministerie van buitenlandse zaken, het Wit te Huis en het Capitool. Ongeveer 200 christenen en joden zullen in de woestijn van Nevada met opzet de af scheiding van het proefter- rein van kernbommen passe ren en ongetwijfeld worden gearresteerd. Deze mars van 4 tot 8 augustus vormt onder deel van een actie die „Woes- tijngetuige" wordt genoemd en die het vasten, bidden en het houden van kerkdiensten omvat bij het kernwapen proefterrein van Las Vegas. Het orthodoxe rabbinaat houdt, ondanks een golf van protest, vast aan zijn eis dat de Etiopische jo den, de Falasha's, in Is raël een ritueel bad moe ten ondergaan als sym bolische bekering tot het jodendom. Het rabbinaat erkent de Fa lasha's als joden, maar wei gert hun onder andere toe stemming te geven met ande re joden te huwen als zij niet eerst een ritueel bad onder gaan en zich bekennen tot de joodse religieuse wetgeving. Honderden Falasha's hebben deze week geprotesteerd te gen de hun maatregel. „Het is een duidelijke zaak in de joodse wet", zo verklaardb opperrabbijn Avraham Sha- pira woensdag tijden een persconferentie. „Er kan niet over worden onderhandeld en een compromis is uitgeslo ten. Wij zijn niet de eigenaar van de torah, maar eraan ge bonden". De opperrabbijn van Jeruza lem, Shalom Mashash, ver klaarde ook dat er op reli gieus gebied geen compromis mogelijk is. „Iemand is jood, of niet-jood. Er bestaat niet zoiets als een halve jood of een kwart jood", aldus Mas hash. Premier Shimon Peres zal volgende week een ontmoe ting met de twee rabbijnen hebben in de hoop een oplos sing voor het conflict te vin den. Afgelopen herfst werden door middel van een lucht brug ongeveer 3000 Etiopi sche joden via Sudan naar Is raël gebracht. Nederlandse Kerk Beroepen te Sint Annaparo- chie L. Hoekstra, kandidaat te Loosdrecht; te Wehl mw. I. de Zwart kandidate te Am sterdam. Bedankt voor Has selt G.D. Kamphuis te Stol wijk; voor Nunspeet E.K. Hervormde Teygeler te Scheveningen; voor Krimpen a.d. IJssel J. Boogaard te Nieuw-Loos- drecht. Christelijke Gereformeer de Kerken Bedankt voor Elburg D. Slag boom te Katwijk aan Zee. Paus: lees eens een goed boek Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op zijn algeme ne audiëntie de jeugd opge roepen in de vakantie eens een goed boek ter hand te nemen. ..Als jullie wijs zijn gebruik je de vakantie voor verrijking van het innerlijk leven in contacten met grote kunstenaars en auteurs, die jullie tot oprecht denken, ge loven, hoop en liefde kunnen inspireren aldus de paus. Beeld van een kernproef die in 1955 werd gehouden in de woestijn van Nevada, in de Verenigde Staten. Zonder zich op enigerlei wijze te beschermen tegen straling woonden duizen den Amerikaanse soldaten de proef bij. In het kader van de Hiroshima-herdenking zal volgende maand ook bij dit gebied worden gedemonstreerd. COLLEGES VAN TOEZICHT STEEDS BELANGRIJKER IN HERVORMDE KERK De provinciale colleges van toezicht vervullen een steeds belangrijkere taak bij het be geleiden van gemeenten die met problemen te kampen hebben. Het accent ligt daar bij op het gezamenlijk zoeken van een oplossing. Dat staat in het jaaroverzicht 1984 van het generaal college van toe zicht van de Nederlandse Hervormde Kerk. Colleges van kerkvoogden en colleges van diakenen in de Hervormde Kerk zijn ver plicht hun jaarstukken aan het college van toezicht in hun provincie ter goedkeu ring toe te sturen. Ook moe ten zij voor bepaalde activi teiten, in de praktijk voorna melijk transacties met onroe rend goed, het groene licht van het provinciaal college krijgen. Nu steeds meer ge meenten, zov/el kleine als grotere, het financieel moei lijk hebben, worden de colle ges van toezicht geconfron teerd met klemmmende vra gen. Het advies van de leden van deze colleges die zich nauw bij de zaak betrokken weten, maar toch op een ze kere afstand staan, kan dan nieuw perspectief bieden. Op deze wijze krijgt het college van toezicht langzamerhand niet alleen een taak bij het beheer van de gemeenten, maar ook in de advisering en begeleiding. CrnUe Soman Na in Zandvoort opgedane gunstige ervaringen met dej schakeling van zomerpolitie, heeft minister Korthals van Justitie besloten tot een zo mogelijk soortgelijke aai in alle plaatsen langs de Noordzeekust, die onder de ho van de rijkspolitie vallen. Dat houdt in dat er tijdelijke hi krachten zullen worden toegevoegd aan de korpsen, die in vakantieweken hun handen vol hebben aan de toerist stroom. De onder normale omstandigheden redelijk toe kende personeelssterkte is in de vakantieweken dikwijls der de maat, omdat het tijdelijke inwonertal van de badpl sen langs de Noordzeekust dan explosief stijgt. er EN H ikper; 5.000 r ers al; ind m •rie va forst invvijz idrijfs •noem dooi GELUKKIG is het dit jaar tot nu toe redelijk rustig ven, maar vorig jaar hebben zich in verschillende kustpl; nj sen ernstige incidenten voorgedaan. „Vakantieplezier" bliie voor sommige lieden ook te bestaan uit stelen, het plejpi van vernielingen of nog erger. Een overmatig gebruik alcohol ging daarmee hand in hand. Niet alleen was er vtfsj jaar een verontrustende toename van de zogenaamde klefei criminaliteit, maar er deden Zich ook gevallen van mishandeling voor. De dood van een jonge onderwijzei Egmond, die het willekeurige slachtoffer was geworden een groepje agressieve jongeren, bracht een schokeffect weeg. VaN alle kanten werd toen onmiddellijke bijstand g< Schrijnende voorbeelden van een handjevol politiemens die vele kilometers kuststreek in het oog moesten houd werden breed uitgemeten en haastig zijn vervolgens enk noodmaatregelen genomen. De nu door de bewindsman Justitie gekozen oplossing is meer structureel, maar zal volgend jaar effect kunnen krijgen. nd n agver; o aag r ig vai llle :hter nbeti raar en leer j itdel ng c iterc irsla 'n OMDAT voorkomen beter is dan genezen zal met ingir van volgend jaar, net als nu in Zandvoort, de zomerpol I. met verhoogde surveillance de zaken in toom moeten h den. De tijdelijke hulpkrachten zullen goed voor hun t zijn berekend, omdat zij gerecruteerd worden uit (voi vrouwelijke) agenten, die na een aantal jaren ervaring uiteenlopende redenen hun politiebaan hebben beëindi maar er best iets voor voelen voor een beperkte periode hun oude stiel terug te keren. Gemeenten met een eigen litiekorps vallen buiten de toekomstige regeling en zul (net als Zandvoort) zelf een oplossing moeten zoeken. DAARNAAST zal de plaatselijke horeca een deel van verantwoordelijkheid op zich moeten nemen door waar dig een wijze beperking van het alcoholgebruik toe te pa; Het is begrijpelijk dat restaurants, cafés en strandten langs de kust in de zomermaanden proberen een goede oi te halen. Als echter een verstandige beperking uitblijft i bestaat ondanks het inzetten van zomerpolitie het vaar dat de kustgemeenten in de vakantieperiode op i duur onleefbaar worden. De toeristen zullen vervolgens ders hun heil zoeken en dan komt de middenstand van badplaatsen pas goed in de problemen. Het oplossen van problematiek vereist een gezamenlijke aanpak, waarbij (zomer)politie zich gesteund moet weten door de velen,' gelukkig nog altijd uit zijn op echt vakantieplezier. in: EN hier isst'jntj lede ui in v HfïïiTil Lekkerbekje met sla en een aardappelpuree- schoteltje - t weekleuren vla Voor twee personen hebt u nodig: 2 lekkerbekjes of 2 wijtingfilets, zout, paar le pels bloem, olie; slatuinkruiden (bieslook, peterselie, borage, /dille, ba silicum, kervel), 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel yoghurt, 1 lepel olie; 1 tomaat; Oji-1 kg aardappelen, zout, melk, ui, basilicum, peper, 1 volle lepel geraspte kaas, 15 g margarine; 2J> dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker), 2,5 dl chocoladevla (2,5 dl melk, 10 g cacao, 22 g sui ker, 12 g maizena). Warm kant en klaar gekoch te lekkerbekjes langzaam op in een vettige koekepan. Wie de vis zelf wil bakken, spoelt de filets eerst af met koud water, laat ze een paar minu ten uitlekken en strooi er vervolgens zout over. Haal de vis na vijf minuten door een yoghurt-dik papje van bloem en water en bak hem in warme olie in acht minu ten bruin en gaar. Pluk de sla in prettig te eten stukjes, was de groente en laat haar uitlekken. Meng een sausje van azijn, zout, pe per, suiker, mos ter, yoghurt en olie met de sla en één of meer fijngeknipte tuinkrui den. Garneer met plakjes to maat. (Wie een tuin heeft kan de sla ook met een paar bloemen versieren, borage, Oost Indische kers en viool tjes bloemen zijn eetbaar!). Maak van de aardappelen met melk een puree, breng die pittig op smaak met kleingesneden ui, basilicum, peper en zout. Doe de puree in een ingevette ovenschaal, strooi er kaas over en ver deel daarop de margarine. Laat de kaas onder een hete grill of in een hete oven licht kleuren. Schenk de twee vla's in een schaal; er ontstaat een rechte afscheiding tussen twee kleuren wanneer allebei even vlug ingeschonken worden. JEANNE Elseviers Magazine consta teert dat Zuid-Afrika steeds meer apart komt te staan. Zelfs Ronald Reagan en Mar garet Thatcher, Engelands iron lady, zijn niet meer zo hartelijk. „Het incident waar bij de Zuidafrikaanse politie de Nederlandse ambassade betrad en Klaas de Jonge ar resteerde, ijkt symptomatisch voor de toegenomen span ning tussen het land van Bot ha en de vijandige buitenwe reld. Is Zuid-Afrika op weg naar een verstikkend isole ment?" Is Hans Pont wel de goeie man voor de FNV, zo vraagt EM zich af. Een ambtenaar als FN V-leider, kan dat wel? Het blad stelt dat de bezwa ren van de radicale Voe dingsbond tegen Pont in bre-, de kring worden gedeeld. Cees Schelling, oud-vak- bondsman „Hij mist de be zieling, heeft geen geloof in eigen zaak en is niet innerlijk bezig met wat de mensen overkomt. Hij slaat door naar het rationele. Maar een vak bondsman mag zijn emoties niet aan de kant zetten". Virginie Korte-Van Hemel, staatssecretaris van justitie, toont ook niet veel emoties. Integendeel: zij komt bij het publiek over als een keiharde tante, die aan de lopende band al of niet in nood ver- kerende vreemdelingen het land uitzet. Korte-Van He mel zelf in EM: „Mijn wapen spreuk is: consequent, indivi dueel en humaan. Ja, dat consequente hoort er bij. Je moet maar eens het eerste het beste café ingaan om te horen wat er over vreemde lingen gezegd wordt. Ook daarom is het mijn taak, hoe moeilijk verkoopbaar ook, er geen willekeur van te ma ken. Anders valt het maat schappelijk draagvlak weg". Elseviers Magazine meldt dat TNO de computer in de strijd heeft gegooid om knoeierijen met wijn tegen te gaan. Aan leiding natuurlijk de berich ten over anti-vries in met name Oostenrijkse wijnen. „Maar op tal van andere ma nieren wordt gerommeld met wijnen. CDA'er Lansink in HP over Van Aardenne: „Het is het regenteske in de man, het idee dat hij het allemaal zelf eventjes zal regelen". Meijer van Vrij Nederland uithuilen over de „illusies" van het parlementaire werk. Nu doet de Haagse Post het nog eens dunnetjes over. „De teleurstellingen van Andrée van Es" staat er op de om slag, en Andrée kijkt er niet echt vrolijk bij. Van Es was toch al teleurgesteld over hoe het in de Kamer toegaat, en nu moest zij ook nog een ne derlaag in haar eigen partij slikken: de 50,8 procent van het PSP-congres die leider Fred van der Spek volgde in zijn weigering om met CPN en PPR samen te werken. „De recidivist" kopt de HP en het gaat niet om een ge wone boef op herhaling, maar over minister Gijs van Aardenne van economische zaken. Die misleidde de Ka mer in de RSV-affaire en schijnt ook nu weer geheimp jes achtergehouden te heb ben. Door de diefstal van ge heime stukken op het depar tement van de minister de verantwoordelijkheid is op geëist door „De Wraak van jhr.mr. De Brauw" hangt het zwaard van Damocles weer boven Van Aardenne. Neerlands zwaarste minister probeerde, door het roepen van „Dit is crimineel. Dit zijn dieven", de aandacht af te leiden, maar hij is daar niet erg in geslaagd. De Kamer wil na de vakantie ophelde ring over de steun die „het aangeschoten wild" Hoogo vens-dochter Aldel stiekem toezegde. Het Tweede-Kamerlid Lan sink (CDA): „Het is zijn per soonlijkheid, hè, ben ik bang. Ik zeg altijd: persoonlijkhe den kun je niet veranderen. Het is hetregenteske in de 'man, het idee dat hij het alle maal zelf eventjes zal rege len. En dan is het de vraag: wordt die karaktertrek niet zo overheersend dat we moe ten zeggen: nu kan het niet meer". Zowel Lansink als zijn PvdA-collega Van der Doef verwachten dat de VVD Van Aardenne nu, na weer een „watergaatje" in polderland, toch wel zal laten vallen. Vrij Nederland verhaalt hoe het komt dat de huren van nieuwbouwwoningen nogal eens verlaagd worden. Het antwoord is simpel: dor de groeiende leegstand. VN stelt dat de economische inzinking die Nederland doormaakt, nu begint door te werken in de huurprijzen. Overigens moe ten veel bewoners van be staande (oudere) huizen wel ieder jaar huurverhoging be talen. Hoe komt het dat de anti-dis- criminatiewet zo lang uit blijft? vraagt VN aan Len Rempt-Hallmans de Jo'ngh. Het VVD-Kamerlid ant woordt zonder blikken of blozen: „Dat komt door de mannen in het CDA; Brink man, Deetman. Hun naam eindigt ook altijd op „man". Over het algemeen ervaart men discussies over emanci patie als bedreigend". Hét strijdpunt in het kabinet is de bepaling dat christelijke scholen homofielen mogen (blijven) afwijzen. De VVD- ministers zijn. daar tegen, de CDA-ministers interpreteren de vrijheid van onderwijs zó, dat (christelijke) scholen ho mofielen op grond van hun geaardheid mogen weigeren. Hoe dan ook, de VVD wil met een eigen inititiefwet- sontwerp komen, dat op steun van PvdA, D'66 en klein links kan rekenen. Rempt heeft nog een leuke anekdote over Brinkman achter de hand. Die sprak een keer op een jubileum van de Vrouwenraad. Met kenne lijk genoegen meldde' hij: „Onderweg heb ik allemaal vrouwen naar Amsterdam zien rijden. Ik dacht nog dat zij op weg waren naar dit ju bileum. Maar nee, zij gingen allemaal naar de RAI, naar de Huishoudbeurs". Rempt voegt hieraan toe: „Nee, to maten hadden we niet bij de hand. Wij zijn dames". Wielrenner Johan van der Velde in VN: „Je moet echt kunnen afzien. Je gaat zo vaak dood. Soms ziet het zwart voor je ogen, ga je uit alle gaten zweten en gaat er van alles door je kop: ik stop ermee, of: ik word bouwvak- Dian van Leeuwen is de voorzitter van de Emancipa- tieraad. Hervormd Neder land heeft een gesprek met haar. Van Leeuwen: „Vrou wen hebben geen bijzondere eigenschappen ten opzichte van mannen. Ze zouden zorg zamer zijn dan mannen, hoor je wel eens. Moederlijkheid, aandacht, zorg, liefde geven, dat schijnt iets te zijn dat al leen vrouwen kunnen. Dat is allemaal grote onzin, het zijn van die etiketten die alle vrouwen krijgen opgeplakt. We moeten ophouden te zoe ken naar verschillen tusen man en vrouw. Dat leidt al leen maar tot allerlei onzin". Wethouder De Groot van Harderwijk is helemaal niet blij met alle publiciteit rond het vloekverbod en het ver bod op topless zonnen. Dat is geen wonder, want hij is wet houder van toerisme en dat loopt in deze contreien toch al gestaag terug. „Ik hoop dat deze storm snel gaat liggen. Het is gebrul om niets". Hervormd Nederland heeft een toespraak van prins Claus opgenomen. Claus von Amsberg schrijft dat de term Prins Claus in Hervormd Nederland: „De term Derde Wereld is misleidend. Voor mij is het één wereld of geen wereld". „Derde Wereld" ouderwets en misleidend is. „We maken dat onderscheid vooral op ba sis van economische criteria. Ik vind dat een eenzijdige manier van denken. De hoe veelheid geld is toch ook niet het meest edele criterium om mensen in groepen in te de len? Waarom doen we dat dan wel als we praten over landen? Nee, voor mij is het één wereld of geen wereld". De Tijd heeft 't: Een repor tage van 40 pagina's over Amsterdam, „hoofdstad, rat- tenstad". Amsterdam heeft veel pluspunten, maar ook deksels veel minpunten. Am sterdam heeft 't, ja. Wethou der Ennëüs Heerma: „Deze stad wordt nog steeds met zeer grote problemen gecon fronteerd: de werkloosheid, de verloederde woongebie den, het drugsprobleem. Toch zie ik tekenen van hoop, ik zie iets van een doorbraak, bijvoorbeeld op het gebied van de stadsver nieuwing. En verder: De eco nomie trekt aan en ons zelf vertrouwen groeit. Dat wordt bezwezen: we durven de Olympische Spelen aan". Een tijdje terug mocht An drée van Es, Tweede-Kamer lid voor de PSP, al bij Ischa De Tijd haalde ook Roel van Duijn en de Kabouters weer eens van stal onder het mot to: „Wat is er van dit ludieke volkje overgebleven?" Jeugd sentiment uit de begin zeven tiger jaren: Amsterdam had 't. Het blad sprak, evenals Vrij Nederland, met mensen die de door Zuid-Afrika gearres teerde Nederlandse antropo loog Klaas de Jonge gekend hebben. „Of hij opstandig is? Klaas? Nee. Hij is zich wel bewust van de onrechtvaar digheid in Zuid-Afrika en als gevolg daarvan heeft hij een wil tot verzet: dit moet an ders. Maar daarover ruzie maken? Nee, Klaas niet. Klaas die mensen doodt, nee, dat kan niet waar zijn", zegt een kennis, die het dan ook onwaarschijnlijk acht dat De Jonge iets te maken heeft ge had met het gewapende ver zet in Zuid-Afrika. Integen deel: „Met Klaas is het altijd gezellig". „Kunnen vrouwen schaken?" is de interessante vraag die De Groene opwerpt. Jammer alleen dat grootmeester Jan Hein Donner, die nu ernstig ziek is, de vraag al eerder heeft gesteld. Donner ant woordde met een krachtig „nee", De Groene met „wis en waarachtig". Het weekblad analyseert wat de perspectieven zijn van de Amerikaanse boycot tegen Zuid-Afrika. Wel, die zijn goed. „De Wallstreet Journal berichtte dat vrijwel geen nieuwe investeringen meer plaatsvinden. Het blad kon eigenlijk maar één voorbeeld van een nieuwe Amerikaan se firma te berde brengen: een verzekeringsfirma, ge specialiseerd in „branden, re voluties en calamiteiten". De vice-premier van Nicara gua, Sergio Ramirez, schrijft in De Groene: „Reagans op vatting van vrijheid is obs ceen. De vrijheid moet wor den verdedigd, anders wordt ze levend door het Sandinis- tische totalitarisme gevild! En ons, Sandinisten, vragen hoe wij over vrijheid denken is niet nodig. Er wordt van zelfsprekend aangenomen dat wij onverzoenlijke vijan den zijn, omdat we revolutio nairen zijn. En bovendien, hoe vreselijk: Wij zijn bewa pend!". MARTIN VOORN Nog wisselvallig illen DE BILT Een diepe dep: sie tussen Schotland en land, bepaalt de komende gen het weer. Nadat vanavi de eerste bewolkingzone passeerd is, klaart het 1 nacht op. Daarbij kuni plaatselijk mistbanken staan. In de loop van de neemt de bewolking gele lijk aan weer toe, waarbij e de middag en avond ent buien zullen vallen. Met zi westen wind wordt vrij ktj lucht aangevoerd. De middjTit temperatuur blijft aan de 1 op kant, ongeveer 20 graden. Tot en met zondag blijft genoemde lagedrukgebied weer bepalen. Hoewel luchtdruk geleidelijk aan ger wordt, blijft de kans buien bestaan. Het beteljin echter tevens dat er wat zon zal komen. las lee Weersvooruitzichten voor verse Europese landen, ge voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: een en! bui en geleidelijk meer Middagtemperatuur 15 tot graden. Britse-eilanden: enkele bu vooral in het noorden. In d-Engeland ook zonnige pel den. Middagtemperatuur 17 graden in Schotland tot graden in zuid-Engeland. Benelux en noord-Duitsla eh zonnige perioden en een en ild le bui. Middagtemperati eei van 19 graden aan zee tot graden in het binnenland. dr Midden-, zuid-Duitsland Alpenlanden: zaterdag een gen- of onweersbui. Overij zonnige perioden. Middagt&al peratuur 23 tot 28 graden. hc Frankrijk: overwegend driinj en perioden met zon. Midd temperatuur 18 graden in noordwesten tot 30 graden Dl de Riviera. Spanje, Portugal, Italië en Joegoslavischekust: zonnig droog. Middagtemperatuur graden in noordwest Spa elders rond 30 graden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2