rika wil De Jonge onder voorwaarde vrijlaten 4 Sprankelende vakantie in lugustusineen luxueus 5-sterrenbungalowpark LI oord over hell-Curacao Scholieren Soweto in opstand -•Sir Toelatingseisen voor hoger onderwijs strenger "•WEE NEDERLANDERS pOD IN RAVIJN Duitse wijn toch zonder anti-vries 020-924926' NENDOR4DO Spreekuur voor sportblessures BON: '£eidócSoutant Donderdag 18 juli 1985, 76e jaargang no. 23247 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand I 21.89 (aut betahng).kwartaal f 65,68, jaarf 250,86 Klachten bezorging: maandagt/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15 00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Portret circussterren Marco en Philip. Ned. II, 20.32 uur. Ned. I, 21.45 uur eerste deel humo ristische serie „Reggie". Om 22.10 uur portret Sylvester Stallone. Dempsey en Makepe ace verdiepen zich in moord zaak. BRT 1. 20.20 uur. BBC 1, 23.15 uur film: „The Killers". In de naicht en ochtend opkla ringen en enkele mistbanken. In de middag toenemende be wolking gevolgd door regen. Temperatuur omstreeks 20 graden. Matige zuidwesten wind, rond kracht 4. Zon op: 5.42; onder: 21.49. Hoog water Schev.: 4.40 en 17.18; laag w.: 21.51. aarde 1 AM SEE Twee Nederlanders hebben giste- e dood gevonden toen ze bij bergwandelingen Franse Pyreneeën en in de Oostenrijkse Alpen venwicht verloren en in een ravijn stortten. De rige J. Brouwer uit Haarlem was op slag dood hij in Frankrijk in een 250 meter diepe kloof In de omgeving van Kaprund viel de 24-jarige beth van Zalinge uit Kwadijk van een steile ïelling en kwam daarbij om het leven. Haar id. die een val maakte van 100 meter, raakte gewond. In Oost-Tirol overleefde de 37-jarige beklimmer N. Gremigt uit Nieuwegein een val 300 meter. Hij is met ernstige kwetsuren in een enhuis in Linz opgenomen. In Zwitserland moes- lelicopters er aan te pas komen om 39 Belgen bergwand te halen. De groep van was het afgeweken en verrast door een onweersbui. Frietzak Dat ook de Belgische televisiekijker tijdens de zomermaanden een sterke behoefte schijnt te hebben aan bizarre momenten in een luchtig, tv-pro- gramma bewijst deze foto. Een tot „friet- zak" omgebouwde vrachtauto staat op het punt om zich te ontdoen van de in houd. De 4,5 ton we gende hoeveelheid frieten zou even later tot groot vermaak van menig tv-kijker op straat rollen. KEURINGSDIENST MAAKTE FOUT DEN HAAG De berichten over besmetting met anti-vries van Duitse wijnen blijken ongegrond. De Keuringsdienst van Waren heeft een blunder ge maakt en eerder ten onrecht gemeld dat in drie mer ken per liter 0,1 gram van het giftige di-ethyleengly- col zou voorkomen. Uit herhaalde proeven is nu ge bleken dat die gegevens onjuist zijn. Het ministerie van WVC ziet daarom ook geen aanleiding te waar schuwen tegen andere dan Oostenrijkse wijnen (witte én rode). Overigens is bijeen Keuringsdienst in West- Berlijn een concentratie van 0,07 gram anti-vries per liter aangetroffen in twee flessen van het merk Kei ler-Geister. Aangenomen wordt dat het om Duitse wijn gaat die vermengd is met Oostenrijkse wijnen. Die gevonden hoeveelheid levert echter nauwelijks gevaar op voor de volksgezondheid. De Bondsdag- fractie van de chisten-democratische partijen CDU/CSU heeft naar aanleidng van de vondst aan gedrongen op spoedberaad over het Oostenrijkse wijnschandaal. CDU-landbouwspecialist Egon Susset zei dat spoedberaad dringend gewenst is. omdat de jongste ontwikkelingen volledige openheid en duide lijkheid vereisen. Bovendien vrezen de wijnbouwers in de Bondsrepubliek voor de goede naam die ze met jarenlang hard werken hebben opgebouwd, aldus Susset. De Oostenrijkse justitie heeft besloten tien wijnhan delaren te vervolgen die het anti-vriesmiddel zouden hebben gebruikt. Zeven van hen hebben hun bedrijf in Burgerland. Ook wordt een chemicus uit Neder- Oostenrijk vervolgd omdat hij de handelaren zou hebben gewezen op de mogelijkheid wijn met di-et- hyleenglycol te zoeten. erk FC VI jnier Ruud Lubbers kwam vanmorgen na zijn geslaagde ■n Venezuela op het vliegveld Zestienhoven aan. leeft RACAS Nederland, be ïezuela en de Neder- ndse Antillen en Shell ait iben gisteren een poli- ku, i akkoord bereikt dat op et leiden tot een defi- iet openhouden van de ell-raffinaderij op Cu- Het akkoord werd de valreep bereikt op laatste dag van het be- patk van premier Lubbers •Iba; Caracas, ang de definitief besluit over het epu ihouden van de raffinade- echter nog niet genomen, en de Venezolaanse Roksoliemaatschappij PVDSA ten binnen tien dagen zoi eenstemming zien te be en over de olieleveranties e daaraan verbonden aarden. Pas als die over- itemming is bereikt kan ^dt gezegd dat de Shell-raf- f derij open blijft. Dat heeft premier Lubbers in Caracas verklaard. Het door Nederland, Venezuela en de Nederlandse Antillen bereikte politiek akkoord behelst een „overlegmechanisme" waarbij op „gezette tijden" de Antil liaanse economie en het func tioneren van de Shell-raffina- derij aan de orde komt. Een ander belangrijk punt is dat Shell zich tegenover de^re- geringen bereid heeft ver klaard om te bekijken hoe er investeringen gepleegd kun nen worden zodat het functio neren van de raffinaderij op langer termijn gegarandeerd wordt. Bovendien ziet Shell af van haar plan om de meerderheid van haar aandelen af te stoten. Shell zal nu de meerderheid van de aandelen in de raffina derij blijven behouden. Een eventuele deelneming van de Antilliaanse regering in de Shell-raffinaderij is nog niet van de baan. Tourprijsvraag I.EIDEN Het goede antwoord op vraag 17 (portretfoto) is Wout Wagtmans. Nogal wat deelnemers hebben aan Fausto Coppi gedacht want ook dat antwoord kwam veelvuldig voor. De badhanddoeken gaan naar: Kees Kerkvliet (Zoeter- woude); Rob Hoogeveen (Leimuiden) en H. van Pa ridon (Katwijk). PRETORIA De Zuid- afrikaanse regering is bereid de Nederlander Klaas de Jonge over te dragen aan de Neder landse ambassade. Dit op voorwaarde dat de Nederlander aan de Zuidafrikaanse regering wordt uitgeleverd als Pretoria daar conform de internationale wet geving om vraagt. Dit staat in een verklaring die de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Roelof Botha, vanmorgen heeft uitgegeven. De Zuidafrikaanse regering deelde in de verklaring mee dat „ondanks de verschillen van mening (over het betre den van de ambassade door de Zuidafrikaanse politie), zij aanvaardt dat het grond gebied van de Nederlandse ambassade is geschonden". Botha voegde eraan toe dat Zuid-Afrika de internatio nale rechtsprincipes inzake de onschendbaarheid van diplomatieke gebouwen ge heel onderschrijft. Wij heb ben geen juridische instruc tie van de Nederlandse re gering nodig ten aanzien van onze verantwoordelijk heden op dit punt, aldus Botha. Botha wees er verder met nadruk op dat De Jonge be schuldigd is van overtre ding van de wapen- en mu- nitiewet. Het internationaal recht schrijft voor dat een persoon, die zijn toevlucht zoekt in een diplomatieke missie om een gerechtelijk procedure in het land te ontlopen op verzoek van dat land moet worden over gedragen aan de bevoegde autoriteiten. Dit rechtsprin cipe is onweerlegbaar, aldus Botha De Nederlandse regering had Zuid-Afrika verzocht om het onvoorwaardelijk terugzenden van De Jonge naar de Nederlandse am bassade, nadat hij daar vori ge week dinsdag na een ontsnappingspoging, was weggesleept. Voorts eiste Nederland Zuidafrikaanse verontschuldigingen, dat de schuldigen aan het incident worden bestraft en dat her haling ervan wordt voorko- De Jonge (47) werd op 23 juni opgepakt, toen hij Zuid-Afrika binnenkwam vanuit Zimbabwe, waar hij als leraar gewerkt had. Zijn in Zuid-Afrika woonachtige ex-vrouw, Helena Passtoors (37), werd ongeveer gelijk tijdig gearresteerd. Botha verklaarde tegenover ver slaggevers dat De Jonge verdacht werd van het smokkelen van wapens voor de verzetsorganisatie Afrikaans Nationaal Con gres (ANC). Een winkel in Soweto gaat in vlammen op. nadat hij eerst door oemc deze zwarte woonstad en ook elders in Zuid-Afrika is een groot aantal zwarte scholieren is geplunderd. Bij de onrust in auto's in brand gestoken JOHANNESBURG In Soweto, de grootste zwarte voorstad van Zuid-Afrika, is gisteren hevig gevoch ten tussen stakende scholieren, die protesteren tegen het lage niveau van het onderwijs voor zwarten, en de politie. Ook elders in Zuid-Afrika zijn jonge de monstranten slaags geraakt met de politie, waarbij zekere twee mensen om het leven zijn gekomen. Het dodental van de al tien maanden aanhoudende on lusten is inmiddels opgelopen tot meer dan 450. In heel Zuid-Afrika bleven tienduizenden zwarte scholieren thuis uit protest tegen de kwaliteit van hun onderwijs. Op tal van plaatsen werden auto's en huizen van zwarte bestuurders in brand gestoken. De politie (waarbij voor het eerst ook agenten te paard) maakte gebruik van traangas, rubber kogels en zwepen om de betogers uiteen te jagen. Later werd ook met scherp geschoten. Tientallen jongeren zijn aangehouden. In Soweto werd een minibus met Amerikaanse en Westduitse toeristen met stenen bekogeld. De toeris ten werden onder politie-escorte de woonstad uitge leid. Sinds het bloedbad in 1976, waarbij honderden mensen om het leven kwamen, worden vanuit Jo hannesburg voor toersiten excursies georganiseerd naar het 10 kilometer verderop gelegen Soweto. (ADVERTENTIE) om begin augustus eens een eek lekker luxueus logeren in )'n 5-sterrenbungalowpark van indorado: Weerterbergen of iohorst in het mooie Limburg, bent er welkom om te genieten mde luxe bungalows met h« euren-tv, de gezellige restau- 1 ints, het geweldige golfslagzwem- ver id, de fantastische waterglijbaan, e vele sportieve akkommodaties scj] L. de prachtige omgeving met Eel natuurschoon. Wanneer u vol oekt voor 9 augustus, profiteert ee van een extra-voordelige jaai 'eekprijs: ?ed lechts all-in'. Excl toeslaifen huisdieren voorkeur e untiulou nummer Eventuele andere irlini>en vervallen hij deze aanbieding Itel tldl met voor reeds iu-hoekte vakanties U betaalt geen cent extra voor: alle luxe waterpret gebruik zonnehemels videofilms op de kleuren-tvl verbruik van gas, water en elektriciteit kinderstoel, box en babybedje toeristenbelasting toeslag vrijstaand toeslag Anierof Iris Reserveer nü bij ABN Bank en Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: vieertertjeigen ^SSS^ per weekajHn (ma. t/m vr. van IB.tlt) I7.t)t) uur. 5-sterrenbungalowparken (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Universi teiten en hogere scholen moeten hun toelatingsei sen verzwaren. Per studie richting mogen maximaal drie eindexamenvakken aangewezen worden, die een student in zijn of haar pakket moet hebben, om te kunnen worden toege laten. De selectie naar het hoger beroepsonderwijs wordt nog eens extra ver zwaard omdat de leerling in het toekomstige voor bereidend hoger onder wijs minstens twee (van de acht) examenvakken op het hoogste niveau af moet sluiten. Dat niveau komt overeen met het huidige vwo-niveau. Een en ander blijkt uit de nota „Het voorbereidend hoger on derwijs", waarvan de hoofdlij nen al vorige week bekend werden gemaakt. In de nota, die de samenvoeging van havo en vwo beoogt, worden vooral in vergelijking met het huidi ge havo duidelijk zwaardere eisen gesteld aan de kwaliteit van het voortgezet onderwijs. De twee hoogste leerjaren havo en de drie laatste jaren vwo worden samengesmolten tot een driejarig lyceum of gymnasium. Alle vakken wor den op twee niveaus gegeven. Voor het wetenschappelijk on derwijs moeten alle acht vak ken op het hoogste niveau worden afgesloten, voor door stroming naar het hbo moet in minimaal twee vakken op het hoogste niveau examen ge daan worden. De bewindslie den willen met de lyceum- -plannen ook het zittenblijven drastisch proberen terug te dringen. AMSTERDAM In het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam wordt in de toekomst iedere dinsdag een speciaal spreek uur vcor sportblessures gehouden. Het doel hiervan is zo snel mogelijk een diagnose te stellen en de blessure eventueel te behande len. Jaarlijks gebeuren er volgens de VU naar schatting 500.000 sportongevallen waar bij medische hulp is vereist. De meeste onge lukken gebeuren in de weekeinden, maar veel van die geblesseerden gaan pas maandag naar hun huisarts of een Sport Medisch Ad viescentrum, die hen dan vaak verwijzen naar een medisch specialist. Daar kan een pa tient niet altijd snel terecht. temperatuur gemeten van 28,4 graden. Als u even op de thermometer kijkt, ziet u het verschil. Er zijn ook jaren geweest, die bekend stonden om hun vele regen en als het even kon: juist op zondag. Wat voor weer het ook zal wezen, het is altijd weer om de Leidse Courant te lezen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar: lurant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1