Heinrich Böll: het geweten van Duitsland Cram met wereldrecord onder magische grens w 01 ZES TON VOOR NEDERLANDSE DANSGEZELSCHAPPEN Yan der Wiel herstelt zich Ruim verlies voor FC Twente ^sportuitslagen EERSTE DUITSE NOBELPRIJSWINNAAR VAN NA DE OORLOG OVERLEDEN Langer verdedigt golf titel SPORT/KUNST CeidaeSomant WOENSDAG 17 JULI 1985 PAGINA 8 Met de dood van de West- duitse auteur Heinrich Boll verliest de Duitse li teratuur een man die je het geweten van Duits land kon noemen. „De stem van het fatsoen" zo als ex-kanselier Willy Brandt gisteren aan hem refereerde in een reactie op zijn dood. Böll was in de eerste plaats een begenadigd verteller, wiens werk in een totale op laag van 20 miljoen exempla ren over de wereld ging. Een Rijnlander, een belijdend ka tholiek, die als geen ander de thema's waar ieder denkend mens in het na-oorlogse Duits land mee geconfronteerd werd in verhalen omzette. Een prin cipieel anti-fascist, een anti militarist, een „links katho liek" genoemd, maar een man die zich in feite niet in een hokje liet passen, geen lid werd van de Duitse SDP al steunde hij destijds wél Willy Brandt in diens kandidatuur. Een man die zich in zaken Duitsland en de mens aan gaand duidelijk wenste uit te spreken, al werden zijn uit spraken oorzaken voor grote controverses en hetzes. Een man die vlak voordat hij de Nobelprijs kreeg nog moest uitroepen over het Duitsland dat hem ter harte ging als geen ander: „ik kan in dit land niet leven, ik kan in dit huidi ge klimaat van ophitsing niet werken". Bloeddoorlopen Bild Böll was toen gestoten op een vorm van Duits-nationalisme zoals hij dat altijd had bestre den. De Springer-pers had zich op hem geworpen toen Böll de manier van berichtge ving van de boulevardpers ten opzichte van de Baader-Mein- hof-terroristen aanviel. Bild nam Böll in de tang van zijn bloeddoorlopen krantekoppen, Böll kreeg de naam van „sym pathisant" en toen de journa list Walden na de moord op de Berlijnse rechter Von Drenk- mann Böll letterlijk „geestelijk medeplichtig" noemde, moest Böll via een rechtszaak tegen weer vinden. Na de toeken ning van de Nobelprijs aarzel den de reacties in Duitsland dan ook tussen vaderlandse trots en afkeer ten opzichte van waar Böll voor stond. Franz-Joseph Strauss ver moedde toen zelfs nog een we reldwijde samenzwering om hem te nekken en de sociaal democraten te bevoordelen in de lopende verkliezingsstrijd. Gespleten Het blijft merkwaardig dat de zachtmoedige, rechtvaardige Böll, wie de goedmoedigheid zo'n beetje in het gezicht stond gegrift, met zijn werk opo zul ke controverses moest stuiten. Al zat toch ook iets schizo freens in Böll zelf. „Ik ben werkelijk een gespleten per soonlijkheid" zei hij zelf in ja nuari '72 na zijn uitlatingen over Ulrike Meinhof en de ha ren. Inderdaad was hij de niet- socialist die Brandt steunde, de katholiek die geen goed woord over had voor de rooms-ka- tholieke kerk, en een rustig man die door de omstandighe den de barricaden van de taal op moest. Hij waarschuwde na de oorlog voortdurend dat het niet ging om weer op te bou wen wat verwoest was, maar iets nieuws neer te zetten. Het „Wirtschaftswunder" had zijn voortdurende argwaan. West- Duitsers vonden dat hij het ei gen nest bevuilde, namen het hem kwalijk dat zijn boeken ook in communistische landen werden gepubliceerd. Maar Böll nam ook stelling tegen de vervolgingen daar. Hij protes teerde bij de Russische rege ring tegen de behandeling van dissidenten, deed dat luidop in Joegoslavië ten behoeve van de Praxis-groep daar, nam o.m. Soltsjenytsin bij zich thuis op en zorgde voor de uitgaven van diens boeken. Zijn laatste uitgesproken keus voor de „Grünen" (in *83) leverde een golf reacties op. Gal van de grond „Een schrijver leeft niet op de top van een vuurtoren die licht uitstraalt, die de modder om zich heen aan het licht brengt en dan met al zijn stra lende zuiverheid die modder met scheldwoorden begint te overladen" schreef Böll. „Mijn schrijver staat met beide be nen op de grond, de grond waar hij uit voortkomt en zijn gal is de gal van de grond waar hij uit voortkomt". Later zei hij nog eens: „Alle litera tuur is partijdig. Oók de litera tuur waarin het bestaande zonder voorbehoud wordt ge prezen en verandering wordt afgewezen". In een condoléan ce-boodschap aan Bölls echtge note Annemarie heeft bonds kanselier Helmut Kohl Böll omschreven als een „moedige strijder tegen wetenschappelij ke en artistieke onderdruk king in totalitaire staten. Hij koos partij en wist dat zijn openheid controversieel was", aldus Kohl. President Richard von WeizsScker noemde Böll de „pleitbezorger van de zwakken en de vijand van on rechtvaardigheid". Ex-bonds kanselier Willy Brandt zei dat Bölls werk „ons er aan herin nerde wat gevoelens voor de medemens betekenen in een vaak wrede en oppervlakkige wereld." „Bemoeienis ge wenst" was dan ook de titel van de verzamelbundel met essays, opstellen, kritieken, toespraken, kanttekeningen en gesprekken van Böll uit de ja ren '73 tot en met '76. Geen Hitlerjugend Böll werd op 21 december 1917 in Keulen geboren als zoon van 'een timmerman/beeld houwer. Hij kon de Hitler-ju-' gend ontlopen en na zijn eind examen gymnasium ging hij als leerling in een boekenwin kel werken. In 1938 werd hij voor de „Arbeitsdienst" opge roepen en tenslotte belandde hij bij de Wehrmacht. Gedu rende de Tweede Wereldoor log raakte Böll drie keer ge wond en zijn moeder kwam bij een van de vele bombarde menten op Keulen om het le ven. Na zes oorlogsjaren als soldaat, keerde Böll naar zijn geboorteplaats terug. Hij ging Duitse taal- en letterkunde studeren en werkte tegelijker tijd bij zijn broer als timmer man. Later werd hij ambte naar. Böll begon zijn literaire loopbaan al meteen met werk dat het tragische lot van men sen beschreef die oorlog voe ren („Der Zug war ptlnktlich", 1949). In „Und sagte kein ein- ziges Wort" (1953) kwam het lot van militairen die uit de strijd terugkeren in een ineen gestorte wereld aan bod, waar bij Böll de gevolgen liet zien die een oorlog heeft voor de burgermaatschappij. In het midden van de jaren vijftig is een kentering te zien in de keuze van Bölls thema's. „Dat Brot der frühen Jahre" behan delt voor het eerst voluit de samenleving van dét moment. In „Doktor Murkes gesammel- tes Schweigen" oefende de schrijver kritiek op de zelfge noegzaamheid van de West duitsers tengevolge van het „Wirtschaftswunder". Interna tionaal 'werd zijn naam defini tief gevestigd na de verschij ning van „Billard um halb zehn" in 1959, door velen be schouwd als zijn beste roman. Het is het portret van drie ge neraties van een Duitse fami lie, vanaf de periode vóór de eerste wereldoorlog, via de dictatuur van de nazi's en de tweede wereldoorlog tot de ja ren na de oorlog en de ontwik keling van de consumptie maatschappij in de jaren vijf tig. Moralist met mededogen Böll blééf de moralist van zijn tijd, scherp, satirisch, maar toch vol mededogen. In „An sichten eines Clowns" (1963) speelt een jonge clown de hoofdrol, die vervreemd raakt van een materialistische maat schappij en zijn eigen rijke fa milie van industriëlen. Böll hekelt er aspecten van de Westduitse samenleving en de schijnheiligheid van de geor ganiseerde godsdienst. „Grup- penbild mit Dame" (1971) werd het boek dat hem de No belprijs bracht, als eerste Duit ser na Thomas Mann in 1923. Volgens de Zweedse academie de bekroning van een carrière waarin hij „een bijzondere gave had getoond voor karak tertekening en het vermogen met een paar eenvoudige, meesterlijke streken levende personen te schetsen". Een deel van de aan de Nobelprijs gekoppelde geldsom stortte hij in het Internationaal Fonds voor Schrijvers in Gevangen schap. Hij deed een beroep „op alle regeringen alls schrijvers uit de gevangenis vrij te la ten". Ook Bölls laatst gepubliceerde werk stond in het teken van fatsoen en moraal, want „Bild- -Bonn-Bönisch" gaat over de Westduitse regeringswoord voerder Peter Bönisch en diens carrière bij Bild Zeitung. Het boek werd enkele maan den geleden gepubliceerd en al zeven maal herdrukt. In au gustus zal nog „Frauen vor Flusslandschaft" verschijnen, een boek over de echtgenotes van Westduitse politici, een roman waarin voilgens hem zelf „alles fictie is, alleen de plaats van handeling niet". Het is het laatste werk van de auteur, die als geen ander de erenaam „Het Duitse Gewe ten" verdiende. BERT JANSMA AMSTERDAM Het Euro pees Sociaal Fonds heeft zes ton toegezegd aan de Neder landse dansgezelschappen. Dit geld is bestemd voor het scheppen van meer werkgele genheid. Dit heeft de Stichting Directie Overleg Dansgezel schappen (DOD) bekend ge maakt. Met dit geld verwacht DOD haar plan om in de komende twee jaar 41,3 arbeidsplaatsen te scheppen te kunnen realise ren. Dit plan is een initiatief van het Scapino Ballet. Het doel is jonge, langdurig werk lozen de kans te geven praktij kervaring op te doen. Daarbij gaat het niet alleen om dan sers, maar ook om technici, secretariaatsme- De financiering komt uit veer tien verschillende potjes. Zo komt er geld vrij door de inge leverde prijscompensatie voor arbeidsduurverkorting bij de bureau in Arnhem het liet af- gezelschappen en kent het mi- weten, dreigdë het werkgele- nisterie van WVC een doel- genheidsplan in het honderd subsidie toe. Ook de arbeids- te lopen. „Met de bijdrage van bureaus in Amsterdam, Den het Europees Fonds is dat ge- Haag en Rotterdam zegden vaar nu weg", aldus de DOD. steun toe. Omdat het arbeids- In de DOD zijn vertegenwoor digd de dansgroep Krisztina de Chatel, Dansproduktie, Fol kloristisch danstheater, het Nationaal Ballet, Intro-dans, Nederlands dans Theater, Penta Theater, Scapino Ballet en het Werkcentrum Dans. Olaf Tarenskeen Wessel Ilckenprijs voor Haagse gitarist Olaf Tarenskeen DEN HAAG De 25-jar f ge Haagse gitarist Ol; Tarenskeen krijgt de Wej sel Ilckenprijs 1985. Jurj lid Pim Jacobs zal hei die vanavond, aan het b(AR gin van het jaarlijksrikv Loosdrechtse jazzfestival i: uitreiken. f de De prijs bestaat uit een boka^j-j en een bedrag van duizer gulden en is bestemd voor er jong, talentvol en onbeker? musicus om diens eerste stsma: naar een professionele carrièje d te ondersteunen. ftdei De uit Indonesische ouders gfaar boren Tarenskeen speelt gitaf 111 vanaf zijn twaalfde jaar, kre^mer zijn opleiding aan het Koninlokt lijk Conservatorium in Db va: Haag, waar hij zo snel zijn <f ploma-met-lof kreeg dat n van de toegestane studie-pj ?ai riode nog drie jaar overhieippf Die tijd besteedde hij aan oult, jazzopleiding aldaar. Doceient Peter Nieuwerf over heity 0r „Als je één keer in de tien jaC0kk zo'n talent onder je hoeq krijgt, mag je jezelf gelukkl prijzen". f h1 De jury bestond uit Pim Jjj^j cobs, journalist Jan Rensen organisatoren van het Looi "e drechtse festival. Ien- NICE Drie dagen nadat de Russische acrobaat Ser- gej Boebka in Parijs de „droomgrens" van zes me ter bij het polsstokhoog springen doorbrak, werd tijdens wedstrijden in de Franse badplaats Nice op nieuw een grens in de in ternationale atletiek ver legd. Steve Cram werd de eerste atleet, die de 1500 meter binnen de drie en een halve minuut aflegde. De 24-jarige wereld- en Euro pese kampioen noteerde een tijd van 3.29,67. Daarmee' veegde de Brit het record van zijn landgenoot Steve Ovett (3.30,77) van de recordlijst. In het spoor van Cram eindigde ook de Marokaanse olympi sche kampioen Said Aouita (5000 meter) met 3.29,71 onder de magische grens van 3.30. Op de laatste meters had Cram alle moeite zich de aanval van Aouita van het lijf te houden. Steve Cram had zich zeer Zorgvuldig op de wedstrijden in Nice voorbereid. Tijdens de open Britse titelstrijd van het afgelopen weekeinde liet hij na de series 800 meter verstek gaan in de finale, om zich he lemaal te sparen voor de ont moeting in Nice. Cram sukkel de vele maanden met een bles sure aan een kuitspier, waar door het lang duurde voordat hij vorm kwam. Eind juni bewees hij echter tij dens wedstrijden in Oslo dat de mogelijkheid aanwezig was het wereldrecord in zijn bezit te krijgen. De tengere Cram klokte toen een tijd van 3.31,43, op dat moment de bes te prestatie van het seizoen. In Nice kreeg hij de beloning voor een nauwgezette training en voorbereiding met een fe- j. nomenale tijd van 3.29,67. Voordat Cram tot zijn topver- richting. kwam, waren de toe schouwers al met enkele uit stekende prestaties verrast. Op de 100 meter evenaarde de Amerikaan Darwin Cook on danks een tegenwind van 0,31" meter per seconde de beste sei zoenprestatie van zijn landge noot Carl Lewis met 9.98 se conden. Voor de Canadees De- sai Williams (10.03) en wereld recordhouder Calvin Smith (10.05) bleven slechts de krui mels over. Smith revancheer de zich echter op de 200 meter met een tijd 'van 20,45 secon- Hindernis Van de drie atleten tellende Nederlandse delegatie zorgde Hans Koeleman voor een na tionaal record op de 3000 me ter hindernisloop. De AAC-at- leet scherpte zijn uit 1981 date rende toptijd met bijna een se conde aan tot 8.20,85. Koele man had op 26 augustus 1981 in Koblenz 8.21,72 gelopen. De in de Verenigde Staten stude rende Amsterdammer ging in het sterke deelnemersveld goed mee en liep gedurende enige ronden op de tweede plaats. In de laatste omloop kon niemand de demarrage van William van Dijck volgen. Naast de Belg moest Koeleman ook de Pool Boguslaw Ma- minski en de Brit Graeme Fell voorrang verlenen. Beide andere Nederlandse at leten kwamen eveneens tot goed prestaties. Maijan Olijsla- ger eindigde op haar speciali teit, de 100 meter horden, als tweede in 13,06. Daarmee mis te de atlete van Sprint bij een zeer geringe rugwind haar ne gen dagen oude Nederlandse record op 0,05 seconde. De zege ging naar de Francaise Anne Piquereau (12,99), die dit seizoen al ruimschoots onder de 13-secondengrens dook. Nellie Cooman trof op de 100 meter loopsters, die net zo snel uit de blokken springen als zij. Met 11,31 klokte de AVR-loop- ster een nieuw persoonlijk re cord. Bij te sterke rugwind heeft de Rotterdamse 11,26 ge-' noteerd. De Europese indoor- kampioen kwam niet verder Steve Cram blijft Said Aouita maar net voor. dan de vierde plaats. De tegen- had tijdens de Nikaia graag de stand was er dan ook naar. man van 6,01 meter geworden. Marie-Christine Cazier uit Dat was tot drie keer toe net Frankrijk won in 11,02, voor iets te hoog gegrepen. De Rus- Grace Jackson (11,08) en Joan sische atleet won in het land Baptiste (11,18). met de lange polsstoktraditie Voor een waardig slotakkoord met 5,95. Boebka bracht olym- zorgde Sergej Boebka. De pische kampioen Pierre Qui- kersverse man van zes meter, non een nederlaag toe (5,90). BIEL John van der Wiel heeft zich snel hersteld van de nederlaag in de elfde ronde van het interzone schaaktoer nooi in Biel tegen Vaganjan. In de twaalfde ronde versloeg de Nederlandse grootmeester mef wit de Tsjechoslowaak Jansa. Na de eerste zitting was de partij afgebroken in een stelling waarin de Leidenaar al licht voordeel kende, 's Avonds bleek dat genoeg voor Van der Wiel om zijn zesde overwinning te behalen. Door dit resultaat verkleinde hij de achterstand op koploper Va ganjan tot een punt. De Rus kwam tegen de Zweed An- dersson niet verder dan remi- Jan Timman heeft zich giste ren tijdens het schaakfestival van Amsterdam hersteld van de nederlaag in de eerste ron de tegen de Brit Anthony Mi- les. Met zwart versloeg Neder lands sterkste schaker de Joe goslaaf Slobodan Martinovic. Wereldkampioen Anatoli Kar- pov boekte zijn tweede over winning. In een positie waarin voor hem niets meer was te redden viel de vlag voor de Braziliaan Sunye Neto. NOORDWIJK De West duitser Bernhard Langer, winnaar van de US Masters 1985, verdedigt volgende week zijn open Nederlandse golftitel op de duinbaan van de Noordwijkse Golfclub. Met de Amerikanen Curtis Strange, de Australiër Gra ham Marsh en de Engelsman Paul Way behoort Langer tot het groepje favorieten het toernooi, dat een prijzen geld kent ruim een half mil joen gulden, waarvan bijna r de Het toernooi wordt van don derdag 25 tot en met zondag 28 juli gehouden. De organi satoren werken met een bud get van een miljoen gulden. Het deelnemersveld telt 144 golfers, onder wie zestien Ne derlanders. Curtis Strange, die dit jaar al 520.000 dollar heeft gewonnen, zal bij een goed resultaat in Noordwijk het wereldrecord van zijn landgenoot Tom Watson ver beteren. Watson verdiende in 1980 de somma van 530.808 dollar, 1,7 miljoen gulden. ERFURT*"31- FC Twente heeft gisteren zijn derde wedstrijd voor groep 2 van de intertoto-competitie tegen Rot-Weiss Erfurt met groot verschil verloren. In eigen huis won de Oostduitse ploeg met 4-0 na bij de rust al met 2-0 te hebben voorgestaan. Voor de Enschedese eredivisionist betekende het de eerste nederlaag na twee gelijke spelen. Rot-Weiss Erfurt heeft met vijf punten de leiding in de groep. PSV heeft in Doetinchem een oefenwedstrijd tegen DZC, een vierdeklasser, met 4-0 gewonnen. Doelpuntenmakers waren Gullit, De Hooy, Berghuis en Lokhoff. Ajax oefende tegen Enter in Enter voor 3000 kijkers. De lands kampioen won met 11-0 na een ruststand van 4-0. De productie werd verzorgd door Ronald Koeman (4), Bosman (3), De Meijer (2), Rijnink en Meeuws. Feyenoord oefende tegen Mariahout, een afdelingsploeg uit Noord-Brabant. De Rotterdammers triomfeerden met 9-1. De doelpuntenmakers waren: Eriksen (4), Kwidama (2) Sörensen (2) en Ling. Jan Peters heeft zijn verblijf in Italië, ondanks aanvankelijke plannen voor een terugkeer naar het vaderland, verlengd met nog een jaar. De voormalige international speelt het komende voetbalseizoen voor Atalanta, de in de hoogste klasse (serie A) verblijvende club uit Bergamo. Lodewijk Meester behoudt leiding ELAHUIZEN De veertien Friese skütsjeschippers be vochten gistermiddag op de Fluessen bij Elahuizen een enerverende strijd. Drie van hen, onder wie klassementslei der Lodewijk Meeter, moesten door schade na een aanvaring, door een protest en omdat het te hard waaide, voortijdig de kant opzoeken. Siete Meeter van Bolsward werd eveneens na een protest gediskwalifi ceerd. Als eerste eindigde Meindert de Groot van Stavo ren. De tweede prijs was voor Pieter Brouwer van Philips Drachten. Deze nieuwe schip per behaalde de hoogste klas sering die ooit met dit schip is bereikt. Joop Mink van Grouw ging als derde over de finishlijn. Lodewijk Meeter blijft toch nog leider in het al gemeen klassement. WIELRENNEN Ronde van Rijnland-Palts 1. Ludwig (Odl) 182 r St< Jken 5-4. Meisjes cadetten: (Óos) z.t.; 4. Huger (Fra) op 1.40; 5. Mierzewski (Pol) op 2.08; 6. Jurco (Tsj) z.t; 7. Van Wijk (Ned) z.t.; 8. Jongens cadetten: Heppner (Odl) z.t.; 9. Radtke (Odl) z.t.; 10. Rominger (Zwi) op 3.58. 14. Beuker op 5.12; 17. Schurer z.t; 39. J. van der Poel op *8.39; 57. Rijkenberg Algemeen klassement: 1. Ludwig (Odl) 27.10.55; 2. Huger (Fra) op 1.12; 3. Skoda (Tsj) op 1.26; 4. Wechsel- berger (Oos) op 1.41; 5. Heppner (Odl) op 2.42; 6. Jurco (Tsj) op 2.54; 7. Van Wijk (Ned) op 2.57; 8. Mier zewski (Pol) op 3.11; 9. Radtke (Odl) te v< Groep H: Zweden-Nederland 2\ Plaatsingswedstrijd om elfde plaapinu Nederland - Luxemburg 3-1 ippe- Jongens cadetten: S Groep H: Italië-Nederland 0-3. Plar singswedstrijd om negende plaal1 z,j Tsjecho-Slowakije - Nederland 3-0.i De 1-0; Toulon-Nantes 0-0; Monaco-Sj, chaux 1-1; Laval-Auxerre 0-0; MefP^ Lens 2-3; Lille-Brest 3-1; ToulousP gr: Nancy 4-1; Bastia-Paris SG 2-naar Strasbourg-Rennes 1-1; Le Havip h< Marseilles 1-0. i va, PAARDESPORT Koersen Hilversum EERSTE KOERS, 1609 meter: 1. Arja Woldberg (J.R.'de Boer)-1.21,4; 2,80, Kopp. f. 33,50, Trio f. 262,90. "i veys), 5. Bram van Leeuwen (Rotte dam). L Vierde wedstrijd: 1. Hoogendam, fm- van Staveren, 3, Luut de Groot (Rdt oi terdam), 4. Harry Amsterdé(rui-< (Sneek), 5. Jappie Hettinga (SneekU af Zanfrisco Alve; 3. Zigan Elsene. Winn! Stand: 1. Hoogendam 11 punten f. 7,20, PI. 1,80 4,40 2,00, Kopp. f. 34,80, Trio f. 416,60. 1.20,4; 2. Yorker W; 3. Zabina Yvoo. Winn. f. 2,30, PI. 1,20 2,00 2,10, Kopp. f. 6,60, Trio f. 92,40. Hollyrood; 3. Yolly Pay Day. Winn. f. 1,20 1,50 1,30, Kopp. 5,70, Trio f. 23,60. VIJFDE KOERS, 1609 meter: 1. Wil fred Star (A. de Wrede) 1.19,7; 2. 3. Verona Weber. Winn. f. 2,00, PI. f. 1,10 1,30 1,40, Kopp. I. 3,20, Trio f. 14,40. ZEVENDE KOERS, 1609 meter: 1. Ymola Hanover (A.J. Mollema) 1.17,1; 2. Wlnneton Heiloo; 3. Virgill Mea dow. Winn. t. 1,50, PI. f. 1,40 2,70 2,10, Kopp. f. 18,80, Trio f. 138,60. Unie Pride. Winn. f. 5,60, PI. f. 2,30 1,30 4,50, Kopp. f. 4,80,_Trjo_f. 163,50. TIENDE KOERS, 1609 meter: 1. Wo- raz Fez (A.J. Mollema) 1.18,6; 2. Wap per M; 3. Van Hans Alve. Winn. f. 1,70, PI. f. 1,10 1,50 1,70, Kopp. f. 4,70, Trio f. 31,40. ELFDE KOERS, 1609 meter: 1. War Glory (J. de Leeuw Jr.) 1.17,2; 2. Zo- mar Windspiel; 3. Zabina Diepnow. TOTALISATOROMZET: f. 426.725.00. TAFELTENNIS EK jeugd in Den Haag Meisjes junioren: Groep I: Sovjet-Unie - Nederland 3-0. Halve finales: Tsjecho-Slowakije - Roemenië 3-1; Zweden - Sovjet-Unie 3-0. Om de vijfde PI.: West-Duitsland Tweede ronde: Nederland Sovjet- Van Staveren 30,7, 3. De Groot 39 Jn 4. Peter Frech (Rotterdam) 42,7.1 we Heineke 47. jtte Open NK Contender Uitdam tu Zesde wedstrijd: 1. Barry Watskj^. i Wiggen (Ned), (Aus), 2. 4. Carlo Magnoni (Ita) 54,0, 5. I 59.4. i SCHAKEN de Interzone toernooi, Biel lt w* Twaalfde ronde: Poloegajevskl (Sov)-Sax (Hon) 0' Quinteros (Arg)-Seirawan (Vst) 0-,L,el Ljubojevlc (Joe)-Short (Eng) 0.5-0! gel Martin (Spa)-Petursson (IJs) 0.5-0jt <x Li (Chi)-Partos (Zwi) 0.5-0.5; ToiL™ (Fil)-Gutman (Isr) 1-0; Sokolov (Soi Rodriguez (Cub) afg.; Van der Wa 2 (Ned)-Jansa (Tsj) 1-0; Andersstéee1 (Zwe)-Vaganjan (Sov) 0.5-0.5. ïodr Stand: 1. Vagan|an 9 punten; 2. Vfeon der Wiel 8; 3. Tprre 7.5 1 afg.;L Sokolov, Seirawan en Ljubojevic 7 5.5; ndersson en Jansa 6; 11. Gutml 12. Sax 5.5 1 afg.; 13. Ljubof""" 5; 14. Rodriguez 4.5 2 afg.; f— Petursson 4 1 afg.; 16. Partos L Quinteros 3.5; 18. Martin 2.5. Schaakfestival, Amsterdam Kroongroep, tweede ronde: chui Martinovic (Joe) - Timman (Ned) 0 fe;r£ Nunn (Eng) - Miles (Eng) afg. 7 Sunye Neto (Bra) - Karpov (Sov) 01 Stand: 1. Karpov 2 punten, 2. MilefS^ J 1 afg., 3. Timman 1, 4. Sunye Niploe Bischoff (Wdl)-Georgijev (Bul) 0-1; L, menkov (Bul)-Langeweg (Ned) 0-1; I r' ket (Ned)-Lombardy (Vst) 1-0; Rog/an (Aus)-Enklaar (Ned) 0.5-0.5; Bollen (Ned)-Farago (Hon) 0-1; fvkov (JÖ/efa )-De Wit (Ned) 0-1; Boersma (Ne( l )-Kurajica (Joe) 0.5-0.5; u,"a c khodja (Fra)-Vanheste (Ned)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8