België vervroegd naar de stembus Syriërs patrouilleren in West-Beiroet Atoomgeleerden kraken plannen Star Wars Span je liefst mudvol met Nederlanders KONING WEIGERT ONTSLAG VAN REGERING-MARTENS Khomeini hekelt luxueuze leven van geestelijkheid Conversatie in Indiase Boeing abrupt gestopt INHET buitenland t JITENLAND CeidaeSoowmt WOENSDAG 17 rULI 1985 PAGINA 7 Een vooruitgang in apengesprek Geneve NEVE De afgelopen maanden is [i enkele vooruitgang geboekt in de [vapeningsbesprekingen in Genève. zei gisteren de leider van de Sovjet- legatie in de onderhandelingen, Kar- I, aan het einde van de tweede onder- jdelingsronde tussen de VS en de Sov- Unie. Na een zomerreces van twee jnden zal half september een derde de volgen. Waarnemers verwachten Jjdeze derde fonde evenmin iets gaat •veren. Eventuele resultaten zullen ;j mogelijk zijn na de topontmoeting |en president Reagan en de Russische jer Gorbatsjov in november in Genè- „Bevolkingssituatie EG baart grote zorg" PARIJS De bevolkingssituatie in Europa is zeer ernstig en niets wijst op een verbete ring. Aldus een rapport van het economisch en sociaal comité van de Europese Ge meenschap, dat gisteren in Parijs is gepu bliceerd. Het aantal geboorten in de EG- -landen is sinds 1975 nog niet zo laag ge weest als nu. De terugloop in het aantal ge boorten heeft er toe geleid dat het aandeel van de bevolking van de EG op de wereld bevolking gedaald is van 8,8 procent in 1950 tot 5,6 in 1985. Als de huidige tendens zich voortzet, zal het aandeel in het jaar 2025 zijn gedaald tot 3,3 procent. Het rap port dringt er op aan, dat de lidstaten van de EG voorrang geven aan een bevolkings politiek. Videobeelden tonen Sacharov in ziekenhuis LONDEN De Britse televisie heeft gister avond videobeelden getoond van de Russische dissident Sacharov, die at, werd geschoren en door een arts werd onderzocht in een zieken huis van Gorki. De BBC vertelde dat de twee filmpjes door Moskou zijn vrijgegeven en in het Westen zijn terechtgekomen via het West- duitse blad Bild-Zeitung. Op een van de film pjes was een kalender te zien waarop in het Russisch en Engels de maand juni stond. Sa- charovs arts, Natalja Jevdokimova, laakte sug gesties in het Westen als zou de 64-jarige No belprijswinnaar worden volgestopt met verdo vende middelen of in hongerstaking zijn gé- gaan. Sacharov werd in 1980 verbannen naar Gorki om te voorkomen dat hij nog langer kri tiek zou uiten op de Sovjet-Unie. Sovjets staken vanaf 1987 walvisvangst BOURNEMOUTH De Sovjet-Unie zal de walvis vangst in de Noordelijke IJszee vanaf volgend jaar „tij delijk staken". Dat heeft een Sovjet-afgevaardigde be kendgemaakt voor het begin van de jaarlijkse bijeen komst van de internationale walviscommissie. Moskou onderwerpt zich hiermee, zij het verlaat, aan een inter nationaal verbod op de commerciële walvisvangst. Al leen Noorwegen heeft nu nog niet laten blijken dat het zich aan het vangstverbod zal houden. „Het is onze be langrijkste taak voorwaarden te scheppen voor het her stel van het uitgedunde walvisbestand", aldus de Russi sche afgevaardigde. Hij maakte niet duidelijk waarom de Sovjet-Unie pas vanaf volgend jaar een vangstver bod in acht neemt. Het vangstverbod, waartoe de wal viscommissie in 1982 besloot, geldt minimaal tot 1990. De commissie hoopt dat het walvisbestand zich in die jaren zal kunnen herstellen. omkoffertje jat naast lagans bed 5HINGTON Hoewel de 'van het Witte Huis op dit nient de routineklussen van 1? Amerikaanse president zijn rekening heeft geno- staat het belangrijkste 1 jool van de macht van i;an nog altijd op een paar ir afstand van zijn bed: het te diplomatenkoffertje Omkoffertje) dat de vernie- g van deze planeet in zich <t. Bij het koffertje hoort jjjeen speciale officier die 24 Sper etmaal voor de slaap- 'erdeur van de president eracht houdt. i klinkt dit niet erg ge- 2itellend. Kun je een 74-ja- 1 president, die herstellende 4 n een vrij zware operatie, £isschien af en toe wat of- papieren doorbladert of 2 roman leest, in staat ach- ,tot het nemen van een af- jgen beslissing, in het on- 1-schijnlijke geval dat een assingsaanval van de te- 5 artij hem daartoe zou igen? Bovendien zouden —katheter in zijn blaas, het ds$>et3e 'n z9n neus en ^et us in zijn arm de president """Jtig in de weg zitten wan- 1 hij zich met spoed naar 'van de Amerikaanse com- 2 docentra zou moeten haas- kerkelijkheid liggen de za- echter niet zo simpel. Het ertje bevat bijvoorbeeld 12 iale codes, die per dag nog 6 veranderen. Zij dienen bewijs voor de minister defensie en de militaire '^voerders dat de man die per telefoon vertelt voor- ïdihgen te treffen voor 1! nucleaire oorlog, ook wer- k de president van de VS Je nucleaire vernietigings- ihine kan alleen in wer- i worden gezet door de dent én de minister van ïsie, waarna de ingelichte :hefs hun boodschap door- -<n naar alle Amerikaanse mandoposten in de wereld. ■HDevel van de president al- gebeurt er niets. „Bijvoor- id in het geval de president itend wakker schrikt na '(nachtmerrie en in de stel- ^overtuiging dat de Russen Jeen aanval begonnen zijn onderneemt", zoals een «nsie-expert onlangs ver- jrde. i(rigens heeft het koffertje ]^al symbolische waarde. In jeval van een echte veras- saanval zouden de gene- b waarschijnlijk niet wach- tot de rook boven de puin- ïn van Washington is op- bkken om te zien of er nog lnd is die hen toestem- geeft de raketten af te MICHAEL WHITE f Copyright The Guardian BRUSSEL De Belgi sche regering blijft aan totdat in oktober ver-1 vroegde parlementsver kiezingen worden gehou den. Dat is het gevolg van het feit dat koning Boude- wijn gisteren weigerde het ontslag te aanvaarden van de regering-Martens. De rooms-liberale coalitie was gistermorgen alsnog gestruikeld over het dra ma in het Heizel-stadion. De Waalse liberalen stap ten uit de regering omdat minister van binnenland se zaken Nothomb bleef weigeren zelf ontslag te nemen. Premier Martens verklaarde gisteravond dat zijn regering „op basis van een minimum programma" verder zal gaan met haar werk. Dat program ma zou mogelijk vandaag nog aan het parlement worden aangeboden. Volgens de pre mier blijft de ministersploeg ongewijzgd. Dat betekent dat de Waalse liberalen, die de cri sis veroorzaakten, hun minis ters in het kabinet handhaven. Die verkiezingen, die eigenlijk waren gepland voor 8 decem ber, zullen ongeveer twee maanden worden vervroegd. Het verrassende besluit van koning Boudewijn het ontslag van de regering te weigeren kwam na een dag van druk politiek overleg. De kabinets crisis werd een feit toen de Waalse liberalen bleven vast- Premier Martens tijdens de persconferentie, waar hij bekend maakte dat zijn regering aanblijft tot de vervroegde verkiezingen in oktober. houden aan hun eis dat minis ter Nothomb ontslag neemt. In een rapport over de ramp in het Heizel-stadion is de minis ter politiek verantwoordelijk gesteld voor het falende optre den van de Rijkswacht. Bij de rellen in het stadion kwamen, zoals bekend, 38 mensen om het leven. WASHINGTON Een groep Amerikaanse ge leerden die destijds heb ben meegewerkt aan het Manhattan-Project, dat leidde tot de vervaardi ging van de Amerikaanse atoombom, hebben geen spaan heelgelaten van de Star Wars-plannen van president Reagan. De ge leerden waren bijeenge komen ter gelegenheid van het feit dat 40 jaar ge leden de eerste kernbom werd getest. De plannen van de Ameri- de geleerden het duidelijkste bewijs dat de wereld nog steeds niet is doordrongen van de gevaren die destijds werden ontketend in de woestijn van New Mexico. Daar werd in het diepste geheim gewerkt aan de ontwikkeling van de Ameri kaanse kernbom, die een ab- kaanse president zijn volgens rupt einde zou maken aan de Tweede Wereldoorlog. Een van de geleerden, Philip Mor rison, verklaarde dat de on derzoekers zich in 1945 van drie dingen scherp bewust wa ren: geen enkel kernwapen- -geheim kan lang bewaard blijven, er zal tegen kernwa pens nooit een afdoende ver dediging bestaan, en het is noodzakelijk dat er internatio nale afspraken worden ge maakt om het gebruik te voor komen. De overtuiging van de regering-Reagan dat er wel een sluitende defensie tegen kernwapens mogelijk zou zijn, leidt volgens de onderzoekers alleen tot een nieuwe spiraal in de wapenwedloop. Sovjet-geleerden krijgen betaald naar creativiteit MOSKOU Sovjet-leider Gorbatsjov heeft besloten de salarissen van geleerden te koppelen aan hun „creatieve proauktiviteit". De maatregel lijkt erop gericht met materië le prikkels een snellere techni sche ontwikkeling te bereiken. Technici en ingenieurs die een belangrijke bijdrage leveren aan de modernisering van de industrie, kunnen bonussen krijgen tot maximaal 50 pro cent van het salaris. Onder de nieuwe regels, die volgend jaar van kracht worden, krijgen plaatselijke bedrijven boven dien een beperkte volmacht om de salarissen van hun tech nische staf te verlagen of te verhogen, al naar gelang hun produktiviteit. )gen verergt Ramp in Soedan 1 YORK In Soedan dreigt een ramp van ongekende om- j. De helft van het 22 miljoen inwoners tellende Afrikaanse [dreigt van honger te sterven, aldus Maurice Strong, hoofd pet VN-bureau voor noodhulp aan Afrika. Strong is zojuist Igekeerd van een bezoek aan Soedan. Overvloedige regen- J» hebben in het westen van Soedan, een belangrijke spoor- Inaar de provincie Darfur onbegaanbaar gemaakt. De twee jrie miljoen inwoners van Darfur dreigen daardoor volledig jleerd te raken. De regen heeft ook het transport over de ^vrijwel volledig lamgelegd, zodat vrijwel alle vervoer van sel tot staan is gekomen. Wand klokje voor jubileum De directie van de staatsdie- rentuin Skansen in Stockholm heeft naar goed ambte lijk gebruik de Indische olifant Gobi in het zon netje gezet voor 25 jaar trouwe dienst.. In plaats van het traditio nele horloge werd geko zen voor een passende wandklok, die de 27-ja- rige dikhuid na een korte speech om de slurf werd gehan gen. IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR I) „Maar ik heb toch zeker recht om te we- rat er met me gebeurt!" riep smidje Verho- kanhopig uit. „Ik vertegenwoordig hier 'laat Nicolagonië en bij mij heeft u helemaal I rechten!" beet doctor Polnyck hem toe. t verbeelt u zich eigenlijk wel? Ik ben be en met u redelijk netjes te behandelen. En I bed, prima eten en wat dies meer zij. i wat gebeurt er? U maakt misbruik van goedheid en weet op arglistige wijze te appen aan de bewaking van de trouwe ic! U brengt hem zelfs lichamelijk letsel ,jlk denk niet, dat Bulbac dat erg leuk heeft inden, waarde heer!" En als smidje Ver- n nu nog niet had begrepen wie Bulbac ei- lijk was, dan was hem dat gauw duidelijk ge- ^len. De dikke bewaker was namelijk intus- door Kille Klansky bevrijd en kwam nu brie- i van woede de kamer van doctor Polnyck "—♦enstormen. „Zie nou wel, dat ik gelijk had!" •hij nijdig uit. „We hadden die schavuit met een moeten mollen! Mag ik hem nü mollen, doc tor? Ik heb nog een appeltje met hem te schillen voor die klap op mijn kop!" „Jij molt maar, Bulbac," besloot doctor Polnyck. „Maar liever niet hier in de kamer, want dat geeft zo'n smeerboel op het karpet." „Dan mol ik hem wel op de binnenplaats," vond Bulbac. „De overblijfselen kieperen we dan zo over de rot sen in zee." „En die spoelen dan aan in de haven van Gravendrecht." zei dr. Polnyck. „Dan had je de poppen eerst goed aan het dansen, want er zouden onmiddellijk lastige vragen wor den gesteld in het parlement. Nee, Bulbac. Ik heb een beter idee. Jij krijgt een week extra verlof en je vliegt met onze speciale helikopter naar het glorierijke vaderland. Je neemt de heer Verholen mee.„Hoera! Dan mol ik hem thuis!" riep Bulbac opgetogen en legde een gro te. zware hand op de schouder van de arme smid. En of dit allemaal goed zal aflopen, is nu wel zeer de vraag. TEHERAN De Iraanse leider ayatollah Khomeini heeft de sji'itische geestelijkheid in zijn land gewaarschuwd dat haar op zichtige levenswijze de steun onder het publiek in gevaar brengt. „Mensen verwachten dat u een eenvoudig leven leidt zo als zij deden in de vroege islam", aldus Khomeini die sprak tot de Raad van Deskundigen, een lichaam dat de opvolger van de ayatollah moet kiezen als deze sterft. Veel geestelijken „hebben hun stijl van leven veranderd en enorme huizen voor zichzelf gebouwd", zo lichtte Khomeini toe. ONDERZOEK ZWARTE DOOS: BOMBAY Indiase en buitenlandse experts zijn begonnen met het onder zoek van de vluchtgege- vens van de Boeing 747 van Air India, die vorige maand voor de kust van Ierland in de oceaan stort te. Het onderzoek moet de exacte oorzaak aantonen van het ongeluk, waarbij 329 mensen om' het leven kwamen. Vermoed wordt dat het toe stel is verongelukt als gevolg van een aanslag, maar op de geborgen wrakstukken zijn nergens sporen gevonden van een aanslag. Uit een eer ste onderzoek van de recor der die de geluiden in de cockpit heeft vastgelegd is gebleken, dat de conversatie abrupt is afgebroken. Een oorzaak daarvan is niet ge vonden. De banden van deze recorder zullen nog aan ver dere wetenschappelijke ana lyses worden onderworpen. Het onderzoek van de recor der met vluchtgegevens, waarop het functioneren van alle instrumenten aan boord is vastgelegd, zal langere tijd vergen. Geheel in beslag genomen als de vakantieganger nu eenmaal is door zijn nieuwe omgeving heeft hij meest al weinig oog voor de reacties van de mensen in wier midden hij verkeert. Wie daar naar luistert, kan over zichzelf heel wat wijzer worden. In Spanje vindt men Nederlanders beschaafd, vriendelijk en tolerant. Laat ste aflevering in de serie over Nederlandse vakantie gangers in het buitenland. MADRID „Al meer dan 30 jaar bezit ik een groot hotel aan de Costa Brava en ik kan je verzekeren dat ik mijn hotel het liefst tot de nok toe vol met Nederlan ders zie. Nederlanders zijn beschaafd, zijn vriendelijk en hulpvaardig en bovenal zijn ze tolerant. Voor mij is het de ideale gast". Don Ma nuel Vila van het gelijk namige hotel in het Cata laanse toeristenoord Calella had bijzonder weinig tijd nodig om dit antwoord te geven op de vraag wat hij vindt van de Nederlander als toerist. Zijn mening is blijkbaar grondig gerijpt door ervaring van meer dan 25 jaar. Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Daar om vraag ik nog maar eens expliciet of hij geen enkele klacht heeft over het ge drag van de Nederlandse gast: ..Absoluut niet" zo verzekert hij Nederlan ders zijn bij al mijn collega 's bijzonder geliefd. Ze zijn niet gierig en waarderen nieuwe ervaringen. Met an dere toeristen maak je nog wel eens mee dat ze bijvoor beeld 100 procent verslaafd zijn aan de keuken van hun eigen land. De gemiddelde Nederlander is niet zo. Die is bereid om zich aan te pas sen en om te genieten van de typische dingen die zijn vakantieland hem biedt. Voor mij is het echt de idea le gast". De mening van senor Vila is nauwelijks een verrassing voor de Nederlanders die regelmatig in Spanje op va kantie gaan. Als een toerist in Spanje vertelt dat hij Ne derlander is. dan wordt hij altijd onmiddellijk benaderd met sympathie en genegen heid. Nederland staat in Spanje bekend als een cu rieus en bijna exotisch land dat de aandacht trekt van iedereen. Voor zover gene raliseringen mogelijk zijn, komt de Nederlander er in Spaanse ogen bijzonder goed vanaf. De Duitsers staan over het algemeen be kend als brutaal en egois- tisch. De Engelsen als slecht opgevoed en de irritatie je gens de Fransen behoort tot het culturele erfgoed van het overgrote deel van de bevolking op het Iberisch schiereiland. „Ik zal je eens een typische anekdote vertellen over de Nederlanders", zo vertelt ons de voormalige burge meester van het bekende vakantieoord Castelldefells. Vijf jaar geleden kreeg ik een keer met mijn auto een lekke band. Onmiddellijk stopte en Nederlands gezin. De man was eigenaar van een transportbedrijf en in het verwisselen van banden p was hij <jus een expert. Hij hielp mij onmiddellijk. Wij wisselden adressen uit en sinsdien krijg ik ieder jaar op de trouwdag van het paareen foto toegestuurd waarop het hele Nederland se gezin glunderend staat afgebeeld. Voor mij is dat een typisch voorbeeld voor het sympathieke karakter van de Nederlandse toe rist". De populariteit van de Ne derlandse vakantieganger blijft overigens zeker niet alleen beperkt tot een ge bied langs de Catalaanse kust. De Nederlander wordt in Spanje bijna overal met dezelfde nieuwsgierige ge negenheid begroet. Of hij nu op reis is naar de Costa del Sol, op Ibiza of in Ma drid. Bijna altijd krijgt elke Nederlander drie vragen te beantwoorden: Komt u uit Amsterdam? Hoe gaat het met Johan Cruijff en de derde wat meer curieuze vraag: „Is het waar dat de ouders in Nederland hun protesterende kinderen naar bed sturen met het dreigement dat anders de hertog van Alva komt?". Wanneer de toerist dan ant woordt dat de wrede hertog allang vervangen is door een boze zwarte piet en een goede Sinterklaas, dan val len de Spanjaarden bijna van hun stoel. In Spanje viert men geen Sinterklaas en het laatste wat men had verwacht, is dat de goedhei lig man ieder jaar een lange boottocht vanuit Spanje naar Nederland onder neemt Echte kritiek op een jaar lijkse stroom van biina an derhalf miljoen Nederland se Spanje-gangers treft men dus nauwelijks aan onder de Spaanse zon. Wel wijst men altijd op een paar op vallende kenmerken waar door een Nederlandse toe rist op straat gemakkelijk te herkennen valt. „Weet je waarom wij altijd zo vrese lijk moeten lachenzo ver telde mij een bekende jour naliste in Madrid, „omdat veel Nederlanders sokken aantrekken wanneer ze met sandalen op straat rond wandelen. Daarvan begrij pen wij Spanjaarden werke lijk helemaal niks. Verder vallen ze op omdat ze meestal zo rood zijn als een tomaat". Deze vriendelijke „kritiek" is echter natuurlijk nog geen reden om verontrust te zijn over het gedrag van de Nederlandse toerist in het buitenland. Pas na lang zoeken spraken wij in Ma drid met een restauranthou der die enigszins geirriteerd terugdacht aan een recente ervaring met een groep gas ten uit Nederland. „Die Ne derlanders vroegen na het eten om een bord met stuk jes kaas", zo vertelt de res tauratiehouder met een ver ongelijkt gezicht. „Ik gaf ze dus een hele grote schaal met allerlei soorten verruk- doeling dat je er een paar stukies uitkiest. Die Neder landers stortten zich echter bijna letterlijk op de schaal en aten hem tot de laatste kruimels leeg". Gastrono mische cultuur is in mijn ei gen nu niet bepaald het al lersterkste punt van de Ne derlandse toerist. Van lek ker en beschaafd eten heb ben ze volgens mij niet al teveel verstand. PAUL VAN DER VOORT (ADVERTENTIE) SPAANSE DÓEVAKANTIES IBIZA App. CLUB VADELLA PUEBLO CA LA VADELLA Dóe eens wat in uw va kantie: surf, waterski, zeilen, volleybal etc. Ook lesmogelijkheid' Nu nóg goedkoper' Vertrek 4-11-18-25 augustus: alle data 8 DAGEN 1750, 15 DAGEN f895. (bcw mm 2 pers Vraag uw ANVR-reisbureau of bel 070-654800 of 521551 BEIROET In Beiroet is gisteren een door Syrië gesteund vredesplan in werking getreden, dat vo rige week in Damascus door de diverse linkse en islamitische militieleiders was overeengekomen. gevechtstenue voor burgerkle ren en hielden hun wapens thuis, terwijl Syrische militai re waarnemers en de Libanese politie in West-Beiroet pa trouilleerden. Terwijl heel voorzichtig wordt geprobeerd om de anarchie in West-Bei roet de baas te worden, vere nigden zich in het oostelijk stadsdeel alle christelijke strijdgroepen onder het com mando van de „Libanese Strijdkrachten". Hiermee is een einde gekomen aan de breuk tussen de Falangistische partij van president Gemayel en de rechtschristelijke militie. Politieke waarnemers menen dat het sluiten van de islamiti sche en de christelijke gelede ren enig uitzicht biedt op een vredesregeling voor geheel Beiroet, dat door toedoen van Syrië tot stand zou moeten ko- mpn Maar tnrh hliif* de twij- fel erg groot dat dit vredesplan wel kans van slagen heeft. In Beiroet gaan velen er vanuit dat over op elk moment de ge vechten tussen de diverse mi lities weer kunnen oplaaien. De sfeer bij de Groene Lijn, de scheidslijn trussen Oost- en West-Beiroet, bleef gisteren gespannen. Het internationale Rode Kruis, dat in Libanon op grote schaal humanitair werk doet, heeft zijn diepe bezorgdheid geuit over berichten dat een van zijn auto's afgelopen maandag zou zijn gebruikt bij een zelf moordaanslag met een bomau to in Zuid-Libanon. Het is moewilijk om vast te stellen of een Rode-Kruiswagen is ge bruikt voor deze aanslag. De

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7