Wat Kamuz zegt zal ~-3 gebeurenJ 1- BUITENLAND Malawi het persoonlijke eigendom van de president Amerikaanse invasie WOENSDAG 17 JULI 198S PAGINA 4 Stokbrood wit 1 OK per stuk fc&t A.*tLsJ Punljes, kadetjes of tarwebolletjes zacht, 1 4 stuks naar keuze <ms> 1> Krenten-of mueslibolletjes, 3 stuks naar keuze Albro maanzaad-, sesam- of melkbollen, 1 VIQ zak 6 stuks Nii JLr+^7 Uit de bedieningsafd.: Paté au poivre, AC 100 gram «a» h39 Uit de bedieningsafd: Jambon d'Ardenne, 100 gram o®® Verder hebben we purrfe LILONGWE „Je moet Malawi zien als het persoonlijke eigendom van Kamuzu. Vergelijk hem met een emmer waarin water stroomt. Rondom de emmer staan vinger- hoedies. Die stellen het volk voor. Als de emmer vol is loopt het water over en vallen er druppels in de vingerhoedjes. Zo profiteert in Ma lawi iedereen van de vooruitgang naar zijn eigen maat". Een Lim burgse missionaris die er achttien jaar Malawi op heeft zitten, vertelt dit verhaal nadat hem is beloofd dat zijn naam niet genoemd wordt. Je kunt immers nooit weten. Eén woord dat verkeerd valt bij presi dent Kamuzu Banda en je krijgt 48 uur om het land te verlaten. „Het warme hart van Afrika"» noemt Malawi zichzelf. Dat slaat niet op de hitte die er heerst, want die valt dank zii de hoge ligging mee, maar op de vriendelijkheid van de mensen. De Malawiërs la chen de hele dag, zijn behulpzaam en sloven zich uit om het je naar de zin te maken. Als je tegen iemand zegt dat je iets mooi vindt, geeft hij het je. Als je denkt uit beleefdheid je bordje leeg te moeten eten, krijg je een volgende keer dubbel zoveel omdat men bang is je de eerste keer niet genoeg te hebben gege ven. Op straat komen de mensen spontaan naar je toe om je te vra gen hoe het met je gaat. Vervolgens word je uitvoerig voor alles be dankt. „Malawi is het Zwitserland van Afrika", zegt mgr. Vroemen die 36 jaar missionaris was in Malawi. „Het is een prachtig land en verge leken met de andere Afrikaanse landen hebben de mensen het er goed". Kamuzu's waarheid Wie naar Malawi reist kan beter niet zeggen dat hij journalist is De president Kamuzu voor ieder een houdt niet van journalisten. Die liegen toch maar. Hij ziet er dan ook persoonlijk op toe dat de journalisten in Malawi alleen de waarheid schrijven. Kamuzu's waarheid! In Malawi verschijnt een dagblad (de Daily Times), uitgegeven door Press Holdings, een maatschappij die voor 99 procent eigendom is van Kamuzu. 's Zaterdags ver schijnt de Daily Times niet, maar het weekblad Malawi News, een uitgave van de Malawi Congress Party waarvan Kamuzu de baas is. Wie iets schrijft dat de oude baas niet bevalt, zal het weten. Een voorbeeld. Onlangs zei de officiële gastvrouw van Malawi, Mama C Tamanda Kadzamira, dat iedere man een vrouw nodig heeft. Zelfs de president. Nu is Kamuzu niet getrouwd en dus viel deze opmer king niet goed bij hem. Een journa list van de Daily Times was zo dom Kadzamira in zijn krant te citeren. Kamuzu nam dat niet, ontsloeg de leugenaar en zijn incompetente hoofdredacteur, en liet ze opsluiten. Hij deelde het volk mee dat Kadza mira dergelijke onzin natuurlijk nooit heeft uitgesproken en dat hij korte metten had gemaakt met de leugenachtige journalisten. Dat ging een Britse verslaggever van ae Malawi Broadcasting Com pany, de Malawische radio-omroep, te ver. Ook hij had duidelijk ge hoord wat Kadzamira had gezegd. Bovendien had hij haar toespraak nog op de band staan. Kamuzu be schuldigde de man prompt van het maken van vervalsingen. Hij moest met zijn gezin binnen 48 uur Mala wi verlaten. Zijn dochter die voor Verslaggever Thei van Kessel en fo tograaf Wil Nilwik bezochten on langs de Afrikaanse republiek Ma lawi. Zij maakten de reis mede op verzoek van de Miva, de Missie Ver keersmiddelen Actie, die dit jaar 50 jaar bestaat. Een halve eeuw lang stelt de Miva aan Derde-Wereldwer kers in Afrika en Azië geld beschik baar voor de aanschaf van een ver voermiddel. In enkele artikelen ge ven onze verslaggevers de indruk ken weer die zij hebben opgedaan in Malawi, waar president Kamuzu eist dat iedereen naar hem luistert, omdat alleen hij weet wat goed is voor zijn volk. Kamuzu Bi J 1 „Wie arm ii Een moeder met een kindje dat het slachtoffer werd van een eenzijdige en armoedige voeding. haar eindexamen zat, kreeg zelfs niet de kans haar examen af te ma ken. Zo gaat dat in Malawi waar de pre sident eist dat iedereen naar hem luistert, omdat hij weet wat goed voor zijn volk is. En glipt er eens een buitenlands tijdschrift door de censuur, dan durft menige Europe aan dat blad niet in de woonkamer te laten liggen. Zo werd het no vembernummer van Bijeen, waarin een kritisch artikel over Banda stond, door menige pater en zuster na lezing verbrand of opgeborgen in een kast waarvan hij of zij alleen de sleutel heeft. Bang dat het arti kel ooit tegen hem of haar gebruikt wordt. Nu zijn er wel meer landen waar maar één partij is toegestaan en waar een dictator de dienst uit maakt. Malawi is dus geen uitzon dering. Wij Nederlanders hebben in het algemeen weinig sympathie voor alleenheersers maar, zo zeg gen zo goed als alle Nederlanders in Malawi, ,je moet de situatie in Malawi niet door een Nederlandse bril bekijken. De gemiddelde Afri kaan heeft leiding nodig. En Ka muzu geeft die. Als er eerst gedis cussieerd zou worden over een be slissing, zou er niets gebeuren. De man is een dictator die totaal geen kritiek kan verdragen, dat is waar. Maar als je daar de nadruk op legt en niet kijkt naar de goede dingen die hij doet, schets je een verkeerd beeld van dit land". Een rondreis door Malawi maakt al tauw duidelijk dat Kamuzu inder- aad veel doet voor de bevordering van het onderwijs. Overal zijn scholen gebouwd voor de vele kin deren. Overal verschijnen ook ge zondheidscentra, kleine zieken huisjes waar niet al te ernstig zie ken voor behandeling terecht kun nen. Voor het land in '64 onafhan kelijk werd, was de gezondheids zorg geheel in handen van de mis sie. Sindsdien zijn er zoveel ge zondheidscentra Dij gekomen, dat de medische zorg van de missie nog maar veertig procent van het totaal uitmaakt. De landbouw wordt gestimuleerd. Er wordt veel gedaan aan land bouwonderzoek en aan de oplei ding van jonge boeren. Planters (ook blanken uit Zuid-Afrika en het voormalige Rhodesië, nu Zim babwe) krijgen alle kans om enor me stukken grond in cultuur te brengen. Kamuzu steunt ze omdat ze veel effectiever werken dan de kleine boertjes die meestal nauwe lijks meer verbouwen dan ze voor zichzelf nodig hebben. Dat daar door een kleine groep grootgrond bezitters ontstaat, deert hem niet. En dat het bijna alleen ministers en blanken zijn, deert hem nog veel minder. Omdat Kamuzu de mensen aan spoort initiatieven te nemen, heeft hij zelf het goede voorbeeld gege ven en de ene onderneming na de andere opgericht. Wie arm is en blijft, heeft dat in Kamuzu's ogen aan zichzelf te wijten. Moet hij de handen maar uit de mouwen ste ken! Met zijn initiatieven heeft Kamuzu ervoor gezorgd dat hij schatrijk is. Velen menen dat zijn Press Hol dings zoveel omvat, dat Malawi zo ongeveer zijn privé bezit is. Nie mand weet echter precies hoe rijk Kamuzu en zijn vrienden zijn, en wat zij allemaal bezitten. Daarover worden geen mededelingen ge daan. En niemand snapt waarom de oude man zo op de centen zit. Naar wie zijn rijkdom straks gaat, weet geen mens. Kamuzu ontruimt hele dorpen als de mensen ondanks een verbod doorgaan met het ontbossen van het land om er landbouwgrond van te maken. Ontbossing betekent ero sie, onvruchtbaarheid en op den duur dus honger. Wie zich niet aan het verbod stoort, wordt gedepor teerd. Een harde maatregel, maar ook een verkeerde? Malawi kent in het algemeen geen honger. In het algemeen, want het komt wel eens voor dat de oogst in bepaalde streken mislukt. De men sen hebben dan geen geld om voed sel te kopen en lijden honger. Ka muzu ontkent dat keihard, want dat past niet in zijn kraam. Missionaris Jan Dirkx uit Breda, die in Bangula werkt, vertelt ech ter hoe hij vorig jaar actie voerde voor de hongerende mensen in de omgeving. Die actie bracht vol doende geld op om 6400 zakken maïs te kopen. „De nood was groot. Ik ben zesen twintig jaar in Malawi, maar dat had ik nog nooit meegemaakt. De mensen aten de bladeren van de bomen. Velen stierven van de hon ger. De voedselactie lag deson danks erg gevoelig, want Kamuzu zegt dat er geen honger is en dus wordt het overschot aan voedsel uitgevoerd en niet onder de honge rende bevolking verdeeld. De over heid probeerde de actie te beëindi gen en de politie volgde ons doen en laten nauwlettend. Er kwamen zelfs politiemensen naar onze pre ken luisteren. Maar heb we voedsel daar te brengen bjd< hardst nodig was". het jn d< Kamuzu is de baas in Men maakt hij iedereen duiè mc hij zegt zal gebeuren. Dmun gen, of ze nu missiona:hikl ontwikkelingswerker, de lm zwijgen toe. Ze willen r eei Je kunt het zo gek niet de i koop. De Malawiër god ooi komen. LONDEN Ze zeggen dat het een echte invasie wordt. Geen intocht van goed ogende en chewing gum kauwende GI's, maar een overrompeling door meer dan 20.000 corpu lente, gebrilde en dikke siga ren rokende Amerikaanse ad vocaten, in geruite jasjes en broeken die, niet altijd maar toch vaak, twee en een halve centimeter te kort zijn. Met hun kakelende dames strijken ze neer in de beste hotels van Mayfair, het sjiekste deel van Londen, waar ze hun vele geld zullen laten rollen zoals daar in jaren niet meer met dollars werd gesmeten. Eigenlijk houden de Londenaren niet van luidruchtige en opzichtig geklede gasten. Maar de naar schatting 250.000 onderdanen van koningin Elizabeth die in de Britse hoofdstad hun brood verdienen op kosten van de toeristen, zullen voor deze Yanks toch hun charmantste glimlach op de lippen toveren, want voor iemand met handenvol „greenbacks" (Amerikaanse bank biljetten) loopt zelfs de sloomste Engelsman het vuur uit zijn slof fen. De doorsnee Londense winkelbe diende gaat uit van de veronder stelling, dat alle Amerikaanse ad vocaten er warmpjes bij zitten. De „lawyers" die het in hun bol heb ben gekregen om dit jaar in Lon den te gaan congresseren, mogen er dus op rekenen dat zij daar driftig gepluimd zullen worden. Eerlijk gezegd verdienen zij niet beter; want voor de vaste bewoners van deze stad in de schaduw van Buckingham Palace zal het weken lang geen leven zijn, met de beste hotels, restaurants, theaters, cafés, winkels, warenhuizen, straten en musea altijd mudvol Amerikanen. Dagenlang zullen we nergens in of uit kunnen. Wekenlang is het onaf gebroken oppassen geblazen, want dit soort toeristen heeft de onzalige' gewoonte je op straat aan te klam pen om je als kosteloze gids te kun nen gebruiken. Voor vele Londe naren zit er niets anders op dan te gen de tijd dat de Yanks zullen op dagen zelf ook wat vakantie te ne men. Het Londense congres van de 20.000 Amerikaanse advocaten mag dan de grootste bijeenkomst zijn van dit soort, die de Britse hoofd stad ooit heeft meegemaakt, maar als je er zelf geen dollar aan ver dient, is zo'n invasie toch een hoop last. De pret begint op 15 juli. Niemand minder dan premier Margaret Thatcher opent die dag in de Royal Albert Hall van Londen het grote advocatencongres. De Amerikaanse gewezen vice-president Walter Mondale, procureur-generaal Ed win Meese en opperrechter Warren Burger zullen er ook zijn. In een andere feestzaal, de West- minster Hall, vlak bij het parle ment, worden de duizenden rechts geleerden uit Ameriibelai door prominente Londel vai ters, onder wie Lord* eei voorzitter van het Hogeï het vens hoogste rechter vafen J Hailsham en de anderéersh vocaten zullen uitera&an zijn in de kleurrijke male Ai erg antieke gewaden d/ellii moeten dragen onder kpre van onvervalst paard en deze eerste plichtplegintitish nog meer dan 200 verfn 1 die allicht niet door ab kor gangers bijgewoond zullindei Ernest T. Guy (62), een indu die tijdelijk in Londeiianse

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4