wm TAFEL Controle op wijn nergens toereikend Herman Bode ongeschikt voor bedrijfspastoraat „Inhoudsloze gereformeerdheid drijft jongeren de Kerk uit" £eidóc6outti/niö f kerk en wereld KARDINAAL SIMONIS: Eucharistisch Congres in Kenya moet huwelijk versterken De druiven blijven zuif weer ACHTERGROND CeidócSouoaixt WOENSDAG 17IULI1985 PAGItN] Solidair met vastende minister Nicaragua De katholieke vredesbeweging Pax Christi Nederland heeft per telegram haar solidariteit betuigd met de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Miguel d'Escoto. D'Escoto, een rooms-katholiek priester, ging 8 juli in hongerstaking uit protest tegen de steun van de Verenigde Staten aan de contraé in Nicaragua, die het Sandinistisehe regime omver willen wer pen. Pax Christi wijst erop dat eerder deze eeuw Mahatma Gandhi door soortgelijke acties als die van d'Escoto de Engelse regering dwong tot een rechtvaardiger beleid in India. Ook het Interkerkelijk Vredesberaad heeft zich per telegram solidair verklaard met de actie van d'Escoto. Toeristen bederven jonge Kenianen Toeristen en vreemdelingen in het algemeen hebben niet zel den een negatieve sociale invloed op de jonge mensen van Ke nya. zeer speciaal op het gebied van drankmisbruik en drugs- verslaafdheid. Dit heeft de Nationale Raad van Kerken in Ke nya (NCCK) op zijn algemene vergadering vastgesteld. Eerlijk heidshalve voegde de Raad daaraan nog een tweede oorzaak toe: veel jongemensen zien absoluut geen kans vooruit te ko men in het leven en raken deswege verslingerd aan verdoven de middelen. De afgevaardigden, onder wie vrijwel alle kerke lijke leiders van het land. laakten het gebrek aan discipline, zowel thuis als op school, dat vooral in stedelijke gebieden zich openbaart. Als ieder mens naar zijn verdienste behandeld werd, wie zou dan de geselstra f ontlopen? William Shakespeare De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal dr. A.J. Simonis heeft er be zwaar tegen dat de oud- -vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode, voorzitter wordt van de Stichting Bedrijfspasto raat van het aartsbisdom Utrecht. Mgr. Simonis wil als voorzitter een neutralere figuur die geen uitgesproken werk gevers- of werknemers- verleden heeft. Herman Bode was unaniem voorgedragen door het be stuur van de stichting, waar in ook de hulpbisschop van Utrecht. J.B. Nienhaus, zit ting heeft. De Wordvoerder van de R-K. Kerkprovincie legde er in een toelichting de nadruk op dat de bezwaren van mgr. Simonis zich niet richten tegen de persoon van Bode. De aartsbisschop zal een definitief besluit nemen na een gesprek met het be stuur van de stichting. Dat gesprek, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zal na de vakantie plaats hebben. Bode is voorzitter van de Stichting Bedrijfsapostolaat Nederland die de diocesane organisaties van bedrijfspas- tores overkoepelt. Hij is ja renlang actief geweest in het Nederlandse Katholiek Vak verbond en ging eind april met VUT. De laatste jaren is Bode een der woordvoerders van de progressieve vleugel in de R.-K. Kerk geworden. Hij is lid van de Mariënburg- groep die pleit voor de moge lijkheid van een loyale oppo sitie in de Nederlandse R.K-Kerk. Geen vakbondswérk Voor de KRO-televisie zei Bode formeel nog niet op de hoogte te zijn van de bezwa ren van mgr. Simonis. Hij zei zich te kunnen indenken dat mgr. Simonis vragen heeft bij zijn benoeming tot voorzitter van het bedrijfspastoraat maar deze hadden dan in een gesprek aan de orde moeten komen. Dan had ik duidelijk kunnen maken dat ik er te gen ben dat het bedrijfspasto raat een alternatief vak bondswerk wordt, aldus Bode. De vakbeweging is het instrument van de werkne mers om de gelijkberechti ging in de structuren van het arbeidsproces waar te maken. Herman Bode: bedrijfs pastoraat moet arbeiders vanuit het evangelie be moedigen Het bedrijfspastoraat echter moet de arbeiders vanuit het evangelie bemoedigen, aldus Bode. Paus Johannes Paulus II heeft met zijn besluit het 43e Eucharistisch Wereldcongres in Kenya te doen houden groot vertrouwen getoond in de Kerk van Kenya. Dit heeft kardinaal Maurice Otunga, aartsbisschop van Nairobi, in een pastorale brief laten weten. Hij ver klaart van het congres te verwachten dat vooral Afri kaanse gelovigen een beter begrip zullen krijgen van wat GODSDIENSTSOCIOLOOG PIET VAN DER PLOEG: De huidige gerefor meerdheid der gerefor meerden is ondanks de uiterlijke schijn inhouds loos. De a-religiositeit van gereformeerde jon geren, hun onverschillig heid en scepsis tegenover Kerk en geloof, ligt in het verlengde van de in houdsloze gereformeerd heid van de ouderen. Tot deze conclusie komt Piet van der Ploeg in het boek „Het lege testament", dat vandaag is verschenen. Van der Ploeg heeft in het kader van zijn studie godsdienstso ciologie aan de theologische faculteit van de Rijksuniver siteit Groningen interviews gehouden met zestien jonge ren in de stad Groningen die hun lidmaatschap van de Ge reformeerde Kerken in Ne derland hebben opgezegd. Op basis van deze interviews komt hij tot de conclusie dat jongeren niet uit de Kerk stappen wegens kritiek op het instituut Kerk. De motie ven om de Kerk te verlaten waren gelegen in de onver schilligheid tegènover de Kerk of de scepsis tegenover het „kerkgebonden" geloof. De relevantie en geldigheid van gereformeerde normen en waarden, die hun ouders als vanzelfsprekend ervaren, bestaat voor de jongeren niet meer of staat voor hen ter discussie, aldus Van der Ploeg. Op basis van zijn onderzoek komt Van der Ploeg tot de conclusie dat de opvatting dat jongeren die de Kerk verlaten, zich sterk bezighou den met vragen van zinge ving, onjuist is. De meeste jongeren die de Kerk hebben verlaten, zijn nauwelijks of nooit bezig met vragen over de zin en het doel van het le ven. Er is geen ander geloof in de plaats gekomen van het gereformeerde geloof. Hun houding wordt door Van der Ploeg omschreven als „nu, zelf en/of samen met ande ren. maken wat er van te maken valt, zonder te veel verwachtingen te hebben". Veel meer dan uiterlijk ver toon hebben de gereformeer de jongeren in hun opvoe ding niet ervaren, aldus Van der Ploeg. Wanneer zij dan in een andere sociale omge ving komen en hun ouders minder belangrijk worden, raken zij hun uiterlijke band met de Kerk kwijt en wor den zij „kerkverlater", een term die Van der Ploeg als onjuist betitelt. „De meeste jongere kerkverlaters zijn geen kerkverlater. Ze heb ben weliswaar een formeel lidmaatschap opgezegd, maar ze hebben niets verlaten". het huwelijk met één vrouw betekent, terwijl hij ook een stijging van het aantal huwe lijkssluitingen in het ver schiet ziet. Het thema van het, van 11 tot 18 augustus te houden congres, waar ook paus Jo hannes Paulus II zijn op wachting zal maken, luidt: „Eucharistie en het christe lijk gezin". Elke dag wordt een bepaald aspect daarvan nader bezien in inleidingen, discussiebijeenkomsten, me ditatie en gebed. De Braziliaanse kardinaal Aloisio Lorscheider zal spre ken over „Brood voor allen". Het onderwerp „Aan de zijde van de lijdenden" is gekozen door Moeder Teresa van Cal cutta. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Parrega-Hieslum G.Muilwijk kandidaat te Austerlitz; te Geleen-oost: D.W. Koelman te Terneuzen. te Wijk bij Heusden: G.D. Kamphuis, te Stolwijk; Aangenomen naar Hattem, D.M.van de Linde te Oude water. Bedankt voor Oudekerk aan de IJssel, toez., G.S.A. de Knegt te Huizen; voor Drie- sum, G. Hendriks te Schre- velduin-Capelle. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Harderwijk K.Th. Vaatstra te Ridder kerk. Stoofschotel van varkensvlees en groenten met aardappelen - hangop met beschuit en aardbeien Voor twee personen hebt u nodig: 200 g varkenspoelet, 25 g margarine, 2 dl heet water, 1 bouillonblokje, paar peperkorrels, 1 grote ui, 300 g spitskool, 200 g worteltjes, (200 g doperw ten of verse kapucijners of tuinbonen), aroma, peper, nootmuskaat, peterselie, selderij; 0,5 - 1 kg aardappelen; 1 liter karnemelk, 2 be schuiten, 200 g aardbeien. Bak het varkenspoelet bruin in de margarine, voeg water, bouillonblokje en peperkor rels toe en stoof het vlees in drie kwartier mals. Snijd de ui in grove snippers, de kool in smalle reepjes en de wor teltjes in schijfjes. Dop even tueel de doperwten, kapucij ners of tuinbonen. Leg de groenten (behalve de erwten of kapucijners, die zijn in vijf minuten gaar) bij het ge stoofde vlees in de pan en laat het mengsel nog ruim tien minuten koken. Maak het gerecht op smaak af met zout. aroma, peper en noot muskaat. Schep er fijnge knipte peterselie en selderij door. Schenk ongeveer een halve dag tevoren de karnemelk in een met een natgemaakte doek belegde zeef. Het water zakt op deze manier uit de karnemelk, de hangop blijft in de zeef achter. Roer de in een kom geschepte hangop glad, schep hem per persoon op een bordje en leg er een beschuit middenop. Prak de gewassen en daarna van de groene kroontjes ontdane aardbeien tot moes, doe daar basterdsuiker bij en verdeel het mengsel over de beschui ten. Maak de aardbeien deze keer wat zoeter dan u ge wend bent, dan hoeft er geen suiker bij de hangop. JEANNE DEN HAAG Het schandaal met de Oostenrijkse wijn die is gezoet met het giftige diet- hyleenglycol, heeft aange toond dat de controle op het produkt niet toereikend is. Niet in het land van her komst. niet in het land waar een deel in de flessen wordt gestopt en niet in de landen waar het wordt gedronken. Paradoxaal genoeg is het wijnschandaal vrijwel zeker veroorzaakt door de strenge regelgeving in Oostenrijk. Anders dan in EG-landen is het daar verboden om welke zoetstof dan ook aan de wijn Ministerie zweeg over Duitse wijn (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het ministe rie van WVC, dat eerder wél het drinken van Oostenrijkse wijnen heeft afgeraden, vindt het niet nodig ook het drin ken van Duitse wijnen te ontraden. Volgens een woordvoerster van het minis terie zijn de tot nog toe ge constateerde concentraties daarvoor te laag. Dat is ook de reden dat het ministerie, dat al sinds 12 juli van de meetresultaten op de hoogte was, niet eerder ruchtbaar heid heeft gegeven aan die bevindingen. Directeur Westendorp van de Consumentenbond vindt de houding van de overheid „bedroevend". Ook de voor lichting van het ministerie over de gevolgen van het drinken van vergiftigde Oos tenrijkse ts naar zijn mening ver onder de maat. De bond wordt naar zijn zeggen over stroomd met telefoontjes van bezorgde consumenten die de wijn gedronken hebben of er een aantal flessen van in huis hebben. Ook krijgt de bond veel vragen over de mogelij ke schadelijke effecten die het gif tot gevolg kan heb ben. „Het blijkt dat de men sen met hun klachten en vra-' gen bijna uitsluitend bij de Consumentenbond terecht kunnen. Volksgezondheid komt niet verder dan dan de mensen naar de huisartsen te verwijzen en te adviseren de flessen wijn in te leveren bij de Keuringsdienst van Wa ren", aldus Westendorp. toe te voegen. En dat heeft de wijnboeren en handelaren nu juist doen grijpen naar dat omstreden anti-vriesmiddel, dat bij de standaard laborato riumproeven niet aan het licht komt. Pas na geruchten en steeds sterker wordende vermoedens over gezoete wijn, is men speciaal naar die stof gaan zoeken. Dat is al thans de lezing van de Oos tenrijkse autoriteiten. De EG-landen, waaronder Nederland, hebben een tijd geleden besloten de controle van wijn aan de grens af te schaffen. Men koos voor een registratiesysteem waarbij de oorsprong van de wijn te ach terhalen is. In de landen waar de wijn wordt gedronken, worden sinds de invoering van dat systeem nog slechts steekproeven gehouden. Maar die controle geschiedt altijd achteraf, soms pas na jaren. Administratie Daardoor kon het gebeuren dat het schandaal met de Oos tenrijkse wijn kortgeleden in West-Duitsland werd ontdekt, terwijl het om wijnen uit 1983 en 1984 gaat. En in Nederland vond de Keuringsdienst van Waren de giftige stof zelfs in een fles Oostenrijkse wijn uit 1979. De herkomst van die wijn is overigens niet meer te achterhalen, omdat bottelaars en wijnvervoerders hun ad ministratie wettelijk niet lan ger dan vijf jaar hoeven te be waren. Ook deze nieuwe regeling is niet waterdicht. Wijnboeren, wijnbottelaars en wijnexpor teurs hebben manieren ge vonden om deze te ontduiken. Het al genoemde gebruik van de zoetstof is er één van. maar ook het rommelen met etiket ten komt meer dan eens voor. In het geval van de Oosten rijkse wijn zijn er bijvoor beeld kwaliteits-certificaten verkocht door boeren aan bot telaars, die deze later op ge zoete wijn hebben geplakt. Ook zijn bij diverse keurings diensten flessen aangetroffen met verschillende etiketten waarin toch exact dezelfde wijn zat. Nederland heeft de EG enige keren voorgesteld om een eti ket achterop elke fles ver plicht te stellen, waarop moet staan welke stoffen er in de wijn zitten en in welke hoe veelheid. Dat voorstel werd elke keer weggehoond omdat met name Frankrijk, West- Duitsland en Italië vinden dat Nederland wel verstand heeft van melk, maar zich absoluut niet met wijn moet bemoeien. Volgens de heer Gratema van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw heeft Nederland nu in elk geval krachtiger ar gumenten om opnieuw voor etikettering te pleiten. Grate ma: „Daarmee zou weliswaar niet elke oplichterij zijn te voorkomen, maar wordt de kans erop toch een stuk klei ner. Oostenrijk is weliswaar geen lid van de EG, maar zal zijn produkten toch niet of nauwelijks in de lidstaten kwijt kunnen als het zich niet aan de EG-eisen houdt". Gratema vindt alle commotie rond de Oostenrijkse wijn overigens een tikkeltje over dreven. „Het anti-vriesmiddel hoort uiteraard niet in wijn thuis, maar de giftigheid hangt helemaal af van de hoeveelheid die je binnen krijgt. Net als met sulfiet. Dat zat jarenlang in Nederlands gehakt, maar is daar nu ver boden. Hoewel je het nog wel in bijvoorbeeld babyvoeding aantreft. Die porties zijn ech ter zo minimaal dat het vol strekt geen kwaad kan". Tot nu toe is in de onderzoch te flessen Oostenrijkse wijn niet meer dan twee gram „anti-vries" gevonden. Boven de tien gram zou deze stof schadelijk worden voor de nieren; honderd gram is dode lijk. Gratema: „Dan moet je dus ongeveer vijf flessen drin ken, wil je iets gaan merken". Mond dicht Het zou Gratema niet verba zen als de Oostenrijkse rege ring wel heeft geweten dat de wijn met het anti-vriesmiddel was gezoet, maar nooit heeft vermoed dat het om een gifti ge stof ging. „Het is toch merkwaardig dat ze steeds een stukje meer van de groot te van het schandaal hebben toegegeven. Ik sluit zelfs niet uit, dat in een vroeg stadium een omstreden partij wijn is ontdekt, maar dat men uit een schrikreactie heeft gedacht: mond dicht, opdrinken en dan is het voorbij". Dat is dus niet het geval. De omvang van het schandaal wordt met de dag groter en de kans dat de Oostenrijkse wijn binnen afzienbare tijd nog voet aan de grond krijgt, is minimaal. Plaatsvervangend directeur van de Oostenrijkse Handelsdelgatie dr. Kessel heeft echter nog hoop. Hij denkt dat de interesse voor Oostenrijkse wijn weer zal op bloeien als alle feiten bekend zijn en de affaire van a tot z kan worden gereconstrueerd. „Er is momenteel duidelijk sprake van een over-reactie", zegt hij. „Het is een beetje overdreven te denken dat alle Oostenrijkse wijn zo "gevaar lijk is. Ik ben er van over tuigd dat we de huidige angst kunnen wegnemen, mede door een scherpere controle. Al moet het ministerie over dat laatste nog een beslissing nemen". De heer Gratema van het Hoofdproduktschap Een laborante onderzoekt een partij Oostenrijkse wijn op het giftige anti vriesmiddel. voor de Akkerbouw verwacht toch niet zo veel van een scherpere controle. „Het pro bleem is, dat zo'n controle duur is en veel irritatie wekt. Bovendien: ook nu is alles in principe geregeld, maar ook die regels kunnen blijkbaar op grote schaal ontdoken wor den". Economische belangen Afgezien daarvan staan er ook economische belangen op het spel. Zo zou het geen toe val zijn, dat juist West-Duits land het Oostenrijkse schan daal op de spits heeft willen drijven. Er is al een gigantisch wijnoverschot in de EG en bij een succes van de Oostenrijk se wijn loopt het afzetgebied van de Duitse wijnen nog meer gevaar. In dat licht is het ook aardig te weten, dat de Bondsrepubliek zelf in 1973 en 1978 onderwerp is ge weest van een wijnschandaal. Eerst met goedkope wijn die met suiker was aangelengd en als dure wijn werd verkocht, daarna met goedkope Duitse wijnen die waren vermengd met Italiaanse en Griekse en ook nog met water. Overigens is ook Frankrijk, dat niets moet hebben van het Neder landse etiket-voorstel, even eens twee keer onderwerp ge weest van een wijnschandaal. Afdoende controle is tot nu toe onmogelijk gebleken; schandalen zijn daardoor vooralsnog onvermijdelijk. DICK HOFLAND _JTE1 TERWIJL de hormonenspuiterij nog vers in het gehe!jiu ligt, bekruipt de consument opnieuw een gevoel van ma e'r loosheid, nu op grote schaal met wijn geknoeid blijkt te ns Wie tot nu toe wat hoofdpijn had na een „goed" glas nm kon veronderstellen dat er te veel sulfiet als conservei middel aan de wijn was toegevoegd. Maar achteraf kan zich afvragen of de oorzaak niet moet worden gezocht aanwezigheid van diethyleenglycol; dat is zoals we inmii allemaal weten „anti-vries". De verwarring is groot en nigeen zal twijfelen of allerlei klachten, nu en in het v. den, niet aan een verkeerde fles wijn moeten worden ing Die verwarring wordt in de hand gewerkt door de sli en veelal bewust onjuiste informatie die allerlei insta blijkbaar menen te moeten geven, zodra er grote econ sche belangen op het spel staan. Zelfs ons eigen minis van WVC hield informatie over Duitse wijnen achter volksgezondheid komt dan kennelijk op de tweede p Eerst ging het om een beperkt aantal witte wijnen uit tenrijk en als je minder dan een halve fles gedronken hoefde je je nergens zorgen over te maken. De Oostenr minister van landbouw verklaarde plechtig, dat het gif in een klein deel van de export voorkwam. De Oostenr wijnhandel verzekerde in paginagrote advertenties in Ne landse en Westduitse kranten, dat het overgrote deel va witte wijn zuiver is en dat slechts een handjevol op win; luste exporteurs over de schreef was gegaan. MAAR al spoedig bleek het niet alleen om een paar j rjj( wijnen uit 1983 en 1984 te gaan. maar werd er onder de het dachte wijnen ook een fles uit 1979 aangetroffen. De cortste sie lag voor de hand: al vele jaren lang wordt de truc to, past om met behulp van „anti-vries" wijnen uit minder r de jaren, waarin de zon te veel verstek had laten gaan/^ zoeter en stroperiger te maken. Wie zo'n wijn in het glas „walsen" kon tevreden vaststellen, dat de drank „wat ii£ glas bleef hangen". Inmiddels is echter duidelijk gewoijK dat dit fraaie effect best wel eens een gevolg van de ta voegde „anti-vries" kan zijn geweest. ONDERTUSSEN zijn we bij stukjes en beetjes verder formeerd. Terwijl de Oostenrijkse wijnhandel zijn onjt advertentieteksten nog niet heeft gerectificeerd gaf de CN tenrijkse minister van landbouw deze week toe te vrezenjeds de meeste witte wijnen door exporteurs met het anti-vfn: middel zijn „versneden". Vervolgens bleek ook dat de wijnen uit Oostenrijk ontraden moeten worden, terwijl|tte, Duitse wijnen eveneens een luchtje zit. Medische deskuiite: gen hebben de zaak gaandeweg ook nader onderzocht enl onder meer tot de conclusie gekomen, dat op de lange <jrtje nieraandoeningen het gevolg kunnen zijn van het geb^g. van met „anti-vries" vermengde wijn. )or oor De Westduitse bottelaars en de Oostenrijkse wijnboeren e n hun kwaliteits-certificaten blijken te hebben verkocht, rtic met deze handel in „Eiswein" bepaald unverfroren te tflen gegaan. De affaire berust niet op een pijnlijk misvers! eit een ongelukje. Het motief is niets anders dan misdadige n v zucht. En terwijl de regeringen van Oostenrijk en de Be republiek onder elkaar nog kissebissen over de vraag r/ia eind april of pas eind mei het eerste alarm is geslagen, zforl consumenten en consumentenorganisaties met de v®g^ waarom zij zo laat en zo slecht zijn ingelicht. En hoe d^rk een volgende affaire kan worden voorkomen. jan bns Jongeren moeten meer vis eten AMSTERDAM Per hoofd van de bevolking wordt in Ne derland jaarlijks dertien kilo vis gegeten, waarbij het ver bruik in de kustgebieden ho ger ligt dan landinwaarts. Ver geleken met het' buitenland ligt de visconsumptie niet hoog in de visserijnatie die Neder land van oudsher is. Met name jongeren eten weinig vis. Het is dan ook deze doelgroep waarop de promotionele acti viteiten van de visdetailhandel zich moet richten. Aldus een van de conclusies van de Alge mene Bank Nederland uit het gisteren verschenen branche- rapport „De Vishandel". Vol gens het rapport kan het bin nenlands verbruik van vis worden gestimuleerd via een gecoördineerd marketingbe leid, maar vindingrijk onder nemerschap van de individue le detaillist is minstens zo be langrijk. In 1983 beliepen de bestedin gen in de visdetailhandel zo'n 920 miljoen gulden. Twee der de van de verkoop van vis- en visconserven verloopt via de detailhandel. De viswinkels en de ambulante handel nemen daarvan de helft voor hun re kening. In beide gevallen gaat het om ruim duizend verkoop plaatsen. De viswinkels kun nen dank zij een breed assorti ment goed aan individuele wensen voldoen, terwijl de ambulante handel een groter afzetgebied bereikt. Beide va rianten hebben daarmee een stevige positie ten opzichte van supermarkten die zich steeds meer op het terrein be geven van de visverkoop. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Na morgen betff£ DE BILT Morgen kan"'1 nog regenen, maar da. herstelt het weer zich. In?1 komend weekeinde is er j kans op zonnig en warm wn De regen van morgen hrrL samen met een oceaandep sie boven het zeegebied IJsland en Schotland. luchtdruk in het depreL^ -centrum bereikte de af^)et pen nacht een weinig waarde van 975 millibar. 1^ Jaa 1 la Morgen als de depressief krijgt op ons weer is de ac^ teit ervan sterk afgenott^. Aan onze kust komt hocLj een krachtige wind te se De neerslag blijft in hoerfdz P beperkt tot de eerste helft jstr de dag. Later kan het van de westen uit gaan opklaur Computerprognoses laten tik het eind van de week de llei wikkeling van een uitkjlec van het Azorengebied zieord de richting van Frankhct Daarvan kunnen wij ook g C profiteren. ft f10 Weersvooruitzichten voorïin verse Europese landen, roer gedeeld door het KNML gd»". voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: vrijdag gen, daarna een enkele bui geleidelijk meer zon. Mid^n temperatuur ongeveer 20 J den. m Britse-Eilanden: enkele bJ vooral in het noorden. In I d-Engeland ook flinke zont perioden. Middagtemperad van 17 graden in Schotland I 22 graden in zuid-Engeland I Benelux en noord-Duitsla zonnige perioden en sie/™ een enkele lokale bui. MkVr_ temperatuur van 19 gra. aan zee tot 23 graden in binnenland. Midden-, zuid-Duitsland 7 Alpenlanden: vrijdag een gen- of onweersbui. Overig l flink zonnig. MiddagtemjX tuur 24 tot 29 graden. Frankrijk: vrijdag in het nc den nog een kleine kans een bui. Overigens droog; zonnig. Middagtemperatuui tot 30 graden. Spanje, Portugal, Italië en J) goslavische kust: zonnig 1 droog. Middagtemperati rond 30 graden of iets hog^

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2