Anti-vries ook in Duitse witte wijn Nog geen commentaar Pretoria op ultimatum loche wint halve etappe BON: Uitwijzing gezin Scelso gaat door Tsjechen houden Leidenaar gevangen pverleg ell- '-luracao 50 Iast Wfedden dat üw ziektekostenverzekeraar geen aansluitende reisverzekering heeft vooreen veel lagere premie dan normaal? Van Zilveren Kruis VGCN mag je meer verwachten. Bel nu gratis 06-0444 voor informatie over onze KruisPolis.Of pak de pen. TOUR DE FRANCE yEimMJi Woensdag 17 juli 1985, 76e jaargang no. 23246 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur- IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Australische verfilming van „De verdwijning van Azaria Chamberlain". Ned. I, 20.33 uur. Portret dirigent, compo nist Pierre Boulez. Ned. II, 20.32 uur. Tv-spel „Laura" met Hildegard Knef. Duits land 1, 20.15 uur. Moord op Bobby Ewing in „Dallas". BBC 1, 20.40 uur. oonprins foagd HAAG Kroonprins m-Alexander is geslaagd zijn eindexamen van het tic College in Wales. Het iploma van het college, (genoemde Internationale laureaat, geeft toegang liversiteiten en hogescho- i Nederland en in vrijwel ndere landen van de we- De prins heeft examen in in zes vakken: Neder- een moderne vreemde een maatschappijvak, inde, kunst en biologie of kunde. Jongens dringen door in computer Pentagon SOUTH PLAINFIELD Ze- ven Amerikaanse jongeren worden gerechtelijk vervolgd, omdat zij door het kraken van computers geheime informatie in handen hebben gekregen. De zeven hadden onder meer de telefoonnummers achter haald van de privé-werklijnen van generaals op het ministe rie van defensie. Ook ver schaften zij zich toegang tot computers waarin medische en financiële databestanden opge slagen waren en kraakten zij een computer van een bedrijf dat veel in opdracht van het Pentagon werkt. DEN HAAG Het Argentijn se gezin Scelso uit het Noord hollandse plaatsje Wognum wordt uitgewezen als de ge zondheidstoestand van me vrouw Scelso dat toelaat. Dit heeft het ministerie van justi tie vanmorgen bekengemaakt, nadat de rechter het beroep van de inwoners uit Wognum tegen de uitwijzing had afge wezen. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. Bakker, oordeelde in het kort geding dat de inwoners van Wognum de uitwijzing niet kunnen aan vechten, omdat zij geen direct belang zouden hebben bij de zaak. Zoals bekend verzetten de Wognummers zich tegen de uitwijzing omdat zij zich (vol gens de aanklacht) „geraakt voelen in hun woongemeen schap". Tijdens de zitting maakte de landsadvocaat be kend dat de uitwijzing ver moedelijk 19 juli zal plaatsvin den. Mevrouw Scelso is vorige week als gevolg van de span ningen in een ziekenhuis op genomen. KEURINGSDIENST START GROOTSCHEEPS ONDERZOEK (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Behalve de Oostenrijkse wijnen blijken nu ook Duitse witte wijnen niet meer erg te vertrouwen. De Keuringsdienst van Wa ren heeft de giftige zoetstof diëthyleengly- col namelijk ook gevon den in flessen van de merken Keiler Geister, Rhein Hessen en Mosel Ruher; alle uit 1983. Ook in één Franse witte wijn bleek de stof te zit ten. In tegenstelling met de Oos tenrijkse wijn gaat het in deze gevallen om een zeer gering percentage: 0,1 gram per liter. „Die concentratie levert geen gevaar op voor de gezonheid, maar er blijkt duidelijk mee geknoeid en dat mag niet", aldus drs. H. Prins, directeur van de Rot terdamse keuringsdienst. Het aantal besmette Duitse wijnen zal volgens hem waarschijnlijk nog verder oplopen. Wijn uit Duitsland heeft een aandeel op de Neder landse markt van 21 pro cent. De Bondsreupbliek verkoopt na Frankrijk (58,6 procent) de meeste wijn aan ons land. Het populaire merk feller Geister heeft in Nederland een markt aandeel van 16 procent van alle Duitse wijnen die hier verkrijgbaar zijn. Morgen houden de zestien Nederlandse keuringsdien sten een spoedberaad, ten einde een grootscheeps on derzoekprogramma naar alle in Nederland voorko mende witte wijnen op gang te brengen. Elke keurings dienst kan per dag gemid deld twintig wijnmonsters 'testen. Afhankelijk van de bevindingen zal iedere dienst ten minste honderd proeven voor zijn rekening nemen, zo zei drs. Prins. Volgens hem bestaat er voorlopig geen reden ook de rode wijnen onder de loep te nemen, omdat die over het algemeen minder zoet zijn. De wijnboeren in het Oos tenrijkse Burgerland zijn inmiddels een grote cam pagne begonnen om hun slechte reputatie weer kwijt te raken. Daarvoor delen ze aan alle toeristen gratis wijn uit. De boeren trokken gis teren in een grote optocht van honderden tractoren door de straten, waarbij ze te kennen gaven dat ze zich bedrogen voelen door de handelaren. Die hebben volgens de boeren de wijn aangelengd met de giftige stof. Pag. 2: Controle op wijn nergens toereikend Ballonnen voor Reagan Amerika leeft intens mee met president Reagan, die volgens zijn artsen nog steeds goed herstelt van de operatie van afgelopen zaterdag, waarbij uit zijn dikke darm een kwaadaardig gezwel werd weggenomen. Bij het ziekenhuis waar de president verblijft worden elke dag honderden ballonnen en bloemstukken binnengedragen. Ook Nancy Reagan nam een tros balonnen mee. Langs meer officiële kanalen hebben onder anderen de Britse premier Thatcher en de Russische partijleider Gorbatsjov president Reagan beterschap gewenst. Pagina 7 Atoomkoffertje staat naast Reagans bed Veel bewolking en af en toe regen; later op de dag opkla ringen. Vannacht rond 13 gra den, morgen ongeveer 20 gra den. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind. Na mor gen geleidelijk meer zon en iets warmer. Schev. hoog water: 3.57 en 16.38; laag water: 12.10 een 00.35 uur. LEIDEN/PRAAG De 39-ja- rige H. Tebrugge van de Leid- se Maredijk wordt al sinds 25 juni vastgehouden in Tspecho- Slowakije. Van de autoriteiten mag hij het land niet verlaten. De Leidenaar is aangehouden wegens het overtreden van douanebepalingen. De heer H. Tebrugge was naar Tsjecho-Slowakije gegaan om daar te trouwen met een Tsje chische vrouw. Zijn moeder en een neefje waren meegegaan om de plechtigheid bij te wo nen. Toen het echtpaar na de trouwplechtigheid het land wilde verlaten, werden ze te gengehouden bij de grens. Vol gens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Praag had de Leidenaar bij de grens geen aangifte gedaan van een aantal huwelijksca- deau's. Sommige produkten mogen helemaal niet uit Tsje cho-Slowakije worden uitge voerd en op andere moet be lasting worden betaald. Wat voor produkten Tebrugge wil de uitvoeren is niet bekend. De auto van Tebrugge is in be slag genomen. In die auto werd ook de invalidenwagen vervoerd van zijn moeder, die inmiddels in Nederland terug Tebrugge werd niet in een cel ingesloten. Momenteel ver blijft hij in de woning van zijn echtgenote in afwachting van verdere procedures. Vanmor gen bracht hij nog een bezoek aan de ambassade. De woord voerder verwacht dat de Ne derlander er met een boete vanaf komt, („zo loopt het meestal af") maar een gevan genisstraf is niet uitgesloten. Over de hoogte van een even tuele boete kon hij niets zeg gen. Hij verwacht een een ge rechtelijke beslissing binnen één a twee weken. L D'AUBISQUE Step- Roche heeft vanochtend eerste gedeelte van de itiende etappe in de Ronde Frankrijk gewonnen. De |egde de 52 kilometer van 1 naar de top van de Col ■bisque af in een uur 33 iten en elf seconden. Ber- Hinault bleef leider in j klassement, maar ver speelde 25 seconden op ploeg maat Greg Lemond en ander halve minuut op Roche, die solo de Ausbisque had beklom men. Hinault, die opnieuw niet in allerbeste doen verkeerde, moest in de slotfase van de korte rit terrein prijsgeven. De Breton, die behoorde tot een groepje achtervolgers van Ro che, werd evenwel door de Colombiaan Herrera enige ke ren bijgehaald. Op de meet, waar Hinault achter Roche, Kelly, Wellens, Herrera, An derson, Delgado en ploegmaat Lemond als achtste finishte, bleek Roche zijn achterstand in het algemeen klassement te hebben teruggebracht tot on geveer twee minuten. IACAS Nederland, tezuela en Shell heb- gisteren nog geen ak- ird kunnen bereiken het openhouden van Shell-raffinaderij op acao. meldde premier Lubbers floop van een bijeenkomst iet Venezolaanse ministe- ran mijnbouw en energie. *rs weigerde verder elk nentaar. „De zaak is te aat. Ik heb verder niets te en". I persconferentie die voor aag ter afsluiting van het ek van Lubbers aan Vene- i was voorzien, is afgelast. *rs besloot gisteren lan- n Venezuela te blijven om 'astgelopen besprekingen iet slop te halen. Venezolaanse minister van bouw en energie, Grisanti, laarde na afloop van de rekingen dat hij president nchi vandaag op de hoogte brengen van de „conclu- van de besprekingen, wilde niet zeggen, welke lusies Venezuela heeft ge- ken uit de gesprekken met >ers. „De definitieve be ng van Venezuela daar- zal door de president len genomen", izuela is de belangrijkste verancier voor de raffi- *ij, die 1900 mensen in t heeft en voor een kwart 'de inkomsten op Curacao Shell wil de onrendabe- ffinaderij echter sluiten, iemaatschappij wil dat de liaanse regering een ïrde meerderheid in de iderij accepteert. (ADVERTENTIE) Stuur mij (vrijblijvend) een persoonlijke offerte"^ voor uw KruisPolis ziektekostenverzekering. Naam:M V Adres: Postcode: Plaats: Geboortedatum man: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoord nummer 1, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. - ZilverenKruisVGCN verzekeringen l Gelukkige landing Tourprijsvraag LEIDEN Het antwoord op vraag 16 („In welk jaar won Charly Gaul de Tour"?) is 1958. De drie badhanddoeken gaan naar: H. J. Zoetemelk (Leiden); Mevr. van Klink (Roelofarendsveen) en A. v.d- Wiel (Sassenheim). Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags lussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft nog niet gereageerd op het ultimatum dat gis teren door de Nederland se ambassadeur is overge bracht. In het ultimatum staat dat de Nederlandse ambassadeur uit Zuid- -Afrika zal worden terug geroepen als de Nederlan der Klaas de Jonge mor gen nog niet is vrijgelaten. Woordvoerster Mariette Hugo van het Zuidafrikaanse minis terie van buitenlandse zaken verklaarde dat het" nog te vroeg is voor een verklaring omdat de onderhandelingen nog in volle gang zijn. De Nederlandse ambassade-se cretaris Jacobus van der Velde verklaarde echter dat er in dit stadium helemaal geen onder handelingen worden gevoerd. De ambassadeur heeft onze boodschap overgebracht, en we wachten op een antwoord, aldus van der Velde. Behalve de vrijlating van de Jonge eist de Nederlandse re gering ook dat de Zuidafri kaanse regering formeel haar verontschuldigingen aanbiedt voor het incident, en dat de betrokken politie-functionaris- sen worden berispt. Diepvries-kraanvogel BARABOO De Interationa- le Kraanvogelstichting in Amerika heeft een manier ontwikkeld om de vogels kunstmatig te bevruchten. Een maand geleden is in de Ameri kaanse stad Baraboo in Wis consin voor het eerst een „kraantie" uit het ei gekropen nadat dat was bevrucht met diepgevroren kraanvogelzaad. De kunstmatige inseminatie- proef betreft de de roodgekuif- de kraanvogel waarvan er in de gehele wereld nog maar on geveer duizend bestaan. Mooistezegel Dit is de mooiste postzegel die vorig jaar in de wereld is uitgegeven. Hij is van de Haarlemse kunstenaar Joost Swarte, die er de In ternationale Asagio-prijs voor artistieke filatelie mee won. Het is één zegel uit de serie Kind en Stripver haal", die hij vorig jaar voor de PTT heeft ontwor pen. yHet bekroonde ont werp de zegel van 50 cent (met 25 cent bijslag), waarop een muziekles staat afgebeeld, staat dat jaar 1963 geboekstaald als het jaar met een zeer strenge winter. Zon vondst midden in de zomer was daar toch beslist een bijzondere erienis van. Onze laatste winter was ook nogal „streng" volgens velen, maar over zo'n ijsklomp kan de Leidse Courant u heden nog niets melden. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop xonder postzegel opsturen naar rant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. '£eidóe(Sou/Mi/nt 1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1