Grondwater Zaalberg slechts licht verontreinigd STAD OMGEVING %eiden ondergaat verjongingskuur 3cidócSouA04it jitwijker |eegt keer lienbare Jiennis GAB kan geld voor scholing niet kwijt FORSE DALING WERKLOOSHEID Auto in brand „Politiek geharrewar dupeert krakers Medisch Archief' Wegloophuis opgeknapt met subsidie Burchtgroep ■Gn ?/i WOENSDAG 17IULI 1985 PAGINA 11 •j li iet b )gen< cleur iet vi d 'rdenEN Een 30-jarige ijker heeft tegenover litie bekend het af- n half jaar zeker zeventig maal iare schennis te heb- maar vol de politie kan het nog wel hoger lig- Hi !t zie. allee 1 op an werd gistermorgen t Gorleuslaboratorium e Wassenaarseweg op posi|aad betrapt en aange- eens n. De politie was gaan tussen de Wassenaar- en de Plesmanlaan, - de afgelopen dagen ^Pjiaal melding was ge- van een man op zijn ie Passerende vrouwen ijn geslachtdelen con- Rferde an I leggi politie van Oegstgeest dit weekend een paar aangifte van hetzelfde gedaan. Volgens een Ivoerder heeft de Kat- ongeveer alle geval- an openbare schennis waarvan aangifte edaan. Hij was ook in inenstad en op het ter- van het AZL actief. Zwangere zwarte vrouw en jongen (12) doodgeschoten JOHANNESBURG Een zwangere zwarte vrouw en jongen van twaalf jaar zijn gis teren doodgeschoten toen de politie het vuur opende op een groep zwarten in Lynville, een ten noorden van Johannes burg gelegen zwarte woonstad. Beide slachtoffers zouden niets te maken hebben gehad met de rellen, die in Lynville wa ren uitgebroken. Overlast pauwen LEIDEN Bewo ners van de Zonne bloem in de Meren- wijk hebben de poli tie gistermorgen te hulp geroepen, om dat ze overlast on dervonden van een aantal pauwen. De beesten zouden op het dak van huizen lopen. Pauwen zou den vaker in dat ge deelte van de Meren- wijk voor overlast zorgen. De dieren zijn vermoedelijk het park in de Meren- wijk ontvlucht. Juwelier bestolen LEIDEN Een juwelier aan de Hoogstraat is gistermiddag bestolen van twee tableaus met gouden ringen. De ringen vertegenwoordigen een waar de van enkele duizenden gul dens. Even na twee uur kwam een man de zaak binnen die belangstelling had voor gou den ringen. Zo'n tien minuten paste hij ringen, maar tot een keus kwam hij niet. Toen de juwlier de ringen wilde weg zetten, greep de klant ploste- ling de twee tableau's en rende de winkel uit. Buiten stapte hij op een gereed staande motor, die met nog een andere man erop, snel wegreed. Bedreiging in restaurant LEIDEN Een Leids echt paar van 29 en 38 jaar oud is rond middernacht in een res taurant aan de Nieuwe Rijn aangehouden, omdat ze een 28-jarige man met een pistool bedreigd zouden hebben. De politie trof in het aan het res taurant grenzende zalencen trum 't Parlement twee gaspis tolen aan die daar waren ver stopt. Het echtpaar verklaarde op zijn beurt, dat de 28-jarige man hen met een groot mes bedreigd zou hebben. De oor zaak van een en ander is de politie niet duidelijk. Een defect aan de motor was er gisteren de oor zaak van dat een auto die bij De Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Lei derdorp stond geparkeerd in brand vloog. Bij het starten begon er in de auto iets te smeulen en te roken en dit ontwikkelde zich al snel tot een flinke brand met een enorme rookontwikkeling. De be stuurder wist zich in veilig heid te stellen door direct uit de auto te stappen. De auto is geheel uitgebrand. GEEN GEVAAR VOOR VOLKSGEZONDHEID LEIDEN Onderzoek naar bodemverontreini ging in het nieuwbouw- complex Van Wijk/Zaal berg aan de Uiterste gracht heeft uitgewezen, dat slechts van een lichte verontreiniging van het grondwater sprake is. „Er is absoluut geen ge vaar voor de Volksge zondheid", aldus het hoofd van de directie Mi lieu G. in 't Veld. In het grondwater zijn op enkele plaatsen te hoge concentraties gevonden van de stoffen per- en tri- chloorethyleen, beide vluchtige stoffen die slechts giftig zijn wanneer ze wor den ingenomen. Deze oplos- en ontvettingsmiddelen binden zich aan het water maar verdampen zodra ze in de buitenlucht komen. De resultaten van het on derzoek zullen worden voorgelegd aan deskundi gen van de provincie. Dan zal bekeken worden of het nodig is een nader onder zoek uit te voeren. Dat zou in het meest slechte geval kunnen leiden tot reiniging van het grondwater, een betrekkelijk eenvoudige operatie. Het is nog ondui delijk of de beide stoffen afkomstig zijn van fabriek- saktiviteiten die vroeger op dit terrein plaats vonden of van elders. Het onderzoek is uitgevoerd via het plaat sen van zes peilbuizen ver spreid in het gebied en on derzoek in een drietal wo ningen. Overigens is nog niet het gehele onderzoek voltooid. De resultaten met betrek king tot de aanwezigheid van zware metalen in het gebied, zijn nog niet bin nen. Maar ook al zouden deze worden aangetroffen dan bestaat er nog geen di rect gevaar voor de mensen die in het gebied wonen. In het grondwater en in de huizen is ook onderzoek verricht naar de aanwezig heid van giftige stoffen als Tolueen en Xyleen. In bei de gevallen werden deze slechts in algemeen voorko mende en ongevaarlijke concentraties aangetroffen. VERDEDIGING IN KORT GEDING: DEN HAAG/LEIDEN De krakers van het Me disch Archief dreigen de dupe te worden van poli tiek harrewar binnen de Leidse PvdA. Feitelijk was er wel degelijk een meerderheid in de Leidse gemeenteraad om het Me disch Archief te behou den, maar wethouder D. Tesselaar heeft zijn me ning tegen de zin van een deel van zijn fractie door gedrukt. Dat hield T. Visser, de advo caat van de krakers van het Medisch Archief aan de Oude Varkenmarkt, de vice-presi dent mr. J. Bakker van de Haagse rechtbank gistermor gen in een kort geding voor. Het geding was door de ge meente tegen de krakers aan gespannen. Visser vroeg de ge meente alsnog af te zien van de plannen het complex te slo pen en er 11 woningen te bou wen. Volgens Visser is er spra ke van onbehoorlijk bestuur als het Medisch Archief zou worden gesloopt. Het gebouw zou nog in zeer goede staat verkeren. Het complex werd mei 1984 gekraakt en wordt onder meer bewoond en gebruikt door een toneelgroep. De gemeente is eigenaar en heeft al jaren wo ningbouwplannen voor het complex. De gemeente zegt geen boodschap te hebben aan de krakers. „Er ligt een demo cratisch genomen besluit van de gemeenteraad, dat is goed gekeurd door Gedeputeerde staten. Daar kunnen we niet omheen", merkte mr. J. Lins- kens gisteren namen de ge meente op. De krakers zouden het pand vóór 20 augustus moeten verlaten. De krakers willen in elk geval tot 1 december de tijd een an der onderkomen te zoeken. De vice-president van de rechtbank wijst volgende week dinsdag vonnis. !H'SANDEREND STADSBEELDDRIE WEKEN IN WAAGGEBOUW regie 351A<T oncert 17.30' ^opEN Tien jaar ge- lers n was Leiden nog een 30 Mid met vervallen poor- 1630en woonhuizen, met en Adimenten die op in- ven- pn stonden. Vandaag jde stad er als herbo- 07.03|iit. Dankzij gezamen- insPanning van ge" .03 vynte, rijks en provinci- en particulie- i The is een ware restaura- moienilf 0p gang gebracht, ïomelyks ondergaan zo'n rance ofjes, kerkgebouwen ifQ Q^joonhuizen een rigou- Nwp verjongingskuur, 33 a sporen van dó Au/enlang verval vak- sristisdig worden uitgewist. 9J 'n ^ei- i. lo.tfvormt een geïntegreerd cuit.fdeel van het stadsver-^ <en mjringsbeleid. Onder stads- Acturuw'n£ verstaat men im- 1 gewln'et aheen 'nieuwbouw' I look het behoud en her- Nw»an oude, voor het stads- jjjjl karakteristieke panden. 07eoxr<^en o a- Morschpoort Bderiarfaureerd, de Pieterskerk, .00 'llvftrcht en de Stadstimmer- ivel) 10 Verwaarlozing van mo- ^Hjjnten als deze zou nieuw- nv in de binnenstad volko- D7.00 0 overbodig maken. Men Opmat immers geen nieuwe JZ' Vphf 'n een 8ebied waar al omena lc*ere wegrot, en een stad beweg r sfeerbepalende gebou- 09.0 ijdt aan gezichtsverlies, standeinderend stadsbeeld' is de '0: 10 van een tentoonstelling jenvo ^et kader van de Leidse 7.30 (^feesten in de Waag is agmag aniseerd. Het heeft de vernieuwing tot onder- LEIDSE LAKENFEESTEN werp en moet - het einde van' het stadsherstel is nog niet in zicht- een jaarlijks terugke rend gebeuren worden. De tentoonstelling, in eerste instantie bedoeld voor toeris ten, wordt ingeleid met een historisch overzicht van Lei den. Verschillende in dit ver band belangwekkende gebeur tenissen passeren achtereen volgens de revue: de opkomst van de lakenindustrie en de met de economische bloei ge paard gaande stadsuitbreiding, de terugslag als gevolg van de pestepidemieën, de enorme ontploffing van het schip met buskruit -een deel van het Ra penburg werd hierdoor met de grond gelijkgemaakt- en ten slotte de brand van 1929 die het stadhuis grotendeels in as legde. De link met het gedeel te van de tentoonstelling dat stadsvernieuwingprojecten uit de jaren '80 tot onderwerp heeft, is gevormd door een luchtfoto van Leiden, waarvan de huidige omvang duidelijk afleesbaar is. Restauratie is niet alleen weg gelegd voor 'grote' monumen ten ais Marekerk en Burcht, zo blijkt uit de tentoonstelling. Als men bedenkt dat zich on der de 3100 monumenten die Leiden rijk is, ruim 3000 wo ningen bevinden, is het niet verwonderlijk dat het leeu wendeel van de tentoonstel ling foto's en plattegronden bevat van juist oude woonhui zen die het beeld van de bin nenstad bepalen. Ook het stadsherstel komt aan bod: daar waar in de loop der tijd gaten in de bebouwing ont stonden, is voor passende nieuwbouw gezorgd. Men kent de 'moderne' huizenrijen wel, die in een oud, rustiek jasje zijn gegoten. De woningen tus sen de Doelengracht en de Cleveringaplaats, nabij de niet als zodanig herkenbare, haast op woonblokken lijkende nieuwe universiteitsgebouwen, zijn daarvan een treffend voorbeeld. De tentoonstelling, die overigens geen informatie bevat over het gemeentelijke en landelijke monumentenbe leid - wat is een monument, welke panden komen voor restauratie in aanmerking etc.- is verlevendigd met archeolo gische vondsten uit Leidse bo dem: hier wordt de lange ge schiedenis van Leiden nog een extra benadrukt. Hoewel men zich kan afvra gen wat deze tentoonstelling met het eigenlijke thema van de Lakenfeesten heeft uit te staan en in hoeverre een toe rist gebaat is bij een opsom ming van gerestaureerde pan den, schept zij toch een duide lijk beeld van het enthousias me waarmee Leiden werkt aan de verfraaiing van haar binnenstad. JACQUELINE KLEISEN LEIDEN Het Geweste lijke Arbeidsbureau (GAB) heeft grote moeite met het besteden van een potje van 800.000 gulden voor scholing van werklo zen. Werkgevers maken volgens GAB-directeur C. Tibbe veel te weinig ge bruik van de mogelijkhe den die het arbeidsbureau op dit punt biedt. Volgens Tibbe gaat het weer wat beter met de Nederlandse economie met als gevolg dat hier en daar tekorten op de ar beidsmarkt ontstaan. „HEAO'ers bijvoorbeeld wor den bijna met een taxi door werkgevers van school ge haald. Zo groot is het tekort aan mensen met een dergelij ke opleiding. Er is vooral vraag naar gespecialiseerde krachten en jeugdigen staan nu sterker in de belangstelling van werkgevers dan vorig jaar". Gevolg van die afnemende werkloosheid is wel dat de kans groeit, dat werklozen niet precies kunnen voldoen aan de volgens Tibbe soms te hoge eisen die door werkge vers worden gesteld. Zo kan kan men te jong of te oud zijn, niet gespecialiseerd of juist te gespecialiseerd zijn, te lang werkloos zijn of te weinig praktijkervaring hebben. Een belangrijke rol speelt ook de tekortschietende scholing. „Veel werkgevers denken dat een tekort aan scholing maar moeilijk opgevangen kan wor den. Een oorzaak kan ook zijn dat men gewend is geraakt aan de ruime arbeidsmarkt van de afgelopen jaren en zich nog niet terdege realiseert dat het nu weer wat moeilijker wordt om goed gekwalificeerd personeel te vinden. In de praktijk zijn er echter vol doende mogelijkheden om een tekort aan scholing op te van gen". Zo heeft het GAB dit jaar 800.000 gulden beschikbaar om werkgevers te ondersteunen bij scholingsprojecten. In het kader van deze regeling stel len arbeidsbureau en werkge ver samen een scholingspro gramma voor nieuwe werkne mers op. De bedoeling is dat de werknemer in het bedrijf wordt opgeleid. Het arbeidsbu reau draagt maximaal 225 gul den per dag bij in de kosten die door een bedrijf voor een dergelijke leerling worden ge maakt. „Per leerling kunnen de kosten al gauw oplopen tot 10.000 gulden", aldus Tibbe. In de afgelopen jaren deden werkgevers veel meer een be roep op deze SOB-regeling (Scholingsregeling tussen Overheid en Bedrijven) maar dit jaar is er nog nauwelijks gebruik van gemaakt. „De werkgevers hebben een eigen verantwoordelijkheid. Men dient niet alleen in het machi nepark maar ook in het perso neel te investeren", meent de directeur. Tibbe zegt de plotseling ver minderde belangstelling voor deze subsidieregeling van het GAK maar moeilijk te kunnen verklaren. LEIDEN De werkloos heid is de afgelopen twaalf maanden fors ge daald. Het GAB (Gewes telijke Arbeidsbureau) in de regio's Leiden en bol lenstreek registreerde eind vorige maand bij de mannen totaal 7694 werk lozen, terwijl dat er in de zelfde maand van 1984 nog 9347 waren. Bij de vrouwen daalde de werk loosheid in die periode van twaalf maanden met 415 naar 4365. Directeur C. Tibbe van het arbeids bureau noemt de cijfers in een toelichting „impo sant". „De doorstroming op de arbeidsmarkt is aan zienlijk toegenomen", al dus de directeur. Ook het aantal vacatures wijst volgens het GAB in die rich ting al dient daarbij vermeld te worden dat het arbeidsbu reau tegenwoordig bij een gro ter percentage vacatures be middelt dan vroeger het geval was. In de eerste helft van 1984 werden 1878 i catures geregistreerd, maar in de eerste helft van dit jaar to taal 2841. De daling van de werkloos heid wordt volgens de direc teur slechts ten dele veroor zaakt door het uitschrijven van werklozen van 57,5 jaar en ouder: vorig jaar stonden 904 mannen en 175 vrouwen in de leeftijdsgroep 55/65 jaar ingeschreven en die cijfers zijn nu 225 mannen en 72 vrou wen. Een ander goed teken is dat het aantal nieuwe inschrijvin gen opnieuw toenam: bijna 1.900 in juni tegen 1.500 in mei en maar 1.100 in het eerste kwartaal van 1985. De sterke stijging van het aantal in schrijvers bij het GAB komt grotendeels voor rekening van schoolverlaters. Ondanks het inschrijven van grote aantal len schoolverlaters daalt de jeugdwerkloosheid: bij de mannen met 471 naar 1486 en bij de vrouwen met 358 naar 1170. De werkloosheid daalt bij de vrouwen relatief minder snel dan bij de mannen. De werkloosheid ontwikkelde in de verschillende gemeenten zich in de afgelopen maanden van het GAB Leiden als volgt: Onderwijs De werkloosheid daalde bij de mannen in juni niet alleen vergeleken met juni 1984 maar ook met mei 1985: met 195 naar 7694. Vooral in de bouw en metaalberoepen was de da ling relatief groot. Bij de vrou wen steeg de werkloosheid af gelopen maand daarentegen met 116 naar 4365, waarbij het meest opvallend de stijging met 45 in de sector onderwijs is. Te meer omdat de werk loosheid in deze beroepsgroep bij de mannen met 37 daalde. Directeur Tibbe wijst er ver der op dat het werkloze bouw vakkers „statisch zoek" raken: „Het aantal' werkloze bouw vakkers daalt, maar de werk gelegenheid in de bouw neemt niet toe. Veel werkloze bouw vakkers kiezen blijkbaar een ander vak". Mannen Vrouwen Mei'85 Juni'85 Mei'85 JunTSS Alkemade 166 156 86 91 Katwijk 599 571 247 278 Leiden 4367 4217 2107 2102 Leiderdorp 365 374 188 192 Oegstgeest 222 217 154 159 Rijnsburg 112 109 69 66 Valkenburg 25 23 22 23 Voorschoten 341 338 193 190 Warmond 78 73 41 37 Zoeterwoude 96 91 57 59 Hillegom 337 337 263 276 Lisse 287 292 256 284 Noordwijk 409 393 233 251 Noordwijkerh. 219 228 150 170 Sassenheim 165 168 125 129 Voorhout 86 98 47 47 Overige 15 9 11 11 Totaal 7889 7694 4249 4365 LEIDEN Het Wegloop huis wordt opgeknapt met subsidie van de stichting De Burchtgroep en het ministe rie van WVC. De 'grote beurt' wordt uitgevoerd door jongeren van de Stichting Internationale Werkkampen. Het ministerie heeft een sub sidie van 9000 gulden ver leend, de Burchtgroep paste uit een particulier fonds het benodigde restant bij. Van het geld wordt onder meer isolatie aangebracht. Voor het verven van muren en deuren is subsidie van de gemeente aangevraagd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Na een tocht van ruim twee weken zijn gisteren twee oude rietaken uit Zuid-Oost Drenthe aangekomen in Amsterdam. Een van de twee was geladen me! turf, die op handkarren naar de Dam werd vervoerd om daar te worden verkocht Doel^ van het evenement was het laten herleven van een stuk veen- geschiedenis ter gelegenheid van he! 12S- jarjg bestaan van Nieuw- Amsterdam bij Emmen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11