Alle Oostenrijkse wijnen gevaarlijk REGERING GEVALLEN Verplichte utokeuring ran start Artsen: Reagan heeft alle kans op volledig herstel BON lards rdschokje ij Maastricht -koortsachtig overleg iver zaak-De Jonge Vandaag op pagina Opnieuw autobom in Zuid-Libanon: 10 doden 'CcidóeSoutont ËeicUe 6oma/ntSH Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (autbetaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. ■f Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f ff,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Dinsdag 16 juli 1965, 76e jaargang no. 23245 Bezoek in vogelvlucht van Amerikaanse Nationale Par ken, waaronder de Grand Ca nyon. Ned. II, 21.00 uur. Ned. I, 21.30 uur „Brandpunt" over Nederlandse filmindustrie. BRT 1, 21.45 uur „Lieve Post bus", tv-film rond huwelijk sadvertentie. BBC 2, 20.00 uur concert Howard Jones. HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Vannacht om streeks 12 graden. Morgen rond 21 graden. Matige, naar zuidwest draaiende wind, rond kracht 4. Zon op: 05.40; onder 21.51. Schev. hoog water: 3.19 en 15.54; laag water: 11.25 en 23.50 uur. ASTRICHT In en rond Maas- it heeft zich vanmorgen een licht Ischokje voorgedaan. De trillingen den geregistreerd om drie minuten t half acht en duurden enkele secon- Ze' hadden een kracht van 3,5 op schaal van Richter. Dit heeft een jrdvoerder van het KNMI in De Bilt gedeeld. Het epicentrum van de ingen lag in België, 5 kilometer ten ten van Maastricht. Enkele tiental mensen belden naar de politie en KNMI om te vertellen dat ze trillin- hadden gevoeld. Volgens de politie r geen schade aangericht. Hevige bosbranden in Griekenland ATHENE Hevige bosbranden teisteren sedert zondag een aan tal gebieden in Griekenland. Ze hebben grote schade aangericht. De branden woeden onder ande re in het noorden van Grieken land, in de provincie Attica, op de Peloponnesos en op de eilan den Corfu, Hydra en Zakynthos. Er is al ruim 1.000 hectare bos verloren gegaan. Het vuur wordt aangewakkerd door een stevige wind. Op het eiland Hydra zijn twee mensen om het leven geko men. Drie dorpen en een haven plaats worden door het vuur be dreigd. Normale bezine verdwijnt DEN HAAG Vol gens de grote olie maatschappijen zal de normale benzine snel verdwijnen. Per 1 januari 1986 wordt deze benzine duurder dan super en de ver wachting is dat de automobilisten dan massaal op super zul len overschakelen. Momenteel wordt nog één liter normaal verkocht op elke vier liter super. In alle vroegte In alle vroegte gingen de deelnemers aan de vier daagse van Nijmegen vanochtend op pad voor de eerste kilometers. De 23.730 wandelaars uit 36 landen een record vertrokken uit de aan komstplaats en passeer den de Waalbrug op weg naar Huissen. Onder een bewolkte hemel maar bij ideaal wandelweer voer de de route via Lienden en Vaïburg terug naar Nijmegen. 2 stickertje komt op de nummerplaat aan de achterkant als de San|o bij de periodieke keuring is goedgekeurd. kor (Van onze parlementaire redactie)^ HAAG Staatssecretaris Schepenhuizen (Ver- oucjer) heeft vanmiddag in Den Haag het startsein gege- vn voor de verplichte jaarlijkse autokeuring. In totaal °'at het om zo'n 4,5 miljoen personenauto's die in de tiende jaren geleidelijk zullen worden gekeurd. In ditB7 moeten uiteindelijk alle auto's die ouder dan drie >et tr zijn, elk jaar opnieuw naar de keuring. •obl( naa keuring kost de autobezitter vijftig gulden. Dat bedrag hoeft )urqt betaald te worden als de keuring wordt gecombineerd met :ch<^ grote onderhoudsbeurt. Het keuringsbewijs dient bij de ove- êeb autopapieren te worden bewaard; bij controle kan de politie iraniaar vragen. Ook krijgt de goedgekeurde auto een ronde stic- hV op de kentekenplaat aan de achterzijde. n°g autobezitter kan zijn wagen laten keuren bij een van de keu- Igsstations van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, óf bij een woh de „erkende" garages, die .herkenbaar zullen zijn aan een as td op de gevel. Inmiddels zijn ruim 2000 bedrijven erkend, jt aantal keurmeesters bedraagt momenteel 7000, ruim vol- om de keuring te kunnen starten. an onze parlementaire re dactie) JN HAAG Tussen Neder-* jd en Zuid-Afrika is sinds afgelopen weekeinde Ertsachtig diplomatiek over- gaande over de zaak-De Doel ervan is een uit- dS vinden in het hoog op- efP6" conflict over de arres van Nederlandse so- .atj£loog Klaas de Jonge en zijn >jevtvrouw, Heieen Passtoors. enii Nederlandse regering stelt iddê pogingen in het werk om lkal Jonge weer terug te krij- aaJi in de Nederlandse ambas- je in Pretoria, waar hij vori- jweek, na een vluchtpoging, Cr de Zuidafrikaanse veilig- isdienst is weggesleept, in deze inbreuk op de diplo matiek onschendbaarheid van Nederlands grondgebied in Zuid-Afrika wordt in' Den Haag zwaar getild. Naar ver luid is ook van Zuidafrikaanse zijde de wil aanwezig om tot een oplossing te komen, maar gezocht wordt nog naar een formule waarbij zo min moge lijk „gezichtsverlies" wordt ge leden. Als Zuid-Afrika niets onder neemt, hangt het land een zwaarwichtige klacht wegens schending van de diplomatie ke onschendbaarheid' boven het hoofd. Een eventueel pro ces voor het Internationaal Gerechtshof zou volgens des kundigen in het volkenrecht ongetwijfeld door Nederland worden gewonnen. DEN HAAG Het minis terie van WVC waar schuwt sinds gisteren te gen alle Oostenrijkse wij nen, ongeacht de plaats van botteling. WVC heeft die beslssing genomen omdat de Keuringsdienst van Waren in nog meer Oostenrijkse wijnen het giftige ant-vriesmiddel diëthyleenglycol heeft aangetroffen. Omdat het onderzoek van de zestien keuringsdiensten nog niet geheel is afgerond, ver wacht men bij het minis terie dat er nog meer wij nen met dit gevaarlijke middel zijn gezoet. Aan vankelijk gold de waar schuwing alleen wijn uit Burgenland en/of Neu- siedlersee, als die was ge botteld in West-Duitsland. Volgens Ir. A.J. Pieters, waar nemend hoofdinspecteur le vensmiddelen van het ministe rie van WVC, is de giftige stof ook gevonden in een wijn uit 1979. Alle andere wijnen die de stof bevatten zijn uit '83 en '84. Uit dié ontdekking mag volgens ir. Pieters worden af geleid dat het wijnschandaal al veel langer speelt. De bewuste wijn uit '79 bevatte bovendien een bijzonder hoog gehalte diëthyleenglycol, namelijk twee procent. Dat is twintig gram per liter. Volgens ir. Pie ters is honderd gram per liter dodelijk. Bij de Consumentenbond zijn inmiddels enkele honderden telefoontjes binnengekomen van mensen die zeiden vergif tigde Oostenrijkse wijn te heb- .ben gedronken of in voorraad hadden. Vijftig mensen heb ben volgens de bond daadwer kelijk giftige wijn gedronken. Enkelen van hen moesten voor controle naar het zieken huis. De bond verzamelt de klachten om schadeclaims bij de bedrijven te kunnen indie nen. Pag. 3: Bijna alle wijn-ex porteurs betrokken bij schandaal. KRANTIVITEITEN Tourprijsvraag LEIDEN Het goede antwoord op vraag 15 van onze Tour-de-Franceprijs- vraag (Wie won vorig jaar zes etappes in de Tour de Femmes?) luidt: Mieke Havik. De busreis voor twee personen naar de tourfinish in Parijs is ge wonnen door Ton v.d. We reld (Roelofarendsveen). De drie badhanddoeken gaan naar Conny Meiland (De Zilk), N. van Zeil (Rijpwetering) en P. van Hameren (Roelofarends veen). Het antwoord op de laatste vraag van deze tourprijs vraag moet uiterlijk don derdag zijn ingeleverd. VERWIJDERD GEZWEL KWAADAARDIG WASHINGTON De tumor, die afgelopen zaterdag uit de dikke darm van de Ameri kaanse president Reagan werd verwijderd, bevatte kankercellen. Maar er zijn geen spo ren van uitzaaiingen gevonden. Daardoor zijn de kansen dat president Reagan volledig her stelt „meer dan vijftig procent", aldus ver klaarde gisteravond dr. Steven Rosenberg, eerste chirurg van het Nationaal Kanker In stituut in de VS, die aan de operatie heeft deelgenomen. Reagan zal nog zeker een week in het ziekenhuis moeten blijven. Zijn volle dig herstel gaat enkele weken vergen. De artsen baseren hun oordeel op de verwachting dat de kankercellen niet door de darmwand zijn geko men, geen andere organen hebben aangetast en ook niet in de bloedsomloop terecht zijn gekomen. Zij zei den echter geeit 100 procent garantie te kunnen ge ven, dat zich niet opnieuw een gezwel zal vormen. Om die reden zal president Reagan zich regelmatig moeten laten onderzoeken. Met name de longen en de lever zullen onderzocht moeten blijven worden. Echtgenote Nancy Reagan werd er gisteren als eerste van op de hoogte gesteld, dat het verwijderde gezwel kwaadaardig was. De president, die volgens de artsen nog steeds goed herstelt van de zware operatie, re- gaeerde even later met: „Ik ben blij dat alles er uit is". De uitslag van het onderzoek naar de aard van het gezwel liet gisteren lang op zich wachten. Toen het nieuws de persconferentie van de artsen werd rechtstreeks op tv uitgezonden bekend werd, leid de dat tot een koersdaling van de dollar. De effecten beurs op Wall Street was vlak voor de persconferen tie gesloten. Woordvoerder Speakes ontkende dat bei de zaken verband met elkaar hielden. Het gezwel werd vrijdag ontdekt toen Reagan voor een routine-onderzoek naar het ziekenhuis was ge- faan om een poliep te laten verwijderen. 'agina 5: Regan regeert Witte Huis. Toast op Rembrandt Henk van Ulsen als Rembrandt en burgemeester C. Goekoop van Leiden toasten gisteravond in de Leidse Pie terskerk op de 379e geboorte dag van schilder Rembrandt van Rhijn. De toast was het slot van het Rembrandt Festival, dat te vens de officiële opening vormde van de Leidse Lakenfeesten die tot 3 augus tus duren. Pag 3 Dagboek van een dagjes mens. Pag 9 Leidse Lakenfeesten aarzelend op gang. BEIROET Een auto bom, die gisteren bij een wegversperring in het Zuidlibanese dorp Tibnit tot ontploffing werd ge bracht, heeft aan zeker tien Libanezen het leven gekost. Enkele uren nadat de bestuur der van de auto, die was voor zien met de vlag van het Rode Kruis, de zelfmoordactie had uitgevoerd zond de Libanese televisie een videoband uit waarop de man zijn laatste boodschap bekend maakt. „De Israëlische vijand, die ons land heeft bezet en nog steeds be zet, moet een lesje worden ge leerd", aldus de 20-jarige His- ham Abbass, die lid is van de Syrisch Socialistisch Nationa listische Partij (SSNP). Twee anderen leden van dfeze partij hadden vorige week al een tweetal zelfmoordacties met autobommen in Zuid-Libanon uitgevoerd, waarbij 19 mensen :ijn omgekomen. De Libanese SSNP streeft naar een Syri sche staat, dat onder meer het huidige Syrië, Libanon, Irak en het oude Palestina omvat. mé Jasleep van drama in Heizel-stadion "51 No- nb (links). BRUSSEL De Belgische re gering is alsnog gevallen over het drama in het Heizelsta- dion, waarbij op 29 mei 38 mensen om het leven kwa men. Premier Martens heeft vanmorgen, na afloop van een speciaal kabinetsberaad, aan koning Boudewijn het ontslag van zijn rooms-liberale kabi net aangeboden. De kabinets crisis ontstond gisteren toen vice-premier Jean Gol zijn ontslag aanbood uit protest te gen het feit dat niemand bin nen de regering de verant woordelijkheid op zich wilde nemen voor de gebeurtenissen in Heizelstadion. Volgens het persbureau Belga heeft Martens koning Boude wijn verzocht het parlement te ontbinden. De Belgische grondwet schrijft voor dat er binnen 40 dagen na het ont binden van het parlement ver kiezingen moeten worden ge houden. Zonder kabinetscrisis zouden er op 8 december par lementsverkiezingen worden gehouden. Gisteravond stond de val van het kabinet al vrijwel vast, na dat vijf liberale ministers zich solidar hadden verklaard met vice-premier Gol. De enige manier om de Waalse libera len in de regering te houden, zou het vertrek zijn geweest van minister van binnenland se zaken Nothomb. In het rap port van de commissie die de ramp in het stadion heeft on derzocht, werd deze verant woordelijk gesteld voor het ontoereikende optreden van de Rijkswacht. Maar Nothomb was niet van plan te vertrek ken en zijn partij, de Waalse christen-democraten, voelden er niets voor hun minister te laten vallen. Afgelopen zater dagnacht leek het nog alsof de regering-Martens het chaoti sche debat over het Heizel- drama had overleefd. de vorige eeuw zoeken om vergelijkbare zomerse waarden te vinden. Dus al die verhalen over de zomers van vroeger dateren kennelijk uit een wel heel lang vervlogen tijd. Over het weer van de komende veertien dagen kunnen we u niets beloven. Maar met een gratis proefabonnement komt u welk weer dan ook wel te boven. De Leid» Courant wil ik beat 14 dagen proberen. Gratia en geheel vrijblijvend o open envelop zonder postzegel opsturen naar k Courant, Antwoordnummer 998,2600 VD Den Haag. j

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1