Afghanistan eist helikopters terug Hoge temperaturen drukken de prijzen IN EN OM DE KAS T f Groentetip voor de consument Parlement Bolivia moefcj nieuwe president kiezeitJ Belgische regering overleeft tumultueus Heizel-debat FRANSEN PRESENTEREË; INTERVENTIE-EENHEI LAND EN TUINBOUW BUITENLAND CcidócSouiatit MAANDAG 15ULI1985 PA( pi FLORA GAAT UITBREIDEN MET VIJFDUIZEND M2 Begin juli werd op de ledenvergadering van de coöperatieve bloemenveilingvereniging Flora w.a. door het bestuur voor gesteld het handels- en exportgedeelte van het gebouw met 5000 m2 uit te breiden. Dit voorstel was aan de agenda toege voegd omdat een exportbedrijf met klem om meer bedrijfs ruimte had gevraagd. Door de exportgroei die de Nederlandse bloemisterij in de af gelopen jaren doormaakte is bij veiling Flora het aantal ko pers sterk toegenomen. Opmerkelijk is dat bij Flora, dat be kend staat als een lijnrijderscentrum, ook de verzendexport snel toeneemt. Een aantal grote verzendexporteurs heeft zich op Flora gene steld en zij verzenden bloemen binnen Europa en overzee per as en via luchtvervoer. De bouw van deze nieuwe 5000 m2 kopersruimte werd door de leden dan ook direct goedgekeurd. Om in deze nieuwbouw nog meer service voor de verzendexporteurs te realiseren, zal 1500 m2 van de uitbreiding worden uitgerust met 9 dockshel- ters. Het zijn juist deze laadperrons waarvan de verzendex porteurs veel gebruik zullen maken. Met de bouw is inmid dels een aanvang gemaakt. De toename van het aantal kopers in Flora heeft te maken met het unieke snelle veilsysteem, waardoor de handelaren hun gekochte bloemen binnen zeer korte termijn in hun ver- werkings-, inpak- en laadruimte aangevoerd krijgen. Daarbij zijn de autostraten in Flora zo ingericht dat geladen auto's elk moment kunnen vertrekken. Ook bij de handel is tijd een kostbare zaak. Door deze nieuwe uitbreiding zullen de verzendexporteurs Schiphol sneller kunnen bereiken! Vooral nu ook in Rijns burg de douaneformaliteiten kunnen worden afgewerkt. In Flora zijn dagelijks ambtenaren van de douane aanwezig. De Rijnsburgse veiling, die bekend staat als zeer handelsge richt, groeide in enkele jaren naar een compleet bloemenhan dels- en exportcentrum. Tulpenbollenoogst 1985 valt tegen De tulpenbollen oogst van 1985 valt tegen. De vaklui zeggen dat in de lente en voor de zomer de gewassen er best bijston den, maar dat de oogst niet best is. Dat geldt voor alle maten bollen. Het aantal bollen is dit jaar veel kleiner dan bij de goede oogst van vorig jaar. Ondanks de 20% areaalsuitbrei ding van dit jaar schat men dat er 20% minder geoogst wordt dan bij de vorige oogst. Dat betekent dus 30 a 40% minder tulpenbollen dan vorig jaar. Zelfs van de massatulp Apel doorn is een slechte opbrengst uit de grond gekomen. Deze Apeldoorn en andere vroege broeitulpen werden ook een week later geoogst dan vorig jaar en toen was de oogst al laat. Er bleven natuurlijk (enkele) uitzonderingen. Men neemt aan dat de broeiers meer problemen verwachten met de vroege tulpen in december en met kerst. Momenteel is er dan ook weinig animo voor vroege Apeldoorn bij de tul- penbroeiers. Men verwacht startmoeilijkheden voor alle vroe ge tulpen. Het zal nodig zijn dat de vaklui die ieder jaar voor de vroege tulpen zorgen, de voorbehandeling zeer goed plan nen. De drang naar vroege produktie van tulpenbollen zal binnen het vak afgeremd moeten worden. Matige kwaliteit in de vroegste broeiperiode kan zeer schadelijke gevolgen hebben voor het verdere broeiseizoen. De teleurstellingen bij de bollenoogst wórden toegescheven aan de grillige en strenge vorstperiode in de eerste maanden van 1985. Daarvan hebben de tulpen meer geleden dan tij dens de latere groei zichtbaar was. Doordat ook minder plant goed geoogst werd zal het totale areaal minder worden. Door het zomerse weer van de afgelopen week verloopt de oogst van een aantal ge wassen in hoog tempo. De eet gewoonten van de consumen ten zijn nogal temperatuurge- voelig, zodat er snel grote ver anderingen in de vraag kun nen ontstaan. Daarnaast zijn de weer begonnen vakanties wel degelijk van invloed op de prijsvorming. Tomaten De tomatenmarkt had het in de afgelopen week zwaar te verduren. Na een korte ople ving van de prijzen zakte de markt in de loop van de week helemaal in. Naast een ruim aanbod was er pok nog sprake van een geduchte concurren tie op de Westduitse markt. De Oosteuropese landen, Roe menië en Bulgarije blevèn grote hoeveelheden aan West- Duitsland leveren. Voor de ronde A-export daalde de middenprijs met 3 kwartjes per kilo en kwam uit op 83 cent. In vergelijking met vo rig seizoen steekt deze prijs zeer ongunstig af. Er werd toen in dezelfde verslagweek gemiddeld 2,78 per kilo be taald. De aanvoer was toen aanmerkelijk klöSner evenals het concurrerend aanbod. De vleestomaten konden de dans der prijsdaling ook niet ont springen, want de middenprijs daalde naar 97 cent per kilo. Ook hier was er sprake van een groot prijsverschil in ver gelijking met vorig seizoen. Het aanbod van vleestomaten is aanmerkelijk groter als vo rig jaar. In de eerste week van juli was de aanvoer maar liefst 1511 ton groter als vorig jaar. Voor de komende week wordt er op gelijke of hogere prijzen gerekend. Komkommers Op de komkommermarkt nam de prijsdruk in de afgelo pen week verder toe. Ook hier was er sprake van een opleving in de aanvoer en een toegenomen concurrentie op de Westduitse markt. Het valt op dat Griekenland duidelijk vroeger in het seizoen, grotere hoeveelheden naar West- Duitsland exporteert. In de eerste week van juli was de Griekse export naar West- Duitsland 685 ton groot tegen 60 ton vorig jaar. Voor de sor teringen van 36 t/m 61 va rieerde de prijs van 26 cent tot 41 cent per stuk. Voor de komende week wordt er een gelijk of kleiner aanbod ver wacht, dat tegen gelijke of ho gere prijzen verkocht zal wor den. Overige gewassen Een zwakke vraag en een toe genomen aanbod aan radijs zette de prijs verder onder druk. De gemiddelde prijs zakte weg naar 23 cent per bos. Er wordt een aanhou dend ruim aanbod verwacht, zodat er waarschijnlijk geen of weinig ruimte ontstaat voor prijsherstel. De middenprijs voor de aubergines moest het ook ontgelden. Ook bij dit ge was moest er flink ingeleverd worden. Gemiddeld werd er slechts 1,40 per kilo betaald. Bij dit gewas is het ook het ruime aanbod dat de prijs drukt. Er wordt een kleiner aanbod verwacht waardoor de prijzen geleidelijk weer kun nen oplopen. Met de courget tes ging het eveneens bergaf waarts. Er is thans sprake van een rekordaanvoer. In de eer ste week van juli groeide de aanvoer naar 243 duizend stuks tegen 138 duizend vorig jaar. De middenprijs voor dit gewas zakte weg naar 33 cent per stuk. De aanvoer blijft aanmerkelijk groter als vorig jaar en de vraag lijkt niet toe te nemen. Er wordt voor de komende week weinig verbe- tering'van de prijs verwacht. In tegenstelling tot de meeste glasgroenten trokken de pa- prikaprijzen in de afgelopen week aan. Dit werd mogelijk door een kleiner aanbod van zowel rood als groen. De con currentie op de Westduitse markt werd wat kleiner. De export naar alle overige bui tenlandse afnemers gaf een groei te zien. Voor groen liep de prijs op naar 3,90 per kilo en voor rood werd er gemid deld ƒ5,90 per kilo betaald. De aanvoer van rode papri ka's neemt waarschijnlijk ver der af, zodat er hogere prijzen mogelijk worden. Het aanbod van groen neemt toe en de prijs voor de groene paprika's zal waarschijnlijk weer dalen. Vollegrondsgroenten De aanvoer van bloemkool begint nu met de dag groter te Hal I aan veiling ,,Westland-Noord" zal met 150 meter worden verlengd. De nieure ruimte v voorzien van z.g. laadperrons waardoor de vrachtwagens vlugger kunnen wordn geladen, koelcellen worden er in gebouwd en er worden voornamelijk tomaten in „verwert", dat wil, gen aan- en afgevoerd. worden. De prijzen daalden in de afgelopen week. Het prijs verschil tussen de „zessen" en de „achten" is gering. De „zessen" brachten 1,18 per stuk op en de „achten" 1,04. Er wordt een groter aanbod verwacht dat tegen lagere prijzen verkocht zal worden. Voor ijsbergsla trok de markt aan, de gemiddelde prijs liep op naar 91 cent per stuk. Er wordt weinig verandering in de aanvoer verwacht. Een prijsdaling lijkt echter niet uitgesloten. De hoge slaprijzen behoren weer tot het verle den. De aanvoer van natuurs- la nam toe en de gemiddelde prijs daalde naar 26 cent per krop. In de week ervoor lagen de prijzen nog op 65 cent per krop. Voor het kleiner wor dende aanbod van glassla werd er gemiddeld 23 cent be taald. Voor de komende week wordt er weinig prijsverande- ring verwacht. De belangstel ling voor andijvie groeide iets. De middenprijs liep op naar 41 cent per kilo. Omdat de be langstelling voor dit gewas nogal temperatuurgevoelig is, kan de prijs zeer snel inzak ken, lagere prijzen zijn niet uitgesloten. Het groter gewor den aanbod van spinazie bracht 87 cent per kilo op. Een verder groeiend aanbod zal lagere prijzen opbrengen. Voor Chinese kool veranderde er weinig, aanvoer en prijs bleven nagenoeg gelijk. Er werd 2 kwartjes per kilo be- taald. De vra? naar spit nam verder if en de daalde naar 5 cent per Er wordt werig verbet^EN in de situatie/erwacht. kr(^( bospeen bleefde prijs ro| dubbeltjes pe bos schonl len. Iets lagei prijzen alp®1 volg van een wakkere \jeid zijn niet uitgdoten. Het $oek prijsverval oor tuinbllgy bleef uit. De rijs daalde L^. 73 cent per ko. Door hel^ blijven van en echte pie de aanvoer Ikt een sctf0U( prijsdaling 'oorkomen ft worden. Vor broccoli d€ weegt de pjs zich opj is zeer laag nieau. Dit go. kwam niet vrder dan T per kilo. l d In de komende week kan de consument weer volop profite ren van een groot aantal voordelige gewassen. Het is goed om te weten dat de sla een heel stuk goedkoper geworden is. In de komende week zal de gemiddelde prijs op 50 cent per krop uitkomen. Prijzen van 1,20 per krop behoren dus tot het verleden. Voor de komkommers ligt de prijs tussen 52 cent en 82 cent per stuk, althans voor de rechte exportkwaliteit. To maten zijn de helft goedkoper geworden. Voor de ronde to maten betaalt men 80 cent per halve kilo en voor de vleesto maten 1 gulden. De paprika's zijn duurder geworden, dit geldt voor zowel de rode als de groene. Voor een halve kilo groene paprika's ligt de prijs op 3,90. De rode paprika's zijn nog 2 gulden per halve kilo duurder, ze kosten 5,90. De aubergines daarentegen zijn zeer goedkoop, men betaalt nu slechts 1,40 voor een halve kilo. Hetzelfde geldt voor de courgettes, die nu 65 cent per stuk kosten. De bloemkoolprijzen zijn verder ge daald. De prijs ligt tussen 2 gulden en 2,40 per stuk. Andijvie kost 80 cent per kilo, maar dit gewas kan in de loop van de week goedkoper worden. Spinazie werd oolweer wat koper, een kilo kost nu ƒ1,80. Voor Chinesecool verandfnen de prijs niet, deze schommelt rond 1 guide per kilo. S eei kool is zeer goedkoop, men betaalt slechts 0 cent per fe, Z( Voor bospeen ligt de prijs nog steeds tussen 1,60 en 2,-jjan< bos. Waspeen is goedkoper geworden, deze foentesoort ii voor 1,20 per kilo te koop. De tuinbone werden v^jj week niet echt goedkoop, dit is tot op heen niet gebestorj Een echte piek in de aanvoer bleef uit, mennoet rekenen ongeveer 1,20 tot 1,50 per kilo. Voor preis er weinig aa anderd, een kilo kost ƒ2,30. Het is wel goed m er op te le te dat de prei niet doorgeschoten is. Men zietian een mass ^eh stengel in het midden, dit is een mindere :waliteit.Ve een werd nog goedkoper en kost nu 2,40 per Mo. Een gewa hel broccoli kan met een gemiddelde prijs vn ƒ3,50 per (pen| goedkoop genoemd worden. Peultjes worde op het ogen zj nog in grote hoeveelheden geoogst, ze koten nu 5,50 halve kilo. Bleekselderij kost slechts 68 ent per stuk. \ekoi een kilo bietjes of kroten betaalt men 34 ent. Voor wie an(j eens iets zeer smakelijks wil eten zijn versecapucijners aa raden, ze kosten 3 gulden per halve kilo. bde bessen zij ^eid* volop, ze kosten 80 cent per doosje van 20 gram. Een dc kruisbessen kost 1 gulden. Voor frambozei betaalt men J'e 0\ per doosje. De ogenmeloenen kosten 5,21 per stuk. e ke Markttafereel. npn Groothertogin Charlotte van Luxemburg bijgezet LUXEMBURG Groothertoging Charlotte van Luxemburg is zaterdag onder grote belang stelling van de bevolking en in aanwezigheid van koninklijke personen uit heel Europa in de hoofdstad van het Groothertogdom bijgezet. De geliefde hertogin was dinsdag op 89-jarige leef tijd in het slot Fischbach overleden. Charlotte was moeder van de regerende Luxemburgse groothertog Jan. Bij de plechtigheden in de ka thedraal Notre Dame van Luxemburg waren onder anderen prinses Juliana en prins Claus, de Noorse koning Olaf, koningin Margarethe van Denemarken en koning Carl XVI van Zweden aanwezig. Het stoffelijk overschot van groothertogin Charlotte stond de afgelopen week opgebaard in het paleis van de hoofdstad. Daar bewezen tienduizenden Luxemburgers haar de laatste eer. PARUSE RESTAURANTS WEREN AMERIKANEN (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Een aantal van de beste en sjiekste Parijse restaurants heeft besloten het aandeel van de Amerikaanse toeristen in de clien tèle te beperken tot 40 procent. Wanneer die grens'is bereikt, zullen Amerikaanse fijnproevers voortaan aan tafel worden geweigerd, ook al zijn er nog plaatsen vrij. Dit opmerkelijke besluit is genomen ter bescherming van de zogeheten „Franse ambiance". Exclusieve eet huizen als La Tour d'Argent, Maxim's en Lasserre hebben de laatste tijd nogal wat vaste klanten zien wegblijven uit onvrede over de „Amerikaanse invasie", uiteraard veroorzaakt door de hoge dollar- stand. „Soms is het net alsof je ergens in Los Angeles of in New York zit te eten", aldus een geërgerde Fransman, die vindt dat zijn favoriete driesterren-restaurant deze zomer maar is gedegradeerd tot „toeristencafe". Om de Franse clientèle niet kwijt te raken heb ben de grote restaurants daarom besloten het teveel aan Amerika nen te weren. Een principieel besluit, want de Amerikaanse fijn proevers geven gemiddeld dertig procent meer uit aan heerlijkhe den dan de Fransen doen. Vredesoverleg Sri Lanka tot augustus opgeschort NEW DELHI De geheime vredesbe sprekingen tussen afscheidingsbewe gingen van Tamils en de regering van Sri Lanka in de bergstaat Bhutan zijn opgeschort. De partijen hebben afgesproken het overleg op 12 augustus te hervatten op te pogen de crisis op het eiland te rege len. Dit heeft een woordvoerder van Tamil-strijders verklaard. „De bespre kingen waren geen mislukking, maar slechts een voorlopige stap", aldus de woordvoerder van het Eelam Nationale bevrijdingsfront. De vijfdaagse bespre kingen liepen vast nadat de Srilan- kaanse politie afgelopen donderdag een moordaanslag tegen president Jayewar- dene had verijdeld. Lancering ruimteveer zeker week vertraagd CAPE CANAVERAL De lancering van het Amerikaanse ruimteveer Challenger is zeven tot tien dagen vertraagd, zo hebben functionarissen van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA verklaard. De lancering werd zater dagmorgen enkele secon den voor het vertrek door een computer afgebroken, toen bleek dat een klep in een van de motoren wei gerde. ja'ul )ord LA PAZ Het Boliviaanse parlement zal eenaieuwe presidenifoon ten aanwijzen, nu het er naar uitziet dat geervan de kandidatj mai de gisteren gehouden presidentsverkiezingen meer dan 50 pipodi van de stemmen heeft gekregen. ^n: len De grote winnaar was de vroegere militairdeider van Bolivia,huw< Banzer (59). Zijn naaste rivaal is de 77-jarie vroegere presideifen c Estenssoro. De voormalige vice-president hz Zamora, de kanïong! van links, is als derde geëindigd. Het parleient moet uit deze tyoorc daten kiezen. Het staat nog geenszins vastlat het parlement Be ge kiest. De ruk naar rechts van de kiezers iseen gevolg van de tfeley stelling over de scheidende linkse preside* Siles Zuazo, die 'sEen economie (een inflatie van 9.000 procent) riet heeft kunnen r^iet Behalve een president werden in Bolivia ok senatoren, afgevals de den en gemeenteraadsleden gekozen. O ("J I ISLAMABAD Afgha nistan heeft de terugkeer uit Pakistan geëist van twee in de Sojvet-Unie ge bouwd helikopters en hun bemanningen, die afgelo pen zaterdag naar Pakis tan zijn uitgeweken. Het gaat om met zeer modern boordgeschut uitgeruste MI-24 helikopters, die gel den als het meest effectie ve wapen van het Russi sche leger tegen de Af ghaanse guerrilla. De MI-24, die in het westen de Hinde wordt genoemd, is de grootste Russische gevechtshe likopter. Volgens het Interna tionale Instituut voor Strategi sche Studies (IISS) in Londen beschikt de Afghaanse lucht macht slechts over 20 van deze helikopters. Het is waarschijnlijk de eerste keer dat een MI-24 in een niet-communistisch land komt. Pakistaanse regeringsfunctio narissen wilden niets zeggen wat er met de twee helikopters zal gebeuren. Westerse militai re attachés hebben al te ken nen gegeven dat zij de toestel len graag willen bekijken. Volgens Afghanistan waren de bemanningen tijdens een oe- fenvlucht uit de route geraakt. Pakistaanse functionarissen hebben verklaard dat de be manningsleden, die lid zouden zijn van een Afghaanse ver zetsbeweging, om politiek asiel hebben gevraagd. De laatste jaren zijn meer pilo ten en officieren van de Af ghaanse luchtmacht gedeser teerd. Daarom krijgen zij al leen nog genoeg brandstof om hun opdracht uit te voeren en naar hun basis terug te keren. SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" BRUSSEL Het debat in de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers over het drama in het Brusselse Heizel- stadion is zaterdagavond in een verwarde en tumultueuze sfeer geëindigd. Er werd ge stemd over een vrijwel niets zeggende motie van de rege ringspartijen. De oppositiepar tijen hadden toen, uit protest, de Kamer al verlaten. De motie, die het vertrouwen uitsprak over het beleid van minister Nothomb en van de rooms-liberale regering-Mar- tens, werd aangenomen met 109 stemmen vóór, drie tegen en vier onthoudingen. Het eventuele aftreden van No thomb, als minister van bin nenlandse zaken eerder ver antwoordelijk gesteld voor het Heizel-drama, was daarmee definitief van de baan. De door de regeringspartijen opgestelde motie stelt uitdruk kelijk de Britse voetbalsuppor ters verantwoordelijk voor de rellen die zich op 29 mei in het Heizelstadion voordeden bij de wedstrijd Liverpool-Juventus. Bij die rellen vonden 38 men sen de dood. De motie zegt ook dat de organisatoren van de wedstrijd ernstige fouten heb ben gemaakt en dat zich on volkomenheden bij de orde handhaving in het stadion hebben voorgedaan. De rege ring wordt in die motie ge vraagd maatregelen te nemen om tekorten in de organisatie van de ordehandhaving te verhelpen. Uiterst pijnlijk was dat Ka mervoorzitter Jean Defrainge deel uitmaakte van de vier blanco-stemmers. Deze Waalse liberaal verklaarde dat naar zijn mening stemmen zinloos was geworden omdat de Ka- mei geweigerd had de conclu sies te onderschrijven van haar eigen speciale commissie die een onderzoek naar de ge beurtenissen in het Heizelsta dion oeeft ingesteld. Ook de Vlaamse socialist Louis Tob back legde een verklaring in die zin if. „Een parlement dat weigert een uitspraak te doen over eer. onderzoek van zijn eigen speciale commissie is de naam parlement niet waard", aldus Tobback. Omdat de Kamer (de rege ringspartijen) weigerde te stemmen over deze conclusies, maar ook omdat ze een motie van de oppositie niet in stem ming wilde brengen verlieten de fracties vén de oppositie partijen achter elkaar de ver gadering. In dit motie van de oppositie was hö. aftreden van de minister van binnenlandse zaken, Nothomb geëist. Enkele van de 200 helikopters die de kern vormen van de „p vliegen boven de Are de Trionphe. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Tijdens het traditionele militaire defile van juli op de Parijse Champs Elyssées heeft gisteren voor hetfl de nieuwe Franse interventie-eenheid „FAR" langs de logjj president Mitterrand gedefileerd. De „Force d'Action Rapii 47.000 man sterk en met ingang van deze maand operatij Volgens een Franse generaal is de kracht van de nieuwe} heid dat deze „ver van huis, snel en hard kan toeslaan! FAR is door de Franse autoriteiten een gendarme-rol toebef in de Franse overzeese gebiedsdelen, Afrika en ook in Cenf -Europa, wanneer een conflict daar de Franse belangen vaar zou brengen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4