dagjes mens timisme over behoud heli-raffinaderij jEr is geen beginnen aan Kleine criminaliteit eist vier miljoen slachtoffers De burcht Dagboek van een van een eigenzinnige dame ~i|NNENLA\[D ficicUeCoiwwt MAANDAG 15IULI1985 PAGINA 3 iiit 3,5 ton fllj overval (juwelier ITERDAM Bieen overval ten juwelicrszaalaan de Lijn- n -n Rouerdan is zaterdag 350.000 gulden an ringen en B' loges gestolen. Vlgens de po- ermi kwamen omstieks tien uur kele^ mannen in lage grijze re- OS dassen de zaal binnen. Zij hetfkt'11 ecn wapeivn braken een dit jnc °Pcn- De cervallers zijn lucht op een mcorfiets. die la- V, '»P t,c' Mauritspg is terugge- °Uej(lcn en bleek 1 zijn gestolen, lopend veier gegaan. Er 6»reekt tot nu tc elk spoor van Douwe Egberts spotje verboden DEN HAAG Een reclamespotje waarin Douwe Fgberts zijn caffeïnevrije koffie aan prijst. mag niet meer worden uitgezonden. De Reclameraad heeft een klacht van con current HAG gegrond verklaard. Volgens de raad is de denigrerende manier waarop in het filmpje over caffeïnevrije koffie van andere merken wordt gepraat, in strijd met de fatsoensnormen. In de reclamespot zijn twee koffiedrinkende vrouwen te zien die de kwaliteit van caffeïnevrije koffie bespre ken. Een van de twee merkt daarbij op dat „deze koffie tenminste lekker is, want „die vorige was gewoon niet te...' De Reclame raad is het met HAG eens dat dit als een sneer aan het adres van de eveneens caffeï nevrije koffieHAG mag worden opgevat. Dodelijke proefrit LEERSUM Voor twee mannen die na een cafébezoek met een auto een proefrit maakte, is dit een dodenrit ge bleken. De twee mede-passagiers liggen zwaargewond in ziekenhuizen. De slachtoffers zijn de 23-jarige J. Oskam (de bestuurder) en de 29-jarige J. Ven- deloo, beiden uit Amerongen. De vier reden richting Doorn, keerden daar en reden met hoge snelheid de bebouwde kom van Leersum binnen, waarbij zij boven de 100 kilometer per uur zaten. In Leersum verloor de chauffeur de macht over het stuur. De uit de koers geraakte auto botste daarop tegen een muur. De twee slachtoffers waren op slag dood. De beide zwaargewonden zijn inmiddels buiten levensgevaar. Grote slachting onder bijen door gif VRIEZENVEEN/KLOOSTERHAAR In de gemeenten Vriezenveen, Den Ham en Hardenberg is door een sproei- vliegtuig een grote slachting onder bij en aangericht. Vrijdag vonden er, na dat donderdagavond akkers met peul vruchten waren besproeid, al ruim een miljoen bijen de dood. Zaterdag is het aantal opgelopen tot twee miljoen en gisteren waren al meer dan drie mil joen bijen bezweken. De algemene in spectiedienst van het ministerie van landbouw te Zwolle heeft de zaak in onderzoek. Volgens B. Brink uit Kloos terhaar, bestuurslid van de bijenvereni ging Vriezenveen is er is met een gif gesproeid dat goedkoop is en langdurig werkt. Kind valt uit rijdende touringcar EINDHOVEN Een zesjarig kind uit Hoogeveen is gisteren in Eindhoven uit een rijdende touringcar gevallen. Door nog onverklaarbare oorzaak is de nooddeur aan de achterzijde van de bus opengesprongen. Het ongeluk gebeurde op de oprit van het verkeersplein Leenderhei. De bus die net te rug was uit Oostenrijk, reed met een snelheid van een klei ne zestig kilometer per uur. Het kind is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. e boj i duit 50.0(bACAS De kansen r0€£ de Shellraffinaderij en "Ir Curacao an worden louden zijngroter dart jprocent. Dt heeft de jaai-piaie afgeznt van de °!lerlandse regering, njs "kheer mr. van Len- ld n, gisteren de Vene- opVanse hoofstad Cara- verklaard. rrecé op dit mment echt de gaffuk dat het ped voor el- bomr komt. Maarve mogen de prijzen vor de avond ssin^va"en" wel n'et pre" jjwat voor mo>lijkheden er n naar bovenkunnen ko- ev. aldus VanLennep, die topontmoeting tussen pre- r Ruud Lubbes en de Ve- wo$laanse preslent Jaime kkerfNchi heeft verbereid. 'aap' Antilliaase premier, ]ia Liberia-Pe'rs, zegt op timistisch te zijn. „En ik heb grote waardering voor de ma nier waarop premier Lubbers zich voor deze zaak inzet". Van Lennep zei dat Venezuela niet bereid is tot deelneming in de Shell-raffinaderij. Ook de kans dat Nederland, Vene zuela en de Nederlandse Antil len ieder voor eenderde in de raffinaderij deelnemen is vol gens hem niet aanwezig. Van Venezuela kan wel be- trokkendheid worden ver wacht bij de raffinaderij door middel van een consultatiepro gramma. Dit houdt in dat Ve nezuela, Nederland en de An tillen met elkaar overleggen over de ontwikkelingen rond de Shell-raffinaderij en de mo gelijkheden om de Antilliaan se economie te verbeteren. Shell heeft vier voorwaarden aan de Antilliaanse regering gesteld om sluiting van de raf finaderij, die voor Curacao van levensbelang is, te voor komen. De vier eisen zijn: ge garandeerde aanvoer van olie uit Venezuela, verlaging van de loonkosten, afschaffing van de minimumbelasting van 28 miljoen Antilliaanse gulden en een meerderheidsdeelname van de Antilliaanse overheid. De laatste eis is door de Antil liaanse overheid verworpen. De tweede en derde eis zijn in gewilligd. Voor Shell is inmid dels ook de prijs van de door Venezuela te leveren olie een belangrijk punt geworden, nu het prijspeil van het eindpro- dukt (stookolie) de laatste tijd is gedaald. Dat Lubbers nu zelf naar Ca racas is gereisd wil volgens hem niet zeggen dat er al een akkoord is voorbereid, dat de Shell-raffinaderij kan open houden. „Er zijn wel mogelijk heden, maar ook forse moei lijkheden". ^LITIE OV1R HULPVERLENING' NA NOODWEER: aanervolg van de voopagina) landlgRLEN In total kwa- in ïi er als gevolg 'an het idweer ongeveer 70 scha- neldingen binnen bij de ^"nburgse politie. Ht ging enirbij vooral om omgwaaide UUInen, schade aan aio's en jen, ondergelopen ;elders onder waterstaande vegen, .gemeentepolitie in leerlen \jfg meer dan 160 melingen ra,Jr grote schade en gf als ra "te commentaar ovr de pverlening: „Er is gevoon- geen beginnen aan' 'e iie rijkspolitie van ht dis- j Zuid-Limburg kwamen ,g 'd tweehonderd meldigen 1 enhen. De meeste haddei be-, tking op plaatsen rond .jrlen. Gulpen, Eijden, ^n|jh, Schinnen en Margnten. "JPgemeentepolite van Daas- ^-rht noteerde 150 schadenel- gen. „Het is hier een rote os", zei een woordvoeder. Voerendaal.na- kwam rond ïalf eergisteravond volkomen in te zitten door fcik- 35[inslag in een hoogspn- gskabel. Rond middernacht jd als gevolg van het hevi- toodweer voor onder anle- ^Aolitie. brandweer, rijks-en vinciale waterstaat gnot 7 ken alarm gegeven. In de brand weerkazerne van Eijsden werd een crisiscentrum ingericht. Tegen middernacht liet een woordvoerder van de Heerlen- se gemeentepolitie weten dat er geen takelwagens en brand weerauto's genoeg waren om de nodige hulp te bieden. Ontelbaar veel bomen woeien om, vielen op tientallen auto's en versperden wegen. Dit ge beurde vooral in Heerlen en Nuth. Op de autoweg Heerlen- -Geleen kwam het verkeer praktisch tot stilstand en kon slechts heel langzaam weer op gang komen vanwege diverse versperringen. Eveneens in Heerlen werd de spoorlijn in de wijk Hoensbroek aan de verbinding Heerlen-Sittard versperd. Tal van daken vlogen in de lucht in onder meer Gulpen en Margraten. Ruiten sneuvel den in heel Zuid-Limburg door hagelstenen zo groot als duivé-eieren. In het kerkdorp Reijmerstok (gemeente Gul pen), waar kermis werd ge vierd, stortte de feesttent in. Kelders liepen onder water en straten stonden blank. De tent in Kerkrade waar het wereld muziekconcours wordt gehou den, weerstond evenwel het noodweer. Daar was, aldus de Tijdens het noodweer vie len er in diver se plaatsen hagelstenen zo groot als dui- ve-eieren. gemeentepolitie, de hevigheid van het noodweer minder dan elders. De kans op nog meer nood weer in de komende weken blijft aanwezig, omdat het weer in grote delen van Euro pa instabiel blijft. Warme pe rioden worden afgewisseld met aanzienlijk koelere tempe raturen, wat doorgaans tot on weer en vaak hevige regen- en hagelbuien tot gevolg heeft. Een groepje agenten over ziet de gevolgen van de vechtpartij met de buurt bewoners, van wie zich nog enkelen ophouden bij de auto waar alles mee be gon. Buurt slaags met politie AMSTERDAM In de Dotterbloemstraat in Am sterdam-Noord is zaterdag flink gevochten tussen twintig politiemensen en ongeveer honderd bewo ners uit die buurt. Daarbij werden door de politie en kele charges uitgevoerd met de wapenstok. Er vie len geen gewonden, maar wel raakten enkele politie- -auto's beschadigd door het gooien van stenen. Aanleiding voor de vecht partij was de aanhouding van de Amsterdammer G.H. De politie had de man, een bekende van de politie, ongeveer een kwartier in zijn auto ach tervolgd omdat hij ervan werd verdacht zonder kentekenbewijs en verze kering te rijden. In de Dotterbloemstraat werd de man aangehouden. Vol gens de politie werden de bestuurder en enkele in zittenden van de auto daarop agressief en ont stond er een handgemeen. Toen de buurtbewoners zich ermee gingen bemoei en vroeg de politie om as sistentie. MEMELS Bev 0EW Sp/N EN ff \Ni)N neef IS W/fTMsj "\tfCSNT EEA/ Mijt Feest Elk jaar wordt het plaats je Heusden aan de Maas tijdens de vestingfeesten zo'n driehonderd jaar te rug in de tijd geplaatst. Op de foto: terwijl de in klederdracht gestoken dames een pilsje drinken vertoont een potsenma ker zijn kunsten. DEN HAAG In 1984 werden 4,1 miljoen men sen van 15 jaar of ouder slachtoffer van kleine cri minaliteit, dat is 36% van deze bevolkingsgroep. In 1983 bedroeg dit percenta ge 35. Dit blijkt uit een CBS-onder- zoek onder 9.700 mensen naar hun ervaringen met 16 ver schillende misdrijven. Mannen worden iets vaker slachtoffer dan vrouwen. Bij de mannen steeg het slachtofferpercentage van 36 in 1983 tot 38 in '84. Het percentage slachtoffers onder vrouwen lag op hetzelf de niveau als het voorgaande jaar, namelijk 35%. Jongeren waren vaker slacht offer dan ouderen. Van de be volking tot 30 jaar werd 45% met een misdrijf geconfron teerd. Jongeren tussen 20 en 24 jaar liepen het meeste risi co: van deze groep was 54% eenmaal of vaker slachtoffer. Van de personen van 65 jaar en ouder kreeg 14% te maken met kleine criminaliteit. Beschadiging van de auto kwam het meest voor: 9,3% van de bevolking werd hier mee geconfronteerd. Voor an dere vernielingen daalde het slachtofferpercentage van 6,5 tot 6,0. In 1984 werden minder fietsen gestolen: 5,7% van de ondervraagden meldde zo'n diefstal, tegen 6,4% in 1983. Het percentage van de onder vraagden van wie de porte monnee gestolen was nam toe van 2,1 tot 2,8. Het percentage dat slachtoffer werd van be dreiging op straat steeg van 3 naar 3.6. Ook werden meel mensen slachtoffer van „hand tastelijkheden met sexuele be doelingen" (1,9% tegen 1,1% in 1983) en van doorrijden na een aanrijding zonder dat de dader zich bekend maakte (2,4% te gen 1,8% in 1983). Braks wil nu ook heffing op graan DEN HAAG Minister Braks (Landbouw) wil een „super heffing" voor graan, om daar mee het enorme graanover schot in Europa terug te drin gen. Boeren die teveel graan aanbieden zullen door deze heffing mee moeten betalen aan de grote overschotten, zo meent Braks. De bewindsman zei dit gisteren voor de AVRO-radio, aan de voora vond van het Europees land- bouwberaad. Braks steunt het besluit van de Europese Com missie voor een verlaging van de graanprijzen. Voor een quo tering met hogere prijzen voelt hij niets. Beter is volgens hem dat de prijzen worden ver laagd, met als gevolg meer so ciale uitkeringen. Een oplos sing om snel de graanover schotten weg te werken is er volgens Braks niet. Op de lan gere termijn zijn er mogelijk heden voor de alcoholproduk- tie uit granen (als brandstof voor transport). GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA CDA wil opheldering van Van Aardenne (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Direct na de zomervakantie moet minister Van Aardenne in de Tweede Kamer tekst en uitleg komen geven over zijn briefwisseling met de commissarissen van de Koningin Kremers (Limburg) en Van Agt (Brabant) over de vestigingsplaats van nieuwe kerncentrales. De CDA-fractie neemt geen genoegen met de brief die Van Aardenne daarover vrijdag naar de Kamer stuurde. Eer der kondigde de PvdA-fractie al aan Van Aardenne ter ver antwoording te willen roepen. De woordvoerder van de CDA-fractie verklaarde dat er na die brief nog wat vragen zijn blijven liggen. Het CDA wil met name weten waarom de minister zo lang wachtte voor hij de Kamer inlichtte. D'66-fractieleider Maarten Engwirda vindt dat de Tweede Kamer het aftreden van mi nister Van Aardenne moet ei sen, omdat deze bewindsman in de affaire rond de twee nog te bouwen kerncentrales de Kamer heeft misleid. „Van Aardenne heeft, na de RSV-affaire, opnieuw de re gels overtreden. Als er geen nieuwe gegevens boven tafel komen, en dat acht ik zeer on waarschijnlijk, dan moet er een motie van wantrouwen komen", aldus Engwirda giste ren voor de Avro-radio. Uit de brief aan Van Agt en Kremers. commissarissen van de koningin in Brabant en Limburg, kan Engwirda niet anders concluderen dan dat de beide kerncentrales al zijn weggegeven, zonder dat de plaatselijk bevolking zich daarover heeft kunnen uit spreken. De brief kwam boven water na de diefstal van een actiegroep, die daarbij enkele postzakken van het ministerie van economische zaken buit- maakte. ïn het voetspoor van hon derdduizenden landgenoten trekt een van onze verslag gevers er gedurende de va- kan tietijd in eigen land op uit om een zeer persoonlij ke impressie te geven van zomerse evenementen vol vakantievertier. Gisteren ging dagjesmens Leo Thu- ring naar de Hoge Veluwe. Dit nationale park biedt voor een entreeprijs van f 6,00 (kinderen f 3,00) zijn bezoekers bijzonder veel. Het jachtslot St.-Hu- bert us kan gratis bezocht worden tussen 10.00 en 12.00 uur en 14.00 en 17.00 uur. Ook het museum Kröl- ler-Müller met een fantas tische collectie schilderijen van Vincent van Gogh en een beeldentuin kan gratis bezichtigd worden tussen 10.00 en 17.00 uur. Tot 18 au gustus warden er om 10.30 uur en 13.30 uur kosteloze natuurwandelingen onder begeleiding gemaakt. Men kan ook gratis gebruik ma ken van de witte fietsen, die men aantreft bij het be zoekerscentrum en bij de Koperen Kop. Parkeren van een auto kost f 5,00. Hoenderloo en de Hoge Velu we vormen een Siamese tweeling, die vanwege eigen belang voorgoed aan elkaar zitten vastgebakken. Het dorp zelf stelt weinig voor: wat schots en scheve straten, die tegen het groen optornen en in de huizen een diepgelo vige gemeenschap, die door de bomen almaar het bos blijft zien. Het Spelderholt, de Schenkelhui, het Leesten en het Lierderwoud zijn op deze broeiwarme dag des He ren vluchtplaatsen voor dol gedraaide Randstad-kinde ren, die bevreesd de overdrij vende wolkenvelden turven en luisteren naar het zoemen van de transis-tor. Het is het enige insekt, dat een Neder lander nog bij naam kent. Dit geschiedde op uitdrukke lijk bevel van Hel ene Muller, die diep in haar hart de mens een storende ontsiering van de natuur vond. Als zij door het park reed moesten de ar beiders bij haar nadering on verwijld in het hakhout ver dwijnen en daar wachten, totdat zij uit het gezicht ver dwenen was. Op 14 december 1938 stierf deze heerseres van Hoender loo en werd haar broze li chaam, versierd met denne groe n en witte rozen op een boerenwagen naar de Franse Berg gebracht, waar Helene Muller acht jaar daarvoor haar laatste rustplaats zorg vuldig had uitgekozen. In dit gebied vol grillige zandverstuivingen, lappen naaldhout, heidevlakten en hectaren vol onbuigzaam buntgras kocht Anton Kröl- Ier in de crisisjaren een jacht terrein van 6000 ha, dat hij door een dorpssmid liet om rasteren. De weg van Otterlo naar Hoenderloo had hij te voren door zijn personeel la ten afsluiten. Als schadeloos stelling bood hij de Staat der Nederlanden vervolgens een nieuwe asfaltweg aan. die als een lasso rondom zijn privé- tuin werd geworpen. Kröl Iers vrouw was Helene Muller, een uitzonderlijk ei genzinnige dame van Duitse afkomst, die haar leven lang in kunst grossierde. Om haar gestadig uitdijende verzame ling een passend onderdak te geven ontbood ze de architect Behrens uit Berlijn. Deze ge degen Germaan ging onver vaard aan de slag. maar toen hij zijn ontwerp gereed had aarzelde de opdrachtgeefster. Om aan haar onzekerheid een einde te maken liet An ton Kröller toen het ontwerp op ware grootte in hout en zeildoek nabouwen en in de verlangde kleuren schilde ren. Het gevaarte werd ver volgens op rails gezet en elke dag door een groep landar beiders verder het park inge duwd. Helena was het name lijk niet eens over de plek waar haar kunstschatten het beste tot hun recht zouden komen. Na enkele weken keurde ze de plannen van Behrens alsnog af en nam zij Ludwig Mies van der Rohe in de arm. die op zijn beurt een bordkartonnen slot op ware grootte liet optrekken. Ook dit ontwerp kon na enig familieberaad haar goedkeu ring niet wegdragen. Toen kwam de befaamde Ne- derlande bouwmeester Berla- ge op de proppen. Hij kroop achter zijn tekentafel en had na zes jaar een alleraardigst optrekje rond. waarin de le gende van St.-Hubertus tot in de kleinste details verwerkt was. Het gewei met het lich tend kruis daartussen, waar van in deze legende sprake is. bepaalde niet alleen de vorm van het pand. maar kwam ook als een repeteren de breuk terug in het meubi lair, het houtsnijwerk en zelfs in het linnengoed. Ber lage ontwierp eveneens de bijgebouwen, waarvan de stallen wél centraal ver warmd waren, de binnenver trekken echter niet. Zevenenveertig jaar na haar dood breng ik een bezoek aan het Hubertusslot. Op het moment dat ik aanbel, is het doodstil op de binnenplaats. In de hal staan reeds drie mensen te wachten op de rondleiding met uitleg. Maar de gids talmt en zegt knorrig: „Vier mensen maar. Dat is weinig. Gisteren had ik nog een groep van zeventig men sen". Na enige minuten maakt hij dan toch een ver lossend alla-gebaar en begint aan zijn inleiding: ..Zo staat u dan momenteel in de hal van het jachtslot St.-Hubertus. dat is gebouwd door de architect Berlage op verzoek van de familie Muller. Als u nu even naar boven kijkt, ziet u een gebrandschilderd raam Ik kijk naar boven en zie in derdaad dat het raam er is. Ik had trouwens niet anders verwacht, want hij lijkt mij er de man niet naar om zich een poets te permitteren „Dit raam brengt de legende van St.-Hubertus treffend in beeld", vervolgt de gids. ,.u dient namelijk te weten, dat hij in dit deel van de Veluwe heeft geleefd. Hij was een nogal ruw personage, die zijn pijlen afschoot op al het wild. dat hij tegenkwam. U ziet dat afgebeeld op het meest linkse raam. Dat is dus van u uit ge zien het meest rechtse raam Op dat moment wordt er aar zelend gebeld. De gids onder breekt zijn uitleg en stevent met vieve pas naar de deur. waarachter zich vijftien zacht zoemende dames hebben op gesteld. De voorste, die in elk geval aan haar omvang reeds een duidelijk overwicht op de rest ontleent, loopt kor daat de hal in en roept: „Aansluiten, dames. Om ui terlijk twee uur moeten we aan de lunch zitten Enkele seconden later klapt de gids in zijn handen en de clameert hij rolvast: „Zoals ik zo juist reeds aan meneer en die drie dames heb verteld, staat u momenteel in de hal van het jachtslot St -Huber- tus. dat is gebouwd door de architect Berlage op verzoek van de familie Muller. Als u nu even naar boven kijkt, ziet u een gebrandschilderd raam, dat de legende van St.- Hubertus treffend in beeld brengt". Nee, aan die gids zal het waarachtig niet liggen, wan neer de legende van St.-Hu- bert us onverhoopt volgende geslachten niet gaaf bereikt. LEO TH L'RING

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3