0omcmtHi Noodweer teistert Limburg 1 president Reagan eelt touwtjes Hoogleraren doen beroep op Lubbers in zaak-De Jonge TM.'* i BON: 4 pbrengst Live Aid ertreït \prwachtingen jeer in handen BLOEMKOOL EN GEHAKT Uitslag Tourprijsvraag TOUR DE FRANCE Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekerednk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel 071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut. beta ling), kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Maandag 15 juli 1985, 76e jaargang no. 23244 HET WEER Vannacht opklaringen, weinig wind en een temperatuur van omstreeks 10 graden. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt en enige tijd regen. Temperatuur ongeveer 20 gra den. Matige zuidwestenwind. Zon op: 05.39; onder: 21.52 uur. Schev. hoog water: 2.36 en 15.09; laag water: 10.34 en 23.05 uur. In de cata comben van het Wembley Stadion werd Elton John voorgesteld aan prinses Diana. De toch bepaald niet op zijn mond gevallen En gelse zanger wist daarbij niet zo gauw wat hij moest zeggen en vol stond met het trekken van een grimas. Voice of America moet Star Wars in West-Europa gaan verkopen WASHINGTON De Amerikaanse regering wil na een onderbreking van 25 jaar de uitzendingen van The Voice of America naar West-Europa hervat ten, zo meldt de gezaghebbende Was hington Post. Reden hiervan is, vol gens de door deze krant aangehaalde regeringsfunctionarissen, de groeien de bezorgdheid dat de Europese ra diostations het Amerikaanse stand punt inzake het Strategische Defensie Initiatief (SDI) en plaatsing van nu cleaire middellange-afstandsraketten niet duidelijk genoeg overbrengen. Als het Congres akkoord gaat, wil The Voice of America daarom dit na jaar met proefuitzendingen in West- -Europa beginnen. Begin volgend jaar zal op grond van die proef besloten worden of The Voice of America op volle kracht in Europa gaat uitzenden. Daarbij wordt gedacht aan uitzendin gen in het Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans. Regeringsfunctio narissen verwachten een gemengde ontvangst van de kant van Europese regeringen. The Voice of America geldt in Washington als een omstre den radiostation. De Amerikaanse re gering heeft The Voice steeds meer bemand met conservatieve ideologen, die er meer dan voorheen een propa- gandazender van maken. Inval politie op zwarte markt Beverwijk BEVERWIJK Politiekorpsen van Be verwijk en omliggende gemeenten heb ben gisteren een inval gedaan in de zwarte markt in Beverwijk. Daarbij werden in totaal tien illegale handelaren bekeurd. Bij de actie waren een hondertal politiefunctionarissen be trokken. De markt is volgens de politie woordvoerder slechts bedoeld voor parti culieren, zogenoemde „zolderopruimers", maar is de afgelopen tijd in toenemende mate door reguliere handelaren als ver kooppunt ontdekt. Zij handelen daarmee in strijd met de Winkelsluitingswet. De illegale handelaren is een boete van 500 gulden per persoon in het vooruitzicht gesteld. iut j30 miljoen gulden toegezegd iEN/PHILADELPHIA De twee popconcer- ie zaterdag in Londen en Philadelphia werden iden om geld in te zamelen voor de slachtoffers hongersnood in Afrika, hebben tot nog toe cir- miljoen gulden'opgebracht. De grootste gift van de welvarende oliestaat Dubai, die 1 mil- >nd (4,5 miljoen gulden) ter beschikking stelde, .liefnemer Bob Geldof zei na afloop dat het nu ie regeringen van de wereld is om iets te doen de door droogte getroffen landen in Afirka. Britse Labour-parlementslid Tom Torney ver- de dat hij Geldof wil voordragen voor de Nobel- ^oor de Vrede. estien uur lange televisieregistratie van optre- jvan vele artiesten in het Wembley-stadion in len en het J.F, Kennedy-stadion in Philadelphia lgens schattingen bekeken door ruim anderhalf rd mensen in 160 landen. De stadions waren uit- pcht met samen ruim 160.000 bezoekers, jmerikaanse blueszanger B.B. King leverde van- ét North Sea Jazz Festival in Den Haag een bij- aan het gebeuren, terwijl ook artiesten in Ja- West-Duitsland, Australië en de Sovjet-Unie via ietverbindingen hun steentje bijdroegen, if werd na afloop op de schouders gehesen door Bowie, Pete Townshend van The Who en Ali- iayot. Bowie pleitte voor een jaarlijkse herhaling de Live Aid-concerten. 'ederlandse opbrengst van de popmarathon Aid" is nog niet bekend. Tijdens de uitzending terdag en zondag heeft de VARA volstaan met elden van een gironummer, zodat pas over en- lagen bekend zal zijn hoeveel „Live Aid" in Ne- nd heeft opgebracht, aldus de woordvoerster de VARA. 3n ook niet zeggen hoeveel mensen in Nederland 'de zestien uur durende uitzending hebben geke- De dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de fip heeft hiervoor langere tijd nodig, na 5: Muziek als voedsel voor le leven. DIVERSE GEWONDEN; MILJOENEN SCHADE 'AT. HEERLEN Zuid-Lim burg is het zwaarst getrof- raakten gewond en de schade loopt in de miljoe- fen door het noodweer dat nen. Valkenburg had het gisteravond en vannacht meest te lijden onder de over Nederland heeft ge- hevige hagelbuien, slagre- raast. Diverse mensen gens en windstoten. In die Op het eerste gezicht niets aan de hand, maar deze caravan in Eysen staat toch echt op z'n kop. Het is één van de gevolgen van het noodweer dat vooral in Zuid-Limburg huishield. plaats vielen drie gewon den op een camping, waar een caravan door krachti ge windstoten meters werd verplaatst. Tal van campinggasten in het Geuldal werden volledig weggespoeld als gevolg van het noodweer. Gedu peerden moesten in nood- verblijven worden onder gebracht. In Oirsbeek bij Heerlen kwam een bromfietser onder een val lende boom terecht en liep een beenfractuur op. Elders wer den enkele personen door af gewaaide dakpannen en tak ken licht gewond. In Gulpen werd een vakantiegast getrof fen door een stuk dak van een nabij gelegen dancing. Het treinverkeer tussen Maas tricht en Valkenburg is van daag de hele dag gestremd, doordat ter hoogte van Meers- sen de bovenleiding over een lengte van zo'n 400 meter vol ledig is vernield. Diverse se cundaire wegen werden volle dig geblokkeerd; de autowegen Heerlen-Geleen en Heerlen- -Maastricht grotendeels. Met man en macht wordt gewerkt om de ergste ravage op te rui- men. Ook in het noorden woedde 1 het onweer hevig. De Drentse jj dorpen Gasselte en Gasselter- nijveen werden getroffen door hagelbuien vergezeld van he- vige rukwinden, waardoor j| nogal wat takken van bomen y woeien. In Oude- en Nieuwe- 1 -Pekela vloog volgens de rijks- j politie door de zware rukwin- I den een caravan 15 meter de 1 lucht in en waaide een dak af 1 van het gebouw van een fiets- I crossclub. Verder moesten I schoorstenen op daken het 3 ontgelden en waaiden bomen A langs de provinciale wegen 1 Het westen kreeg slechts een 'j staartje van de „natuurramp", in de vorm van hevige on- 1 weersbuien en slagregens. De j schade bleef beperkt tot enige 1 wateroverlast. Pag. 3: „Er is geen beginnen PERATIE GESLAAGD p ante 1 1 '0rP$HINGTON President Ronald Reagan herstelt op „spec- aire wijze" van de darmoperatie van een kleine drie uur dag in het militaire Bethesda-ziekenhuis in Maryland. En- iuren nadat circa 60 centimeter van de dikke darm en eeji i vijf centimeter grote poliep waren verwijderd, had Reagan er al zijn presidentiële taken op zich genomen. „Ik sta er leid van zo goed als ik me voel", zei de 74-jarige president na het ontwaken uit de narcose. fijl Reagan zich vanuit het ziekenhuisbed alweer verdiepte begrotingsstukken voor het Congres, werd in het laborato- van Bethesda het weefsel onderzocht dat bij de president is jenomen. In de loop van vandaag wordt bekend of de poliep - danwel kwaadaardig is geweest. fdat de operatie begon ondertekende Reagan een brief lee hij zijn presidentiële macht overdroeg aan vice-presi- George Bush. Bush keerde zaterdag terug uit zijn zomer- lijf in Maine om de leiding van de VS voor slecnts acht uur te nemen. Northover, Brits specialist inzake darmziektes, heeft ern- twijfels geuit over de vitaliteit van de Amerikaanse presi- „Iemand die meent al een dag na een operatie zijn werk te en hervatten bedriegt niet alleen de buitenwereld, maar lichzelf", aldus Northover. Volgens de specialist kan een pa- na een dergelijke operatie pas na een maand weer verant- 'de beslissingen nemen. Reagan zal overigens nog zeker een J6- t in het ziekenhuis moeten blijven. Bident Reagan werd gistermorgen, na de operatie aan zijn _je darm, gewekt door zijn vrouw Nancy, Haagse vogel voor Miles Davis Loco-burgemeester P. van Vink van Den Haag overhandigt hier een „Bird" aan de Amerikaanse tropetitst Miles Davis. Deze prijs is speciaal ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van het North Sea Jazz Festival door organisator Paul Acket in het leven geroepen en dankt zijn naam aan Charlie „Bird" Parker, een van de meest invloedrijke musici uit de jazzge schiedenis. De trofee heeft de vorm van een gesty- leerde vogel en is ontworpen door de Haagse beeldhouwster Thea IJdens. Het North Sea Jazz Festival trok afgelo pen weekeinde volgens organisator Paul Acket ongeveer 40.000 bezoekers. Iets meer dan vorig jaar, toen er 36.000 jazz- -liefhebbers naar Den Haag togen. Het festival vestigde nog een ander record: bij de Haagse politie stond de telefoon rood gloeiend met klachten over geluidsover last, tot zelfs uit Voorburg en Voorscho ten. Pagina 6 Weer wennen aan de wereld GRONINGEN Achttien hoogleraren en wetenschappe lijke medewerkers aan de Rijksuniversiteit in Groningen hebben in een brief minister- -president Lubbers verzocht de grootst mogelijke druk uit te oefenen op het Zuidafri- kaanse regime om een eind te maken aan de detentie van Klaas de Jonge en Heieen Pas- stoors. Ze werden eind juni ge arresteerd op verdenking van het plegen van „ondermijnen de activiteiten". De ondertekenaars van de brief zeggen zich ernstig zor gen te maken over de positie van hun collega-wetenschap pers, die sinds hun arrestatie verstoken lijken te zijn van enige vorm van rechtshulp. Volgens Zuidafrikaanse zon dagsbladen heeft De Jonge in het verleden nauw hebben sa mengewerkt met Joe Slovo, een van de belangrijkste lei ders van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging het Afri kaanse Nationale Congres (ANC). Volgens de bladen, die bronnen bij de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst citeren, was ook De Jonge „hoog opge klommen in de ANC-hiërar- chie". Hij zou een van de be langrijkste wapensmokkelaars zijn en op strategische plaatsen in het land wapendepots heb ben opgezet. De Jonge wordt in de kranten verder geken merkt als een deskundige op het gebied van wapens en bommen. De beweringen dat De Jonge zich schuldig zou hebben ge maakt aan gewelddadige acties worden tegengesproken door de radio-journalist Ton Ger- rits, die onlangs in Zimbabwe nog met de gearresteerde so cioloog samenwerkte. In de NRC van afgelopen zaterdag verklaart hij over De Jonge: „Hij is de anti-apartheidsstrijd zeer toegedaan, geïnteresseerd in mensenrechten en niet in het gooien van bommen". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bloemkool, per stuk Gehakt half-om-half, 50C kilo 500 gram &4S4.48 "7QO s 93S /.UO albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hinault rijdt door met een neusfractuur AURILLAC De Tour de France, die zaterdag en gis teren werd opgeschrikt door valpartijen, is vandaag voor de zestiende etappe van start gegaan met alle bekende na men. Op' één na: Hennie Kuiper. De tukker gaf er za terdag de brui aan, nadat hij op forse achterstand was binnengekomen. Kuiper: „De accu is leeg". Bernard Hinault, die zater dag het voornaamste slacht offer was bij de domste val partij uit de historie van de Tour toen renners gingen sprinten om de tiende plaats in de etappe, bleef gisteren ondanks een neusfractuur overtuigend overeind. De Breton, van wie zaterdag even werd gevreesd dat hij wellicht zou moeten opge ven nadat hij met een hevig bloedend hoofd op vele mi nuten de finish was gepas seerd, controleerde de koers als vanouds. Voor de start in Autrans kreeg Hinault gisteren nog 9 ruzie met Phil Anderson, van wie werd gemeend dat hij de schuldige was aan de valpartij van zaterdag. .Jij schijnt gezegd te hebten dat ik de schuld ben van die val", zei Anderson. „Dat is ook zo", beet Hinault hem toe. „Jij bent altijd een beest in de sprint". Waarop An derson zei: „Je kletst. Het kwam door Bauer uit jouw ploeg". „Niet waar, jij was het", reageerde Hinault. Tot slot antwoordde Anderson: „Jij bent net een klein kind, je moet altijd gelijk hebben". Bernard Hinault trekt een schone, gele trui aan, nadat hij i de etappe van zondag knap overeind was gebleven. Verder onder meer in Sporttribune: Klacht tegen Jan Raas Ger de Kroes is weer 'n winnaar Noodlot achterhaalt Hinault bijna Falcao en de ontluistering Wereldrecord Boebka enige hoogtepunt Honkbalteam wint met maximale cijfers LEIDEN Het antwoord op vraag 14 was 1977. De bus reis naar Parijs voor twee personen gaat naar Myijam van Veen (Roelofarends- veen). De badhanddoeken zijn gewonnen door mevr. Moerkerk (Voorschoten); J. J. v.d. Boom (Roelofa- rendsveen) en J. Mooij (Voorschoten). De laatste vraag staat vandaag in het sportkatern. Drie jaar door het KNMI niet te voorspellen. Ze komen plotseling voor, in het hele land en later nog eens in de Leidse Courant, uw krant. De Leidae Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien dao/ioe aanleiding be&aat kan «n nrroet J mSr Cctdóc (Sotnant

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1