tommwkMTitli 01 Kiemt es Geld ligt op straat. Amerikaanse beiaardier Harvey verzot op Hollandse carillons ïdi r E&iwMtM "j* I mSr Ceidóe Soiwa/iï 1 071-122244 brieven van lezers Computercursussen BINNENLAND fteidwQowuvnt MAANDAG 15 JULI 1985 PAGINA ROTTERDAM Het komt er bijna vlekkeloos uit: „Op de blanke top der duinen..." Maar omdat de 66-jarige Amerikaan John Harvey uit Madison, Wis consin, toch zijn midden- Amerikaanse accent be houdt en zijn Amerikaans lardeert met zijn hele Ne derlandse woordenschat, is het niet altijd even ge makkelijk hem te volgen. Te meer, omdat de man met de zo blauwe ogen die vergeet-me-nietjes lijken uit te stralen, niet is af te remmen in zijn enthou siasme voor alles wat Hol lands is. Hij weet meer van het Nederlandse ca rillon dan wie ook, spreekt over molens, bo venkruiers dan, alsof hij ze eigenhandig heeft ge plaatst en het spijt hem nu al, dat hij 4 september naar Amerika terug moet. „Ik dacht hier een rustige tijd tegemoet te gaan", zegt hij. „Maar als beiaar dier heb ik het hier druk ker dan ooit". Toch doet hem dat zichtbaar goed. John W. Harvey is professor in de muziek in de hoofdstad van de noord-midden-Ameri kaanse staat Wisconsin, Madi son, genoemd naar de vierde Amerikaanse president. Zijn hoofdvak is orgel, maar toen zijn universiteit in 1973 een carillon met 56 klokken kreeg, gegoten door de Nederlandse fabriek Eijsbouts, week hij een moment van dat hoofdvak af. Daarbij werd hij geholpen door Leen 't Hart, die het klokkenspel kwam plaatsen en van dat moment af werd hij beiaardier en stapelgek op ca rillons. Geholpen door Leen, die hem later in Delft les zou geven, waarna hij zelfs het of ficiële diploma kreeg. Beurs Hij wil het allemaal even uit leggen. „Het is in Nederland totaal anders dan bij ons. Jul lie hebben zelfstandige conser vatoria, het hoger muziekon derwijs in Amerika vormt al tijd een onderdeel van onze universiteiten. Altijd en over al. Daarom noemen ze bij jullie de leraren muziek docenten en bij ons professoren. Daardoor kwam het, dat ik als professor muziek het carillon van de universiteit van Wisconsin, met 44.000 studenten, ging le ren bespelen. En daardoor kwam het ook, dat de univer siteit me een beurs gaf om in Nederland goed les te nemen. Niet alleen ik, maar ook mijn vrouw Jean en m'n dochter Jane, konden naar Nederland. We gingen in 1975 voor een jaar en kwamen terecht in Amersfoort. En dat verander de m'n leven". John W. Harvey maakt duide lijk, dat hij na 1975 voor twee derde professor orgel werd en voor éénderde beiaardier- rondleider. Met aanzwellende trots: „Ik ben op televisie ge weest. Ze kwamen uit Milwau kee, dat rechts van Wisconsin ligt, met een hele cameraploeg. Ze filmden me van boven, van onder, voor en achter, overal. Ja, en van zo dichtbij, dat ik uit Milwaukee een brief kreeg met ingesloten twee dollar. Voor een paar nieuwe schoe nen, schreven ze. Een profes sor mocht niet Van die afge trapte schoenen dragen". Staartje Het bezoek van de drie Har- veys in 1975 kreeg een staartje: dochter Jane ontmoette een degelijke Rotterdammer, bleef in Nederland en huwde. Jane: „Ja, dat maakte het voor va der gemakkelijker af en toe te rug te komen, hij kan altijd bij ons terecht. Maar voorgoed?" John lijkt wel te willen. Voor hem is Nederland een orgel- en beiaard-paradijs, maar zijn echtgenote Jean schudt van neen. „En m'n andere kinde ren dan? En al die kleinkinde ren?" De Harveys zullen zich niet in Nederland vestigen, maar wel regelmatig terugkeren en John kan uit het hoofd de Ne derlandse steden opsommen die hij in de afgelopen jaren heeft opgezocht. Ook Weesp. „Met de beroerdste kerk van Nederland. Je moet drie trap pen op om bij het carillon te kunnen komen, er zijn twee luiken die je met je hoofd moet optillen, omdat de trap pen zo smal zijn en je ook de bladmuziek moet vasthouden. En de stoel achter het klavier moet je over het luik terug schuiven, als je Wilt spelen". Typisch Hollands Met lichte afgunst in zijn stem weet Harvey te melden dat in Deel van het universiteitsgebouw met Nederlands carillon (voorgrond) in Madison, Wisconsin.' de hele Verenigde Staten to taal maar 150 carillons te vin den zijn en in Holland 212. „En in Wisconsin met vijf mil joen inwoners en evenveel koeien en vele malen gro ter dan Nederland, maar drie. Dat komt. omdat de eerste ca rillons in Nederland en België werden gemaakt, zo halverwe ge de zèstiende eeuw. Het is een typisch Nederlands instru ment. Dat van Leuven, uit 1510 is het oudste". Dit en tal van andere zaken, voor zover ze het carillon be treffen, heeft John W. Harvey in het geheugen gestampt. „Het carillon met de meeste klokken staat in New York, geschonken door John Rocke feller en in Nederland staan de grootste in Eindhoven en Rotterdam, met 61 klokken. De Oude Kerk in Voorburg heeft 47 klokken, met een om vang van vier oktaven. Ge noeg om er tal van Ameri kaanse liedjes, maar ook Ne derlandse volksliederen op te spelen. „Dat doe ik ook in Wisconsin. Kijk maar". John W. Harvey toont een handvol week-programma's van dit jaar, alle in anderé kleuren. Alle soorten muziek vermelden de programma's, ook Nederlandse liedjes. Die wil hij ook in Nederland laten* ja ais er een uitnodiging uit gaan. Kan ik ook fijn m'n horen. Dat gebeurde al en Amersfoort zou komen, dan oude vrienden weer opzoe- Harvey wil dat zo houden. „O zou ik daar onmiddellijk op in- ken". John W. Harvey. BrieVen graag kort en duidèlijk géschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Antisemitisme Dat dr. Hans Jansen, schrijver van „Theologie na Auschwitz" verbijsterd van zijn stoel is ge vallen bij het vernemen van de predikaties van de gerefor meerd predikant dr. B. Went- sel, kan mij niet verbazen. Zo wel uit uw verslaggeving als uit die van het Reformatorisch Dagblad blijkt dat dr. Wentsel een oude en vertrouwde bood schap verkondigt: de dood van miljoenen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog was de schuld van de joden zelf. Had den ze Jezus maar als messias moeten erkennen. De natio- naal-socialisten als werktuig in Gods hand. Eigen schuld, dik ke bult. Veertig jaar na de wereldoor log en na veertig jaar theolo gie, die wel wat anders heeft opgeleverd dan deze vijandige, haatdragende, anti-semitische en anti-judaïstische opvattin gen, moet ik zeggen dat deze boodschap ook mij verbijstert. Het blijkt dat er nog steeds christenen rondlopen, die niet aarzelen hun verregaand arro gante en verderfelijke kate- chese van de verguizing rond te vertellen. Méér zelfs, deze predikant geneert zich niet de nationaal-socialisten als hulp troepen van God te verwelko men, die de hardnekkige joden dan toch maar mores geleerd hebben. Het doet er dan nog maar wei nig toe, dat hij daarna gezegd zou hebben, dat de nazi's ook strafbaar zijn omdat ze zich aan Gods volk vergrepen. Het maakt zijn opmerkingen al leen maar vulgairder en kwa lijker. Tenslotte, zo merkte hij op, trekken de joden zich van de Heer geen moer aan. Nee, in derdaad, en als ik dr. Wentsel hoor, dan prijs ik mij uiterma te gelukkig, dat ik tot het volk behoor dat nee zegt tegen de messias van hem. Trouwens, wéét deze dienaar van God wel over welke God hij spreekt? Ik vrees dat hij verward is geraakt in zijn ei gen verwaandheid en meer- waarde-theologie. Jodendom is een afgedane zaak. Joden zijn hardleers en hardnekkig. He laas voor hem, het jodendom bestaat nog en is springlevend. Gelukkig, de joden leven nog, hier en vooral in Israel. Zij roepen de Naam aan, zonder dat zij dr. Wentsel en zijn mes sias nodig hebben. Christen dom noch nazisme zijn erin geslaagd het jodendom en de joden te doen verdwijnen. Zou dat eigenlijk niet het beste be wijs zijn dat het „nee" van de joden tegen het christendom wel eens waar zou kunnen zijn? DE opmerkingen van dr. Wentsel hebben een trieste en verwerpelijke anti-semitische tendens. Dit soort uitlatingen vraagt om actie van labiele en niet zo verstandige christenen. Zie je wel, hoe dan ook, die jo den moeten gedoopt worden. In vroeger tijden was zo'n op roep voldoende om tot een po grom over te gaan of anders zins joden lastig te vallen. Het komt mij voor dat het tijd wordt, evenals dat met het echtpaar Goeree van de Velu- we het geval is, dat ook vindt dat het allemaal de schuld van de joden zelf is, na te gaan of dr. Wentsel juridisch vervolg baar is. Ik denk dat aan deze vorm van theologische ophit sing een einde moet komen. Dick Houwaart, DEN HAAG. Kletsende guru Shri Mataji, die vrouwelijke guru uit India, denkt volgens een repprtage in deze krant, dat ze de hoogst verlichte mens is die de afgelopen 2000 jaar op deze planeet heeft rondgelopen. Bij haar vergele ken verdwijnen alle overige guru's volkomen in het niet. Ze kletst uit haar nek. Een ware guru die zelfrealisatie heeft bereikt, zal nooit en te nimmer zulke domme vergelij kingen maken, of zich zelf zo ophemelen. Een ware guru is een „Satguru". Eén zo ware grootheid leeft er nu weer in ons midden irt deze eeuw, in een klein plaatsje in Putaparti in India. Hij is de „Avatar" van deze eeuw. Gods persoonlijke afgezant. Ik per- sdl^ilijk had ook wel eens het „Kundalini vuur" mogen aan schouwen, maar dat zegt mij niet veel. Om een ware reali satie te verkrijgen, moet iede re mens eerst van zijn karmi- sche vuil door een ware Satgu ru worden gereinigd. En door nies anders. Een koele bries voelen in een zaal van het Haagse Congresgebouw kan ook bereikt worden door een ventilator te laten draaien. T. Smeets, DEN HAAG. Prins van Oranje Koninklijke Hoogheid! Ko ninklijke Hoogheid! Wees niet zo bekakt om te beweren dat uw moeder's tongval bekakt is! Uw moeder is een perfecte ko ningin en ze spreekt perfect Nederlands. Het is geen Leids. Ze heeft dezelfde mooie uit spraak als uw grootmoeder Ju liana. Men herkent haar stem uit duizenden. Met vreugde! Helaas spreken de meeste ne- derlanders plat. Luister maar naar de tv. Het is een dagelijk se kwelling. Mr. J.D. Hermans-Lebert, DEN HAAG. Senioren Gids In onze brievenbus vonden een Haagse Senioren Gids. f*. vfeldig gemeente 's Graven lel' ge!! Hartelijk dank aan alj die hun medewerking hebk gegeven om deze gids tot st te brengen. De gids laat n. aan duidelijkheid te wen over! Een reuze aanwinst CIN een prachtige wegwijzer, wi Dt alle 60-65 plussers een da ekei baar gebruik van kunnen zullen maken. F. Jeursen, DEN HAAG. :na lerli Abortus Op een enquête van de Kat11 lieke Vereniging van Ziek j1 huizen over de houding 1 deze ziekenhuizen ten aanz' van zwangerschapsafbrek1 heeft het Nederlandse rooi^ katholieke episcopaat volg een bericht in deze krant g ageerd met het besluit, elke bisschop in zijn bis< met genoemde ziekenhuifl overleg gaat plegen. Dit is f surd! Het gehele episcoJ had al lang een verklaring I licht moeten doen zien, geen enkel rooms-katholl ziekenhuis een vergunning f abortus te plegen had mojL aanvragen. Genoemde han« ling is immers moord volgM de rooms-katholieke leer. Momenteel kunnen, den (werden) ongeboren deren legaal in deze instellj gen gedood, zonder dat maar één bisschop een vini Ve uitsteekt (uitstak) om ditijder voorkomen. Iedere rooms-War tholiek in Nederland zou c|van brief moeten schrijven aan Ijchti adres van het episcopaat, da onmiddellijk een eind te njwor ken aan de bestaande situatie! op straffe van intrekking \uitgi het predikaat rooms-katholipgir A.F.C. Brosens, 1 te HAARLEM. kvijz '°ër MARKTEN i'HJSsLjk VEEMARKT LEIDEN (15-7)- F gulden per kg geslacht i_ ontvet: extra kwal. dikbtieri 9,00-13,50, stieren 1e kwal. 8,10- en 2e kwal. 7,20-8,10, vaarzen" kwal. 7,65-8,80 en 2e kwal. 6,55-71 koeien 1e kwal. 7,60-8,75, 2e kfen- 6,70-7,55 en 3e kwal. 6,25- worstkoeien 5,60-6,75. Prijzen in gulden per kg geslachtu wicht: schapen 5,25-7,50, (rammen) 10,50-11.75. Prijzen in gulden per stuk: 185-240, lammeren (r« 200-250. Aanvoer: totaal 1075 stuks, der 650 slachtvee, 111 stieren enj slachtschapen Overzicht (handel en prijzen): vee en stieren luid - moeilijk te haven: slachtschapen en willig - hoger. tgde Geen krant ontvangen? tussen 18.00 en l9.00-uur/rOf terdags tussen 14.00 en 15sl telefoonnummer 071-122 en uw krant wordt nog dez# de avond nabezorgd. -. t (uit aus md c F amilieberichten Geheel onverwacht, maar niet onvoorbereid, werd, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, van ons weggenomen, onze zorgzame moeder, schoon moeder, grootmoeder en overgrootmoeder WILHELMINA ANTONIA JANSEN-HINFELAAR weduwe van P. A. Jansen eerder weduwe van W. J. M. Barning 16-10-1897 12-7-1985 C. M. Barning C. H. Barning-Overduin J. M. Knappers -Barning R. E. H. Slangen klein- en achterkleinkinderen Wij herdenken haar tijdens de avondmis in de kapel van „Rustenborch" op dinsdag 16 juli om 18.30 uur. Na de avondmis gelegenheid tot condo leren. De gezongen Uitvaartmis wordt voor haar opgedra gen in de kerkzaal van „Rustenborch" op woens dag 17 juli om 10.00 uur, waarna de bijzetting plaatsvindt in het familiegraf op de R.-K. begraaf plaats „Zijlpoort". In verband met het overlijden van de mede-opricht ster van ons bedrijf mevrouw W. A. JANSEN-HINFELAAR zal onze zaak op woensdag 17 juli de gehele dag zijn. Leidse Piano- en orgelhandel W. Barning, Stationsweg 11-17, 2312 AS Leiden. Vanaf 5 juli t/m 19 juli VERSE DOPERWTJES (om zelf in te vriezen) Vers geoogst en geschoond, direkt van het land. Verkoop per 10 kg. Dagelijks van 9.00-17.30 uur Niet op zat. en zondag. Ruiten Troef Conserven in glas Ruiten Troef Conservenfabriek b.v. Voorzien van het Sacrament der Zieken is heden, na een kortstondig ziekbed, van ons heengegaan, mijn allerliefste en zorgzame man en onze broer, zwager en oom SANDOR HORVATH echtgenoot van A. Horvêth-Roefstra in de leeftijd van 73 jaar. 13 juli 1985. Hoge Rijndijk 145, 2314 AC Leiden. Mijn man is opgebaard in de aula van „Ad Sanc- tos", Lammermarkt 43 te Leiden. Bezoek aldaar en gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen op maandag 15 juli van 19.00-19.30 uur. De Uitvaart mis zal voor hem opgedragen worden op dinsdag 16 juli om 14.00 uur in de kerk van de H. Lodewijk aan de Steenschuur te Leiden. Hierna zal de begra fenis plaatsvinden op de R.-K. afdeling van de begraafplaats „Rhijnhof". Na afloop van de begra fenis is er gelegenheid tot condoleren in de ont vangkamer van de begraafplaats. Geen bezoek aan huis. LEIDSE COURANT KLEINTJES KLEIN GEZET Advertenties gezet over 1 kolom in kleine letters met een woord in hoofdletters. Prijs 0,37 per mm. Minimum plaatsing 10 mm. KLEINTJES GROOT GEZET Advertenties gezet over 1 of 2 kolom met een of meer groot gezette regels. Prijs 0,43 per mm. Minimum plaatsing 10 mm. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 3 achtereenvolgende dagen, slechts 2x betalen. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 6 achtereenvolgende dagen, slechts 3x betalen. Door inruil mooie gebruikte ca ravans en vouwwagens, scher pe prijzen. THEO STET B.V., Al phen a.d. Rijn, 01720-93844- Knip uitl Tot 2.500,- kort. op Knaus, Hobby, Sollfer, Beyer- land, Auard, enz. enz. (tevens verhuur). Keuze uit 50 ster casions v.a. 1.250,- ingeruild 12 vouwwagens v.a. 950,-. C. C. BOS, Woutersweg 8, 's-Gra- venzande. Tel. 01748-2683 of 3531. VERHUUR! Toercaravans en vouwwagens v.a. 295,- p.w. en t.k. 60 occasions, v.a. 950,-. Woutersweg 8, 's-Gravenzande, Tel. 01748-2683/3531. Ouders zoeken kamer I AUTOMARKT OPEL Ascona 1.6 S, bj. '83, groen metall., 4-drs., getint glas, sunroof, km.st. 39.000. Vr.pr. 17.250,-. Tel. 070- 502848 of 070-524935. TOYOTA Celica Liftback 2 liter, i.g.st., bj. eind '78, Pr. plm. 4.000.-. Bellen na 18 uur. 01742-2265. LESSEN EN CLUBS Basiscursus Computerboekhouden Basiscursus Informatica Cursusduur: 4 maanden Prakticumlokalen met micro-computers! Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur bij: Onderwijs-lnstituut MEAB Voor een goede LICHAAMS MASSAGE. Bel. 070-981030. Salon Carma. Gedipl. mass. Verkeersschool Tempo 31,90 per les, div. auto's, ook automaat. Tel. 01717-4823, b.g.g. 070-457626. 1e les/3,95 I DIVERSEN Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. HELDERZIENDE spr. 2-7 uur. Bekend sinds 1960. Heden consult. Tel. 070-86.54.77. Rijnsteentjes T.k. plm. 5000 stuks. Te bevr.: 071-131775 b.g.g. 071-894811. T h. gemeubileerde luxe 1 kamerflat Leiden zw., huur incl. service kosten. 750.-. 01653-3232. T.k. gevr.: postzegels en verza melingen van WEST-EUROPA, ook FDC's. Tevens t.k. gevr. gouden en zilveren munten. Vlotte financ. afwikkeling gega randeerd. Bonaparte, Laan van Meerdervoort 534A. Tel. 070- 602113. b.g.g. 230160. Geo pend van 9.00-17.30 uur, do. van 9.00-21.00 uur, woe. geslo- Kamerbemiddelingsbureau Kamer-raad heeft kamers en appartementen te huur in centrum Leiden. Geo pend: maandag t/m zaterd 11.00 tot 19.00 uur, Narmstraat 3b, tel. 071-130887. Gevr. medewerker op rozenkwekerij. Liefst met er varing. L. van Heiningen, Sota- weg 54, R.A. Veen. Tel. 01713- 2934. Voor direct gevraagd: vakantiemedew. op bloemen- en plantenkweke- rij. Fa. H.J. Bakker Z., Zuid einde 106 Raveen. Graszoden tuinaarde, grond, bielzen, enz., gratis bez., voor tuinaanleg, verandering, onderhoud. Vrijbl. prijsopgave, Van der Meer, tel. 01719-13939. I KUNST EN ANTIEK De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt, Haarlemmerstr. 124. Leiden. Tel. 071-125200. Ruil nu uw Nikon Canon of oude Minolta camera in bij Foto Els- hout. De nieuwste Minolta 7000 Hi-Tech. reflex camera wordt doorlopend gedemonstreerd. Foto ELSHOUT, Waldeck Pyr- montkade 1, Den Haag, tel. 070-654914. SPANJE Rosas aan Zee, te huur aug. enkele villa's/app. Ook per busreis. Inl. tel. 033-18600 of 18811. DIVERSEN SXEMPELAANBIEDING. Uw zelfinkter voor de prijs van een gewoon stempel. Helder gra- veertechniek voor architektuur en bouw. Zoutmanstr. 26, Oen Haag, 070-630188. Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! -ree Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets. Ook als u wat voordelig op de kop wit tikken is een rubrieksadvertentie de aangewe zen weg. U bereikt 17.900*) lezers, waaronder allicht ie mand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in één oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kos- ia ten. Prijzen zijn inclusief 5% B.T.W.. jw< Extra meevallertje! v< Als u de advertentie op drie achtereenvolgende e' dagen laat plaatsen, hoeft maar voor 2x te betalen 1 Bij plaatsing op zes achterenvolgehde dagen war/ P den slechts drie plaatsingen in - rekening gebracht. tl/i/ ln N.B. U kunt ons ook bellen: 071-122244. *)Bron: NIPO Media onderzoek 1981 82. i te i M i fn tiv i. jur ere f fke üll lits Deze advertentie De rekening sturen naar: Naam _x plaatsen op üfS Postcode- _Woonplaats_ Q Brieven onder nummer (f.3,88 extra) worden afgehaald. Brieven moeten worden doorgezonden. O Bewijsnummer toezenden (f.3,08). Aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in open envelop - een postzegel is niet nodig - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. op ■4<if

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10