^EeidaeGowumt Verzorgingstehuis Zijloever niet definitief van baan sportief en STAD OMGEVING fLeidse bejaarden oepen koningin Beatrix te hulp iS^CcidócÖomattt Nieuwe topman op ministerie van financiën Drie weken feest op Nieuwe Beestenmarkt Programma i WEEK EINDE w ZATERDAG 13 JULI 1985 PAGINA 9 PROVINCIE: GEMEENTE MOET BOUW VOORSCHIETEN LEIDEN De gemeente Leiden moet onderzoe ken in hoevere zij zelf in staat is de bouw van het verzorgingstehuis Rijnoe- ver voor te financieren, sren Voor de nieuwbouw zou de gemeente in elk geval subsidie's kunnen ver wachten van het rijk. I® Ook zouden gelden be schikbaar gesteld kun- ir nen worden uit het zoge naamde fonds flanke rend beleid. Gedeputeerde J. H. Boone (bejaardenzorg) zei gisteren overtuigd te zijn van de noodzaak van het verzor gingstehuis in Leiden-Noord. Hij verwacht dat de provin cie. zodra daar een mogelijk heid voor is. ook het benodig de geld ter beschikking zal stellen. Het financiële tekort van de provincie is echtér dermate groot dat nog geen duidelijkheid bestaat over het tijdstip waarop er voor de bouw van Zijloever geld vrij komt. Dit stelde gistermor gen Boone tijdens een hoor zitting over het voorontwerp plan verzorgingstehuizen. Tijdens deze hoorzitting kon den vertegenwoordigers van gemeenten uit de Bollen streek en uit Leiden hun me ning geven over het plan van de provincie. Vanuit de Bol lenstreek kwamen nauwe lijks reakties. De gemeente Leiden daarentegen reageer de echter zeer fel tegen het nieuw opgelegde beleid, waardoor de bouw van Zij loever onzeker is (zie LC van gisteren). Over de bouw van het tehuis werd al jaren overlegd en er leek vorig jaar overeenstem ming bereikt te zijn. De bouwstop die Minister Brinkman enkele maanden geleden afkondigde, gooide echter roet in het eten. Juichend In reaktie op het betoog van het college van B en W van Leiden, stelde gedeputeerde Boone onomwonden dat Zij loever er moet komen. Hij vond het jammer dat het te huis niet voor de bouwstop van Brinkman gerealiseerd was. Nu moesten er vele be langen in de provincie tegen elkaar worden afgewogen. Het geld voor een nieuw ver zorgingstehuis in Leiden is mede afhankelijk van de sluiting van andere huizen in Zuid-Holland. De heer Boone zei verder be reid te zijn plannen voor een langere periode te ontwikke len, zodat de gemeentebestu ren in een vroeg stadium we ten waaraan zij toe zijn. Met het oog hierop deed de gede puteerde de suggestie om de bouwkosten van 'Zijloever' voor te schieten. De heer G. Bovens (Gemeen telijke directie Welzijn) gaf te kennen verheugd te zijn met het medeleven van het pro vinciaal bestuur. Het voorstel om de bouw voor te financie ren, beloofde hij aan het col lege van b en w voor te leg gen Bovens verwachtte echter dat het gemeentebestuur niet direct juichend op het voor stel zal reageren. „De Leidse begroting laat dat niet toe", aldus Bovens. Wel stelde hij dat de gedeputeerde deze suggestie ook aan de andere gemeenten mee zou moeten geven. „Daardoor wordt de spoeling dunner en worden de lasten wat verdeeld. Door de handen in één te slaan sa men met de provincie, leidt dat wellicht toch nog tot re sultaten", aldus Bovens. «•- BEZUINIGINGEN ONDRAAGLIJK" een 10i EIDEN Namens honderden Leidse bejaarden heeft 85-jarige mevrouw C. Slegtenhofst-Wamsteker een, rief naar koningin Beatrix gestuurd waarin zij haar 3od klaagt over de bezuinigingen van minister E. linkman op de bejaardenverzorging. De bewoners- immissies van de zes Leidse bejaardenhuizen hebben prige week besloten een beroep op de koningin te ben. „De koningin is zo'n eenvoudig mens, met haar pilt best wel te praten", verwacht mevrouw Slegten- brst die in het bejaardénhuis Rijn en Vliet woont. wpfunens alle Leidse bejaarden schrijft zij: „Wij zijn opgeschrikt for alle bezuinigingen van minister Brinkman en aangezien u /Moeder des Vaderlands bent, wil ik u vragen of u daarvan ?1 op de hoogte bent. Wij hebben alles al ingeleverd: ons eigen ir lis, ons eigen spaargeld en onze zelfstandigheid. De bezuini- ig betekent voor ons minder wasbeurten, minder verzorging, ur inder kameronderhoud. Wat moet hieruit voortvloeien". et alleen krijgen de bewoners minder verzorging, maar het ICh-rsoneef krijgt het ook steeds drukker. "Ze móeten steeds meer •j« en in steeds minder tijd", licht mevrouw Slegtenhorst toe: ian een heleboel dingen komen ze niet meer toe. Niet alleen 42, verzorging maar ook karweitjes als ramen lappen. Je merkt rel. t de mensen de verzorging gaan missen. Er zijn zoveel zieken mensen die ongelukkig zijn". [are Majesteit, hoe moeten wij dit nu oplossen. Gaarne zouden mmmj willen dat u over dit geval eens goede notitie zou willen ne- pn en voor ons een oplossing zal vinden, zodat er weer rust mt in onze bejaardenhuizen", schrijft mevrouw Slegtenhorst. |n afschriftje van de brief heeft ze gestuurd aan minister Snkman. Die moet maar eens een keertje komen kijken, vindt dan krijgt hij persoonlijk te horen waar zijn bezuinigingen i géleid hebben: „Want voor minister Brinkman ben ik echt fet bang". Mevrouw C. Slegtenhorst-Wamsteker: „Met de koningin valt best wel te praten". DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van jonkheer mr. L.M. Mi ch iels van Kessenich, burge meester van Margraten, tot se cretaris-generaal van het mi nisterie van financiën, de hoogste ambtelijke functie op een ministerie. Michiels van Kessenich is aan de Koningin voor benoeming in deze func tie voorgedragen als opvolger van mr. G. van Setten. die met ingang van 1 januari 1986 met pensioen gaat. Louis Marie van Kessenich, geboren 12 februari 1938 te Maastricht, studeerde rechten aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Van 1967 tot 1972 was hij werkzaam op het ministe rie van economische zaken en van 1972 tot 1974 op het minis terie van financiën. In de ja ren dat hij op dit ministerie werkte, was hij inspecteur van 's rijks financiën en lid van het budgetcomité van de Raad van Europa. In 1974 werd hij burgemeester van Mheer en Sint Geertruid. Deze gemeente werd bij de gemeentelijke her indeling van Zuid-Limburg met ingang van 1 januari 1982 opgeheven en ingedeeld bij de gemeente Margraten. Met in gang van diezelfde datum werd Michiels van Kessenich benoemd tot burgemeester van Margraten. Michiels van Kes senich vervult vele maat schappelijke functies. Onder meer is hij lid van de raad voor de gemeentefinanciën en lid van de commissie financiën van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. LEIDEN Op talloze plaatsen in de stad grijpen ondernemers de Leidse La ken feesten aan het feest gaat maandag van start om hun eigen buurt aan te prijzen en op die manier een bijdrage aan de feeste lijkheden te leveren. Een elftal café's rond de Nieuwe Beestenmarkt organiseren van dinsdag 16 juli tot en met woensdag 31 juli een tyeed scala van aktiviteiten met als uitschieters de bra derie op zondag 21 juli en het optreden van een Big- Band een week later. Op het slotfeest van de Lakenfeesten op 3 augustus zal de Nieuwe Beestenmarkt worden omgetoverd tot één groot ter ras van waaruit bijvoorbeeld het finale-vuurwerk dat van het Galgewater wordt afgestoken, comfortabel zichtbaar is. De festiviteiten op de Nieuwe Beestenmarkt hebben hoofd zakelijk 's avonds plaats. Daar waar in het weekend het hele plein gebruikt wordt, zullen verkeer en bussen wordn om geleid. dinsdagavond 16 juli sportdemonstraties woensdagavond 17 juli kroegentocht donderdagavond 18 juli straatmuziek zaterdag 20 juli kinderaktiviteiten zondag 21 juli braderie maandagavond 22 juli biertapwedstrijden dinsdagavond 23 juli Veronica drive-in show woensdagavond 24 juli jazzavond donderdagavond 25 juli draaiorgels zondagmiddag 28 juli big-bandmuziek maandagavond 29 juli kroegmuziek dinsdagavond 30 juli scherm- en boksdemonstraties woensdagavond 31 juli rammeljetsers-kroegentocht zaterdagavond 3 aug.s terrasspektakel De Nachtwacht Met bijdragen van Wil- "lem Buijteweg en Gert Visser auitei «HPulp (1) ;De Leidse buschauffeurs zijn woedend. Afgelopen weekein- ndmt^e werc*en zü *n een lokaal liik «Jverschijnend advertentieblad afgeschilderd als wegpiraten. Moordenaars achter het stuur %an gigantische stalen gevaar ten die dankzij de dominante afmetingen van hun voertui gen regeerden over het Leid- wegennet. buschauffeurs schrokken hevig van het artikel. Hoewel rkend werd, dat er best wel- eens iets zal gebeuren de pchauffeur van een bus is im- Hmers ook maar een mens was men algemeen van me- Ining, dat een dergelijke om- schrijving van hun rijgedrag kant nog wal raakte. Het *werd als een onheuse aanval .beschouwd, vergelijkbaar met smaad. Een enkele buschauf feur voelde zich dusdanig in de goede naam aangetast dat erd overwogen een kort ge ling aan te spannen. Werkgever NZH deelde die mening, maar zag vooralsnog if van enige actie. Want wat ;an je uitrichten tegen loze :reten die een beroepsgroep diskrediet brengt. Weinig mers. l'Pulp (2) Nu hebben advertentiebladen wel meer de neiging om uit de koers te raken. Op tilt te slaan, zogezegd. Zonder enige kennis van zaken maar een beetje voor de vuist weg wat gemeenplaatsen te debiteren. Vrijheid van meningsuiting is dan een verkeerd gebruikt ar gument om de eigen ontoerei kende kwaliteifejn te verhul len. In datzelfde pulpbfaadje werd onlangs een overzicht gege ven van de kwaliteit van wij nen die in de Leidse kroegen werd geschonken. Daarbij ging men niet over één nacht ijs, er werd zelfs een heuse deskundige aangetrokken. Eén van de grotere adverteer ders uit de drankenhandel werd meegenomen tijdens een proeverij. De man had een negatief waardeoordeel over de geleverde kwaliteit in een aantal etablissementen. Laten dat nu net de kroegen zijn waar hij geen leverancier was... Met protesten tegen de redac tie van het in het weekeinde verschijnende blaadje, zullen de buschauffeurs weinig be reiken. Ze zullen moeten le ren leven met de aanwezig heid van dit soort krantjes, die een vaste plaats in elk huis verdienen. Jawel, in de prullenbak. Wijzer worden (1) Dezer dagen is de 'Leidse Vrouwen Wijzer' verschenen, een inventarisatie van alle mogelijke organisaties die zich min of meer specifiek met de belangen van vrouwen bezig houden. Het boekwerkje telt maar liefst 208 pagina's, waar op uitgebreid de informatie van zo'n negentig organisaties en groepen staan vermeld. Al die organisaties houden zich bezig met belangen van vrouwen in Leiden of hebben speciale werkgroepen die zich daarmee bemoeien. Veel zijn het er, verschrikkelijk veel. Niemand had dat kunnen be vroeden, ook de dames van de Stichting Welzijn niet, die het boekje hebben samengesteld. Er waren er overigens nog meer, zo blijkt uit het voor woord. Negen organisaties hebben nadrukkelijk verzocht niet in de inventarisatie te worden opgenomen. Argu menten daarvoor: om niet in een hokje gestopt te worden, omdat het een besloten club is of er geen zin en tijd was om het toegezonden vragenfor mulier in te vullen. Vandaar dat we het moeten doen met clubs als de „Borst voeding Begeleidingsgroep Leiden", „Cinebrul", „Trevira 2000" en clubs met wat meer voor de hand liggende bena mingen als „Vrouwenscho- lingsgroep Arbeid en Autono mie", „Vrouwennetwerk RUL" en „Vrouwen in de VVD". Wijzer worden (2) Rest natuurlijk de vraag, wat je in hemelsnaam met zo'n boekje dat slechts de helft van de samenleving omvat, moet doen. Per slot van rekening zijn er ook andere gidsjes, zo als de 'Wegwijzer voor Lei den' van de gemeente die in 216 pagina's een totaal over zicht biedt. Een van de samenstelsters: „Ook wij waren verbaasd over het aantal organisaties. Er waren er bij die we beslist niet kenden. Die ook niet in het gemeentegidsje stonden. Deze inventarisatie is nage noeg compleet en moet dienen als wegwijzer. Dat daar be hoefte aan is, blijkt wel uit de hoeveelheid organisaties die zich specifiek met vrouwen- belangen bezighouden". Komt er straks ook een boek je voor mannen? „Ik denk het niet. Ik geloof niet dat er veel organisaties zijn die zich spe cifiek met de belangen van mannen bezighouden. Dat hoeft eigenlijk ook niet, want alle bestaande organisaties houden zich al met de belan gen van mannen bezig". Dus niet met de belangen van Fleurig vrouwen? „Jawel, maar niet specifiek.... maar als mannen zoiets willen, dan moeten ze er maar om vragen. Misschien dat het dan lukt", aldus de sa menstelster van de Vrouwen Wijzer. De beste Regelmatig steekt het de kop op Verzinsels om een stukje promotie te bedrijven en ge lijk de eigen zakken te vullen. Zo is er nu een marketingbe drijf opgestaan om de detail handel beter voor het voet licht te brengen door de ver kiezing van „The best shops in town". Afgezien van de constatering, dat het marketingbedrijf ken nelijk de Nederlandse taal Vijftig van deze bloembakken op palen zijn geplaatst in de Leidse binnenstad. Een actie van de ondernemersvereni ging Leiden Leeft om de stad tijdens de Leidse Lakenfees ten een fleurig aanzicht te ge ven. Om vernielingen tegen te gaan, zijn de bloemenschalen op palen geplaatst. Ze staan dus hoog en droog. En juist de combinatie van beide zal bij uitblijven van regen wat problemen geven. niet voldoende beheerst om een oorspronkelijke titel te verzinnen, verdient een ver kiezing als deze louter afkeu ring. Aan de selectie ligt geen gedegen onderzoek ten grond slag. Niets van dat al. Slechts een eenvoudige enquête on der de bevolking is voor het bedrijf voldoende om een waardeoordeel te kunnen uit spreken en een lijstje met de beste winkels in de diverse branches te kunnen samen stellen. In Leiden is dat inmiddels in gang gezet en diverse winke liers smaken het grote genoe gen om een speciaal bordje aan de voordeur te mogen hangen, waaruit zou blijken dat zij de beste zijn. Zonder te beweren, dat de onderschei den winkeliers slechte detail listen zijn, is het wel duidelijk dat er heel wat meer goede winkeliers zijn dan degene die een bordje toegestuurd hebben gekregen. In elk geval zal het betreffen de marketingbedrijf die op basis van een steekproefje pretendeert onderscheidingen te kunnen uitreiken, nimmer voor het predikaat in aanmer king komen dat ze zelf pro beert te slijten. Flikobak (1) De stadsvernieuwing eist zijn tol, ook voor de particuliere autobezitter die in de binnen stad woont of deze regelmatig doorkruist. Want welke auto mobilist heeft niet ooit eens tandenknarsend moeten con stateren dat 'zijn' parkeer plaats bezet was door de di rectiekeet of Flikobak van de één of andere aannemer die in de onmiddellijke nabijheid een nieuwe riolering onder de straat legde of een historisch pandje aan het restaureren was geslagen Wellicht dat het deze getergde weggebruikers enigszins ge rust kan stellen dat hoewel zij daarmee hun parkeer- plaatsje niet terug krijgen sinds kort ook deze 'lang-par- keerders' voor hun aktivitei ten moeten betalen (dat geldt natuurlijk alleen voor par keerplaatsen waar een par- keermeter of -automaat in de buurt staat). Een beetje restauratie neemt toch al gauw een paar maan den in beslag en het toch al armoedige gemeentelijk par- keerfonds kan het zich niet permitteren gedurende al die tijd van deze inkomsten ver stoken te blijven. Flikobak (2) Wanneer via bouw- en wo ningtoezicht een (ver)bouw- vergunning wordt afgegeven, zullen ambtenaren van de af deling Verkeer bekijken in hoeverre het nodig is dat ook parkeerplaatsea beschikbaar worden gesteld. De aannemer krijgt daarvoor de rekening gepresenteerd die op jaarbasis, per gebruikte parkeerplaats, 750 gulden gaat bedragen, de gemiddelde opbrengst van een parkeerplaats in Leiden per jaar. Maar ook diegene die zijn Fli kobak op de stoep voor zijn woning deponeert, krijgt hier voor de rekening thuisge stuurd. Dit op grond van het zogenaamde precariorecht. Helemaal goed functioneert het systeem nog niet, weet een woordvoerder van bel stadhuis te vertellen: „Fen aantal aannemers zijn zo net jes om aan ons te vragen af re hun keet op een parkeerplaats mogen zetten maar anderen gooien hem gewoon maar er gens neer". Hét grote pro bleem zal dan ook wel de con trole op deze illegale geplaat ste bouwwerkjes worden. Wat, want dat gebeurt wel va ker wanneer er gecontroleerd moet worden of de burger wel aan zijn verplichtingen vol doet, misschien wel meer gaal kosten dan het opbrengt Flikobak (3) Maar er blijken nog meer ha ken en ogen aan de regeling te zitten. Om eens wat te noe men: is de gemeente van plan zichzelf kosten in rekening te brengen voor het gebruik van parkeerplaatsen door autoo tjes van civiele werken? En hoe gaat dat met instanties dje werken in opdracht van de gemeente, worden ook zij ver ondersteld te betalen? Eigenlijk wel, meent de al eerder genoemde woordvoer der „Maar tot op heden ge beurt dat nog niet". Voor de diverse aktiviteiten die in het kader van de verle vendiging van de binnenstad worden georganiseerd, ge beurt dat ondertussen wèl. Of nu de commentaarwagen op een parkeerplaats is neergezel of dat enkele parkeerplaatsen worden vrijgehouden voor de toeschouwers van het spekta kel, er wordt keurig een reke ning uitgeschreven. De orga nisatoren van de Leidse La kenfeesten kunnen de beurs gereed houden. Kennelijk voert de bureau cratie ten stadhuize zo ver dat waar op de ene afdeling ge pleit wordt voor het organise ren van allerlei aktiviteiten in de binnenstad om touristen naar Leiden te lokken, dit op de andere afdeling financieel zo onaantrekkelijk mogelijk wordt gemaakt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9