WON „betrapt Cruijff Leimen bereidt Boris Becker vorstelijk onthaal 1 Marcel van Rijn geïnspireerd TENNIS CIRCUIT mfjf iriHiiïïiaEaiig: 0' 1111 lil! Drie deelnemers verder zonder herkansing lezers SPORT Ccidóc(2oiM<Mit ZATERDAG 13IUU 1985 PAGIlQ - Alleen op elubniveau enige opwinding AMERSFOORT Ook het tweede weekeinde van de nationale zomerkam- pioenschappen zal weer zwemstrijd bie den, die slechts op clubniveau voor op winding kan zorgen. Voor een Neder lands titeltoernooi is het ontbreken van de nationale selectie, wegens de voorbe reiding op de Europese kampioenschap pen, funest. Dat bleek ook gisteravond weer in het Amersfoortse Sportfondsenbad, waar de competitie heel wat leek voor de leek, die niet op de tijd let. De 800 meter vrije slag was de moeite van het aanzien waard door de confrontatie tussen Mari anne Muis en Alexandra Worm, maar de winnende tijd van Muis (9.11,51) kreeg voorlopig slechts een plaatsje in het regionaal archief. De estafette-on derdelen hebben traditiegetrouw min der te lijden van de afwezigheid van de nationale top bij een kampioenschap, omdat de verrichting van de clubs door- taans afhankelijk is van de doorsnee, lechts AZPC was voor de vier keer 100 meter vrije slag heren ernstig gedu peerd, omdat de Amersfoortse vereni ging voor dit onderdeel de nationale ploeg grotendeels levert. Vrijdagavond bleven vier teams, met de Dolfijn als beste, onder de 3 minuten en 45 secon den. Een halve seconde beneden het Nederlands aspirantenrecord. Veel meer kan tijdens deze titelstrijd niet worden verwacht. LUZERN Van het uitgebreide Nederlandse contingent roeiers op de in ternationale Rotseeregatta in Luzern wisten gisteren slechts drie deelnemers zonder herexamen een ronde verder te komen. De overige 62 konden terug naar het botenterrein in de hoop vandaag via de herkansingen alsnog tot de halve finales door te kunnen stoten. Jürgen Nelis en Ronald Bakker, die te licht werden bevonden voor een plaats in de dubbelvier, wonnen hun serie in de dubbel twee tegen Groot-Brittannië, Australië, Zwitserland en Nieuw- -Zeeland en plaatsten zich daardoor direct voor de halve eindstrijd. De eer lijkheid gebied te zeggen, dat het grote geweld in de andere drie series had geloot, waarin ook aanzienlijk betere tijden werden afgeleverd. Een nieuwe categorie in het mondiale roeien is die voor de lichte dames, roeisters tot 58,5 kilogram. De Utrechtse Laurien Vermulst won haar voor ronde met gemak en mag daardoor in het broeiend warme Luzern genieten van een vrije zaterdag omdat zij zich direct voor de finale van zondag wist te plaatsen. VIDEO BIJ LIVERPOOL EN EVERTON LIVERPOOL Liverpool en Everton hebben hun sta dions ter verhoging van de veiligheid van de toeschou wers op alle vitale punten uitgerust met video-came ra's. De audio-visuele appa ratuur zal alle bewegingen van het publiek registreren. De camera's zullen operatio neel zijn vanaf de eerste competitiewedstrijd in de Engelse League. Liverpool begint het komende seizoen met een thuiswedstrijd tegen Arsenal. LEIMEN Echt leuk vindt de held het niet. Een beetje verlegen trekt hij met zijn mond. Als een keurige jongen be dankt hij eerst zijn ou ders, dan zijn trainer, dan de plaatselijke ten nisclub. „Ik moet eerlijk toegeven", zegt Boris Becker, „dat ik me op het tennisveld beter voel dan hier achter de mi crofoon". Leimen heeft de jongste win naar van Wimbledon in zijn midden en dat wil het stadje weten ook. Boris Becker, de zeventienjarige die in Enge land tennisgeschiedenis schreef, mag dan om belas tingtechnische redenen uitge weken zijn naar het fiscale paradijs Monte Carlo, op deze zonnige zomeravond maakt niemand zich daar druk om. Bijna 10.000 apetrotse inwo ners van Leimen hebben zich voor het stadhuis verzameld om de wereldster, die een jaar geleden nog voor de plaatselijke tennisclub Blau- -Weiss Leimen speelde, toe te juichen. Monte Carlo of niet, Leimen laat zich Becker niet afnemen. Het stadje, vroeger vooral be kend om zijn cementfabriek, bereidt het nieuwe tennisi- dool een stormachtig wel kom. Leimen heeft vier da gen moeten wachten om Bec ker toe te juichen. Na een triomftocht door het stadje krijgt hij in het stadhuis de ere-ring van Leimen. Een onderscheiding die voor het eerst verleend wordt, zo be klemtoont de burgemeester, die de afgelopen dagen En gelse, Amerikaanse en Ja panse televisieteams over de vloer van zijn werkkamer heeft gehad. Fenomeen Nee, een spreker is de jonge man niet, die van het ene moment op het andere een internationaal fenomeen is geworden. Het „Boris, Boris- "-geroep lijkt hem van zijn stuk te brengen. Als iemand hem iets toeschreeuwt, roept hij spontaan terug: „Wat?" De Leimenaren juichen bij elke onhandigheid harder, alsof ze hun dorpsgenoot een hart onder de riem willen steken. Het ongeduldige pu bliek heeft drie kwartier op de huldiging moeten wach ten, hoewel alles er klaar voor was: Het Tweede Duitse televisieprogramma wil de festiviteit om 19.00 uur recht streeks op het scherm bren gen. De desbetreffende me dedeling wordt door het mor rende publiek met oorverdo vend protest ontvangen. „Een schandelijke dictatuur van de media", roept iemand. Maar als het over de televisie gaat, zweeft het publiek tus sen liefde en haat. Want zie: Als even later de populaire sportpresentator Harry Vale- rien op het balkon verschijnt, klinkt er een gejuich dat in decibels niet onder doet voor de ontvangst die de kam pioen ten deel valt. Plaatsvervangend minister- -president Gerhard Weiser van de deelstaat Baden- -Wurttemberg, waarin Lei men ligt, mag de tijd vullen. „Politiek, Scheisse", wordt er geroepen. Een ander laat luidkeels weten het een schande te vinden dat minis ter-president Spath niet per soonlijk van de partij is. „Nooit", zegt Weiser, „was er Boris Becker was weer (even) terug in Leimen, dat massaal was uitgelopen om hem groots te huldigen. De jonge tennismatador was er beduusd onder. hier zo'n enthousiasme onder de bevolking, met uitzonde ring van het wereldkampi oenschap voetbal in 1974. Als Boris speelde, waren de stra ten uitgestorven". En wat Spath betreft, die heeft Boris uitgenodigd voor een ont vangst in Stuttgart en voor een partijtje tennis. Ongetwij feld is Becker zo aardig dat hij Spath straks wel een paar games zal gunnen. De kasteleins in het stadje hebben een gouden tijd- De tap loopt ononderbroken. Maar ook anderen proberen een graantje mee te pikken. Vanaf elk raam wordt Boris gegroet. Een apotheker ad verteert met „Bum Bum Bec- ker-pillen". Een groenteboer deelt mee dat zijn prijzen „net zo scherp gecalculeerd zijn als de opslagen van Boris Becker". Boven halve liters bier wordt tot laat in de avond gefiloso feerd over de toekomst van de jongeman die Leimen in de hele wereld bekend heeft gemaakt. De meningen va riëren. Misschien wint hij nog vijf keer Wimbledon en heeft burgemeester Ehrbar in 1990 grote moeite om iets ori gineels voor zijn toespraak te bedenken. Misschien ook blijft Boris Becker in de her innering als de jonge man die op zeventienjarige leeftijd zijn toekomst al achter de rug had. GERARD KESSELS •na t e(Tc land AMSTERDAM/TILBURG De Vereniging van fenmeesters in Nederland (WON) vindt, dat techi directeur Johan Cruijff van Ajax in overtreding is lefonisch binnengekomen verklaringen bij secrej -generaal Jaap van der Leek in Tilburg hebbel® WON tot de overtuiging gebracht, dat Cruijff f I niet de vereiste diploma's heeft - leiding geeft bL oefenen van de spelers. De WON beraadt zich m zaak zal worden voorgelegd aan het bestuur be/ voetbal met het verzoek de tuchtcommissie om eer spraak te vragen. Johan Cruijff ontkent dat hij in (at treding is, maar zou toch graag met het bestuur v£^, WON willen praten over een oplossing. Van der Leek: „Iemand heeft mij telefonisch doorgege' Cruijff, zoals het in de reglementen van de KNVB staat, fenmeester fungeerde door de leiding te hebben bij het oejher van voetballers. Ik heb tevoren tegen de voorzitter van Aj?nd zegd: laat hem nou niet optreden als oefenmeester, daar kyjel moeilijkheden mee. Wij gaan nu uit die verklaringen een;ge clusie trekken. Als wij tot de slotsom komen, dat hier ondej vij dee r andere titel wordt opgetreden als oefenmeester gaan wij t voorleggen aan het bestuur betaald voetbal en verzoeke tuchtcommissie uitspraak te laten doen. Er is geen kwestiib^ dat Cruijff voor de tuchcommissie wordt gesleept. Zodrajiste vraagt om er even over te praten zullen wij dat doen". j-ek Andere mening >y Cruijff is duidelijk een andere mening toegedaan dan de Vbmj „Ik vind, dat ik wel op het veld mag staan, waarom zou daëzig mogen? De training wordt geleid door degene, die daar eefrme tevoren opdracht voor krijgt. En zoals dat hoort wordt er 'sjch gens nog eens met z'n allen over het programma en deensl ningsvorm gepraat", aldus Cruijff. „De WON zou beter naten kwaliteit kunnen kijken in plaats van op andere details tien ten. Wat ik zo jammer vind is, dat deze mensen de andere o trainers, die lid zijn van die bond, op zo'n manier degrat^en Want het is net of iemand, die er net bij komt even zal beslnga hoe het allemaal zal moeten gaan. Dat is natuurlijk hek niet zo. Van der Hart, Kohn en Bruins Slot zijn al zo lang bes rainer, zij hebben zoveel ervaring in de voorbereiding, iean bouw van conditie en dat soort dingen. Nou, dat heb ik niing heb nul. Dan zou je toch wel de grootste stommerd zijn prok zeggen tegen die mensen: ik doe het". Aan de andere kant toonde Cruijff ook begrip voor de m van de WON. „Natuurlijk heb ik er begrip voor, dat die- sen een bepaald vak moeten beschermen. En natuurlijk voor mij een duidelijke zaak dat je niemand bloot kan s aan wat voor gevaar ook in dit soort situaties. Dan moete mensen toch weten, dat er zoveel oplossingen zijn, waard» er onderuit kan". Olie miljoenen Engelse clubs LONDEN Voor de zes En gelse clubs die door de UEFA werden uitgesloten van de Eu ropese bekertoernooien voor dit seizoen, lijkt een nieuwe inkomstenbron aangeboord. Nadat de FIFA de wereldwij de schorsing van Engelse vere nigingen had opgeheven, heb ben Everton, Liverpool, Man chester United, Norwich City, Southampton en Tottenham Hotspur aanbiedingen gekre gen een toernooi in Saoedi Arabië te komen spelen. De Saoedié willen het toernooi in de winter laten plaats vinden. In Doebai zijn plannen ge maakt voor een wedstrijd om de Supercup tussen de Europe se winnaars van de toernooien van de landskampioenen (Ju- ventus) en bekerwinnaars (Everton). Voor zowel het toernooi als de strijd om de Su percup zijn de onderhandelin gen tussen de mogelijke orga nisatoren en de clubs al begon- LEIDEN Herman van der Capellen heeft de hal ve finales van het toer nooi van Forescate niet gehaald. Een geïnspireerd spelende Marcel van Rijn belette de trainer van De Merenwijk de doortocht naar de laatste vier: 6-4, 6- 3. Waldo Jansen had beslist een setje kunnen winnen van zijn teamgenoot Jan Willem Lugt- hart. Hij verzuimde echter een 2-5 voorsprong om te toveren in setwinst en liet ook nog eens twee setpoints liggen: 6-7, 3-6 voor Lugthart. René van der Wilk speelde in de ochtenduren tegen Joost van Leeuwen. De partij, die de avond tevoren was afgebroken werd voortgezet bij de stand 3- 3 in de derde set. Van der Wilk zocht zijn heil in korte ballen en onder het motto „de bolle kan niet hollen" moest Joost van Leeuwen plaats ma ken. Tegen Ben de Jel kwam Van der Wilk er overigens niet aan te pas: 6-4, 6-3. Bij de dames had Tine Lange- veld geen kind aan Belinda de Bruin: 6-1, 6-1. De rustig en Ccidóc Soimuxt bekekn spelende Liselotte van der Bijl maakte het Brigitte van der Maarel in de eerste set verduveld lastig: 4-6. Daarna trok de Hazerswoudse resoluut aan het langste eind. In C bereikte Martijn Krans de halve eindstrijd door van Dave Wijnveldt te winnen: 7- 5, 6-4. Marco Visser en Erik Snellenberg hadden het aan zienlijk gemakkelijker tegen respectievelijk Marcel van Pa ridon en Patrick Chin a Foeng. Om de vierde halve fi naleplaats moeten Rien Booy en André Weening nog spelen. De Boekhorst De eerste geplaatste in C, Eric de Graaf, balanceerde tegen Evert Arbman om het randje van uitschakeling. De Graaf' bleef uiteindelijk toch over eind: 1-6, 7-6, 6-3. Onno van Paridon, Willem Taat en Onno Wempe zijn de overige halve finalisten. Bij de dames moest de num mer één, Winneke den Otter, het veld ruimen. Zij verloor van Marlies van Balen. Colin- da Voskuil, M. Frans (Henge lo) en C. Spruyt (Hillegom) completeren de voorlaatste ronde. Bij de heren in D zijn slechts twee halve finalisten bekend: Phil Harris, die won van de eerste geplaatste Gaby Gesta Fernandez en B. Dekker, die P. Halenbeek achter zich liet. Bij de dames gaan P. van Gen- nip, Annemarie Langeveld, Astrid Leythen en B. Broek hof met elkaar in de strijd om een plaats in de finale. Het jeugdtoernooi van Artesia verloopt zonder verrassende resultaten. Het meest opzien barend was nog de blessure van Erik Nijssen, waardoor deze eerste geplaatste in de ca tegorie tot en met veertien jaar zich moest terugtrekken. In die leeftijdsklasse- was overi gens wel de meeste strijd te zien, want Cort Schreuder en Mark Prins mochten zich pas na driesets-overwinningen halve finalist noemen. De meisjes veertien jaar ken nen al één finaliste. Elisa Bon net plaatste zich voor de slot- ronde door winst op Marit En gel: 6-1, 6-3. Bakkum Margot van Overloop is er niet in geslaag de eindstrijd van de internationale jeugdkampioen schappen te bereiken. Zij ver loor in de halve eindstrijd van Yolanda Schreurs: 7-5, 7-6. Met haar opponente plaatste zij zich overigens voor de eindstrijd in de dubbel. Jan Siemerink kwalificeerde zich voor de finale van het troosttoernooi door een goede zege op Albert Baan. Heieen van den Berg en Kees-Jan Schuilenburg sneuvelden in de consolation. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich_ het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Burgemeester Havermans De uitspraken van de PvdA- fractievoorzitter in de Ge meenteraad van 's-Gravenha- ge, mr. C. Martini, zoals in deze krant geciteerd, kunnen worden gekwalificeerd als re acties beneden peil. Mr. dr. Havermans' kwaliteiten op be stuurlijk gebied zijn uitzonder lijk te noemen en bleken in het oosten des lands steeds ge waardeerd in elke politieke kring. Het toch al niet gemak kelijke voorzitterschap van een samenwerkingsverband van een veertien-tal gemeen ten met duidelijk verschillen de signatuur ging hem zeer goed af. De partijgenoot en collega van mr. Martini in Doetinchem, de heer Terwijn, kan worden beschouwd als zijn opposant. De heer Ter wijn: „Ik hoop dat Den Haag hem krijgt, want dan krijgt die stad een goede". „In elk op zicht een bijzonder gekwalifi ceerde en uitermate capabele vent", zo uitte de VVD-fractie- voorzitter in Doetinchem zich. Wat kan Den Haag nog gebeu ren? R.M.» Hijdra, DELFT. Antisemitisme (2) Het zou een zegen voor de mensheid zijn wanneer jour nalisten minder snel zouden schrijven, beter zouden lezen en dieper zouden nadenken. Dat geldt in het bijzonder voor de schrijver van het hoofdarti kel onder het kopje „Religieus anti-semitisme". Hij beschul digt ds Wentsel daarin van haat tegen de Joodse religie en dicht hem de wens toe de Joodse godsdienst op milde wijze te willen uitroeien. Uit het er naast afgedrukte artikel van Willem Scheer blijkt ech ter het een noch het ander. Bij goed lezen biedt het geen en kele grond tot de vehemente aanval van de kolomnist. Het blijkt niet uit welk schuldge voel dit opgeborreld is, het ge tuigt wel van een geringe ken nis van zaken en een zeer lichtvaardige oordeelsvor ming, „Rufmord" nabij ko mend. Instede de Joodse religie te verwerpen vindt Wentsel juist zijn uitgangspunt in die Joodse religie: in de voor de Joden ook heilige boeken van het oude testament. Niet alleen in Deuteronomium, waarin Mo- zes spreekt, doch ook in het boek der profeten en op ande re plaatsen staat in vaak hui veringwekkende bewoordin gen geschreven dat ontrouw aan Jaweli gestraft wordt met rampen en vernietiging. Daar zal geen gelovige Jood een jota vanaf doen. Theologisch aan vechtbaar is echter de stelling dat een ramp, die over een mens of een volk komt, altijd een straf is voor zonden. Te meer is het in het huidige maatschappelijke klimaat on nozel de holocaust als bewijs voor deze stelling aan te voe ren. Maar dat stempelt Went sel nog niet tot een anti-semiet of een anti-judaïst, kwalifica ties die even geladen zijn als „fascist". Alleen al het gebruik van deze geladen maar in feite beteke nisloze woorden brengt de dis cussie op een niveau en een forum waar ze niet thuis hoort. Wat is een semiet? De grootste vijanden van vandaag zijn Arabieren en Israëlieten, beide Semitische volkeren. Wat is Juda? Slechts een klein deel van Israël. Het gebruik van dit soort hetzetermen, zonder werkelijke betekenis, maar met een overemotionele lading, verduisteren de zaak waar bet in essentie om gaat: zijn oudtestamentische opvat tingen van mensen als ds. Wentsel in de hedendaagse christelijke theologie nog wel op hun plaats? Heeft de Jood Jezus van Nazareth niet het nieuwe verbond met de God van liefde in de plaats gesteld van het oude verbond van de Jaweh der wrake? Deze vraag raakt de kern van de verhou ding tussen gelovige Joden en gelovige Christenen. De orthodoxe en niet-ortho- doxe Joden (dat zijn anderen dan de door Wentsel bedoelde ongelovige Joden) houden zelf nog vast aan de Jaweh van Mozes en de profeten. Een merkwaardige paradox. Moe ten wij hen dan jodenhaters noemen en zijn de oud-testa- mentische boeken bizar en on waarachtig? Want zij vervloe ken de Joden die Jaweh de rug toekeren en verwachten dat Hij hen niet ongestraft zal laten. De schrijver van het hoofdar tikel raakt aan problemen die geen flippante journalistieke benadering verdragen. Zijn schrijfsel kan alleen maar haat zaaien tegen mensen, Joden en Christenen, die geloven dat de onwrikbare fundamenten van hun religie liggen in de God- gegeven woorden van de Bij bel. Ook deze mensen zullen we moeten begrijpen ook al past hun fundamentalisme niet in onze opportunistische benadering van de niet te ont kennen verschillen die tussen mensen bestaan. Het uitspre ken van het anathema op een wijze zoals Uw scribent dat heeft gedaan draagt echter aan de begripvorming in het ge heel niet bij en is een slechte zaak die rechtzetting vraagt. W.G. Visser, DEN HAAG. Sportwereld Voetbal Egypte en Marok ko hebben in Cairo voor hon derdduizend toeschouwers 0-0 gespeeld in de Afrikaanse kwalificatiestrijd voor de eind ronde van het WK voetbal, volgend jaar in Mexico. Waterpolo Het Nederland se damesteam heeft de eerste wedstrijd in het drielanden- toernooi in winst omgezet. In Ede werd Canada met 10-5 verslagen. Eerder op de dag hadden de Canadese dames met 10-8 gewonnen van de Verenigde Staten. Voetbal De Italiaanse in ternational Antonio S verhuist voor 3,5 biljoei (6,5 miljoen gulden) van naar Torino. De 27-jarige denvelder verliet Inter, o hij naar eigen zeggen nil de bank wilde zitten in band met de komst van 1 Tardelli van Juventus. deze speciaal door uw krant samengt Hij is voor u, wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Dan ontvangt u als dank: j twee plastic regenjassen in handzame etui, een reisschoenpoetsset, een tandenborstelset, een strandkluisje om uw F kleingeld zeker te stelle^ tijdens het zonnebaden i en zwemmen, en een praktische portefeuille voor uw reischeques. Zo gaat u goed voorbereitTop vakantie! De nieuwe abonnee ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Q Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: D maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro Stuur als dank de vakantieset aan: Naam: Adres: (voor controle bezorging) Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6