Iver Heizel-drama Trales Sj' 8" othomb struikelt Schijnproces ondermijnt geloofwaardigheid Botha Nederlander heeft een plakje hasj op zalf Seidoe Commit LGISCHE MINISTER VEROORDEELD I RAPPORT KAMERCOMMISSIE Ikr fitte Huis noemt sancties tegen Zuid-Afrika „verkeerd middel" 665.- 'SIJTHOFE nederuand^s gïTENLAND" ZATERDAG 13 JULI 1985 PAGINA 5 ina in de ban de minirok GHAI China is in de ban van de mi- Op de Nanking Road, de drukste win- wm^at in het op mode gebied toonaange- Shanghai. is het nu voor jonge meisjes )imaal geworden om een rok te dragen j/j de zoom 18 centimeter boven de knie Na tientallen jaren van revolutionaire ie id en vormloze blauwe of groene ^fokken. zijn make-up en gouden siera- 20 eer in de mode. Behalve de minirok 17 ok nauwsluitende shorts het goed bij de lames in Shanghai. Het modebewustzijn 6 gestimuleerd door de overheid. Laten ie opvattingen wat liberaliseren, het le- 13 ooier maken en modieuze kleding niet beschouwen als uitheems", zo verkon- Wpnlangse de vice-premier Tian. EG overweegt sancties legen Zuid-Afrika LUXEMBURG De Europese Ge- mccnschap overweegt economische sancties in te stellen tegen Zuid- -Afrika om de regering onder de druk te zetten haar apartheidspoli tiek af te schaffen. Dit heeft EG- -commissaris Ripa de Meana voor Gemeenschapszaken gisteren ver klaard tegenover het Europese par lement. Volgens de EG-commissa- ris beschikt Europa over de econo mische middelen om Zuid-Afrika te dwingen het apartheidssysteem af te schaffen. Maar een handels embargo zal alleen worden inge steld als onderdeel van een gecoör dineerde internationale actie^ aldus De Meana. Autobanden van toeristen doorgesneden SAINT-PIERRE-SUR- MER Vandalen hebben gisteren in het aan de Middellandse Zee gelegen Franse plaatsje Saint-Pier- re-sur-Mer van ongeveer 70 auto's van buitenlandse toeristen de banden door gesneden. Volgens de Frans politie waren alle banden van auto's met Ne derlandse, Belgische en Zwitserse nummerborden met een mes bewerkt. De auto's met plaatselijke nummerborden waren on gemoeid gelaten. RAINBOW WARRIOR DOOR TWEE BOMMEN TOT ZINKEN GEBRACHT WELLINGTON Voor de aanslag op het schip van Greenpeace, de Rainbow Warrior, zijn vermoedelijk twee bommen met elk ongeveer 20 kilo explosieven gebruikt. Dit heeft gisteren de Nieuwzeelandse marine- -luitenant Mike Ramsay verklaard. Ramsay leidt het onderzoek van de marineduikers die de oorzaak van de explosie onderzoeken. De Nieuw-Zeelandse politie ver moedt dat de Fransman, die ver dacht wordt van de bomaanslag, op Tahiti zit. De politie heeft aan de au toriteiten van het eiland in de Stille Oceaan toestemming gevraagd om de man, wiens naam niet bekend werd gemaakt, te ondervragen. Op het strand, ongeveer twee kilometer van de plaats waar de Rainbow War rior tot zinken werd gebracht, is een verlaten rubberbootje gevonden dat mogelijk is gebruikt door de daders van de aanslag. Greenpeace-direc- teur Patrick Moore meent dat de ex plosieven vermoedelijk zijn aange bracht door een „paramilitaire extre mistische organisatie". Hij gaf geen nadere aanduiding. De groep „Lie ver Rood Dan Dood", die gisteren een pamflet tegen Greenpeace ver spreidde, bestaat uit Vietnam-vetera- Slo JT11H w.oo i56i!oo5SEL Het politie- 'wioftde van Belgische moopremier en minister 6io!oS)innenlandse zaken, ^^les-Ferdinand No- ^•gp, is nabij. Maar het wiHr niet uit dat deze JJiofc christen-demo- ^oo in zijn val de gehele waoosche regering zal 26bo?ePen- Dat leek gis- n>7!»ond de belangrijkste Ksojusie te zijn uit het 3io!oo*°P van het debat 23*'oo het Heizeldrama in Belgische Kamer van ^^jsvertegenwoordigers. sen ba !n zijn vroegst pas van- 14843 worden beëindigd. Een speciale kamercommissie heeft naar de dramatische gebeurte nissen in het Heizelstadion een onderzoek ingesteld en No- thomb is daar niet best uitge komen. Dat deze minister wei nig kans maakt op een politie ke overleving bleek vooral uit de verklaring van de fractie leider van de Franstalige libe ralen in de kamer, Robert Henrion. Deze liet weten het het verslag van de kamercom missie (inclusief de daarin ver vatte veroordeling van No- thomb) in zijn geheel te zullen goedkeuren. De verklaring van Henrion bracht de gemoe deren danig in beweging. De Franstalige liberalen, die in de regering vertegenwoordigd zijn, hebben zich daarmee aan de zijde van de oppositie ge schaard. Minister Nothomb ging er als eerste spreker in het debat kennelijk van uit dat de aan val de beste verdediging is. Hij stelde als minister van binnen landse zaken niet de enige verantwoordelijke voor de handhaving van de orde te zijn. Volgens hem valt de zo gelaakte rijkswacht voor een deel ook onder verantwoorde lijkheid van de minister van justitie en die van defensie. Met andere woorden, zo lag in zijn woorden besloten, als ik moet vertrekken dan dienen ook zij op te stappen. De Fran stalige christen-democraten, de partij van Nothomb, heb ben gisteravond langdurig be sproken of bij een eventueel aftreden van Nothomb de an dere ministers van die partij mee zouden moeten opstappen. Als die inderdaad solidair zijn dan is een regeringscrisis vrij wel onafwendbaar. In de Noordierse stad Portadown probeerde de politie aanvankelijk Oranje-demonstranten tot kalmte te bewegen. Even later zou de demonstratie van de protestanten uitlopen op rellen met de politie. Rellen tijdens Oranje-marsen in Noord-Ierland BELFAST In Noord-Ier land hebben zich gisteren rel len voorgedaan tijdens de 295ste viering van de Oranje dag, die op diverse plaatsen door duizenden protestanten herdacht werd met pro-Britse marsen. De politie meldde dat 21 politieagenten lichte ver wondingen opliepen en dat er 11 arrestaties waren verricht bij botsingen voor en tijdens de jaarlijkse Oranjedag-para des, die van oudsher honder den protestanten op de been brengen. De parades zijn een herdenking van de overwin ning van het protestantse leger van Willem van Oranje op het katholieke leger van koning Jacob II in de Slag bij de Boy- op 12 juli 1690. IINGTON Het Huis heeft het ne- van sancties tegen (-Afrika een piver middel" genoemd. Ins de woordvoerder "oaietfiet Witte Huis, Larry ^^ces, zullen sancties niet bijdragen tot veran deringen in Zuid-Afrika. Speakes reageerde gisteren met deze woorden op de uit slag van het debat in de Ame rikaanse Senaat waar donder dagavond met "80 tegen 12 stemmen een wetsontwerp werd aangenomen dat Ameri kaanse bankleningen aan Zuid-Afrika verbiedt evenals de export van nucleair materi aal en computers. Het Huis van Afgevaardigden had eer der instemming met deze sancties betuigd. Het Huis sprak zich bovendien in ruime meerderheid uit voor een ver bod van nieuwe Amerikaanse investeringen in Zuid-Afrika. Speakes wenste niet in te gaan op vragen of Reagan zijn veto over het wetsontwerp zou uit spreken. Wel verklaarde hij dat het Amerikaanse rege ringsstandpunt geen verande ring zal ondergaan tijdens het vervolg van de parlementaire behandeling van het wetsont werp. De Zuidafrikaanse oppositie beweging Verenigd Democra tisch Front (UDF) heeft zich positief uitgelaten over het be sluit van de Senaat. De beslis sing is genomen „op een mo ment dat de regering-Reagan zich nauw verbindt met het apartheidsbewind", aldus het UDF. Ook de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, die even eens tegen de apartheid is, juichte het besluit van de Se naat toe. uw krant naar mdrindod Wells: >AAGSELUXE lURINGCARREIS NAAR Rfl- 02.001 'n 102,C. 103 05^rek 12 AUGUSTUS A S* lOl.lOende, groene heuvels met schapen en ponypaarden. 100.30 en daar een afgelegen boerderij of een klein dorp. De i stranden en badplaatsen. Uit het merenge- het bergachtige achterland komende smalspoor- 10L9Qtjes: dat is MIDDEN-WALES het doel van onze tour van 102 60°'17 au9us'us a s- Temidden van deze oase ligt het rus- 101 90® Uandrindod Wells, een kuuroord uit vroeger dagen lOLSOals trots centrum het luxe Metropole-hotel. Ons verblijf lOi.SOr drie nachten, met een traditie van hoffelijkheid en een JjJWrtreffeliike persoonlijke service. Alle kamers zijn voor- 100^30 van bad/douche en toilet. 99.90 alleen het ongerepte, vreedzame Wales, maar ook de gg oglands in centraal Engeland staan in het reis-schema met gajoO' bezoeken aan Blenheim Palace, de geboorteplaats van 98,00fVinston Churchill en Stratford upon Avon, de stad waar ®77jjkespeare het levenslicht zag. 96,70 96,60 reisprogramma ziet er in het kort als volgt uit: maandag 97l20trtrek uit Den Haag/Rotterdam, via Antwerpen. Zee- 96-8Ojg0 en Dover naar Londen voor overnachting in het 9530ens Ho,el- Dinsdag naar Midden Engeland met bezoe- 97'20 aan Blenheim Palace en Stratford upon Avon om ver- 96,40iens via Worchester in Uandrindod Wells aan te komen. jnsdagmiddag een rondrit door het dal van de Wye naar 95 60"bi-Wye. „the town of books". 95i30 Donderdag een lange dagtocht door Midden Wales via de fantastische Elan-valley met de grootste stuwmeren en de Devils Bridge naar Aberystwyth, een ruime badplaats aan de Atlantische Oceaan. De middagtour door het adembene mend mooie Powys en langs het Snowdonia Nationaal park wordt besloten met een bezoek aan het, door fraaie tuinen omgeven Powys Castle. Vrijdag een tocht dwars door de Black Mountains van Zuid Wales en na het passeren van de immense Severn Bridges staat een bezoek aan de Ro meinse baden in Bath op het programma. De overnachting is in Londen en de volgende dag is de terugweg via Dover- Calais naar Nederland. In de reissom zijn mede begrepen de lunch op de woens dag. het afscheidsdiner in Nederland en het entree voor de Romeinse tSaden in Bath. (Entree Blenheim Palace en Sha- kespeares geboortehuis niet inbegrepen.) De toeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt 90 - per persoon. Reisver zekering 15.- per persoon 5.- poliskosten. Annulerings verzekering 3,5% van de reissom 6.- kosten. 95.30' 98,90 94,00 94.00 99 lichtingen en boekingen: telefo- 90.50 th onder no. 070 - 190882 (van 92,80 andag t/m vrijdag van 9 tot 16 93,60 of persoonlijk in onze vestiging 93.00 jistraat 71. Den Haag (op de hoek "•^Ihet Spui). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 Smidje Verholen mocht dan nu wel ont- 8 J/j zijn uit de kerker, maar daarmee was hij 3i 5*ng niet weg uit het oude roofslot van Wol- Jij Yföe Roodbaêrt. Voorzichtig gluurde hij om us i/heen en op zijn tenen sloop hij door het H van kale stenen gangen, waarvan oude 33 3/ilen altijd zo overvloedig zijn voorzien. Op si sAegeven moment werd zijn aandacht echter fikken door een zwak gerammel van pannen 36 i/fcrdewerk, terwijl ook de pittige lucht van ^gezette koffie zijn neusgaten aangenaam 4!3/elde. Voorzichtig gluurde hij om de hoek so i/?nde: -Daar er9ens moet de keuken zijn. 20 7It 19 5/lj de keuken is altijd een leveranciersin- want edele kasteelbewoners waren niet 37 7/*on hun kruidenier aan de hoofdpoort te Ingen. Op naar de keuken dus, want langs de leveranciersdeur gaat smidje Verholen weer naar buiten, de gulden vrijheid tegemoet. Voorzichtig sloop hij verder en weldra kon hij in de keuken naar binnen gluren. Een klein koksmaatje was daar ijverig aan het werk en de smid stelde tevreden vast: „Nou, die zal me niet veel last bezorgen." En hij was zó verzonken in de bestudering van de kleine kok, dat hij geen erg had in de onheilspellende schaduw, die on hoorbaar kwam aansluipen uit een donkere zij gang, een eindje verder„En nou eerst meneer de kok even te pakken nemen," mom pelde de smid. Op zijn tenen sloop hij de keu ken binnen, waar het kokje juist bezig was met de toebereiding van vlobca, een Nicolagonisch gerecht. Vol vuur roerde hij in een taai deegbe- slag en hij merkte blijkbaar niet, dat er een ins luiper naderde, die boze plannen koesterde ZUID-AFRIKA WIL VREEDZAME ANTI-APARTHEIDSBEWEGING UITSCHAKELEN DURBAN In Zuid- Afrika is deze week een van de belangrijkste poli tieke processen uit de ge schiedenis van dat land begonnen. Zestien leiders van de anti-apartheid or ganisatie Verenigd Demo cratisch Front (UDF) zijn voor het gerecht van Dur ban verschenen op be schuldiging van hoogver raad. Het proces tegen de zestien verdachten kan niet, los worden gezien van de aanhoudende on rust in Zuid-Afrika. Sinds de verkiezingen in augus tus vorig jaar, toen Indiërs en kleurlingen voor het eerst hun vertegenwoordi gers voor de afzonderlijke kamers in het Zuidafri kaanse parlement moch ten kiezen, is de spanning in Zuid-Afrika aanzienlijk toegenomen. Bron van on rust vormt het protest van zwarten, die niet aan de verkiezingen mochten deelnemen en meer dan ooit hebben te lijden van de apartheid in Zuid-Afri ka. Het UDF werd in januari 1983 opgericht en kreeg in augustus van dat jaar natio nale bekendheid door haar protestacties tegen de verkie zingen. Het UDF is eigenlijk een overkoepelende organi satie, waaronder ongeveer 650 kleinere en zeer uiteen lopende groepen vallen, va riërend van kerkelijke orga nisaties tot vakbonden, van liefdadigheidsinstellingen tot sportclubs. Samen zijn deze groepen goed voor ongeveer twee miljoen leden. Doel van het UDF is het vormen van een democratische, niet-dis- criminerende regering en het vreedzaam uit de wereld helpen van apart heid. Het UDF en het verboden Afrikaans Nationaal Congres hebben daarmee dus in zeke re zin hetzelfde doel voor ogen, maar in tegenstelling tot het ANC wil het UDF geen geweld gebruiken. Hoewel het proces tegen de zestien UDF-leden niet zo massaal is als de rechtszitting tegen de 156 ANC-leden in de jaren 1956-1961, is het waarschijnlijk wel van veel grotere betekenis. Dat komt niet alleen door de sterk toe genomen spanningen in Zuid-Afrika, maar is tevens een gevolg van door de blan ke minderheidsregering aan gekondigde politieke hervor mingen te willen invoeren. Toch zijn de zestien UDF-le den die nu terechtstaan juist de mensen waarmee presi dent Botha zou moeten pra ten, wanneer hij serieus wil proberen een uitbarsting van zwart geweld te voorkomen. In verlegenheid De zestien verdachten wer den in de periode augustus *04/ februari '85 gearres teerd. Vijf van hen brachten toen de Britse regering in verlegenheid en haalden zich de woede van Pretoria op de hals door zich in het Britse consulaat in Durban schuil te houden en zo de internatio nale aandacht te vestigen op de pogingen van de Zuidafri kaanse regering hen zonder proces vast te houden. Onder de zestien verdachten bevinden zich advocaten, vier vakbondsleiders, een le raar, een arts en een profes sor in de wiskunde. Alberti- na Sisula is de enige vrouw in het gezelschap en met haar leeftijd van 67 jaar tege lijkertijd ook de oudste van de groep. Zij is de vrouw van Walter Sisula, die evenals Nelson Mandela tot de lei ders van de ANC behoorde en al jarenlang gevangen zit. Mevrouw Sisula heeft zelf ook al enkele malen gevan gen gezeten en stond zeven tien jaar onder een zoge naamde „banning order" vanwege haar politieke acti viteiten. Hoe de uiteindelijke uit spraak in deze zaak zal lui den, is voor de Zuidafrikaan se autoriteiten van secundair belang. Hun voornaamste doel is het leiderschap van het UDF uit te schakelen door middel van een proces dat, afgaande op vroegere er varingen, jaren in beslag kan gaan nemen. De verdachten hebben echter al een belang rijke morele overwinning behaald door het gerecht over te halen hen tegen de wens van de minister van jusitie in op borgtocht vrij te laten. Onder de beruchte wet op de binnenlandse vei ligheid kan de staat personen zonder enige vorm van pro ces vasthouden en weigeren borgtocht te verlenen. Het hof oordeelde in dit geval echter dat er geen grond was voor het weigeren van borg tocht en schoof onverwacht de eis van de regering terzij de. Gezien de sterk gestegen spanningen in Zuid-Afrika geniet het proces grote inter nationale aandacht. De ge loofwaardigheid van presi dent Botha's beloften voor politieke hervorming is al aanzienlijk gedaald en dit openbare schijnproces zou zijn geloofwaardigheid mis schien wel helemaal kunnen vernietigen. DAN VAN DER VAT Copyright The Guardiuan Geheel in beslag genomen als de vakantieganger nu eenmaal is door zijn nieuwe omgeving heeft hij meest al weinig oog voor de reacties van de mensen in wier midden hij verkeert. Wie daar naar luistert, kan over zichzelf heel wat wijzer worden. In Frankrijk denkt menigeen dat een Nederlander een plakje hasj op zak heeft. We mogen ons dan ook verheugen in de twijfel achtige eer aan de grens het voorwerp te zijn van aan dachtig onderzoek van douaneambtenaren. CAP d'AGDE „Les Hol landais? lis sont beaux, grands, blonds et naturis- tes". Bij de giechelende re ceptioniste van een hotelle tje in de modern herbouwde badplaats Cap d'Agde aan de Golfe du Lion staan we er in ieder geval goed op. Hier, in de noordwestelijke kromming van de Middel landse Zee, vindt men de Nederlanders knap, groot, blond en ook blootlopers. Dat laatste dan met een verwijzing naar de vele nu- distenstranden in de buurt, ambassade in Parijs. Vooral in het heuvelige departe ment Dordogne zijn onze landgenoten graag geziene gasten. De meeste toeristen daar zijn francofielen, wat wil zeggen dat men waarde ring heeft voor de Franse leefwijze, geniet van de cui sine en eigenlijk alles doet om niet uit de toon te val len. Vakantiehuisjes wor den bijvoorbeeld in de stijl van de streek opgeknapt wat veel waardering oogst van de plaatselijke bewo ners. Hutje bij mutje aan de Cóte d'Azur. waar het Nederlands wel ongeveer de voertaal is. Behalve de receptioniste is ook de plaatselijke midden stand zeer content met de toeristen uit het hoge noor den. Veel van de Nederlan ders weet men hier niet, maar dat de „homards" (rode kreeften, in verband met de verbrandingen in de hete zonverwant zijn aan de Eskimo 's, lijdt volgens de gemoedelijke Languedo- ciens geen twijfel. Is de Hollandse invasie eenmaal goed op gang, dan wrijven de fritestenthouders en kleine restaurateurs zich in de handen. Met die Neder landers die de hele dag aan het knabbelen zijn kan de omzet in juli en augustus verviervoudigen. Op de strandkermis van het nabij gelegen Farinette zegt de draaimolenbaas je in het Nederlands dat een ritje „10 francs, niet duur" kost. Zo er een Frans Torremolinos bestaat, dan ligt dat hier en iedereen lijkt daar gelukkig mee. Volgens een onderzoek van het Comité Regional de Tourisme du Var trokken er dé vorige zomer bijna een miljoen Nederlanders naar Frankrijk. De meesten zochten verkoeling in de kobaltblauwe Mediterranee, terwijl de rest uitwaaierde naar schilderachtige streken als Bretagne, Perigord en de Rhone-vallei. Het toeristen bureau aan de Cote d'Azur heeft naar eigen zeggen te maken met een „goed aan geschreven en trouwe clien tèle". Veel meer Nederlan ders dan men zou denken laten zich twee of drie we ken lang op niveau vertroe telen in mondaine vier- en vijfsterrenhotels. De catego rie 55-plussers is rond Nice sterk vertegenwoordigd en geliefd bij de obers omdat men niet kinderachtig is als het gaat om een extra fooi boven de „service compris". „Over het algemeen staat de Nederlandse toerist pret tig aangeschrevenbeves tigt de heer Du Marchie- -Sarvaas, hoofd consulaire afdeling op de Nederlandse Berucht gebied waar de Franse en Nederlandse mentaliteit wel eens wil botsen is de Ardèche, waar complete dorpen door Ne derlanders zijn opgekocht De contacten met de van oudsher boerenbevolking verlopen soms stroef omdat vele vakantiegangers drie weken proviand vanuit Ne derland meenemen en de neus optrekken voor de plaatselijke worsten en ka zen. „Nederlanders, het zijn net Auvergnats. Krenten, dat zijn het", zegt de patron van een dorpsherberg met een verwijzing naar de be woners van een Franse streek die bepaald als gierig bekend staan. Hem breekt het zweet uit als hij denkt aan de enorme hoeveelhe den pindakaas, ontbijtkoek en ingeblikte haring die de Hollanders in hun achter bak met zich meeslepen. „Als de Nederlanders zich zo afzonderen kunnen ze de huizen beter aan Fransen verkopen. Ook al levert dat minder geld op", vindt de patron, die uiteraard ano niem wil blijven. Dat Fran se huizenkopers kansloos zijn wanneer er harde Hol landse guldens in het spel zijn is een andere ergernis. Een typische gedachte die onder behoorlijk wat Fran se jongeren leeft is dat jonge Nederlanders elke vrolijke Fransman best wel aan een plakje hasj kunnen helpen. Bij de Franse politie hebben we wat dat betreft ook een reputatie, met als gevolg dat een tijdlang systematisch alle bussen aan de grens werden uitgekamd. In ver band met drugs worden op dit moment een vijftigtal Nederlanders in Franse ge vangenissen vastgehouden. Maar gelukkig staan we er over het algemeen toch goed op. De Fransen vinden de Nederlanders bijvoor beeld sportief, tolerant, niet zo luidruchtig als de Engel sen, niet zo trots als de Duitsers en dat we in een restaurant soms niet weten wat we bestellen, is een „folklore charmant". BOB VAN HUET

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5