Anti-discriminatiewet: kabinet komt er niet uit dagjes mens f 395 Nederland wil ambassadeur terugroepen ♦jhot in zaak rkeersleiders Detailhandel ziet omzet fors stijgen VVD KOMT MET EIGEN VOORSTEL 'SIJTHOFE Minister: kerncentrales in Moerdijk en Borssele Van Aardenne: Publicatie van Aldel-documenten is spel met werkgelegenheid Rustdag voor een dagjesmens Dagboek van een iGfJNENLAND* ggidócOotvuuit ZATERDAG 13 JULI 1985 PAGINA 3 HAAG Er zit beweging in de salariszaak |e luchtverkeersleiders op Schiphol. De com- e-Albeda, waaraan het conflict over de sala- tussen de verkeersleiders en de Rijks sta^aartdienst (RLD) was voorgelegd, heeft een voorstel gedaan. De vakbonden en de hebben dit in overweging genomen. Vol- week moeten zij laten weten of zij ermee 5in$rd gaan. Het voorstel van Albeda ligt tussen striken van de vakbonden en het laatste bod van an ED in. De RLD was bereid de verkeerslei- at i|0% loonsverhoging te geven, de vakbonden I 5% meer. Voor administratief- en technisch >neel wilde de RLD de lonen met 7,5% op- ;en. De bonden eisten voor deze groep loons- bijjgingen tussen 10 en 20%. ting "■„ravanrijders Qeren leven en bHOVEN De Eindho- vae politie is van mening nir^aravanrijders waarschu- de jen ter harte hebben geno- tei „Controles in het verle- mpebben er kennelijk toe dat de mensen nu wat Minder geld voor zwakke regio's DEN HAAG Het kabi- net trekt in 1986, 1987 en 1988 jaarlijks gemiddeld 650 miljoen en in '89 en '90 bijna 600 miljoen gulden uit voor ondersteuning van de economie en de werkgelegenheid in ver schillende regio's. Dat is minder dan nu het geval is. Dit blijkt uit de Nota Regionaal Sociaal-Econo misch Beleid van minister Van Aardenne (Economi sche Zaken), die gisteren door de ministerraad is goedgekeurd. Paspoort duurder DEN HAAG Paspoor ten worden 1 januari 2,70 gulden duurder. De rijks- leges voor rijksdocumen ten bij afgifte of verlen ging voor een gewoon na tionaal paspoort gaan daarmee van 45,00 naar 47,70 gulden. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met deze legesverhoging. Voor kinderen (onder de 16 jaar) bedraagt de verho ging 1,35 gulden. Een identiteitskaart (toeristen- kaart) met een geldig heidsduur van twee jaar gaat 75 cent meer kosten. Geen premie meer op Zilvervloot DEN HAAG Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wijziging van de Jeugd- spaarwet, waarmee de stijgen de premielasten van de Zilver- vlootspaarregeling moeten worden teruggedrongen. Door die wijziging zal de extra pre mie over de rente vervallen. Ook verdwijnt de kortere spaartermijn bij huwelijk en dienen spaarders de Neder landse nationaliteit te hebben. De wetswijziging geldt alleen voor nieuwe Zilvervlootspaar- ders en heeft dus geen nadeli ge gevolgen voor lopende jeugdspaarrekeningen. DEN HAAG De omzetten in de detailhan del zijn zowel in april als in mei 1985 belang rijk toegenomen. Ten opzichte van dezelfde maanden van 1984 stegen de omzetten in deze maanden met 4,1% en 6,3%. In vrijwel alle branches van de detailhandel was de omze tontwikkeling in deze maanden positief. De voedings- en genotmiddelensector realiseerde een stijging van de omzet van 3,2%. Behoudens de slagers en de handelaars in aardappelen, groenten en fruit, die omzetdalingen van 3,3% en 1,2% moesten incasseren, realiseerden alle overige branches in deze sector een omzetstij ging. Voorbeelden hiervan zijn de kruideniers 5,4%) de detailhandel in vis 8,1%) en de slijters 1,2%). op de technische staat ctyiun caravan zijn gaan let- wé) Dat heeft de Eindhoven- vaiflitie gisteren gemeld. Op aaf*aë controleerde de ge- n jtepolitie het vakantiever- %p de autosnelwegen. Een rzoek van bijna 100 auto's aanhanger leidde tot maar vann processen verbaal. Echt n .te combinaties zaten er ooi' 'J' wkjstel inning Perheffing HAAG De inning van juperheffing is opnieuw len fteld. Minister Braks iscji hiertoe gisteren besloten, t it de zuivelfabrieken die jeffing moeten innen (of die'r gezegd moeten afhou- Frvan het melkgeld dat aan Melkveehouder wordt uit- jild) de zaak administratief rond hebben. De hef- wordt nu geïnd van 28 tot 11 augustus. Braks nial de Europese Commissie, intüagelijks bestuur van de nwiverzocht om uitstel van jep^fdragen van de heffing, njejoete op te veel geprodu- j de melk. De verwachting ït de Commissie akkoord met uitstel van de af- 'derht tot september. Er moet gulden superhef- d aan Brussel worden afge- dit[n- - ikbondsleden Jjbrdeeld over ^V-campagne J^TERDAM De politieke iSO^agne van drie miljoen ut bien om een terugkeer van traai huidige CDA-VVD-kabi- skwie voorkomen wordt door FN V-leden afgekeurd 45 toegejuicht. Dat blijkt uit NIPO-onderzoek onder Vi mensen. In totaal vindt 1 de drie miljoen gulden 32) slechte besteding van lEDlPohdsgeld". De campagne Tel.uitlopen op voorlichting 1 en gunste van de PvdA, oor- an !T 78%, en tegen het CDA 53 en VVD (61%). Van de Meden vindt 44% het vak- IS Isgeld verkeerd besteed, pheris het er mee eens. Van de B,Jf'ers vindt 62% zo'n cam- 0'ljjk>e onjuist. Ook de niet- pondsleden keuren de drie mo4>en in meerderheid af: d{ Alleen onder hen die nu _Je PvdA zouden stemmen i4Üt een hoger percentage .00-jetroffen dat de campagne jwiili goed gebruik van vak- srs09sgeld vindt: 43 tegen 33%. "Auf: Inbreken truIn iedereen «Sterdam p0iitie en Etie in Amsterdam zijn niet I2?elukkig met een publika- r» het hoofdstedelijke actie- Info Biuf van deze week >we<f,n onc*er kopje „In- mjen kan iedereen" de na- I, adressen en telefoon- zwajmers staan van zes hoge ]®rsjtenaren op het ministerie economische zaken. Deze Sticjtenaren zijn volgens Bluf jk Intwoordelijk voor nieuwe ^centrales. De publikatie KINpeldt ook wanneer de itenaren met vakantie zijn. is volgens het nbaar Ministerie mogelijk v°°jbaar, omdat het een mis- uitlokt. „We kunnen ech- Aijjniet optreden. We weten Ma wie Bluf uitgeeft". Bluf I5.3deze week rijkelijk uit de "jrouwelijke stukken die de groep „De wraak van mr. de Brauw" in ontvreemdde bij een in- in het ministerie. De op- bij het lijstje is: „Verstoor ist van deze onruststo- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is er niet in geslaagd een akkoord te bereiken over een wet gelijke be handeling. Uit mededelin gen van premier Lubbers, gisteren na afloop van de ministerraad, kon worden opgemaakt dat de ver schillen van mening hier over tussen CDA en WD- ministers zo groot zijn dat voorlopig geen voorstel voor een anti-discrimina tiewetgeving hoeft te wor den verwacht. Ondanks intensief overleg tussen de betrokken bewindslieden, is er geen voorstel uitge rold dat bij de VVD- èn CDA-ministers door de beugel kon. De VVD-fractie heeft daarom gisteren aangekondigd nu zelf met een initiatiefvoorstel te komen, waarvan de hoofdlij nen volgende week bekend worden gemaakt. De liberalen betreuren het dat het kabinet geen gevolg heeft gegeven aan de breed gesteunde Kamer- wens, om nog voor het zomer reces met een wetsontwerp naar buiten te komen. Premier Lubbers liet gisteren zelfs doorschemeren dat er mogelijk helemeal geen wets voorstel van kabinetszijde meer zal komen. Volgens Lub bers concentreren de proble men zich rond de positie van de homofielen enerzijds en de vrijheid van onderwijs en le vensbeschouwelijkheid ander zijds. „Een school heeft recht op een eigen opvatting", aldus de premier. Ook op het juridi sche vlak zijn er tal van haken en ogen, zo meldde Lubbers. Ofschoon volgens hem het streven blijft om na het zo merreces door te praten over een wet gelijke behandeling, liet hij zich tijdens de perscon ferentie ook een andere vari ant ontvallen: geen wettelijke regeling en de rechter laten uitmaken of al dan niet sprake is van discriminatie op grond van bijvoorbeeld sexuele geaardheid. Het plan van de VVD, om nu zelf met een ini tiatiefvoorstel te komen is vol gens de premier „niet erg wijs". De ORM, een verkleinde versie van het beroemde Vikingschip V k naSCh D oseberg, is gisteren vanuit Amsterdam vertrokken naar Oslo. De reis wordt gemaakt volgens de oorspronkelijke route van de Vi kingen rond het jaar 900. Op 12 augustus moet het schip de ha ven van Oslo binnenlopen. BEEK EN DONK Bij een verkeersongeval in Beek en Donk zijn gisteravond vier mensen om het leven geko men. Drie inzittenden van een personenauto vonden de dood Vier doden bij verkeersongeval toen hun auto uit de richting Beek en Donk frontaal in bot sing kwam met een personen auto op de andere weghelft uit de richting Veghel. De be stuurder van deze auto was op slag dood. Een vierde inzitten de van de eerste auto is leven- gevaarlijk gewond. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS naar WINTERBERG Vertrek maandag 12 augustus a.s. Voor een aantrekkelijk 5-daags arrangement van maan dag 12 augustus t/m vrijdag 16 augustus, hebben we niet zo erg ver van huis gezocht: SAUERLAND, het fascine rende land van de duizend bergen. Een populaire vakan tiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door de met uitgestrekte bossen bedekte hellingen en diep inge sneden dalen uitstekend leent voor fijne wandelingen. Onze standplaats is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhulzen en gezellige terrasjes. De ligging is uiterst gunstig voor het maken van een aantal Interessante ex- Ons verblijfshotel is AMBASSADOR, een schitterend hotel van de eerste kategorle: uiterst smaakvol Ingericht. Het is rustig gelegen op wandelafstand van het centrum van Winterberg. De ruime, fraai gemeubileerde kamers zijn alle voorzien van douche, toilet, telefoon, radio, kleuren-tv en mini-bar. Voorts is het hotel voorzien van lift naar alle etages, kegelbanen, overdekt en verwarmd zwembad. sauna en solarium. Benevens het schitterend gemeubi leerd restaurant vindt u ook gezellige zlthoekjes en een bar met open haard. Ook de maaltijden laten niets te wensen over. Er wordt een uitgebreid ontbijtbuffet geser veerd en 's avonds een drie-gangen menu. Het programma voor dit arrangement bevat een drietal in teressante middagtochten o.a. naar de Kahler Asten, een ertsmijn in Ramsbeck, stuwmeer Edersee. slot Waldeck-. Pyrmont. Korbach en de bekende druipsteengrotten In Attendorn. De prijs voor deze aantrekkelijke X OQC Sauerland-tocht bedraagt slechts T per persoon op basis van VOLPENSION (vanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en een 2-persoons kamer met douche en toilet. De toeslag voor een eenpersoonskamer bedraagt 30.-. Reisverzekering 12.50 per persoon 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- Inlichlingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 HIEMELS 'otEjOKé, \KGScFrceCm)Pfiit PrfGgtC/tó1 Geen aangifte fiscus: boete fors omhoog DEN HAAG De maximum- -boete voor het niet doen van aangifte van bijvoorbeeld de inkomstenbelasting wordt ver hoogd van 1000 naar 2500 gul den. De minimumboete gaat van vijf naar 100 gulden. Voor het niet doen of het niet tijdig doen van aangifte bij aangifte belastingen (bijvoorbeeld de omzetbelasting en de loonbe lasting) wordt een geldboete ingevoerd van 250 gulden. DEN HAAG Als Zuid-Afrika bij zijn onbevredigend ant woord op de Nederlandse verlangens in de zaak De Jonge blijft,, zal de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika worden terug geroepen, zo heeft minister Van den Broek gisteren verklaard. Zuid-Afrika is op geen enkele wijze tegemoet gekomen aan de verlangens zoals Van den Broek die na het binnendringen van de Zuidafrikaanse politie in de ambassade in Pretoria heeft ge formuleerd. Het diplomatieke overleg is echter nog niet afgerond, en het is nog onzeker of dit antwoord als definitief moet worden be schouwd. Nederland hoopt dat Zuid-Afrika snel alsnog de ver langens zal inwilligen. Nadat Zuidafrikaanse politiemannen de Nederlandse antropo loog De Jonge gewapenderhand uit de ambassade hadden ge sleept, ontbood minister Van den Broek woensdag ambassadeur Louw voor een krachtig protest. Hij verlangde dat De Jonge in de gelegenheid zou worden ge steld naar de ambassade terug te keren. Zuid-Afrika zou boven dien zijn verontschuldigingen moeten aanbieden, de schuldigen straffen en maatregelen moeten nemen om herhaling te voorko men. De Jonge, die is gearresteerd op beschuldiging van terroristische activiteit, maakt het overigens redelijk goed. Hij heeft gisteren in de cel bezoek gehad van Nederlandse diplomaten. „KAMER WEL INGELICHT" (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „De minister wil én in Moerdijk én in Bors sele kerncentrales gevestigd zien". Deze zinsnede staat in een brief van de directeur-ge neraal energie van het minis terie van economische zaken, Verberg, aan topman Van Rooy van de provinciale elec- triciteitsmaatschappij Brabant. Het schrijven van Verberg is gisteren door minister Van Aardenne (Economische Za ken) geopenbaard als bijlage van een brief aan Kamervoor zitter Dolman. In zijn brief aan Dolman ont kent Van Aardenne dat er af spraken zijn gemaakt over de vestiging van kerncentrales op Moerdijk en in Borssele. Hij reageert daarmee op publica ties over een gesprek dat op 22 april tussen hem en de com missarissen der koningin van Brabant, Van Agt, en Lim burg, Kremers, plaatsvond. De publicaties ontstonden naar aanleiding van door de actie groep De wraak van jhr. mr. De Brauw bij EZ gestolen stukken. Daarbij waren ook verslagen van het gesprek tus sen Van Aardenne, Van Agt en Kremers. In één van de stukken werd in relatie tot de vestiging van kerncentrales op Moerdijk en in Borssele gesproken over „waartoe uiteindelijk besloten wordt". EZ heeft die zin on dertussen als onzorgvuldig be stempeld. Van Aardenne verklaarde gis teren dat hij zich „hogelijk verontwaardigd" voelt nu de indruk wordt gewekt dat hij de Kamer niet volledig heeft ingelicht over de bouw van kerncentrales in ons land tij dens het debat cjaarover in juni. In zijn brief aan Dolman noemt hij die indruk „ten eneftmale onjuist". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De perspublicaties over het verloop van de on derhandelingen tussen Hoogovens en de overheid over een nieuwe stroomprijs voor het aluminiumbedrijf Aldel in Delfzijl zijn „een spel met de werkgelegenheid" en „lokken uit tot het opnieuw stelen van geheime stukken". .Dit zei gistermiddag de minister Van Aardenne (Economische Zaken) tijdens een pers conferentie in Den Haag. Volgens Van Aardenne hadden de kranten de gestolen stukken niet moeten publiceren, maar rustig moeten wachten op mede delingen van het ministerie over de uitkomst van de onderhan delingen. „De media hebben zich niet schuldig gemaakt aan he ling, maar er ontstaat zo wel een sfeer waarin het stelen van vertrouwelijke stukken wordt aangemoedigd", aldus Van Aar denne. Hij zei verder nog geen enkel zicht te hebben op wat de actie groep „De Wraak Van Jonkheer De Brauw" allemaal in handen heeft weten te krijgen tijdens de inbraak in zijn departement eind juni. Volgens de bewindsman waren hij en zijn ambtenaren ook niet op de hoogte van de diefstal van de donderdag gepre senteerde correspondentie tussen het kabinet en Hoogovens over de aluminiumfabriek Aldel in Delfzijl. Van Aardenne merkte op maar te zullen afwachten welke „verrassingen" de actiegroep nog meer in petto heeft. Terwijl honderdduizenden landgenoten zich kreunend wentelen in kapokmatras sen, die „huisjesmelkers" in het vaderlandse hakhout hebben neergeworpen, lig ik op mijn achterbalkon. Met een koele pils, zoute pinda's en de Grote Bosatlas op schoot geniet ik varl een rustdag, waar ik mezelf met een royaal gebaar op getrak teerd heb. Het fierljeppen in Finster- wolde en het klootschieten in Siddeburen wachten wel iswaar verlokkend. En dat geldt evenzeer voor het koekhappen in Pingjum en het tobbedansen in Sint Anna ter Muiden. Met bo venmenselijke inspanning heb ik echter aan al die ver leidingen kunnen weerstaan en houd ik de schatkamer vol dartel zomervertier even voor gezien. De Duitse dichter Goethe zei het al: „Je hoeft de wereld niet rond te reizen om te be- f rijpen, dat de hemel overal lauw is". En zo is dat. De Griekse wijsgeer Horatius had indertijd óók een bruik bare vingerwijzing: „Wie de zeeën bevaart, verwisselt al leen van hemel, maar niet van ziel". En om die ziel gaat het uit eindelijk, bedenk ik tijdens het turven van de aanzwel lende files, die de radio mij via Driebergen aanreikt. Het is de Hollandse ziel die we jaar in jaar uit meezeulen naar bestemmingen als Beekbergen, Benidorm, Texel en Torremolinos, die dank zij gestadig zwart klus sen nu voor vrijwel iedereen onder handbereik zijn geko men. Aangekomen op deze plek ken zit ons halve volk ver volgens in de herberg van het grote verdriet de vakan tiedagen uit in de drup van verregende dromen. In be tonnen hunkerbunkers gaan ze spontaan met elkaar op de vuist, omdat de bewoner van appartement 4 de laatste Ne derlandse krant net voor hun neus heeft weggekaapt uit de supermarkt. En pas veel later, na terugkeer in het vaderland, ontdekken ze in de donkere kamer wat ze daarginds hadden kunnen zien. Het is trouwens een jammer lijke misvatting om te den ken, dat mensen op reis gaan omdat ze nieuwsgierig zijn naar de wereld achter hun eigen horizon. Dat inte resseert ze geen laars. Ze zijn slechts parttime verhuizers, die één of twee keer per jaar hun bullen verplaatsen. Hun deugden en ondeugden, hun sores en vooroordelen gaan in de achterbak en op het dak van hun auto tesa- men met de bintjes, de me- littafilters, de vacuüm ver pakte koffie en de potten pindakaas. Want je dacht toch hopelijk niet, dat die lui in Spanje ooit van pindakaas gehoord hebbenEen beetje fatsoenlijk brood kunnen ze trouwens ook al niet bak ken. En wat denk je van het avondeten, dat ze je zonder één spier te vertrekken voorzetten? Weet jij, wat ik twee keer op miin bord heb gevondenGamba's. Nou jij en dan ik weer. Heb hij ooit gehoord van gamba'sIk in elk geval niet. Dat zijn een soort garnalen, die de bof hebben gehad. Die dingen zijn ook niet om te eten. Ja, pas veel later hebben ze me verteld, dat je ze eerst moet pellen. Hallo. Toch weten we allemaal dondersgoed, dat de Engelse schrijver Somerset Maug ham gelijk had, toen hij schreef: De mooiste reizen maak je in je eigen leunstoel. Evenzogoed pakte ook hij om de haverklap zijn koffers en ging hij weer op reis om in den vreemde het onom stotelijk bewijs voor zijn stel ling, persoonlijk op te balen. Betekent dit nu, dat reizen alleen maar berust op een il- lusie, die wij met z'n allen krampachtig in stand hou denJagen wij een fata mor gana na? Een droom, waar we maar beter niet uit kun nen ontwaken? Ik kreeg dat bange vermoeden, toen ik onlangs tijdens een buiten sporig lang weekeind in de Gelderse Achterhoek een gemengd boerenbedrijf pas seerde, waar een oude agra riër op een lattenbank tus sen zijn geraniums een pijpje smoorde. Op de tweede middag wenk te hij mij en vroeg hij: „Waar gaat de reis naar toe. als ik vragen mag?" „Naar Winterswijk", antwoordde ik. Hij schudde zijn hoofd en mompelde: „Oei. da's een le lijk eind weg". Winterswijk, realiseerde ik mij op dat mo ment, lag op een kwartier fietsen van zijn huis. En als je stevig doorliep, deed je er krap een kwartier over. In de dagen, die volgden, maakte ik er een gewoonte van om bij zijn huis een kleine pauze in te lassen en naar zijn verhalen te luiste ren. Hij kon boeiend vertel len over Amerika, Afrika en Azië. En zelfs onaanzienlijke details wist hij zich feilloos te herinneren. „Heeft u soms gevaren?", vroeg ik tijdens onze derde sessie. Want dat lag immers voor de hand. De kennis die hij had, kon hij onmogelijk hebben opgediept uit de kloeke naslagwerken, die bij de De Slegte voor een appel en een ei te koop zijn. Hij keek mij verbaasd aan en vroeg: „Hoezo?" „Omdat overduidelijk blijkt, dat u in vele landen bent ge weest", legde ik uit. „Alleen miljonairs en zeelieden kun nen zich dat veroorloven". Hij glimlachte en zei: „Ach meneer. Ik ken die landen ook alleen maar uit de geïl lustreerde bladen. Ik heb alle jaargangen van Het Le ven en de Katholieke Illus tratie zuinig bewaard. Dat moest wel, want als je een boerderij hebt. zoals ik, schiet er weinig tijd over voor reizen. De beesten, be grijpt u, die vragen merakels veel verzorging. Nee me neer, neem maar rustig van mij aan. dat een boerderij een handenbindertje is". Ik stond alweer op de weg. toen hij over de heg nep: „Wacht eens even. Ik ben wél in Winterswijk geweest. Dat was machtig interes sant". Op dat moment wist ik met zekerheid, dat de rente van alle reizen, die ik ooit gemaakt heb en in de toekomst wellicht nog zal ondernemen, allang op zijn bank was bijgeschreven. LEO THURING

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3