i) A Japan heeft zijn eigen Willemstad COllPUTER. 4. Een computer is op zich een heel slimme machine, die iets veel sneller kan doen dan de mens. Maar zeker in één op zicht is het een heel dom ap paraat: het geheugen van de computer is kwetsbaar. Scha kel de stroom uit en hij is alles in één klap vergeten. Terwijl het ons vaak lukt, ook na een nachtje slapen, bepaalde za ken nog te onthouden. Om aan dat euvel van de computer wat te doen moet gebruik worden gemaakt van een zogenaamd ex tern geheugen. Vooral bij huiscom puters wordt daarvoor een cassette recorder ingeschakeld. Eigenlijk vergelijkbaar bij wat met heel grote computers ook pleegt te gebeuren, de gegevens die men wenst te be waren worden opgeslagen op ban den. Een andere mogelijkheid die bij veel personal computers wordt toegepast is de harde schijf, ook wel Winchester-schijf genaamd. Een soort grammofoonplaat, die moge lijk terrein gaat verliezen aan de beeldplaat waarop veel meer gege vens kunnen worden opgeslagen. Een tussenvorm, ook in prijs, wordt gevormd door de diskettes: magne tische opslagmedia, die ook wel floppies worden genoemd. Ook die diskettes zijn min of meer buig zaam al is het niet aan te raden die handeling uit te halen: De floppies zijn verkrijgbaar in verschillende maten. Het bekendst zijn die van 13 centimeter (5,25 inch) en 20 centi meter (8 inch). Afhankelijk van de uitvoering kan er een hoeveelheid gegevens op met een omvang van 40 tot 400 blaadjes schrijfmachine tekst. Diskettes bestaan uit een schijf kunststoffolie met aan beide zijden een laklaag waarin ijzeroxyde in microscopisch kleine deeltjes is aangebracht. Dat ijzeroxyde kan worden gemagnetiseerd en vormt daarmee de eigenlijke informatie drager. Om het schijfje wordt een beschermende hoes aangebracht Tal van computers zijn voorzien van disk-drives voor diskettes. Deze Ad vance van de Engelse fabrikant Ferranti heeft een dubbele drive, zodat bijvoorbeeld gelijktijdig gebruik kan worden gemaakt van een diskette met een programma en één met variabele gegevens. De deeltjes ijzeroxyde, die langs chemische weg worden vervaar digd, zijn kleiner dan 0,001 mm. De fabrikant zorgt ervoor dat al die deeltjes precies dezelfde afmeting en staafvorm hebben omdat dan de beste elektromagnetische eigen schappen worden verkregen. Om de ijzeroxyde aan het schijfje te kunnen bevestigen wordt lakpoe- der opgelost en samen met een be vochtigingsmiddel in een kogel trommel vermengd met het ijzer oxyde. Dit mengproces moet met precisie worden uitgevoerd en neemt 48 uur in beslag. De folie waaruit de schijf wordt ge vormd is ongeveer één tiende milli meter dik. Deze folie wordt goed schoongemaakt en ontdaan van sta tische lading. Op die folie wordt het mengsel van ijzeroxyde en lak aangebracht. Heel kleine stofdeel tjes zouden al tot gevolg kunnen hebben dat de magneetkop op die verontreinigde plek niets zou kun nen lezen of schrijven. De machi nes voor het aanSrengen van de magnetische laag staan daarom in een goed afgeschermde ruimte van de faoriek die alleen via een lucht- sluis kan worden bereikt door me dewerkers in stofvrije kleding. In een droogtunnel .wordt de magneti sche laag vervolgens gedroogd. Dan is de diskette echter nog niet klaar. De folie gaat onder de kalan- derwals door, die het best te verge lijken is met een reusachtig strijkij zer. Uit de folie worden met een nauwkeurigheid van een honderd ste millimeter de diskettes in de gewenste omvang gestanst. Vooral de precieze afmeting van het cen trale gat, waarin de diskette in de disk-drive wordt vastgehouden en aangedreven, is van beslissende be tekenis of de diskette betrouwbaar functioneert. Minieme afwijkingen zouden al tot gevolg kunnen heb ben dat de diskette iets gaat slinge ren en dan kan de magneetkop de magnetische sporen niet meer vin den. Bij de BASF-fabriek in Duitsland, de enige fabriek van diskettes in Europa, voorzien experts de disket tes nog van een glijmiddel. De sa menstelling daarvan houdt men angstvallig geheim. Het glijmiddel vermindert de wrijving tussen magneetkop en diskette en ver lengt de levensduur van de diskette daarmee aanzienlijk. Tenslotte wordt de diskette nog gepolijst en wordt er een hoes van kunststof omheen gevouwen en dichtgelast. De kwaliteitscontrole wordt uiter aard met behulp van computers uitgevoerd. Helaas is het niet zo dat de compu tergebruiker zomaar naar de win kel kan stappen om een willekeu rige diskette aan te schaffen. Zoals gebruikelijk in deze wereld zijn er tal van verschillende uitvoeringen. De maten zijn anders, er zijn drives met dubbele magneetkoppen die de diskette aan beide zijden kunnen gebruiken en er zijn verschillen in de hoeveelheid sporen die nodig zijn. Net als bijvoorbeeld bij auto banden bestaan er dikke boeken waarin per computertype is opge nomen welk soort diskettes men nodig heeft. Snel In de disk-drive draait de diskette met een snelheid van 300 omwen telingen per minuut rond, de hoes blijft stilstaan. Het schrijven en le zen geschiedt net als bij een casset te- of videorecorder door een mag netische kop, die in nauw contact met de diskette moet zijn. Daarvoor is een gat in de hoes gemaakt. De kop tekent de gegevens op in een groot aantal magnetische, cirkel vormige sporen en kan die later ook weer lezen. Het opzoeken van een bepaald spoor kan heel snel gé- beuren. Veel sneller bijvoorbeeld dan op een cassette mogelijk is, die moet immers helemaal worden af gedraaid. Omdat verschillende computers ge bruik maken van anders behandel de diskettes, kan het moeilijk zijn bepaalde programma's te gebrui ken. Het is in het geheel niet onge bruikelijk dat binnen één organisa tie computers van verschillende merken in gebruik zijn. Met als ge volg dat collega A wel over de ge Met de Copy Master kunnen diskettes van het ene systeemformaat op het andere worden gezet. gevens van collega B zou willen be schikken, maar de diskettes van hun computers zijn helaas niet uit wisselbaar. Daarvoor zijn nu speciale appara ten ontwikkeld, zoals het Copy Master Diskette Dupliceer Statin (importeur Action Computer Pro ducts, 02159-46844). Dit systeem stelt de gebruiker in staat op een voudige wijze software (waarbij ge bruikt wordt gemaakt van bestu ringssysteem CP/M of MS-DOS) van een bepaald systeemformaat over te zetten en te dupliceren naar een ander systeemformaat. Het ap paraat zelf kent ruim 100 verschil lende disk-formaten. Wie daarmee nog niet tevreden is kan zelf nog nieuwe formaten toevoegen. Vol gens directeur Luteyn van Action is het dupliceerstation niet alleen nuttig bij bedrijven met verschil lende computers in gebruik. „Met name de leveranciers en fa brikanten van diskettes kunnen door middel van de Copy Master op voordelige en tijdbesparende wijze speciale formaten op blanco disket tes aanbrengen", meent hij. „Even als trouwens de systeemhuizen en softwareleveranciers, die voortaan in staat zullen ziin op efficiënte wij ze de betreffende software over te zetten naar andere formaten, om deze zodoende voor elk microcom putersysteem aan te kunnen bie den". Zorgvuldig Met de diskettes moet zorgvuldig worden omgesprongen. Het lees- en schrijfvlak dat zichtbaar is door het gaatje, mag met met de vinger wor den beroerd. Om te voorkomen dat gegevens worden verminkt moeten ze uit de buurt worden gehouden van magnetische voorwerpen als luidsprekers en niet te dicht in de buurt van motoren en stroomka bels worden bewaard. Dat bewaren kan het best gebeuren in verticale stand in een speciale doos. Opge past moet worden dat de diskettes niet te warm worden en zeker mo gen ze niet worden gebogen of op gevouwen. Op een schiereiland in de buurt van de Japanse stad Nagasaki wordt de laatste hand gelegd aan een compleet Nederlands historisch dorp. Volgende week zaterdag, 20 juli, wordt dit dorp. dat Willemstad gaat heten, officieel geopend. De Japanners rekenen nu al op een miljoen bezoekers per jaar. Ook voor ons land kan dit project bij zonder interessant zijn. omdat er allerlei culturele en commerciële activiteiten zullen komen die direct met Nederland te maken hebben. Zes Japanse architecten kwamen vorig jaar naar ons land om een keus te maken uit de verschillende mogelijkheden. Zo bevat het dorp drie molens, een straatje uit Mar ken, het raadhuis uit Balk (Fries land), de kerk van Donkerbroek, een buurtje uit Harlingen, de stads poort van Buuren, Zaanse huisjes, de abdij van Middelburg, het ge bouw van d'Oude Delft en een West friese stolpboerderij, waar Hollandse kaas zal worden ver kocht. Verder komen er zo'n dertig woningen voor Nederlandse em ployés, die er zullen werken als ho- recapersoneel. winkelier, kaasver koper en dergelijke. De bekende stolpenarchitect Cor- nelis de Jong uit Middenbeemster kreeg door zijn grote ervaring met historische panden hij werkte vijftien jaar aan de Zaanse Schans en achttien jaar in het Zuiderzee museum van het ministerie van WVC de opdracht het geheel zo au thentiek mogelijk uit te voeren. Corry Vis sprak met hem. werden de kleuren van de West- friese stolpboerderij nog opgestuurd naar Japan. „Het resultaat", zegt de architect,- „is een redelijk Hollands dorp. Een grote verbetering ten opzichte van het oorspronkelijke plan". Alle ge bouwen en huisjes zullen worden benut. Zo komt er in het landhuis uit de Vechtstreek een wisselende permanente tentoonstelling van Nederlandse schilderijen en kunst nijverheid. Niet alleen historische kunst, maar ook eigentijdse. In het kerkje uit Donkerbroek komt een fotoserie over onze godsdienst. In de abdij uit Middelburg komt een evenementenhal met een restau rant. In de kopie van het gebouw van d'Oude Delft uit Delft wordt een groot familierestaurant geves tigd. De Marker huisjes worden schuilplaats voor de kinderen bij tropische regenbuien. Beeldhouwwerk Op het VOC-schip Prins Willem dat vorige maand in Makkum werd gedoopt, wordt eveneens een ten toonstelling ingericht, terwijl de dekken als terrassen dienst zullen doen. De Japanners kozen voor dit schip omdat het model ervan des tijds door staatssecretaris Ekelen- burg cadeau was gedaan. „In dat schip zitten karrevrachten beeld houwwerk", licht De Jong toe, „het project is helemaal vanuit het Rijksmuseum begeleid. Het is met zijn zware houtconstructies een na genoeg getrouwe kopie van het grootste VOC-schip dat wij ooit ge had hebben". In het dorp komen bovendien een snoep- en een bloemenwinkel. De preekstoel die in het kerkje prijkt, werd in Friesland gevonden; de straatlantaarns werden in Alkmaar gemaakt. Zelfs het meubilair van de boerderij komt uit ons land. Vroom en De Jong hebben gepro beerd het geheel zo authentiek mo gelijk te krijgen. De Jong: „Dat lukt natuurlijk nooit helemaal, om dat Japan een tropisch klimaat heeft en veel aardbevingen kent. Daardoor moet het materiaal heel stevig zijn. Bakstenen konden we niet gebruiken. Wel gewapend be ton met gevelstrips. Ook de tuin aanleg is typisch Japans, omdat het klimaat anders is. Maar dat is niet erg. Ten slotte blijven het Hol landse huisjes en molens in e> pans land. Het contrast i groot". Nederzetting rel Architect De Jong is ervan' tuigd dat het project cultureL Nederland heel interessant T dorp zal behoefte hebben a\ derlandse dansgroepen, naars die er willen expose! dergelijke. „Het dorp is zekk niet voltooid", vult hij aan, ,1 zelfs gehoord dat ze van d.'- eiland een Nederlandse ne ting willen maken. Comple een soort Muiderslot. Die J ondernemers kijken heel vei toekomst. Ze rekenen nieti op stromen toeristen uit hunyan land, maar ook op Amerikai^./^ Chinezen. Willemstad workc/j grote toeristische trekpl#a Daarom heeft het ook alle bofo stelling van Buitenlandse ZalffeJ! WVC". Op 20 juli opent het sche dorp dus officieel zijn p<uec/ al is het nog niet bekend we,/s partement het gaat openen, y( CORRh Hollandse huisjes, molens en een kerk in een Japans landschap... MIDDENBEEMSTER Waarom in Japan een Hol lands dorp? De aanleiding moet gezocht worden in de grote belangstelling, die de Japanners hebben voor ons land. Deze interesse is niet van vandaag of gisteren, maar dateert al uit de zeventiende eeuw, toen de Nederlanders de vrachtvaart voor Japan voor hun rekening namen. „De Japanners mochten van hun keizer het eiland niet af", legt architect De Jong uit. „Ze mochten ook geen grote vrachtschepen bouwen, alleen onschuldige vissersscheepjes. Eerst waren de Portugezen daar actief, maar die brachten zendelingen mee wat de Ja panse keizer niet welgevallig was. De Nederlanders beperk ten zich tot de handel en mochten dus blijven. Zo heb ben wij daar talloze jaren het alleenrecht van zowel de im port als de export gehad". Hoewel het Japanse eiland Decima op deze manier nogal geïsoleerd bleef, kwamen er door het bezoek van de Nederlandse mannen toch langzamerhand aardig wat ge- mengd-bloedige kindertjes ter we reld. Dat wakkerde de interesse voor ons land nog eens extra aan. „Je ziet die mannen nog afgebeeld op allerlei gebruiksvoorwerpen zo als drankkruikjes en lucifersdoos jes, vrij potsierlijk als grote gewel denaren met rood haar en baarden. Het prikkelde kennelijk de nieuws gierigheid en dat is eigenlijk altijd zo gebleven. Ook de Japanse ves ting- en scheepsbouw, zelfs de ge nees- en wiskunde is beïnvloed door Nederland. De meeste Japan ners weten veel meer van Neder land af dan wij van Japan", vertelt de architect die voor het project ter plekke ging kijken. Holland Village De gedachte om een Hollands dorp te bouwen in de buurt van het ei landje Decima ontstond in 1981. Een nagebouwd Hollands restau rant en een soort molen samen Holland Village genoemd trok ken al ontzaglijk veel toeristen. Vandaar dat de Japanners dachten aan een flinke uitbreiding. Zij zochten via de ambassade steun voor hun initiatief bij Buitenlandse Zaken, maar kregen van ambte naar Smallegange te horen, dat de molen en het restaurant te weinig leken op originele Hollandse ont werpen. De Japanners .accepteer den deze kritiek en het gevolg was, dat de opdracht naar ons land ging. Een internationaal bekend Japans architectenbureau met 270 archi tecten in dienst stuurde om te be ginnen een aantal mensen naar ons land. Ze bleken zich anderhalf jaar te hebben voorbereid op dit project, maar wat er uit de bus was komen rollen was een souvenirdorp. De Nederlandse regering toonde zich niet erg gelukkig aan zo'n soort pretpark mee te moeten werken. De Japanners bleken daarop zelfs bereid ook de architectuur uit han den te geven. Het ministerie wend de zich daarop tot drs. E. Vroom, de directeur van het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen, en tot architect Cornelis de Jong uit Middenbeem ster; twee mannen die bekend staan, om hun kennis van histori sche panden. Alle gekozen gebouwen werden op nieuw bekeken en opnieuw gete kend. In januari kwamen Japanse architecten drie weken lang naar Middenbeemster om de zaak te be studeren. Twee weken geleden riïlïl.1^.II il llÉI Architect Cornelis de Jong die de opdracht kreeg alle tekeningen van het Nederlandse dorp te maken. De nagebouwde zeventiende-eeuwse Oostindiëvaarder „Prins Willem", hier nog op de scheepswerf in Mak kum, krijgt een plek in de haven van het dorp. Computer kan zelf niets onthouden

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16